M 200 m Vind: -1.0 Finale A Finale | Vind: -1.0 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Adama Jammeh Adama Jammeh ('93) | 93 | GAM | 20.93 | SB | ||||||||||
2 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 21.33 | |||||||||||
3 | Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | 21.52 | |||||||||||
4 | Andreas Haara Bakketun Andreas Haara Bakketun ('01) | 01 | NOR | 21.59 | |||||||||||
5 | Simen Bogunovic Larsen Simen Bogunovic Larsen ('94) | 94 | NOR | 22.02 | |||||||||||
Finale B Vind: +3.5 | Vind: +3.5 | ||||||||||||||
1 | Stephan Skogheim Kyeremeh Stephan Skogheim Kyeremeh ('01) | 01 | NOR | 21.59 | w | ||||||||||
2 | Daniel Alejandro Johnsen Daniel Alejandro Johnsen ('98) | 98 | NOR | 21.71 | w | ||||||||||
3 | Tomasz Siemieniuch Tomasz Siemieniuch | 00 | NOR | 21.98 | w | ||||||||||
4 | Tormod Hjortnæs Larsen Tormod Hjortnæs Larsen ('86) | 86 | NOR | 22.05 | w | ||||||||||
5 | Philip Jason Omollo Philip Jason Omollo ('01) | 01 | NOR | 22.13 | w | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Didrik Hexeberg Warlo Didrik Hexeberg Warlo ('99) | 99 | NOR | 1:51.33 | |||||||||||
2 | Luca Thompson Luca Thompson | 00 | NOR | 1:51.42 | |||||||||||
3 | Anton Persson Anton Persson ('96) | 96 | SWE | 1:51.50 | SB | ||||||||||
4 | Gustav Berlin Gustav Berlin ('95) | 95 | SWE | 1:52.64 | |||||||||||
5 | Sondre Juven Sondre Juven ('99) | 99 | NOR | 1:53.42 | SB | ||||||||||
6 | Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98) | 98 | DEN | 1:53.99 | SB | ||||||||||
7 | Anton Axelsson Anton Axelsson ('01) | 01 | SWE | 1:54.25 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Tobias Grønstad Tobias Grønstad ('02) | 02 | NOR | 1:51.94 | PB | ||||||||||
1 | Simen Seeberg-Rommetveit Simen Seeberg-Rommetveit | 00 | NOR | 1:55.20 | |||||||||||
2 | Even Brøndbo Dahl Even Brøndbo Dahl ('94) | 94 | NOR | 1:52.46 | |||||||||||
3 | Anders Bjørndal Anders Bjørndal ('95) | 95 | NOR | 1:52.58 | |||||||||||
4 | Trygve Feidje Mjelde Trygve Feidje Mjelde ('94) | 94 | NOR | 1:52.81 | PB | ||||||||||
5 | Mattias Ohlsson Mattias Ohlsson ('94) | 94 | SWE | 1:53.17 | SB | ||||||||||
6 | Leon Samuel Douglas Mjaaland Leon Samuel Douglas Mjaaland | 00 | NOR | 1:53.31 | |||||||||||
7 | Haben Brhane Haben Brhane ('91) | 91 | ERI | 1:53.46 | PB | ||||||||||
8 | Ånung Viken Ånung Viken ('93) | 93 | NOR | 1:53.85 | |||||||||||
9 | Gustav Bivstedt Gustav Bivstedt ('96) | 96 | SWE | 1:54.06 | SB | ||||||||||
10 | Thomas Jefferson Byrkjeland Thomas Jefferson Byrkjeland ('98) | 98 | NOR | 1:55.56 | SB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 4 | |||||||||||||||
6 | Tom Skjæråsen Tom Skjæråsen ('95) | 95 | SWE | 1:57.31 | PB | ||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Karsten Meier Karsten Meier ('91) | 91 | GER | 14:09.71 | SB | ||||||||||
2 | Ørjan Grønnevig Ørjan Grønnevig ('91) | 91 | NOR | 14:13.50 | SB | ||||||||||
3 | Frew Zenebe Frew Zenebe ('84) | 84 | ETH | 14:16.98 | PB | ||||||||||
4 | Bjørnar Sandnes Lillefosse Bjørnar Sandnes Lillefosse ('92) | 92 | NOR | 14:23.22 | SB | ||||||||||
5 | Senay Amlesom Fissehatsion Senay Amlesom Fissehatsion ('95) | 95 | ERI | 14:26.13 | SB | ||||||||||
6 | Håkon Stavik Håkon Stavik | 00 | NOR | 14:26.47 | PB | ||||||||||
7 | Ådne Andersen Ådne Andersen ('94) | 94 | NOR | 14:29.23 | SB | ||||||||||
8 | Eivind Øygard Eivind Øygard ('92) | 92 | NOR | 14:29.92 | SB | ||||||||||
9 | Marius Garmann Sørli Marius Garmann Sørli ('97) | 97 | NOR | 14:37.00 | PB | ||||||||||
10 | Erik Lomås Erik Lomås ('93) | 93 | NOR | 14:38.85 | |||||||||||
11 | Ole-Petter Fjeld Ole-Petter Fjeld ('95) | 95 | NOR | 14:40.00 | PB | ||||||||||
12 | Salim Elhaj Haroun Yousif Salim Elhaj Haroun Yousif ('90) | 90 | SUD | 14:42.29 | PB | ||||||||||
13 | Eivind Trym Wikshåland Eivind Trym Wikshåland ('97) | 97 | NOR | 14:44.19 | PB | ||||||||||
14 | Mathias Flak Mathias Flak ('99) | 99 | NOR | 14:48.35 | PB | ||||||||||
15 | Eirik Gramstad Eirik Gramstad ('84) | 84 | NOR | 14:48.68 | SB | ||||||||||
18 | Daniel Gleimar Daniel Gleimar ('92) | 92 | SWE | 15:03.65 | PB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Rune SolliRune Solli ('92) | 92 | NOR | 14:52.01 | PB | ||||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Adrian Świderski Adrian Świderski ('86) | 86 | POL | 16.01 | w | +3.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Vilius Junevičius Vilius Junevičius ('01) | 01 | LTU | 14.79 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sondre Vie Ytrearne Sondre Vie Ytrearne ('01) | 01 | NOR | 14.58 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Viljar Helgestad Gjerde Viljar Helgestad Gjerde | 00 | NOR | 14.50 | +1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fedrick Dacres Fedrick Dacres ('94) | 94 | JAM | 68.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Martin Kupper Martin Kupper ('89) | 89 | EST | 63.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 60.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Thor Olav Rosvold Thor Olav Rosvold ('96) | 96 | NOR | 53.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Bjørn Terje Pay Bjørn Terje Pay ('74) | 74 | NOR | 51.78 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Steffen Melheim Steffen Melheim ('03) | 03 | NOR | 51.10 | NU18R | PB | |||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 75.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tuomas Seppänen Tuomas Seppänen ('86) | 86 | FIN | 70.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mattias Lindberg Mattias Lindberg ('90) | 90 | SWE | 68.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Chris Bennett Chris Bennett ('89) | 89 | GBR | 67.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Evald Osnes Devik Evald Osnes Devik ('95) | 95 | NOR | 63.11 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jon Nerdal Jon Nerdal ('96) | 96 | NOR | 62.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Anton Andersson Anton Andersson ('96) | 96 | SWE | 55.20 | SB | ||||||||||
K 200 m Vind: -0.7 Finale A Finale | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Gina Bass Gina Bass ('95) | 95 | GAM | 24.12 | |||||||||||
2 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 24.49 | |||||||||||
3 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 24.77 | |||||||||||
4 | Elin Serine Vik Johannessen Elin Serine Vik Johannessen | 00 | NOR | 24.86 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nataliia Pryshchepa Nataliia Pryshchepa ('94) | 94 | UKR | 1:59.13 | SB | ||||||||||
2 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:01.27 | SB | ||||||||||
3 | Maryna Arzamasova Maryna Arzamasova ('87) | 87 | BLR | 2:02.66 | SB | ||||||||||
4 | Mina Marie Anglero Mina Marie Anglero ('97) | 97 | NOR | 2:08.09 | |||||||||||
5 | Amalie Manshus Sæten Amalie Manshus Sæten ('97) | 97 | NOR | 2:08.34 | SB | ||||||||||
6 | Malin Edland Malin Edland ('99) | 99 | NOR | 2:08.75 | |||||||||||
7 | Sigrid Jervell Våg Sigrid Jervell Våg ('92) | 92 | NOR | 2:09.34 | SB | ||||||||||
8 | Sara Busic Sara Busic ('02) | 02 | NOR | 2:13.90 | |||||||||||
Olha Bibik Olha Bibik ('90) | 90 | UKR | DNF | pace | |||||||||||
Sanne Njaastad Sanne Njaastad | 00 | NOR | DNF | ||||||||||||
Yngvild Elvemo Yngvild Elvemo ('90) | 90 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Pernille Karlsen Antonsen Pernille Karlsen Antonsen ('02) | 02 | NOR | 2:10.77 | |||||||||||
2 | Ingrid Emilsen Kristiansen Ingrid Emilsen Kristiansen ('92) | 92 | NOR | 2:11.56 | SB | ||||||||||
3 | Christina Maria Toogood Christina Maria Toogood ('89) | 89 | NOR | 2:11.64 | PB | ||||||||||
4 | Andrea Modin Engesæth Andrea Modin Engesæth ('01) | 01 | NOR | 2:12.30 | PB | ||||||||||
5 | Kristin Maltun Helland Kristin Maltun Helland ('02) | 02 | NOR | 2:14.42 | |||||||||||
6 | Mille Eide Nyhus Mille Eide Nyhus ('03) | 03 | NOR | 2:14.42 | |||||||||||
7 | Vilde Våge Henriksen Vilde Våge Henriksen | 00 | NOR | 2:15.15 | |||||||||||
8 | Christine Næss Christine Næss | 00 | NOR | 2:15.63 | SB | ||||||||||
9 | Kristine Lande Dommersnes Kristine Lande Dommersnes ('99) | 99 | NOR | 2:15.74 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Johanna Ågesen Tofte Johanna Ågesen Tofte ('03) | 03 | NOR | 2:13.20 | PB | ||||||||||
2 | Olivia Weslien Olivia Weslien ('97) | 97 | SWE | 2:14.95 | SB | ||||||||||
3 | Synnøve Antonsen Torp Synnøve Antonsen Torp ('99) | 99 | NOR | 2:15.95 | PB | ||||||||||
4 | Lisa De Ruiter Lisa De Ruiter ('91) | 91 | NED | 2:15.99 | PB | ||||||||||
5 | Marte Nyborg Marte Nyborg ('99) | 99 | NOR | 2:16.11 | SB | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 58.98 | |||||||||||
2 | Nora Kollerød Wold Nora Kollerød Wold ('97) | 97 | NOR | 59.26 | |||||||||||
3 | Marie Skjæggestad Marie Skjæggestad ('99) | 99 | NOR | 1:00.42 | |||||||||||
4 | Solveig Hernandez Vråle Solveig Hernandez Vråle ('99) | 99 | NOR | 1:00.83 | |||||||||||
5 | Anna Bogunovic Larsen Anna Bogunovic Larsen ('93) | 93 | NOR | 1:03.40 | SB | ||||||||||
6 | Thale Augensen Thale Augensen ('99) | 99 | NOR | 1:04.64 | PB | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Caroline Fleischer Caroline Fleischer ('96) | 96 | NOR | 1.71 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marie Brekke Marie Brekke | 00 | NOR | 1.71 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Malene Kollberg Malene Kollberg ('99) | 99 | NOR | 1.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kaja Mørch Pettersen Kaja Mørch Pettersen ('01) | 01 | NOR | 51.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marie-Therese Obst Marie-Therese Obst ('96) | 96 | NOR | 48.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tuva Mathilde Jacobsen Tuva Mathilde Jacobsen ('02) | 02 | NOR | 43.54 | |||||||||||
4 | Amanda Marie Grefstad Frøynes Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98) | 98 | NOR | 43.55 | |||||||||||
|