Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Ballerup: Kasternes dag 11.5.2019

M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Stefan Miang MortensenStefan Miang Mortensen ('96)Sparta14.20
  
 SB
2Steffen MertovSteffen Mertov ('94)Odense Atletik 13.91
  
 =SB
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK NM
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)Sparta54.15
  
 SB
2Alexander BertelsenAlexander Bertelsen ('91)Aarhus 190052.72
  
 SB
4Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)Hvidovre AM37.22
  
 SB
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Stefan Kvist
Stefan Kvist ('87)
/ SWE63.22
  
 SB
2Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)Hvidovre AM56.63
  
 
3Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK53.80
  
 
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Sebastian Thörngren
Sebastian Thörngren ('93)
/ SWE72.58
  
 PB
2Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)Sparta69.10
  
 PB
3Mikkel Bach GarbrechtMikkel Bach Garbrecht ('96)Aarhus 190063.86
  
 SB
4Andreas BertelsenAndreas Bertelsen ('94)Aarhus 190061.68
  
 SB
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM14.70
  
 
2Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM14.44
  
DUR-20 
3Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 13.98
  
 PB
4Anna Sofia MikkelsenAnna Sofia Mikkelsen ('91)Odense Atletik 13.75
  
 
5Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta11.74
  
 SB
6Thelma Björk EinarsdóttirThelma Björk Einarsdóttir ('96)Sparta / ISL11.36
  
 SB
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta55.16
  
 SB
 
  X47.0455.16 SB53.67  X  X  
2Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta53.71
  
 SB
3Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM45.79
  
 SB
4Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 43.90
  
 
5Cathrine TrodsøeCathrine Trodsøe ('99)Odense Atletik 39.63
  
 
6
Hanna Grönwall
Hanna Grönwall ('99)
/ SWE34.10
  
 SB
7Kristel Høj WaltherKristel Høj Walther ('87)Odense Atletik 32.45
  
 SB
8Rebecca NielsenRebecca Nielsen BAK29.36
  
 
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Cecilia Larsson
Cecilia Larsson ('99)
/ SWE59.58
  
 PB
2Louise OdgaardLouise Odgaard ('93)Sparta51.37
  
 SB
3Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta49.60
  
 PB
4Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM49.21
  
 
5Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 48.75
  
 
6Amanda Lillevang RasmussenAmanda Lillevang Rasmussen ('97)Sparta48.39
  
 SB
7
Hanna Grönwall
Hanna Grönwall ('99)
/ SWE47.94
  
 PB
8Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM47.41
  
 
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Liv CantbyLiv Cantby ('99)Korsør AM43.95
  
 SB
2Louise Busk NielsenLouise Busk Nielsen ('97)Hvidovre AM34.57
  
 SB
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK13.43
  
 PB
2Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM12.15
  
 PB
3Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik10.13
  
 
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK42.57
  
 
2Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik29.56
  
 SB
D19 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK59.80
  
 
2Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM48.62
  
 
3Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik42.94
  
 
4Emil Hedegaard HansenEmil Hedegaard Hansen ('01)Herlev Atletik35.32
  
 PB
D19 Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM59.93
  
 SB
2Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta59.91
  
 PB
P19 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM12.66
  
 
2Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta12.04
  
 
P19 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM48.29
  
 SB
2Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta43.08
  
 PB
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Jennifer Quick
Jennifer Quick 
/ SWE53.82
  
 
2Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Sparta50.02
  
 PB
3Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)Skive AM48.40
  
 SB
4Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM46.47
  
 PB
5Mette Marie JensenMette Marie Jensen ('01)BAK32.39
  
 PB
P19 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik34.78
  
 
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1
Leo Janén
Leo Janén ('02)
/ SWE14.79
  
 SB
2Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF10.89
  
 SB
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1
Leo Janén
Leo Janén ('02)
/ SWE55.50
  
 
2
Hampus Wallin
Hampus Wallin ('02)
/ SWE44.93
  
 PB
3Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF34.36
  
 PB
D17 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1
Hampus Wallin
Hampus Wallin ('02)
/ SWE46.26
  
 SB
2Mathias B RasmussenMathias B Rasmussen ('02)BAK39.07
  
 SB
3Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF31.05
  
 SB
D17 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF41.81
  
 PB
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1
Emilia Wamsler
Emilia Wamsler ('03)
/ SWE12.10
  
 PB
2Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)BAK11.36
  
 PB
P17 Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
1
Emilia Wamsler
Emilia Wamsler ('03)
/ SWE35.19
  
 SB
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta52.65
  
 
2Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)BAK49.12
  
 PB
P17 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta29.56
  
 SB
D15 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta12.43
  
 
2Alexander BergmanAlexander Bergman ('05)Hvidovre AM8.27
  
 PB
D15 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta34.15
  
 =PB
2Alexander BergmanAlexander Bergman ('05)Hvidovre AM21.46
  
 PB
D15 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta38.26
  
 PB
2Alexander BergmanAlexander Bergman ('05)Hvidovre AM17.76
  
 PB
D15 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta46.85
  
 
2Alexander BergmanAlexander Bergman ('05)Hvidovre AM22.42
  
 
P15 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Fiona Svane MilneFiona Svane Milne ('05)Odense Atletik 11.37
  
 PB
2
Hanna Kamrad
Hanna Kamrad ('05)
/ SWE9.67
  
 PB
3Ida FiskerIda Fisker ('05)Odense Atletik 6.82
  
 =PB
P15 Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
1
Hanna Kamrad
Hanna Kamrad ('05)
/ SWE30.90
  
 PB
2Fiona Svane MilneFiona Svane Milne ('05)Odense Atletik 28.70
  
 PB
3Ida FiskerIda Fisker ('05)Odense Atletik 18.49
  
 
P15 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Fiona Svane MilneFiona Svane Milne ('05)Odense Atletik 29.73
  
 
2
Hanna Kamrad
Hanna Kamrad ('05)
/ SWE28.61
  
 PB
3Ida FiskerIda Fisker ('05)Odense Atletik 23.61
  
 
K45 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik10.21
  
 
K45 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik35.36
  
 SB
K45 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik32.53
  
 SB
K45 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik33.08
  
 SB
M55 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Thomas BrinchThomas Brinch ('62)Amager AC10.69
  
 
M55 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Thomas BrinchThomas Brinch ('62)Amager AC29.01
  
 
M60 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Martin IversenMartin Iversen ('56)Hvidovre AM41.28
  
 SB
M60 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1
Kvist Event
Kvist Event ('56)
/ SWE37.32
  
 PB
M70 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik10.46
  
 
M70 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik35.63
  
 
M70 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik38.66
  
 SB
K70 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM25.45
  
 SB
K70 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM30.91
  
 SB
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM7.96
  
 

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint