M Længdespring 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | James Beckford James Beckford ('75) | 75 | JAM | 6.94 | -0.3 | SB | ||||||||
1 | Morten JensenMorten Jensen ('82) | 82 | DEN | 6.78 | +0.3 | |||||||||
D19 Hammerkast 6.0 kg 4.9. Finale A Finale | 4.9. | |||||||||||||
1 | Adrián Marzo Adrián Marzo ('68) | 68 | ARG | 62.31 | PB | |||||||||
2 | Balázs Lezsák Balázs Lezsák ('65) | 65 | HUN | 61.02 | PB | |||||||||
M35 100 m 6.9. Vind: -0.2 Finale A Finale | 6.9. | Vind: -0.2 | ||||||||||||
1 | Rondrick Parker Rondrick Parker ('83) | 83 | USA | 10.85 | ||||||||||
2 | Jonathan Browne Jonathan Browne ('83) | 83 | GBR | 10.87 | ||||||||||
3 | Terrance Roland Terrance Roland | USA | 10.90 | |||||||||||
4 | Ben Clark Ben Clark ('80) | 80 | USA | 11.02 | ||||||||||
5 | Asaf Malka Asaf Malka ('80) | 80 | ISR | 11.02 | ||||||||||
6 | Mark Hanson Mark Hanson ('81) | 81 | GBR | 11.10 | ||||||||||
7 | Edoardo Calderaro Edoardo Calderaro ('83) | 83 | ITA | 11.11 | ||||||||||
Semifinale | 5.9. | |||||||||||||
Semi 1 5.9. Vind: +0.7 | 5.9. | Vind: +0.7 | ||||||||||||
1 | Asaf Malka Asaf Malka ('80) | 80 | ISR | 11.01 | ||||||||||
2 | Edoardo Calderaro Edoardo Calderaro ('83) | 83 | ITA | 11.11 | ||||||||||
3 | Mantas Semčenko Mantas Semčenko ('82) | 82 | LTU | 11.11 | ||||||||||
Semi 2 5.9. Vind: +1.4 | 5.9. | Vind: +1.4 | ||||||||||||
1 | Rondrick Parker Rondrick Parker ('83) | 83 | USA | 10.73 | SB | |||||||||
2 | Mark Hanson Mark Hanson ('81) | 81 | GBR | 11.03 | ||||||||||
Semi 3 5.9. Vind: -0.7 | 5.9. | Vind: -0.7 | ||||||||||||
1 | Jonathan Browne Jonathan Browne ('83) | 83 | GBR | 10.91 | ||||||||||
2 | Ben Clark Ben Clark ('80) | 80 | USA | 10.94 | SB | |||||||||
3 | Terrance Roland Terrance Roland | USA | 10.97 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 5.9. | |||||||||||||
Indledende 1 5.9. Vind: +1.6 | 5.9. | Vind: +1.6 | ||||||||||||
1 | Rondrick Parker Rondrick Parker ('83) | 83 | USA | 10.80 | ||||||||||
Indledende 2 5.9. Vind: +1.8 | 5.9. | Vind: +1.8 | ||||||||||||
1 | Tom Musinde Tom Musinde ('79) | 79 | KEN | 10.88 | SB | |||||||||
2 | Ben Clark Ben Clark ('80) | 80 | USA | 11.06 | ||||||||||
Indledende 3 5.9. Vind: +1.2 | 5.9. | Vind: +1.2 | ||||||||||||
1 | Asaf Malka Asaf Malka ('80) | 80 | ISR | 11.01 | ||||||||||
Indledende 4 5.9. | 5.9. | |||||||||||||
1 | Terrance Roland Terrance Roland | USA | 10.85 | PB | ||||||||||
Indledende 6 5.9. Vind: +0.5 | 5.9. | Vind: +0.5 | ||||||||||||
1 | Jonathan Browne Jonathan Browne ('83) | 83 | GBR | 11.02 | ||||||||||
Indledende 7 5.9. Vind: +1.7 | 5.9. | Vind: +1.7 | ||||||||||||
1 | Mark Hanson Mark Hanson ('81) | 81 | GBR | 11.10 | ||||||||||
M35 200 m 9.9. Vind: -1.6 Finale A Finale | 9.9. | Vind: -1.6 | ||||||||||||
1 | Jonathan Browne Jonathan Browne ('83) | 83 | GBR | 21.93 | ||||||||||
2 | Rondrick Parker Rondrick Parker ('83) | 83 | USA | 22.19 | ||||||||||
Indledende heats | 7.9. | |||||||||||||
Indledende 2 7.9. Vind: -0.6 | 7.9. | Vind: -0.6 | ||||||||||||
1 | Jonathan Browne Jonathan Browne ('83) | 83 | GBR | 21.90 | ||||||||||
2 | Rondrick Parker Rondrick Parker ('83) | 83 | USA | 22.22 | ||||||||||
M35 400 m 14.9. Finale A Finale | 14.9. | |||||||||||||
1 | Stewart Marshall Stewart Marshall ('80) | 80 | GBR | 49.37 | =PB | |||||||||
2 | Rick Beardsell Rick Beardsell ('79) | 79 | GBR | 49.48 | ||||||||||
M35 5000 m 12.9. Finale A Finale | 12.9. | |||||||||||||
1 | Isaac Rico Isaac Rico ('80) | 80 | ESP | 14:53.07 | ||||||||||
