Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Castellón ESP: European Champion Clubs Cup 25‐26.5.2019

M 100 m    
25.5. Vind: +2.0

Finale A

Finale
25.5.Vind: +2.0
1
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR10.16
  
 SB
2
Dominik Záleský
Dominik Záleský ('95)
CZE10.29
  
 =PB
3
Kyle de Escofet
Kyle de Escofet ('96)
GBR10.30
  
 SB
4
Christopher Garia
Christopher Garia ('92)
NED10.31
  
 SB
5
Patrick Chinedu Ike
Patrick Chinedu Ike ('84)
ESP10.42
  
 SB
6
José Lopes
José Lopes ('95)
POR10.50
  
 SB
7Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN10.52
  
 SB
8
Kostas Skrabulis
Kostas Skrabulis ('92)
LTU10.78
  
 SB
M 100 m extra    
Finale 1
25.5. Vind: +2.0
25.5.Vind: +2.0
1
Ricardo Mario de Souza
Ricardo Mario de Souza ('94)
BRA10.31
  
 SB
2
Kayhan Özer
Kayhan Özer ('98)
TUR10.46
  
 PB
3
Alberto Calero
Alberto Calero ('98)
ESP10.54
  
 PB
4
Dominique Zwiep
Dominique Zwiep ('99)
NED10.60
  
 SB
5
Giedrius Rupeika
Giedrius Rupeika ('92)
LTU10.76
  
 SB
6Emil FrændeEmil Frænde DEN10.92
  
 PB
Leon Reid
Leon Reid ('94)
IRL DQ
  
 
Finale 2
25.5. Vind: +0.8
25.5.Vind: +0.8
1
Kaie Chambers-Brown
Kaie Chambers-Brown ('99)
GBR10.62
  
 SB
2
Mauro Triana
Mauro Triana ('95)
ESP10.63
  
 SB
3
Shaquille Haverkamp
Shaquille Haverkamp ('99)
NED10.80
  
 SB
4
Ugnius Savickas
Ugnius Savickas ('92)
LTU10.82
  
 SB
5
Charles Hilliard
Charles Hilliard ('99)
GBR10.84
  
 SB
6
Alberto Gavaldá
Alberto Gavaldá ('92)
ESP10.95
  
 
M 200 m    
26.5. Vind: +0.8

Finale A

Finale
26.5.Vind: +0.8
1
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.32
  
 
2
Christopher Garia
Christopher Garia ('92)
NED20.68
  
 PB
3
Leon Reid
Leon Reid ('94)
IRL20.68
  
 SB
4
Daniel Rodríguez
Daniel Rodríguez ('95)
ESP21.04
  
 SB
5
Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas ('98)
LTU21.18
  
 
6Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)DEN21.23
  
 SB
7
Frederico Curvelo
Frederico Curvelo ('97)
POR21.32
  
 SB
8
Šimon Bujna
Šimon Bujna ('95)
SVK21.56
  
 SB
M 400 m    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Boitumelo Masilo
Boitumelo Masilo ('95)
BOT46.45
  
 
2
Jānis Leitis
Jānis Leitis ('89)
LAT47.04
  
 
3
James Gladman
James Gladman ('93)
GBR47.75
  
 SB
4
Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos ('94)
POR47.91
  
 
5Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)DEN48.18
  
 SB
6
Anthony Rasmijn
Anthony Rasmijn ('91)
ARU48.70
  
 
7
Tadeáš Plaček
Tadeáš Plaček ('03)
CZE48.71
  
 PB
8
Haron Koech
Haron Koech ('90)
KEN48.90
  
 PB
M 800 m    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Ferguson Rotich
Ferguson Rotich ('89)
KEN1:47.88
  
 
2
Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski ('87)
POL1:48.56
  
 SB
3
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP1:49.20
  
 SB
4
Tomas Vystrk
Tomas Vystrk ('93)
CZE1:49.32
  
 
5
Mindaugas Striokas
Mindaugas Striokas ('91)
LTU1:51.92
  
 
6
Christian Byron
Christian Byron ('92)
GBR1:52.03
  
 SB
7Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)DEN1:52.54
  
 SB
8
Benjamin Manuel
Benjamin Manuel ('89)
GEQ1:55.70
  
 
M 1500 m    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Ferguson Rotich
Ferguson Rotich ('89)
KEN3:45.05
  
 SB
2
Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski ('87)
POL3:45.76
  
 SB
3
Simas Bertašius
Simas Bertašius ('93)
LTU3:46.08
  
 SB
4
Víctor Ruiz
Víctor Ruiz ('93)
ESP3:47.07
  
 SB
5
Daniel Kotyza
Daniel Kotyza 
CZE3:48.47
  
 SB
6Nick JensenNick Jensen ('91)DEN3:53.88
  
 SB
7
Jack Hallas
Jack Hallas ('91)
GBR3:54.10
  
 SB
8
Milco Hahury
Milco Hahury ('95)
NED3:54.63
  
 PB
M 3000 m    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Edward Zakayo
Edward Zakayo ('01)
KEN7:53.88
  
 SB
2
Simas Bertašius
Simas Bertašius ('93)
LTU7:55.16
  
 PB
3
Benjamin de Haan
Benjamin de Haan ('93)
NED7:55.30
  
 PB
4
Thierry Ndikumwenayo
Thierry Ndikumwenayo ('97)
BDI8:02.25
  
 SB
5
Ayetullah Aslanhan
Ayetullah Aslanhan ('01)
TUR8:17.55
  
 PB
6Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN8:25.09
  
 SB
7
Jiří Homoláč
Jiří Homoláč ('90)
CZE8:37.65
  
 SB
8
Alex Tovey
Alex Tovey ('89)
GBR8:43.19
  
 SB
M 5000 m    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Edward Zakayo
Edward Zakayo ('01)
KEN13:53.01
  
 
2
Thierry Ndikumwenayo
Thierry Ndikumwenayo ('97)
BDI13:55.13
  
 SB
3
Aras Kaya
Aras Kaya ('94)
TUR13:55.62
  
 SB
4
Justinas Beržanskis
Justinas Beržanskis ('89)
LTU14:39.86
  
 SB
5Christoffer BollChristoffer Boll ('92)DEN14:41.24
  
 PB
6
Jiří Homoláč
Jiří Homoláč ('90)
CZE14:45.33
  
 SB
7
Ralf Nieuwenhuizen
Ralf Nieuwenhuizen ('94)
NED15:00.81
  
 PB
8
Sam Johnson
Sam Johnson ('96)
GBR15:20.81
  
 PB
M 3000 m forh.    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Aras Kaya
Aras Kaya ('94)
TUR8:45.25
  
 SB
2
André Pereira
André Pereira ('95)
POR8:49.67
  
 SB
3
Mohamed Ali Jelloul
Mohamed Ali Jelloul ('94)
ESP8:50.91
  
 SB
4
Justinas Beržanskis
Justinas Beržanskis ('89)
LTU8:56.52
  
 SB
5
David Foller
David Foller ('99)
CZE8:58.06
  
 PB
6
Ilias El Khattabi
Ilias El Khattabi ('01)
NED9:32.44
  
 PB
7
Jonathan Goringe
Jonathan Goringe ('91)
GBR9:45.06
  
 SB
8Louis CantbyLouis Cantby ('01)DEN10:14.50
  
 SB
M 110 m hæk    
26.5. Vind: +2.1

Finale A

Finale
26.5.Vind: +2.1
1
Yidiel Contreras
Yidiel Contreras ('92)
ESP13.81 w
  
 
2
Rapolas Saulius
Rapolas Saulius ('96)
LTU14.02 w
  
 
3
Jake Porter
Jake Porter ('93)
GBR14.21 w
  
 
4
Vilém Stráský
Vilém Stráský ('99)
CZE14.50 w
  
 
5
Furkan Aktaş
Furkan Aktaş ('98)
TUR14.58 w
  
 
6
Ruben Esajas
Ruben Esajas ('86)
NED15.06 w
  
 
7Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN15.15 w
  
 
Abdel-Kader Larrinaga
Abdel-Kader Larrinaga ('94)
POR DQw
  
 
M 400 m hæk    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Haron Koech
Haron Koech ('90)
KEN51.51
  
 SB
2
Mark Ujakpor
Mark Ujakpor ('87)
ESP51.58
  
 
3
Paul Byrne
Paul Byrne ('90)
IRL51.79
  
 SB
4
Martin Tuček
Martin Tuček ('95)
CZE51.98
  
 
5
Diogo Mestre
Diogo Mestre ('95)
POR52.54
  
 SB
6
Joost De Jong
Joost De Jong ('94)
NED54.76
  
 SB
7
Artūras Janauskas
Artūras Janauskas ('87)
LTU55.38
  
 SB
8Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)DEN55.60
  
 PB
M Højdespring    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Adrijus Glebauskas
Adrijus Glebauskas ('94)
LTU2.16
  
 SB
 
2.09 SB
  O
2.13 SB
XXO
2.16 SB
  O
2.19
XXX
    
2
Alexis Sastre
Alexis Sastre ('93)
ESP2.16
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.13
XXO
2.16
 XO
2.19
XXX
  
3
Paulo Conceição
Paulo Conceição ('93)
POR2.13
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.13
XXO
2.19
XXX
   
4
Ryan Webb
Ryan Webb ('97)
GBR2.05
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
XXX
     
5
Ondřej Vodák
Ondřej Vodák ('98)
CZE2.05
  
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.05
 XO
2.13
XXX
    
6Kenneth PedersenKenneth Pedersen ('97)DEN1.95
  
 SB
 
1.85 SB
  O
1.90 SB
  O
1.95 SB
  O
2.00
XXX
    
7
Enes Talha Şenses
Enes Talha Şenses ('98)
TUR1.95
  
 
 
1.90
 XO
1.95
  O
2.00
XXX
     
8
Kay Geluk
Kay Geluk ('96)
NED1.80
  
 PB
 
1.75 PB
 XO
1.80 PB
  O
1.85
XXX
     
M Stangspring    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR5.40
  
NU23R PB
 
4.80
  O
5.00
  O
5.20 =PB
  O
5.30 =NUR PB
  O
5.40 NUR =NUR PB
  O
5.50
XXX
  
2
Diogo Ferreira
Diogo Ferreira ('90)
POR5.30
  
 SB
 
5.00
XXO
5.10
 XO
5.30 SB
 XO
5.45
XXX
    
3
Igor Bychkov
Igor Bychkov ('87)
ESP5.00
  
 
 
