Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Madrid ESP: International Match in throws U23 and U20 18.5.2019

M22 Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Dzmitriy Karpuk
Dzmitriy Karpuk ('99)
BLR18.45
  
 
 
17.4918.44  X18.33  X18.45  
2
Rodolfo Garcia
Rodolfo Garcia ('99)
POR16.59
  
 PB
 
14.73 PB15.67 PB16.52 PB16.1416.59 PB16.57  
3
Joseba Berasain
Joseba Berasain ('98)
ESP15.73
  
 PB
 
14.97 PB15.29 PB  X15.73 PB15.49  X  
4
José Guillermo Echandi
José Guillermo Echandi ('99)
ESP15.09
  
 
 
  X14.94  X15.09  X14.97  
5Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)DEN14.92
  
 SB
 
14.92 SB  –  –  –  –  –  
6
Mykyta Sudashov
Mykyta Sudashov ('98)
POR13.82
  
 PB
 
13.82 PB  X  X  X  X  X  
M22 Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Yauheni Bahutski
Yauheni Bahutski ('99)
BLR55.45
  
 
 
54.3255.45  X53.98  X  X  
2
José Lorenzo Hernández
José Lorenzo Hernández ('97)
ESP53.95
  
 
 
52.9253.78  X53.76  X53.95  
3
Gleb Zhuk
Gleb Zhuk ('98)
BLR53.87
  
 SB
 
53.87 SB53.25  X52.85  X52.64  
4
Luis Manuel Ramirez
Luis Manuel Ramirez ('97)
ESP51.73
  
 
 
  X50.81  X  X  X51.73  
5Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)DEN51.43
  
 
 
44.62  X51.4349.00  –  –  
6
Mykyta Sudashov
Mykyta Sudashov ('98)
POR51.20
  
 
 
49.1650.20  X51.2048.8348.50  
7
Emanuel Sousa
Emanuel Sousa ('99)
POR50.98
  
 
 
  X  X48.5950.3050.98  X  
M22 Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Alberto González
Alberto González ('98)
ESP68.65
  
 
 
  X68.65  X  –  –  –  
2
Mikhail Bryl
Mikhail Bryl ('97)
BLR65.70
  
 
 
65.70  X  X  X  X  X  
3
Aimar-Genís Palma
Aimar-Genís Palma ('99)
ESP65.18
  
 PB
 
63.63 PB  X63.74 PB65.18 PB65.05  X  
4Hans BarrettHans Barrett ('99)DEN63.00
  
 PB
 
  X  X62.80 PB63.00 PB61.0162.93  
5
Ruben Antunes
Ruben Antunes ('99)
POR62.38
  
 
 
62.3861.1357.6460.9661.6561.41  
6Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)DEN53.88
  
 
 
53.8852.4653.7353.1552.10  X  
7
Bernardo Oliveira
Bernardo Oliveira ('99)
POR47.09
  
 PB
 
47.09 PB  X  X  X  X44.31  
M22 Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Manu Quijera
Manu Quijera ('98)
ESP81.31
  
NR NU23R PB
 
77.1576.26  X81.31 NR NUR =NUR =NUR PB  –  –  
2
Rodrigo Iglesias
Rodrigo Iglesias ('97)
ESP68.29
  
 
 
59.2763.3061.8366.2866.8268.29  
3Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)DEN67.91
  
 
 
67.9162.8164.9364.3065.83  –  
4
Tiago Pires
Tiago Pires ('98)
POR56.39
  
 SB
 
52.15 SB56.39 SB  X  X  –  –  
K22 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Thea JensenThea Jensen ('99)DEN14.18
  
 
 
  X14.1814.10  X  X  X  
2
Monica Borraz
Monica Borraz ('99)
ESP13.23
  
 
 
12.1213.0813.12  X12.6813.23  
3
Cristina Trejo
Cristina Trejo ('98)
ESP12.46
  
 PB
 
12.15 PB11.8312.42 PB12.46 PB  X11.85  
4
Inês Carreira
Inês Carreira 
POR12.31
  
 PB
 
12.11 PB12.11 =PB12.31 PB11.92  X11.79  
5Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)DEN12.16
  
 
 
  –11.9711.8012.1611.64  X  
6
Elsa Cruz
Elsa Cruz ('97)
POR11.43
  
 SB
 
10.79 SB10.87 SB10.72  X11.43 SB  X  
K22 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Elena Ruiz
Elena Ruiz ('98)
ESP45.81
  
 SB
 
41.91  X37.86  X45.81 SB  X  
2
Carmen Maria Mendez
Carmen Maria Mendez ('97)
ESP41.53
  
 
 
41.3741.38  X41.5339.4137.22  
3Cathrine TrodsøeCathrine Trodsøe ('99)DEN40.75
  
 SB
 
  X40.75 SB40.42  X38.22  X  
4Thea JensenThea Jensen ('99)DEN40.39
  
 
 
  X  X  X  X  X40.39  
5
Erica Borges
Erica Borges 
POR37.83
  
 PB
 
  X36.64 PB  X  X37.83 PB  X  
6
Inês Carreira
Inês Carreira 
POR36.24
  
 PB
 
  X  X  X34.60 PB34.5436.24 PB  
K22 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Nastassia Maslava
Nastassia Maslava ('97)
BLR67.53
  
 
 
67.53  X61.7865.44  X  X  
2
Katsiaryna Valadkevich
Katsiaryna Valadkevich 
BLR59.81
  
 SB
 
58.4858.5159.31  X56.2059.81 SB  
3
Nerea Ibinaga
Nerea Ibinaga ('99)
ESP56.54
  
 PB
 
52.6655.72 PB55.11  X54.6056.54 PB  
4Thea JensenThea Jensen ('99)DEN51.06
  
 
 
  X49.9551.06  X50.03  X  
5
Rafaela Moutinho
Rafaela Moutinho ('97)
POR49.71
  
 
 
49.69  X  X49.7146.84  X  
6Amanda Lillevang RasmussenAmanda Lillevang Rasmussen ('97)DEN49.67
  
 SB
 
48.48 SB49.67 SB  X46.09  X46.71  
7
Natalia González
Natalia González ('98)
ESP49.26
  
 
 
49.2649.0949.0949.0343.62  X  
8
Cecília Rebocho
Cecília Rebocho ('99)
POR37.87
  
 SB
 
37.87 SB  X  X  X37.20  X  
K22 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1
Claudia Ferreira
Claudia Ferreira ('98)
POR51.62
  
 PB
 
50.5447.8147.49  X51.62 PB  X  
2
Claudia Lapuerta
Claudia Lapuerta ('98)
ESP47.38
  
 PB
 
45.75  X47.38 PB44.9043.9243.42  
3Liv CantbyLiv Cantby ('99)DEN45.49
  
 SB
 
45.21 SB44.5244.08  X45.49 SB44.18  
4
Andrea Gonzalez
Andrea Gonzalez ('99)
ESP42.63
  
 
 
42.63  X36.3841.3741.3739.60  
5
Sara Firmino
Sara Firmino ('96)
POR38.80
  
 
 
38.8036.6237.1238.7437.9238.20  
6Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)DEN36.52
  
 
 
36.52  X36.19  –  –  –  
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1
Stanislau Savchenko
Stanislau Savchenko 
BLR18.50
  
 
 
17.6318.4517.8517.0717.9718.50  
2
Aleh Tamashevich
Aleh Tamashevich 
BLR18.40
  
 
 
  X  X18.40  X  X  X  
3
Miguel Gómez
Miguel Gómez ('01)
ESP17.60
  
 SB
 
17.60 SB17.1217.33  X16.92  X  
4
Marc Mestre
Marc Mestre ('01)
ESP15.70
  
 
 
  X15.20  X15.70  X  X  
5
Tiago Silva
Tiago Silva 
POR15.51
  
 PB
 
14.84 PB15.51 PB15.28  X15.25  X  
6Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg DEN13.60
  
 PB
 
12.9713.60 PB13.31  X  X13.15  
7
Ricardo Varela
Ricardo Varela 
POR13.36
  
 PB
 
  X  X13.24 PB  X13.36 PB  X  
8Phillip H. VeggePhillip H. Vegge DEN11.46
  
 
 
11.3911.4611.4511.3911.1410.98  
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1
Yasiel Brayan Sotero
Yasiel Brayan Sotero ('01)
ESP59.89
  
 
 
59.62  X  X  X  X59.89  
2
Sviataslau Varantsou
Sviataslau Varantsou 
BLR53.70
  
 PB
 
53.70 PB50.4153.6352.0152.6350.09  
3
Stanislau Savchenko
Stanislau Savchenko 
BLR52.69
  
 
 
52.69  X50.6850.0149.4649.41  
4
Nicolas Garcia
Nicolas Garcia ('01)
ESP52.67
  
 
 
52.67  X  X  X52.09  X  
5
Cleide Lopes
Cleide Lopes 
POR50.81
  
 
 
43.5450.81  X48.1733.67  X  
6Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg DEN42.80
  
 
 
  X39.57  X42.80  X  X  
7
Gonçalo Muidine
Gonçalo Muidine 
POR37.49
  
 PB
 
  X  X36.24 PB  X37.49 PB  X  
D19 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1
Dzianis Shabasau
Dzianis Shabasau 
BLR71.30
  
 
 
66.4869.5369.9170.3171.3067.90  
2
Juan Díaz
Juan Díaz 
ESP67.79
  
 
 
65.7467.0866.7865.0867.79  X  
3
David Martín
David Martín 
ESP66.36
  
 
 
63.6164.5362.7565.6161.5266.36  
4Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg DEN57.39
  
 
 
  X  X57.39  X  X  X  
5Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)DEN51.16
  
 PB
 
51.16 PB48.70  X  X  X46.77  
6
Carlos Malaquias
Carlos Malaquias ('01)
POR50.62
  
 PB
 
50.62 PB  X  X48.90  X  X  
7
Afonso Jantarada
Afonso Jantarada ('01)
POR49.34
  
 PB
 
49.34 PB  X  X  X47.37  X  
D19 Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Leandro Ramos
Leandro Ramos 
POR71.21
  
 
 
69.8271.21  X  –  –  –  
2Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen DEN60.58
  
 SB
 
51.0155.7159.7755.8357.7160.58 SB  
3
Pablo Costas
Pablo Costas ('01)
ESP58.76
  
 
 
58.7658.0851.6957.2954.2756.20  
4
Ilírio Nazaré
Ilírio Nazaré 
POR57.58
  
 
 
55.20  X  X  X57.5855.79  
5
Vicente Calvo
Vicente Calvo 
ESP57.09
  
 PB
 
51.88 PB  X50.5657.09 PB53.3752.33  
6Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)DEN53.36
  
 
 
52.5052.1351.3953.3651.7248.08  
P19 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Yelizaveta Dorts
Yelizaveta Dorts ('01)
BLR15.16
  
 
 
14.3015.1614.41  X14.7615.02  
2
Margarida Ferreira
Margarida Ferreira 
POR13.19
  
 PB
 
12.25 PB12.1811.5613.19 PB  X11.90  
3Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen DEN13.05
  
 PB
 
12.8413.05 PB  X12.67  X12.67  
4
Ana Beatriz Gomes
Ana Beatriz Gomes 
POR12.00
  
 PB
 
11.63 PB12.00 PB11.7811.6812.00 =PB11.94  
5Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)DEN11.77
  
 
 
10.7711.59  X  X11.7711.64  
6
Eva Cuenca
Eva Cuenca ('01)
ESP11.66
  
 
 
11.6211.5010.7811.6611.22  X  
7
Montserrat Montañés
Montserrat Montañés ('01)
ESP11.54
  
 PB
 
10.7410.5910.8011.0611.54 PB11.21  
P19 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen DEN48.95
  
 SB
 
  X48.95 SB43.3448.8946.8844.36  
2Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)DEN43.20
  
 PB
 
41.6541.83  X  X43.20 PB  X  
3
Lorena Echevarria
Lorena Echevarria 
ESP42.36
  
 
 
39.6339.9842.1341.8742.3638.90  
4
Ivanilda Lopes
Ivanilda Lopes 
POR40.94
  
 
 
40.9439.7338.4040.3139.7538.10  
5
Ana Beatriz Gomes
Ana Beatriz Gomes 
POR39.73
  
 
 
39.7337.1638.7437.62  X  X  
6
Olga Morraja
Olga Morraja 
ESP39.34
  
 PB
 
35.99 PB39.34 PB  X36.8633.8235.97  
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Tatsiana Ramanovich
Tatsiana Ramanovich 
BLR61.53
  
 SB
 
57.2260.0858.8357.6861.16 SB61.53 SB  
2
Katsiaryna Hrazheuskaya
Katsiaryna Hrazheuskaya ('01)
BLR59.87
  
 
 
57.5258.6358.4257.7055.7759.87  
3
Gema Marti
Gema Marti 
ESP59.84
  
 
 
  X58.8759.8457.94  –  –  
4
Natalia Sánchez
Natalia Sánchez 
ESP55.28
  
 
 
53.5655.2855.0050.89  X54.98  
5
Ângela Silva
Ângela Silva 
POR52.20
  
 
 
  X51.18  X  X49.5952.20  
6
Mariana Pestana
Mariana Pestana ('01)
POR51.22
  
 
 
  X  X49.86  X  X51.22  
7Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure DEN47.20
  
 
 
45.25  X46.8545.1545.6447.20  
8Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)DEN46.02
  
 
 
43.0144.23  X46.0244.7943.49  
P19 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1
Yuliya Makeyeva
Yuliya Makeyeva 
BLR50.33
  
 
 
50.33  X48.3246.3747.1947.13  
2
Karyna Butkevich
Karyna Butkevich ('01)
BLR45.37
  
 
 
42.5143.5242.8845.3742.04  X  
3
Uxua Modrego
Uxua Modrego ('01)
ESP43.55
  
 
 
  X43.3440.2343.5541.45  X  
4
Ivanna Carolina Román
Ivanna Carolina Román 
ESP42.89
  
 
 
42.89  X42.86  X39.4038.08  
5
Barbara Bica
Barbara Bica ('01)
POR39.99
  
 
 
38.5239.9938.6239.4738.68  X  
6Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen DEN37.47
  
 PB
 
35.69 PB36.61 PB35.4337.47 PB36.6531.48  
7Sunniva BogadóttirSunniva Bogadóttir ('01)DEN35.88
  
 PB
 
33.0232.1433.85  X  X35.88 PB  
8
Aleida Mendes
Aleida Mendes ('01)
POR34.12
  
 PB
 
34.12 PB31.8433.16  X31.96  X  

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint