M 60 m Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 6.60 | 0.178 | ||||||||||||||||||
2 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | TUR | 6.61 | 0.161 | ||||||||||||||||||
3 | Joris van Gool Joris van Gool ('98) | 98 | NED | 6.62 | 0.133 | =PB | |||||||||||||||||
4 | Richard Kilty Richard Kilty ('89) | 89 | GBR | 6.66 | 0.139 | ||||||||||||||||||
5 | Konstadínos Zíkos Konstadínos Zíkos ('98) | 98 | GRE | 6.67 | 0.155 | ||||||||||||||||||
6 | Amaury Golitin Amaury Golitin ('97) | 97 | FRA | 6.67 | 0.169 | ||||||||||||||||||
7 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | GBR | 6.67 | 0.163 | ||||||||||||||||||
8 | Kevin Kranz Kevin Kranz ('98) | 98 | GER | 6.73 | 0.144 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Konstadínos Zíkos Konstadínos Zíkos ('98) | 98 | GRE | 6.64 | Q 0.180 | ||||||||||||||||||
2 | Richard Kilty Richard Kilty ('89) | 89 | GBR | 6.64 | Q 0.141 | ||||||||||||||||||
3 | Amaury Golitin Amaury Golitin ('97) | 97 | FRA | 6.67 | q 0.186 | ||||||||||||||||||
4 | Carlos Nascimento Carlos Nascimento ('94) | 94 | POR | 6.71 | 0.168 | ||||||||||||||||||
5 | Aykut Ay Aykut Ay ('95) | 95 | TUR | 6.73 | 0.148 | =SB | |||||||||||||||||
6 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 6.75 | 0.195 | ||||||||||||||||||
7 | Zdeněk Stromšík Zdeněk Stromšík ('94) | 94 | CZE | 6.78 | 0.185 | ||||||||||||||||||
8 | Sylvain Chuard Sylvain Chuard ('96) | 96 | SUI | 6.82 | 0.159 | ||||||||||||||||||
Semi 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 6.61 | Q 0.157 | ||||||||||||||||||
2 | Joris van Gool Joris van Gool ('98) | 98 | NED | 6.62 | Q 0.147 | PB | |||||||||||||||||
3 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | GBR | 6.63 | q 0.157 | SB | |||||||||||||||||
4 | Marvin René Marvin René ('95) | 95 | FRA | 6.71 | 0.165 | ||||||||||||||||||
5 | Markus Fuchs Markus Fuchs ('95) | 95 | AUT | 6.71 | 0.160 | ||||||||||||||||||
6 | Ancuiam Lopes Ancuiam Lopes ('91) | 91 | POR | 6.79 | 0.175 | ||||||||||||||||||
7 | Petre Rezmives Petre Rezmives ('97) | 97 | ROU | 6.81 | 0.157 | ||||||||||||||||||
Semi 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | TUR | 6.65 | Q 0.174 | ||||||||||||||||||
2 | Kevin Kranz Kevin Kranz ('98) | 98 | GER | 6.67 | Q 0.176 | ||||||||||||||||||
3 | Henrik Larsson Henrik Larsson ('99) | 99 | SWE | 6.69 | 0.151 | ||||||||||||||||||
4 | Sergio López Sergio López ('99) | 99 | ESP | 6.71 | 0.187 | ||||||||||||||||||
5 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 6.72 | 0.138 | ||||||||||||||||||
6 | Samuel Purola Samuel Purola | 00 | FIN | 6.74 | 0.157 | ||||||||||||||||||
7 | Silvan Wicki Silvan Wicki ('95) | 95 | SUI | 6.76 | 0.152 | ||||||||||||||||||
8 | Šimon Bujna Šimon Bujna ('95) | 95 | SVK | 6.86 | 0.209 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | TUR | 6.69 | Q 0.165 | ||||||||||||||||||
2 | Markus Fuchs Markus Fuchs ('95) | 95 | AUT | 6.75 | Q 0.166 | ||||||||||||||||||
3 | Silvan Wicki Silvan Wicki ('95) | 95 | SUI | 6.75 | Q 0.152 | ||||||||||||||||||
4 | Vasyl Makukh Vasyl Makukh | 00 | UKR | 6.84 | 0.175 | ||||||||||||||||||
5 | Alexandru Terpezan Alexandru Terpezan ('94) | 94 | ROU | 6.92 | 0.148 | ||||||||||||||||||
6 | Joseph Ojewumi Joseph Ojewumi ('98) | 98 | IRL | 6.97 | 0.200 | ||||||||||||||||||
7 | Daniel Ambros Daniel Ambros ('98) | 98 | ESP | 6.99 | 0.188 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Aykut Ay Aykut Ay ('95) | 95 | TUR | 6.73 | Q 0.172 | SB | |||||||||||||||||
2 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 6.76 | Q 0.192 | ||||||||||||||||||
3 | Petre Rezmives Petre Rezmives ('97) | 97 | ROU | 6.77 | Q 0.159 | ||||||||||||||||||
4 | Šimon Bujna Šimon Bujna ('95) | 95 | SVK | 6.78 | q 0.219 | ||||||||||||||||||
4 | Marvin René Marvin René ('95) | 95 | FRA | 6.78 | q 0.166 | ||||||||||||||||||
6 | Panayiótis Trivizás Panayiótis Trivizás ('87) | 87 | GRE | 6.80 | 0.171 | ||||||||||||||||||
7 | Aleksa Kijanović Aleksa Kijanović ('97) | 97 | SRB | 6.81 | 0.174 | ||||||||||||||||||
8 | Omar El Aida Chaffey Omar El Aida Chaffey ('01) | 01 | MLT | 7.05 | 0.158 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | GBR | 6.67 | Q 0.166 | ||||||||||||||||||
2 | Kevin Kranz Kevin Kranz ('98) | 98 | GER | 6.70 | Q 0.156 | ||||||||||||||||||
3 | Zdeněk Stromšík Zdeněk Stromšík ('94) | 94 | CZE | 6.77 | Q 0.159 | ||||||||||||||||||
4 | Sylvain Chuard Sylvain Chuard ('96) | 96 | SUI | 6.78 | q 0.167 | ||||||||||||||||||
5 | Kojo MusahKojo Musah ('96) | 96 | DEN | 6.81 | 0.201 | ||||||||||||||||||
6 | Dániel Szabó Dániel Szabó ('97) | 97 | HUN | 6.88 | 0.188 | ||||||||||||||||||
7 | Efthímios Steryioúlis Efthímios Steryioúlis ('85) | 85 | GRE | 6.91 | 0.178 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 6.69 | Q 0.191 | ||||||||||||||||||
2 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 6.72 | Q 0.161 | ||||||||||||||||||
3 | Ancuiam Lopes Ancuiam Lopes ('91) | 91 | POR | 6.74 | Q 0.174 | ||||||||||||||||||
4 | Amaury Golitin Amaury Golitin ('97) | 97 | FRA | 6.74 | q 0.208 | ||||||||||||||||||
5 | Kayhan Özer Kayhan Özer ('98) | 98 | TUR | 6.87 | 0.213 | ||||||||||||||||||
6 | Odain Rose Odain Rose ('92) | 92 | SWE | 6.88 | 0.175 | ||||||||||||||||||
7 | Ionut Andrei Neagoe Ionut Andrei Neagoe ('94) | 94 | ROU | 6.88 | 0.180 | ||||||||||||||||||
Indledende 5 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Konstadínos Zíkos Konstadínos Zíkos ('98) | 98 | GRE | 6.66 | Q 0.186 | ||||||||||||||||||
2 | Richard Kilty Richard Kilty ('89) | 89 | GBR | 6.68 | Q 0.145 | ||||||||||||||||||
3 | Carlos Nascimento Carlos Nascimento ('94) | 94 | POR | 6.72 | Q 0.171 | ||||||||||||||||||
4 | Oleksandr Sokolov Oleksandr Sokolov ('97) | 97 | UKR | 6.75 | q 0.170 | ||||||||||||||||||
5 | Amund Høıe Sjursen Amund Høıe Sjursen ('96) | 96 | NOR | 6.79 | 0.158 | ||||||||||||||||||
6 | Aitor Same Ekobo Aitor Same Ekobo ('97) | 97 | ESP | 6.81 | 0.179 | ||||||||||||||||||
7 | Andreas Hadjitheoris Andreas Hadjitheoris ('95) | 95 | CYP | 6.90 | 0.176 | ||||||||||||||||||
Zvonimir Ivašković Zvonimir Ivašković ('94) | 94 | CRO | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 6 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Joris van Gool Joris van Gool ('98) | 98 | NED | 6.71 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
2 | Henrik Larsson Henrik Larsson ('99) | 99 | SWE | 6.72 | Q 0.161 | ||||||||||||||||||
3 | Samuel Purola Samuel Purola | 00 | FIN | 6.75 | Q 0.159 | ||||||||||||||||||
4 | Sergio López Sergio López ('99) | 99 | ESP | 6.76 | q 0.211 | ||||||||||||||||||
5 | Volodymyr Suprun Volodymyr Suprun ('94) | 94 | UKR | 6.87 | 0.164 | ||||||||||||||||||
6 | Denis Dimitrov Denis Dimitrov ('94) | 94 | BUL | 6.95 | 0.161 | ||||||||||||||||||
7 | Festus AsanteFestus Asante ('94) | 94 | DEN | 7.05 | 0.153 | ||||||||||||||||||
8 | Francesco Molinari Francesco Molinari ('94) | 94 | SMR | 7.06 | 0.181 | ||||||||||||||||||
M 400 m Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 45.05 | 0.196 | =AR | PB | ||||||||||||||||
2 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 45.66 | 0.196 | NR | PB | ||||||||||||||||
3 | Tony van Diepen Tony van Diepen ('96) | 96 | NED | 46.13 | 0.188 | NR | PB | ||||||||||||||||
4 | Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | 46.15 | 0.211 | ||||||||||||||||||
5 | Fabrisio Saidy Fabrisio Saidy ('99) | 99 | FRA | 46.80 | 0.234 | ||||||||||||||||||
6 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 46.92 | 0.191 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 46.31 | Q 0.190 | SB | |||||||||||||||||
2 | Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | 46.60 | Q 0.188 | ||||||||||||||||||
3 | Fabrisio Saidy Fabrisio Saidy ('99) | 99 | FRA | 47.07 | q 0.309 | ||||||||||||||||||
4 | Jānis Leitis Jānis Leitis ('89) | 89 | LAT | 47.36 | 0.177 | ||||||||||||||||||
5 | Owen Smith Owen Smith ('94) | 94 | GBR | 47.39 | 0.181 | ||||||||||||||||||
Karol Zalewski Karol Zalewski ('93) | 93 | POL | DNS | ||||||||||||||||||||
Semi 2 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 45.95 | Q 0.193 | ||||||||||||||||||
2 | Tony van Diepen Tony van Diepen ('96) | 96 | NED | 46.62 | Q 0.180 | PB | |||||||||||||||||
3 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 46.81 | q 0.185 | ||||||||||||||||||
4 | Manuel Guijarro Manuel Guijarro ('98) | 98 | ESP | 47.34 | 0.172 | ||||||||||||||||||
5 | Cameron Chalmers Cameron Chalmers ('97) | 97 | GBR | 47.83 | 0.204 | ||||||||||||||||||
Vitaliy Butrym Vitaliy Butrym ('91) | 91 | UKR | 47.20 DQ IAAF Rule 32.2.a | 0.181 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | 46.88 | Q 0.188 | ||||||||||||||||||
2 | Fabrisio Saidy Fabrisio Saidy ('99) | 99 | FRA | 46.99 | Q 0.203 | ||||||||||||||||||
3 | Cameron Chalmers Cameron Chalmers ('97) | 97 | GBR | 47.18 | q 0.199 | ||||||||||||||||||
4 | Jānis Leitis Jānis Leitis ('89) | 89 | LAT | 47.34 | q 0.144 | SB | |||||||||||||||||
5 | Ricky Petrucciani Ricky Petrucciani | 00 | SUI | 47.83 | 0.211 | ||||||||||||||||||
6 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 47.86 | 0.222 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 47.34 | Q 0.172 | ||||||||||||||||||
2 | Owen Smith Owen Smith ('94) | 94 | GBR | 47.50 | Q 0.190 | ||||||||||||||||||
3 | Danylo Danylenko Danylo Danylenko ('94) | 94 | UKR | 47.59 | 0.152 | ||||||||||||||||||
4 | Yavuz Can Yavuz Can ('87) | 87 | TUR | 47.63 | 0.190 | ||||||||||||||||||
5 | Vít Müller Vít Müller ('96) | 96 | CZE | 47.69 | 0.197 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 47.00 | Q 0.191 | ||||||||||||||||||
2 | Tony van Diepen Tony van Diepen ('96) | 96 | NED | 47.32 | Q 0.182 | ||||||||||||||||||
3 | Karol Zalewski Karol Zalewski ('93) | 93 | POL | 47.45 | q 0.200 | ||||||||||||||||||
4 | Carl Bengtström Carl Bengtström | 00 | SWE | 49.50 | 0.194 | ||||||||||||||||||
5 | Jan Tesař Jan Tesař ('90) | 90 | CZE | 1:26.29 | 0.199 | ||||||||||||||||||
Cillin Greene Cillin Greene ('98) | 98 | IRL | DNF | 0.146 | |||||||||||||||||||
Indledende 4 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 47.05 | Q 0.184 | ||||||||||||||||||
2 | Manuel Guijarro Manuel Guijarro ('98) | 98 | ESP | 47.33 | q 0.241 | ||||||||||||||||||
3 | Alex Haydock-Wilson Alex Haydock-Wilson ('99) | 99 | GBR | 47.88 | 0.165 | ||||||||||||||||||
4 | Thomas Barr Thomas Barr ('92) | 92 | IRL | 48.22 | 0.183 | ||||||||||||||||||
Vitaliy Butrym Vitaliy Butrym ('91) | 91 | UKR | 47.22 DQ IAAF Rule 32.2.a | Q 0.191 | |||||||||||||||||||
M 800 m Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:46.83 | |||||||||||||||||||
2 | Jamie Webb Jamie Webb ('94) | 94 | GBR | 1:47.13 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Mark English Mark English ('93) | 93 | IRL | 1:47.39 | |||||||||||||||||||
4 | Mariano Garcia Mariano Garcia ('97) | 97 | ESP | 1:47.58 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:47.67 | |||||||||||||||||||
6 | Amel Tuka Amel Tuka ('91) | 91 | BIH | 1:47.91 | |||||||||||||||||||
7 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:48.06 | |||||||||||||||||||
Semifinale | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:50.12 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:50.18 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Amel Tuka Amel Tuka ('91) | 91 | BIH | 1:50.41 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Christoph Kessler Christoph Kessler ('95) | 95 | GER | 1:50.62 | |||||||||||||||||||
5 | Filip Šnejdr Filip Šnejdr ('95) | 95 | CZE | 1:50.72 | |||||||||||||||||||
6 | Joe Reid Joe Reid ('96) | 96 | GBR | 1:51.26 | |||||||||||||||||||
Semi 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mariano Garcia Mariano Garcia ('97) | 97 | ESP | 1:48.84 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Jamie Webb Jamie Webb ('94) | 94 | GBR | 1:48.85 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:49.06 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Aymeric Lusine Aymeric Lusine ('95) | 95 | FRA | 1:49.48 | |||||||||||||||||||
5 | Mark English Mark English ('93) | 93 | IRL | 1:50.70 | |||||||||||||||||||
Guy Learmonth Guy Learmonth ('92) | 92 | GBR | DNF | ||||||||||||||||||||
Indledende heats | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Amel Tuka Amel Tuka ('91) | 91 | BIH | 1:47.95 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Mariano Garcia Mariano Garcia ('97) | 97 | ESP | 1:48.09 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:48.33 | q | ||||||||||||||||||
4 | Joe Reid Joe Reid ('96) | 96 | GBR | 1:48.56 | q | ||||||||||||||||||
5 | Lukáš Hodboď Lukáš Hodboď ('96) | 96 | CZE | 1:49.31 | |||||||||||||||||||
6 | Erik Martinsson Erik Martinsson ('96) | 96 | SWE | 1:49.39 | |||||||||||||||||||
7 | Salih Teksöz Salih Teksöz ('94) | 94 | TUR | 1:49.54 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Christoph Kessler Christoph Kessler ('95) | 95 | GER | 1:48.62 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Guy Learmonth Guy Learmonth ('92) | 92 | GBR | 1:48.98 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Abedin Mujezinovic Abedin Mujezinovic ('93) | 93 | BIH | 1:49.26 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Michał Rozmys Michał Rozmys ('95) | 95 | POL | 1:49.35 | |||||||||||||||||||
5 | Tamás Kazi Tamás Kazi ('85) | 85 | HUN | 1:49.66 | |||||||||||||||||||
6 | Conall Kirk Conall Kirk ('96) | 96 | IRL | 1:50.50 | |||||||||||||||||||
Musa Hajdari Musa Hajdari ('87) | 87 | KOS | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende 3 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mark English Mark English ('93) | 93 | IRL | 1:49.38 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Aymeric Lusine Aymeric Lusine ('95) | 95 | FRA | 1:49.62 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Balázs Vindics Balázs Vindics ('94) | 94 | HUN | 1:49.98 | |||||||||||||||||||
4 | Yevhen Hutsol Yevhen Hutsol ('90) | 90 | UKR | 1:50.29 | |||||||||||||||||||
5 | Thomas Roth Thomas Roth ('91) | 91 | NOR | 1:50.42 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Robert Farken Robert Farken ('97) | 97 | GER | 1:51.02 | |||||||||||||||||||
Indledende 4 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:48.67 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Filip Šnejdr Filip Šnejdr ('95) | 95 | CZE | 1:48.71 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Thijmen Kupers Thijmen Kupers ('91) | 91 | NED | 1:48.72 | |||||||||||||||||||
4 | Pablo Sánchez-Valladares Pablo Sánchez-Valladares ('97) | 97 | ESP | 1:48.90 | |||||||||||||||||||
5 | Zak Curran Zak Curran ('93) | 93 | IRL | 1:49.77 | |||||||||||||||||||
6 | Simone Barontini Simone Barontini ('99) | 99 | ITA | 1:50.54 | |||||||||||||||||||
7 | Pol Moya Pol Moya ('96) | 96 | AND | 1:53.21 | |||||||||||||||||||
Indledende 5 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jamie Webb Jamie Webb ('94) | 94 | GBR | 1:47.96 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:48.15 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Mateusz Borkowski Mateusz Borkowski ('97) | 97 | POL | 1:48.82 | |||||||||||||||||||
4 | Nasredine Khatir Nasredine Khatir ('95) | 95 | FRA | 1:48.90 | |||||||||||||||||||
5 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 1:49.14 | |||||||||||||||||||
6 | Richard Douma Richard Douma ('93) | 93 | NED | 1:50.36 | |||||||||||||||||||
7 | Žan Rudolf Žan Rudolf ('93) | 93 | SLO | 1:51.75 | |||||||||||||||||||
M 1500 m Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 3:42.85 | |||||||||||||||||||
2 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 3:43.23 | |||||||||||||||||||
3 | Jesús Gómez Jesús Gómez ('91) | 91 | ESP | 3:44.39 | |||||||||||||||||||
4 | Filip Sasínek Filip Sasínek ('96) | 96 | CZE | 3:45.27 | |||||||||||||||||||
5 | Simon Denissel Simon Denissel ('90) | 90 | FRA | 3:45.50 | |||||||||||||||||||
6 | Marius Probst Marius Probst ('95) | 95 | GER | 3:45.76 | |||||||||||||||||||
7 | Karl Bebendorf Karl Bebendorf ('96) | 96 | GER | 3:46.88 | |||||||||||||||||||
8 | Robbie Fitzgibbon Robbie Fitzgibbon ('96) | 96 | GBR | 3:47.08 | |||||||||||||||||||
Neil Gourley Neil Gourley ('95) | 95 | GBR | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende heats | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Neil Gourley Neil Gourley ('95) | 95 | GBR | 3:46.63 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Marius Probst Marius Probst ('95) | 95 | GER | 3:46.93 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Elzan Bibić Elzan Bibić ('99) | 99 | SRB | 3:47.94 | |||||||||||||||||||
4 | Adrián Ben Adrián Ben ('98) | 98 | ESP | 3:48.24 | |||||||||||||||||||
5 | Mehdi Belhadj Mehdi Belhadj ('95) | 95 | FRA | 3:48.30 | |||||||||||||||||||
6 | Yervand Mkrtchyan Yervand Mkrtchyan ('96) | 96 | ARM | 3:49.25 | |||||||||||||||||||
7 | Charles Grethen Charles Grethen ('92) | 92 | LUX | 3:50.42 | |||||||||||||||||||
8 | Volodymyr Kyts Volodymyr Kyts ('87) | 87 | UKR | 3:53.91 | SB | ||||||||||||||||||
9 | Dorin Andrei Rusu Dorin Andrei Rusu ('98) | 98 | ROU | 3:57.52 | |||||||||||||||||||
Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 3:42.00 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Filip Sasínek Filip Sasínek ('96) | 96 | CZE | 3:42.84 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Robbie Fitzgibbon Robbie Fitzgibbon ('96) | 96 | GBR | 3:43.09 | q | ||||||||||||||||||
4 | Simon Denissel Simon Denissel ('90) | 90 | FRA | 3:43.79 | q | ||||||||||||||||||
5 | Karl Bebendorf Karl Bebendorf ('96) | 96 | GER | 3:45.70 | q | ||||||||||||||||||
6 | Nick JensenNick Jensen ('91) | 91 | DEN | 3:46.40 | |||||||||||||||||||
7 | Emanuel Rolim Emanuel Rolim ('93) | 93 | POR | 3:46.62 | |||||||||||||||||||
Saul Ordóñez Saul Ordóñez ('94) | 94 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
Ismael Debjani Ismael Debjani ('90) | 90 | BEL | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 3 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 3:47.49 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Jesús Gómez Jesús Gómez ('91) | 91 | ESP | 3:47.53 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Samir Dahmani Samir Dahmani ('91) | 91 | FRA | 3:47.69 | |||||||||||||||||||
4 | Elliot Giles Elliot Giles ('94) | 94 | GBR | 3:48.76 | |||||||||||||||||||
5 | Paulo Rosário Paulo Rosário ('94) | 94 | POR | 3:49.32 | |||||||||||||||||||
6 | Jan Friš Jan Friš ('95) | 95 | CZE | 3:49.59 | |||||||||||||||||||
7 | Simas Bertašius Simas Bertašius ('93) | 93 | LTU | 3:49.90 | |||||||||||||||||||
8 | Andréas Dimitrákis Andréas Dimitrákis ('90) | 90 | GRE | 3:50.94 | |||||||||||||||||||
9 | Ferdinand Kvan Edman Ferdinand Kvan Edman ('93) | 93 | NOR | 3:51.43 | PB | ||||||||||||||||||
M 3000 m Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 7:56.15 | |||||||||||||||||||
2 | Chris O'Hare Chris O'Hare ('90) | 90 | GBR | 7:57.19 | |||||||||||||||||||
3 | Henrik Børkja Ingebrigtsen Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91) | 91 | NOR | 7:57.19 | |||||||||||||||||||
4 | Djilali Bedrani Djilali Bedrani ('93) | 93 | FRA | 7:58.40 | |||||||||||||||||||
5 | Jonas Leanderson Jonas Leanderson ('91) | 91 | SWE | 7:59.16 | |||||||||||||||||||
6 | Amos Bartelsmeyer Amos Bartelsmeyer ('94) | 94 | GER | 7:59.62 | |||||||||||||||||||
7 | Jimmy Gressier Jimmy Gressier ('97) | 97 | FRA | 8:00.89 | |||||||||||||||||||
8 | Sam Atkin Sam Atkin ('93) | 93 | GBR | 8:01.43 | |||||||||||||||||||
9 | Yoann Kowal Yoann Kowal ('87) | 87 | FRA | 8:02.85 | |||||||||||||||||||
10 | Andrew Butchart Andrew Butchart ('91) | 91 | GBR | 8:03.11 | |||||||||||||||||||
11 | Florian Orth Florian Orth ('89) | 89 | GER | 8:05.09 | |||||||||||||||||||
12 | Sam Parsons Sam Parsons ('94) | 94 | GER | 8:05.83 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 7:51.20 | Q | AU20R | PB | ||||||||||||||||
2 | Andrew Butchart Andrew Butchart ('91) | 91 | GBR | 7:51.28 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Djilali Bedrani Djilali Bedrani ('93) | 93 | FRA | 7:51.30 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Amos Bartelsmeyer Amos Bartelsmeyer ('94) | 94 | GER | 7:51.35 | Q | PB | |||||||||||||||||
5 | Jimmy Gressier Jimmy Gressier ('97) | 97 | FRA | 7:51.45 | q | PB | |||||||||||||||||
6 | Jonas Leanderson Jonas Leanderson ('91) | 91 | SWE | 7:51.47 | q | PB | |||||||||||||||||
7 | Sam Atkin Sam Atkin ('93) | 93 | GBR | 7:52.12 | q | PB | |||||||||||||||||
8 | Florian Orth Florian Orth ('89) | 89 | GER | 7:54.59 | q | ||||||||||||||||||
9 | Topi Raitanen Topi Raitanen ('96) | 96 | FIN | 7:55.71 | PB | ||||||||||||||||||
10 | Artur Bossy Artur Bossy ('94) | 94 | ESP | 7:58.46 | |||||||||||||||||||
11 | Yegor Nikolayev Yegor Nikolayev ('88) | 88 | RUS | 8:00.71 | |||||||||||||||||||
12 | Per Svela Per Svela ('92) | 92 | NOR | 8:02.62 | |||||||||||||||||||
13 | Hlynur Andrésson Hlynur Andrésson ('93) | 93 | ISL | 8:06.97 | |||||||||||||||||||
14 | John Travers John Travers ('91) | 91 | IRL | 8:12.54 | |||||||||||||||||||
15 | Bram Anderiessen Bram Anderiessen ('99) | 99 | NED | 8:18.30 | |||||||||||||||||||
16 | Ramazan Özdemir Ramazan Özdemir ('91) | 91 | TUR | 8:20.52 | |||||||||||||||||||
Dario Ivanovski Dario Ivanovski ('97) | 97 | MKD | DNF | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Chris O'Hare Chris O'Hare ('90) | 90 | GBR | 7:53.39 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Henrik Børkja Ingebrigtsen Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91) | 91 | NOR | 7:53.80 | Q | SB | |||||||||||||||||
3 | Yoann Kowal Yoann Kowal ('87) | 87 | FRA | 7:55.42 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Sam Parsons Sam Parsons ('94) | 94 | GER | 7:55.60 | Q | ||||||||||||||||||
5 | Seán Tobin Seán Tobin ('94) | 94 | IRL | 7:56.27 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Mike Foppen Mike Foppen ('96) | 96 | NED | 7:57.55 | |||||||||||||||||||
7 | Robin Hendrix Robin Hendrix ('95) | 95 | BEL | 7:58.14 | |||||||||||||||||||
8 | Benjamin Kovács Benjamin Kovács ('95) | 95 | HUN | 7:59.89 | |||||||||||||||||||
9 | Sergio Jiménez Sergio Jiménez ('95) | 95 | ESP | 8:03.58 | |||||||||||||||||||
10 | Suldan Hassan Suldan Hassan ('98) | 98 | SWE | 8:05.08 | |||||||||||||||||||
11 | David Palacio David Palacio ('88) | 88 | ESP | 8:07.61 | |||||||||||||||||||
12 | Andreas Vojta Andreas Vojta ('89) | 89 | AUT | 8:09.72 | |||||||||||||||||||
13 | Uģis Jocis Uģis Jocis ('93) | 93 | LAT | 8:09.99 | SB | ||||||||||||||||||
14 | Benjamin de Haan Benjamin de Haan ('93) | 93 | NED | 8:11.57 | |||||||||||||||||||
15 | Mitko Tsenov Mitko Tsenov ('93) | 93 | BUL | 8:12.45 | |||||||||||||||||||
16 | Harvey Dixon Harvey Dixon ('93) | 93 | GIB | 8:14.86 | |||||||||||||||||||
17 | Ivo Balabanov Ivo Balabanov ('97) | 97 | BUL | 8:20.31 | |||||||||||||||||||
M 60 m hæk Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 7.60 | 0.155 | ||||||||||||||||||
2 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 7.61 | 0.170 | ||||||||||||||||||
3 | Aurel Manga Aurel Manga ('92) | 92 | FRA | 7.63 | 0.210 | ||||||||||||||||||
4 | Orlando Ortega Orlando Ortega ('91) | 91 | ESP | 7.64 | 0.176 | ||||||||||||||||||
5 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 7.65 | 0.213 | SB | |||||||||||||||||
6 | Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | 7.68 | 0.155 | ||||||||||||||||||
7 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 7.68 | 0.163 | ||||||||||||||||||
8 | Elmo Lakka Elmo Lakka ('93) | 93 | FIN | 7.74 | 0.182 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Aurel Manga Aurel Manga ('92) | 92 | FRA | 7.63 | Q 0.207 | ||||||||||||||||||
2 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 7.64 | Q 0.176 | ||||||||||||||||||
3 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 7.66 | Q 0.174 | SB | |||||||||||||||||
4 | Elmo Lakka Elmo Lakka ('93) | 93 | FIN | 7.70 | q 0.160 | ||||||||||||||||||
5 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 7.71 | 0.171 | ||||||||||||||||||
6 | Valdó Szűcs Valdó Szűcs ('95) | 95 | HUN | 7.75 | 0.139 | ||||||||||||||||||
7 | Enrique Llopis Enrique Llopis | 00 | ESP | 7.87 | 0.180 | ||||||||||||||||||
8 | Anton Levin Anton Levin ('92) | 92 | SWE | 7.93 | 0.185 | ||||||||||||||||||
Semi 2 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Orlando Ortega Orlando Ortega ('91) | 91 | ESP | 7.57 | Q 0.165 | ||||||||||||||||||
2 | Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | 7.61 | Q 0.149 | SB | |||||||||||||||||
3 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 7.66 | Q 0.173 | ||||||||||||||||||
4 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 7.69 | q 0.169 | ||||||||||||||||||
5 | Lorenzo Perini Lorenzo Perini ('94) | 94 | ITA | 7.70 | 0.162 | ||||||||||||||||||
6 | Vitali Parakhonka Vitali Parakhonka ('93) | 93 | BLR | 7.72 | 0.182 | ||||||||||||||||||
7 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 7.77 | 0.192 | ||||||||||||||||||
8 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 7.96 | 0.162 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Orlando Ortega Orlando Ortega ('91) | 91 | ESP | 7.61 | Q 0.159 | ||||||||||||||||||
2 | Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | 7.62 | Q 0.167 | SB | |||||||||||||||||
3 | Lorenzo Perini Lorenzo Perini ('94) | 94 | ITA | 7.74 | Q 0.188 | ||||||||||||||||||
4 | Dominik Bochenek Dominik Bochenek ('87) | 87 | POL | 7.92 | 0.184 | ||||||||||||||||||
5 | Brahian Peña Brahian Peña ('94) | 94 | SUI | 7.93 | 0.168 | ||||||||||||||||||
6 | Rasul Dabó Rasul Dabó ('89) | 89 | POR | 8.03 | 0.183 | ||||||||||||||||||
7 | Kristaps Sietiņš Kristaps Sietiņš ('93) | 93 | LAT | 8.05 | 0.192 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Aurel Manga Aurel Manga ('92) | 92 | FRA | 7.64 | Q 0.204 | ||||||||||||||||||
2 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 7.69 | Q 0.206 | SB | |||||||||||||||||
3 | Valdó Szűcs Valdó Szűcs ('95) | 95 | HUN | 7.69 | Q 0.176 | =PB | |||||||||||||||||
4 | Fredrick Ekholm Fredrick Ekholm ('94) | 94 | SWE | 7.89 | 0.174 | ||||||||||||||||||
5 | Filip Jakob Demšar Filip Jakob Demšar | 00 | SLO | 7.96 | 0.205 | ||||||||||||||||||
6 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 7.98 | 0.187 | SB | |||||||||||||||||
7 | Luka Trgovčević Luka Trgovčević ('92) | 92 | SRB | 8.00 | 0.170 | ||||||||||||||||||
Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | DQ | 0.051 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 7.65 | Q 0.188 | ||||||||||||||||||
2 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 7.69 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
3 | Vitali Parakhonka Vitali Parakhonka ('93) | 93 | BLR | 7.79 | Q 0.200 | ||||||||||||||||||
4 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 7.82 | q 0.186 | ||||||||||||||||||
5 | Tobias Furer Tobias Furer ('87) | 87 | SUI | 7.90 | 0.196 | ||||||||||||||||||
6 | Max Hrelja Max Hrelja ('98) | 98 | SWE | 7.92 | 0.190 | ||||||||||||||||||
7 | Bohdan Chornomaz Bohdan Chornomaz ('96) | 96 | UKR | 7.94 | 0.183 | ||||||||||||||||||
8 | Mikdat Sevler Mikdat Sevler ('98) | 98 | TUR | 8.01 | 0.184 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 7.64 | Q 0.179 | ||||||||||||||||||
2 | Elmo Lakka Elmo Lakka ('93) | 93 | FIN | 7.65 | Q 0.156 | PB | |||||||||||||||||
3 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 7.66 | Q 0.162 | ||||||||||||||||||
4 | Anton Levin Anton Levin ('92) | 92 | SWE | 7.84 | q 0.189 | ||||||||||||||||||
5 | Enrique Llopis Enrique Llopis | 00 | ESP | 7.85 | q 0.165 | ||||||||||||||||||
6 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 7.87 | q 0.177 | ||||||||||||||||||
7 | Artem Shamatryn Artem Shamatryn ('91) | 91 | UKR | 7.90 | 0.175 | ||||||||||||||||||
M Højdespring Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Gianmarco Tamberi Gianmarco Tamberi ('92) | 92 | ITA | 2.32 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Konstadínos Baniótis Konstadínos Baniótis ('86) | 86 | GRE | 2.26 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Andrii Protsenko Andrii Protsenko ('88) | 88 | UKR | 2.26 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Chris Baker Chris Baker ('91) | 91 | GBR | 2.22 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Tihomir Ivanov Tihomir Ivanov ('94) | 94 | BUL | 2.22 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Sylwester Bednarek Sylwester Bednarek ('89) | 89 | POL | 2.22 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Falk Wendrich Falk Wendrich ('95) | 95 | GER | 2.18 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Mateusz Przybylko Mateusz Przybylko ('92) | 92 | GER | 2.18 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Kval 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mateusz Przybylko Mateusz Przybylko ('92) | 92 | GER | 2.28 | Q B 1 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Andrii Protsenko Andrii Protsenko ('88) | 88 | UKR | 2.25 | q A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Sylwester Bednarek Sylwester Bednarek ('89) | 89 | POL | 2.25 | q A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Chris Baker Chris Baker ('91) | 91 | GBR | 2.25 | q A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Gianmarco Tamberi Gianmarco Tamberi ('92) | 92 | ITA | 2.25 | q A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Falk Wendrich Falk Wendrich ('95) | 95 | GER | 2.25 | q A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Tihomir Ivanov Tihomir Ivanov ('94) | 94 | BUL | 2.25 | q B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Konstadínos Baniótis Konstadínos Baniótis ('86) | 86 | GRE | 2.25 | q B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Ilya Ivanyuk Ilya Ivanyuk ('93) | 93 | RUS | 2.25 | B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Matúš Bubeník Matúš Bubeník ('89) | 89 | SVK | 2.25 | B 5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Adrijus Glebauskas Adrijus Glebauskas ('94) | 94 | LTU | 2.21 | A 6 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Alperen Acet Alperen Acet ('98) | 98 | TUR | 2.21 | A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Andrei Skabeika Andrei Skabeika ('95) | 95 | BLR | 2.21 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Maksim Nedasekau Maksim Nedasekau ('98) | 98 | BLR | 2.21 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Martin Heindl Martin Heindl ('92) | 92 | CZE | 2.16 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Dmitriy Kroytor Dmitriy Kroytor ('93) | 93 | ISR | 2.16 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Lukáš Beer Lukáš Beer ('89) | 89 | SVK | 2.16 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Norbert Kobielski Norbert Kobielski ('97) | 97 | POL | 2.10 | B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Dmytro Demyanyuk Dmytro Demyanyuk ('83) | 83 | UKR | NH | A | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Stangspring Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.90 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Melker Svärd Jacobsson Melker Svärd Jacobsson ('94) | 94 | SWE | 5.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Emmanouíl Karalís Emmanouíl Karalís ('99) | 99 | GRE | 5.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Claudio Michel Stecchi Claudio Michel Stecchi ('91) | 91 | ITA | 5.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Sondre Guttormsen Sondre Guttormsen ('99) | 99 | NOR | 5.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Bo Kanda Lita Baehre Bo Kanda Lita Baehre ('99) | 99 | GER | 5.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Georgiy Gorokhov Georgiy Gorokhov ('93) | 93 | RUS | 5.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Konstadínos Filippídis Konstadínos Filippídis ('86) | 86 | GRE | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Kval 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Emmanouíl Karalís Emmanouíl Karalís ('99) | 99 | GRE | 5.70 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.70 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Sondre Guttormsen Sondre Guttormsen ('99) | 99 | NOR | 5.70 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Bo Kanda Lita Baehre Bo Kanda Lita Baehre ('99) | 99 | GER | 5.70 | q | =PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Claudio Michel Stecchi Claudio Michel Stecchi ('91) | 91 | ITA | 5.70 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Georgiy Gorokhov Georgiy Gorokhov ('93) | 93 | RUS | 5.70 | q | =PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Melker Svärd Jacobsson Melker Svärd Jacobsson ('94) | 94 | SWE | 5.70 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Konstadínos Filippídis Konstadínos Filippídis ('86) | 86 | GRE | 5.60 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.60 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Axel Chapelle Axel Chapelle ('95) | 95 | FRA | 5.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Robert Sobera Robert Sobera ('91) | 91 | POL | 5.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Ivan Horvat Ivan Horvat ('93) | 93 | CRO | 5.35 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Matěj Ščerba Matěj Ščerba ('98) | 98 | CZE | 5.35 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Alioune Sène Alioune Sène ('96) | 96 | FRA | 5.35 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Længdespring Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Miltiádis Tentóglou Miltiádis Tentóglou ('98) | 98 | GRE | 8.38 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Thobias Nilsson Montler Thobias Nilsson Montler ('96) | 96 | SWE | 8.17 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Strahinja Jovančević Strahinja Jovančević ('93) | 93 | SRB | 8.03 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Eusebio Cáceres Eusebio Cáceres ('91) | 91 | ESP | 7.98 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Serhii Nykyforov Serhii Nykyforov ('94) | 94 | UKR | 7.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Tomasz Jaszczuk Tomasz Jaszczuk ('92) | 92 | POL | 7.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Radek Juška Radek Juška ('93) | 93 | CZE | 7.79 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Vladyslav Mazur Vladyslav Mazur ('96) | 96 | UKR | 7.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Kval 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Serhii Nykyforov Serhii Nykyforov ('94) | 94 | UKR | 8.03 | Q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Miltiádis Tentóglou Miltiádis Tentóglou ('98) | 98 | GRE | 8.01 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Thobias Nilsson Montler Thobias Nilsson Montler ('96) | 96 | SWE | 7.95 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Tomasz Jaszczuk Tomasz Jaszczuk ('92) | 92 | POL | 7.86 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Radek Juška Radek Juška ('93) | 93 | CZE | 7.77 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Eusebio Cáceres Eusebio Cáceres ('91) | 91 | ESP | 7.76 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Strahinja Jovančević Strahinja Jovančević ('93) | 93 | SRB | 7.73 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Vladyslav Mazur Vladyslav Mazur ('96) | 96 | UKR | 7.64 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Feron Sayers Feron Sayers ('94) | 94 | GBR | 7.57 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Jean-Pierre Bertrand Jean-Pierre Bertrand ('92) | 92 | FRA | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Lamont Marcell Jacobs Lamont Marcell Jacobs ('94) | 94 | ITA | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Amund Høıe Sjursen Amund Høıe Sjursen ('96) | 96 | NOR | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Izmir Smajlaj Izmir Smajlaj ('93) | 93 | ALB | DNS | ||||||||||||||||||||
M Trespring Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Nazim Babayev Nazim Babayev ('97) | 97 | AZE | 17.29 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Nelson Évora Nelson Évora ('84) | 84 | POR | 17.11 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Max Heß Max Heß ('96) | 96 | GER | 17.10 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Yoann Rapinier Yoann Rapinier ('89) | 89 | FRA | 16.72 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Kevin Luron Kevin Luron ('91) | 91 | FRA | 16.63 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Tomas Veszelka Tomas Veszelka ('95) | 95 | SVK | 16.35 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Nathan Douglas Nathan Douglas ('82) | 82 | GBR | 16.33 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Simone Forte Simone Forte ('96) | 96 | ITA | 15.54 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Kval 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Nelson Évora Nelson Évora ('84) | 84 | POR | 16.89 | Q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Max Heß Max Heß ('96) | 96 | GER | 16.81 | Q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Nazim Babayev Nazim Babayev ('97) | 97 | AZE | 16.81 | Q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Tomas Veszelka Tomas Veszelka ('95) | 95 | SVK | 16.78 | Q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Kevin Luron Kevin Luron ('91) | 91 | FRA | 16.65 | q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Simone Forte Simone Forte ('96) | 96 | ITA | 16.64 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Yoann Rapinier Yoann Rapinier ('89) | 89 | FRA | 16.55 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Nathan Douglas Nathan Douglas ('82) | 82 | GBR | 16.48 | q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Simo Lipsanen Simo Lipsanen ('95) | 95 | FIN | 16.43 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Levon Aghasyan Levon Aghasyan ('95) | 95 | ARM | 16.38 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Aleksey Fyodorov Aleksey Fyodorov ('91) | 91 | RUS | 16.28 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Can Özüpek Can Özüpek ('96) | 96 | TUR | 16.28 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Tobia Bocchi Tobia Bocchi ('97) | 97 | ITA | 16.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Necati Er Necati Er ('97) | 97 | TUR | 16.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Pablo Torrijos Pablo Torrijos ('92) | 92 | ESP | 16.18 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Elvijs Misāns Elvijs Misāns ('89) | 89 | LAT | 16.16 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Julian Reid Julian Reid ('88) | 88 | GBR | 15.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Fabrizio Donato Fabrizio Donato ('76) | 76 | ITA | 15.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Adrian Świderski Adrian Świderski ('86) | 86 | POL | DNS | ||||||||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Inde 1.3. Finale A Finale | Inde 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 21.65 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | David Storl David Storl ('90) | 90 | GER | 21.54 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 21.25 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Francisco Belo Francisco Belo ('91) | 91 | POR | 20.97 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Bob Bertemes Bob Bertemes ('93) | 93 | LUX | 20.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Mesud Pezer Mesud Pezer ('94) | 94 | BIH | 20.69 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98) | 98 | NOR | 20.22 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Nikólaos Skarvélis Nikólaos Skarvélis ('93) | 93 | GRE | 20.13 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Kval 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mesud Pezer Mesud Pezer ('94) | 94 | BIH | 21.08 | Q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 20.98 | Q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Bob Bertemes Bob Bertemes ('93) | 93 | LUX | 20.97 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 20.90 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | David Storl David Storl ('90) | 90 | GER | 20.61 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98) | 98 | NOR | 20.41 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Nikólaos Skarvélis Nikólaos Skarvélis ('93) | 93 | GRE | 20.34 | q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Francisco Belo Francisco Belo ('91) | 91 | POR | 20.31 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Maksim Afonin Maksim Afonin ('92) | 92 | RUS | 20.30 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Jakub Szyszkowski Jakub Szyszkowski ('91) | 91 | POL | 20.28 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 20.18 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Tsanko Arnaudov Tsanko Arnaudov ('92) | 92 | POR | 19.86 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Asmir Kolašinac Asmir Kolašinac ('84) | 84 | SRB | 19.82 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Leonardo Fabbri Leonardo Fabbri ('97) | 97 | ITA | 19.71 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Andrei Gag Andrei Gag ('91) | 91 | ROU | 19.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Giorgi Mujaridze Giorgi Mujaridze ('98) | 98 | GEO | 19.46 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Osman Can Özdeveci Osman Can Özdeveci ('95) | 95 | TUR | 19.13 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Carlos Tobalina Carlos Tobalina ('85) | 85 | ESP | 19.06 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Syvkamp Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 6218 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | 6156 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ilya Shkurenyov Ilya Shkurenyov ('91) | 91 | RUS | 6145 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 6125 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Andreas Bechmann Andreas Bechmann ('99) | 99 | GER | 6001 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 5989 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 5951 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 5689 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 5118 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 5016 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Basile Rolnin Basile Rolnin ('94) | 94 | FRA | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Karl Robert Saluri Karl Robert Saluri ('93) | 93 | EST | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | BEL | 3:06.27 | |||||||||||||||||||||
Julien Watrin, Dylan Borlée, Jonathan Borlée, Kevin Borlée | |||||||||||||||||||||||
2 | ESP | 3:06.32 | NR | ||||||||||||||||||||
Óscar Husillos, Manuel Guijarro, Lucas Bua, Bernat Erta | |||||||||||||||||||||||
3 | FRA | 3:07.71 | |||||||||||||||||||||
Mame-Ibra Anne, Thomas Jordier, Nicolas Courbiere, Fabrisio Saidy | |||||||||||||||||||||||
4 | POL | 3:08.40 | |||||||||||||||||||||
Dariusz Kowaluk, Rafał Omelko, Tymoteusz Zimny, Damian Czykier | |||||||||||||||||||||||
5 | GBR | 3:08.48 | |||||||||||||||||||||
Cameron Chalmers, Joe Brier, Thomas Somers, Alex Haydock-Wilson | |||||||||||||||||||||||
6 | ITA | 3:09.48 | |||||||||||||||||||||
Giuseppe Leonardi, Michele Tricca, Brayan Lopez, Vladimir Aceti | |||||||||||||||||||||||
K 60 m Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 7.09 | 0.197 | ||||||||||||||||||
2 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 7.14 | 0.148 | SB | |||||||||||||||||
3 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 7.15 | 0.156 | ||||||||||||||||||
4 | Kristal Awuah Kristal Awuah ('99) | 99 | GBR | 7.15 | 0.149 | PB | |||||||||||||||||
5 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 7.16 | 0.175 | ||||||||||||||||||
6 | Maja Mihalinec Maja Mihalinec ('89) | 89 | SLO | 7.21 | 0.156 | PB | |||||||||||||||||
7 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 7.26 | 0.157 | ||||||||||||||||||
8 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 7.30 | 0.159 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 7.11 | Q 0.186 | ||||||||||||||||||
2 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 7.22 | Q 0.181 | ||||||||||||||||||
3 | Kristal Awuah Kristal Awuah ('99) | 99 | GBR | 7.22 | q 0.176 | ||||||||||||||||||
4 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 7.31 | 0.183 | ||||||||||||||||||
5 | Diana Vaisman Diana Vaisman ('98) | 98 | ISR | 7.32 | 0.156 | NR | PB | ||||||||||||||||
6 | Carolle Zahi Carolle Zahi ('94) | 94 | FRA | 7.35 | 0.182 | ||||||||||||||||||
7 | Alexandra Toth Alexandra Toth ('95) | 95 | AUT | 7.36 | 0.157 | ||||||||||||||||||
8 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 7.46 | 0.222 | ||||||||||||||||||
Semi 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 7.22 | Q 0.171 | ||||||||||||||||||
2 | Maja Mihalinec Maja Mihalinec ('89) | 89 | SLO | 7.30 | Q 0.168 | ||||||||||||||||||
3 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 7.32 | 0.201 | ||||||||||||||||||
4 | Rachel Miller Rachel Miller ('90) | 90 | GBR | 7.37 | 0.168 | ||||||||||||||||||
5 | Rebekka Haase Rebekka Haase ('93) | 93 | GER | 7.37 | 0.190 | ||||||||||||||||||
6 | Klaudia Sorok Klaudia Sorok ('98) | 98 | HUN | 7.39 | 0.167 | ||||||||||||||||||
7 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 7.41 | 0.179 | ||||||||||||||||||
8 | Klára Seidlová Klára Seidlová ('94) | 94 | CZE | 7.41 | 0.161 | ||||||||||||||||||
Semi 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 7.19 | Q 0.166 | ||||||||||||||||||
2 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 7.25 | Q 0.163 | ||||||||||||||||||
3 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 7.26 | q 0.197 | ||||||||||||||||||
4 | Lisa Marie Kwayie Lisa Marie Kwayie ('96) | 96 | GER | 7.29 | 0.187 | ||||||||||||||||||
5 | Lorène Dorcas Bazolo Lorène Dorcas Bazolo ('83) | 83 | POR | 7.35 | 0.183 | ||||||||||||||||||
6 | Irene Ekelund Irene Ekelund ('97) | 97 | SWE | 7.41 | 0.203 | ||||||||||||||||||
7 | Sindija Bukša Sindija Bukša ('97) | 97 | LAT | 7.42 | 0.215 | ||||||||||||||||||
8 | Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93) | 93 | DEN | 7.44 | 0.192 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 7.23 | Q 0.159 | ||||||||||||||||||
2 | Maja Mihalinec Maja Mihalinec ('89) | 89 | SLO | 7.28 | Q 0.181 | SB | |||||||||||||||||
3 | Rebekka Haase Rebekka Haase ('93) | 93 | GER | 7.36 | Q 0.192 | ||||||||||||||||||
4 | Sindija Bukša Sindija Bukša ('97) | 97 | LAT | 7.39 | q 0.204 | ||||||||||||||||||
5 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 7.41 | 0.182 | ||||||||||||||||||
6 | Nasrane Bacar Nasrane Bacar ('92) | 92 | FRA | 7.46 | 0.177 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 7.14 | Q 0.179 | ||||||||||||||||||
2 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 7.27 | Q 0.180 | =SB | |||||||||||||||||
3 | Alexandra Toth Alexandra Toth ('95) | 95 | AUT | 7.33 | Q 0.166 | =PB | |||||||||||||||||
4 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 7.34 | q 0.184 | ||||||||||||||||||
5 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 7.44 | 0.180 | ||||||||||||||||||
6 | Paraskevi Andreou Paraskevi Andreou ('97) | 97 | CYP | 7.48 | 0.204 | ||||||||||||||||||
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94) | 94 | GRE | DQ | 0.069 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Rachel Miller Rachel Miller ('90) | 90 | GBR | 7.24 | Q 0.167 | ||||||||||||||||||
2 | Lisa Marie Kwayie Lisa Marie Kwayie ('96) | 96 | GER | 7.30 | Q 0.199 | ||||||||||||||||||
3 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 7.38 | Q 0.185 | ||||||||||||||||||
4 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 7.40 | q 0.205 | ||||||||||||||||||
5 | Mizgin Ay Mizgin Ay | 00 | TUR | 7.42 | 0.172 | ||||||||||||||||||
6 | Zakiyya Hasanova Zakiyya Hasanova ('95) | 95 | AZE | 7.45 | 0.189 | ||||||||||||||||||
7 | Monika Weigertová Monika Weigertová ('92) | 92 | SVK | 7.54 | 0.216 | ||||||||||||||||||
8 | Charlotte Wingfield Charlotte Wingfield ('94) | 94 | MLT | 7.67 | 0.169 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 7.27 | Q 0.191 | ||||||||||||||||||
2 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 7.27 | Q 0.163 | ||||||||||||||||||
3 | Irene Ekelund Irene Ekelund ('97) | 97 | SWE | 7.38 | Q 0.203 | ||||||||||||||||||
4 | Marina Andreea Baboi Marina Andreea Baboi ('99) | 99 | ROU | 7.44 | 0.168 | ||||||||||||||||||
5 | Milana Tirnanić Milana Tirnanić ('94) | 94 | SRB | 7.47 | 0.224 | ||||||||||||||||||
6 | Yana Kachur Yana Kachur ('97) | 97 | UKR | 7.52 | 0.204 | ||||||||||||||||||
7 | Akvilė Andriukaitytė Akvilė Andriukaitytė | 00 | LTU | 7.54 | 0.183 | ||||||||||||||||||
Indledende 5 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Carolle Zahi Carolle Zahi ('94) | 94 | FRA | 7.29 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
2 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 7.31 | Q 0.202 | ||||||||||||||||||
3 | Diana Vaisman Diana Vaisman ('98) | 98 | ISR | 7.33 | Q 0.149 | NR | PB | ||||||||||||||||
4 | Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93) | 93 | DEN | 7.34 | q 0.168 | =DR | =PB | ||||||||||||||||
5 | Klára Seidlová Klára Seidlová ('94) | 94 | CZE | 7.39 | q 0.184 | ||||||||||||||||||
6 | Patrizia van der Weken Patrizia van der Weken ('99) | 99 | LUX | 7.41 | 0.222 | ||||||||||||||||||
7 | Lauren Roy Lauren Roy | 00 | IRL | 7.62 | 0.182 | ||||||||||||||||||
Indledende 6 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 7.24 | Q 0.169 | ||||||||||||||||||
2 | Kristal Awuah Kristal Awuah ('99) | 99 | GBR | 7.26 | Q 0.167 | ||||||||||||||||||
3 | Lorène Dorcas Bazolo Lorène Dorcas Bazolo ('83) | 83 | POR | 7.33 | Q 0.197 | ||||||||||||||||||
4 | Klaudia Sorok Klaudia Sorok ('98) | 98 | HUN | 7.37 | q 0.171 | =PB | |||||||||||||||||
5 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 7.41 | 0.165 | =SB | |||||||||||||||||
6 | Molly Scott Molly Scott ('99) | 99 | IRL | 7.43 | 0.192 | ||||||||||||||||||
7 | Elin Östlund Elin Östlund ('91) | 91 | SWE | 7.44 | 0.188 | ||||||||||||||||||
8 | Zyanne Hook Zyanne Hook ('96) | 96 | GIB | 8.49 | 0.598 | SB | |||||||||||||||||
K 400 m Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 51.61 | 0.201 | SB | |||||||||||||||||
2 | Cynthia Bolingo Mbongo Cynthia Bolingo Mbongo ('93) | 93 | BEL | 51.62 | 0.202 | NR | PB | ||||||||||||||||
3 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 52.34 | 0.182 | PB | |||||||||||||||||
4 | Agnė Šerkšnienė Agnė Šerkšnienė ('88) | 88 | LTU | 52.40 | 0.226 | ||||||||||||||||||
5 | Raphaela Boaheng Lukudo Raphaela Boaheng Lukudo ('94) | 94 | ITA | 52.48 | 0.210 | PB | |||||||||||||||||
6 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 52.64 | 0.193 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Raphaela Boaheng Lukudo Raphaela Boaheng Lukudo ('94) | 94 | ITA | 52.80 | Q 0.258 | PB | |||||||||||||||||
2 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 52.85 | Q 0.225 | ||||||||||||||||||
3 | Laura Bueno Laura Bueno ('93) | 93 | ESP | 53.05 | 0.155 | ||||||||||||||||||
4 | Anna Ryzhykova Anna Ryzhykova ('89) | 89 | UKR | 53.22 | 0.191 | ||||||||||||||||||
5 | Agnes Raharolahy Agnes Raharolahy ('92) | 92 | FRA | 53.43 | 0.235 | ||||||||||||||||||
6 | Gunta Vaičule Gunta Vaičule ('95) | 95 | LAT | 53.53 | 0.211 | NR | |||||||||||||||||
Semi 2 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 51.90 | Q 0.216 | SB | |||||||||||||||||
2 | Agnė Šerkšnienė Agnė Šerkšnienė ('88) | 88 | LTU | 52.33 | Q 0.187 | NR | PB | ||||||||||||||||
3 | Phil Healy Phil Healy ('94) | 94 | IRL | 53.65 | 0.176 | ||||||||||||||||||
4 | Iga Baumgart-Witan Iga Baumgart-Witan ('89) | 89 | POL | 53.83 | 0.234 | ||||||||||||||||||
5 | Amandine Brossier Amandine Brossier ('95) | 95 | FRA | 54.56 | 0.201 | ||||||||||||||||||
6 | Ayomide Folorunso Ayomide Folorunso ('96) | 96 | ITA | 57.96 | 0.207 | ||||||||||||||||||
Semi 3 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Cynthia Bolingo Mbongo Cynthia Bolingo Mbongo ('93) | 93 | BEL | 52.37 | Q 0.208 | NR | PB | ||||||||||||||||
2 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 52.38 | Q 0.190 | PB | |||||||||||||||||
3 | Polina Miller Polina Miller | 00 | RUS | 52.46 | 0.206 | PB | |||||||||||||||||
4 | Eilidh Doyle Eilidh Doyle ('87) | 87 | GBR | 53.28 | 0.171 | ||||||||||||||||||
5 | Deborah Sananes Deborah Sananes ('95) | 95 | FRA | 53.34 | 0.284 | ||||||||||||||||||
6 | Anita Horvat Anita Horvat ('96) | 96 | SLO | 53.37 | 0.208 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Amandine Brossier Amandine Brossier ('95) | 95 | FRA | 53.40 | Q 0.201 | ||||||||||||||||||
2 | Anita Horvat Anita Horvat ('96) | 96 | SLO | 53.53 | Q 0.201 | ||||||||||||||||||
3 | Kateryna Klymyuk Kateryna Klymyuk ('95) | 95 | UKR | 53.68 | 0.189 | PB | |||||||||||||||||
4 | Maja Ciric Maja Ciric ('89) | 89 | SRB | 53.73 | 0.212 | ||||||||||||||||||
5 | Zoey Clark Zoey Clark ('94) | 94 | GBR | 53.85 | 0.212 | ||||||||||||||||||
6 | Salma Celeste Paralluelo Salma Celeste Paralluelo ('03) | 03 | ESP | 55.30 | 0.170 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Iga Baumgart-Witan Iga Baumgart-Witan ('89) | 89 | POL | 53.17 | Q 0.250 | ||||||||||||||||||
2 | Agnes Raharolahy Agnes Raharolahy ('92) | 92 | FRA | 53.21 | Q 0.203 | ||||||||||||||||||
3 | Amber Anning Amber Anning | 00 | GBR | 53.26 | 0.192 | ||||||||||||||||||
4 | Nadine Gonska Nadine Gonska ('90) | 90 | GER | 53.38 | 0.184 | ||||||||||||||||||
5 | Sophie Becker Sophie Becker ('97) | 97 | IRL | 53.99 | 0.145 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Raphaela Boaheng Lukudo Raphaela Boaheng Lukudo ('94) | 94 | ITA | 52.99 | Q 0.220 | SB | |||||||||||||||||
2 | Deborah Sananes Deborah Sananes ('95) | 95 | FRA | 53.05 | Q 0.232 | ||||||||||||||||||
3 | Phil Healy Phil Healy ('94) | 94 | IRL | 53.13 | q 0.204 | ||||||||||||||||||
4 | Tetyana Melnyk Tetyana Melnyk ('95) | 95 | UKR | 53.39 | 0.185 | ||||||||||||||||||
5 | Andrea Miklos Andrea Miklos ('99) | 99 | ROU | 53.87 | 0.205 | SB | |||||||||||||||||
6 | Evelin Nádházy Evelin Nádházy ('95) | 95 | HUN | 53.90 | 0.153 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 52.64 | Q 0.220 | ||||||||||||||||||
2 | Anna Ryzhykova Anna Ryzhykova ('89) | 89 | UKR | 52.73 | Q 0.187 | PB | |||||||||||||||||
3 | Ayomide Folorunso Ayomide Folorunso ('96) | 96 | ITA | 52.75 | q 0.214 | ||||||||||||||||||
4 | Yasmin Giger Yasmin Giger ('99) | 99 | SUI | 53.84 | 0.179 | ||||||||||||||||||
5 | Susanne Walli Susanne Walli ('96) | 96 | AUT | 54.69 | 0.251 | ||||||||||||||||||
Indledende 5 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 52.46 | Q 0.216 | ||||||||||||||||||
2 | Gunta Vaičule Gunta Vaičule ('95) | 95 | LAT | 52.66 | Q 0.225 | NR | PB | ||||||||||||||||
3 | Laura Bueno Laura Bueno ('93) | 93 | ESP | 52.67 | q 0.167 | PB | |||||||||||||||||
4 | Matilda Hellqvist Matilda Hellqvist ('93) | 93 | SWE | 53.93 | 0.198 | PB | |||||||||||||||||
5 | Iveta Putalová Iveta Putalová ('88) | 88 | SVK | 54.19 | 0.204 | ||||||||||||||||||
Indledende 6 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Polina Miller Polina Miller | 00 | RUS | 53.03 | Q 0.178 | PB | |||||||||||||||||
2 | Agnė Šerkšnienė Agnė Šerkšnienė ('88) | 88 | LTU | 53.14 | Q 0.197 | ||||||||||||||||||
3 | Lada Vondrová Lada Vondrová ('99) | 99 | CZE | 53.29 | 0.210 | ||||||||||||||||||
4 | Cátia Azevedo Cátia Azevedo ('94) | 94 | POR | 53.43 | 0.169 | SB | |||||||||||||||||
5 | Eleni Artymata Eleni Artymata ('86) | 86 | CYP | 53.49 | 0.208 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 7 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 52.56 | Q 0.140 | SB | |||||||||||||||||
2 | Cynthia Bolingo Mbongo Cynthia Bolingo Mbongo ('93) | 93 | BEL | 52.60 | Q 0.184 | NR | PB | ||||||||||||||||
3 | Eilidh Doyle Eilidh Doyle ('87) | 87 | GBR | 52.81 | q 0.174 | ||||||||||||||||||
4 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 53.45 | 0.216 | ||||||||||||||||||
5 | Iríni Vasilíou Iríni Vasilíou ('90) | 90 | GRE | 53.66 | 0.195 | ||||||||||||||||||
K 800 m Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | 2:02.58 | |||||||||||||||||||
2 | Renelle Lamote Renelle Lamote ('93) | 93 | FRA | 2:03.00 | |||||||||||||||||||
3 | Olha Lyakhova Olha Lyakhova ('92) | 92 | UKR | 2:03.24 | |||||||||||||||||||
4 | Renée Eykens Renée Eykens ('96) | 96 | BEL | 2:03.32 | |||||||||||||||||||
5 | Mari Smith Mari Smith ('96) | 96 | GBR | 2:03.45 | |||||||||||||||||||
6 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:04.07 | |||||||||||||||||||
Semifinale | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:02.43 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Renée Eykens Renée Eykens ('96) | 96 | BEL | 2:02.85 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Mari Smith Mari Smith ('96) | 96 | GBR | 2:02.93 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 2:02.98 | |||||||||||||||||||
5 | Adelle Tracey Adelle Tracey ('93) | 93 | GBR | 2:03.26 | |||||||||||||||||||
6 | Bianca Răzor Bianca Răzor ('94) | 94 | ROU | 2:03.65 | PB | ||||||||||||||||||
Semi 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Renelle Lamote Renelle Lamote ('93) | 93 | FRA | 2:02.94 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | 2:03.11 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Olha Lyakhova Olha Lyakhova ('92) | 92 | UKR | 2:03.60 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Līga Velvere Līga Velvere ('90) | 90 | LAT | 2:04.06 | |||||||||||||||||||
5 | Zoya Naumov Zoya Naumov ('95) | 95 | ESP | 2:04.50 | |||||||||||||||||||
6 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 2:04.54 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 2:02.02 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Adelle Tracey Adelle Tracey ('93) | 93 | GBR | 2:02.51 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Zoya Naumov Zoya Naumov ('95) | 95 | ESP | 2:03.16 | q | ||||||||||||||||||
4 | Sara Kuivisto Sara Kuivisto ('91) | 91 | FIN | 2:04.24 | |||||||||||||||||||
5 | Charline Mathias Charline Mathias ('92) | 92 | LUX | 2:04.73 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:02.95 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 2:03.38 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Mari Smith Mari Smith ('96) | 96 | GBR | 2:03.77 | q | ||||||||||||||||||
4 | Olha Lyakhova Olha Lyakhova ('92) | 92 | UKR | 2:04.22 | q | ||||||||||||||||||
5 | Charlotte Pizzo Charlotte Pizzo ('97) | 97 | FRA | 2:06.93 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Līga Velvere Līga Velvere ('90) | 90 | LAT | 2:05.37 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Bianca Răzor Bianca Răzor ('94) | 94 | ROU | 2:05.55 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:05.73 | |||||||||||||||||||
4 | Síofra Cléirigh Büttner Síofra Cléirigh Büttner ('95) | 95 | IRL | 2:06.00 | |||||||||||||||||||
5 | Delia Sclabas Delia Sclabas | 00 | SUI | 2:06.07 | |||||||||||||||||||
6 | Alexandra Štuková Alexandra Štuková ('90) | 90 | SVK | 2:06.58 | |||||||||||||||||||
Indledende 4 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Renée Eykens Renée Eykens ('96) | 96 | BEL | 2:03.07 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | 2:03.50 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Renelle Lamote Renelle Lamote ('93) | 93 | FRA | 2:03.54 | q | ||||||||||||||||||
4 | Eglė Balčiūnaitė Eglė Balčiūnaitė ('88) | 88 | LTU | 2:05.06 | |||||||||||||||||||
5 | Tetyana Petlyuk Tetyana Petlyuk ('82) | 82 | UKR | 2:05.84 | |||||||||||||||||||
K 1500 m Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 4:05.92 | |||||||||||||||||||
2 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:09.30 | |||||||||||||||||||
3 | Ciara Mageean Ciara Mageean ('92) | 92 | IRL | 4:09.43 | |||||||||||||||||||
4 | Katsiaryna Karneyenka Katsiaryna Karneyenka ('88) | 88 | BLR | 4:11.59 | |||||||||||||||||||
5 | Daryia Barysevich Daryia Barysevich ('90) | 90 | BLR | 4:11.92 | |||||||||||||||||||
6 | Simona Vrzalová Simona Vrzalová ('88) | 88 | CZE | 4:12.16 | |||||||||||||||||||
7 | Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | 4:13.40 | |||||||||||||||||||
8 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:13.56 | |||||||||||||||||||
9 | Amela Terzić Amela Terzić ('93) | 93 | SRB | 4:24.20 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 4:09.29 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Katsiaryna Karneyenka Katsiaryna Karneyenka ('88) | 88 | BLR | 4:09.32 | Q | PB | |||||||||||||||||
3 | Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | 4:09.67 | q | ||||||||||||||||||
4 | Maruša Mišmaš Maruša Mišmaš ('94) | 94 | SLO | 4:09.81 | |||||||||||||||||||
5 | Yolanda Ngarambe Yolanda Ngarambe ('91) | 91 | SWE | 4:12.16 | |||||||||||||||||||
6 | Kristiina Mäki Kristiina Mäki ('91) | 91 | CZE | 4:17.19 | |||||||||||||||||||
7 | Sara Kuivisto Sara Kuivisto ('91) | 91 | FIN | 4:18.68 | |||||||||||||||||||
8 | Natalija Piliušina Natalija Piliušina ('90) | 90 | LTU | 4:20.98 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 2 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:08.05 | Q | PB | |||||||||||||||||
2 | Simona Vrzalová Simona Vrzalová ('88) | 88 | CZE | 4:08.06 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Ciara Mageean Ciara Mageean ('92) | 92 | IRL | 4:08.15 | q | ||||||||||||||||||
4 | Daryia Barysevich Daryia Barysevich ('90) | 90 | BLR | 4:08.31 | q | PB | |||||||||||||||||
5 | Anna Silvander Anna Silvander ('93) | 93 | SWE | 4:11.01 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Jemma Reekie Jemma Reekie ('98) | 98 | GBR | 4:13.44 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Özlem Kaya Özlem Kaya ('90) | 90 | TUR | 4:29.50 | SB | ||||||||||||||||||
Caterina Granz Caterina Granz ('94) | 94 | GER | DNF | ||||||||||||||||||||
Indledende 3 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Amela Terzić Amela Terzić ('93) | 93 | SRB | 4:16.51 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:16.78 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Sarah McDonald Sarah McDonald ('93) | 93 | GBR | 4:17.64 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Diana Mezuliáníková Diana Mezuliáníková ('92) | 92 | CZE | 4:18.89 | |||||||||||||||||||
5 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 4:19.88 | |||||||||||||||||||
6 | Vera Hoffmann Vera Hoffmann ('96) | 96 | LUX | 4:21.07 | |||||||||||||||||||
7 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 4:24.57 | |||||||||||||||||||
Luiza Gega Luiza Gega ('88) | 88 | ALB | DNS | ||||||||||||||||||||
K 3000 m Inde 1.3. Finale A Finale | Inde 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 8:30.61 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Konstanze Klosterhalfen Konstanze Klosterhalfen ('97) | 97 | GER | 8:34.06 | |||||||||||||||||||
3 | Melissa Courtney Melissa Courtney ('93) | 93 | GBR | 8:38.22 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Alina Reh Alina Reh ('97) | 97 | GER | 8:39.45 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Karoline Bjerkeli Grøvdal Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90) | 90 | NOR | 8:52.12 | |||||||||||||||||||
6 | Maureen Koster Maureen Koster ('92) | 92 | NED | 8:56.22 | |||||||||||||||||||
7 | Eilish McColgan Eilish McColgan ('90) | 90 | GBR | 8:59.71 | |||||||||||||||||||
8 | Célia Antón Célia Antón ('97) | 97 | ESP | 9:00.57 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Viktória Gyürkés Viktória Gyürkés ('92) | 92 | HUN | 9:03.56 | PB | ||||||||||||||||||
10 | Margherita Magnani Margherita Magnani ('87) | 87 | ITA | 9:05.32 | |||||||||||||||||||
11 | Cristina Espejo Cristina Espejo ('94) | 94 | ESP | 9:06.26 | |||||||||||||||||||
12 | Nada Pauer Nada Pauer ('86) | 86 | AUT | 9:06.75 | |||||||||||||||||||
13 | Julia van Velthoven Julia van Velthoven ('94) | 94 | NED | 9:14.90 | |||||||||||||||||||
14 | Yolanda Ngarambe Yolanda Ngarambe ('91) | 91 | SWE | 9:17.53 | |||||||||||||||||||
15 | Ophélie Claude-Boxberger Ophélie Claude-Boxberger ('88) | 88 | FRA | 9:19.55 | |||||||||||||||||||
16 | Lisa Havell Lisa Havell ('88) | 88 | SWE | 9:22.72 | |||||||||||||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 7.87 | 0.179 | SB | |||||||||||||||||
2 | Cindy Roleder Cindy Roleder ('89) | 89 | GER | 7.97 | 0.195 | ||||||||||||||||||
3 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 8.00 | 0.192 | ||||||||||||||||||
4 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 8.02 | 0.144 | ||||||||||||||||||
5 | Gréta Kerekes Gréta Kerekes ('92) | 92 | HUN | 8.03 | 0.150 | ||||||||||||||||||
6 | Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | 8.09 | 0.155 | ||||||||||||||||||
7 | Andrea Ivančević Andrea Ivančević ('84) | 84 | CRO | 8.14 | 0.191 | ||||||||||||||||||
Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | DNS | ||||||||||||||||||||
Semifinale | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | 7.97 | Q 0.196 | NR | PB | ||||||||||||||||
2 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 7.99 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
3 | Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | 8.04 | Q 0.185 | ||||||||||||||||||
4 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 8.07 | q 0.162 | ||||||||||||||||||
5 | Luminosa Bogliolo Luminosa Bogliolo ('95) | 95 | ITA | 8.11 | 0.195 | ||||||||||||||||||
6 | Klaudia Siciarz Klaudia Siciarz ('98) | 98 | POL | 8.14 | 0.216 | ||||||||||||||||||
7 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 8.15 | 0.165 | ||||||||||||||||||
8 | Ivana Lončarek Ivana Lončarek ('91) | 91 | CRO | 8.27 | 0.197 | ||||||||||||||||||
Semi 2 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Cindy Roleder Cindy Roleder ('89) | 89 | GER | 8.02 | Q 0.204 | ||||||||||||||||||
2 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 8.03 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
3 | Gréta Kerekes Gréta Kerekes ('92) | 92 | HUN | 8.05 | Q 0.169 | ||||||||||||||||||
4 | Andrea Ivančević Andrea Ivančević ('84) | 84 | CRO | 8.07 | q 0.168 | ||||||||||||||||||
5 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 8.09 | 0.200 | ||||||||||||||||||
6 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 8.11 | 0.170 | ||||||||||||||||||
7 | Matilda Bogdanoff Matilda Bogdanoff ('90) | 90 | FIN | 8.12 | 0.134 | ||||||||||||||||||
8 | Mariya Aglitskaya Mariya Aglitskaya ('91) | 91 | RUS | 8.14 | 0.158 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 8.11 | Q 0.192 | ||||||||||||||||||
2 | Klaudia Siciarz Klaudia Siciarz ('98) | 98 | POL | 8.13 | Q 0.173 | ||||||||||||||||||
3 | Luminosa Bogliolo Luminosa Bogliolo ('95) | 95 | ITA | 8.15 | Q 0.216 | ||||||||||||||||||
4 | Matilda Bogdanoff Matilda Bogdanoff ('90) | 90 | FIN | 8.20 | q 0.165 | ||||||||||||||||||
5 | Sacha Alessandrini Sacha Alessandrini ('99) | 99 | FRA | 8.28 | 0.209 | ||||||||||||||||||
6 | Nataliia Ruchkivska Nataliia Ruchkivska ('96) | 96 | UKR | 8.38 | 0.181 | ||||||||||||||||||
7 | Olimpia Barbosa Olimpia Barbosa ('95) | 95 | POR | 8.40 | 0.213 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Cindy Roleder Cindy Roleder ('89) | 89 | GER | 8.04 | Q 0.488 | ||||||||||||||||||
2 | Gréta Kerekes Gréta Kerekes ('92) | 92 | HUN | 8.09 | Q 0.150 | ||||||||||||||||||
3 | Andrea Ivančević Andrea Ivančević ('84) | 84 | CRO | 8.10 | Q 0.189 | ||||||||||||||||||
4 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 8.15 | q 0.190 | ||||||||||||||||||
5 | Awa Sene Awa Sene ('94) | 94 | FRA | 8.30 | 0.183 | ||||||||||||||||||
6 | Stephanie Bendrat Stephanie Bendrat ('91) | 91 | AUT | 8.42 | 0.191 | ||||||||||||||||||
7 | Şevval Ayaz Şevval Ayaz | 00 | TUR | 8.46 | 0.226 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 8.04 | Q 0.195 | ||||||||||||||||||
2 | Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | 8.07 | Q 0.202 | ||||||||||||||||||
3 | Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | 8.08 | Q 0.221 | ||||||||||||||||||
4 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 8.12 | q 0.160 | ||||||||||||||||||
5 | Ivana Lončarek Ivana Lončarek ('91) | 91 | CRO | 8.21 | q 0.178 | ||||||||||||||||||
6 | Stanislava Lajčáková Stanislava Lajčáková ('96) | 96 | SVK | 8.28 | 0.284 | ||||||||||||||||||
7 | Tilde Johansson Tilde Johansson ('01) | 01 | SWE | 8.31 | 0.194 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 7.99 | Q 0.176 | ||||||||||||||||||
2 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 8.06 | Q 0.152 | ||||||||||||||||||
3 | Mariya Aglitskaya Mariya Aglitskaya ('91) | 91 | RUS | 8.11 | Q 0.164 | ||||||||||||||||||
4 | Hanna Chubkovtsova Hanna Chubkovtsova ('94) | 94 | UKR | 8.22 | 0.198 | ||||||||||||||||||
5 | Ruslana Rashkovan Ruslana Rashkovan ('97) | 97 | BLR | 8.35 | 0.258 | ||||||||||||||||||
6 | Karolina Kołeczek Karolina Kołeczek ('93) | 93 | POL | 8.37 | 0.166 | ||||||||||||||||||
7 | Caridad Jerez Caridad Jerez ('91) | 91 | ESP | 8.38 | 0.297 | ||||||||||||||||||
K Højdespring Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mariya Lasitskene Mariya Lasitskene ('93) | 93 | RUS | 2.01 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Yuliya Levchenko Yuliya Levchenko ('97) | 97 | UKR | 1.99 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Airinė Palšytė Airinė Palšytė ('92) | 92 | LTU | 1.97 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Kateryna Tabashnyk Kateryna Tabashnyk ('94) | 94 | UKR | 1.97 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Iryna Gerashchenko Iryna Gerashchenko ('95) | 95 | UKR | 1.94 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Michaela Hrubá Michaela Hrubá ('98) | 98 | CZE | 1.94 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 1.91 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Imke Onnen Imke Onnen ('94) | 94 | GER | 1.91 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 1.91 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Maruša Černjul Maruša Černjul ('92) | 92 | SLO | 1.91 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Daniela Stanciu Daniela Stanciu ('87) | 87 | ROU | 1.87 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Karyna Taranda Karyna Taranda ('99) | 99 | BLR | 1.87 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Kval 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 1.93 | q A 1 | =PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Mariya Lasitskene Mariya Lasitskene ('93) | 93 | RUS | 1.93 | q B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Yuliya Levchenko Yuliya Levchenko ('97) | 97 | UKR | 1.93 | q B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Maruša Černjul Maruša Černjul ('92) | 92 | SLO | 1.89 | q A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Iryna Gerashchenko Iryna Gerashchenko ('95) | 95 | UKR | 1.89 | q A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Imke Onnen Imke Onnen ('94) | 94 | GER | 1.89 | q A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Daniela Stanciu Daniela Stanciu ('87) | 87 | ROU | 1.89 | q A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Karyna Taranda Karyna Taranda ('99) | 99 | BLR | 1.89 | q A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Airinė Palšytė Airinė Palšytė ('92) | 92 | LTU | 1.93 | q B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 1.93 | q B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Kateryna Tabashnyk Kateryna Tabashnyk ('94) | 94 | UKR | 1.93 | q B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Michaela Hrubá Michaela Hrubá ('98) | 98 | CZE | 1.89 | q B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Marija Vuković Marija Vuković ('92) | 92 | MNE | 1.89 | A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Tonje Angelsen Tonje Angelsen ('90) | 90 | NOR | 1.89 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.89 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Prisca Duvernay Prisca Duvernay ('91) | 91 | FRA | 1.89 | B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Elena Vallortigara Elena Vallortigara ('91) | 91 | ITA | 1.89 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Ana Šimić Ana Šimić ('90) | 90 | CRO | 1.85 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Alessia Trost Alessia Trost ('93) | 93 | ITA | 1.85 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Claire Orcel Claire Orcel ('97) | 97 | BEL | 1.85 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Tatiána Goúsin Tatiána Goúsin ('94) | 94 | GRE | 1.85 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Salome Lang Salome Lang ('97) | 97 | SUI | 1.85 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Bianca Salming Bianca Salming ('98) | 98 | SWE | 1.85 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Ella Junnila Ella Junnila ('98) | 98 | FIN | 1.85 | A 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Jessica Kähärä Jessica Kähärä ('01) | 01 | FIN | 1.85 | B 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Sommer Lecky Sommer Lecky | 00 | IRL | 1.75 | A 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Stangspring Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Anzhelika Sidorova Anzhelika Sidorova ('91) | 91 | RUS | 4.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Holly Bradshaw Holly Bradshaw ('91) | 91 | GBR | 4.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Nikoléta Kiriakopoúlou Nikoléta Kiriakopoúlou ('86) | 86 | GRE | 4.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.65 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Ekateríni Stefanídi Ekateríni Stefanídi ('90) | 90 | GRE | 4.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Iryna Zhuk Iryna Zhuk ('93) | 93 | BLR | 4.65 | =NR | =PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Ninon Guillon-Romarin Ninon Guillon-Romarin ('95) | 95 | FRA | 4.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Michaela Meijer Michaela Meijer ('93) | 93 | SWE | 4.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Kval 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Anzhelika Sidorova Anzhelika Sidorova ('91) | 91 | RUS | 4.60 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Ekateríni Stefanídi Ekateríni Stefanídi ('90) | 90 | GRE | 4.60 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Iryna Zhuk Iryna Zhuk ('93) | 93 | BLR | 4.60 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Michaela Meijer Michaela Meijer ('93) | 93 | SWE | 4.60 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.60 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Ninon Guillon-Romarin Ninon Guillon-Romarin ('95) | 95 | FRA | 4.60 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Nikoléta Kiriakopoúlou Nikoléta Kiriakopoúlou ('86) | 86 | GRE | 4.60 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Holly Bradshaw Holly Bradshaw ('91) | 91 | GBR | 4.50 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Sonia Malavisi Sonia Malavisi ('94) | 94 | ITA | 4.50 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Tina Šutej Tina Šutej ('88) | 88 | SLO | 4.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Olga Mullina Olga Mullina ('92) | 92 | RUS | 4.50 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Eléni-Klaoúdia Pólak Eléni-Klaoúdia Pólak ('96) | 96 | GRE | 4.50 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Romana Maláčová Romana Maláčová ('87) | 87 | CZE | 4.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Katharina Bauer Katharina Bauer ('90) | 90 | GER | 4.40 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson ('93) | 93 | SWE | 4.40 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Amálie Švábíková Amálie Švábíková ('99) | 99 | CZE | 4.40 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Maialen Axpe Maialen Axpe ('93) | 93 | ESP | 4.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Wilma Murto Wilma Murto ('98) | 98 | FIN | 4.10 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Maryna Kylypko Maryna Kylypko ('95) | 95 | UKR | DNS | ||||||||||||||||||||
K Længdespring Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ivana Španović Ivana Španović ('90) | 90 | SRB | 6.99 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Nastassia Mironchyk-Ivanova Nastassia Mironchyk-Ivanova ('89) | 89 | BLR | 6.93 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Maryna Bekh-Romanchuk Maryna Bekh-Romanchuk ('95) | 95 | UKR | 6.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Malaika Mihambo Malaika Mihambo ('94) | 94 | GER | 6.83 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Alina Rotaru Alina Rotaru ('93) | 93 | ROU | 6.64 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Tania Vicenzino Tania Vicenzino ('86) | 86 | ITA | 6.58 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Abigail Irozuru Abigail Irozuru ('90) | 90 | GBR | 6.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Florentina Costina Iusco Florentina Costina Iusco ('96) | 96 | ROU | 6.49 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Kval 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ivana Španović Ivana Španović ('90) | 90 | SRB | 6.79 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Maryna Bekh-Romanchuk Maryna Bekh-Romanchuk ('95) | 95 | UKR | 6.78 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Nastassia Mironchyk-Ivanova Nastassia Mironchyk-Ivanova ('89) | 89 | BLR | 6.77 | Q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Malaika Mihambo Malaika Mihambo ('94) | 94 | GER | 6.74 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Tania Vicenzino Tania Vicenzino ('86) | 86 | ITA | 6.68 | Q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Alina Rotaru Alina Rotaru ('93) | 93 | ROU | 6.66 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Florentina Costina Iusco Florentina Costina Iusco ('96) | 96 | ROU | 6.52 | q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Abigail Irozuru Abigail Irozuru ('90) | 90 | GBR | 6.50 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Fatima Diame Fatima Diame ('96) | 96 | ESP | 6.46 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Māra Grīva Māra Grīva ('89) | 89 | LAT | 6.41 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Milica Gardašević Milica Gardašević ('98) | 98 | SRB | 6.41 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Laura Strati Laura Strati ('90) | 90 | ITA | 6.40 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Éloyse Lesueur-Aymonin Éloyse Lesueur-Aymonin ('88) | 88 | FRA | 6.37 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Jahisha Thomas Jahisha Thomas ('94) | 94 | GBR | 6.34 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Lauma Grīva Lauma Grīva ('84) | 84 | LAT | 6.34 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Hafdís Sigurðardóttir Hafdís Sigurðardóttir ('87) | 87 | ISL | 6.34 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Anasztázia Nguyen Anasztázia Nguyen ('93) | 93 | HUN | 6.28 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Jazmin Sawyers Jazmin Sawyers ('94) | 94 | GBR | 6.28 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | DNS | ||||||||||||||||||||
K Trespring Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ana Peleteiro Ana Peleteiro ('95) | 95 | ESP | 14.73 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Paraskeví Papahrístou Paraskeví Papahrístou ('89) | 89 | GRE | 14.50 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Olha Saladukha Olha Saladukha ('83) | 83 | UKR | 14.47 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Patrícia Mamona Patrícia Mamona ('88) | 88 | POR | 14.43 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Susana Costa Susana Costa ('84) | 84 | POR | 14.43 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Kristiina Mäkelä Kristiina Mäkelä ('92) | 92 | FIN | 14.29 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Rouguy Diallo Rouguy Diallo ('95) | 95 | FRA | 14.18 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Hanna Krasutska Hanna Krasutska ('95) | 95 | UKR | 13.95 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Kval 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Olha Saladukha Olha Saladukha ('83) | 83 | UKR | 14.40 | Q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Susana Costa Susana Costa ('84) | 84 | POR | 14.28 | Q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Paraskeví Papahrístou Paraskeví Papahrístou ('89) | 89 | GRE | 14.28 | Q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Ana Peleteiro Ana Peleteiro ('95) | 95 | ESP | 14.15 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Patrícia Mamona Patrícia Mamona ('88) | 88 | POR | 14.11 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Rouguy Diallo Rouguy Diallo ('95) | 95 | FRA | 14.10 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Kristiina Mäkelä Kristiina Mäkelä ('92) | 92 | FIN | 14.06 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Naomi Ogbeta Naomi Ogbeta ('98) | 98 | GBR | 13.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Iryna Vaskouskaya Iryna Vaskouskaya ('91) | 91 | BLR | 13.79 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Jeanine Assani Issouf Jeanine Assani Issouf ('92) | 92 | FRA | 13.74 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Patricia Sarrapio Patricia Sarrapio ('82) | 82 | ESP | 13.67 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Merilyn Uudmäe Merilyn Uudmäe ('91) | 91 | EST | 13.40 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Tähti Alver Tähti Alver ('94) | 94 | EST | 13.39 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Diana Zagainova Diana Zagainova ('97) | 97 | LTU | 13.36 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Olha Korsun Olha Korsun ('96) | 96 | UKR | 13.33 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Aleksandra Nacheva Aleksandra Nacheva ('01) | 01 | BUL | 12.98 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Hanna Krasutska Hanna Krasutska ('95) | 95 | UKR | 13.82 DQ IAAF Rule 32.2.a | q | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Dovilė Dzindzaletaitė Dovilė Dzindzaletaitė ('93) | 93 | LTU | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Radoslava Mavrodieva Radoslava Mavrodieva ('87) | 87 | BUL | 19.12 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Christina Schwanitz Christina Schwanitz ('85) | 85 | GER | 19.11 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Anita Márton Anita Márton ('89) | 89 | HUN | 19.00 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Aliona Dubitskaya Aliona Dubitskaya ('90) | 90 | BLR | 18.71 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Klaudia Kardasz Klaudia Kardasz ('96) | 96 | POL | 18.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 18.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Sara Gambetta Sara Gambetta ('93) | 93 | GER | 17.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Alina Kenzel Alina Kenzel ('97) | 97 | GER | 17.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Kval 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Christina Schwanitz Christina Schwanitz ('85) | 85 | GER | 19.09 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Radoslava Mavrodieva Radoslava Mavrodieva ('87) | 87 | BUL | 18.85 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Aliona Dubitskaya Aliona Dubitskaya ('90) | 90 | BLR | 18.68 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Klaudia Kardasz Klaudia Kardasz ('96) | 96 | POL | 18.63 | Q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Sara Gambetta Sara Gambetta ('93) | 93 | GER | 18.17 | q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Alina Kenzel Alina Kenzel ('97) | 97 | GER | 18.09 | q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Anita Márton Anita Márton ('89) | 89 | HUN | 18.05 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 17.79 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Dimitriana Surdu Dimitriana Surdu ('94) | 94 | MDA | 17.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Sophie McKinna Sophie McKinna ('94) | 94 | GBR | 17.18 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Viktoryia Kolb Viktoryia Kolb ('93) | 93 | BLR | 17.11 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Alena Abramchuk Alena Abramchuk ('88) | 88 | BLR | 16.92 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Olha Golodna Olha Golodna ('91) | 91 | UKR | 16.91 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Amelia Strickler Amelia Strickler ('94) | 94 | GBR | 16.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Emel Dereli Emel Dereli ('96) | 96 | TUR | 16.79 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Frida Åkerström Frida Åkerström ('90) | 90 | SWE | 16.52 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Úrsula Ruiz Úrsula Ruiz ('83) | 83 | ESP | 16.41 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Femkamp Inde 1.3. Finale A Finale | Inde 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 4983 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Niamh Emerson Niamh Emerson ('99) | 99 | GBR | 4731 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 4723 | =NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 4702 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Laura Ikauniece Laura Ikauniece ('92) | 92 | LAT | 4701 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 4637 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 4608 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 4440 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 4363 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Eliška Klučinová Eliška Klučinová ('88) | 88 | CZE | 3518 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Alina Shukh Alina Shukh ('99) | 99 | UKR | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Anouk Vetter Anouk Vetter ('93) | 93 | NED | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | POL | 3:28.77 | |||||||||||||||||||||
Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic | |||||||||||||||||||||||
2 | GBR | 3:29.55 | |||||||||||||||||||||
Laviai Nielsen, Zoey Clark, Amber Anning, Eilidh Doyle | |||||||||||||||||||||||
3 | ITA | 3:31.90 | |||||||||||||||||||||
Raphaela Boaheng Lukudo, Ayomide Folorunso, Chiara Bazzoni, Marta Milani | |||||||||||||||||||||||
4 | FRA | 3:32.12 | |||||||||||||||||||||
Deborah Sananes, Amandine Brossier, Kalyl Amaro, Agnes Raharolahy | |||||||||||||||||||||||
5 | BEL | 3:32.46 | NR | ||||||||||||||||||||
Cynthia Bolingo Mbongo, Hanne Claes, Margo Van Puyvelde, Camille Laus | |||||||||||||||||||||||
6 | SUI | 3:33.72 | NR | ||||||||||||||||||||
Cornelia Halbheer, Léa Sprunger, Fanette Humair, Yasmin Giger | |||||||||||||||||||||||
M 60 m Inde | Inde | ||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Andreas Bechmann Andreas Bechmann ('99) | 99 | GER | 7.05 | 0.138 | =PB | |||||||||||||||||
2 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 7.06 | 0.159 | ||||||||||||||||||
3 | Basile Rolnin Basile Rolnin ('94) | 94 | FRA | 7.13 | 0.178 | ||||||||||||||||||
4 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 7.13 | 0.159 | PB | |||||||||||||||||
5 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 7.15 | 0.189 | ||||||||||||||||||
6 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 7.35 | 0.147 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Karl Robert Saluri Karl Robert Saluri ('93) | 93 | EST | 6.75 | 0.118 | PB | |||||||||||||||||
2 | Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | 6.85 | 0.178 | SB | |||||||||||||||||
3 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 6.96 | 0.186 | SB | |||||||||||||||||
4 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 7.03 | 0.169 | ||||||||||||||||||
5 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 7.08 | 0.165 | ||||||||||||||||||
6 | Ilya Shkurenyov Ilya Shkurenyov ('91) | 91 | RUS | 7.18 | 0.239 | SB | |||||||||||||||||
M 1000 m Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 2:44.27 | |||||||||||||||||||
2 | Ilya Shkurenyov Ilya Shkurenyov ('91) | 91 | RUS | 2:45.35 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Andreas Bechmann Andreas Bechmann ('99) | 99 | GER | 2:45.86 | |||||||||||||||||||
4 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 2:45.99 | |||||||||||||||||||
5 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 2:46.17 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 2:47.18 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 2:48.30 | |||||||||||||||||||
8 | Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | 2:49.44 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 2:50.58 | |||||||||||||||||||
M 60 m hæk Inde | Inde | ||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ilya Shkurenyov Ilya Shkurenyov ('91) | 91 | RUS | 8.02 | 0.176 | SB | |||||||||||||||||
2 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 8.29 | 0.140 | ||||||||||||||||||
3 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 8.36 | 0.174 | PB | |||||||||||||||||
4 | Andreas Bechmann Andreas Bechmann ('99) | 99 | GER | 8.55 | 0.228 | ||||||||||||||||||
5 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 8.57 | 0.173 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 7.78 | 0.168 | =PB | |||||||||||||||||
2 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 8.02 | 0.186 | ||||||||||||||||||
3 | Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | 8.16 | 0.178 | ||||||||||||||||||
4 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 8.18 | 0.176 | ||||||||||||||||||
5 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 8.20 | 0.166 | ||||||||||||||||||
M Højdespring Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | 2.13 | A 1 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 2.10 | A 2 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Andreas Bechmann Andreas Bechmann ('99) | 99 | GER | 2.07 | B 1 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 2.07 | B 2 | =SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 2.07 | A 3 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Ilya Shkurenyov Ilya Shkurenyov ('91) | 91 | RUS | 2.04 | A 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Basile Rolnin Basile Rolnin ('94) | 94 | FRA | 2.04 | A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 2.01 | A 6 | =SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 1.98 | B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 1.95 | B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 1.95 | B 5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Karl Robert Saluri Karl Robert Saluri ('93) | 93 | EST | DNS | B | |||||||||||||||||||
M Stangspring Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ilya Shkurenyov Ilya Shkurenyov ('91) | 91 | RUS | 5.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Andreas Bechmann Andreas Bechmann ('99) | 99 | GER | 5.20 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 5.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 5.00 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | 5.00 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 5.00 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 4.90 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 4.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 4.80 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Længdespring Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | 7.79 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 7.66 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ilya Shkurenyov Ilya Shkurenyov ('91) | 91 | RUS | 7.66 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 7.57 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 7.53 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Karl Robert Saluri Karl Robert Saluri ('93) | 93 | EST | 7.49 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Basile Rolnin Basile Rolnin ('94) | 94 | FRA | 7.44 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 7.39 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Andreas Bechmann Andreas Bechmann ('99) | 99 | GER | 7.39 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 7.36 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 7.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 6.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 16.32 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 15.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 15.50 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Basile Rolnin Basile Rolnin ('94) | 94 | FRA | 15.17 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 15.09 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 14.69 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 14.68 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Ilya Shkurenyov Ilya Shkurenyov ('91) | 91 | RUS | 14.30 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Andreas Bechmann Andreas Bechmann ('99) | 99 | GER | 14.04 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Karl Robert Saluri Karl Robert Saluri ('93) | 93 | EST | 13.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 13.76 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | 12.97 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K 800 m Inde 1.3. Finale A Finale | Inde 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 2:09.13 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 2:09.91 | |||||||||||||||||||
3 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 2:10.50 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 2:11.92 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 2:12.15 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Niamh Emerson Niamh Emerson ('99) | 99 | GBR | 2:12.56 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Laura Ikauniece Laura Ikauniece ('92) | 92 | LAT | 2:14.01 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 2:18.47 | |||||||||||||||||||
9 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 2:27.00 | |||||||||||||||||||
Eliška Klučinová Eliška Klučinová ('88) | 88 | CZE | DNF | ||||||||||||||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde | Inde | ||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 8.38 | 0.144 | PB | |||||||||||||||||
2 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 8.53 | 0.247 | SB | |||||||||||||||||
3 | Niamh Emerson Niamh Emerson ('99) | 99 | GBR | 8.54 | 0.233 | PB | |||||||||||||||||
4 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 8.59 | 0.183 | =PB | |||||||||||||||||
5 | Eliška Klučinová Eliška Klučinová ('88) | 88 | CZE | 8.74 | 0.192 | ||||||||||||||||||
6 | Alina Shukh Alina Shukh ('99) | 99 | UKR | 8.89 | 0.203 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 1.3. | 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 8.09 | 0.177 | ||||||||||||||||||
2 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 8.27 | 0.206 | =SB | |||||||||||||||||
3 | Laura Ikauniece Laura Ikauniece ('92) | 92 | LAT | 8.29 | 0.188 | PB | |||||||||||||||||
4 | Anouk Vetter Anouk Vetter ('93) | 93 | NED | 8.33 | 0.152 | SB | |||||||||||||||||
5 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 8.36 | 0.277 | ||||||||||||||||||
6 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 8.45 | 0.181 | ||||||||||||||||||
K Højdespring Inde 1.3. Finale A Finale | Inde 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 1.96 | A 1 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Niamh Emerson Niamh Emerson ('99) | 99 | GBR | 1.87 | A 2 | =PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 1.84 | A 3 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Laura Ikauniece Laura Ikauniece ('92) | 92 | LAT | 1.84 | B 1 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Alina Shukh Alina Shukh ('99) | 99 | UKR | 1.84 | A 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 1.78 | B 2 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 1.78 | B 3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 1.75 | A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Anouk Vetter Anouk Vetter ('93) | 93 | NED | 1.75 | B 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 1.75 | B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 1.75 | B 4 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Eliška Klučinová Eliška Klučinová ('88) | 88 | CZE | 1.75 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Længdespring Inde 1.3. Finale A Finale | Inde 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 6.53 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 6.42 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 6.33 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Laura Ikauniece Laura Ikauniece ('92) | 92 | LAT | 6.33 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 6.33 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Niamh Emerson Niamh Emerson ('99) | 99 | GBR | 6.29 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 6.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 6.15 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 6.05 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Eliška Klučinová Eliška Klučinová ('88) | 88 | CZE | 5.94 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Alina Shukh Alina Shukh ('99) | 99 | UKR | 5.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Inde 1.3. Finale A Finale | Inde 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Anouk Vetter Anouk Vetter ('93) | 93 | NED | 15.40 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Eliška Klučinová Eliška Klučinová ('88) | 88 | CZE | 14.73 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 14.32 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Alina Shukh Alina Shukh ('99) | 99 | UKR | 14.28 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 14.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 14.17 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Niamh Emerson Niamh Emerson ('99) | 99 | GBR | 13.93 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 13.33 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Laura Ikauniece Laura Ikauniece ('92) | 92 | LAT | 13.31 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 13.15 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 13.04 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 12.82 | PB | ||||||||||||||||||
|