M35 110 m hæk 99.1 cm 14.9. Vind: -0.7 Finale A Finale | 14.9. | Vind: -0.7 | ||||||||||||
1 | Damien Broothaerts Damien Broothaerts ('83) | 83 | BEL | 13.89 | PB | |||||||||
2 | Hiroyuki Fukuda Hiroyuki Fukuda ('78) | 78 | JPN | 14.41 | SB | |||||||||
3 | Jackson Hinton Jackson Hinton ('87) | 87 | CAN | 14.52 | PB | |||||||||
Indledende heats | 14.9. | |||||||||||||
Indledende 1 14.9. Vind: -1.6 | 14.9. | Vind: -1.6 | ||||||||||||
1 | Damien Broothaerts Damien Broothaerts ('83) | 83 | BEL | 14.09 | ||||||||||
M35 400 m hæk 7.9. Finale A Finale | 7.9. | |||||||||||||
1 | Pieter Koekemoer Pieter Koekemoer ('82) | 82 | RSA | 52.93 | SB | |||||||||
2 | Andy Clements Andy Clements ('82) | 82 | GBR | 54.73 | ||||||||||
Indledende heats | 5.9. | |||||||||||||
Indledende 3 5.9. | 5.9. | |||||||||||||
1 | Andy Clements Andy Clements ('82) | 82 | GBR | 54.85 | ||||||||||
M35 Højdespring 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
1 | Lysvanys Pérez Lysvanys Pérez ('82) | 82 | ESP | 2.02 | ||||||||||
2 | Richard White Richard White | USA | 1.99 | PB | ||||||||||
M35 Stangspring 11.9. Finale A Finale | 11.9. | |||||||||||||
1 | Stéphane Diaz Stéphane Diaz ('78) | 78 | FRA | 4.75 | ||||||||||
2 | Jonathan Pérez Jonathan Pérez ('81) | 81 | ESP | 4.65 | SB | |||||||||
3 | Pascal Couturier Pascal Couturier ('79) | 79 | FRA | 4.55 | SB | |||||||||
M35 Trespring 15.9. Finale A Finale | 15.9. | |||||||||||||
1 | Lysvanys Pérez Lysvanys Pérez ('82) | 82 | ESP | 14.86 | 0.0 | |||||||||
2 | Andreas Beraz Andreas Beraz ('79) | 79 | GER | 14.17 | -0.3 | |||||||||
M35 Kuglestød 7.26 kg 6.9. Finale A Finale | 6.9. | |||||||||||||
1 | Genro Paas Genro Paas ('79) | 79 | EST | 16.25 | SB | |||||||||
2 | Dominik Lewin Dominik Lewin ('80) | 80 | GER | 16.13 | PB | |||||||||
3 | Zdeněk Cejnar Zdeněk Cejnar ('82) | 82 | CZE | 15.98 | SB | |||||||||
M35 Diskoskast 2.0 kg 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
1 | Lois Maikel Martínez Lois Maikel Martínez ('81) | 81 | ESP | 56.65 | ||||||||||
2 | Filipe Vital e Silva Filipe Vital e Silva ('83) | 83 | POR | 54.42 | ||||||||||
3 | Pedro José Cuesta Pedro José Cuesta ('83) | 83 | ESP | 53.37 | ||||||||||
4 | Matt Brown Matt Brown ('80) | 80 | GBR | 49.70 | ||||||||||
5 | Aurelien Carcenac Aurelien Carcenac ('81) | 81 | FRA | 49.06 | ||||||||||
6 | Petri Käräjäoja Petri Käräjäoja ('83) | 83 | FIN | 47.12 | SB | |||||||||
M35 Hammerkast 7.26 kg 4.9. Finale A Finale | 4.9. | |||||||||||||
1 | Ignacio Fernandez Ignacio Fernandez ('79) | 79 | ESP | 58.50 | ||||||||||
2 | Jiří Koukal Jiří Koukal ('82) | 82 | SVK | 57.33 | ||||||||||
M35 Spydkast 800 gram 11.9. Finale A Finale | 11.9. | |||||||||||||
1 | Björn Lange Björn Lange ('79) | 79 | GER | 67.21 | SB | |||||||||
2 | Tero Savolainen Tero Savolainen ('80) | 80 | FIN | 63.01 | ||||||||||
3 | Sandris Linbergs Sandris Linbergs ('80) | 80 | LAT | 60.79 | ||||||||||
M35 10 km kapgang 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Dominic King Dominic King ('83) | 83 | GBR | 44:40 | SB | |||||||||
2 | Stephane Poirout Stephane Poirout ('76) | 76 | FRA | 45:31 | PB | |||||||||
3 | Andreas Janker Andreas Janker ('83) | 83 | GER | 45:53 | PB | |||||||||
4 | Dan King Dan King ('83) | 83 | GBR | 46:42 | SB | |||||||||
M35 20 km kapgang 14.9. Finale A Finale | 14.9. | |||||||||||||
1 | Dominic King Dominic King ('83) | 83 | GBR | 1:35:04 | SB | |||||||||
K35 400 m 14.9. Finale A Finale | 14.9. | |||||||||||||
1 | Kelly Johanna Benítez Kelly Johanna Benítez ('82) | 82 | ESP | 56.75 | ||||||||||
2 | Snezana Bechtina Snezana Bechtina ('81) | 81 | LTU | 57.58 | SB | |||||||||
K35 800 m 11.9. Finale A Finale | 11.9. | |||||||||||||
1 | Fiona De Mauny Fiona De Mauny ('83) | 83 | GBR | 2:10.24 | =SB | |||||||||
2 | Paula Ramírez Paula Ramírez ('83) | 83 | ESP | 2:13.24 | ||||||||||
3 | Olga Koppen Olga Koppen ('78) | 78 | GER | 2:14.97 | PB | |||||||||
K35 1500 m 16.9. Finale A Finale | 16.9. | |||||||||||||
1 | Soumaya Boussaïd Soumaya Boussaïd ('80) | 80 | TUN | 4:36.54 | ||||||||||
2 | Fiona De Mauny Fiona De Mauny ('83) | 83 | GBR | 4:37.44 | SB | |||||||||
3 | Beatriz Antolín Beatriz Antolín ('82) | 82 | ESP | 4:38.81 | SB | |||||||||
4 | Tina Faulkner Tina Faulkner ('82) | 82 | NZL | 4:39.09 | ||||||||||
5 | Olga Firsova Olga Firsova ('83) | 83 | RUS | 4:39.54 | PB | |||||||||
Indledende heats | 15.9. | |||||||||||||
Indledende 2 15.9. | 15.9. | |||||||||||||
1 | Tina Faulkner Tina Faulkner ('82) | 82 | NZL | 4:37.14 | ||||||||||
2 | Shayna Boland Shayna Boland | CAN | 4:38.04 | PB | ||||||||||
3 | Soumaya Boussaïd Soumaya Boussaïd ('80) | 80 | TUN | 4:38.99 | ||||||||||
4 | Olga Firsova Olga Firsova ('83) | 83 | RUS | 4:39.81 | PB | |||||||||
5 | Beatriz Antolín Beatriz Antolín ('82) | 82 | ESP | 4:40.74 | SB | |||||||||
6 | Olga Koppen Olga Koppen ('78) | 78 | GER | 4:40.85 | PB | |||||||||
K35 5000 m 12.9. Finale A Finale | 12.9. | |||||||||||||
1 | Iness Chenonge Iness Chenonge ('82) | 82 | KEN | 16:38.64 | ||||||||||
2 | Olga Firsova Olga Firsova ('83) | 83 | RUS | 17:08.39 | PB | |||||||||
3 | Isabella Ochichi Isabella Ochichi ('79) | 79 | KEN | 17:20.75 | SB | |||||||||
4 | Tina Faulkner Tina Faulkner ('82) | 82 | NZL | 17:35.00 | ||||||||||
K35 10 km 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
1 | Emily Urciuoli Emily Urciuoli | USA | 31:53 | PB | ||||||||||
1 | Iness Chenonge Iness Chenonge ('82) | 82 | KEN | 33:40 | SB | |||||||||
2 | Isabella Ochichi Isabella Ochichi ('79) | 79 | KEN | 35:41 | SB | |||||||||
3 | Soumaya Boussaïd Soumaya Boussaïd ('80) | 80 | TUN | 36:44 | SB | |||||||||
4 | Karina Córdoba Karina Córdoba ('82) | 82 | ARG | 37:03 | SB | |||||||||
5 | Barbara Zakowiecka Barbara Zakowiecka ('82) | 82 | POL | 37:19 | PB | |||||||||
6 | Rocio Alvite Rocio Alvite ('80) | 80 | ESP | 37:23 | SB | |||||||||
7 | Ana Llorens Ana Llorens ('82) | 82 | ESP | 37:30 | ||||||||||
K35 Halvmarathon 16.9. Finale A Finale | 16.9. | |||||||||||||
1 | Aroa Merino Aroa Merino ('79) | 79 | ESP | 1:16:02 | ||||||||||
2 | White Katie White Katie ('81) | 81 | GBR | 1:19:53 | ||||||||||
K35 2000 m forh. 7.9. Finale A Finale | 7.9. | |||||||||||||
1 | Eva Arias Eva Arias ('80) | 80 | ESP | 6:51.32 | PB | |||||||||
2 | Iraia García Iraia García ('82) | 82 | ESP | 6:53.10 | PB | |||||||||
3 | Vanesa Pacha Vanesa Pacha ('82) | 82 | ESP | 6:58.91 | PB | |||||||||
4 | Concepción Hidalgo Concepción Hidalgo ('82) | 82 | ESP | 7:04.58 | SB | |||||||||
5 | Ana Llorens Ana Llorens ('82) | 82 | ESP | 7:13.93 | PB | |||||||||
6 | Susan Nyakeriga Susan Nyakeriga | KEN | 7:14.22 | PB | ||||||||||
K35 100 m hæk 84.0 cm 15.9. Vind: -1.5 Finale A Finale | 15.9. | Vind: -1.5 | ||||||||||||
1 | Dedeh Erawati Dedeh Erawati ('79) | 79 | INA | 14.50 | SB | |||||||||
Indledende heats | 14.9. | |||||||||||||
Indledende 2 14.9. Vind: -0.8 | 14.9. | Vind: -0.8 | ||||||||||||
1 | Dedeh Erawati Dedeh Erawati ('79) | 79 | INA | 14.68 | SB | |||||||||
K35 400 m hæk 7.9. Finale A Finale | 7.9. | |||||||||||||
1 | Carolina García Carolina García ('79) | 79 | ESP | 1:03.93 | SB | |||||||||
K35 Højdespring 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Raquel Álvarez Raquel Álvarez ('83) | 83 | ESP | 1.75 | ||||||||||
K35 Stangspring 12.9. Finale A Finale | 12.9. | |||||||||||||
1 | Marta Cot Marta Cot ('81) | 81 | ESP | 3.54 | ||||||||||
K35 Kuglestød 4.0 kg 5.9. Finale A Finale | 5.9. | |||||||||||||
1 | Maria SløkMaria Sløk ('83) | 83 | DEN | 15.53 | SB | |||||||||
2 | Jana Kárníková Jana Kárníková ('81) | 81 | CZE | 15.01 | ||||||||||
3 | María Lorena Aguilar María Lorena Aguilar ('79) | 79 | ESP | 13.39 | SB | |||||||||
K35 Diskoskast 1.0 kg 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Sabine Rumpf Sabine Rumpf ('83) | 83 | GER | 52.25 | ||||||||||
2 | Sibylle Retour Sibylle Retour ('81) | 81 | FRA | 46.62 | ||||||||||
3 | Maria SløkMaria Sløk ('83) | 83 | DEN | 46.57 | ||||||||||
4 | Jana Kárníková Jana Kárníková ('81) | 81 | CZE | 42.91 | ||||||||||
5 | María Lorena Aguilar María Lorena Aguilar ('79) | 79 | ESP | 41.96 | ||||||||||
K35 Hammerkast 4.0 kg 6.9. Finale A Finale | 6.9. | |||||||||||||
1 | Vânia Silva Vânia Silva ('80) | 80 | POR | 56.72 | ||||||||||
2 | Rebecka Kvist Rebecka Kvist ('83) | 83 | SWE | 51.48 | ||||||||||
3 | Wang Dan Wang Dan ('82) | 82 | CHN | 50.28 | SB | |||||||||
K35 Spydkast 600 gram 11.9. Finale A Finale | 11.9. | |||||||||||||
1 | Mercedes Chilla Mercedes Chilla ('80) | 80 | ESP | 47.38 | ||||||||||
2 | Wilma Jansen Wilma Jansen ('80) | 80 | GER | 44.62 | SB | |||||||||
K35 Syvkamp 6.9. Finale A Finale | 6.9. | |||||||||||||
1 | Wendy Visser Wendy Visser ('81) | 81 | NED | 4434 | PB | |||||||||
| ||||||||||||||
2 | Jodie Albrow Jodie Albrow ('82) | 82 | GBR | 4327 | PB | |||||||||
| ||||||||||||||
3 | Linda Holmström Linda Holmström ('79) | 79 | SWE | 4075 | SB | |||||||||
| ||||||||||||||
K35 10 km kapgang 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Kathrin Schulze Kathrin Schulze ('81) | 81 | AUT | 54:57 | SB | |||||||||
2 | Marta Nogueira Marta Nogueira ('81) | 81 | ESP | 55:13 | PB | |||||||||
K35 20 km kapgang 14.9. Finale A Finale | 14.9. | |||||||||||||
1 | Tatiana Zucconi Tatiana Zucconi ('77) | 77 | ITA | 1:50:04 | SB | |||||||||
2 | Christele Jouan Christele Jouan ('75) | 75 | FRA | 1:51:56 | =SB | |||||||||
3 | Alexandra Lamas Alexandra Lamas ('72) | 72 | POR | 1:57:23 | SB | |||||||||
M40 100 m 6.9. Vind: -1.0 Finale A Finale | 6.9. | Vind: -1.0 | ||||||||||||
1 | Dominic Bradley Dominic Bradley ('76) | 76 | GBR | 11.08 | ||||||||||
M40 800 m 11.9. Finale A Finale | 11.9. | |||||||||||||
1 | Octavio Perez Octavio Perez | ESP | 1:55.61 | PB | ||||||||||
2 | Charlie Thurstan Charlie Thurstan ('75) | 75 | GBR | 1:55.66 | ||||||||||
3 | Bruno Anicet Bruno Anicet ('76) | 76 | FRA | 1:55.82 | ||||||||||
4 | Stéphane Michaud Stéphane Michaud | FRA | 1:55.87 | PB | ||||||||||
5 | Steffen Co Steffen Co ('77) | 77 | GER | 1:56.15 | ||||||||||
M40 5000 m 12.9. Finale A Finale | 12.9. | |||||||||||||
1 | Samuel Ndereba Samuel Ndereba ('77) | 77 | KEN | 14:25.43 | SB | |||||||||
2 | Silas Sang Silas Sang ('78) | 78 | KEN | 14:25.95 | SB | |||||||||
3 | Eliud Kirui Eliud Kirui ('75) | 75 | KEN | 14:34.12 | PB | |||||||||
M40 10 km 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
1 | Samuel Ndereba Samuel Ndereba ('77) | 77 | KEN | 30:43 | SB | |||||||||
2 | Fredrik Uhrbom Fredrik Uhrbom ('77) | 77 | SWE | 31:08 | ||||||||||
3 | David Langat David Langat ('83) | 83 | KEN | 31:27 | SB | |||||||||
4 | Manuel Ángel Penas Manuel Ángel Penas ('77) | 77 | ESP | 31:45 | SB | |||||||||
5 | José Carlos Hernández José Carlos Hernández ('78) | 78 | ESP | 31:50 | PB | |||||||||
M40 Halvmaraton 16.9. Finale A Finale | 16.9. | |||||||||||||
1 | Silas Sang Silas Sang ('78) | 78 | KEN | 1:07:22 | SB | |||||||||
M40 3000 m forh. 7.9. Finale A Finale | 7.9. | |||||||||||||
1 | Eliud Kirui Eliud Kirui ('75) | 75 | KEN | 9:09.14 | SB | |||||||||
2 | Antonio Dávid Jiménez Antonio Dávid Jiménez ('77) | 77 | ESP | 9:14.29 | SB | |||||||||
3 | Ciaran Doherty Ciaran Doherty ('91) | 91 | IRL | 9:28.30 | SB | |||||||||
M40 110 m hæk 99.1 cm 15.9. Vind: -1.3 Finale A Finale | 15.9. | Vind: -1.3 | ||||||||||||
1 | Jan Schindzielorz Jan Schindzielorz ('78) | 78 | GER | 14.17 | ||||||||||
2 | Mensah Elliott Mensah Elliott ('76) | 76 | GAM | 14.76 | ||||||||||
Indledende heats | 14.9. | |||||||||||||
Indledende 1 14.9. Vind: -0.7 | 14.9. | Vind: -0.7 | ||||||||||||
1 | Jan Schindzielorz Jan Schindzielorz ('78) | 78 | GER | 14.13 | SB | |||||||||
Indledende 2 14.9. Vind: +0.1 | 14.9. | Vind: +0.1 | ||||||||||||
1 | Mensah Elliott Mensah Elliott ('76) | 76 | GAM | 14.48 | SB | |||||||||
M40 400 m hæk 7.9. Finale A Finale | 7.9. | |||||||||||||
1 | Edivaldo Monteiro Edivaldo Monteiro ('76) | 76 | POR | 54.63 | SB | |||||||||
M40 Højdespring 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Ola Carlsson Ola Carlsson ('75) | 75 | SWE | 2.02 | =SB | |||||||||
2 | Nils Portemer Nils Portemer ('75) | 75 | FRA | 1.99 | ||||||||||
3 | Mika Polku Mika Polku ('75) | 75 | FIN | 1.96 | ||||||||||
M40 Stangspring 11.9. Finale A Finale | 11.9. | |||||||||||||
1 | Gaspar Mateu Gaspar Mateu ('77) | 77 | ESP | 4.60 | SB | |||||||||
M40 Trespring 15.9. Finale A Finale | 15.9. | |||||||||||||
1 | Samuel Okantey Samuel Okantey ('74) | 74 | GHA | 14.30 | +1.5 | |||||||||
M40 Kuglestød 7.26 kg 6.9. Finale A Finale | 6.9. | |||||||||||||
1 | Andy Dittmar Andy Dittmar ('74) | 74 | GER | 17.72 | ||||||||||
M40 Diskoskast 2.0 kg 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
1 | James Dennis James Dennis ('76) | 76 | USA | 50.66 | SB | |||||||||
2 | Bjørn Terje Pay Bjørn Terje Pay ('74) | 74 | NOR | 49.23 | ||||||||||
3 | Filip Peetrain Filip Peetrain ('74) | 74 | BEL | 48.33 | SB | |||||||||
4 | Petros Mitsides Petros Mitsides ('77) | 77 | CYP | 47.98 | ||||||||||
5 | Morten Bredholt Morten Bredholt ('77) | 77 | NOR | 47.31 | SB | |||||||||
M40 Hammerkast 7.26 kg 4.9. Finale A Finale | 4.9. | |||||||||||||
1 | Ignacio Calderón Ignacio Calderón ('76) | 76 | ESP | 58.07 | SB | |||||||||
2 | Aldo Bello Aldo Bello ('75) | 75 | VEN | 57.57 | SB | |||||||||
M40 Spydkast 800 gram 11.9. Finale A Finale | 11.9. | |||||||||||||
1 | David García David García ('77) | 77 | ESP | 61.72 | SB | |||||||||
M40 10 km kapgang 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Eric Shikuku Eric Shikuku ('74) | 74 | KEN | 43:18 | PB | |||||||||
2 | Claudio Erasmo Vargas Claudio Erasmo Vargas ('74) | 74 | MEX | 45:23 | PB | |||||||||
M40 20 km kapgang 14.9. Finale A Finale | 14.9. | |||||||||||||
1 | Rick Liesting Rick Liesting ('77) | 77 | NED | 1:35:33 | ||||||||||
K40 800 m 11.9. Finale A Finale | 11.9. | |||||||||||||
1 | Kelly Neely Kelly Neely ('78) | 78 | IRL | 2:12.74 | SB | |||||||||
2 | Denise Toner Denise Toner ('78) | 78 | IRL | 2:13.86 | PB | |||||||||
3 | Zoe Doyle Zoe Doyle ('78) | 78 | GBR | 2:14.62 | SB | |||||||||
4 | Louise Rudd Louise Rudd ('74) | 74 | GBR | 2:16.03 | PB | |||||||||
Indledende heats | 10.9. | |||||||||||||
Indledende 1 10.9. | 10.9. | |||||||||||||
1 | Denise Toner Denise Toner ('78) | 78 | IRL | 2:15.78 | SB | |||||||||
K40 1500 m 16.9. Finale A Finale | 16.9. | |||||||||||||
1 | Kelly Neely Kelly Neely ('78) | 78 | IRL | 4:36.35 | ||||||||||
2 | Zoe Doyle Zoe Doyle ('78) | 78 | GBR | 4:36.64 | ||||||||||
3 | Nelly Jeptanui Nelly Jeptanui ('87) | 87 | KEN | 4:37.04 | PB | |||||||||
4 | Lisa Palmer-Blount Lisa Palmer-Blount ('77) | 77 | GBR | 4:38.84 | ||||||||||
5 | Elisa Hernández Elisa Hernández ('77) | 77 | ESP | 4:39.59 | SB | |||||||||
6 | Louise Rudd Louise Rudd ('74) | 74 | GBR | 4:40.63 | ||||||||||
7 | Anna Worland-Kasapis Anna Worland-Kasapis ('77) | 77 | AUS | 4:40.98 | ||||||||||
K40 5000 m 12.9. Finale A Finale | 12.9. | |||||||||||||
1 | Joyce Kirui Joyce Kirui ('74) | 74 | KEN | 17:21.66 | PB | |||||||||
K40 10 km 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
1 | Lucia Morales Lucia Morales ('77) | 77 | ESP | 35:57 | SB | |||||||||
2 | Simone Raatz Simone Raatz ('76) | 76 | GER | 36:10 | SB | |||||||||
3 | Joyce Kirui Joyce Kirui ('74) | 74 | KEN | 36:20 | SB | |||||||||
4 | Dolores Chiclana Dolores Chiclana ('77) | 77 | ESP | 37:02 | SB | |||||||||
5 | Christl Dörschel Christl Dörschel ('76) | 76 | GER | 37:20 | ||||||||||
K40 2000 m forh. 7.9. Finale A Finale | 7.9. | |||||||||||||
1 | Danuta Woszczek Danuta Woszczek ('78) | 78 | POL | 7:04.33 | SB | |||||||||
2 | Samira Mhamdi Samira Mhamdi | ESP | 7:07.02 | PB | ||||||||||
3 | Sonia Lopes Sonia Lopes ('75) | 75 | ITA | 7:12.30 | PB | |||||||||
K40 400 m hæk 7.9. Finale A Finale | 7.9. | |||||||||||||
1 | Maren Schott Maren Schott ('76) | 76 | GER | 1:01.97 | SB | |||||||||
2 | Angela López Angela López ('75) | 75 | ESP | 1:03.07 | ||||||||||
3 | Susana Estriga Susana Estriga ('75) | 75 | POR | 1:04.52 | SB | |||||||||
K40 Højdespring 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Miyuki Fukumoto Miyuki Fukumoto ('77) | 77 | JPN | 1.73 | ||||||||||
K40 Stangspring 12.9. Finale A Finale | 12.9. | |||||||||||||
1 | Ivona Jerković Ivona Jerković ('76) | 76 | CRO | 3.50 | SB | |||||||||
K40 Længdespring 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
1 | Sandra Kramer Sandra Kramer ('77) | 77 | GER | 5.72 | 0.0 | |||||||||
K40 Trespring 12.9. Finale A Finale | 12.9. | |||||||||||||
1 | Sandra Kramer Sandra Kramer ('77) | 77 | GER | 12.42 | -1.6 | |||||||||
K40 Kuglestød 4.0 kg 5.9. Finale A Finale | 5.9. | |||||||||||||
1 | Vera Yepimashka Vera Yepimashka ('76) | 76 | BLR | 13.50 | SB | |||||||||
2 | Amaia Dublang Amaia Dublang ('76) | 76 | ESP | 13.17 | ||||||||||
K40 Diskoskast 1.0 kg 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Lena Björk Lena Björk ('76) | 76 | SWE | 41.87 | ||||||||||
2 | Bianca Overkamp Bianca Overkamp ('75) | 75 | GER | 41.02 | SB | |||||||||
K40 Hammerkast 4.0 kg 6.9. Finale A Finale | 6.9. | |||||||||||||
1 | Byrony Glass Byrony Glass ('77) | 77 | AUS | 46.76 | ||||||||||
2 | Violeta Guzmán Violeta Guzmán ('77) | 77 | MEX | 46.14 | SB | |||||||||
K40 Spydkast 600 gram 11.9. Finale A Finale | 11.9. | |||||||||||||
1 | Liliia Apolosova Liliia Apolosova ('78) | 78 | UKR | 42.20 | PB | |||||||||
K40 10 km kapgang 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Tatiana Zucconi Tatiana Zucconi ('77) | 77 | ITA | 52:12 | SB | |||||||||
2 | Bianca Schenker Bianca Schenker ('74) | 74 | GER | 52:36 | SB | |||||||||
3 | Valeria Pedetti Valeria Pedetti ('73) | 73 | ITA | 53:21 | ||||||||||
4 | Erin Talcott Erin Talcott ('78) | 78 | USA | 53:49 | SB | |||||||||
5 | Christele Jouan Christele Jouan ('75) | 75 | FRA | 53:55 | PB | |||||||||
6 | Brit Schröter Brit Schröter ('74) | 74 | GER | 55:09 | SB | |||||||||
K40 20 km kapgang 14.9. Finale A Finale | 14.9. | |||||||||||||
1 | Sandra Silva Sandra Silva ('75) | 75 | POR | 1:49:52 | ||||||||||
2 | Tatiana Zucconi Tatiana Zucconi ('77) | 77 | ITA | 1:50:04 | =SB | |||||||||
3 | Erin Talcott Erin Talcott ('78) | 78 | USA | 1:51:31 | SB | |||||||||
4 | Christele Jouan Christele Jouan ('75) | 75 | FRA | 1:51:56 | SB | |||||||||
5 | Bianca Schenker Bianca Schenker ('74) | 74 | GER | 1:53:26 | SB | |||||||||
6 | Brit Schröter Brit Schröter ('74) | 74 | GER | 1:53:38 | SB | |||||||||
M45 100 m 6.9. Vind: +0.3 Finale A Finale | 6.9. | Vind: +0.3 | ||||||||||||
1 | Jason Carty Jason Carty ('69) | 69 | GBR | 11.01 | PB | |||||||||
M45 10 km 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
1 | Peter Bii Peter Bii ('73) | 73 | KEN | 31:00 | SB | |||||||||
M45 Stangspring 11.9. Finale A Finale | 11.9. | |||||||||||||
1 | Jonas Asplund Jonas Asplund ('73) | 73 | SWE | 4.66 | =SB | |||||||||
M45 Diskoskast 2.0 kg 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
1 | Ralf Mordhorst Ralf Mordhorst ('73) | 73 | GER | 50.47 | ||||||||||
2 | Jan Swanepoel Jan Swanepoel ('71) | 71 | RSA | 48.93 | PB | |||||||||
M45 Hammerkast 7.26 kg 4.9. Finale A Finale | 4.9. | |||||||||||||
1 | Zoltán Fábián Zoltán Fábián ('69) | 69 | HUN | 65.15 | SB | |||||||||
2 | Mariusz Walczak Mariusz Walczak ('71) | 71 | POL | 58.43 | SB | |||||||||
M45 Spydkast 800 gram 11.9. Finale A Finale | 11.9. | |||||||||||||
1 | Danilo Fresnido Danilo Fresnido ('72) | 72 | PHI | 63.11 | SB | |||||||||
2 | Raymond Hecht Raymond Hecht ('68) | 68 | GER | 62.79 | ||||||||||
3 | Harri Hakkarainen Harri Hakkarainen ('69) | 69 | FIN | 60.89 | SB | |||||||||
4 | Tomasz Damszel Tomasz Damszel ('72) | 72 | POL | 60.71 | SB | |||||||||
M45 10 km kapgang 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Alex Flórez Alex Flórez ('71) | 71 | SUI | 46:07 | SB | |||||||||
K45 1500 m 16.9. Finale A Finale | 16.9. | |||||||||||||
1 | Courtney Babcock Courtney Babcock ('72) | 72 | CAN | 4:47.88 | SB | |||||||||
K45 10 km 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
1 | Isabel Almaraz Isabel Almaraz | ESP | 37:13 | PB | ||||||||||
K45 2000 m forh. 7.9. Finale A Finale | 7.9. | |||||||||||||
1 | Minori Hayakari Minori Hayakari ('72) | 72 | JPN | 6:51.51 | PB | |||||||||
K45 Stangspring 12.9. Finale A Finale | 12.9. | |||||||||||||
1 | Irie Hill Irie Hill ('69) | 69 | GBR | 3.40 | SB | |||||||||
K45 Kuglestød 4.0 kg 5.9. Finale A Finale | 5.9. | |||||||||||||
1 | Camille Cayet Camille Cayet ('71) | 71 | FRA | 12.94 | SB | |||||||||
K45 Diskoskast 1.0 kg 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Alice Matejková Alice Matejková ('69) | 69 | ESP | 44.45 | SB | |||||||||
2 | Latifa Allam Latifa Allam ('70) | 70 | MAR | 43.57 | ||||||||||
3 | Bettina Schardt Bettina Schardt ('72) | 72 | GER | 40.82 | ||||||||||
K45 Hammerkast 4.0 kg 6.9. Finale A Finale | 6.9. | |||||||||||||
1 | Betina Gabler Betina Gabler ('71) | 71 | GER | 46.76 | SB | |||||||||
K45 Spydkast 600 gram 11.9. Finale A Finale | 11.9. | |||||||||||||
1 | Agnes Preisinger Agnes Preisinger ('73) | 73 | HUN | 43.69 | SB | |||||||||
2 | Dagmar Suhling Dagmar Suhling ('69) | 69 | GER | 42.39 | SB | |||||||||
K45 10 km kapgang 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Elena Cinca Elena Cinca ('70) | 70 | ITA | 53:28 | SB | |||||||||
2 | Sonia Demon Sonia Demon ('72) | 72 | FRA | 53:50 | SB | |||||||||
3 | Violaine Bray Violaine Bray ('71) | 71 | FRA | 55:06 | PB | |||||||||
4 | Alexandra Lamas Alexandra Lamas ('72) | 72 | POR | 55:54 | SB | |||||||||
M50 Diskoskast 1.5 kg 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
1 | Gabriel Pedroso Gabriel Pedroso ('68) | 68 | CUB | 58.63 | PB | |||||||||
2 | Helmut Maryniak Helmut Maryniak ('68) | 68 | GER | 55.60 | PB | |||||||||
3 | Ottó Benczenleitner Ottó Benczenleitner ('66) | 66 | HUN | 55.30 | PB | |||||||||
M50 Spydkast 700 gram 12.9. Finale A Finale | 12.9. | |||||||||||||
1 | Wilhelm Pauer Wilhelm Pauer ('67) | 67 | RSA | 67.87 | PB | |||||||||
2 | Peter Esenwein Peter Esenwein ('67) | 67 | GER | 63.02 | PB | |||||||||
3 | Tommi Huotilainen Tommi Huotilainen ('67) | 67 | FIN | 61.82 | PB | |||||||||
4 | Graham Morfitt Graham Morfitt ('67) | 67 | CAN | 60.26 | PB | |||||||||
K50 Kuglestød 3.0 kg 5.9. Finale A Finale | 5.9. | |||||||||||||
1 | Jana Müller-Schmidt Jana Müller-Schmidt ('64) | 64 | GER | 14.54 | PB | |||||||||
K50 Diskoskast 1.0 kg 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Vivian KraftVivian Kraft ('66) | 66 | DEN | 41.66 | SB | |||||||||
2 | Małgorzata Krzyżan Małgorzata Krzyżan ('68) | 68 | POL | 40.89 | SB | |||||||||
K50 10 km kapgang 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Valerie Boban Valerie Boban ('68) | 68 | FRA | 55:41 | PB | |||||||||
2 | Katalin Bodorkos-Horvath Katalin Bodorkos-Horvath ('67) | 67 | HUN | 55:50 | SB | |||||||||
K50 20 km kapgang 14.9. Finale A Finale | 14.9. | |||||||||||||
1 | Lisa Kehler Lisa Kehler ('67) | 67 | GBR | 1:51:45 | SB | |||||||||
2 | Katalin Bodorkos-Horvath Katalin Bodorkos-Horvath ('67) | 67 | HUN | 1:55:48 | PB | |||||||||
M55 Diskoskast 1.5 kg 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
1 | Norbert Demmel Norbert Demmel ('63) | 63 | GER | 53.27 | PB | |||||||||
M55 Spydkast 700 gram 12.9. Finale A Finale | 12.9. | |||||||||||||
1 | Roald Bradstock Roald Bradstock ('62) | 62 | GBR | 61.72 | PB | |||||||||
2 | Peter Blank Peter Blank ('62) | 62 | GER | 61.26 | PB | |||||||||
K55 10 km 9.9. Finale A Finale | 9.9. | |||||||||||||
1 | Sally Gibbs Sally Gibbs ('63) | 63 | NZL | 37:10 | ||||||||||
K55 Diskoskast 1.0 kg 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Eha Rünne Eha Rünne ('63) | 63 | EST | 40.90 | SB | |||||||||
2 | Jorunn Tangen Hole Jorunn Tangen Hole ('61) | 61 | NOR | 40.25 | ||||||||||
K60 Diskoskast 1.0 kg 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Carol Finsrud Carol Finsrud ('57) | 57 | USA | 40.73 | SB | |||||||||
K60 10 km kapgang 10.9. Finale A Finale | 10.9. | |||||||||||||
1 | Lyn Ventris Lyn Ventris ('56) | 56 | AUS | 53:26 | SB | |||||||||
2 | Marie Astrid Monmessin Marie Astrid Monmessin | FRA | 54:15 | PB | ||||||||||
3 | Pan Jingjie Pan Jingjie | CHN | 56:46 | PB | ||||||||||
K60 20 km kapgang 14.9. Finale A Finale | 14.9. | |||||||||||||
1 | Lyn Ventris Lyn Ventris ('56) | 56 | AUS | 1:58:27 | SB |