Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Düsseldorf GER: METRO Marathon Düsseldorf 28.4.2019

M Maraton    

Finale A

Finale
1
Tom Gröschel
Tom Gröschel ('91)
GER2:13:49
  
 PB
2
Malcolm Hicks
Malcolm Hicks ('87)
NZL2:13:51
  
 PB
3Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN2:14:18
  
 PB
4
Fyodor Shutov
Fyodor Shutov ('86)
RUS2:14:19
  
 SB
5
Jeisson Alexander Suárez
Jeisson Alexander Suárez ('91)
COL2:14:48
  
 PB
6
Ihor Porozov
Ihor Porozov ('91)
UKR2:15:06
  
 SB
7
Mustapha El Ouartassy
Mustapha El Ouartassy ('90)
MAR2:15:28
  
 PB
8
Ronald Schröer
Ronald Schröer ('84)
NED2:16:00
  
 PB
9
Frank Futselaar
Frank Futselaar ('91)
NED2:16:58
  
 PB
10
Simon Stützel
Simon Stützel ('86)
GER2:18:58
  
 SB
11
Mestan Turhan
Mestan Turhan ('95)
TUR2:19:01
  
 PB
12
Tobias Schreindl
Tobias Schreindl ('88)
GER2:21:51
  
 SB
13
José Sousa
José Sousa ('89)
POR2:24:16
  
 SB
14
Deleu Thomas
Deleu Thomas ('93)
FRA2:24:44
  
 PB
15
Nicholas Filippazzo
Nicholas Filippazzo ('92)
USA2:24:49
  
 SB
16
Joachim Krauth
Joachim Krauth ('89)
GER2:24:52
  
 PB
17Niels Peter NielsenNiels Peter Nielsen ('87)DEN2:24:58
  
 PB
18
Tim-Niklas Schwippel
Tim-Niklas Schwippel ('95)
GER2:25:11
  
 SB
19
Enrico Dietrich
Enrico Dietrich ('86)
GER2:25:25
  
 PB
20
Hannes Hähnel
Hannes Hähnel ('86)
GER2:25:29
  
 SB
21
Jan Knutzen
Jan Knutzen ('89)
GER2:25:33
  
 PB
22
Roger Königs
Roger Königs ('78)
BEL2:25:44
  
 SB
23
Takashi Mino
Takashi Mino ('93)
JPN2:26:41
  
 PB
24
Jannik Ernst
Jannik Ernst ('90)
GER2:27:45
  
 SB
25
Tobias Singer
Tobias Singer ('89)
GER2:29:07
  
 PB
26
Maxim Fuchs
Maxim Fuchs ('88)
GER2:29:24
  
 SB
27
Robert Necula
Robert Necula ('90)
ROU2:29:49
  
 PB
28
Raphael Igrisianu
Raphael Igrisianu 
GER2:29:50
  
 PB
Brian Arreborg HansenBrian Arreborg Hansen ('83)DEN2:35:58
  
 SB
Ola Söderblom
Ola Söderblom ('76)
SWE2:52:19
  
 PB
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Anja Scherl
Anja Scherl ('86)
GER2:32:55
  
 
2
Hiruni Wijayaratne
Hiruni Wijayaratne ('90)
SRI2:34:10
  
NR PB
3
Ümmü Kiraz
Ümmü Kiraz ('82)
TUR2:34:37
  
 PB
3
Lena Lönnemark
Lena Lönnemark ('90)
SWE3:12:32
  
 PB
4
Anna Hahner
Anna Hahner ('89)
GER2:36:09
  
 SB
5
Jovana de la Cruz
Jovana de la Cruz ('92)
PER2:37:40
  
 
6
Hanne Verbruggen
Hanne Verbruggen ('93)
BEL2:39:03
  
 PB
7
Isabel Leibfried
Isabel Leibfried ('91)
GER2:39:35
  
 PB
8
Erika Abril
Erika Abril ('78)
COL2:40:33
  
 SB
9
Lineida Mateus
Lineida Mateus ('86)
COL2:43:26
  
 PB
10
Sandra Mochner
Sandra Mochner ('71)
GER2:46:32
  
 PB
11
Miriam Zirk
Miriam Zirk ('92)
GER2:46:56
  
 PB
12
Daniela Aeschbacher
Daniela Aeschbacher ('78)
SUI2:46:58
  
 SB
13
Nicole Möbus
Nicole Möbus ('87)
GER2:47:00
  
 PB
14
Monika Heiss
Monika Heiss 
GER2:48:10
  
 PB
15
Lea Düppe
Lea Düppe ('91)
GER2:49:21
  
 PB
16
Elvira Flurschütz
Elvira Flurschütz ('89)
GER2:53:30
  
 SB
17
Hanna Tempelhagen
Hanna Tempelhagen ('81)
GER2:53:32
  
 PB
18
Sandra Fiehn
Sandra Fiehn 
GER2:54:59
  
 PB
19
Sandra Boitz
Sandra Boitz ('74)
GER2:55:09
  
 SB
20
Katrin Ochs
Katrin Ochs ('77)
GER2:57:33
  
 SB
21
Lina Kabsch
Lina Kabsch 
GER2:58:38
  
 PB
22
Doris Marquardt
Doris Marquardt ('81)
GER2:59:50
  
 
23
Eva Haberl
Eva Haberl 
GER2:59:51
  
 PB

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m