4.80
  O
5.00
  O
5.20
XXX
     
4
Jack Phipps
Jack Phipps ('94)
GBR5.00
  
 SB
 
4.60
 XO
4.80 =SB
  O
5.00 SB
XXO
5.10
XXX
    
5
Sam Kranse
Sam Kranse ('92)
NED4.80
  
 SB
 
4.20 SB
  O
4.40 SB
  O
4.60 SB
  O
4.80 SB
 XO
5.00
XXX
   
6
Lukas Kolpakovas
Lukas Kolpakovas ('98)
LTU4.40
  
 SB
 
4.20 SB
  O
4.40 SB
 XO
4.60
XXX
     
7Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)DEN4.40
  
 
 
4.00
  O
4.20
  O
4.40
XXO
4.60
XXX
    
8
Vilém Stráský
Vilém Stráský ('99)
CZE4.20
  
 PB
 
4.00 PB
  O
4.20 PB
  O
4.40
XXX
     
M Længdespring    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Marcos Chuva
Marcos Chuva ('89)
POR7.75
+0.1
  
 SB
 
7.75 SB
 0.1
7.66
 1.5
7.22
 1.2
7.64
 0.3
    
2
Daniel Solis
Daniel Solis ('96)
ESP7.70
+1.5
  
 SB
 
7.70 SB
 1.5
7.347.62
 2.0
7.50
 0.1
    
3
Feron Sayers
Feron Sayers ('94)
GBR7.58
+0.6
  
 SB
 
6.96 SB
 0.4
7.45 SB
 1.1
7.53 SB
 0.9
7.58 SB
 0.6
    
4
Alper Kulaksız
Alper Kulaksız ('92)
TUR7.57
+1.8
  
 SB
 
7.12
 1.1
7.46
 2.3
  X7.57 SB
 1.8
    
5
Elvijs Misāns
Elvijs Misāns ('89)
LAT7.41
+1.7
  
 SB
 
6.42 SB
 -0.6
6.79 SB
 1.8
7.41 SB
 1.7
7.33
 0.1
    
6
Loïc Wondel
Loïc Wondel ('98)
NED7.31
+1.6
  
 PB
 
6.81 SB
 -0.6
7.31 PB
 1.6
6.69
 1.0
  –    
7
Milan Pírek
Milan Pírek ('87)
CZE7.20
+1.8
  
 SB
 
7.20 SB
 1.8
  X  X  X    
Mads LundMads Lund DEN DNS
  
 
M Trespring    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Pablo Torrijos
Pablo Torrijos ('92)
ESP16.80
+0.8
  
 SB
 
16.62 SB
 -0.2
16.5416.80 SB
 0.8
13.52
 0.7
    
2
Musa Tüzen
Musa Tüzen ('94)
TUR15.82
+0.6
  
 SB
 
15.51
 1.5
15.49
 1.5
15.69 SB
 1.1
15.82 SB
 0.6
    
3
Scott Hall
Scott Hall ('94)
GBR15.79
+1.3
  
 SB
 
  X15.65 SB
 1.7
  X15.79 SB
 1.3
    
4
Elvijs Misāns
Elvijs Misāns ('89)
LAT15.67
+1.1
  
 SB
 
  X  X15.67 SB
 1.1
  X    
5Peder P. NielsenPeder P. Nielsen ('88)DEN15.52
0.0
  
 SB
 
15.52 SB15.39
 1.1
15.41
 0.5
15.32
 0.9
    
6
Ondřej Vodák
Ondřej Vodák ('98)
CZE15.42
+1.1
  
 
 
14.42
 0.2
15.21
 1.0
15.42
 1.1
15.38
 1.5
    
7
Júlio Almeida
Júlio Almeida 
POR15.04
+0.3
  
 PB
 
14.89 SB
 1.4
14.51
 0.3
15.04 PB
 0.3
14.46
 0.8
    
8
Tarik Tahiri
Tarik Tahiri ('96)
NED14.79
+1.3
  
 PB
 
14.79 PB
 1.3
14.61
 0.8
14.78
 1.8
  X    
M Kuglestød 7.26 kg    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR19.73
  
 
 
18.3819.7319.57  X    
2
Šarūnas Banevičius
Šarūnas Banevičius ('91)
LTU18.54
  
 SB
 
17.87  X18.54 SB18.41    
3
Remco Goetheer
Remco Goetheer ('92)
NED18.33
  
 PB
 
  X18.33 PB  X  X    
4
Osman Can Özdeveci
Osman Can Özdeveci ('95)
TUR18.32
  
 
 
16.7918.32  X  X    
5
Jan Marcell
Jan Marcell ('85)
CZE18.01
  
 SB
 
17.46 SB  X18.01 SB17.44    
6
Alejandro Noguera
Alejandro Noguera ('93)
ESP17.22
  
 
 
17.0416.9617.2217.17    
7
Daniel Cartwright
Daniel Cartwright ('98)
GBR16.66
  
 SB
 
16.2116.0516.4516.66 SB    
8Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)DEN15.10
  
 SB
 
13.99 SB15.10 SB  X  X    
M Diskoskast 2.0 kg    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Lois Maikel Martínez
Lois Maikel Martínez ('81)
ESP61.56
  
 
 
60.3161.4461.5661.56    
2
Aleksas Abromavičius
Aleksas Abromavičius ('84)
LTU59.99
  
 SB
 
  X  X59.43 SB59.99 SB    
3
Irfan Yıldırım
Irfan Yıldırım ('88)
TUR59.00
  
 SB
 
57.13 SB  X59.00 SB58.61    
4
Jan Marcell
Jan Marcell ('85)
CZE58.51
  
 SB
 
58.51 SB  X57.2057.38    
5
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR57.94
  
 SB
 
46.1956.2057.41 SB57.94 SB    
6Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)DEN55.81
  
 SB
 
55.81 SB55.5353.7854.22    
7
Daniel Cartwright
Daniel Cartwright ('98)
GBR44.74
  
 PB
 
  X43.11 PB  X44.74 PB    
8
Shaquille Bleecke
Shaquille Bleecke ('96)
NED42.86
  
 SB
 
  X  X  X42.86 SB    
M Hammerkast 7.26 kg    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Özkan Baltacı
Özkan Baltacı ('94)
TUR73.35
  
 SB
 
71.86 SB71.7473.35 SB71.13    
2
Javier Cienfuegos
Javier Cienfuegos ('90)
ESP72.90
  
 
 
70.9572.9072.4571.95    
3
Craig Murch
Craig Murch ('93)
GBR69.87
  
 
 
63.6967.6967.0469.87    
4
António Vital e Silva
António Vital e Silva ('88)
POR66.20
  
 
 
62.7564.4066.2066.09    
5
Tomas Vasiliauskas
Tomas Vasiliauskas ('97)
LTU65.00
  
 
 
62.2965.0063.95  X    
6
Bjarne Aelbers
Bjarne Aelbers ('97)
NED50.73
  
 PB
 
47.00 PB50.73 PB50.10  X    
7Jonathan GrovesJonathan Groves ('93)DEN48.06
  
 SB
 
  X47.83 SB47.5848.06 SB    
8
Igor Gondor
Igor Gondor ('79)
CZE39.59
  
 PB
 
33.97 PB39.59 PB38.5038.67    
M Spydkast 800 gram    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Edis Matusevičius
Edis Matusevičius ('96)
LTU81.66
  
 
 
76.7578.5079.4181.66    
2
Leandro Ramos
Leandro Ramos 
POR77.52
  
NR NU23R =NU20R PB
 
  X73.15 SB77.52 NUR =NUR PB  X    
3
Emin Öncel
Emin Öncel ('97)
TUR74.13
  
 
 
74.1372.0770.69  X    
4
Martin Konečný
Martin Konečný ('97)
CZE67.70
  
 
 
67.1266.7964.8767.70    
5
Pablo Bugallo
Pablo Bugallo ('96)
ESP66.31
  
 
 
65.1265.3966.3163.13    
6Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)DEN65.76
  
 
 
62.6465.7664.81  X    
7
Arjan Dekkers
Arjan Dekkers ('86)
NED63.83
  
 
 
63.8360.98  X61.19    
8
Greg Millar
Greg Millar ('92)
GBR61.05
  
 SB
 
54.89 SB61.04 SB58.1561.05 SB    
M 4 x 100 m stafet    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Rotterdam Atletiek 
Rotterdam Atletiek  
NED40.09
  
 
  Loïc Wondel, Christopher Garia, Dominique Zwiep, Shaquille Haverkamp
2
Sport Lisboa e Benfica 
Sport Lisboa e Benfica  
POR40.36
  
 
  José Lopes, Frederico Curvelo, Delvis Santos, Mauro Pereira
3
Birchfield Harriers 
Birchfield Harriers  
GBR40.47
  
 
  Jake Porter, James Gladman, Eliott Powell, Leon Reid
4
Playas de Castellon 
Playas de Castellon  
ESP40.52
  
 
  Patrick Chinedu Ike, Mauro Triana, Daniel Rodríguez, Alberto Calero
5
VSK Univerzita Brno 
VSK Univerzita Brno  
CZE40.99
  
 
  Martin Tuček, Šimon Bujna, Michal Suchánek, Dominik Záleský
6
Fenerbahce Sport Club 
Fenerbahce Sport Club  
TUR41.05
  
 
  Musa Tüzen, Umut Uysal, Kayhan Özer, Ramil Guliyev
7
Cosma 
Cosma  
LTU41.27
  
 
  Giedrius Rupeika, Ugnius Savickas, Kostas Skrabulis, Gediminas Truskauskas
Sparta AM Sparta AM  DQ
  
 
  Festus Asante, Frederik Schou-Nielsen, Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak
M 4 x 400 m stafet    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Fenerbahce Sport Club 
Fenerbahce Sport Club  
TUR3:06.98
  
 
  Akin Özyürek, Ferguson Rotich, Ilyas Çanakçı, Haron Koech
2
Sport Lisboa e Benfica 
Sport Lisboa e Benfica  
POR3:07.27
  
 
  Ricardo Dos Santos, Mauro Pereira, João Ricardo Coelho, Raidel Morales
3
Playas de Castellon 
Playas de Castellon  
ESP3:10.18
  
 
  Mark Ujakpor, Alberto Gavaldá, Juan Gonzalez, Boitumelo Masilo
4
Birchfield Harriers 
Birchfield Harriers  
GBR3:11.21
  
 
  Jarryd Dunn, Eliott Powell, James Gladman, Efekemo Okoro
5
VSK Univerzita Brno 
VSK Univerzita Brno  
CZE3:13.62
  
 
  Tadeáš Plaček, Tomas Vystrk, Michal Suchánek, Martin Tuček
6
Rotterdam Atletiek 
Rotterdam Atletiek  
NED3:16.31
  
 
  Jim Van Gorkum, Anthony Rasmijn, Rayen Rojer, Joost De Jong
7
Cosma 
Cosma  
LTU3:16.41
  
 
  Ugnius Savickas, Artūras Janauskas, Mindaugas Striokas, Jānis Leitis
8Sparta AM Sparta AM  3:17.60
  
 
  Nikolaj Graves, Christian Sand Clausen, Jacob Hvorup, Gustav Lundholm Nielsen
K 100 m    
25.5. Vind: +1.4

Finale A

Finale
25.5.Vind: +1.4
1
Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio ('84)
BUL11.28
  
 SB
2
Rachel Miller
Rachel Miller ('90)
GBR11.49
  
 SB
3
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR11.57
  
 SB
4
Maria Isabel Pérez
Maria Isabel Pérez ('93)
ESP11.63
  
 
5
Klára Seidlová
Klára Seidlová ('94)
CZE11.64
  
 
6Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)DEN11.66
  
 PB
7
Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala ('87)
FIN11.68
  
 SB
8
Chiara Gherardi
Chiara Gherardi ('01)
ITA11.68
  
 PB
K 100 m extra    
Finale 1
25.5. Vind: +1.4
25.5.Vind: +1.4
1
Clieo Stephenson
Clieo Stephenson ('95)
GBR12.06
  
 
2Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)DEN12.10
  
 SB
3
Barbora Dvořáková
Barbora Dvořáková ('97)
CZE12.11
  
 
4
Valeria Simonelli
Valeria Simonelli ('99)
ITA12.27
  
 PB
Finale 2
25.5. Vind: +1.9
25.5.Vind: +1.9
1
Lucie Domská
Lucie Domská ('93)
CZE12.08
  
 
2
Carmen Marco
Carmen Marco ('99)
ESP12.10
  
 
3
Caterina Ruggeri Fasciani
Caterina Ruggeri Fasciani ('98)
ITA12.24
  
 PB
4
Beatriz Andrade
Beatriz Andrade ('01)
POR12.40
  
 
K 200 m    
26.5. Vind: 0.0

Finale A

Finale
26.5.Vind: 0.0
1
Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio ('84)
BUL23.10
  
 
2
Chiara Gherardi
Chiara Gherardi ('01)
ITA23.55
  
 PB
3Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)DEN23.57
  
 PB
4
Marcela Pírková
Marcela Pírková ('96)
CZE23.72
  
 
5
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR23.73
  
 SB
6
Zoey Clark
Zoey Clark ('94)
GBR23.78
  
 SB
7
Modesta Morauskaitė
Modesta Morauskaitė ('95)
LTU24.11
  
 SB
8
Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa ('95)
FIN24.36
  
 SB
K 400 m    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Cátia Azevedo
Cátia Azevedo ('94)
POR52.44
  
 SB
2
Zoey Clark
Zoey Clark ('94)
GBR53.35
  
 SB
3
Małgorzata Hołub-Kowalik
Małgorzata Hołub-Kowalik ('92)
POL53.60
  
 SB
4
Elena Moreno
Elena Moreno ('93)
ESP55.76
  
 SB
5
Aino Pulkkinen
Aino Pulkkinen ('98)
FIN56.25
  
 SB
6
Maria Beatrice Marchetti
Maria Beatrice Marchetti ('96)
ITA56.30
  
 
7
Michaela Bičianová
Michaela Bičianová ('97)
CZE56.72
  
 SB
8Olivia ThorsgaardOlivia Thorsgaard DEN56.79
  
 SB
K 800 m    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Noélie Yarigo
Noélie Yarigo ('85)
BEN2:04.61
  
 
2
Aslı Arık
Aslı Arık ('95)
TUR2:07.86
  
 SB
3
Alena Ulrichová
Alena Ulrichová ('94)
CZE2:09.46
  
 
4Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94)DEN2:09.76
  
 SB
5
Flavia Ferrari
Flavia Ferrari ('99)
ITA2:10.10
  
 SB
6
Charlotte Buckley
Charlotte Buckley ('02)
GBR2:10.33
  
 SB
7
Raquel Meaños
Raquel Meaños 
ESP2:10.87
  
 
8
Heini Ikonen
Heini Ikonen ('99)
FIN2:13.72
  
 SB
K 1500 m    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Yasemin Can
Yasemin Can ('96)
TUR4:16.37
  
 PB
2
Solange Andreia Pereira
Solange Andreia Pereira ('89)
ESP4:17.45
  
 SB
3
Salomé Afonso
Salomé Afonso ('97)
POR4:18.13
  
 PB
4
Lucie Sekanová
Lucie Sekanová ('89)
CZE4:22.94
  
 SB
5Simone GladSimone Glad ('90)DEN4:24.47
  
 SB
6
Livia Caldarini
Livia Caldarini ('02)
ITA4:38.17
  
 
7
Kosana Weir
Kosana Weir ('99)
GBR4:48.67
  
 SB
8
Lotta Mäkinen
Lotta Mäkinen ('01)
FIN4:56.71
  
 SB
K 3000 m    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Yasemin Can
Yasemin Can ('96)
TUR8:58.77
  
 
2
Sara Moreira
Sara Moreira ('85)
POR9:06.38
  
 SB
3
Solange Andreia Pereira
Solange Andreia Pereira ('89)
ESP9:11.24
  
 PB
4
Lucie Sekanová
Lucie Sekanová ('89)
CZE9:12.55
  
 SB
5Sophie SøefeldtSophie Søefeldt DEN9:55.79
  
 
6
Oona-Mari Hakulinen
Oona-Mari Hakulinen ('94)
FIN10:23.06
  
 PB
7
Kirsty Addy
Kirsty Addy ('92)
GBR10:42.74
  
 SB
K 5000 m    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Jessica Augusto
Jessica Augusto ('81)
POR15:54.51
  
 SB
2
Elena García
Elena García ('86)
ESP16:35.44
  
 SB
3
Fadime Suna
Fadime Suna ('86)
TUR16:40.29
  
 SB
4Simone GladSimone Glad ('90)DEN17:15.91
  
 SB
5
Katri Niemistö
Katri Niemistö ('94)
FIN17:43.30
  
 SB
6
Barbora Jíšová
Barbora Jíšová ('92)
CZE18:11.95
  
 SB
7
Lisa Da Silva
Lisa Da Silva ('83)
GBR18:13.37
  
 PB
8
Lucrezia Adamo
Lucrezia Adamo ('01)
ITA19:10.88
  
 PB
K 3000 m forh.    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Fancy Cherono
Fancy Cherono ('01)
KEN9:39.30
  
 
2
Tuğba Güvenç
Tuğba Güvenç ('94)
TUR9:40.33
  
 SB
3
María José Pérez
María José Pérez ('92)
ESP9:58.93
  
 SB
4
Eva Krchová
Eva Krchová ('89)
CZE10:17.30
  
 
5Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN10:36.96
  
 SB
6
Stephanie Ainley
Stephanie Ainley ('90)
GBR11:15.74
  
 PB
7
Lotta Mäkinen
Lotta Mäkinen ('01)
FIN11:52.69
  
 SB
8
Giorgia Forastiero
Giorgia Forastiero ('02)
ITA12:41.65
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
26.5. Vind: +1.0

Finale A

Finale
26.5.Vind: +1.0
1
Annimari Korte
Annimari Korte ('88)
FIN13.18
  
 SB
2
Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri ('92)
FIN13.22
  
 SB
3
Helena Jiranová
Helena Jiranová ('95)
CZE13.66
  
 
4Thea HaahrThea Haahr ('91)DEN13.82
  
 PB
5
Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa ('95)
POR13.88
  
 SB
6
Özge Soylu
Özge Soylu ('95)
TUR14.08
  
 SB
7
Angie Broadbelt-Blake
Angie Broadbelt-Blake ('85)
GBR14.17
  
 SB
8
Elisa Gani
Elisa Gani 
ITA15.37
  
 PB
K 400 m hæk    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Elif Gören
Elif Gören ('90)
TUR58.13
  
 SB
2
Modesta Morauskaitė
Modesta Morauskaitė ('95)
LTU58.79
  
 
3
Aisha Naibe-Wey
Aisha Naibe-Wey ('93)
GBR59.24
  
 SB
4
Andreia Crespo
Andreia Crespo ('93)
POR1:00.44
  
 =SB
5Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)DEN1:02.20
  
 PB
6
Martina Hofmanová
Martina Hofmanová ('95)
CZE1:02.23
  
 SB
7
Heidi Salminen
Heidi Salminen ('03)
FIN1:03.44
  
 PB
8
Ginevra Ricci
Ginevra Ricci ('02)
ITA1:06.08
  
 PB
K Højdespring    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Michaela Hrubá
Michaela Hrubá ('98)
CZE1.84
  
 
 
1.50
  O
1.60
  O
1.69
  O
1.73
  O
1.76
  O
1.79
  O
1.82
  O
1.84
  O
2
Pippa Rogan
Pippa Rogan ('94)
IRL1.82
  
 SB
 
1.69 SB
  O
1.73 SB
 XO
1.76 SB
  O
1.79 SB
  O
1.82 SB
  O
1.84
XXX
  
3
Saleta Fernández
Saleta Fernández ('97)
ESP1.79
  
 SB
 
1.65 SB
  O
1.69 SB
  O
1.73 SB
  O
1.76 SB
XXO
1.79 SB
  O
1.82
XXX
  
4
Kadriye Aydın
Kadriye Aydın ('95)
TUR1.76
  
 
 
1.69
  O
1.73
XXO
1.76
 XO
1.79
XXX
    
5
Anabela Neto
Anabela Neto ('91)
POR1.73
  
 =SB
 
1.60
 XO
1.65
  O
1.69
  O
1.73 =SB
  O
1.76
XXX
   
6
Sini Lällä
Sini Lällä ('94)
FIN1.73
  
 SB
 
1.69 SB
  O
1.73 SB
XXO
1.76
XXX
     
7Rikke AndersenRikke Andersen ('98)DEN1.69
  
 SB
 
1.60 SB
  O
1.65 SB
  O
1.69 SB
  O
1.73
XXX
    
8
Chiara Crippa
Chiara Crippa ('94)
ITA1.65
  
 SB
 
1.50 SB
  O
1.55 SB
  O
1.60 SB
  O
1.65 SB
 XO
1.69
XXX
   
K Stangspring    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Romana Maláčová
Romana Maláčová ('87)
CZE4.10
  
 SB
 
4.10 SB
 XO
4.30 SB
  O
      
2
Marta Onofre
Marta Onofre ('91)
POR4.10
  
 
 
3.80
  O
3.90
  O
4.00
XXX
     
3
Buse Arıkazan
Buse Arıkazan ('94)
TUR4.00
  
 
 
3.80
  O
4.00
 XO
4.10
  O
     
4Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90)DEN4.00
  
 SB
 
3.60
  O
3.80
  O
3.90
  O
4.00 SB
XXX
    
5
Luce Barbi
Luce Barbi ('03)
ITA3.60
  
 PB
 
3.20 PB
  O
3.40 PB
 XO
3.60 PB
  O
3.80
XXX
    
6
Clare Maurer
Clare Maurer ('94)
GBR3.60
  
 SB
 
3.20 SB
  O
3.40 SB
 XO
3.60
XXX
     
7
Alicia Jaut
Alicia Jaut ('99)
ESP3.60
  
 
 
3.40
  O
3.60
 XO
3.80
XXX
     
8
Gea Zitting
Gea Zitting ('03)
FIN3.20
  
 PB
K Længdespring    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Evelise Veiga
Evelise Veiga ('96)
POR6.58
+1.2
  
 SB
 
6.40 SB
 1.2
6.58 SB
 1.2
6.36
 0.2
6.52
 -0.5
    
2
Fatima Diame
Fatima Diame ('96)
ESP6.41
+1.6
  
 
 
6.41
 1.6
6.35
 1.1
6.17
 -0.8
  X    
3
Tuğba Danişmaz
Tuğba Danişmaz ('99)
TUR6.15
-0.5
  
 PB
 
5.89
 0.3
6.01
 0.4
6.11
 -0.4
6.15 PB
 -0.5
    
4
Emmi Mäkinen
Emmi Mäkinen ('93)
FIN6.00
+0.4
  
 SB
 
  X6.00 SB
 0.4
  X5.74
 -0.3
    
5
Barbora Dvořáková
Barbora Dvořáková ('97)
CZE5.83
+0.4
  
 
 
  X5.83
 0.4
5.78
 0.4
5.81
 -0.2
    
6
Lia Stephenson
Lia Stephenson ('96)
GBR5.61
+2.0
  
 SB
 
  X5.61 SB
 2.0
  X5.48
 -0.1
    
7Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)DEN5.49
-0.1
  
 SB
 
4.915.49 SB
 -0.1
5.21
 -0.8
5.40
 0.2
    
8
Cecilia Rinaldi
Cecilia Rinaldi ('02)
ITA5.30
+1.2
  
 PB
 
5.09 PB
 -0.7
5.30 PB
 1.2
5.16
 -0.9
5.18
 -0.2
    
K Trespring     
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Patrícia Mamona
Patrícia Mamona ('88)
POR14.26
-0.3
  
 SB
 
  X14.10 SB
 1.1
14.26 SB
 -0.3
  X    
2
Fatima Diame
Fatima Diame ('96)
ESP13.86
+0.6
  
 SB
 
13.25
 1.2
13.86 SB
 0.6
  X  –    
3
Tuğba Danişmaz
Tuğba Danişmaz ('99)
TUR13.38
0.0
  
 PB
 
13.32
 2.5
13.30 PB
 0.4
13.38 PB13.27
 -0.1
    
4
Angela Barrett
Angela Barrett ('85)
GBR13.24 w
+2.2
  
 
 
13.24
 2.2
  X12.99
 2.2
12.98
 -0.6
    
5
Wilhelmiina Harju
Wilhelmiina Harju ('02)
FIN12.58
-0.2
  
 PB
 
  X12.58 PB
 -0.2
12.25
 1.7
  X    
6
Zuzana Durkechová
Zuzana Durkechová ('97)
SVK12.56
+0.3
  
 
 
12.56
 0.3
12.39
 1.0
12.56
 0.1
12.56
 1.8
    
7
Martina Di Pietro
Martina Di Pietro ('93)
ITA12.05
+0.4
  
 PB
 
11.74 PB
 0.9
  X  X12.05 PB
 0.4
    
8Laura TølløseLaura Tølløse ('97)DEN11.72 w
+2.1
  
 
 
11.11
 1.0
11.38 =SB
 -0.2
11.1311.72
 2.1
    
K Kuglestød 4.0 kg    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Amelia Strickler
Amelia Strickler ('94)
GBR17.83
  
 PB
 
17.3917.2617.83 PB17.25    
2
Emel Dereli
Emel Dereli ('96)
TUR17.61
  
 
 
  X16.7716.9717.61    
3
Markéta Červenková
Markéta Červenková ('91)
CZE17.26
  
 PB
 
17.0916.9317.26 PB17.15    
4
Jessica Inchude
Jessica Inchude ('96)
GBS16.99
  
 SB
 
16.5716.99 SB  X  X    
5
Úrsula Ruiz
Úrsula Ruiz ('83)
ESP16.66
  
 
 
16.2716.66  X16.30    
6
Martina Carnevale
Martina Carnevale ('98)
ITA14.19
  
 
 
  X13.5314.1913.91    
7Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)DEN13.00
  
 
 
12.5012.6013.0012.63    
8
Elisa Kirvesniemi
Elisa Kirvesniemi ('85)
FIN12.12
  
 SB
 
11.89 SB11.95 SB12.12 SB11.27    
K Diskoskast 1.0 kg    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Irina Rodrigues
Irina Rodrigues ('91)
POR60.81
  
 SB
 
60.44 SB60.46 SB  X60.81 SB    
2Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)DEN54.86
  
 
 
  X54.4354.5254.86    
3
Nurten Mermer
Nurten Mermer ('95)
TUR51.12
  
 
 
  X51.12  X50.39    
4
Kathryn Woodcock
Kathryn Woodcock ('97)
GBR49.33
  
 SB
 
47.9449.33 SB46.6448.18    
5
Katarzyna Hnatiuk
Katarzyna Hnatiuk ('96)
POL49.12
  
 
 
46.3245.9346.6749.12    
6
Markéta Červenková
Markéta Červenková ('91)
CZE47.99
  
 PB
 
  X47.99 PB  X44.22    
7
Irache Quintanal
Irache Quintanal ('78)
ESP45.16
  
 SB
 
45.16 SB42.7644.00  X    
8
Camilla Forsberg
Camilla Forsberg ('02)
FIN36.59
  
 
 
  X31.97  X36.59    
K Hammerkast 4.0 kg    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Berta Castells
Berta Castells ('84)
ESP65.67
  
 
 
60.6165.6764.67  X    
2
Kıvılcım Salman
Kıvılcım Salman ('92)
TUR65.57
  
 
 
65.5762.1064.90  X    
3
Kateřina Skypalová
Kateřina Skypalová ('99)
CZE60.93
  
 
 
  X60.1760.9360.28    
4
Pippa Wingate
Pippa Wingate ('93)
GBR60.75
  
 SB
 
60.08 SB58.4356.5860.75 SB    
5
Johanna Salmela
Johanna Salmela ('90)
FIN60.29
  
 
 
60.2960.0460.15  X    
6
Vânia Silva
Vânia Silva ('80)
POR57.06
  
 
 
50.8254.9556.7557.06    
7Celina JulinCelina Julin ('94)DEN56.25
  
 SB
 
  X56.25 SB  X55.29    
8
Cecilia Desideri
Cecilia Desideri ('99)
ITA55.84
  
 
 
  X55.84  X  X    
K Spydkast 600 gram    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Selena Durna
Selena Durna ('92)
TUR53.80
  
 PB
 
53.80 PB  –  –  –    
2
Claudia Ferreira
Claudia Ferreira ('98)
POR50.95
  
 
 
47.9050.9550.49  X    
3
Mercedes Chilla
Mercedes Chilla ('80)
ESP50.34
  
 
 
48.6150.34  X47.99    
4
Sonja Alasalmi
Sonja Alasalmi ('88)
FIN45.80
  
 SB
 
45.80 SB44.2244.5545.44    
5
Elisa Lobascio
Elisa Lobascio ('98)
ITA43.60
  
 SB
 
43.60 SB40.4841.2742.62    
6Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)DEN38.00
  
 
 
37.7838.0037.7736.58    
7
Egladina-Olga Kotmilloshi
Egladina-Olga Kotmilloshi ('83)
ALB36.35
  
 SB
 
  X  X36.35 SB  X    
8
Barbora Zatloukalová
Barbora Zatloukalová ('97)
CZE33.54
  
 SB
 
32.28 SB30.5333.54 SB  X    
K 4 x 100 m stafet    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
USK Praha 
USK Praha  
CZE45.00
  
 
  Klára Seidlová, Marcela Pírková, Lucie Vykydalová, Helena Jiranová
2
Jyväskylän Kenttäurheilijat 
Jyväskylän Kenttäurheilijat  
FIN45.18
  
 
  Nooralotta Neziri, Aino Pulkkinen, Anniina Kortetmaa, Hanna-Maari Latvala
3
Enka 
Enka  
TUR45.38
  
 
  Burcu Erdemir, Simay Özçiftçi, Edanur Kılıç, Ivet Lalova-Collio
4
Sporting Clube de Portugal 
Sporting Clube de Portugal  
POR45.49
  
 
  Olimpia Barbosa, Lorène Dorcas Bazolo, Cátia Azevedo, Filipa Martins
5
Thames Valley Harriers 
Thames Valley Harriers  
GBR46.02
  
 
  Rachel Miller, Angie Broadbelt-Blake, Clieo Stephenson, Annie Tagoe
6
Atletica Studentesca 
Atletica Studentesca  
ITA46.33
  
 
  Ginevra Ricci, Valeria Simonelli, Chiara Gherardi
7Sparta AM Sparta AM  47.83
  
 
  Ida Beiter Bomme, Olivia Thorsgaard, Emma Beiter Bomme, Thea Haahr
Valencia Esports 
Valencia Esports  
ESPDQ
  
 
  Annimari Korte, Fatima Diame, Carmen Marco, Maria Isabel Pérez
K 4 x 400 m stafet    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Sporting Clube de Portugal 
Sporting Clube de Portugal  
POR3:34.29
  
 
  Filipa Martins, Dorothé Évora, Noélie Yarigo, Cátia Azevedo
2
Enka 
Enka  
TUR3:37.24
  
 
  Büşra Yıldırım, Elif Gören, Zeynep Baş, Małgorzata Hołub-Kowalik
3
USK Praha 
USK Praha  
CZE3:40.26
  
 
  Martina Hofmanová, Alena Ulrichová, Michaela Bičianová, Marcela Pírková
4
Valencia Esports 
Valencia Esports  
ESP3:41.82
  
 
  Elena Moreno, Solange Andreia Pereira, Raquel Meaños, Modesta Morauskaitė
5
Thames Valley Harriers 
Thames Valley Harriers  
GBR3:42.76
  
 
  Zoey Clark, Charlotte Buckley, Angela Barrett, Annie Tagoe
6
Atletica Studentesca 
Atletica Studentesca  
ITA3:44.05
  
 
  Maria Beatrice Marchetti, Alessia Tirnetta, Ginevra Ricci, Valeria Simonelli
7
JKU 
JKU  
FIN3:44.90
  
 
  Anniina Kortetmaa, Nooralotta Neziri, Hanna-Maari Latvala, Aino Pulkkinen
8Sparta AM Sparta AM  3:50.02
  
 
  Emma Beiter Bomme, Dagmar Olsen, Annemarie Nissen, Olivia Thorsgaard

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne