Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Karlsruhe GER: 4th Lange Laufnacht 18.5.2019

M 800 m    

Finale A

Finale
1
Mohamed Belbachir
Mohamed Belbachir ('94)
ALG1:46.00
  
 SB
2
Abedin Mujezinovic
Abedin Mujezinovic ('93)
BIH1:46.85
  
 SB
3
Žan Rudolf
Žan Rudolf ('93)
SLO1:47.07
  
 SB
4
Julian Ranc
Julian Ranc ('96)
FRA1:48.32
  
 SB
5
Aaron Botterman
Aaron Botterman ('94)
BEL1:48.77
  
 SB
6
Baptiste Mischler
Baptiste Mischler ('97)
FRA1:48.79
  
 SB
7
Pascal Kleyer
Pascal Kleyer ('98)
GER1:49.20
  
 SB
8
Oskar Schwarzer
Oskar Schwarzer ('99)
GER1:49.24
  
 PB
9
Thomas Engels
Thomas Engels ('99)
BEL1:50.09
  
 SB
10
Omar Jammeh
Omar Jammeh ('95)
GAM1:50.70
  
 SB
11
Michael Curti
Michael Curti ('94)
SUI1:50.85
  
 SB
Finale B
1
Pascal Furtwängler
Pascal Furtwängler ('93)
SUI1:51.15
  
 SB
2
Angus Fölmli
Angus Fölmli ('96)
SUI1:51.36
  
 SB
3
Alexander Lundskog
Alexander Lundskog ('96)
SWE1:51.42
  
 PB
4
Yared Kidane
Yared Kidane ('99)
ERI1:51.48
  
 SB
5
Tim Assmann
Tim Assmann 
GER1:51.53
  
 SB
6
Lorenz Herrmann
Lorenz Herrmann 
GER1:51.79
  
 PB
7
Dominik Stadlmann
Dominik Stadlmann ('95)
AUT1:53.67
  
 SB
8
Basile Hocquard
Basile Hocquard ('99)
FRA1:54.24
  
 SB
9
Fabian Spinrath
Fabian Spinrath ('92)
GER1:54.75
  
 
Finale C
1
Leon Kohn
Leon Kohn ('98)
AUT1:51.74
  
 SB
2
Arnaud Taki
Arnaud Taki ('96)
FRA1:52.36
  
 SB
3
Adrian König-Rannenberg
Adrian König-Rannenberg ('93)
GER1:52.49
  
 SB
4
Diego Menzi
Diego Menzi ('85)
SUI1:53.38
  
 SB
5
Luca Völkle
Luca Völkle ('94)
GER1:53.40
  
 PB
6
Luc Hensgen
Luc Hensgen ('96)
LUX1:53.81
  
 SB
7
Tobias Rex
Tobias Rex ('01)
GER1:54.07
  
 SB
8
Tobias Ferreira
Tobias Ferreira ('99)
GER1:54.61
  
 SB
9
Rhys Bishop
Rhys Bishop ('95)
NZL1:55.05
  
 SB
Finale D
1
Sven Wagner
Sven Wagner ('01)
GER1:53.47
  
 PB
2
Lasse Funck
Lasse Funck ('01)
GER1:53.66
  
 PB
3
Max Kießling
Max Kießling 
GER1:54.10
  
 PB
4
Marco Bacchetta
Marco Bacchetta ('91)
ITA1:54.24
  
 SB
5
Sebastian Gleißl
Sebastian Gleißl ('99)
GER1:55.07
  
 SB
Nils Kruse
Nils Kruse ('95)
GER DNF
  
 
Finale E
1
Florian Krempke
Florian Krempke ('95)
SUI1:52.50
  
 PB
2
Sebastian Rehorst
Sebastian Rehorst ('97)
GER1:52.89
  
 PB
3
Jonte Fischer
Jonte Fischer ('99)
GER1:53.82
  
 SB
4
Florian Kalb
Florian Kalb ('96)
GER1:54.24
  
 SB
5
Jan Schmied
Jan Schmied ('98)
GER1:54.45
  
 SB
6
Jordan Donnelly
Jordan Donnelly ('87)
GBR1:54.50
  
 SB
7
Hannes Braunstein
Hannes Braunstein ('98)
GER1:55.09
  
 SB
8
Leonard Baranski
Leonard Baranski ('98)
GER1:55.11
  
 PB
9
Martin Weinländer
Martin Weinländer ('95)
GER1:55.27
  
 SB
10
Miguel Daberkow
Miguel Daberkow ('97)
GER1:55.62
  
 SB
Finale F
1
Alexander Kessler
Alexander Kessler ('99)
GER1:55.66
  
 SB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL3:38.46
  
 SB
2
Oussama Cherrad
Oussama Cherrad 
ALG3:39.46
  
 PB
3
Andreas Almgren
Andreas Almgren ('95)
SWE3:40.18
  
 PB
4
Sebastian Keiner
Sebastian Keiner ('89)
GER3:41.44
  
 SB
5
Robin Hendrix
Robin Hendrix ('95)
BEL3:41.47
  
 SB
6
Stijn Baeten
Stijn Baeten ('94)
BEL3:41.64
  
 SB
7
Christoph Kessler
Christoph Kessler ('95)
GER3:41.91
  
 SB
8Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)DEN3:43.25
  
 SB
9Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)DEN3:43.48
  
 PB
10
Lukas Abele
Lukas Abele ('97)
GER3:44.20
  
 SB
11
Yorben Ruiter
Yorben Ruiter ('95)
NED3:44.82
  
 SB
12
Johan Rogestedt
Johan Rogestedt ('93)
SWE3:45.63
  
 SB
13
Philip Cortvriendt
Philip Cortvriendt ('94)
BEL3:50.30
  
 SB
14
Mohamed Othman Shahween
Mohamed Othman Shahween ('86)
KSA3:50.90
  
 SB
Finale B
1
Tom Elmer
Tom Elmer ('97)
SUI3:44.14
  
 PB
2
Amanal Petros
Amanal Petros ('95)
GER3:45.73
  
 PB
3
Philipp Reinhardt
Philipp Reinhardt ('94)
GER3:46.88
  
 SB
4
Benedikt Huber
Benedikt Huber ('89)
GER3:47.36
  
 PB
5
Luca Noti
Luca Noti ('95)
SUI3:47.56
  
 SB
6
Tim Hoenig
Tim Hoenig ('95)
GER3:48.73
  
 SB
7
Thomas Gmür
Thomas Gmür ('94)
SUI3:49.14
  
 SB
8
Abdelfath Yassin
Abdelfath Yassin ('95)
SWE3:49.96
  
 SB
9
Simon Boch
Simon Boch ('94)
GER3:50.94
  
 SB
10
Jonas Schöpfer
Jonas Schöpfer ('96)
SUI3:51.78
  
 SB
11
Thilo Brill
Thilo Brill ('97)
GER3:54.88
  
 SB
12
Marc Bill
Marc Bill ('97)
SUI3:55.35
  
 SB
13Christoffer BollChristoffer Boll ('92)DEN3:58.42
  
 SB
Finale C
1
Markus Görger
Markus Görger ('98)
GER3:46.89
  
 PB
2
Marius Abele
Marius Abele 
GER3:50.63
  
 SB
3
Steffen Baxheinrich
Steffen Baxheinrich ('99)
GER3:51.31
  
 SB
4
Reto Ramseier
Reto Ramseier ('93)
SUI3:51.51
  
 SB
5
Sam Blake
Sam Blake ('95)
AUS3:51.70
  
 SB
6
Moritz Beinlich
Moritz Beinlich ('96)
GER3:52.62
  
 SB
7
Stefan Hettich
Stefan Hettich ('92)
GER3:52.63
  
 SB
8
Tim Ramdane Cherif
Tim Ramdane Cherif ('94)
GER3:53.56
  
 SB
Finale D
1
Marc Tortell
Marc Tortell ('97)
GER3:50.99
  
 SB
2
Dominik Notz
Dominik Notz ('93)
GER3:54.25
  
 PB
3
Meddy Fouquet
Meddy Fouquet ('91)
FRA3:54.40
  
 PB
4
Nick Jäger
Nick Jäger ('99)
GER3:55.15
  
 PB
5
Gustav Berlin
Gustav Berlin ('95)
SWE3:55.40
  
 PB
Finale E
1
Raed Khairallah Al-Jadani
Raed Khairallah Al-Jadani ('96)
KSA3:53.44
  
 PB
2
Jonas Voller
Jonas Voller ('01)
GER3:54.65
  
 PB
Finale F
1
Frederik Schwesig
Frederik Schwesig 
GER3:53.82
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Tariq Ahmed Al-Amri
Tariq Ahmed Al-Amri ('90)
KSA13:40.80
  
 SB
2
Maximilian Thorwirth
Maximilian Thorwirth ('95)
GER13:46.75
  
 PB
3
Ilyas Yonis Osman
Ilyas Yonis Osman ('99)
SOM13:46.99
  
 PB
4
Jens Mergenthaler
Jens Mergenthaler ('97)
GER13:56.37
  
 PB
5
Felix Rüger
Felix Rüger ('95)
GER13:59.11
  
 PB
6
Jakub Zemaník
Jakub Zemaník ('95)
CZE14:00.75
  
 PB
7
Mohamed-Amine Kodad
Mohamed-Amine Kodad ('99)
FRA14:05.52
  
 PB
8
Benjamin Kovács
Benjamin Kovács ('95)
HUN14:06.17
  
 PB
9
Tobias Blum
Tobias Blum ('95)
GER14:09.28
  
 SB
10
Nils Voigt
Nils Voigt ('97)
GER14:12.75
  
 PB
11
Kilian Schreiner
Kilian Schreiner ('93)
GER14:13.25
  
 PB
12
Thorben Dietz
Thorben Dietz ('89)
GER14:16.76
  
 PB
13
Jonas Beverungen
Jonas Beverungen ('90)
GER14:17.08
  
 SB
14
Jan Kokalj
Jan Kokalj ('97)
SLO14:17.20
  
 PB
15
John Foitzik
John Foitzik ('91)
SWE14:19.48
  
 SB
16
Jannik Arbogast
Jannik Arbogast ('92)
GER14:19.71
  
 SB
17
Florian Röser
Florian Röser ('93)
GER14:24.04
  
 SB
18
Elias Schreml
Elias Schreml 
GER14:26.04
  
 PB
19
Fabian Kuert
Fabian Kuert ('83)
SUI14:26.61
  
 PB
20
Steffen Ulmrich
Steffen Ulmrich ('98)
GER14:28.91
  
 PB
21
Joris Keppens
Joris Keppens ('93)
BEL14:34.10
  
 SB
22
Maximilian Zeus
Maximilian Zeus ('95)
GER14:35.97
  
 SB
23
Filmon Teklebrhan
Filmon Teklebrhan ('96)
ERI14:36.70
  
 PB
24
David Kučera
David Kučera ('91)
CZE14:38.87
  
 SB
25
Maximilian Feist
Maximilian Feist ('99)
GER14:40.87
  
 PB
26
Jan Lukas Becker
Jan Lukas Becker ('93)
GER14:45.70
  
 SB
Frederik Tronier KapperFrederik Tronier Kapper ('95)DEN15:30.41
  
 SB
Finale B
1
Tim Könnel
Tim Könnel ('94)
GER14:33.50
  
 PB
2
Leonid Latsepov
Leonid Latsepov ('98)
EST14:41.73
  
 PB
3
Jan Hense
Jan Hense ('90)
GER14:42.22
  
 SB
4
Vilmos Tomaschewski
Vilmos Tomaschewski ('87)
GER14:45.81
  
 PB
5
Max Grabosch
Max Grabosch ('02)
GER14:47.98
  
 PB
6
Dustin Uhlig
Dustin Uhlig ('99)
GER14:48.09
  
 PB
10Marcus RønnMarcus Rønn ('93)DEN14:51.29
  
 PB
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)DEN8:41.48
  
 SB
2
Ali Ahmed Al-Amri
Ali Ahmed Al-Amri ('85)
KSA8:41.69
  
 SB
3
Frederik Ruppert
Frederik Ruppert ('97)
GER8:43.06
  
 PB
4
Robert Baumann
Robert Baumann ('98)
GER8:43.74
  
 PB
5
Lennart Mesecke
Lennart Mesecke ('97)
GER8:44.60
  
 PB
6
Niklas Buchholz
Niklas Buchholz ('98)
GER8:54.46
  
 SB
7
Jannik Seelhöfer
Jannik Seelhöfer ('97)
GER8:54.69
  
 SB
8
Konstantin Wedel
Konstantin Wedel ('93)
GER8:58.31
  
 SB
9
Jonathan Dahlke
Jonathan Dahlke ('95)
GER9:04.91
  
 SB
10
Velten Schneider
Velten Schneider ('99)
GER9:11.86
  
 SB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Christina Hering
Christina Hering ('94)
GER2:03.51
  
 SB
2
Mareen Kalis
Mareen Kalis ('97)
GER2:04.95
  
 SB
3
Caterina Granz
Caterina Granz ('94)
GER2:05.01
  
 
4
Irene Baldessari
Irene Baldessari ('93)
ITA2:06.83
  
 SB
5
Hanna Klein
Hanna Klein ('93)
GER2:08.73
  
 SB
6
Lisa Stöckli
Lisa Stöckli ('94)
SUI2:09.97
  
 SB
7
Febe Pardaens
Febe Pardaens ('98)
BEL2:10.98
  
 SB
8
Corinne Kohlmann
Corinne Kohlmann ('94)
GER2:12.42
  
 SB
Finale B
1
Sophia Volkmer
Sophia Volkmer ('02)
GER2:04.33
  
 PB
2
Selina Fehler
Selina Fehler ('98)
SUI2:08.47
  
 PB
3
Lena Posniak
Lena Posniak ('01)
GER2:08.55
  
 SB
4
Petra Gumpinger
Petra Gumpinger 
AUT2:09.04
  
 PB
4
Sina Sprecher
Sina Sprecher ('89)
SUI2:09.04
  
 SB
6
Bianca Illmaier
Bianca Illmaier ('98)
AUT2:11.15
  
 PB
7
Gina Daubenfeld
Gina Daubenfeld ('91)
GER2:11.39
  
 SB
8
Lilly Nägeli
Lilly Nägeli ('03)
SUI2:11.44
  
 PB
9
Isabella Kuhn
Isabella Kuhn ('96)
GER2:13.17
  
 SB
10
Aleksandra Sokolova
Aleksandra Sokolova ('95)
RUS2:13.37
  
 SB
11
Isabelle Steffen
Isabelle Steffen 
GER2:13.49
  
 PB
12
Marie Weller
Marie Weller 
GER2:13.77
  
 SB
Finale C
1
Xenia Krebs
Xenia Krebs ('01)
GER2:11.43
  
 SB
2
Jennifer Hauke
Jennifer Hauke ('93)
GER2:13.23
  
 
3Mona-Sophie KohnMona-Sophie Kohn ('95)AUT2:14.83
  
 SB
4
Julia Rieger
Julia Rieger ('94)
GER2:14.84
  
 SB
5
Felizitas Müller
Felizitas Müller ('92)
GER2:15.03
  
 SB
6
Inken Terjung
Inken Terjung ('96)
GER2:15.14
  
 SB
7
Morgane Dusaux
Morgane Dusaux ('99)
GER2:15.45
  
 SB
Finale D
1
Lea Ammann
Lea Ammann ('02)
SUI2:11.18
  
 PB
2
Valerie Koppler
Valerie Koppler ('03)
GER2:13.93
  
 PB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Katharina Trost
Katharina Trost ('95)
GER4:13.07
  
 SB
2
Miriam Dattke
Miriam Dattke ('98)
GER4:16.59
  
 PB
3
Jana Reinert
Jana Reinert ('98)
GER4:18.04
  
 PB
4
Vera Hoffmann
Vera Hoffmann ('96)
LUX4:20.45
  
 SB
5
Stefanie Barmet
Stefanie Barmet ('92)
SUI4:25.75
  
 SB
6
Lea Kruse
Lea Kruse ('01)
GER4:25.92
  
 SB
7
Antje Pfüller
Antje Pfüller ('02)
GER4:26.60
  
 SB
8
Lisa Hausdorf
Lisa Hausdorf ('02)
GER4:26.84
  
 PB
9
Seline Scherrer
Seline Scherrer ('95)
SUI4:27.95
  
 SB
10
Lena Kieffer
Lena Kieffer ('01)
LUX4:29.72
  
 SB
Finale B
1
Laura Giudice
Laura Giudice ('02)
SUI4:29.17
  
 SB
2
Alisia Freitag
Alisia Freitag ('02)
GER4:30.29
  
 PB
3
Verena Meisl
Verena Meisl ('01)
GER4:31.80
  
 PB
4
Celine Ritter
Celine Ritter ('98)
GER4:32.13
  
 SB
5
Rahel Brömmel
Rahel Brömmel ('02)
GER4:32.33
  
 PB
6
Katrin Wallner
Katrin Wallner ('92)
GER4:37.90
  
 SB
Finale C
1
Shirley Lang
Shirley Lang ('02)
SUI4:37.87
  
 PB
2
Ravenna Gassmann
Ravenna Gassmann ('94)
SUI4:38.55
  
 PB
3
Miriam Thies
Miriam Thies ('97)
GER4:39.54
  
 PB
4
Pia Malin Jensen
Pia Malin Jensen ('94)
GER4:39.97
  
 SB
K 5000 m    

Finale A

Finale
1
Alina Reh
Alina Reh ('97)
GER15:12.96
  
 SB
2
Anna Gehring
Anna Gehring ('96)
GER15:48.02
  
 PB
3
Moira Stewartová
Moira Stewartová ('95)
CZE15:53.83
  
 PB
4
Diane van Es
Diane van Es ('99)
NED15:59.68
  
 PB
5
Chiara Scherrer
Chiara Scherrer ('96)
SUI16:03.00
  
 PB
6
Jasmijn Lau
Jasmijn Lau ('99)
NED16:07.69
  
 PB
7
Nicole Egger
Nicole Egger ('85)
SUI16:21.46
  
 PB
8
Lisa Havell
Lisa Havell ('88)
SWE16:27.08
  
 SB
9
Christina Gerdes
Christina Gerdes ('95)
GER16:29.00
  
 SB
10
Elisa de Jong
Elisa de Jong ('92)
NED16:31.99
  
 PB
11
Priska Auf Der Maur
Priska Auf Der Maur ('92)
SUI16:33.79
  
 PB
12
Luisa Boschan
Luisa Boschan ('93)
GER16:39.18
  
 SB
13
Denise Schumacher
Denise Schumacher ('94)
GER16:42.40
  
 PB
14
Carmen Schultze-Berndt
Carmen Schultze-Berndt ('96)
GER16:44.25
  
 PB
15
Anneke Vortmeier
Anneke Vortmeier ('02)
GER16:44.30
  
 PB
16
Linn Lara Kleine
Linn Lara Kleine ('01)
GER16:45.14
  
 PB
17
Paulina Kayßer
Paulina Kayßer 
GER16:48.09
  
 PB
18
Anais Sabrié
Anais Sabrié ('94)
FRA16:51.38
  
 PB
19
Clara Costadura
Clara Costadura ('96)
ITA17:01.29
  
 PB
20
Jule Vetter
Jule Vetter 
GER17:11.56
  
 PB
21
Julia Gralki
Julia Gralki 
GER17:18.49
  
 PB
22
Charlotte Schlund
Charlotte Schlund ('94)
GER17:20.26
  
 SB
23
Sophia Kaiser
Sophia Kaiser ('96)
GER17:27.66
  
 PB
K 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)DEN9:47.92
  
 SB
2
Elena Burkard
Elena Burkard ('92)
GER9:51.95
  
 SB
3
Irene Van Der Reijken
Irene Van Der Reijken ('93)
NED10:03.42
  
 SB
4
Agnes Thurid Gers
Agnes Thurid Gers ('97)
GER10:05.80
  
 SB
5
Jana Sussmann
Jana Sussmann ('90)
GER10:07.91
  
 SB
6
Lea Meyer
Lea Meyer ('97)
GER10:08.34
  
 SB
7
Lili Anna Tóth
Lili Anna Tóth ('98)
HUN10:11.07
  
 SB
8
Josina Papenfuß
Josina Papenfuß 
GER10:21.05
  
 SB
9
Paula Schneiders
Paula Schneiders ('01)
GER10:21.91
  
 PB
10
Katrin Marx
Katrin Marx ('01)
GER10:27.52
  
 PB
11
Sibylle Häring
Sibylle Häring 
SUI10:32.29
  
 SB
12
Amélie Svensson
Amélie Svensson ('96)
SWE10:34.79
  
 SB
13
Leandra Lorenz
Leandra Lorenz ('99)
GER10:42.50
  
 SB
14
Barblin Remund
Barblin Remund ('96)
SUI10:57.96
  
 SB

Seneste resultater

17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten
22.11RandersInternt Freja Nålestævne
22.11AalborgAalborg Indoor I
19.11RandersStangspring med musik
18.11HelsingørNordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11AarhusCRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11RandersStangspring med musik
11.11KøbenhavnSpartas 125 års Jubilæumsløb
4.11SorøPhønix Open
4.11RandersRegionsfinale Vest
3.11RandersStangspring med musik
28.10SilkeborgKastestævne
28.10AalborgRegionsstævne Nordjylland
28.10ViborgVexa HLM Running - Sidste chance!
22.10KøbenhavnCRAFT Løbe Cup 1
13.10EsbjergKastedag Esbjerg
11.10HerlevSommerafslutningsstævne
11.10HelsingørAfslutning for børneholdene
7.10SæbySæby open - Diskoskast
7.10LyngbyAlt-muligt-kamp - Klubstævne
7.10RandersNåle- og Regionsstævne