Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aarhus: 43rd IAAF World Cross Country Championships 30.3.2019 Cross

M Cross 10.24 km    

Finale A

Finale
1
Joshua Cheptegei
Joshua Cheptegei ('96)
/ UGA31:40
  
 
2
Jacob Kiplimo
Jacob Kiplimo 
/ UGA31:44
  
 
3
Geoffrey Kamworor
Geoffrey Kamworor ('92)
/ KEN31:55
  
 
4
Aron Kifle
Aron Kifle ('98)
/ ERI32:04
  
 
5
Selemon Barega
Selemon Barega 
/ ETH32:16
  
 
6
Rhonex Kipruto
Rhonex Kipruto ('99)
/ KEN32:17
  
 
7
Thomas Ayeko
Thomas Ayeko ('92)
/ UGA32:25
  
 
8
Andamlak Belihu
Andamlak Belihu ('98)
/ ETH32:29
  
 
9
Thierry Ndikumwenayo
Thierry Ndikumwenayo ('97)
/ BDI32:29
  
 
10
Joel Ayeko
Joel Ayeko ('98)
/ UGA32:32
  
 
11
Rodrigue Kwizéra
Rodrigue Kwizéra ('99)
/ BDI32:37
  
 
12
Albert Chemutai
Albert Chemutai ('95)
/ UGA32:46
  
 
13
Richard Yator
Richard Yator ('98)
/ KEN32:51
  
 
14
Onesphoré Nzikwinkunda
Onesphoré Nzikwinkunda ('97)
/ BDI32:56
  
 
15
Abdi Fufa
Abdi Fufa ('95)
/ ETH33:01
  
 
16
Precious Mashele
Precious Mashele ('90)
/ RSA33:05
  
 
17
Robel Fsiha
Robel Fsiha ('96)
/ SWE33:06
  
 
18
Mogos Tuemay
Mogos Tuemay ('97)
/ ETH33:06
  
 
19
Birhanu Balew
Birhanu Balew ('96)
/ BRN33:08
  
 
20
Ouassim Oumaiz
Ouassim Oumaiz ('99)
/ ESP33:10
  
 
21
Rodgers Kwemoi
Rodgers Kwemoi ('98)
/ KEN33:11
  
 
22
Filmon Ande
Filmon Ande ('98)
/ ERI33:12
  
 
23
Albert Rop
Albert Rop ('92)
/ BRN33:15
  
 
24
Dawit Fikadu
Dawit Fikadu ('95)
/ BRN33:18
  
 
25
Enyew Mekonnen
Enyew Mekonnen ('94)
/ ETH33:23
  
 
26
Aras Kaya
Aras Kaya ('94)
/ TUR33:25
  
 
27
Maxwell Rotich
Maxwell Rotich ('98)
/ UGA33:28
  
 
28
Awet Habte
Awet Habte ('97)
/ ERI33:32
  
 
29
Yemane Hailesilassie
Yemane Hailesilassie ('98)
/ ERI33:33
  
 
30
Brett Robinson
Brett Robinson ('91)
/ AUS33:34
  
 
31
Mehari Tsegay
Mehari Tsegay ('99)
/ ERI33:35
  
 
32
Joseph Tiophil
Joseph Tiophil ('95)
/ TAN33:37
  
 
33
Shadrack Kipchirchir
Shadrack Kipchirchir ('89)
/ USA33:46
  
 
34
Stanley Kebenei
Stanley Kebenei ('89)
/ USA33:47
  
 
35
Napoleon Solomon
Napoleon Solomon ('94)
/ SWE33:49
  
 
36
Patrick Dever
Patrick Dever ('96)
/ GBR33:49
  
 
37
Amos Kirui
Amos Kirui ('98)
/ KEN33:53
  
 
38
Matthew Ramsden
Matthew Ramsden ('97)
/ AUS33:56
  
 
39
Bonsa Dida
Bonsa Dida ('95)
/ ETH33:57
  
 
40
Fernando Carro
Fernando Carro ('92)
/ ESP33:58
  
 
41
Rui Teixeira
Rui Teixeira ('82)
/ POR33:58
  
 
42
Noel Hitimana
Noel Hitimana ('90)
/ RWA33:59
  
 
43
Mahamed Mahamed
Mahamed Mahamed ('97)
/ GBR34:01
  
 
44
Evans Keitany
Evans Keitany ('99)
/ KEN34:03
  
 
45
Matt Baxter
Matt Baxter ('94)
/ NZL34:03
  
 
46Theophile BigirimanaTheophile Bigirimana ('93)Aalborg AM / RWA34:08
  
 
47
Félicien Muhitira
Félicien Muhitira ('94)
/ RWA34:11
  
 
48
Faraja Damas Lazaro
Faraja Damas Lazaro ('97)
/ TAN34:12
  
 
49
Emmanuel Roudolff
Emmanuel Roudolff ('95)
/ FRA34:12
  
 
50
Adam Hickey
Adam Hickey ('88)
/ GBR34:12
  
 
51
Monko Marco
Monko Marco ('97)
/ TAN34:14
  
 
52
José Luis Rojas
José Luis Rojas ('92)
/ PER34:15
  
 
53
Hamid Ben Daoud
Hamid Ben Daoud ('96)
/ ESP34:17
  
 
54
Sesebo Matlapeng
Sesebo Matlapeng ('92)
/ BOT34:17
  
 
55
Harry Summers
Harry Summers ('90)
/ AUS34:23
  
 
56
Olivier Irabaruta
Olivier Irabaruta ('90)
/ BDI34:25
  
 
57
Oliver Fox
Oliver Fox ('96)
/ GBR34:27
  
 
58
Pakiso Mthembu
Pakiso Mthembu ('99)
/ RSA34:27
  
 
59
Hillary Bor
Hillary Bor ('89)
/ USA34:29
  
 
60
Francis Damiano Damasi
Francis Damiano Damasi ('01)
/ TAN34:33
  
 
61
Seán Tobin
Seán Tobin ('94)
/ IRL34:33
  
 
62
Jack Rayner
Jack Rayner ('95)
/ AUS34:33
  
 
63
Ross Millington
Ross Millington ('89)
/ GBR34:35
  
 
64
Yuta Bando
Yuta Bando ('96)
/ JPN34:35
  
 
65
Ayad Lamdassem
Ayad Lamdassem ('81)
/ ESP34:42
  
 
66
Thabang Mosiako
Thabang Mosiako ('95)
/ RSA34:43
  
 
67Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)Hvidovre AM34:43
  
 
68
Emmanuel Bor
Emmanuel Bor ('88)
/ USA34:43
  
 
69
Ryan Mphahlele
Ryan Mphahlele ('98)
/ RSA34:50
  
 
70
Michael Gras
Michael Gras ('91)
/ FRA34:51
  
 
71
Tesfu Tewelde
Tesfu Tewelde ('97)
/ ERI34:52
  
 
72
Leonard Korir
Leonard Korir ('86)
/ USA34:53
  
 
73
Yusuke Tamura
Yusuke Tamura ('98)
/ JPN34:54
  
 
74
Rapula Diphoko
Rapula Diphoko ('89)
/ BOT34:57
  
 
75
Mason Ferlic
Mason Ferlic ('93)
/ USA34:59
  
 
76
Ben Preisner
Ben Preisner ('96)
/ CAN35:01
  
 
77
Yuhi Nakaya
Yuhi Nakaya ('99)
/ JPN35:01
  
 
78
Juan Pérez
Juan Pérez ('88)
/ ESP35:04
  
 
79
Kosei Yamaguchi
Kosei Yamaguchi ('91)
/ JPN35:04
  
 
80Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)Sparta35:04
  
 
81
Rory Linkletter
Rory Linkletter ('96)
/ CAN35:05
  
 
82
Federico Bruno
Federico Bruno ('93)
/ ARG35:07
  
 
83
Christophe Tuyishimire
Christophe Tuyishimire ('89)
/ RWA35:08
  
 
84
Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed
Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed ('93)
/ SUD35:09
  
 
85
Abdi Daud Roble
Abdi Daud Roble ('90)
/ SOM35:11
  
 
86
Canisious Nyamutsita
Canisious Nyamutsita ('91)
/ ZIM35:12
  
 
87
Gabriel Gerald Geay
Gabriel Gerald Geay ('96)
/ TAN35:16
  
 
88
Omar Ramos
Omar Ramos ('98)
/ PER35:17
  
 
89
Zelalem Bacha
Zelalem Bacha ('88)
/ BRN35:18
  
 
90
Yves Sikubwabo
Yves Sikubwabo ('93)
/ CAN35:21
  
 
91
Yohei Komatsu
Yohei Komatsu ('97)
/ JPN35:24
  
 
92Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)AGF Atletik35:24
  
 
93Peter GlansPeter Glans ('93)THS35:26
  
 
94
Jack Bruce
Jack Bruce ('94)
/ AUS35:32
  
 
95
Johnatas De Oliveira
Johnatas De Oliveira ('90)
/ BRA35:34
  
 
96
Ehab El-Sandali
Ehab El-Sandali ('97)
/ CAN35:35
  
 
97
Peter Wheeler
Peter Wheeler ('94)
/ NZL35:38
  
 
98
Yusuke Nishiyama
Yusuke Nishiyama ('94)
/ JPN35:42
  
 
99
Mohammed Moussaoui
Mohammed Moussaoui ('90)
/ FRA35:53
  
 
100
Ahmed Moharram Hamdallah
Ahmed Moharram Hamdallah ('83)
/ EGY35:54
  
 
101
John Gay
John Gay ('96)
/ CAN35:58
  
 
102
Nicolás Cuestas
Nicolás Cuestas ('86)
/ URU36:04
  
 
103Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik36:06
  
 
104
Kevin Dooney
Kevin Dooney ('93)
/ IRL36:09
  
 
105
Glenilson De Carvalho
Glenilson De Carvalho ('86)
/ BRA36:10
  
 
106
Luke Traynor
Luke Traynor ('93)
/ GBR36:13
  
 
107
Mike Tate
Mike Tate ('95)
/ CAN36:14
  
 
108
Emmanuel Giniki
Emmanuel Giniki ('88)
/ TAN36:18
  
 
109
Callan Moody
Callan Moody ('88)
/ NZL36:23
  
 
110
Andre Ramos
Andre Ramos ('94)
/ BRA36:28
  
 
111
Edward Mwanza
Edward Mwanza ('89)
/ ZAM36:28
  
 
112
Thomas Shigwedha
Thomas Shigwedha ('95)
/ NAM36:36
  
 
113
Juan Quijada
Juan Quijada ('97)
/ CHI36:50
  
 
114
Peng Jianqi 
Peng Jianqi  ('99)
/ CHN36:52
  
 
115Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)Viborg AM36:53
  
 
116
Jānis Višķers
Jānis Višķers ('89)
/ LAT36:56
  
 
117
Adrian Garcea
Adrian Garcea ('99)
/ ROU37:03
  
 
118
Mohammed Dookun
Mohammed Dookun ('93)
/ MRI37:29
  
 
119
Juan Huamán
Juan Huamán ('81)
/ PER37:48
  
 
120
Gaylord Silly
Gaylord Silly ('86)
/ SEY37:53
  
 
121
Kabelo Seboko
Kabelo Seboko ('98)
/ RSA38:14
  
 
122
Nader Jaber
Nader Jaber ('90)
/ LBN38:14
  
 
123
Otmane Nait Hammou
Otmane Nait Hammou ('95)
/ MAR38:23
  
 
124
Mao Amu 
Mao Amu  ('99)
/ CHN38:41
  
 
125
Vasyl Koval
Vasyl Koval ('89)
/ UKR38:44
  
 
126
Zhoodar Kochkonbaev
Zhoodar Kochkonbaev ('95)
/ KGZ38:52
  
 
127
Joshua Baan
Joshua Baan ('95)
/ NZL38:56
  
 
128
Said Sulaymanov
Said Sulaymanov ('98)
/ KAZ38:58
  
 
129
Iven Moise
Iven Moise ('90)
/ SEY39:01
  
 
130
Andrew Grech
Andrew Grech ('78)
/ MLT39:07
  
 
131
Oscar Antonio Aldana
Oscar Antonio Aldana ('98)
/ ESA39:23
  
 
132
Cao Shaobo 
Cao Shaobo  ('94)
/ CHN39:29
  
 
133
Imad Jizzini
Imad Jizzini ('90)
/ LBN39:29
  
 
134
Wan Chun Wong
Wan Chun Wong ('96)
/ HKG39:35
  
 
135
Luo Yuxi 
Luo Yuxi  ('94)
/ CHN39:52
  
 
136
Omar Bachir
Omar Bachir ('86)
/ NIG40:05
  
 
137
Yadav Anil Kumar
Yadav Anil Kumar ('97)
/ IND40:53
  
 
138
Ali Wayzani
Ali Wayzani ('90)
/ LBN41:08
  
 
139
Tholego Keitshekile
Tholego Keitshekile ('93)
/ BOT41:51
  
 
Nicolas Antonio Goncalves
Nicolas Antonio Goncalves ('97)
/ BRA DNF
  
 
Hassan Chani
Hassan Chani ('91)
/ BRN33:38 DQIAAF Rule 32.2.a
  
 
K Cross 10.24 km    

Finale A

Finale
1
Hellen Obiri
Hellen Obiri ('89)
/ KEN36:14
  
 
2
Dera Dida
Dera Dida ('96)
/ ETH36:16
  
 
3
Letesenbet Gidey
Letesenbet Gidey ('98)
/ ETH36:24
  
 
4
Rachael Chebet
Rachael Chebet ('96)
/ UGA36:47
  
 
5
Peruth Chemutai
Peruth Chemutai ('99)
/ UGA36:49
  
 
6
Tsehay Gemechu
Tsehay Gemechu ('98)
/ ETH36:56
  
 
7
Beatrice Chepkoech
Beatrice Chepkoech ('91)
/ KEN37:12
  
 
8
Eva Cherono
Eva Cherono ('96)
/ KEN37:13
  
 
9
Deborah Samum
Deborah Samum ('99)
/ KEN37:18
  
 
10
Zenebu Fikadu
Zenebu Fikadu ('99)
/ ETH37:24
  
 
11
Fotyen Tesfay
Fotyen Tesfay ('98)
/ ETH37:29
  
 
12
Lilian Rengeruk
Lilian Rengeruk ('97)
/ KEN37:35
  
 
13
Juliet Chekwel
Juliet Chekwel ('90)
/ UGA37:35
  
 
14
Esther Chebet
Esther Chebet ('97)
/ UGA37:36
  
 
15Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)Blovstrød Løverne37:51
  
 
16
Failuna Abdi Matanga
Failuna Abdi Matanga ('92)
/ TAN37:56
  
 
17
Hawi Feysa
Hawi Feysa ('99)
/ ETH37:59
  
 
18
Fionnuala McCormack
Fionnuala McCormack ('84)
/ IRL37:59
  
 
19
Shitaye Eshete
Shitaye Eshete ('90)
/ BRN38:08
  
 
20
Geneviève Lalonde
Geneviève Lalonde ('91)
/ CAN38:10
  
 
21
Stella Chesang
Stella Chesang ('96)
/ UGA38:14
  
 
22
Liv Westphal
Liv Westphal ('93)
/ FRA38:18
  
 
23
Elena Burkard
Elena Burkard ('92)
/ GER38:26
  
 
24
Darya Mykhaylova
Darya Mykhaylova ('89)
/ UKR38:41
  
 
25
Irene Sánchez-Escribano
Irene Sánchez-Escribano ('92)
/ ESP38:44
  
 
26
Melissa Duncan
Melissa Duncan ('90)
/ AUS38:47
  
 
27
Nazret Weldu
Nazret Weldu ('90)
/ ERI38:51
  
 
28
Desi Jisa Mokonin
Desi Jisa Mokonin ('97)
/ BRN38:51
  
 
29
Paige Campbell
Paige Campbell ('96)
/ AUS38:52
  
 
30
Kate Avery
Kate Avery ('91)
/ GBR38:55
  
 
31
Beatrice Mutai
Beatrice Mutai ('87)
/ KEN38:59
  
 
32
Mhairi MacLennan
Mhairi MacLennan ('95)
/ GBR39:05
  
 
33
Stephanie Bruce
Stephanie Bruce ('84)
/ USA39:09
  
 
34
Jenny Nesbitt
Jenny Nesbitt ('95)
/ GBR39:12
  
 
35
Emily Brichacek
Emily Brichacek ('90)
/ AUS39:18
  
 
36
Jess Piasecki
Jess Piasecki ('90)
/ GBR39:20
  
 
37
Cavaline Nahimana
Cavaline Nahimana ('97)
/ BDI39:21
  
 
38
Dolshi Tesfu
Dolshi Tesfu ('99)
/ ERI39:24
  
 
39
Nozomi Tanaka
Nozomi Tanaka ('99)
/ JPN39:27
  
 
40
Gladys Tejeda
Gladys Tejeda ('85)
/ PER39:27
  
 
41
Rose Chelimo
Rose Chelimo ('89)
/ BRN39:27
  
 
42
Kesa Molotsane
Kesa Molotsane ('92)
/ RSA39:31
  
 
43
Natasha Wodak
Natasha Wodak ('81)
/ CAN39:42
  
 
44
Marnie Ponton
Marnie Ponton ('84)
/ AUS39:43
  
 
45
Leanne Pompeani
Leanne Pompeani ('96)
/ AUS39:46
  
 
46
Rika Kaseda
Rika Kaseda ('99)
/ JPN39:48
  
 
47
Yukina Ueda
Yukina Ueda ('98)
/ JPN39:48
  
 
48
Emily Hosker Thornhill
Emily Hosker Thornhill ('92)
/ GBR39:50
  
 
49
Magdalena Shauri
Magdalena Shauri ('96)
/ TAN39:52
  
 
50
Sarah Pagano
Sarah Pagano ('91)
/ USA39:54
  
 
51
Anne-Marie Blaney
Anne-Marie Blaney ('93)
/ USA39:55
  
 
52
Lavinia Haitope
Lavinia Haitope ('90)
/ NAM39:55
  
 
53Maja AlmMaja Alm ('88)AGF Atletik39:56
  
 
54
Floriane Chevalier Garenne
Floriane Chevalier Garenne ('91)
/ FRA39:57
  
 
55
Elvanie Nimbona
Elvanie Nimbona ('98)
/ BDI40:00
  
 
56
Karissa Schweizer
Karissa Schweizer ('96)
/ USA40:04
  
 
57
Katelyn Ayers
Katelyn Ayers ('95)
/ CAN40:05
  
 
58
Marielle Hall
Marielle Hall ('92)
/ USA40:12
  
 
59
Blanca Fernández
Blanca Fernández ('92)
/ ESP40:14
  
 
60
Mathilde Sénéchal
Mathilde Sénéchal ('98)
/ FRA40:15
  
 
61
Gema Martin
Gema Martin ('87)
/ ESP40:18
  
 
62
Marie Bouchard
Marie Bouchard ('93)
/ FRA40:19
  
 
63
Doreen Chesang
Doreen Chesang ('90)
/ UGA40:26
  
 
64
Bontu Edao Rebitu
Bontu Edao Rebitu ('97)
/ BRN40:26
  
 
65
María Azucena Díaz
María Azucena Díaz ('82)
/ ESP40:27
  
 
66
Claire Sumner
Claire Sumner ('95)
/ CAN40:33
  
 
67
Glenrose Xaba
Glenrose Xaba ('94)
/ RSA40:41
  
 
68
Natalia Elisante
Natalia Elisante ('86)
/ TAN40:41
  
 
69
Caitlin Adams
Caitlin Adams ('97)
/ AUS40:42
  
 
70
Moira Stewartová
Moira Stewartová ('95)
/ CZE40:43
  
 
71
Nélida Sulca
Nélida Sulca ('87)
/ PER40:44
  
 
72
Jessica O'Connell
Jessica O'Connell ('89)
/ CAN40:45
  
 
73
Sara Treacy
Sara Treacy ('89)
/ IRL40:50
  
 
74
Francine Niyomukunzi
Francine Niyomukunzi ('99)
/ BDI40:51
  
 
75
Courtney Frerichs
Courtney Frerichs ('93)
/ USA40:59
  
 
76
Zhang Deshun 
Zhang Deshun  ('96)
/ CHN41:02
  
 
77
Li Yuanfeng 
Li Yuanfeng  ('96)
/ CHN41:07
  
 
78
Angelina Daniel Tsere
Angelina Daniel Tsere ('99)
/ TAN41:36
  
 
79
Amelia Quirk
Amelia Quirk ('99)
/ GBR41:40
  
 
80Alberte Kjær PedersenAlberte Kjær Pedersen ('98)AGF Atletik41:50
  
 
81Simone GladSimone Glad ('90)Sparta42:02
  
 
82
Rina Ruth Cjuro
Rina Ruth Cjuro ('98)
/ PER42:11
  
 
83
Emily Roughan
Emily Roughan ('93)
/ NZL42:12
  
 
84Line Brandt PedersenLine Brandt Pedersen ('91)SAK7742:17
  
 
85
Inés Melchor
Inés Melchor ('86)
/ PER42:20
  
 
86
Natalia Hawthorn
Natalia Hawthorn ('95)
/ CAN42:23
  
 
87
Xia Yuyu 
Xia Yuyu  ('98)
/ CHN42:26
  
 
88
Felistus Chitoshi
Felistus Chitoshi ('97)
/ ZAM42:33
  
 
89
Aynslee van Graan
Aynslee van Graan ('95)
/ RSA42:33
  
 
90
Chinta Yadav
Chinta Yadav ('93)
/ IND42:50
  
 
91
Amina Bakhit
Amina Bakhit ('90)
/ SUD42:54
  
 
92
Hayley Green
Hayley Green ('89)
/ USA42:59
  
 
93
Belén Casetta
Belén Casetta ('94)
/ ARG43:10
  
 
94
Mayada Al-Sayad
Mayada Al-Sayad ('92)
/ PLE43:24
  
 
95
Yui Yabuta
Yui Yabuta ('96)
/ JPN43:25
  
 
96
Zhang Xinyan 
Zhang Xinyan  ('94)
/ CHN43:40
  
 
97Maria AhmMaria Ahm ('98)VO2RC43:43
  
 
98
Rochelle Sceats
Rochelle Sceats ('90)
/ NZL43:57
  
 
99
Amina Mohamed
Amina Mohamed ('98)
/ TAN43:58
  
 
100
María Pía Fernández
María Pía Fernández ('95)
/ URU44:21
  
 
101
Rudo Mhonderwa
Rudo Mhonderwa ('95)
/ ZIM44:47
  
 
102
Zhong Xiaoqian 
Zhong Xiaoqian  ('97)
/ CHN45:01
  
 
103
Margarita Macías
Margarita Macías ('90)
/ CHI45:14
  
 
104
Lisa Marie Bezzina
Lisa Marie Bezzina ('79)
/ MLT45:53
  
 
105
Agata Strausa
Agata Strausa ('89)
/ LAT46:32
  
 
106
Idelma Lizeth Delgado
Idelma Lizeth Delgado ('99)
/ ESA46:34
  
 
107
Mosadikwena M. Gotswakgosi
Mosadikwena M. Gotswakgosi ('97)
/ BOT46:47
  
 
108
Zeinab Bazzi
Zeinab Bazzi ('82)
/ LBN48:28
  
 
109
Mmema Tiango
Mmema Tiango ('91)
/ BOT48:30
  
 
110
Nesma Ammar Saad Mohamed Abdelghany
Nesma Ammar Saad Mohamed Abdelghany ('93)
/ EGY48:40
  
 
111
Joan Makary
Joan Makary ('93)
/ LBN48:41
  
 
112
Liz Weiler
Liz Weiler ('91)
/ LUX49:29
  
 
113
Loaa Zaarour
Loaa Zaarour ('92)
/ LBN52:39
  
 
114
Laura Fallaha
Laura Fallaha ('92)
/ LBN54:16
  
 
115
Randa Jaafar
Randa Jaafar ('79)
/ LBN55:06
  
 
Trihas Gebre
Trihas Gebre ('90)
/ ESP DNF
  
 
Dominique Scott Efurd
Dominique Scott Efurd ('92)
/ RSA DNF
  
 
Winfred Yavi
Winfred Yavi ('99)
/ BRN DNF
  
 
D19 Cross 7.73 km    

Finale A

Finale
1
Milkesa Mengesha
Milkesa Mengesha 
/ ETH23:52
  
 
2
Tadese Worku
Tadese Worku ('02)
/ ETH23:54
  
 
3
Oscar Chelimo
Oscar Chelimo ('01)
/ UGA23:55
  
 
4
Leonard Bett
Leonard Bett 
/ KEN24:02
  
 
5
Tsegaye Kidanu
Tsegaye Kidanu ('01)
/ ETH24:07
  
 
6
Hosea Kiplangat
Hosea Kiplangat 
/ UGA24:08
  
 
7
Edwin Bett
Edwin Bett 
/ KEN24:18
  
 
8
Samwel Chepolei
Samwel Chepolei ('01)
/ KEN24:19
  
 
9
Samuel Kibet
Samuel Kibet ('01)
/ UGA24:29
  
 
10
Gebregewergs Teklay
Gebregewergs Teklay ('01)
/ ETH24:34
  
 
11
Dinkalem Ayele
Dinkalem Ayele 
/ ETH24:36
  
 
12
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
/ NOR24:39
  
 
13
Yohans Kifle
Yohans Kifle 
/ ERI25:06
  
 
14
Mathew Chekurui
Mathew Chekurui ('01)
/ UGA25:07
  
 
15
Charles Lokir
Charles Lokir 
/ KEN25:09
  
 
16
Filmon Kibrom
Filmon Kibrom ('02)
/ ERI25:16
  
 
17
Robel Abebe
Robel Abebe ('02)
/ ERI25:20
  
 
18
Cleophas Kandie
Cleophas Kandie 
/ KEN25:26
  
 
19
Dan Chebet
Dan Chebet ('02)
/ UGA25:49
  
 
20
Issei Sato
Issei Sato ('01)
/ JPN25:51
  
 
21
Getnet Yetwale
Getnet Yetwale 
/ ETH25:53
  
 
22
Daniel Cherotich
Daniel Cherotich 
/ UGA25:55
  
 
23
Houssam El Azzaouzi
Houssam El Azzaouzi 
/ MAR25:56
  
 
24
Mustapha Akkaoui
Mustapha Akkaoui 
/ MAR26:00
  
 
25
Matthew Willis
Matthew Willis 
/ GBR26:14
  
 
26
Yan Wei 
Yan Wei  
/ CHN26:16
  
 
27
Robert De Villiers
Robert De Villiers 
/ RSA26:16
  
 
28
Maxime Chaymeton
Maxime Chaymeton 
/ RSA26:18
  
 
29
Shuaib Aljabaly
Shuaib Aljabaly 
/ USA26:18
  
 
30
Samuel Clifford
Samuel Clifford ('02)
/ AUS26:25
  
 
31
Carter Cheeseman
Carter Cheeseman 
/ USA26:25
  
 
32
Ngconde Matwebu
Ngconde Matwebu 
/ RSA26:27
  
 
33
Jun Kasai
Jun Kasai 
/ JPN26:29
  
 
34Anton ØstdalAnton Østdal ('01)BAC26:30
  
 
35
Jose Luis
Jose Luis 
/ PER26:31
  
 
36
Jackson Sharp
Jackson Sharp 
/ AUS26:33
  
 
37
Rory Leonard
Rory Leonard ('01)
/ GBR26:33
  
 
38
Julio Palomino
Julio Palomino ('01)
/ PER26:34
  
 
39
Meikael Beaudoin Rousseau
Meikael Beaudoin Rousseau 
/ USA26:35
  
 
40
Baptiste Guyon
Baptiste Guyon ('01)
/ FRA26:35
  
 
41
Evan Burke
Evan Burke ('01)
/ CAN26:35
  
 
42Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)BAC26:38
  
 
43
Chekole Getenet
Chekole Getenet 
/ AUS26:40
  
 
44
Pierre Bordeau
Pierre Bordeau 
/ FRA26:40
  
 
45
Taiga Nakanishi
Taiga Nakanishi 
/ JPN26:44
  
 
46
Abdellah Latam
Abdellah Latam 
/ MAR26:44
  
 
47
Vicente Viciosa
Vicente Viciosa 
/ ESP26:46
  
 
48
Andrew Davies
Andrew Davies 
/ CAN26:47
  
 
49
Frank Lujan
Frank Lujan 
/ PER26:48
  
 
50
Euan Brennan
Euan Brennan ('01)
/ GBR26:55
  
 
51
Abderrafie Bouassel
Abderrafie Bouassel ('01)
/ MAR26:56
  
 
52
Romain Mainguy
Romain Mainguy 
/ FRA26:57
  
 
53
Darragh McElhinney
Darragh McElhinney 
/ IRL27:00
  
 
54
Etienne Daguinos
Etienne Daguinos 
/ FRA27:01
  
 
55
Charlie Perry
Charlie Perry 
/ USA27:07
  
 
56
Ryuto Igawa
Ryuto Igawa 
/ JPN27:07
  
 
57
Maximus Thiessen
Maximus Thiessen 
/ CAN27:07
  
 
58
Murdoch McIntyre
Murdoch McIntyre ('01)
/ NZL27:08
  
 
59
Mikołaj Czeronek
Mikołaj Czeronek 
/ POL27:08
  
 
60
Arthur Gervais
Arthur Gervais 
/ FRA27:12
  
 
61
Joshua Desouza
Joshua Desouza 
/ CAN27:12
  
 
62
Joshua Cowperthwaite
Joshua Cowperthwaite ('01)
/ GBR27:13
  
 
63
Nicholas Seoposengwe
Nicholas Seoposengwe ('01)
/ RSA27:17
  
 
64
Joshua Pholoana
Joshua Pholoana ('01)
/ RSA27:18
  
 
65
Zakariya Mahamed
Zakariya Mahamed 
/ GBR27:21
  
 
66
Miguel Baidal
Miguel Baidal ('01)
/ ESP27:21
  
 
67
Othmane Lghrissi
Othmane Lghrissi ('01)
/ MAR27:22
  
 
68
Jamie Battle
Jamie Battle 
/ IRL27:24
  
 
69
Alejandro Quijada
Alejandro Quijada ('01)
/ ESP27:30
  
 
70
Tetta Shiratori
Tetta Shiratori ('01)
/ JPN27:32
  
 
71Ebbe MøllerEbbe Møller ('01)AGF Atletik27:33
  
 
72
Gabriel Mudel
Gabriel Mudel 
/ USA27:40
  
 
73
David Chipana
David Chipana 
/ PER27:41
  
 
74
Tumi Lephotho
Tumi Lephotho 
/ RSA27:42
  
 
75
Ibrahim Kedir
Ibrahim Kedir 
/ CAN27:44
  
 
76
Stuart Hofmeyr
Stuart Hofmeyr ('01)
/ NZL27:45
  
 
77Markus Kirk KjeldsenMarkus Kirk Kjeldsen ('01)SAK7727:51
  
 
78
Oli Raimond
Oli Raimond ('01)
/ AUS27:55
  
 
79
Nick Mota
Nick Mota ('01)
/ CAN27:55
  
 
80
Biruk Rubio
Biruk Rubio ('01)
/ ESP28:02
  
 
81
Hicham Serroukh
Hicham Serroukh 
/ ESP28:04
  
 
82
Jaganatta Sanchez
Jaganatta Sanchez 
/ COL28:08
  
 
83
Taonga Mbambo
Taonga Mbambo ('01)
/ NZL28:11
  
 
84
Toby Gualter
Toby Gualter 
/ NZL28:12
  
 
85
Thomas Campbell
Thomas Campbell 
/ AUS28:14
  
 
86
Khalid Hussein
Khalid Hussein 
/ USA28:15
  
 
87Jeppe RisvigJeppe Risvig ('01)Skive AM28:38
  
 
88
Tomasz Kurowski
Tomasz Kurowski 
/ POL28:48
  
 
89
Vasyl Sabunyak
Vasyl Sabunyak 
/ UKR29:01
  
 
90
Ilkham Yerkabayev
Ilkham Yerkabayev 
/ KAZ29:12
  
 
91
Michelo Siabwcha
Michelo Siabwcha ('02)
/ ZAM29:14
  
 
92
Tim Thull
Tim Thull 
/ LUX29:47
  
 
93
Chun Yin Tse
Chun Yin Tse ('01)
/ HKG29:48
  
 
94
Jad Shmysani
Jad Shmysani ('02)
/ LBN30:19
  
 
95
Almontaser Hamieh
Almontaser Hamieh 
/ LBN31:30
  
 
96
Ameer El Abiad
Ameer El Abiad ('02)
/ LBN32:35
  
 
97
Bassam Al Hayek
Bassam Al Hayek ('02)
/ LBN32:39
  
 
98
Mounir Saoud Hammad
Mounir Saoud Hammad 
/ LBN33:45
  
 
Liam Gorman
Liam Gorman 
/ AUS DNF
  
 
Omar Ismail
Omar Ismail 
/ SWE DNF
  
 
Alexander Tengblad NikolaisenAlexander Tengblad Nikolaisen ('01)Viborg AM DNF
  
 
Benjamin West
Benjamin West 
/ GBR DNF
  
 
P19 Cross 5.86 km    

Finale A

Finale
1
Beatrice Chebet
Beatrice Chebet 
/ KEN20:50
  
 
2
Alemitu Tariku
Alemitu Tariku 
/ ETH20:50
  
 
3
Tsige Gebreselama
Tsige Gebreselama 
/ ETH20:50
  
 
4
Sarah Chelangat
Sarah Chelangat ('01)
/ UGA20:51
  
 
5
Girmawit Gebrzihair
Girmawit Gebrzihair ('01)
/ ETH20:53
  
 
6
Betty Kibet
Betty Kibet 
/ KEN21:03
  
 
7
Mizan Alem
Mizan Alem ('02)
/ ETH21:09
  
 
8
Wede Kefale
Wede Kefale 
/ ETH21:14
  
 
9
Jackline Rotich
Jackline Rotich 
/ KEN21:17
  
 
10
Lydia Lagat
Lydia Lagat 
/ KEN21:44
  
 
11
Meselu Berhe
Meselu Berhe 
/ ETH21:46
  
 
12
Mercy Chepkorir
Mercy Chepkorir ('01)
/ KEN21:49
  
 
13
Mercy Jerop
Mercy Jerop ('02)
/ KEN21:54
  
 
14
Ayuka Kazama
Ayuka Kazama ('01)
/ JPN21:58
  
 
15
Ririka Hironaka
Ririka Hironaka 
/ JPN22:00
  
 
16
Lauren Carey
Lauren Carey ('03)
/ AUS22:02
  
 
17
Kirstie Rae
Kirstie Rae ('01)
/ NZL22:02
  
 
18
Zhao Yanli 
Zhao Yanli  
/ CHN22:05
  
 
19
Esther Chekwemoi
Esther Chekwemoi ('01)
/ UGA22:11
  
 
20
Prudence Sekgodisa
Prudence Sekgodisa ('02)
/ RSA22:15
  
 
21
Chika Kosakai
Chika Kosakai ('03)
/ JPN22:18
  
 
22
Hazuki Doi
Hazuki Doi ('02)
/ JPN22:21
  
 
23
Nadia Battocletti
Nadia Battocletti 
/ ITA22:24
  
 
24
Rebecca Chelangat
Rebecca Chelangat ('02)
/ UGA22:25
  
 
25
Grace Brock
Grace Brock ('01)
/ GBR22:27
  
 
26
Annet Chesang
Annet Chesang ('01)
/ UGA22:29
  
 
27
Carmi Prinsloo
Carmi Prinsloo ('02)
/ RSA22:43
  
 
28
Delia Sclabas
Delia Sclabas 
/ SUI22:43
  
 
29
Miku Sakai
Miku Sakai ('02)
/ JPN22:45
  
 
30
Taryn O'Neill
Taryn O'Neill 
/ CAN22:45
  
 
31
Makenna Fitzgerald
Makenna Fitzgerald 
/ USA22:46
  
 
32
Angela Mattevi
Angela Mattevi 
/ ITA22:53
  
 
33
Hikari Onishi
Hikari Onishi 
/ JPN22:54
  
 
34
Phoebe McKnight
Phoebe McKnight ('01)
/ NZL22:55
  
 
35
Amelia Samuels
Amelia Samuels ('01)
/ GBR22:57
  
 
36
Youssra Hennou
Youssra Hennou 
/ MAR22:57
  
 
37
Anne Forsyth
Anne Forsyth 
/ CAN22:58
  
 
38
Lucinda Crouch
Lucinda Crouch 
/ AUS23:02
  
 
39
Gene Coetzee
Gene Coetzee ('02)
/ RSA23:04
  
 
40
Charlotte Wood
Charlotte Wood 
/ CAN23:08
  
 
41
Anastazia Dolomongo Ng'ombengeni
Anastazia Dolomongo Ng'ombengeni ('01)
/ TAN23:08
  
 
42
Sarah Schiffmann
Sarah Schiffmann ('03)
/ AUS23:11
  
 
43Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen Odense Atletik 23:12
  
 
44
Becky Briggs
Becky Briggs 
/ GBR23:12
  
 
45
Hasnaa Taskart
Hasnaa Taskart ('01)
/ MAR23:14
  
 
46
Danielle Verster
Danielle Verster ('03)
/ RSA23:17
  
 
47
Brogan MacDougall
Brogan MacDougall 
/ CAN23:18
  
 
48
Alexandra Yatzimirsky
Alexandra Yatzimirsky ('01)
/ FRA23:20
  
 
49
Charlotte Alexander
Charlotte Alexander ('02)
/ GBR23:20
  
 
50
Manon Trapp
Manon Trapp 
/ FRA23:21
  
 
51
Eloise Walker
Eloise Walker ('01)
/ GBR23:22
  
 
52
Houda Ahteou
Houda Ahteou 
/ MAR23:28
  
 
53
Savannah Shaw
Savannah Shaw 
/ USA23:29
  
 
54
Emilie Girard
Emilie Girard 
/ FRA23:32
  
 
55
Olimpia Breza
Olimpia Breza ('02)
/ POL23:32
  
 
56
Leah Chelangat
Leah Chelangat ('03)
/ UGA23:33
  
 
57
Olivia Mason
Olivia Mason ('01)
/ GBR23:34
  
 
58
Ana Egler
Ana Egler 
/ FRA23:35
  
 
59
Cara Du Preez
Cara Du Preez ('01)
/ RSA23:45
  
 
60
Grace Ping
Grace Ping ('03)
/ USA23:45
  
 
61Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta23:48
  
 
62
Hasnae Goulamzi
Hasnae Goulamzi 
/ MAR23:50
  
 
63
Aisha Lubuna Magelani
Aisha Lubuna Magelani 
/ TAN23:51
  
 
64
Elia Saura
Elia Saura 
/ ESP23:51
  
 
65
Zeng Ting 
Zeng Ting  ('01)
/ CHN23:52
  
 
66
Maggie Smith
Maggie Smith ('01)
/ CAN23:54
  
 
67
Kang Meiru 
Kang Meiru  
/ CHN24:01
  
 
68
Marta Martinez
Marta Martinez ('01)
/ ESP24:03
  
 
69Kristine Mygind SørensenKristine Mygind Sørensen ('02)AGF Atletik24:04
  
 
70
Nicole Clermont
Nicole Clermont 
/ USA24:07
  
 
71
Danu Flores
Danu Flores 
/ PER24:10
  
 
72
Abbey Caldwell
Abbey Caldwell ('01)
/ AUS24:12
  
 
73
Maria Nieves Campos
Maria Nieves Campos ('01)
/ ESP24:13
  
 
74
Heidi Nielson
Heidi Nielson ('03)
/ USA24:13
  
 
75
Kayla Smith
Kayla Smith 
/ USA24:15
  
 
76
Carla Arce
Carla Arce 
/ ESP24:18
  
 
77
Milena Pyka
Milena Pyka 
/ POL24:22
  
 
78
Maite Gonzalez
Maite Gonzalez 
/ ESP24:26
  
 
79
Ivanna Kukh
Ivanna Kukh ('01)
/ UKR24:30
  
 
80
Nikita Moore
Nikita Moore ('02)
/ AUS24:32
  
 
81Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh Sparta24:37
  
 
82
Lamiae Himi
Lamiae Himi ('01)
/ MAR24:42
  
 
83
Maria Lucineida Da Silva
Maria Lucineida Da Silva ('01)
/ BRA24:43
  
 
84
Rilee Rigdon
Rilee Rigdon 
/ USA24:49
  
 
85
Wang Jinyu 
Wang Jinyu  
/ CHN24:57
  
 
86
Georgiana Spiridon
Georgiana Spiridon ('01)
/ ROU24:59
  
 
87
Inocencia Huacasi
Inocencia Huacasi ('01)
/ PER25:04
  
 
88
Tessa Hunt
Tessa Hunt 
/ NZL25:12
  
 
89Augusta Marie Grønberg ChristensenAugusta Marie Grønberg Christensen 25:13
  
 
90
Liz Campos
Liz Campos 
/ PER25:16
  
 
91
Jeovana Dos Santos
Jeovana Dos Santos 
/ BRA25:33
  
 
92Mie Gam NielsenMie Gam Nielsen ('01)Viborg AM25:45
  
 
93
Isabella Richardson
Isabella Richardson ('03)
/ NZL25:50
  
 
94
Alejandra Sierra
Alejandra Sierra ('01)
/ COL25:51
  
 
95
Madina Kerimova
Madina Kerimova ('01)
/ KAZ26:11
  
 
96
Bianca Vitoria Dos Santos
Bianca Vitoria Dos Santos 
/ BRA26:12
  
 
97
Emesa Melki
Emesa Melki ('03)
/ LBN26:20
  
 
98
Damaris Yauri
Damaris Yauri ('01)
/ PER26:29
  
 
99
Samantha Corbett
Samantha Corbett ('02)
/ NZL26:38
  
 
100
Farah El Tayar
Farah El Tayar ('03)
/ LBN30:49
  
 
Leticia Belo
Leticia Belo ('01)
/ BRA DNF
  
 
Maryem Azrour
Maryem Azrour ('02)
/ MAR DNF
  
 

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne