M 100 m 12.6. Vind: -3.5 Finale A Finale | 12.6. | Vind: -3.5 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Simon Magakwe Simon Magakwe ('85) | 85 | RSA | 10.39 | |||||||||||
1 | Simon Magakwe Simon Magakwe ('85) | 85 | RSA | 10.39 | |||||||||||
2 | Christopher Belcher Christopher Belcher ('94) | 94 | USA | 10.43 | |||||||||||
3 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 10.59 | |||||||||||
4 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | TUR | 10.63 | |||||||||||
5 | Zdeněk Stromšík Zdeněk Stromšík ('94) | 94 | CZE | 10.67 | |||||||||||
6 | Sam Gordon Sam Gordon ('94) | 94 | GBR | 10.72 | SB | ||||||||||
7 | Dominik Kopeć Dominik Kopeć ('95) | 95 | POL | 10.74 | |||||||||||
8 | Karol Kwiatkowski Karol Kwiatkowski ('96) | 96 | POL | 10.97 | |||||||||||
Przemysław Słowikowski Przemysław Słowikowski ('93) | 93 | POL | DQ | ||||||||||||
M 400 m 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||
1 | Abbas Abubaker Abbas Abubaker ('96) | 96 | BRN | 45.67 | |||||||||||
2 | Kyle Clemons Kyle Clemons ('90) | 90 | USA | 45.97 | |||||||||||
3 | Rabah Yousif Rabah Yousif ('86) | 86 | GBR | 46.05 | SB | ||||||||||
4 | Karol Zalewski Karol Zalewski ('93) | 93 | POL | 46.06 | |||||||||||
5 | Mike Berry Mike Berry ('91) | 91 | USA | 46.30 | |||||||||||
6 | Gardeo Isaacs Gardeo Isaacs ('98) | 98 | RSA | 46.44 | |||||||||||
7 | Nery Brenes Nery Brenes ('85) | 85 | CRC | 47.53 | SB | ||||||||||
Finale B 12.6. | 12.6. | ||||||||||||||
1 | Przemysław Waściński Przemysław Waściński ('95) | 95 | POL | 46.60 | SB | ||||||||||
2 | Maciej Hołub Maciej Hołub ('98) | 98 | POL | 46.63 | PB | ||||||||||
3 | Owen Smith Owen Smith ('94) | 94 | GBR | 46.83 | SB | ||||||||||
4 | Tymoteusz Zimny Tymoteusz Zimny ('98) | 98 | POL | 46.88 | SB | ||||||||||
5 | Kacper Kozłowski Kacper Kozłowski ('86) | 86 | POL | 47.16 | SB | ||||||||||
6 | Mateusz Rzeźniczak Mateusz Rzeźniczak ('98) | 98 | POL | 47.42 | SB | ||||||||||
7 | Muath Ali Al-Saad Muath Ali Al-Saad ('98) | 98 | KSA | 47.54 | PB | ||||||||||
M 800 m 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||
1 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:45.14 | |||||||||||
2 | Tshepo Tshite Tshepo Tshite ('97) | 97 | RSA | 1:45.78 | |||||||||||
3 | Mateusz Borkowski Mateusz Borkowski ('97) | 97 | POL | 1:46.03 | SB | ||||||||||
4 | Peter Bol Peter Bol ('94) | 94 | AUS | 1:46.10 | SB | ||||||||||
5 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 1:46.62 | |||||||||||
6 | Lukáš Hodboď Lukáš Hodboď ('96) | 96 | CZE | 1:46.86 | SB | ||||||||||
7 | Filip Sasínek Filip Sasínek ('96) | 96 | CZE | 1:46.98 | SB | ||||||||||
8 | Elliot Giles Elliot Giles ('94) | 94 | GBR | 1:47.23 | SB | ||||||||||
9 | Jędrzej Poczwardowski Jędrzej Poczwardowski ('02) | 02 | POL | 1:49.90 | PB | ||||||||||
10 | Jakub Augustyniak Jakub Augustyniak ('01) | 01 | POL | 1:49.92 | |||||||||||
Michał Kitliński Michał Kitliński ('98) | 98 | POL | DNF | pace | |||||||||||
M 3000 m forh. 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||
1 | Barnabas Kipyego Barnabas Kipyego ('95) | 95 | KEN | 8:26.88 | |||||||||||
2 | Lawrence Kemboi Lawrence Kemboi ('93) | 93 | KEN | 8:31.27 | |||||||||||
3 | Tolosa Nurgi Tolosa Nurgi ('94) | 94 | ETH | 8:35.24 | SB | ||||||||||
4 | Emmanuel Bett Emmanuel Bett ('95) | 95 | KEN | 8:43.41 | |||||||||||
5 | Krystian Zalewski Krystian Zalewski ('89) | 89 | POL | 8:44.43 | SB | ||||||||||
6 | Jonathan Hopkins Jonathan Hopkins ('92) | 92 | GBR | 8:50.42 | |||||||||||
7 | Jayme Rossiter Jayme Rossiter ('91) | 91 | IRL | 9:03.50 | |||||||||||
8 | Szymon Topolnicki Szymon Topolnicki ('94) | 94 | POL | 9:09.68 | SB | ||||||||||
9 | Mateusz Kaczor Mateusz Kaczor ('97) | 97 | POL | 9:16.64 | SB | ||||||||||
10 | Nikodem Dworczak Nikodem Dworczak ('98) | 98 | POL | 9:19.72 | SB | ||||||||||
11 | Jędrzej Hasiura Jędrzej Hasiura ('97) | 97 | POL | 9:23.07 | PB | ||||||||||
Andrzej Kowalczyk Andrzej Kowalczyk ('98) | 98 | POL | DNF | ||||||||||||
Tesfaye Girma Tesfaye Girma ('97) | 97 | ETH | DNF | ||||||||||||
Mitko Tsenov Mitko Tsenov ('93) | 93 | BUL | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk 12.6. Vind: -2.1 Finale A Finale | 12.6. | Vind: -2.1 | |||||||||||||
1 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 13.75 | |||||||||||
2 | Lorenzo Perini Lorenzo Perini ('94) | 94 | ITA | 13.76 | |||||||||||
3 | Khai Riley-Laborde Khai Riley-Laborde ('95) | 95 | GBR | 13.81 | |||||||||||
4 | Cameron Fillery Cameron Fillery ('98) | 98 | GBR | 13.97 | |||||||||||
5 | Valdó Szűcs Valdó Szűcs ('95) | 95 | HUN | 13.98 | |||||||||||
6 | Michał Sierocki Michał Sierocki ('99) | 99 | POL | 14.00 | |||||||||||
7 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 14.14 | |||||||||||
Ahmad Al-Moualed Ahmad Al-Moualed ('88) | 88 | KSA | DQ | ||||||||||||
Indledende heats | 12.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 12.6. Vind: -1.9 | 12.6. | Vind: -1.9 | |||||||||||||
1 | Lorenzo Perini Lorenzo Perini ('94) | 94 | ITA | 13.94 | Q | ||||||||||
2 | Valdó Szűcs Valdó Szűcs ('95) | 95 | HUN | 14.02 | Q | ||||||||||
3 | Michał Sierocki Michał Sierocki ('99) | 99 | POL | 14.05 | q | ||||||||||
4 | Cameron Fillery Cameron Fillery ('98) | 98 | GBR | 14.10 | q | ||||||||||
5 | Dominik Bochenek Dominik Bochenek ('87) | 87 | POL | 14.24 | |||||||||||
6 | Kacper Schubert Kacper Schubert ('95) | 95 | POL | 14.64 | |||||||||||
Indledende 2 12.6. Vind: -2.2 | 12.6. | Vind: -2.2 | |||||||||||||
1 | Ahmad Al-Moualed Ahmad Al-Moualed ('88) | 88 | KSA | 13.81 | Q | ||||||||||
2 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 13.93 | Q | ||||||||||
3 | Khai Riley-Laborde Khai Riley-Laborde ('95) | 95 | GBR | 13.95 | q | ||||||||||
4 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 13.98 | q | SB | |||||||||
5 | Miguel Perera Miguel Perera ('96) | 96 | GBR | 14.28 | |||||||||||
6 | Dawid Żebrowski Dawid Żebrowski ('97) | 97 | POL | 14.30 | |||||||||||
7 | Ethan Akanni Ethan Akanni ('99) | 99 | GBR | 14.32 | |||||||||||
8 | Dominik Staśkiewicz Dominik Staśkiewicz ('93) | 93 | POL | 14.43 | |||||||||||
M Stangspring 11.6. Finale A Finale | 11.6. | ||||||||||||||
1 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.81 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Augusto Dutra Augusto Dutra ('90) | 90 | BRA | 5.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.71 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | José Rodolfo Pacho José Rodolfo Pacho ('96) | 96 | ECU | 5.51 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lev Skorish Lev Skorish ('96) | 96 | ISR | 5.51 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ernest John Obiena Ernest John Obiena ('95) | 95 | PHI | 5.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Robert Sobera Robert Sobera ('91) | 91 | POL | 5.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Mateusz Jerzy Mateusz Jerzy ('95) | 95 | POL | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||
1 | Adrian Świderski Adrian Świderski ('86) | 86 | POL | 16.42 | w | +4.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Filip Sacha Filip Sacha ('96) | 96 | POL | 15.55 | w | +2.5 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jakub Daroszewski Jakub Daroszewski ('91) | 91 | POL | 15.39 | w | +2.7 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Rafał Sulwirski Rafał Sulwirski ('96) | 96 | POL | 14.26 | w | +3.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||
1 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 21.90 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Chukwuebuka Enekwechi Chukwuebuka Enekwechi ('93) | 93 | NGR | 20.98 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jakub Szyszkowski Jakub Szyszkowski ('91) | 91 | POL | 20.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 20.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tim Nedow Tim Nedow ('90) | 90 | CAN | 20.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Curtis Jensen Curtis Jensen ('90) | 90 | USA | 19.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Orazio Cremona Orazio Cremona ('89) | 89 | RSA | 19.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Osman Can Özdeveci Osman Can Özdeveci ('95) | 95 | TUR | 18.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||
1 | Wojciech Nowicki Wojciech Nowicki ('89) | 89 | POL | 80.26 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Paweł Fajdek Paweł Fajdek ('89) | 89 | POL | 80.09 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Nick Miller Nick Miller ('93) | 93 | GBR | 78.39 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Bence Halász Bence Halász ('97) | 97 | HUN | 78.27 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Quentin Bigot Quentin Bigot ('92) | 92 | FRA | 77.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sean Donnelly Sean Donnelly ('93) | 93 | USA | 76.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marcel Lomnický Marcel Lomnický ('87) | 87 | SVK | 75.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Dilshod Nazarov Dilshod Nazarov ('82) | 82 | TJK | 74.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 73.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Ashraf Amjad Al-Saifi Ashraf Amjad Al-Saifi ('95) | 95 | QAT | 73.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Pavel Bareisha Pavel Bareisha ('91) | 91 | BLR | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m 12.6. Vind: -1.4 Finale A Finale | 12.6. | Vind: -1.4 | |||||||||||||
1 | Morolake Akinosun Morolake Akinosun ('94) | 94 | USA | 11.27 | |||||||||||
2 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 11.35 | SB | ||||||||||
3 | Imani Lansiquot Imani Lansiquot ('97) | 97 | GBR | 11.35 | SB | ||||||||||
4 | Andrea Purica Andrea Purica ('95) | 95 | VEN | 11.41 | |||||||||||
5 | Martyna Kotwiła Martyna Kotwiła ('99) | 99 | POL | 11.64 | |||||||||||
6 | Pia Skrzyszowska Pia Skrzyszowska ('01) | 01 | POL | 11.74 | |||||||||||
7 | Magdalena Stefanowicz Magdalena Stefanowicz | 00 | POL | 11.74 | |||||||||||
8 | Kamila Ciba Kamila Ciba ('95) | 95 | POL | 11.76 | SB | ||||||||||
Indledende heats | 12.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 12.6. Vind: -1.8 | 12.6. | Vind: -1.8 | |||||||||||||
1 | Imani Lansiquot Imani Lansiquot ('97) | 97 | GBR | 11.47 | Q | SB | |||||||||
2 | Morolake Akinosun Morolake Akinosun ('94) | 94 | USA | 11.51 | Q | ||||||||||
3 | Martyna Kotwiła Martyna Kotwiła ('99) | 99 | POL | 11.71 | q | ||||||||||
4 | Kamila Ciba Kamila Ciba ('95) | 95 | POL | 11.86 | q | ||||||||||
5 | Magdalena Stefanowicz Magdalena Stefanowicz | 00 | POL | 11.90 | q | ||||||||||
6 | Natasza Weiland Natasza Weiland ('97) | 97 | POL | 12.22 | |||||||||||
7 | Dominika Małkowska Dominika Małkowska ('02) | 02 | POL | 12.31 | |||||||||||
Indledende 2 12.6. Vind: -2.2 | 12.6. | Vind: -2.2 | |||||||||||||
1 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 11.48 | Q | SB | |||||||||
2 | Andrea Purica Andrea Purica ('95) | 95 | VEN | 11.49 | Q | ||||||||||
3 | Pia Skrzyszowska Pia Skrzyszowska ('01) | 01 | POL | 11.92 | q | ||||||||||
4 | Jennifer Akiniymika Jennifer Akiniymika ('01) | 01 | RUS | 11.97 | |||||||||||
5 | Katarzyna Sokólska Katarzyna Sokólska ('93) | 93 | POL | 12.01 | |||||||||||
6 | Agata Forkasiewicz Agata Forkasiewicz ('94) | 94 | POL | 12.29 | |||||||||||
K 400 m 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||
1 | Aminatou Seyni Aminatou Seyni ('96) | 96 | NIG | 51.11 | |||||||||||
2 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 51.30 | SB | ||||||||||
3 | Iga Baumgart-Witan Iga Baumgart-Witan ('89) | 89 | POL | 51.77 | SB | ||||||||||
4 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 51.83 | PB | ||||||||||
5 | Eleni Artymata Eleni Artymata ('86) | 86 | CYP | 51.91 | |||||||||||
6 | Małgorzata Hołub-Kowalik Małgorzata Hołub-Kowalik ('92) | 92 | POL | 52.05 | |||||||||||
7 | Titania Markland Titania Markland ('94) | 94 | JAM | 52.95 | |||||||||||
8 | Anyika Onuora Anyika Onuora ('84) | 84 | GBR | 53.41 | SB | ||||||||||
Finale B 12.6. | 12.6. | ||||||||||||||
1 | Laviai Nielsen Laviai Nielsen ('96) | 96 | GBR | 51.51 | SB | ||||||||||
2 | Maria Benedicta Chigbolu Maria Benedicta Chigbolu ('89) | 89 | ITA | 51.89 | |||||||||||
3 | Natalia Kaczmarek Natalia Kaczmarek ('98) | 98 | POL | 52.70 | SB | ||||||||||
4 | Jessica Turner Jessica Turner ('95) | 95 | GBR | 52.77 | PB | ||||||||||
5 | Carline Muir Carline Muir ('87) | 87 | CAN | 52.85 | SB | ||||||||||
6 | Anna Dobek Anna Dobek ('96) | 96 | POL | 53.02 | PB | ||||||||||
7 | Natalia Wosztyl Natalia Wosztyl ('99) | 99 | POL | 53.81 | PB | ||||||||||
8 | Mariola Karaś Mariola Karaś ('96) | 96 | POL | 54.61 | |||||||||||
Finale C 12.6. | 12.6. | ||||||||||||||
1 | Susane Lachele Susane Lachele | 00 | POL | 54.64 | PB | ||||||||||
2 | Aleksandra Wsołek Aleksandra Wsołek ('01) | 01 | POL | 54.94 | PB | ||||||||||
3 | Kinga Gacka Kinga Gacka ('01) | 01 | POL | 55.60 | |||||||||||
4 | Paulina Kosikowska Paulina Kosikowska ('01) | 01 | POL | 55.62 | |||||||||||
5 | Sara Neumann Sara Neumann | 00 | POL | 55.71 | SB | ||||||||||
6 | Julia Gadomska Julia Gadomska ('01) | 01 | POL | 56.13 | |||||||||||
7 | Alicja Kaczmarek Alicja Kaczmarek ('02) | 02 | POL | 56.61 | |||||||||||
8 | Julia Szewczyk Julia Szewczyk ('02) | 02 | POL | 57.36 | |||||||||||
9 | Wiktoria Wołowicz Wiktoria Wołowicz ('02) | 02 | POL | 59.59 | PB | ||||||||||
K 800 m 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||
1 | Freweyni Hailu Freweyni Hailu ('01) | 01 | ETH | 2:01.34 | PB | ||||||||||
2 | Diana Mezuliáníková Diana Mezuliáníková ('92) | 92 | CZE | 2:01.91 | SB | ||||||||||
3 | Joanna Jóźwik Joanna Jóźwik ('91) | 91 | POL | 2:03.09 | SB | ||||||||||
4 | Elena Bellò Elena Bellò ('97) | 97 | ITA | 2:03.67 | |||||||||||
5 | Angelika Sarna Angelika Sarna ('97) | 97 | POL | 2:06.08 | |||||||||||
6 | Anna Sabat Anna Sabat ('93) | 93 | POL | 2:06.80 | |||||||||||
7 | Weronika Wyka Weronika Wyka ('94) | 94 | POL | 2:08.12 | SB | ||||||||||
8 | Zuzanna Bronowska Zuzanna Bronowska ('01) | 01 | POL | 2:10.38 | |||||||||||
9 | Alicja Stój Alicja Stój ('01) | 01 | POL | 2:12.58 | |||||||||||
Aneta Lemiesz Aneta Lemiesz ('81) | 81 | POL | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 12.6. Vind: -1.4 Finale A Finale | 12.6. | Vind: -1.4 | |||||||||||||
1 | Luminosa Bogliolo Luminosa Bogliolo ('95) | 95 | ITA | 13.07 | SB | ||||||||||
2 | Klaudia Siciarz Klaudia Siciarz ('98) | 98 | POL | 13.37 | SB | ||||||||||
3 | Jade Barber Jade Barber ('93) | 93 | USA | 13.39 | |||||||||||
4 | Sviatlana Parakhonka Sviatlana Parakhonka ('97) | 97 | BLR | 13.59 | |||||||||||
5 | Beate Schrott Beate Schrott ('88) | 88 | AUT | 13.62 | |||||||||||
6 | Franziska Hofmann Franziska Hofmann ('94) | 94 | GER | 13.81 | |||||||||||
7 | Klaudia Wojtunik Klaudia Wojtunik ('99) | 99 | POL | 13.91 | |||||||||||
8 | Urszula Bhebhe Urszula Bhebhe ('92) | 92 | POL | 14.29 | SB | ||||||||||
Evonne Britton Evonne Britton ('91) | 91 | USA | DQ | ||||||||||||
K Længdespring 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||
1 | Anasztázia Nguyen Anasztázia Nguyen ('93) | 93 | HUN | 6.57 | w | +3.1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Evelise Veiga Evelise Veiga ('96) | 96 | POR | 6.57 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Magdalena Żebrowska Magdalena Żebrowska ('96) | 96 | POL | 6.51 | w | +4.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Linque Beneke Linque Beneke ('91) | 91 | RSA | 6.42 | w | +2.8 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Natalia Benedykcińska Natalia Benedykcińska | 00 | POL | 6.26 | w | +3.6 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Adrianna Sułek Adrianna Sułek ('99) | 99 | POL | 6.19 | +1.6 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Weronika Grzelak Weronika Grzelak ('97) | 97 | POL | 5.95 | +1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Angelika Faka Angelika Faka ('96) | 96 | POL | 5.78 | +1.3 | ||||||||||
|