M 100 m | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Taymir Burnet Taymir Burnet ('92) | 92 | NED | 10.28 | |||||||||||
2 | Andrew Robertson Andrew Robertson ('90) | 90 | GBR | 10.28 | SB | ||||||||||
3 | Harry Aikines-Aryeetey Harry Aikines-Aryeetey ('88) | 88 | GBR | 10.31 | |||||||||||
4 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 10.31 | |||||||||||
5 | Bismark Boateng Bismark Boateng ('92) | 92 | CAN | 10.36 | |||||||||||
6 | Zdeněk Stromšík Zdeněk Stromšík ('94) | 94 | CZE | 10.41 | |||||||||||
Hensley Paulina Hensley Paulina ('93) | 93 | NED | DQ | ||||||||||||
Joris van Gool Joris van Gool ('98) | 98 | NED | DQ | ||||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Davide Re Davide Re ('93) | 93 | ITA | 45.01 | NR | PB | |||||||||
2 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 45.71 | SB | ||||||||||
3 | Mame-Ibra Anne Mame-Ibra Anne ('89) | 89 | FRA | 45.81 | SB | ||||||||||
4 | Terrence Agard Terrence Agard ('90) | 90 | NED | 45.83 | SB | ||||||||||
5 | Daniel Mbewe Daniel Mbewe ('98) | 98 | ZAM | 46.58 | |||||||||||
6 | Daniele Corsa Daniele Corsa ('96) | 96 | ITA | 46.73 | |||||||||||
7 | Ricardo Dos Santos Ricardo Dos Santos ('94) | 94 | POR | 46.88 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Blake Leeper Blake Leeper ('89) | 89 | USA | 45.81 | |||||||||||
2 | Patrice Maurice Patrice Maurice ('89) | 89 | FRA | 46.43 | SB | ||||||||||
3 | Christopher O'Donnell Christopher O'Donnell ('98) | 98 | IRL | 47.19 | SB | ||||||||||
4 | Owen Smith Owen Smith ('94) | 94 | GBR | 47.48 | |||||||||||
5 | Eddy Leech Eddy Leech | 00 | FRA | 47.73 | |||||||||||
6 | Vincent Notz Vincent Notz ('97) | 97 | SUI | 47.86 | |||||||||||
7 | Craig Newell Craig Newell ('97) | 97 | IRL | 48.26 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Cameron Chalmers Cameron Chalmers ('97) | 97 | GBR | 46.04 | SB | ||||||||||
2 | Loïc Prévôt Loïc Prévôt ('98) | 98 | FRA | 46.21 | PB | ||||||||||
3 | Pieter Conradie Pieter Conradie ('94) | 94 | RSA | 46.41 | |||||||||||
4 | Alexander Doom Alexander Doom ('97) | 97 | BEL | 46.43 | PB | ||||||||||
5 | Charles Devantay Charles Devantay ('98) | 98 | SUI | 46.66 | PB | ||||||||||
5 | Grant Plenderleith Grant Plenderleith ('91) | 91 | GBR | 46.66 | SB | ||||||||||
7 | Ricky Petrucciani Ricky Petrucciani | 00 | SUI | 47.01 | SB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Jérôme Bellon Jérôme Bellon ('93) | 93 | SUI | 47.29 | PB | ||||||||||
2 | Jochem Dobber Jochem Dobber ('97) | 97 | NED | 47.37 | SB | ||||||||||
3 | Joël Flury Joël Flury ('96) | 96 | SUI | 47.48 | PB | ||||||||||
4 | Nout Wardenburg Nout Wardenburg ('97) | 97 | NED | 47.97 | SB | ||||||||||
5 | Rija Vatomanga Gardiner Rija Vatomanga Gardiner ('99) | 99 | MAD | 48.16 | SB | ||||||||||
6 | Cillin Greene Cillin Greene ('98) | 98 | IRL | 48.17 | |||||||||||
7 | Jonathan Vilaine Jonathan Vilaine ('91) | 91 | FRA | 50.15 | SB | ||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Liam Gumprecht Liam Gumprecht ('02) | 02 | SUI | 49.35 | PB | ||||||||||
2 | Stefano Mosca Stefano Mosca ('97) | 97 | ITA | 49.66 | PB | ||||||||||
3 | Alessandro Salogni Alessandro Salogni ('96) | 96 | ITA | 51.15 | PB | ||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Simas Bertašius Simas Bertašius ('93) | 93 | LTU | 3:42.72 | |||||||||||
2 | Ryan Mphahlele Ryan Mphahlele ('98) | 98 | RSA | 3:43.01 | |||||||||||
3 | Archie Davis Archie Davis ('98) | 98 | GBR | 3:43.74 | |||||||||||
4 | Luca Noti Luca Noti ('95) | 95 | SUI | 3:44.03 | PB | ||||||||||
5 | Michael Curti Michael Curti ('94) | 94 | SUI | 3:45.32 | SB | ||||||||||
6 | Pascal Furtwängler Pascal Furtwängler ('93) | 93 | SUI | 3:47.25 | SB | ||||||||||
7 | Hendrik Engel Hendrik Engel ('92) | 92 | GER | 3:50.18 | SB | ||||||||||
8 | Reto Ramseier Reto Ramseier ('93) | 93 | SUI | 3:50.28 | PB | ||||||||||
9 | Julien Stalhandske Julien Stalhandske | 00 | SUI | 3:50.75 | PB | ||||||||||
10 | Urs Schönenberger Urs Schönenberger ('91) | 91 | SUI | 3:50.97 | SB | ||||||||||
11 | Joaquim Jaeger Joaquim Jaeger ('96) | 96 | SUI | 3:51.67 | SB | ||||||||||
12 | Ilias Hernandez Ilias Hernandez ('93) | 93 | SUI | 3:53.03 | SB | ||||||||||
13 | Jonas Schöpfer Jonas Schöpfer ('96) | 96 | SUI | 3:53.86 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Meddy Fouquet Meddy Fouquet ('91) | 91 | FRA | 3:49.63 | PB | ||||||||||
2 | Simon Schüpbach Simon Schüpbach ('97) | 97 | SUI | 3:57.70 | PB | ||||||||||
3 | Kiflay Mengestabe Kiflay Mengestabe ('93) | 93 | SUI | 3:59.05 | PB | ||||||||||
4 | Léon Dietrich Léon Dietrich ('01) | 01 | SUI | 4:01.00 | PB | ||||||||||
5 | Dominic Müller Dominic Müller ('89) | 89 | GER | 4:01.66 | PB | ||||||||||
6 | Ramon Hürlimann Ramon Hürlimann ('01) | 01 | SUI | 4:02.99 | PB | ||||||||||
7 | Colin Maneff Colin Maneff ('02) | 02 | SUI | 4:05.05 | PB | ||||||||||
8 | Léo Lädermann Léo Lädermann ('02) | 02 | SUI | 4:07.43 | PB | ||||||||||
9 | Ismaïl Sahbane Ismaïl Sahbane ('02) | 02 | SUI | 4:09.21 | PB | ||||||||||
Diego Klopfenstein Diego Klopfenstein ('97) | 97 | SUI | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk | |||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +2.6 | Vind: +2.6 | ||||||||||||||
1 | Jason Joseph Jason Joseph ('98) | 98 | SUI | 13.38 | w | ||||||||||
2 | João Vitor de Oliveira João Vitor de Oliveira ('92) | 92 | POR | 13.63 | w | ||||||||||
3 | Benjamin Sedecias Benjamin Sedecias ('95) | 95 | FRA | 13.85 | w | ||||||||||
4 | Ludovic Payen Ludovic Payen ('95) | 95 | FRA | 14.07 | w | ||||||||||
5 | Max Hrelja Max Hrelja ('98) | 98 | SWE | 14.10 | w | ||||||||||
Hassane Fofana Hassane Fofana ('92) | 92 | ITA | DNF | w | |||||||||||
Michael Obasuyi Michael Obasuyi ('99) | 99 | BEL | DNF | w | |||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Brahian Peña Brahian Peña ('94) | 94 | SUI | 13.87 | |||||||||||
2 | Wellington Zaza Wellington Zaza ('95) | 95 | LBR | 13.98 | SB | ||||||||||
3 | Mohamed Koussi Mohamed Koussi ('94) | 94 | MAR | 14.22 | |||||||||||
4 | Erik Balnuweit Erik Balnuweit ('88) | 88 | GER | 14.23 | |||||||||||
5 | Just Kwaou-Mathey Just Kwaou-Mathey ('99) | 99 | FRA | 14.32 | |||||||||||
6 | Gerard O'Donnell Gerard O'Donnell ('88) | 88 | IRL | 14.35 | |||||||||||
Indledende 3 Vind: -1.1 | Vind: -1.1 | ||||||||||||||
1 | Jason Nicholson Jason Nicholson ('99) | 99 | GBR | 14.50 | PB | ||||||||||
2 | Philippe Petitjean Philippe Petitjean ('97) | 97 | TOG | 14.75 | |||||||||||
3 | Daniel Saliba Daniel Saliba ('95) | 95 | MLT | 16.11 | |||||||||||
4 | Thierry Serge Essamba Thierry Serge Essamba ('80) | 80 | CMR | 16.74 | PB | ||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sebastian Rodger Sebastian Rodger ('91) | 91 | GBR | 49.58 | SB | ||||||||||
2 | José Reynaldo Bencosme José Reynaldo Bencosme ('92) | 92 | ITA | 50.25 | SB | ||||||||||
3 | Joshua Abuaku Joshua Abuaku ('96) | 96 | GER | 50.41 | |||||||||||
4 | Kariem Hussein Kariem Hussein ('89) | 89 | SUI | 50.47 | SB | ||||||||||
5 | Rilwan Alowonle Rilwan Alowonle ('93) | 93 | NGR | 50.48 | |||||||||||
6 | Nick Smidt Nick Smidt ('97) | 97 | NED | 50.91 | |||||||||||
7 | Dany Brand Dany Brand ('96) | 96 | SUI | 51.02 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Chris McAlister Chris McAlister ('95) | 95 | GBR | 49.92 | PB | ||||||||||
2 | Alastair Chalmers Alastair Chalmers | 00 | GBR | 50.07 | NU20R | PB | |||||||||
3 | Alex Knibbs Alex Knibbs ('99) | 99 | GBR | 50.16 | PB | ||||||||||
4 | Luke Campbell Luke Campbell ('94) | 94 | GER | 50.51 | SB | ||||||||||
5 | Alain-Hervé Mfomkpa Alain-Hervé Mfomkpa ('96) | 96 | SUI | 50.72 | SB | ||||||||||
6 | Jack Lawrie Jack Lawrie ('96) | 96 | GBR | 51.21 | |||||||||||
7 | Ramsey Angela Ramsey Angela ('99) | 99 | NED | 51.80 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Tyri Donovan Tyri Donovan ('98) | 98 | GBR | 51.40 | SB | ||||||||||
2 | Seamus Derbyshire Seamus Derbyshire | 00 | GBR | 51.59 | PB | ||||||||||
3 | Wilfried Happio Wilfried Happio ('98) | 98 | FRA | 51.59 | |||||||||||
4 | Julien Bonvin Julien Bonvin ('99) | 99 | SUI | 52.43 | |||||||||||
5 | Mattia Tajana Mattia Tajana ('96) | 96 | SUI | 52.46 | |||||||||||
6 | Kevin Achouri Kevin Achouri ('90) | 90 | FRA | 52.56 | SB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Lennox Thompson Lennox Thompson ('93) | 93 | GBR | 52.04 | PB | ||||||||||
2 | Emir Dridi Emir Dridi ('97) | 97 | SUI | 53.25 | |||||||||||
3 | Sales Junior Inglin Sales Junior Inglin ('99) | 99 | SUI | 54.31 | SB | ||||||||||
4 | Lars Widmer Lars Widmer ('99) | 99 | SUI | 54.91 | |||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tom Gale Tom Gale ('98) | 98 | GBR | 2.10 | |||||||||||
1 | William Grimsey William Grimsey ('96) | 96 | GBR | 2.10 | |||||||||||
3 | Viktor Lonskyy Viktor Lonskyy ('95) | 95 | UKR | 2.10 | |||||||||||
3 | Eugenio Meloni Eugenio Meloni ('94) | 94 | ITA | 2.10 | |||||||||||
3 | David Smith David Smith ('91) | 91 | GBR | 2.10 | |||||||||||
6 | Vivien Streit Vivien Streit ('92) | 92 | SUI | 2.05 | SB | ||||||||||
7 | Rory Dwyer Rory Dwyer ('97) | 97 | GBR | 2.05 | |||||||||||
Grant Szalek Grant Szalek ('98) | 98 | AUS | NH | ||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Charlie Myers Charlie Myers ('97) | 97 | GBR | 5.71 | NU23R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Axel Chapelle Axel Chapelle ('95) | 95 | FRA | 5.60 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Harry Coppell Harry Coppell ('96) | 96 | GBR | 5.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Dominik Alberto Dominik Alberto ('92) | 92 | SUI | 5.20 | |||||||||||
5 | Joel Leon Benitez Joel Leon Benitez ('98) | 98 | GBR | 5.10 | |||||||||||
6 | Mejdi Chehata Mejdi Chehata ('97) | 97 | TUN | 5.00 | |||||||||||
7 | Adrian Kübler Adrian Kübler ('97) | 97 | SUI | 4.80 | |||||||||||
7 | Frédéric Matthys Frédéric Matthys ('98) | 98 | SUI | 4.80 | SB | ||||||||||
9 | Keanu Dällenbach Keanu Dällenbach | 00 | SUI | 4.60 | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Filippo Randazzo Filippo Randazzo ('96) | 96 | ITA | 7.67 | -0.2 | ||||||||||
2 | Uladzislau Bulakhau Uladzislau Bulakhau ('99) | 99 | BLR | 7.59 | +0.6 | ||||||||||
3 | Christopher Ullmann Christopher Ullmann ('93) | 93 | SUI | 7.48 | -0.1 | ||||||||||
4 | Samuel Khogali Samuel Khogali ('97) | 97 | GBR | 7.44 | +0.4 | ||||||||||
5 | Jarod Biya Jarod Biya | 00 | SUI | 7.40 | -0.5 | ||||||||||
6 | Nils Poncet Nils Poncet ('94) | 94 | FRA | 7.12 | -0.1 | ||||||||||
7 | Ian Paul Grech Ian Paul Grech ('93) | 93 | MLT | 6.73 | -0.1 | ||||||||||
8 | Scott Hall Scott Hall ('94) | 94 | GBR | 5.51 | +0.2 | ||||||||||
Jonas Rufener Jonas Rufener ('92) | 92 | SUI | NM | ||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Norbert Rivasz-Tóth Norbert Rivasz-Tóth ('96) | 96 | HUN | 75.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Bartul Bašić Bartul Bašić ('95) | 95 | CRO | 74.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Franck Di Sanza Franck Di Sanza | 00 | SUI | 55.22 | SB | ||||||||||
M 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | NED | 38.39 | |||||||||||||
Christopher Garia, Churandy Martina, Hensley Paulina, Taymir Burnet | |||||||||||||||
2 | CZE | 38.62 | NR | ||||||||||||
Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka, Dominik Záleský | |||||||||||||||
3 | FIN | 39.51 | |||||||||||||
Eetu Rantala, Samuel Purola, Oskari Lehtonen, Riku Illukka | |||||||||||||||
4 | U23 | NED | 39.78 | ||||||||||||
Dominique Zwiep, Shaquille Haverkamp, Joris van Gool, Jim Van Gorkum | |||||||||||||||
5 | Sverige Sverige | SWE | 40.21 | ||||||||||||
Kasper Kadestål, Austin Hamilton, Max Hrelja, Anders Pihlblad | |||||||||||||||
6 | U23 | IRL | 40.54 | ||||||||||||
David McDonald, Tope Adeyeye, Mark Smyth, Joseph Ojewumi | |||||||||||||||
7 | U20 | SUI | 41.15 | ||||||||||||
Timo Castrini, Timothé Mumenthaler, Joël Ngimbi Mabiala, Simon Graf | |||||||||||||||
8 | U23 | SUI | 41.69 | ||||||||||||
Halou-Gee Traoré, Joel Schüpbach, Valentin Luc, Gaëtan Carusone | |||||||||||||||
K 100 m | |||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +2.1 | Vind: +2.1 | ||||||||||||||
1 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 11.20 | w | ||||||||||
2 | Marije van Hunenstijn Marije van Hunenstijn ('95) | 95 | NED | 11.24 | w | ||||||||||
3 | Kristal Awuah Kristal Awuah ('99) | 99 | GBR | 11.29 | w | ||||||||||
4 | Diana Vaisman Diana Vaisman ('98) | 98 | ISR | 11.33 | w | ||||||||||
5 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 11.38 | w | ||||||||||
6 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 11.40 | w | ||||||||||
7 | Ciara Neville Ciara Neville ('99) | 99 | IRL | 11.47 | w | ||||||||||
8 | Claudia Payton Claudia Payton ('98) | 98 | SWE | 11.70 | w | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Jessica-Bianca Wessolly Jessica-Bianca Wessolly ('96) | 96 | GER | 11.59 | SB | ||||||||||
2 | Géraldine Frey Géraldine Frey ('97) | 97 | SUI | 11.63 | PB | ||||||||||
3 | Kadene Vassell Kadene Vassell ('89) | 89 | NED | 11.65 | |||||||||||
4 | Manon Depuydt Manon Depuydt ('97) | 97 | BEL | 11.66 | =SB | ||||||||||
5 | Hanna-Maari Latvala Hanna-Maari Latvala ('87) | 87 | FIN | 11.67 | |||||||||||
6 | Bowien Jansen Bowien Jansen ('98) | 98 | NED | 11.67 | |||||||||||
7 | Orphee Neola Orphee Neola ('91) | 91 | FRA | 11.68 | SB | ||||||||||
8 | Georgina Adam Georgina Adam | 00 | GBR | 11.75 | SB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Molly Scott Molly Scott ('99) | 99 | IRL | 11.78 | |||||||||||
2 | Sarah Quinn Sarah Quinn ('98) | 98 | IRL | 11.79 | |||||||||||
3 | Coralie Ambrosini Coralie Ambrosini ('97) | 97 | SUI | 11.85 | |||||||||||
4 | Charlotte Wingfield Charlotte Wingfield ('94) | 94 | MLT | 11.97 | |||||||||||
5 | Samantha Dagry Samantha Dagry ('94) | 94 | SUI | 11.98 | |||||||||||
6 | Riccarda Dietsche Riccarda Dietsche ('96) | 96 | SUI | 12.01 | |||||||||||
7 | Natacha Kouni Natacha Kouni ('01) | 01 | SUI | 12.18 | |||||||||||
8 | Judith Goll Judith Goll ('99) | 99 | SUI | 12.19 | |||||||||||
Indledende 4 Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Lynn Mantingh Lynn Mantingh | 00 | SUI | 11.87 | PB | ||||||||||
2 | Cynthia Reinle Cynthia Reinle | 00 | SUI | 11.92 | PB | ||||||||||
3 | Maja Almgren Maja Almgren ('98) | 98 | SWE | 12.09 | |||||||||||
4 | Abisola Deborah Agbelese Abisola Deborah Agbelese ('01) | 01 | SUI | 12.21 | |||||||||||
5 | Muswama Kambundji Muswama Kambundji ('96) | 96 | SUI | 12.27 | SB | ||||||||||
6 | Alizée Rusca Alizée Rusca ('99) | 99 | SUI | 12.49 | SB | ||||||||||
Indledende 5 Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Gina Akpe-Moses Gina Akpe-Moses ('99) | 99 | IRL | 11.68 | |||||||||||
2 | Fanny Appes Ekanga Fanny Appes Ekanga ('89) | 89 | CMR | 11.98 | |||||||||||
3 | Céline Schwarzentruber Céline Schwarzentruber ('98) | 98 | SUI | 12.18 | |||||||||||
4 | Aurélie Gutschmidt Aurélie Gutschmidt ('98) | 98 | SUI | 12.26 | SB | ||||||||||
5 | Caitlin Maguire Caitlin Maguire ('99) | 99 | IRL | 12.26 | |||||||||||
6 | Danielle Polster Danielle Polster ('98) | 98 | ISR | 12.35 | |||||||||||
7 | Celine Van Till Celine Van Till ('91) | 91 | SUI | 15.72 | PB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Deborah Sananes Deborah Sananes ('95) | 95 | FRA | 51.55 | PB | ||||||||||
2 | Amy Allcock Amy Allcock ('93) | 93 | GBR | 52.21 | SB | ||||||||||
3 | Emily Diamond Emily Diamond ('91) | 91 | GBR | 52.27 | SB | ||||||||||
4 | Hannah Williams Hannah Williams ('98) | 98 | GBR | 53.20 | |||||||||||
5 | Ama Pipi Ama Pipi ('95) | 95 | GBR | 53.21 | |||||||||||
6 | Micha Powell Micha Powell ('95) | 95 | CAN | 53.98 | |||||||||||
7 | Brigitte Ntiamoah Brigitte Ntiamoah ('94) | 94 | FRA | 54.52 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Davicia Patterson Davicia Patterson | 00 | IRL | 52.57 | NU20R | PB | |||||||||
2 | Amber Anning Amber Anning | 00 | GBR | 52.64 | PB | ||||||||||
3 | Phillipa Lowe Phillipa Lowe ('92) | 92 | GBR | 52.83 | PB | ||||||||||
4 | Kalyl Amaro Kalyl Amaro ('98) | 98 | FRA | 53.00 | PB | ||||||||||
5 | Nicky van Leuveren Nicky van Leuveren ('90) | 90 | NED | 53.68 | SB | ||||||||||
6 | Eva Hovenkamp Eva Hovenkamp ('96) | 96 | NED | 53.79 | SB | ||||||||||
7 | Veronica Vancardo Veronica Vancardo | 00 | SUI | 54.20 | PB | ||||||||||
8 | Louise-Anne Bertheau Louise-Anne Bertheau ('92) | 92 | FRA | 54.79 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 52.87 | SB | ||||||||||
2 | Laurine Xailly Laurine Xailly ('97) | 97 | FRA | 54.04 | |||||||||||
3 | Laura de Witte Laura de Witte ('95) | 95 | NED | 54.14 | SB | ||||||||||
4 | Cliodhna Manning Cliodhna Manning ('95) | 95 | IRL | 54.40 | |||||||||||
5 | Eleonora Foudraz Eleonora Foudraz ('01) | 01 | ITA | 55.25 | |||||||||||
6 | Rachel Pellaud Rachel Pellaud ('95) | 95 | SUI | 55.43 | SB | ||||||||||
7 | Vanessa Zimmermann Vanessa Zimmermann ('90) | 90 | SUI | 55.43 | SB | ||||||||||
8 | Giulia Senn Giulia Senn ('01) | 01 | SUI | 55.46 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mari Smith Mari Smith ('96) | 96 | GBR | 2:03.02 | SB | ||||||||||
2 | Alanna Lally Alanna Lally ('96) | 96 | IRL | 2:04.96 | SB | ||||||||||
3 | Nais Racasan Nais Racasan ('01) | 01 | FRA | 2:06.40 | PB | ||||||||||
4 | Melina Andorra Melina Andorra ('01) | 01 | SUI | 2:06.77 | PB | ||||||||||
5 | Selina Fehler Selina Fehler ('98) | 98 | SUI | 2:07.09 | PB | ||||||||||
6 | Sina Sprecher Sina Sprecher ('89) | 89 | SUI | 2:07.91 | SB | ||||||||||
7 | Carolina Hernandez-Pita Carolina Hernandez-Pita ('99) | 99 | SUI | 2:11.85 | |||||||||||
8 | Sonja Andenmatten Sonja Andenmatten ('99) | 99 | SUI | 2:16.80 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Valentina Rosamilia Valentina Rosamilia ('03) | 03 | SUI | 2:06.86 | PB | ||||||||||
2 | Carla Mendes Carla Mendes ('94) | 94 | CPV | 2:07.03 | NR | PB | |||||||||
3 | Sabine Bonvin Sabine Bonvin ('94) | 94 | SUI | 2:07.99 | PB | ||||||||||
4 | Laura Giudice Laura Giudice ('02) | 02 | SUI | 2:09.53 | PB | ||||||||||
5 | Stefanie Barmet Stefanie Barmet ('92) | 92 | SUI | 2:10.79 | SB | ||||||||||
6 | Lisa Stöckli Lisa Stöckli ('94) | 94 | SUI | 2:12.35 | |||||||||||
7 | Juliette Morath Juliette Morath ('02) | 02 | SUI | 2:14.52 | PB | ||||||||||
8 | Alana Vannay Alana Vannay ('99) | 99 | SUI | 2:14.85 | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm | |||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.3 | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Solenn Compper Solenn Compper ('95) | 95 | FRA | 13.11 | |||||||||||
2 | Yasmin Miller Yasmin Miller ('95) | 95 | GBR | 13.26 | SB | ||||||||||
3 | Heather Paton Heather Paton ('96) | 96 | GBR | 13.43 | |||||||||||
4 | Alicia Barrett Alicia Barrett ('98) | 98 | GBR | 13.48 | |||||||||||
5 | Coralie Comte Coralie Comte ('95) | 95 | FRA | 13.49 | |||||||||||
Stephanie Bendrat Stephanie Bendrat ('91) | 91 | AUT | DNF | ||||||||||||
Adelly Brito Adelly Brito ('87) | 87 | BRA | DQ | ||||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Sarah Lavin Sarah Lavin ('94) | 94 | IRL | 13.26 | SB | ||||||||||
2 | Farah Jacques Farah Jacques ('90) | 90 | CAN | 13.42 | |||||||||||
3 | Sarah Missinne Sarah Missinne ('95) | 95 | BEL | 13.44 | |||||||||||
4 | Pauline Lett Pauline Lett ('91) | 91 | FRA | 13.47 | |||||||||||
5 | Awa Sene Awa Sene ('94) | 94 | FRA | 13.65 | |||||||||||
6 | Sandra Sogoyou Sandra Sogoyou ('91) | 91 | FRA | 13.80 | SB | ||||||||||
7 | Chloe Beaucarne Chloe Beaucarne ('97) | 97 | BEL | 13.85 | |||||||||||
8 | Selina Von Jackowski Selina Von Jackowski ('97) | 97 | SUI | 13.89 | |||||||||||
Indledende 3 Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Sarah Quinn Sarah Quinn ('98) | 98 | IRL | 13.74 | PB | ||||||||||
2 | Julia Schneider Julia Schneider ('92) | 92 | SUI | 13.76 | |||||||||||
3 | Tatiana Wothor Tatiana Wothor ('98) | 98 | FRA | 14.01 | |||||||||||
4 | Carine Allard Carine Allard ('92) | 92 | FRA | 14.15 | |||||||||||
5 | Meline Coulet Meline Coulet ('97) | 97 | FRA | 14.68 | |||||||||||
6 | Michèle Garlinski Michèle Garlinski ('93) | 93 | SUI | 15.25 | SB | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Femke Bol Femke Bol | 00 | NED | 55.94 | NU23R NU20R | PB | |||||||||
2 | Meghan Beesley Meghan Beesley ('89) | 89 | GBR | 56.00 | |||||||||||
3 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 56.56 | |||||||||||
4 | Djamila Böhm Djamila Böhm ('94) | 94 | GER | 56.61 | SB | ||||||||||
5 | Yasmin Giger Yasmin Giger ('99) | 99 | SUI | 56.63 | SB | ||||||||||
6 | Lina Nielsen Lina Nielsen ('96) | 96 | GBR | 56.67 | PB | ||||||||||
7 | Jessie Knight Jessie Knight ('94) | 94 | GBR | 56.85 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Jessica Turner Jessica Turner ('95) | 95 | GBR | 56.41 | SB | ||||||||||
2 | Aurelie Chaboudez Aurelie Chaboudez ('93) | 93 | FRA | 56.62 | SB | ||||||||||
3 | Jackie Baumann Jackie Baumann ('95) | 95 | GER | 57.11 | SB | ||||||||||
4 | Christine Salterberg Christine Salterberg ('94) | 94 | GER | 57.40 | |||||||||||
5 | Nina Brino Forgnon Nina Brino Forgnon ('98) | 98 | FRA | 57.45 | PB | ||||||||||
6 | Farah Clerc Farah Clerc ('90) | 90 | FRA | 58.68 | |||||||||||
7 | Alena Hrusoci Alena Hrusoci ('95) | 95 | CRO | 58.76 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Nora Ritzen Nora Ritzen ('93) | 93 | NED | 58.00 | SB | ||||||||||
2 | Caren Agreiter Caren Agreiter ('96) | 96 | ITA | 58.45 | SB | ||||||||||
3 | Nessa Cooper Millet Nessa Cooper Millet ('94) | 94 | IRL | 58.92 | |||||||||||
4 | Oksana Aeschbacher Oksana Aeschbacher ('98) | 98 | SUI | 59.05 | PB | ||||||||||
5 | Daniela Kyburz Daniela Kyburz ('88) | 88 | SUI | 59.63 | SB | ||||||||||
6 | Karin Disch Karin Disch ('97) | 97 | SUI | 1:00.14 | |||||||||||
7 | Avril Jackson Avril Jackson ('86) | 86 | GBR | 1:01.43 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jossie Graumann Jossie Graumann ('94) | 94 | GER | 1.88 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Prisca Duvernay Prisca Duvernay ('91) | 91 | FRA | 1.85 | SB | ||||||||||
3 | Emily Borthwick Emily Borthwick ('97) | 97 | GBR | 1.82 | |||||||||||
4 | Emma Nuttall Emma Nuttall ('92) | 92 | GBR | 1.79 | |||||||||||
5 | Moe Sasegbon Moe Sasegbon ('91) | 91 | NGR | 1.79 | |||||||||||
6 | Deborah Vomsattel Deborah Vomsattel ('96) | 96 | SUI | 1.79 | =PB | ||||||||||
7 | Marithé Engondo Marithé Engondo ('02) | 02 | SUI | 1.76 | |||||||||||
8 | Lea Loisy Lea Loisy | 00 | FRA | 1.73 | =PB | ||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nicole Büchler Nicole Büchler ('83) | 83 | SUI | 4.00 | |||||||||||
1 | Pascale Stöcklin Pascale Stöcklin ('97) | 97 | SUI | 4.00 | |||||||||||
3 | Emma Kiviniemi Andersson Emma Kiviniemi Andersson ('91) | 91 | SWE | 3.80 | |||||||||||
4 | Ellie McCartney Ellie McCartney ('99) | 99 | IRL | 3.80 | |||||||||||
5 | Dorra Mahfoudhi Dorra Mahfoudhi ('93) | 93 | TUN | 3.80 | |||||||||||
Molly Elliott Molly Elliott ('02) | 02 | GBR | NH | ||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lu Minjia Lu Minjia ('90) | 90 | CHN | 6.11 | +0.7 | ||||||||||
2 | Rebecca Chapman Rebecca Chapman ('92) | 92 | GBR | 5.99 | +1.3 | SB | |||||||||
3 | Michèle Garlinski Michèle Garlinski ('93) | 93 | SUI | 5.88 | -0.1 | SB | |||||||||
4 | Céline Schwarzentruber Céline Schwarzentruber ('98) | 98 | SUI | 5.71 | -1.6 | ||||||||||
5 | Marina Galvez Marina Galvez ('91) | 91 | FRA | 5.71 | -0.3 | ||||||||||
6 | Sarah Leech Sarah Leech ('98) | 98 | FRA | 5.60 | +1.0 | SB | |||||||||
7 | Elenore Bailly Elenore Bailly ('91) | 91 | CIV | 5.58 | +0.6 | SB | |||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Amy Holder Amy Holder ('96) | 96 | GBR | 56.42 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Irene Donzelot Irene Donzelot ('88) | 88 | FRA | 56.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Corinne Nugter Corinne Nugter ('92) | 92 | NED | 54.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Vanessa Kamga Vanessa Kamga ('98) | 98 | SWE | 54.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Niamh FogartyNiamh Fogarty ('99) | 99 | IRL | 49.43 | |||||||||||
6 | Pauline Vaglio-Agnes Pauline Vaglio-Agnes ('92) | 92 | FRA | 46.79 | |||||||||||
7 | Ophélie De Oliveira Ophélie De Oliveira ('96) | 96 | POR | 46.50 | |||||||||||
8 | Marie Guillaume Marie Guillaume ('96) | 96 | FRA | 40.00 | |||||||||||
K 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | NED | 43.25 | |||||||||||||
Eefje Boons, Marije van Hunenstijn, Madiea Ghafoor, Naomi Sedney | |||||||||||||||
2 | SUI | 43.59 | |||||||||||||
Riccarda Dietsche, Sarah Atcho, Ajla Del Ponte, Salomé Kora | |||||||||||||||
3 | U23 | IRL | 44.54 | ||||||||||||
Molly Scott, Ciara Neville, Gina Akpe-Moses | |||||||||||||||
4 | U23 | SUI | 44.83 | ||||||||||||
Inola Blatty, Silke Lemmens, Coralie Ambrosini, Géraldine Frey | |||||||||||||||
5 | U20 | SUI | 44.84 | ||||||||||||
Abisola Deborah Agbelese, Lynn Mantingh, Nadja Zurlinden, Cynthia Reinle | |||||||||||||||
6 | SUI | 44.89 | |||||||||||||
Muswama Kambundji, Cornelia Halbheer, Samantha Dagry, Laetitia Hermet | |||||||||||||||
7 | ISR | 45.15 | NR | ||||||||||||
Cal Cagmon, Diana Vaisman, Olga Lenskay Yarko, Danielle Polster | |||||||||||||||
8 | Sverige Sverige | SWE | 45.30 | ||||||||||||
Claudia Payton, Denise Eriksson, Amanda Hansson, Maja Almgren | |||||||||||||||
D17 100 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kylian Widmer Kylian Widmer ('02) | 02 | SUI | 11.06 | PB | ||||||||||
P17 100 m Vind: -0.3 Finale A Finale | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Joyce Lussi Joyce Lussi ('02) | 02 | SUI | 12.42 | SB |