Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Aarhus: TRACKS T4 banestævne 21.5.2019
Ceres Park & Arena
Vælg mænd discipliner
800 m
1500 m
5000 m
Vælg kvinder discipliner
800 m
1500 m
3000 m
5000 m
M 800 m
Finale A
Finale
1
Christoffer Frost-Jensen Johansen
Christoffer Frost-Jensen Johansen ('97)
97
BAC
1:51.35
SB
2
Mikkel Dahl-Jessen
Mikkel Dahl-Jessen ('94)
94
AGF Atletik
1:51.56
PB
3
Peter Glans
Peter Glans ('93)
93
THS
1:52.36
SB
4
Rasmus Gregersen
Rasmus Gregersen ('95)
95
Odense Atletik
1:52.49
PB
5
Christian Abild Larsen
Christian Abild Larsen ('93)
93
Aarhus 1900
1:56.08
SB
Mikael Johnsen
Mikael Johnsen ('92)
92
AGF Atletik
DNF
Finale B
1
Andreas Eidorff Madsen
Andreas Eidorff Madsen
00
Viborg AM
2:00.72
PB
2
Victor Kiplagat Kondrup
Victor Kiplagat Kondrup ('02)
02
Kolding KFUM
2:09.23
SB
Finale C
1
Khalid Alnab Abdulle
Khalid Alnab Abdulle ('03)
03
Randers Freja
2:16.06
PB
2
Benjamin Garsdal
Benjamin Garsdal ('03)
03
SAK77
2:17.64
SB
M 1500 m
Finale A
Finale
1
Jakob Dybdal Abrahamsen
Jakob Dybdal Abrahamsen ('94)
94
Aarhus 1900
3:48.72
PB
2
Jacob Ejby Stengaard
Jacob Ejby Stengaard ('94)
94
Odense Atletik
3:49.43
PB
3
Alexander Tengblad Nikolaisen
Alexander Tengblad Nikolaisen ('01)
01
Viborg AM
3:51.60
PB
4
Oliver Bjørslev
Oliver Bjørslev
00
Aalborg AM
3:52.19
PB
5
Magnus Dewett
Magnus Dewett ('95)
95
Herning LK
3:53.31
PB
6
Alexander Krogh Johansen
Alexander Krogh Johansen ('88)
88
AGF Atletik
3:58.47
SB
7
Omar Hassan
Omar Hassan ('90)
90
AGF Atletik / ETH
3:58.67
PB
8
Noah Kurzmann Skibsted
Noah Kurzmann Skibsted ('99)
99
Aalborg AM
4:01.73
PB
9
Elias Shifris
Elias Shifris ('02)
02
Viborg AM
4:05.71
10
Andreas Nors Rebstrup
Andreas Nors Rebstrup
00
Aalborg AM
4:08.42
Mikkel Dahl-Jessen
Mikkel Dahl-Jessen ('94)
94
AGF Atletik
DNF
Finale B
1
Jeppe Kejser Dahl Jensen
Jeppe Kejser Dahl Jensen
00
Aarhus 1900
4:14.77
PB
2
Mads Schrøder
Mads Schrøder
00
Odense Atletik
4:19.79
SB
3
Malthe Bøgebjerg
Malthe Bøgebjerg ('03)
03
SAK77
4:27.34
PB
4
Rasmus Bangsgaard Nielsen
Rasmus Bangsgaard Nielsen ('03)
03
AGF Atletik
4:28.33
PB
5
Alexander Overlund Kristensen
Alexander Overlund Kristensen ('02)
02
Esbjerg AM
4:29.04
PB
6
Martin Skytte Glerup
Martin Skytte Glerup ('03)
03
SAK77
4:30.33
SB
7
Lars Lindbjerg
Lars Lindbjerg ('94)
94
Aalborg AM
4:30.94
8
Rune Ib Hansen
Rune Ib Hansen ('05)
05
Viborg AM
4:33.08
PB
9
Aksel Lylloff Qvortrup
Aksel Lylloff Qvortrup
00
SAK77
4:32.94
10
Kim Hansen
Kim Hansen ('75)
75
Viborg AM
4:33.69
PB
Finale C
11
Bo Rahbæk
Bo Rahbæk ('81)
81
Sparta
4:42.40
PB
12
Andreas Sørensen
Andreas Sørensen ('02)
02
AGF Atletik
4:49.59
PB
13
Gustav Røn-Buskov
Gustav Røn-Buskov ('05)
05
AGF Atletik
4:57.35
PB
M 5000 m
Finale A
Finale
1
Rasmus Lindgren
Rasmus Lindgren ('78)
78
AGF Atletik
15:20.61
SB
2
Daniel Vestergaard
Daniel Vestergaard ('80)
80
Aarhus Fremad
15:21.17
PB
3
Henrik Strange Brok
Henrik Strange Brok ('89)
89
VEXA HLM Running
15:21.72
PB
4
Max Boderskov
Max Boderskov ('87)
87
Aarhus 1900
15:24.62
PB
5
Jonas Birkkjær
Jonas Birkkjær ('90)
90
Odense Atletik
15:26.28
SB
6
Morten Stilling
Morten Stilling ('87)
87
VEXA HLM Running
15:29.86
PB
7
Emil Aarestrup
Emil Aarestrup ('95)
95
AGF Atletik
15:31.98
SB
8
Thorkild Sundstrup
Thorkild Sundstrup ('80)
80
Aarhus Fremad
15:32.64
SB
9
Ulrik Heitmann
Ulrik Heitmann ('84)
84
Aarhus 1900
15:32.76
SB
10
Jakob Riis
Jakob Riis ('82)
82
Aarhus 1900
15:34.16
SB
11
Ebbe Møller
Ebbe Møller ('01)
01
AGF Atletik
15:39.63
PB
12
Jens Emil Sloth Nielsen
Jens Emil Sloth Nielsen ('98)
98
Aarhus 1900
15:39.92
PB
13
Jonas Fusager
Jonas Fusager ('81)
81
RUNAAR
15:42.51
PB
14
Eskild Espenhain Landgrebe
Eskild Espenhain Landgrebe ('90)
90
Esbjerg AM
15:52.32
PB
15
Andreas Dam
Andreas Dam ('89)
89
AGF Atletik
16:02.04
SB
16
Lars Rossen Hansen
Lars Rossen Hansen ('98)
98
16:18.72
PB
17
Robin Lenz Ostenfeldt
Robin Lenz Ostenfeldt ('99)
99
SAK77
16:40.17
Michael Jensen
Michael Jensen ('87)
87
AGF Atletik
DNF
Niels Peter Nielsen
Niels Peter Nielsen ('87)
87
AGF Atletik
DNF
Finale B
1
Martin Patwary
Martin Patwary ('97)
97
AGF Atletik
16:18.64
PB
2
Amanuel Goitom
Amanuel Goitom ('91)
91
VEXA HLM Running
16:23.51
PB
3
Jonas Berg
Jonas Berg ('87)
87
Herning LK
16:36.34
SB
4
Jens Loff
Jens Loff ('90)
90
Aarhus 1900
16:38.85
PB
5
Niklas Faaborg Andersen
Niklas Faaborg Andersen ('02)
02
AGF Atletik
16:44.10
PB
6
Frederik Brown
Frederik Brown ('96)
96
Aarhus 1900
16:48.05
SB
7
Anders Jæger Winther
Anders Jæger Winther ('84)
84
VEXA HLM Running
16:47.83
PB
8
Christian Weberskov
Christian Weberskov ('95)
95
AGF Atletik
16:48.30
SB
9
Hans Mygind
Hans Mygind ('65)
65
VEXA HLM Running
16:53.32
10
Jesper Trige
Jesper Trige ('82)
82
AGF Atletik
16:53.95
SB
11
Laust Bengtsen
Laust Bengtsen ('74)
74
Aarhus 1900
16:54.62
SB
12
Simon Platz Schmidt
Simon Platz Schmidt ('97)
97
AGF Atletik
16:56.33
PB
13
Mads Lie Brøndum
Mads Lie Brøndum ('95)
95
Randers Freja
17:00.37
PB
14
Claus Poulsen
Claus Poulsen ('64)
64
Aarhus 1900
17:03.88
SB
Jacob Ejby Stengaard
Jacob Ejby Stengaard ('94)
94
Odense Atletik
DNF
Mikael Jensen
Mikael Jensen ('87)
87
AGF Atletik
DNF
Daniel Graversgaard
Daniel Graversgaard ('97)
97
AGF Atletik
DNF
Finale C
1
Jesper Frederik Andersen
Jesper Frederik Andersen ('97)
97
AGF Atletik
17:42.59
PB
2
Jakob Nørremark
Jakob Nørremark ('95)
95
Aarhus Fremad
17:43.61
PB
3
Anders Bøtker Larsen
Anders Bøtker Larsen ('93)
93
17:46.86
PB
4
Christian Møller Jessen
Christian Møller Jessen ('79)
79
Aarhus 1900
17:48.55
PB
5
Frederik Juhl Leiszner
Frederik Juhl Leiszner ('99)
99
Aarhus 1900
17:54.90
6
Jakob Worm Bisfort
Jakob Worm Bisfort ('80)
80
AGF Atletik
17:57.98
SB
7
Carsten Siggaard
Carsten Siggaard ('64)
64
Blovstrød Løverne
18:00.31
SB
8
Kasper Arnholtz Larsen
Kasper Arnholtz Larsen ('90)
90
Aarhus Fremad
18:04.08
PB
9
Asbjørn Karlsmose
Asbjørn Karlsmose
AGF Atletik
18:24.88
PB
10
Christian Asklund
Christian Asklund ('94)
94
AGF Atletik
18:47.11
SB
11
Nicolaj Præstiin Andersen
Nicolaj Præstiin Andersen ('03)
03
AGF Atletik
19:00.92
PB
12
Peter Jørgensen
Peter Jørgensen ('87)
87
AK 73
19:10.70
SB
13
Darren Luxford
Darren Luxford ('73)
73
VEXA HLM Running
19:23.45
14
Martin Bonde Petersen
Martin Bonde Petersen ('83)
83
AGF Atletik
20:21.36
PB
15
Bjarne Fries
Bjarne Fries ('59)
59
AGF Atletik
21:53.99
PB
Mathias Kristensen
Mathias Kristensen ('94)
94
AGF Atletik
DNF
K 800 m
Finale A
Finale
1
Emma Kiplagat Kondrup
Emma Kiplagat Kondrup ('04)
04
Kolding KFUM
2:09.16
2
Dagmar Olsen
Dagmar Olsen ('94)
94
Sparta
2:10.03
3
Mathilde Diekema Jensen
Mathilde Diekema Jensen ('94)
94
Aarhus 1900
2:09.82
4
Josefine Rytter
Josefine Rytter ('94)
94
BAC
2:11.50
Finale B
1
Nina Marie Krarup
Nina Marie Krarup ('99)
99
Aarhus 1900
2:18.26
2
Astrid Hyldeborg
Astrid Hyldeborg ('01)
01
AGF Atletik
2:43.45
3
Lærke F. Thygesen
Lærke F. Thygesen ('05)
05
Randers Freja
2:44.73
4
Line Baun Grubak
Line Baun Grubak ('96)
96
AGF Atletik
3:03.19
K 1500 m
Finale A
Finale
1
Marie Møller Schmidt
Marie Møller Schmidt ('01)
01
Viborg AM
4:50.39
2
Laura Astrup
Laura Astrup
00
Aarhus 1900
4:53.39
3
Sofie Hintz
Sofie Hintz
00
Aalborg Øst RRC
4:56.04
4
Sofie Thyboe
Sofie Thyboe ('03)
03
AGF Atletik
5:06.44
5
Marie Møller Nielsen
Marie Møller Nielsen ('04)
04
AGF Atletik
5:21.57
6
Luca Buthke
Luca Buthke ('03)
03
AGF Atletik
5:47.41
Sofie Holten
Sofie Holten ('02)
02
Roar Atletik
5:06.44
PB
K 3000 m
Finale A
Finale
1
Kristine Mygind Sørensen
Kristine Mygind Sørensen ('02)
02
AGF Atletik
10:00.80
PB
2
Maja Alm
Maja Alm ('88)
88
AGF Atletik
10:00.90
SB
3
Beathe Gejl
Beathe Gejl ('02)
02
AGF Atletik
10:23.56
PB
4
Anna Harbo
Anna Harbo
00
AGF Atletik
11:11.20
PB
K 5000 m
Finale A
Finale
1
Laura Valgreen Petersen
Laura Valgreen Petersen
00
Odense Atletik
16:24.71
Helene Svane
Helene Svane ('91)
91
Aarhus Fremad
16:38.87
PB
Karen Ehrenreich
Karen Ehrenreich ('84)
84
Aarhus 1900
17:03.19
PB
Finale B
1
Katt Grasberger
Katt Grasberger ('96)
96
Aarhus 1900
18:25.20
2
Signe Thomsen
Signe Thomsen ('99)
99
AGF Atletik
19:24.27
3
Anne Svanvig
Anne Svanvig ('96)
96
AGF Atletik
19:51.84
4
Charlotte Berner
Charlotte Berner ('72)
72
AGF Atletik
21:39.01
Finale C
3
Mie Gam Nielsen
Mie Gam Nielsen ('01)
01
Viborg AM
17:17.58
PB
4
Maria Larsen
Maria Larsen ('96)
96
Sparta
17:20.58
SB
5
Nanna Buch Pedersen
Nanna Buch Pedersen ('96)
96
AGF Atletik
17:30.72
PB
6
Lene Dalgaard
Lene Dalgaard ('90)
90
AGF Atletik
17:31.60
SB
7
Susanne Pallesen
Susanne Pallesen ('67)
67
Aarhus 1900
17:41.43
8
Sigrid Bjerge Gribsholt
Sigrid Bjerge Gribsholt ('80)
80
Aarhus Fremad
18:03.88
PB
Patricia Poulsen
Patricia Poulsen ('91)
91
AGF Atletik
DNF
Lise Kandborg Sørensen
Lise Kandborg Sørensen ('85)
85
AGF Atletik
DNF
Marie Aagaard Poulsen
Marie Aagaard Poulsen ('96)
96
Aarhus 1900
DNF
Julie Mathisen
Julie Mathisen ('93)
93
AGF Atletik / NOR
DNF
Head to head
×
Seneste resultater
24.4
Aalborg
Aalborg Outdoor I
21.4
Skanderborg
Klubstævne
20.4
Glostrup
Glostrup Games
17.4
Greve
Klubkastestævne
16.4
Haderslev
Løbestævne
16.4
Ballerup
Kastestævne 2
13.4
Ballerup
Ballerup Spring Walk
13.4
Viborg
50km & 100km
13.4
Viborg
DM 100K
7.4
Lyngby
Klubstævne
7.4
Charlottenlund
Strandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4
Hvidovre
Inde KM Hvidovre AM
6.4
Silkeborg
Tunge kast i Silkeborg
6.4
Haderslev
Hif 5000m forårsløb
2.4
Ballerup
Kastestævne 1
30.3
Silkeborg
Påskekastestævne
28.3
Aabenraa
Langfredag kastemangekamp
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne