Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Copenhagen Athletics Games 18.6.2019
Østerbro Stadium

M 100 m    
Vind: -1.0

Finale A

Finale
Vind: -1.0
1
Sydney Siame
Sydney Siame ('97)
/ ZAM10.33
  
 SB
2
Cordero Gray
Cordero Gray ('89)
/ USA10.34
  
 
3
Kyle de Escofet
Kyle de Escofet ('96)
/ GBR10.47
  
 
4Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta10.56
  
 PB
5
Samuel Osewa
Samuel Osewa ('91)
/ GBR10.57
  
 
6Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.62
  
 
7Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190010.62
  
 
8Albert RanningAlbert Ranning ('98)KIF10.69
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -1.8
Vind: -1.8
1
Kyle de Escofet
Kyle de Escofet ('96)
/ GBR10.47
Q
  
 
2Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta10.60
q
  
 SB
3
Samuel Osewa
Samuel Osewa ('91)
/ GBR10.60
q
  
 
4Albert RanningAlbert Ranning ('98)KIF10.68
q
  
 
5
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
/ NOR10.73
  
 
6Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)Skive AM10.97
  
 SB
7Emil FrændeEmil Frænde Sparta11.14
  
 
Sean McLean
Sean McLean ('92)
/ USA DQ
  
 
Indledende 2
Vind: -1.8
Vind: -1.8
1
Cordero Gray
Cordero Gray ('89)
/ USA10.46
Q
  
 
2
Sydney Siame
Sydney Siame ('97)
/ ZAM10.49
q
  
 
3Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190010.72
q
  
 
4Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.73
q
  
 
5
Thembo Monareng
Thembo Monareng ('99)
/ RSA10.74
  
 
6Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta10.81
  
 
7Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190011.32
  
 
Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 1900 DNF
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Mike Berry
Mike Berry ('91)
/ USA46.27
  
 
2
Daniel Mbewe
Daniel Mbewe ('98)
/ ZAM46.64
  
 
3Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)Aalborg AM46.82
  
 
4
Karol Zalewski
Karol Zalewski ('93)
/ POL46.86
  
 
5
Danylo Danylenko
Danylo Danylenko ('94)
/ UKR47.21
  
 SB
6
Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos ('94)
/ POR47.87
  
 
7
Luke Lennon-Ford
Luke Lennon-Ford ('89)
/ IRL48.03
  
 SB
8Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta48.24
  
 
Finale B
1Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM48.68
  
 SB
2Philip BraunPhilip Braun ('90)Sparta48.79
  
 PB
3Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta48.98
  
 PB
4Frederik PeschardtFrederik Peschardt ('95)Aarhus 190049.67
  
 
5Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)Aarhus 190049.85
  
 
6Lasse Møller AlmLasse Møller Alm ('91)Aarhus 190049.92
  
 SB
7Mathias AstrupMathias Astrup ('99)Sparta50.63
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Evans Kipchumba
Evans Kipchumba ('94)
/ KEN3:37.48
  
 SB
2
Hillary Ngetich
Hillary Ngetich ('95)
/ KEN3:38.63
  
 
3
Ryan Mphahlele
Ryan Mphahlele ('98)
/ RSA3:39.23
  
 PB
4
Ossama Meslek
Ossama Meslek ('97)
/ ITA3:39.80
  
 SB
5Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta3:41.17
  
 PB
6Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)Aalborg AM3:44.72
  
 PB
7Peter GlansPeter Glans ('93)THS3:46.98
  
 SB
8Jacob Ilbjerg StengaardJacob Ilbjerg Stengaard ('94)Odense Atletik 3:47.10
  
 PB
9
Abubakar Abdullahi
Abubakar Abdullahi ('99)
/ SWE3:47.11
  
 PB
10Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta3:49.44
  
 SB
William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta4:47.26
  
 PB
William Kragholm NørsøllerWilliam Kragholm Nørsøller ('07)Blovstrød Løverne4:50.17
  
 PB
Anders SilleborgAnders Silleborg ('07)Sparta5:09.64
  
 
Ludvig Harrit EjlersenLudvig Harrit Ejlersen ('07)Sparta5:34.81
  
 PB
Kasper Schimmell SmithKasper Schimmell Smith ('05)Sparta5:41.30
  
 PB
Nicolai Millar RasmussenNicolai Millar Rasmussen ('07)5:48.98
  
 PB
Valdemar HøgValdemar Høg ('07)6:00.99
  
 PB
Vincent Letting
Vincent Letting ('93)
/ KEN DNF
  
 
Nick JensenNick Jensen ('91)Sparta DQ
  
 
M 5 km    

Finale A

Finale
1Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HRC15:07
  
 PB
2Simon Holbek KønigsfeldtSimon Holbek Kønigsfeldt ('86)HRC15:08
  
 PB
3Thomas Møller LorentzenThomas Møller Lorentzen ('86)Sparta15:40
  
 PB
4Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)THS15:48
  
 PB
5Kasper Laumann HartlevKasper Laumann Hartlev ('91)HRC15:56
  
 SB
6Emil HolmEmil Holm ('96)THS15:59
  
 SB
7Mark OlsenMark Olsen ('95)NBRO16:13
  
 PB
8Asser Vittrup NielsenAsser Vittrup Nielsen ('88)HMRC16:21
  
 PB
9Jesper Andkjær LarsenJesper Andkjær Larsen ('77)HRC16:22
  
 PB
10Mukhtar Isaq IbrahimMukhtar Isaq Ibrahim ('94)Sparta16:23
  
 PB
11Steffen FalchSteffen Falch ('89)VO2RC16:25
  
 SB
13Gustav MørchGustav Mørch ('02)Blovstrød Løverne16:27
  
 SB
14Andreas ÆrenlundAndreas Ærenlund ('97)VO2RC16:29
  
 PB
15Mads KraghMads Kragh ('88)Sparta16:30
  
 PB
16Morten Eklöf RisagerMorten Eklöf Risager ('80)Sparta16:31
  
 PB
17Anders Rømer HesselbjergAnders Rømer Hesselbjerg ('83)NBRO16:35
  
 SB
18Christian NielsenChristian Nielsen ('84)Sparta16:40
  
 PB
19Kristian Thygesen NerstrømKristian Thygesen Nerstrøm ('83)16:41
  
 PB
20Laurits Wulff HolmLaurits Wulff Holm KTK8616:52
  
 PB
21Rasmus VidøRasmus Vidø ('80)Team DistanceRunning.dk16:54
  
 PB
22Jonas BransbjergJonas Bransbjerg ('76)Blovstrød Løverne16:54
  
 SB
23Oliver GranhøiOliver Granhøi ('88)Sparta17:00
  
 SB
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Rantso Mokopane
Rantso Mokopane ('94)
/ RSA8:31.70
  
 PB
2
Tesfaye Girma
Tesfaye Girma ('97)
/ ETH8:31.78
  
 
3
Wilberforce Kones
Wilberforce Kones ('93)
/ KEN8:31.86
  
 SB
4
Mitko Tsenov
Mitko Tsenov ('93)
/ BUL8:34.97
  
 SB
5
Leonardo Feletto
Leonardo Feletto ('95)
/ ITA8:46.27
  
 SB
6Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 19008:46.49
  
 
7
Adam Kirk-Smith
Adam Kirk-Smith ('91)
/ IRL9:06.81
  
 SB
8
Emmanuel Bett
Emmanuel Bett ('95)
/ KEN9:30.11
  
 
Bernard Nganga
Bernard Nganga ('85)
/ KEN DNF
  
 
M 110 m hæk    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1
João Vitor de Oliveira
João Vitor de Oliveira ('92)
/ POR13.89
  
 
2
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
/ POL13.90
  
 
3
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
/ BEL13.91
  
 
4
Dominik Bochenek
Dominik Bochenek ('87)
/ POL14.07
  
 
5
Artur Noga
Artur Noga ('88)
/ POL14.13
  
 
6
Artem Shamatryn
Artem Shamatryn ('91)
/ UKR14.27
  
 
7
Alexander Brorsson
Alexander Brorsson ('90)
/ SWE14.43
  
 
Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 1900 DQ
  
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Johnny Dutch
Johnny Dutch ('89)
/ USA49.91
  
 
2
Lindsay Hanekom
Lindsay Hanekom ('93)
/ RSA50.30
  
 
3Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta50.41
  
 SB
4
Jaak-Heinrich Jagor
Jaak-Heinrich Jagor ('90)
/ EST50.46
  
 SB
5
Patryk Adamczyk
Patryk Adamczyk ('94)
/ POL50.74
  
 
6
Oskari Mörö
Oskari Mörö ('93)
/ FIN50.83
  
 SB
7
Le Roux Hamman
Le Roux Hamman ('92)
/ RSA51.77
  
 
8
Nikita Andriyanov
Nikita Andriyanov ('90)
/ RUS53.65
  
 SB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Murali Sreeshankar
Murali Sreeshankar ('99)
/ IND7.93
0.0
  
 SB
 
7.93 SB7.89
 -0.3
  X7.88
 0.1
  X7.61
 0.3
  
2
Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund ('96)
/ NOR7.74
+1.1
  
 
 
  X  X7.74
 1.1
7.53
 0.3
7.51
 -0.5
  X  
3Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM7.65
0.0
  
 
 
7.53
 -0.1
7.657.49
 0.3
7.55
 2.1
7.41
 1.0
7.44
 2.3
  
4
Abraham Seaneke
Abraham Seaneke ('96)
/ GHA7.63
-0.7
  
 
 
  X  X5.28
 0.3
  X7.63
 -0.7
6.23
 0.4
  
5Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.41
-1.0
  
 SB
 
  X  X  X  X7.41 SB
 -1.0
7.15
 -0.5
  
6Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta7.38
+0.2
  
 SB
 
7.38 SB
 0.2
  X  X7.10
 0.6
6.83  X  
7Mads LundMads Lund Sparta7.32
0.0
  
 PB
 
7.21 PB
 0.1
7.26 PB
 -0.7
7.32 PB     
8
Bradley Pickup
Bradley Pickup ('89)
/ GBR7.15
+0.8
  
 SB
 
6.96 SB
 1.2
  X6.94
 -0.7
  X7.15 SB
 0.8
7.06
 -1.4
  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
/ NOR63.21
  
 
 
62.0760.2661.4763.2161.8262.74  
2
Victor Hogan
Victor Hogan ('89)
/ RSA62.31
  
 
 
60.3862.31  X60.4560.68  X  
3
Martin Kupper
Martin Kupper ('89)
/ EST61.69
  
 
 
  X61.03  X61.5061.69  X  
4
Nicholas Percy
Nicholas Percy ('94)
/ GBR59.84
  
 
 
59.8458.0356.9658.4754.3056.98  
5
Jakob Gardenkrans
Jakob Gardenkrans ('97)
/ SWE56.20
  
 
 
53.8354.6053.2556.20  X55.22  
6Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)Sparta55.75
  
 
 
55.0855.7554.5654.0653.24  X  
7Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)Odense Atletik 53.94
  
 
 
53.9453.37  X  X  X  X  
8Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta53.84
  
 
 
51.6853.8053.05  X  X53.84  
9Alexander BertelsenAlexander Bertelsen ('91)Aarhus 190049.89
  
 
 
  X47.51  X49.89  X46.70  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)Sparta62.43
  
 
 
59.23  X61.39  X58.2362.43  
2Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM60.00
  
 
 
60.0056.6758.6656.7555.94  X  
3Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta54.62
  
 
 
54.1752.6352.2844.8054.6249.98  
4Mads LundMads Lund Sparta52.65
  
 
 
  X52.38  X52.65  –  –  
K 100 m    
Vind: -0.5

Finale A

Finale
Vind: -0.5
1
Rachel Miller
Rachel Miller ('90)
/ GBR11.53
  
 
2
Semoy Hackett
Semoy Hackett ('88)
/ TTO11.55
  
 
3
Ashleigh Nelson
Ashleigh Nelson ('91)
/ GBR11.59
  
 SB
4
Gemma Acheampong
Gemma Acheampong ('93)
/ GHA11.60
  
 
5Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.76
  
 
6Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF11.76
  
 
7
Bianca Williams
Bianca Williams ('93)
/ GBR11.78
  
 
8
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
/ SWE12.11
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -1.8
Vind: -1.8
1
Bianca Williams
Bianca Williams ('93)
/ GBR11.73
Q
  
 
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF11.74
q
  
 
3
Gemma Acheampong
Gemma Acheampong ('93)
/ GHA11.76
q
  
 
4Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja12.27
  
 
5Thea Lyng Møller JensenThea Lyng Møller Jensen ('01)Aarhus 190012.41
  
 
6Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM12.55
  
 
Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta DNF
  
 
Indledende 2
Vind: -1.5
Vind: -1.5
1
Ashleigh Nelson
Ashleigh Nelson ('91)
/ GBR11.69
Q
  
 SB
2
Semoy Hackett
Semoy Hackett ('88)
/ TTO11.75
q
  
 
3
Rachel Miller
Rachel Miller ('90)
/ GBR11.77
q
  
 
4Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.94
q
  
 
5
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
/ SWE12.18
q
  
 
6Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta12.37
  
 
7Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF12.43
  
 
8Fredrikke Dam LarsenFredrikke Dam Larsen ('91)Randers Freja13.03
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)Blovstrød Løverne4:13.42
  
 SB
2
Jarinter Mwasya
Jarinter Mwasya ('96)
/ KEN4:14.61
  
 
3
Josephine Chelangat
Josephine Chelangat ('98)
/ KEN4:20.87
  
 
4
Kaoutar Farkoussi
Kaoutar Farkoussi ('96)
/ MAR4:21.26
  
 
5Simone GladSimone Glad ('90)Sparta4:26.23
  
 
6Helene Holm GottliebHelene Holm Gottlieb ('98)Holte Atletik4:29.17
  
 
7Emma Kiplagat KondrupEmma Kiplagat Kondrup ('04)Kolding KFUM 4:30.54
  
 PB
8Ellen Nørding ChristensenEllen Nørding Christensen ('03)Frederiksberg IF4:31.66
  
 PB
9
Brigitte Humphrey
Brigitte Humphrey ('90)
/ AUS4:43.31
  
 
Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)Sparta4:43.14
  
 PB
Marie Falkebo JensenMarie Falkebo Jensen ('03)Sparta4:52.85
  
 SB
Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)Sparta5:07.35
  
 
Sarah GladSarah Glad ('03)Sparta5:12.92
  
 SB
Madeleine A. A. RasmussenMadeleine A. A. Rasmussen ('05)Sparta5:20.40
  
 
Eva Tsinat KrauseEva Tsinat Krause ('04)Sparta5:52.26
  
 PB
Cecilie SkaunsgaardCecilie Skaunsgaard ('07)Sparta5:58.29
  
 PB
Rosa Kaae MogensenRosa Kaae Mogensen ('07)6:32.47
  
 PB
Rhia BanerjeeRhia Banerjee ('07)CIS Sports Club6:56.23
  
 PB
K 5 km    

Finale A

Finale
1Annah RitahAnnah Ritah ('94)Peak4Ever17:50
  
 PB
2Henriette Thuren DallHenriette Thuren Dall ('90)Sparta17:54
  
 PB
3Katrine SvaneKatrine Svane ('86)Blovstrød Løverne17:59
  
 PB
4Marie Holst MørchMarie Holst Mørch ('94)Blovstrød Løverne18:00
  
 PB
5Stine Muldbak AndersenStine Muldbak Andersen ('91)Sparta18:34
  
 PB
6Kamilla VallinKamilla Vallin ('93)Sparta18:39
  
 PB
7Sarah Erbs LedetSarah Erbs Ledet ('76)Snik Atletik18:56
  
 PB
8Maria EbbesenMaria Ebbesen ('88)NBRO19:00
  
 SB
9Kathrine Højgaard HansenKathrine Højgaard Hansen ('95)Sparta19:05
  
 PB
10Jannie HundebølJannie Hundebøl ('88)THS19:06
  
 SB
11Augusta Maria Grønbo ChristensenAugusta Maria Grønbo Christensen Blovstrød Løverne19:10
  
 SB
12Laura GlansLaura Glans ('94)Odense Atletik 19:11
  
 PB
13Laura Victoria SchulzLaura Victoria Schulz ('99)Sparta19:16
  
 PB
14Sarah Emilie DijohnSarah Emilie Dijohn ('95)Sparta19:30
  
 PB
15Nevena SimeonovaNevena Simeonova ('98)BAC19:31
  
 PB
16Pia EnglystPia Englyst ('89)19:38
  
 PB
17Ida Nymann PetersenIda Nymann Petersen ('87)19:40
  
 PB
18Hanna LeemreizeHanna Leemreize ('85)HMRC / NED19:44
  
 
19Clara KallClara Kall ('99)THS19:47
  
 SB
20Karina Berner-MagnussonKarina Berner-Magnusson ('74)Sparta19:53
  
 SB
21Ida ØbroIda Øbro ('99)Blovstrød Løverne19:55
  
 PB
22Sidsel HorsholtSidsel Horsholt ('89)THS20:00
  
 PB
23Julie Ryg NielsenJulie Ryg Nielsen ('92)20:01
  
 PB
24Nanna Løvborg HansenNanna Løvborg Hansen ('90)Sparta20:02
  
 SB
25Julie HøghJulie Høgh ('91)Sparta20:09
  
 SB
26Mathilde WintherMathilde Winther ('02)Blovstrød Løverne20:16
  
 SB
27Malene MeyerMalene Meyer ('92)20:36
  
 SB
28Ida-Marie MarcussenIda-Marie Marcussen ('84)Sparta20:43
  
 PB
29Ninkie BendtsenNinkie Bendtsen ('71)Sparta20:46
  
 SB
30Mette Willer OldenborgMette Willer Oldenborg ('70)Sparta21:02
  
 SB
31Sorella SkovlundSorella Skovlund ('77)AC Pain21:06
  
 SB
32Derya GokcenDerya Gokcen ('90)21:16
  
 PB
33Sofie Riisgaard MathiesenSofie Riisgaard Mathiesen ('92)NBRO21:24
  
 SB
34Isabella MatildaIsabella Matilda ('01)Sparta21:27
  
 PB
35Mathilde Nørgård KrachtMathilde Nørgård Kracht ('96)Tisvilde Hegn OK21:28
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.8

Finale A

Finale
Vind: -0.8
1
Jade Barber
Jade Barber ('93)
/ USA13.18
  
 
2
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
/ POL13.23
  
 
3
Yasmin Miller
Yasmin Miller ('95)
/ GBR13.66
  
 
4Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta13.68
  
 
5Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.82
  
 SB
6
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
/ GER13.85
  
 
7
Kaila Barber
Kaila Barber ('93)
/ USA14.20
  
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová ('86)
/ CZE55.18
  
 
2Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190056.81
  
 SB
3
Joanna Linkiewicz
Joanna Linkiewicz ('90)
/ POL57.00
  
 
4
Mariya Mykolenko
Mariya Mykolenko ('94)
/ UKR57.32
  
 
5
Line Kloster
Line Kloster ('90)
/ NOR58.53
  
 
6
Kaila Barber
Kaila Barber ('93)
/ USA58.94
  
 
7Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 19001:01.38
  
 
8Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta1:02.86
  
 
K Trespring     

Finale A

Finale
1
Thea LaFond
Thea LaFond ('94)
/ DMA13.87
0.0
  
 
 
13.05
 -1.2
  X13.62
 -0.6
13.87  X  –  
2Janne NielsenJanne Nielsen ('93)Aarhus 190013.73
  
 
 
13.73
 1.2
13.4413.59
 0.6
13.39
 2.1
13.50
 0.4
13.60
 1.1
  
3
Naomi Ogbeta
Naomi Ogbeta ('98)
/ GBR13.64
  
 
 
13.44
 1.3
13.57
 -1.2
  X13.40
 -0.8
13.0113.64
 0.7
  
4
Jessie Maduka
Jessie Maduka ('96)
/ GER13.12
  
 
 
  X12.94
 -1.3
12.93
 -0.5
13.12
 0.5
12.97
 2.4
12.93  
5Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)Esbjerg AM / GER12.96
  
 PB
 
  X  X12.70
 -1.0
12.96 PB
 -1.4
  X12.96 =PB
 2.0
  
6
Mariya Siney
Mariya Siney ('97)
/ UKR12.93
  
 
 
  X  X12.69
 -1.2
12.7712.93
 0.3
12.79
 -0.8
  
7
Birte Damerius
Birte Damerius ('91)
/ GER12.55
  
 
 
11.14
 -1.2
12.55
 -0.6
  X  X  X  X  
8Katrine Holten WintherKatrine Holten Winther ('89)KIF12.37
  
 SB
 
  X12.37 SB
 0.1
  X12.21
 -2.0
  X12.35
 0.7
  
9Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF11.64
  
 
 
11.64
 -0.5
  X  X     
Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta NM
  
 
 
  X  X  X     
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Kristin Pudenz
Kristin Pudenz ('93)
/ GER62.33
  
 
 
59.8158.85  X  X57.6862.33  
2
Nadine Müller
Nadine Müller ('85)
/ GER61.40
  
 
 
  X59.8359.6658.3961.4061.31  
3Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta54.98
  
 
 
50.3353.4853.4654.9854.7551.75  
4
Salla Sipponen
Salla Sipponen ('95)
/ FIN54.87
  
 
 
54.2453.9754.8753.75  X  X  
5
Vanessa Kamga
Vanessa Kamga ('98)
/ SWE54.27
  
 
 
52.5750.5552.53  X54.27  X  
6Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta53.48
  
 
 
51.5453.4852.78  X  X  X  
7
Summer Pierson
Summer Pierson ('78)
/ USA53.26
  
 
 
  X47.9953.1851.8153.26  X  
8
Emma Ljungberg
Emma Ljungberg ('94)
/ SWE51.74
  
 
 
49.4351.3151.74  X  X  X  
9
Mathilda Eriksson
Mathilda Eriksson ('98)
/ SWE48.28
  
 
 
47.4348.28  X  X  X46.31  
D17 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta48.72
  
 
 
  X48.7247.78  X  X  X  

Seneste resultater

1.7AabenraaSommer kast Aabenraa
29.6Skiveskivekast 5-22
28.6VejleVejle Kast
24‐26.6AalborgDM Senior
24.6BallerupFredagskast
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix