Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Amager: TRACKS T5 banestævne 28.5.2019
Tårnby Stadion

M 100 m    
Vind: +1.7

Finale A

Finale
Vind: +1.7
1Frederik RegliFrederik Regli ('90)Frederiksberg IF11.30
  
 PB
2Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)BAC11.37
  
 SB
3Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM11.40
  
 SB
4Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.72
  
 SB
5Troels KaasTroels Kaas ('95)BAC11.73
  
 PB
6Kristoffer Bonde PedersenKristoffer Bonde Pedersen ('91)KIF11.86
  
 SB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Yusuf AlinYusuf Alin ('95)Amager AC51.31
  
 SB
2Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM51.84
  
 SB
3Neloo FalckNeloo Falck ('03)KIF53.07
  
 PB
Finale B
1Villads SchouVillads Schou ('01)KIF54.47
  
 PB
2Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM55.29
  
 SB
3Yousef BellouchYousef Bellouch ('98)Frederiksberg IF58.12
  
 PB
4Martin Højland NielsenMartin Højland Nielsen ('93)KIF1:00.01
  
 SB
Finale C
1Jesper NørremarkJesper Nørremark ('72)Hvidovre AM1:01.27
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Rasmus GregersenRasmus Gregersen ('95)Odense Atletik 1:55.07
  
 
2Marquis CaldwellMarquis Caldwell ('90)If Gullfoss / USA1:58.59
  
 PB
3Søren Bøge Edlund JøhnkSøren Bøge Edlund Jøhnk ('97)BAC1:58.88
  
 SB
4Thor Friis SkifteThor Friis Skifte ('97)Odense Atletik 2:02.59
  
 SB
5Martin Holbøl KristensenMartin Holbøl Kristensen ('92)Skive AM2:03.46
  
 SB
6
Marc Lövgren Karlsson
Marc Lövgren Karlsson ('74)
/ SWE2:04.04
  
 SB
7Henrik GregersenHenrik Gregersen ('80)Amager AC2:05.58
  
 SB
Frederik FürstenbergFrederik Fürstenberg ('93)Sparta DNF
  
 
Mads JørgensenMads Jørgensen ('88)Frederiksberg IF DNF
  
 
Emil SkovhøjEmil Skovhøj ('91)Amager AC DNF
  
 
Finale B
1Gustav b AndersenGustav b Andersen ('04)Amager AC2:09.48
  
 PB
2Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)Fremad Holbæk2:09.81
  
 PB
3Simon LessélSimon Lessél ('90)AK Brøndby2:14.91
  
 PB
4Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)BAC2:20.12
  
 SB
5Henrik LarsenHenrik Larsen ('64)Blovstrød Løverne2:29.83
  
 SB
Finale C
1Henrik Saaby ChristensenHenrik Saaby Christensen ('49)Blovstrød Løverne2:36.81
  
DR70 SB
M 3000 m    

Finale A

Finale
1Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)BAC8:28.97
  
DUR-16 PB
2Theis LæssøeTheis Læssøe ('93)Amager AC8:39.24
  
 PB
3Patrick LeesePatrick Leese ('88)Frederiksberg IF8:40.15
  
 SB
4Axel Vang ChristensenAxel Vang Christensen ('04)FIF Hillerød8:41.06
  
 PB
5Jeppe HarboeJeppe Harboe ('92)Sparta8:45.93
  
 SB
6Thomas Svare EhlersThomas Svare Ehlers ('89)NBRO8:50.63
  
 SB
7Morten GreenMorten Green ('87)Sparta8:50.88
  
 PB
8Mads HenriksenMads Henriksen ('94)Sparta8:52.45
  
 PB
9Jonas Frimer KristiansenJonas Frimer Kristiansen ('90)Sparta8:52.57
  
 PB
10Frederik Bruun JensenFrederik Bruun Jensen ('94)NBRO8:53.20
  
 PB
11Frederik Tronier KapperFrederik Tronier Kapper ('95)Sparta8:59.50
  
 SB
12Gustav MørchGustav Mørch ('02)Blovstrød Løverne9:01.77
  
 PB
13Emil SkovhøjEmil Skovhøj ('91)Amager AC9:09.17
  
 PB
14Philip Grundt HansenPhilip Grundt Hansen ('04)BAC9:15.47
  
 PB
15Christoffer VienbergChristoffer Vienberg ('94)Blovstrød Løverne9:16.79
  
 PB
16Jonas BransbjergJonas Bransbjerg ('76)Blovstrød Løverne9:28.49
  
 
17Malthe PoulsenMalthe Poulsen Blovstrød Løverne9:31.22
  
 SB
Anton ØstdalAnton Østdal ('01)BAC DNF
  
 
Finale B
1Jeppe HaghfeltJeppe Haghfelt ('03)Sparta9:31.82
  
 PB
2Alex PedersenAlex Pedersen ('93)klubløs9:36.35
  
 PB
3Nikolaj Holdt MikkelsenNikolaj Holdt Mikkelsen ('73)Sparta9:39.03
  
 SB
4Kasper Pontoppidan JensenKasper Pontoppidan Jensen ('99)IK Hellas9:40.14
  
 PB
5René Anda NielsenRené Anda Nielsen ('83)NBRO9:46.04
  
 PB
6Anders SpanggaardAnders Spanggaard ('82)Sparta9:47.35
  
 PB
7Jakob Lund FriskJakob Lund Frisk ('03)Blovstrød Løverne9:51.00
  
 PB
8Kent NørmarkKent Nørmark ('71)Sparta9:51.54
  
 SB
9Sebastian HansenSebastian Hansen ('01)Hvidovre AM9:52.04
  
 PB
10Oliver BredgaardOliver Bredgaard ('96)Sparta9:52.44
  
 PB
11Frank O’CarrollFrank O’Carroll ('77)Sparta / IRL9:52.62
  
 SB
12Theis MunktvedTheis Munktved ('02)Blovstrød Løverne9:53.31
  
 PB
13Mathias SikoraMathias Sikora Hvidovre AM9:58.45
  
 SB
14Bo RahbækBo Rahbæk ('81)Sparta9:59.77
  
 PB
15Finn AdserFinn Adser ('72)BAC10:00.44
  
 SB
16Christopher StrandgaardChristopher Strandgaard ('06)Sparta10:31.18
  
 
17Jakob Rønhoff HyllegaardJakob Rønhoff Hyllegaard ('78)BAC10:33.51
  
 SB
18Lucas JeppesenLucas Jeppesen ('04)Korsør AM11:00.81
  
 SB
Finale C
1Thomas PetersenThomas Petersen ('68)Blovstrød Løverne10:28.98
  
 PB
2Laurits PantmannLaurits Pantmann ('03)BAC10:29.70
  
 PB
3Carsten SiggaardCarsten Siggaard ('64)Blovstrød Løverne10:31.29
  
 SB
4Mattias KalvågMattias Kalvåg ('85)Blovstrød Løverne10:39.02
  
 PB
5Jacob Søgaard HansenJacob Søgaard Hansen ('70)NBRO10:42.05
  
 SB
6Per le Fevre HansenPer le Fevre Hansen ('68)Blovstrød Løverne10:43.30
  
 SB
Finale D
1Christian ThodsenChristian Thodsen ('75)Blovstrød Løverne11:05.79
  
 PB
2Christian HaslundChristian Haslund ('77)Blovstrød Løverne11:32.30
  
 PB
3Jens LarsenJens Larsen ('63)Trongårdens IF 11:41.86
  
 SB
4Thyge ArumThyge Arum ('61)Greve Atletik11:47.96
  
 PB
K 100 m    
Vind: +2.3

Finale A

Finale
Vind: +2.3
1Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 12.46 w
  
  Mixed competition
2Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)KIF12.75 w
  
  Mixed competition
3Ashley GnanogohAshley Gnanogoh ('05)BAK12.84 w
  
  Mixed competition
Finale B
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF13.45
  
  Mixed competition
2Kirstine RædkjærKirstine Rædkjær ('91)Hvidovre AM13.56
  
  Mixed competition
3Rebekka LütkenRebekka Lütken ('97)AK Brøndby13.82
  
  Mixed competition
K 400 m    

Finale A

Finale
1Majken LützenMajken Lützen ('03)BAK58.76
  
  Mixed competition
2Freja Blom ThomsenFreja Blom Thomsen ('99)Odense Atletik 58.77
  
  Mixed competition
3Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)KIF58.91
  
  Mixed competition
4Alda Sigurðsdóttir LamhaugeAlda Sigurðsdóttir Lamhauge ('98)Frederiksberg IF1:03.43
  
  Mixed competition
Finale B
1Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF1:02.16
  
 PB
2Maria VenborgMaria Venborg ('91)KIF1:05.92
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
1Cecilie Møller-JensenCecilie Møller-Jensen ('01)BAC2:16.81
  
  Mixed competition
2Marie Falkebo JensenMarie Falkebo Jensen ('03)Sparta2:18.88
  
  Mixed competition
3Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)Sparta2:25.33
  
  Mixed competition
4
Filippa Zäll
Filippa Zäll ('03)
/ SWE2:26.17
  
  Mixed competition
Finale B
1Wilma Birch JohanssonWilma Birch Johansson ('99)KIF2:30.44
  
 PB
2Clara SpaanhedenClara Spaanheden ('05)Korsør AM2:33.05
  
 PB
3Anna Bjaaland AndersenAnna Bjaaland Andersen ('06)Amager AC2:35.39
  
 PB
4Laura NielsenLaura Nielsen ('04)Korsør AM2:36.55
  
 PB
5Annika WintherAnnika Winther ('72)Blovstrød Løverne2:36.96
  
 PB
6Kathrine Dahl LarsenKathrine Dahl Larsen ('79)Frederiksberg IF2:39.69
  
 PB
7Madeleine A. A. RasmussenMadeleine A. A. Rasmussen ('05)Sparta2:42.58
  
 
8Ada Nissen ThyrstedAda Nissen Thyrsted ('06)Amager AC2:45.02
  
 PB
K 3000 m    

Finale A

Finale
1Caroline Amalie JensenCaroline Amalie Jensen ('99)Holte Atletik10:33.41
  
  Mixed competition
2Kathrine Højgaard HansenKathrine Højgaard Hansen ('95)Sparta10:41.55
  
  Mixed competition
3Laura Amira KassemLaura Amira Kassem ('97)10:47.08
  
  Mixed competition
4Asta Lunde LarsenAsta Lunde Larsen ('03)Holte Atletik10:50.97
  
  Mixed competition
5Sarah GladSarah Glad ('03)Sparta10:57.70
  
  Mixed competition
6Emily Oron LexnerEmily Oron Lexner ('97)Blovstrød Løverne11:01.86
  
  Mixed competition
7Mathilde WintherMathilde Winther ('02)Blovstrød Løverne11:26.23
  
  Mixed competition
Finale B
1Karina Berner-MagnussonKarina Berner-Magnusson ('74)Sparta11:26.81
  
  Mixed competition
2Simone MarerSimone Marer ('03)Blovstrød Løverne11:35.01
  
  Mixed competition
3Freja Lunde LarsenFreja Lunde Larsen Holte Atletik11:52.34
  
  Mixed competition
4Tine BroksøTine Broksø ('71)Blovstrød Løverne11:56.75
  
  Mixed competition

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle