Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Bagsværd: TRACKS T3 banestævne 18.5.2019
Bagsværd Stadion

M 100 m    
Vind: -2.3

Finale A

Finale
Vind: -2.3
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.77
  
 SB
2Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM11.04
  
 SB
3Emil FrændeEmil Frænde Sparta11.21
  
 SB
4Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM11.27
  
 SB
5Simon MathiasenSimon Mathiasen ('96)Hvidovre AM11.47
  
 
6Sebastian Kordt LassenSebastian Kordt Lassen ('93)Frederiksberg IF11.65
  
 
7Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)BAC11.84
  
 
Finale B
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Frederik RegliFrederik Regli ('90)Frederiksberg IF11.33
  
 PB
2Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta11.36
  
 PB
3Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)Sparta11.49
  
 PB
4Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF11.70
  
 PB
5Troels KaasTroels Kaas ('95)BAC11.76
  
 PB
6Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.87
  
 SB
7Martin Holbøl KristensenMartin Holbøl Kristensen ('92)Skive AM11.88
  
 =SB
Finale C
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1Christian MøllerChristian Møller ('61)Sparta13.17
  
 =SB
2Noa Bak-PedersenNoa Bak-Pedersen ('96)Frederiksberg IF13.32
  
 =SB
Finale D
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Gisle DonsGisle Dons ('78)BAC13.15
  
 =PB
2Iasonas KoniarisIasonas Koniaris ('97)Hvidovre AM11.69
  
 =PB
2Henrik BergHenrik Berg ('63)BAC13.75
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta48.49
  
 SB
2Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM49.59
  
 SB
3Iasonas KoniarisIasonas Koniaris ('97)Hvidovre AM50.25
  
 PB
4Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF50.74
  
 PB
5Martin Holbøl KristensenMartin Holbøl Kristensen ('92)Skive AM52.56
  
 =SB
Finale B
1Sebastian LarvadSebastian Larvad ('01)Hvidovre AM52.03
  
 PB
2Sebastian S.P. GaarnSebastian S.P. Gaarn ('92)Frederiksberg IF55.37
  
 SB
Finale C
1Adem Mohamed AlaminAdem Mohamed Alamin ('99)PSF58.48
  
 PB
Finale D
1Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)BAC1:01.42
  
 SB
Finale E
1Elia Noél LattaElia Noél Latta ('02)Hvidovre AM53.16
  
 PB
M 600 m    

Finale A

Finale
1Andreas BubeAndreas Bube ('87)BAC1:18.92
  
 SB
2Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)Sparta1:19.96
  
 PB
3William DevantierWilliam Devantier Sparta1:22.46
  
 PB
4Marquis CaldwellMarquis Caldwell ('90)If Gullfoss / USA1:24.04
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Christoffer Frost JohansenChristoffer Frost Johansen ('97)BAC3:49.69
  
 PB
2Jacob Ejby StengaardJacob Ejby Stengaard ('94)Odense Atletik 3:52.56
  
 SB
3Rasmus GregersenRasmus Gregersen ('95)Odense Atletik 3:54.13
  
 SB
4
Joakim Andersson
Joakim Andersson ('92)
/ SWE3:59.05
  
 PB
5Theis LæssøeTheis Læssøe ('93)Amager AC3:59.37
  
 PB
6Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)Frederiksberg IF4:00.41
  
 SB
7Magnus DewettMagnus Dewett ('95)Herning LK4:01.68
  
 
8Linus LindquistLinus Lindquist ('02)Sparta4:06.65
  
 SB
9Malthe NielsenMalthe Nielsen ('99)Sparta4:11.12
  
 SB
Mattias Ohlsson
Mattias Ohlsson ('94)
/ SWE DNF
  
 
Finale B
1Rasmus BaltzersenRasmus Baltzersen ('02)BAC4:03.11
  
 SB
2Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)BAC4:03.46
  
 PB
3Patrick LeesePatrick Leese ('88)Frederiksberg IF4:06.12
  
 SB
4Conrad LindConrad Lind ('01)Sparta4:06.41
  
 PB
5Mads JørgensenMads Jørgensen ('88)Frederiksberg IF4:11.64
  
 SB
6Martin MøllgaardMartin Møllgaard ('03)Frederiksberg IF4:12.19
  
 PB
7
Marc Lövgren Karlsson
Marc Lövgren Karlsson ('74)
/ SWE4:13.45
  
 SB
8Mads SchrøderMads Schrøder Odense Atletik 4:20.84
  
 SB
9Noah Grunnet NouriNoah Grunnet Nouri ('02)BAC4:21.39
  
 SB
10Frederik FürstenbergFrederik Fürstenberg ('93)Sparta4:28.08
  
 SB
Christian Jørn HansenChristian Jørn Hansen ('91)BAC DNF
  
 
Finale C
1Louis CantbyLouis Cantby ('01)Sparta4:18.93
  
 
2Gustav BendsenGustav Bendsen ('03)KIF4:27.62
  
 =SB
3Jacob Weel RosboJacob Weel Rosbo BAC4:31.11
  
 PB
4Lasse Kuhre HansenLasse Kuhre Hansen ('96)Viking Atletik4:32.08
  
 =PB
5Jeppe HaghfeltJeppe Haghfelt ('03)Sparta4:33.30
  
 PB
6Anders LagergrenAnders Lagergren ('91)PSF4:34.80
  
 PB
7Lauge RasmussenLauge Rasmussen ('03)Trongårdens IF 4:37.18
  
 PB
8Martin Højland NielsenMartin Højland Nielsen ('93)KIF4:37.89
  
 SB
9Christopher StrandgaardChristopher Strandgaard ('06)Sparta4:37.97
  
 =PB
10Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM4:48.99
  
 SB
Finale D
1Theis MunktvedTheis Munktved ('02)Blovstrød Løverne4:40.38
  
 PB
2Mattias KalvågMattias Kalvåg ('85)Blovstrød Løverne4:50.28
  
 =PB
3Bo RahbækBo Rahbæk ('81)Sparta4:50.60
  
 SB
4Laurits PantmannLaurits Pantmann ('03)BAC4:51.34
  
 =PB
5Philip MørchPhilip Mørch ('74)Blovstrød Løverne4:55.02
  
 SB
6Johnny MøllerJohnny Møller ('59)Sparta4:59.87
  
 SB
7William Kragholm NørsøllerWilliam Kragholm Nørsøller ('07)Blovstrød Løverne5:00.60
  
 PB
8Henrik LarsenHenrik Larsen ('64)Blovstrød Løverne5:05.14
  
 =SB
9Emil RasmussenEmil Rasmussen ('01)Frederiksberg IF5:04.77
  
 =PB
Finale E
1Henrik SørensenHenrik Sørensen ('70)BAC4:54.68
  
 =SB
2Simon LessélSimon Lessél ('90)AK Brøndby4:55.60
  
 PB
3William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta5:01.13
  
 PB
4Carsten SiggaardCarsten Siggaard ('64)Blovstrød Løverne5:03.22
  
 SB
5Christian ThodsenChristian Thodsen ('75)Blovstrød Løverne5:11.42
  
 =PB
6Christian HaslundChristian Haslund ('77)Blovstrød Løverne5:15.85
  
 =PB
Joachim RønsholtJoachim Rønsholt ('99)Sparta DNF
  
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
Anton ØstdalAnton Østdal ('01)BAC14:46.22
  
 PB
Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HRC14:49.18
  
 PB
Joachim Weel RosboJoachim Weel Rosbo ('97)BAC14:52.87
  
 SB
Alex MogensenAlex Mogensen ('94)SÅN15:13.76
  
 SB
Morten Puggaard RavnMorten Puggaard Ravn ('84)Sparta15:20.24
  
 SB
Frederik Bruun JensenFrederik Bruun Jensen ('94)NBRO15:22.01
  
 PB
Jeppe HarboeJeppe Harboe ('92)Sparta15:22.95
  
 SB
Thomas Svare EhlersThomas Svare Ehlers ('89)NBRO15:28.80
  
 SB
Kasper KesjeKasper Kesje ('99)Sparta15:30.78
  
 PB
Mads SkaaningMads Skaaning ('95)Sparta15:36.61
  
 SB
Mads HenriksenMads Henriksen ('94)Sparta15:37.16
  
 PB
Jonas Frimer KristiansenJonas Frimer Kristiansen ('90)Sparta15:37.20
  
 PB
Gustav MørchGustav Mørch ('02)Blovstrød Løverne15:53.22
  
 PB
Jesper PedersenJesper Pedersen ('75)Aalborg AM16:04.57
  
 SB
Søren Bøge Edlund JøhnkSøren Bøge Edlund Jøhnk ('97)BAC16:16.23
  
 PB
Paulo JensenPaulo Jensen ('79)Sparta16:17.29
  
 SB
Christian MadsenChristian Madsen ('77)Blovstrød Løverne16:46.36
  
 SB
Axel Vang ChristensenAxel Vang Christensen ('04)FIF Hillerød DNF
  
 
Finale B
1Jeppe SideniusJeppe Sidenius ('92)Trongårdens IF 15:47.10
  
 =PB
2Christoffer VienbergChristoffer Vienberg ('94)Blovstrød Løverne15:53.63
  
 =PB
3Emil SkovhøjEmil Skovhøj ('91)Amager AC16:02.58
  
 PB
4Alexander PrienAlexander Prien ('94)Uden klubtilhørsforhold16:09.75
  
 =PB
5Leon Kofoed AndersenLeon Kofoed Andersen ('91)Sparta16:13.37
  
 =PB
6Philip Grundt HansenPhilip Grundt Hansen ('04)BAC16:14.62
  
 PB
7Jonas BransbjergJonas Bransbjerg ('76)Blovstrød Løverne16:14.81
  
 SB
8Nikolaj DamNikolaj Dam ('90)Sparta16:14.82
  
 
9Dean Cooper-CunninghamDean Cooper-Cunningham ('94)Sparta / GBR16:17.38
  
 =PB
10Kristian Bonne WulffKristian Bonne Wulff ('85)Herlev Atletik16:18.03
  
 SB
11Nikolaj Holdt MikkelsenNikolaj Holdt Mikkelsen ('73)Sparta16:20.50
  
 =SB
12Gustav HolmbergGustav Holmberg ('04)Blovstrød Løverne16:43.06
  
 =PB
13Thomas Greve JensenThomas Greve Jensen ('71)Blovstrød Løverne16:48.50
  
 SB
14Prezemyslaw KrajczynskiPrezemyslaw Krajczynski ('83)BAC16:57.63
  
 =PB
15Jacob LesterJacob Lester ('72)BAC16:58.86
  
 =PB
16Anders SpanggaardAnders Spanggaard ('82)Sparta17:04.30
  
 SB
17Alex PedersenAlex Pedersen ('93)klubløs17:07.59
  
 =SB
Finale C
1Jens Petersen-BachJens Petersen-Bach ('84)KTK8616:35.34
  
 SB
2Kristian Thygesen NerstrømKristian Thygesen Nerstrøm ('83)16:35.71
  
 SB
3Oliver BredgaardOliver Bredgaard ('96)Sparta17:24.99
  
 PB
4Frank O’CarrollFrank O’Carroll ('77)Sparta / IRL17:30.21
  
 SB
5Lucas JeppesenLucas Jeppesen ('04)Korsør AM17:43.18
  
 =PB
6Finn AdserFinn Adser ('72)BAC17:47.97
  
 =SB
7Henrik HansenHenrik Hansen ('75)BAC17:59.85
  
 SB
8Peter Hung Thanh TranPeter Hung Thanh Tran ('88)18:02.44
  
 =PB
9Peter Kamp BuskPeter Kamp Busk ('68)BAC18:04.18
  
 =PB
10Thomas Løve FrederiksenThomas Løve Frederiksen ('75)Sparta18:08.71
  
 PB
11Thomas BieThomas Bie ('76)18:12.90
  
 =PB
12Klaus PlumKlaus Plum ('65)BAC18:16.80
  
 =SB
13Per le Fevre HansenPer le Fevre Hansen ('68)Blovstrød Løverne18:27.83
  
 =SB
14
Armandas Rokas
Armandas Rokas 
/ LTU18:55.11
  
 PB
15Kasper IngerslevKasper Ingerslev ('89)Trongårdens IF 19:38.39
  
 =PB
16Jan Grønlund RasmussenJan Grønlund Rasmussen ('69)BAK19:57.66
  
 =SB
Bent PovlsenBent Povlsen ('61)Blovstrød Løverne DNF
  
 
Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Frederiksberg IF DNF
  
 
Jan Søgaard-HansenJan Søgaard-Hansen ('72)BAC DNF
  
 
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1Jeppe Kejser Dahl JensenJeppe Kejser Dahl Jensen Aarhus 190010:17.43
  
 PB
2Micki Borgen MorellMicki Borgen Morell Odense Atletik 10:27.82
  
 SB
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta56.76
  
 SB
K 100 m    
Vind: +1.3

Finale A

Finale
Vind: +1.3
1Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM12.57
  
  Mixed competition
2Ashley GnanogohAshley Gnanogoh ('05)BAK12.81
  
  Mixed competition
3Sophie RoesslerSophie Roessler ('96)Frederiksberg IF13.08
  
  Mixed competition
4Maria Skov KraghMaria Skov Kragh ('01)Sparta13.08
  
  Mixed competition
Finale B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
2Nanna GrubertNanna Grubert ('04)BAK13.26
  
  Mixed competition
3Mathilde Zeuthen PedersenMathilde Zeuthen Pedersen ('99)KIF13.30
  
  Mixed competition
4Amalie ThraneAmalie Thrane ('03)BAC13.45
  
  Mixed competition
Finale C
Vind: -0.6
Vind: -0.6
1Kirstine RædkjærKirstine Rædkjær ('91)Hvidovre AM13.80
  
  Mixed competition
2Lia Palmberg NordhaldLia Palmberg Nordhald ('03)BAC13.87
  
  Mixed competition
3Signe Xin Von RosenSigne Xin Von Rosen ('04)BAC14.00
  
  Mixed competition
4Emilie Mossin NørregaardEmilie Mossin Nørregaard ('03)Sparta14.19
  
  Mixed competition
5Helena Impgaard LarsenHelena Impgaard Larsen ('02)BAC14.24
  
  Mixed competition
K 400 m    

Finale A

Finale
1Olivia ThorsgaardOlivia Thorsgaard Sparta57.83
  
  Mixed competition
2Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta57.85
  
  Mixed competition
3Louise JørgensenLouise Jørgensen ('91)KIF58.00
  
  Mixed competition
4Marie Falkebo JensenMarie Falkebo Jensen ('03)Sparta59.53
  
  Mixed competition
Finale B
1Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM1:00.04
  
  Mixed competition
2Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF1:02.95
  
  Mixed competition
3Alda Sigurðsdóttir LamhaugeAlda Sigurðsdóttir Lamhauge ('98)Frederiksberg IF1:04.11
  
  Mixed competition
Finale C
1Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Amager AC1:03.51
  
 PB
2Kamille D. AndersenKamille D. Andersen ('03)Frederiksberg IF1:06.40
  
 SB
3Sophie MørchSophie Mørch ('05)Blovstrød Løverne1:07.79
  
 PB
4Kathrine Dahl LarsenKathrine Dahl Larsen ('79)Frederiksberg IF1:08.13
  
 SB
Finale D
1Luna Haugaard ChristensenLuna Haugaard Christensen ('05)BAK1:04.23
  
  Mixed competition
2Annika Holther OlesenAnnika Holther Olesen ('05)BAK1:07.51
  
  Mixed competition
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC4:31.72
  
  Mixed competition
2Ellen Nørding ChristensenEllen Nørding Christensen ('03)Frederiksberg IF4:35.32
  
  Mixed competition
3Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh Sparta4:39.01
  
  Mixed competition
Finale B
1Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)Sparta4:40.94
  
  Mixed competition
2Cecilie Møller-JensenCecilie Møller-Jensen ('01)BAC4:53.49
  
  Mixed competition
3Laura Røhl Guldbæk ArentsenLaura Røhl Guldbæk Arentsen ('03)Kolding KFUM 4:56.48
  
  Mixed competition
4Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)Sparta4:57.91
  
  Mixed competition
5Amalie BoeckAmalie Boeck ('03)Frederiksberg IF5:04.80
  
  Mixed competition
6Emily Oron LexnerEmily Oron Lexner ('97)Blovstrød Løverne5:06.47
  
  Mixed competition
7Sarah GladSarah Glad ('03)Sparta5:08.47
  
  Mixed competition
Finale C
1Elvira Helleskov BatkoElvira Helleskov Batko ('04)Sparta5:13.84
  
  Mixed competition
2Isabella Matilda JensenIsabella Matilda Jensen ('01)Sparta5:29.42
  
  Mixed competition
3Kirsa WirthKirsa Wirth ('06)BAK5:34.06
  
  Mixed competition
4Madeleine A. A. RasmussenMadeleine A. A. Rasmussen ('05)Sparta5:34.38
  
  Mixed competition
5Astrid Koch HollingberyAstrid Koch Hollingbery ('04)BAC5:55.40
  
  Mixed competition
Tine ØstergaardTine Østergaard BAC DNF
  
  Mixed competition
K 5000 m    

Finale A

Finale
1Maria AhmMaria Ahm ('98)VO2RC17:10.84
  
  Mixed competition
Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta DNF
  
 
Finale B
1Henriette Thuren DallHenriette Thuren Dall ('90)Sparta17:47.74
  
  Mixed competition
2Stine Muldbak AndersenStine Muldbak Andersen ('91)Sparta18:25.95
  
  Mixed competition
3Sarah Emilie DijohnSarah Emilie Dijohn ('95)Sparta18:34.00
  
  Mixed competition
4Naja LønbækNaja Lønbæk ('93)19:01.50
  
  Mixed competition
5Karina Berner-MagnussonKarina Berner-Magnusson ('74)Sparta19:19.20
  
  Mixed competition
6Simone MarerSimone Marer ('03)Blovstrød Løverne19:54.80
  
  Mixed competition
7Mathilde Grønlund RasmussenMathilde Grønlund Rasmussen ('03)BAK19:57.63
  
  Mixed competition
8Annika WintherAnnika Winther ('72)Blovstrød Løverne20:17.56
  
  Mixed competition
K 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Elin Brink
Elin Brink ('97)
/ SWE10:53.63
  
 SB
2
Ellinor Aurell
Ellinor Aurell ('01)
/ SWE11:19.76
  
 PB
3Mathilde WintherMathilde Winther ('02)Blovstrød Løverne12:08.98
  
 PB
Sara Gunnarsson
Sara Gunnarsson ('99)
/ SWE DNF
  
 

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle