M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tsanko Arnaudov Tsanko Arnaudov ('92) | 92 | POR | 19.98 | |||||||||||
2 | Francisco Belo Francisco Belo ('91) | 91 | POR | 19.52 | |||||||||||
3 | Eric Favors Eric Favors ('96) | 96 | IRL | 19.28 | PB | ||||||||||
4 | John Kelly John Kelly ('96) | 96 | IRL | 17.99 | |||||||||||
5 | Daniel Santiago Daniel Santiago ('96) | 96 | POR | 16.81 | PB | ||||||||||
6 | Rodolfo Garcia Rodolfo Garcia ('99) | 99 | POR | 16.37 | |||||||||||
7 | Adriano Lopes Adriano Lopes ('91) | 91 | POR | 16.06 | |||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 65.03 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Viktor Butenko Viktor Butenko ('93) | 93 | RUS | 62.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Colin Quirke Colin Quirke ('90) | 90 | IRL | 62.18 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Nicholas Percy Nicholas Percy ('94) | 94 | GBR | 61.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Zane Duquemin Zane Duquemin ('91) | 91 | GBR | 60.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | José Lorenzo Hernández José Lorenzo Hernández ('97) | 97 | ESP | 57.84 | PB | ||||||||||
7 | Filipe Vital e Silva Filipe Vital e Silva ('83) | 83 | POR | 56.97 | SB | ||||||||||
8 | Alejandro Vielva Alejandro Vielva ('92) | 92 | ESP | 56.07 | |||||||||||
9 | Emanuel Sousa Emanuel Sousa ('99) | 99 | POR | 55.83 | |||||||||||
10 | Edujose Lima Edujose Lima ('96) | 96 | POR | 55.47 | |||||||||||
11 | Pedro José Cuesta Pedro José Cuesta ('83) | 83 | ESP | 54.67 | |||||||||||
12 | Marco Pons Marco Pons ('93) | 93 | IRL | 53.28 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Mykyta Sudashov Mykyta Sudashov ('98) | 98 | POR | 53.35 | PB | ||||||||||
2 | Rodolfo Garcia Rodolfo Garcia ('99) | 99 | POR | 52.52 | PB | ||||||||||
3 | Marco Fortes Marco Fortes ('82) | 82 | POR | 50.59 | |||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Taylor Campbell Taylor Campbell ('96) | 96 | GBR | 72.72 | |||||||||||
2 | Osian Jones Osian Jones ('93) | 93 | GBR | 72.19 | PB | ||||||||||
3 | António Vital e Silva António Vital e Silva ('88) | 88 | POR | 67.58 | |||||||||||
4 | Jac Palmer Jac Palmer ('96) | 96 | GBR | 67.35 | |||||||||||
5 | Ruben Antunes Ruben Antunes ('99) | 99 | POR | 66.84 | PB | ||||||||||
6 | Decio Andrade Decio Andrade ('97) | 97 | POR | 66.77 | |||||||||||
7 | Daniel Aguirre Daniel Aguirre ('95) | 95 | COL | 63.85 | |||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Leandro Ramos Leandro Ramos | 00 | POR | 74.55 | |||||||||||
2 | Tiago Aperta Tiago Aperta ('92) | 92 | POR | 71.36 | |||||||||||
3 | Odel Jainaga Odel Jainaga ('97) | 97 | ESP | 71.32 | |||||||||||
4 | Rodrigo Iglesias Rodrigo Iglesias ('97) | 97 | ESP | 68.95 | |||||||||||
5 | Ilírio Nazaré Ilírio Nazaré | 00 | POR | 61.68 | |||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jessica Inchude Jessica Inchude ('96) | 96 | GBS | 16.98 | |||||||||||
2 | Auriol Dongmo Auriol Dongmo ('90) | 90 | CMR | 16.96 | |||||||||||
3 | Eliana Bandeira Eliana Bandeira ('96) | 96 | POR | 16.20 | |||||||||||
4 | Trinity Tutti Trinity Tutti | 00 | CAN | 15.12 | |||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Irina Rodrigues Irina Rodrigues ('91) | 91 | POR | 62.74 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Liliana Cá Liliana Cá ('86) | 86 | POR | 58.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kirsty Law Kirsty Law ('86) | 86 | GBR | 57.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96) | 96 | DEN | 57.11 | DR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Trinity Tutti Trinity Tutti | 00 | CAN | 56.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Shadine Duquemin Shadine Duquemin ('94) | 94 | GBR | 54.33 | |||||||||||
7 | June Kintana June Kintana ('95) | 95 | ESP | 53.10 | |||||||||||
8 | Jessica Inchude Jessica Inchude ('96) | 96 | GBS | 51.06 | |||||||||||
9 | Ivanilda Lopes Ivanilda Lopes | 00 | POR | 50.92 | PB | ||||||||||
10 | Kathryn Woodcock Kathryn Woodcock ('97) | 97 | GBR | 49.90 | SB | ||||||||||
11 | Ines Venero Ines Venero ('90) | 90 | ESP | 48.36 | |||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Osarumen Odeh Osarumen Odeh ('95) | 95 | ESP | 62.81 | |||||||||||
2 | Vânia Silva Vânia Silva ('80) | 80 | POR | 61.23 | |||||||||||
3 | Amber Simpson Amber Simpson ('99) | 99 | GBR | 60.39 | |||||||||||
Gema Marti Gema Marti | 00 | ESP | 57.16 | ||||||||||||
Aitana Safont Aitana Safont ('01) | 01 | ESP | 56.50 | PB | |||||||||||
Carolina González Carolina González ('96) | 96 | ESP | 50.58 | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Ângela Silva Ângela Silva | 00 | POR | 52.92 | |||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ashley Pryke Ashley Pryke ('97) | 97 | CAN | 53.86 | |||||||||||
2 | Bethan Rees Bethan Rees ('99) | 99 | GBR | 47.32 | |||||||||||
3 | Pauline Smal Pauline Smal ('98) | 98 | BEL | 43.00 | |||||||||||
4 | Barbara Bica Barbara Bica ('01) | 01 | POR | 42.06 | |||||||||||
D17 Kuglestød 5.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | André Carvalho André Carvalho ('02) | 02 | POR | 16.01 | PB | ||||||||||
D17 Diskoskast 1.5 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marcos Moreno Marcos Moreno ('03) | 03 | ESP | 54.57 | |||||||||||
D17 Hammerkast 5.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alex Bernstein Alex Bernstein ('02) | 02 | GBR | 66.10 | |||||||||||
P17 Kuglestød 3.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Letícia Lopes Letícia Lopes ('04) | 04 | POR | 14.43 | PB | ||||||||||
P17 Hammerkast 3.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Irene Gomez Irene Gomez ('02) | 02 | ESP | 59.87 | |||||||||||
P17 Spydkast 500 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Maria Pena Maria Pena ('03) | 03 | ESP | 44.21 |