Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Roskilde: National Cross Country Championships 9.3.2019 Cross

M Cross 10 km    

Finale A

Finale
1Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)Hvidovre AM30:54
  
 
2Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik31:06
  
 
3Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)Sparta31:11
  
 
4Tom Væsel WadeTom Væsel Wade ('89)THS / GBR31:36
  
 
5Peter GlansPeter Glans ('93)THS31:42
  
 
6Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)AGF Atletik31:51
  
 
7Jesper FaurschouJesper Faurschou ('83)Herning LK31:55
  
 
8Marcus RønnMarcus Rønn ('93)Blovstrød Løverne32:04
  
 
9Jacob Ejby StengaardJacob Ejby Stengaard ('94)Odense Atletik 32:07
  
 
10Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)Viborg AM32:10
  
 
11Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 190032:18
  
 
12Jonas GertsenJonas Gertsen ('98)Odense Atletik 32:19
  
 
13Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta32:19
  
 
K Cross 10 km    

Finale A

Finale
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)Blovstrød Løverne34:55
  
 
3Line Brandt PedersenLine Brandt Pedersen ('91)SAK7737:12
  
 
4Maria AhmMaria Ahm ('98)VO2RC37:25
  
 
Sylvia KiberengeSylvia Kiberenge ('90)Sparta / KEN36:50
  
 
D19 Cross 6 km    

Finale A

Finale
1Anton ØstdalAnton Østdal ('01)BAC19:04
  
 
2Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)BAC19:25
  
 
3Ebbe MøllerEbbe Møller ('01)AGF Atletik19:25
  
 
P19 Cross 6 km    

Finale A

Finale
1Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen Odense Atletik 21:39
  
 
2Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta22:04
  
 
3Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh Sparta22:09
  
 

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne