Team Results | |||
After 41/40 events | |||
1 | France | FRA | 811.5 |
2 | Poland | POL | 538 |
3 | Ukraine | UKR | 521 |
4 | Spain | ESP | 492.5 |
5 | Finland | FIN | 488 |
6 | Great Britain & NI | GBR | 401.5 |
7 | Switzerland | SUI | 374 |
8 | Czech Republic | CZE | 318.5 |
9 | Germany | GER | 317.5 |
10 | Italy | ITA | 316 |
11 | Sweden | SWE | 211.5 |
12 | Greece | GRE | 198 |
M 100 m 10.8. Vind: -1.4 Finale A Finale | 10.8. | Vind: -1.4 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Vicaut Jimmy Vicaut ('92) | 92 | FRA | 10.35 | 0.155 | 1 | |||||||||
2 | Lamont Marcell Jacobs Lamont Marcell Jacobs ('94) | 94 | ITA | 10.39 | 0.185 | 2 | |||||||||
3 | Michael Pohl Michael Pohl ('89) | 89 | GER | 10.55 | 0.139 | 3 | |||||||||
4 | Harry Aikines-Aryeetey Harry Aikines-Aryeetey ('88) | 88 | GBR | 10.57 | 0.151 | 4 | |||||||||
5 | Oleksandr Sokolov Oleksandr Sokolov ('97) | 97 | UKR | 10.61 | 0.146 | 5 | |||||||||
6 | Jan Veleba Jan Veleba ('86) | 86 | CZE | 10.76 | 0.176 | 6 | |||||||||
7 | Ángel David Rodríguez Ángel David Rodríguez ('80) | 80 | ESP | 10.83 | 0.185 | 7 | |||||||||
Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | DQ | 8 | |||||||||||
Indledende heats | 9.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 9.8. Vind: +0.5 | 9.8. | Vind: +0.5 | |||||||||||||
1 | Jimmy Vicaut Jimmy Vicaut ('92) | 92 | FRA | 10.07 | Q 0.167 | ||||||||||
2 | Oleksandr Sokolov Oleksandr Sokolov ('97) | 97 | UKR | 10.37 | Q 0.143 | SB | |||||||||
3 | Ángel David Rodríguez Ángel David Rodríguez ('80) | 80 | ESP | 10.48 | Q 0.162 | SB | |||||||||
4 | Jan Veleba Jan Veleba ('86) | 86 | CZE | 10.51 | q 0.230 | ||||||||||
5 | Henrik Larsson Henrik Larsson ('99) | 99 | SWE | 10.56 | 0.138 | 9 | |||||||||
6 | Konstadínos Zíkos Konstadínos Zíkos ('98) | 98 | GRE | 10.82 | 0.189 | 11 | |||||||||
Indledende 2 9.8. Vind: +1.6 | 9.8. | Vind: +1.6 | |||||||||||||
1 | Lamont Marcell Jacobs Lamont Marcell Jacobs ('94) | 94 | ITA | 10.09 | Q 0.187 | ||||||||||
2 | Michael Pohl Michael Pohl ('89) | 89 | GER | 10.24 | Q 0.151 | ||||||||||
3 | Harry Aikines-Aryeetey Harry Aikines-Aryeetey ('88) | 88 | GBR | 10.29 | Q 0.182 | ||||||||||
4 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 10.37 | q 0.144 | ||||||||||
5 | Sylvain Chuard Sylvain Chuard ('96) | 96 | SUI | 10.62 | 0.172 | 10 | |||||||||
6 | Samuel Purola Samuel Purola | 00 | FIN | 13.59 | 0.157 | 12 | |||||||||
M 100 m extra 9.8. Vind: +0.9 Finale A Finale | 9.8. | Vind: +0.9 | |||||||||||||
1 | Christophe Lemaitre Christophe Lemaitre ('90) | 90 | FRA | 10.31 | 0.189 | ||||||||||
2 | Dominik Kopeć Dominik Kopeć ('95) | 95 | POL | 10.37 | 0.131 | SB | |||||||||
3 | Ryan Zeze Ryan Zeze ('98) | 98 | FRA | 10.58 | 0.190 | ||||||||||
4 | Stanislav Kovalenko Stanislav Kovalenko ('97) | 97 | UKR | 10.62 | 0.191 | ||||||||||
5 | Roope Saarinen Roope Saarinen ('94) | 94 | FIN | 10.63 | 0.204 | SB | |||||||||
6 | Karol Kwiatkowski Karol Kwiatkowski ('96) | 96 | POL | 10.69 | 0.227 | ||||||||||
M 200 m 11.8. Vind: -1.0 Finale A Finale | 11.8. | Vind: -1.0 | |||||||||||||
1 | Richard Kilty Richard Kilty ('89) | 89 | GBR | 20.66 | 0.136 | 1 | |||||||||
2 | Eseosa Desalu Eseosa Desalu ('94) | 94 | ITA | 20.69 | 0.169 | 2 | |||||||||
3 | Mouhamadou Fall Mouhamadou Fall ('92) | 92 | FRA | 20.70 | 0.202 | 3 | |||||||||
4 | Serhiy Smelyk Serhiy Smelyk ('87) | 87 | UKR | 20.75 | 0.214 | 4 | |||||||||
5 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 20.76 | 0.198 | 5 | |||||||||
6 | Steven Müller Steven Müller ('90) | 90 | GER | 20.76 | 0.197 | 6 | |||||||||
7 | Samuel García Samuel García ('91) | 91 | ESP | 21.08 | 0.174 | 7 | |||||||||
8 | Kasper Kadestål Kasper Kadestål ('99) | 99 | SWE | 21.20 | 0.142 | 8 | |||||||||
Indledende heats | 9.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 9.8. Vind: +0.2 | 9.8. | Vind: +0.2 | |||||||||||||
1 | Richard Kilty Richard Kilty ('89) | 89 | GBR | 20.72 | Q 0.130 | ||||||||||
2 | Mouhamadou Fall Mouhamadou Fall ('92) | 92 | FRA | 20.82 | Q 0.185 | ||||||||||
3 | Serhiy Smelyk Serhiy Smelyk ('87) | 87 | UKR | 20.88 | Q 0.190 | ||||||||||
4 | Kasper Kadestål Kasper Kadestål ('99) | 99 | SWE | 21.07 | q 0.139 | PB | |||||||||
5 | William Reais William Reais ('99) | 99 | SUI | 21.32 | 0.260 | 10 | |||||||||
6 | Przemysław Słowikowski Przemysław Słowikowski ('93) | 93 | POL | 21.47 | 0.145 | 12 | |||||||||
Indledende 2 9.8. Vind: +0.7 | 9.8. | Vind: +0.7 | |||||||||||||
1 | Eseosa Desalu Eseosa Desalu ('94) | 94 | ITA | 20.86 | Q 0.214 | ||||||||||
2 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 20.89 | Q 0.186 | ||||||||||
3 | Steven Müller Steven Müller ('90) | 90 | GER | 20.89 | Q 0.179 | ||||||||||
4 | Samuel García Samuel García ('91) | 91 | ESP | 20.97 | q 0.171 | ||||||||||
5 | Panayiótis Trivizás Panayiótis Trivizás ('87) | 87 | GRE | 21.20 | 0.166 | 9 | |||||||||
6 | Oskari Lehtonen Oskari Lehtonen ('97) | 97 | FIN | 21.43 | 0.165 | 11 | |||||||||
M 400 m 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Davide Re Davide Re ('93) | 93 | ITA | 45.35 | 0.176 | 1 | |||||||||
2 | Dwayne Cowan Dwayne Cowan ('85) | 85 | GBR | 46.18 | 0.184 | 2 | |||||||||
3 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 46.36 | 0.170 | SB | 3 | ||||||||
4 | Rafał Omelko Rafał Omelko ('89) | 89 | POL | 46.40 | 0.209 | 4 | |||||||||
5 | Fabrisio Saidy Fabrisio Saidy ('99) | 99 | FRA | 46.75 | 0.197 | 5 | |||||||||
6 | Danylo Danylenko Danylo Danylenko ('94) | 94 | UKR | 46.76 | 0.239 | 6 | |||||||||
7 | Patrick Schneider Patrick Schneider ('92) | 92 | GER | 46.99 | 0.197 | 7 | |||||||||
Carl Bengtström Carl Bengtström | 00 | SWE | DNS | 8 | |||||||||||
Indledende heats | 9.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 9.8. | 9.8. | ||||||||||||||
1 | Davide Re Davide Re ('93) | 93 | ITA | 45.86 | Q 0.183 | ||||||||||
2 | Fabrisio Saidy Fabrisio Saidy ('99) | 99 | FRA | 46.17 | Q 0.232 | ||||||||||
3 | Rafał Omelko Rafał Omelko ('89) | 89 | POL | 46.58 | Q 0.182 | ||||||||||
4 | Patrick Schneider Patrick Schneider ('92) | 92 | GER | 47.00 | q 0.183 | ||||||||||
5 | Mihaíl Pappás Mihaíl Pappás ('98) | 98 | GRE | 47.47 | 0.243 | 11 | |||||||||
6 | Christoffer Envall Christoffer Envall ('91) | 91 | FIN | 47.68 | 0.179 | 12 | |||||||||
Indledende 2 9.8. | 9.8. | ||||||||||||||
1 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 46.66 | Q 0.168 | SB | |||||||||
2 | Dwayne Cowan Dwayne Cowan ('85) | 85 | GBR | 46.82 | Q 0.187 | ||||||||||
3 | Danylo Danylenko Danylo Danylenko ('94) | 94 | UKR | 46.96 | Q 0.182 | ||||||||||
4 | Carl Bengtström Carl Bengtström | 00 | SWE | 47.16 | q 0.176 | PB | |||||||||
5 | Patrik Šorm Patrik Šorm ('93) | 93 | CZE | 47.28 | 0.234 | 9 | |||||||||
6 | Charles Devantay Charles Devantay ('98) | 98 | SUI | 47.37 | 0.186 | 10 | |||||||||
M 800 m 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:46.97 | 1 | ||||||||||
2 | Jamie Webb Jamie Webb ('94) | 94 | GBR | 1:47.25 | 2 | ||||||||||
3 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:47.48 | 3 | ||||||||||
4 | Marc Reuther Marc Reuther ('96) | 96 | GER | 1:47.61 | 4 | ||||||||||
5 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:47.61 | 5 | ||||||||||
6 | Simone Barontini Simone Barontini ('99) | 99 | ITA | 1:47.98 | 6 | ||||||||||
7 | Gabriel Tual Gabriel Tual ('98) | 98 | FRA | 1:48.13 | 7 | ||||||||||
8 | Lukáš Hodboď Lukáš Hodboď ('96) | 96 | CZE | 1:49.00 | 8 | ||||||||||
9 | Jonas Schöpfer Jonas Schöpfer ('96) | 96 | SUI | 1:49.04 | 9 | ||||||||||
10 | Hrístos Kotítsas Hrístos Kotítsas ('96) | 96 | GRE | 1:49.24 | 10 | ||||||||||
11 | Ville Lampinen Ville Lampinen ('94) | 94 | FIN | 1:49.45 | SB | 11 | |||||||||
12 | Yevhen Hutsol Yevhen Hutsol ('90) | 90 | UKR | 1:49.67 | 12 | ||||||||||
M 1500 m 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 3:47.88 | 1 | ||||||||||
2 | Charlie Da’Vall Grice Charlie Da’Vall Grice ('93) | 93 | GBR | 3:48.35 | 2 | ||||||||||
3 | Jakub Holuša Jakub Holuša ('88) | 88 | CZE | 3:49.18 | 3 | ||||||||||
4 | Andreas Almgren Andreas Almgren ('95) | 95 | SWE | 3:49.53 | 4 | ||||||||||
5 | Rabie Doukkana Rabie Doukkana ('87) | 87 | FRA | 3:49.58 | 5 | ||||||||||
6 | Amos Bartelsmeyer Amos Bartelsmeyer ('94) | 94 | GER | 3:49.99 | 6 | ||||||||||
7 | Matteo Spanu Matteo Spanu ('96) | 96 | ITA | 3:50.29 | 7 | ||||||||||
8 | Tom Elmer Tom Elmer ('97) | 97 | SUI | 3:51.26 | 8 | ||||||||||
9 | Oleh Kayafa Oleh Kayafa ('89) | 89 | UKR | 3:52.04 | 9 | ||||||||||
10 | Joonas Rinne Joonas Rinne ('95) | 95 | FIN | 3:52.56 | 10 | ||||||||||
11 | Andréas Dimitrákis Andréas Dimitrákis ('90) | 90 | GRE | 3:54.36 | 11 | ||||||||||
Kevin López Kevin López ('90) | 90 | ESP | DQ | ||||||||||||
M 3000 m 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 8:02.51 | SB | 1 | |||||||||
2 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | 8:02.79 | PB | 2 | |||||||||
3 | James West James West ('96) | 96 | GBR | 8:02.97 | SB | 3 | |||||||||
4 | Yemaneberhan Crippa Yemaneberhan Crippa ('96) | 96 | ITA | 8:03.69 | SB | 4 | |||||||||
5 | Richard Ringer Richard Ringer ('89) | 89 | GER | 8:04.74 | SB | 5 | |||||||||
6 | Jonas Raess Jonas Raess ('94) | 94 | SUI | 8:04.93 | SB | 6 | |||||||||
7 | Jan Friš Jan Friš ('95) | 95 | CZE | 8:08.03 | 7 | ||||||||||
8 | Stanislav Maslov Stanislav Maslov ('89) | 89 | UKR | 8:08.72 | SB | 8 | |||||||||
9 | Jimmy Gressier Jimmy Gressier ('97) | 97 | FRA | 8:15.49 | 9 | ||||||||||
10 | Patryk Kozłowski Patryk Kozłowski ('98) | 98 | POL | 8:24.05 | PB | 10 | |||||||||
11 | Mários Anagnóstou Mários Anagnóstou ('99) | 99 | GRE | 8:27.85 | PB | 11 | |||||||||
12 | Hannu Granberg Hannu Granberg ('90) | 90 | FIN | 8:33.76 | 12 | ||||||||||
M 5000 m 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Yemaneberhan Crippa Yemaneberhan Crippa ('96) | 96 | ITA | 13:43.30 | 1 | ||||||||||
2 | Julien Wanders Julien Wanders ('96) | 96 | SUI | 13:45.31 | 2 | ||||||||||
3 | Hugo Hay Hugo Hay ('97) | 97 | FRA | 13:58.20 | 3 | ||||||||||
4 | Sergio Jiménez Sergio Jiménez ('95) | 95 | ESP | 14:00.88 | 4 | ||||||||||
5 | Suldan Hassan Suldan Hassan ('98) | 98 | SWE | 14:04.04 | 5 | ||||||||||
6 | Jakub Zemaník Jakub Zemaník ('95) | 95 | CZE | 14:12.93 | 6 | ||||||||||
7 | Márkos Goúrlias Márkos Goúrlias ('95) | 95 | GRE | 14:15.45 | 7 | ||||||||||
8 | Nick Goolab Nick Goolab ('90) | 90 | GBR | 14:27.43 | 8 | ||||||||||
9 | Robert Głowala Robert Głowala ('92) | 92 | POL | 14:36.42 | 9 | ||||||||||
10 | Volodymyr Kyts Volodymyr Kyts ('87) | 87 | UKR | 14:40.90 | 10 | ||||||||||
11 | Eero Saleva Eero Saleva ('95) | 95 | FIN | 14:51.76 | 11 | ||||||||||
Amanal Petros Amanal Petros ('95) | 95 | GER | 13:50.45 DQ | ||||||||||||
M 3000 m forh. 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | Fernando Carro Fernando Carro ('92) | 92 | ESP | 8:27.26 | 1 | ||||||||||
2 | Topi Raitanen Topi Raitanen ('96) | 96 | FIN | 8:27.68 | 2 | ||||||||||
3 | Krystian Zalewski Krystian Zalewski ('89) | 89 | POL | 8:29.12 | SB | 3 | |||||||||
4 | Zak Seddon Zak Seddon ('94) | 94 | GBR | 8:30.89 | 4 | ||||||||||
5 | Ahmed Abdelwahed Ahmed Abdelwahed ('96) | 96 | ITA | 8:34.30 | 5 | ||||||||||
6 | Martin Grau Martin Grau ('92) | 92 | GER | 8:37.36 | 6 | ||||||||||
7 | Yoann Kowal Yoann Kowal ('87) | 87 | FRA | 8:40.60 | 7 | ||||||||||
8 | Vasyl Koval Vasyl Koval ('89) | 89 | UKR | 8:54.48 | 8 | ||||||||||
9 | Jáchym Kovář Jáchym Kovář ('96) | 96 | CZE | 9:04.24 | 9 | ||||||||||
10 | Nikólaos Sákis Nikólaos Sákis ('99) | 99 | GRE | 9:10.85 | 10 | ||||||||||
11 | Christoph Graf Christoph Graf ('93) | 93 | SUI | 9:15.66 | 11 | ||||||||||
Napoleon Solomon Napoleon Solomon ('94) | 94 | SWE | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk 11.8. Vind: -1.8 Finale A Finale | 11.8. | Vind: -1.8 | |||||||||||||
1 | Orlando Ortega Orlando Ortega ('91) | 91 | ESP | 13.38 | 0.168 | 1 | |||||||||
2 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 13.46 | 0.173 | 2 | |||||||||
3 | Gregor Traber Gregor Traber ('92) | 92 | GER | 13.54 | 0.192 | 3 | |||||||||
4 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 13.70 | 0.201 | 4 | |||||||||
5 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 13.71 | 0.220 | 5 | |||||||||
6 | Hassane Fofana Hassane Fofana ('92) | 92 | ITA | 13.78 | 0.211 | 6 | |||||||||
7 | Cameron Fillery Cameron Fillery ('98) | 98 | GBR | 13.83 | 0.205 | 7 | |||||||||
8 | Elmo Lakka Elmo Lakka ('93) | 93 | FIN | 13.89 | 0.195 | 8 | |||||||||
Indledende heats | 9.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 9.8. Vind: +0.6 | 9.8. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 13.39 | Q 0.193 | ||||||||||
2 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 13.47 | Q 0.232 | ||||||||||
3 | Gregor Traber Gregor Traber ('92) | 92 | GER | 13.55 | Q 0.196 | ||||||||||
4 | Elmo Lakka Elmo Lakka ('93) | 93 | FIN | 13.61 | q 0.185 | ||||||||||
5 | Jonathan Holm Jonathan Holm ('94) | 94 | SWE | 13.82 | 0.186 | 9 | |||||||||
6 | Kyrylo Khomenko Kyrylo Khomenko ('94) | 94 | UKR | 14.10 | 0.220 | 11 | |||||||||
Indledende 2 9.8. Vind: +0.6 | 9.8. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Orlando Ortega Orlando Ortega ('91) | 91 | ESP | 13.39 | Q 0.162 | ||||||||||
2 | Cameron Fillery Cameron Fillery ('98) | 98 | GBR | 13.64 | Q 0.152 | ||||||||||
3 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 13.66 | Q 0.192 | ||||||||||
4 | Hassane Fofana Hassane Fofana ('92) | 92 | ITA | 13.69 | q 0.199 | ||||||||||
5 | Jason Joseph Jason Joseph ('98) | 98 | SUI | 14.03 | 0.190 | 10 | |||||||||
6 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 14.16 | 0.211 | 12 | |||||||||
M 400 m hæk 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Patryk Dobek Patryk Dobek ('94) | 94 | POL | 48.87 | 0.211 | 1 | |||||||||
2 | Ludvy Vaillant Ludvy Vaillant ('95) | 95 | FRA | 48.98 | 0.222 | SB | 2 | ||||||||
3 | Luke Campbell Luke Campbell ('94) | 94 | GER | 49.24 | 0.165 | SB | 3 | ||||||||
4 | Chris McAlister Chris McAlister ('95) | 95 | GBR | 49.28 | 0.194 | PB | 4 | ||||||||
5 | Vít Müller Vít Müller ('96) | 96 | CZE | 49.36 | 0.251 | PB | 5 | ||||||||
6 | Sérgio Fernández Sérgio Fernández ('93) | 93 | ESP | 49.57 | 0.161 | SB | 6 | ||||||||
7 | Oskari Mörö Oskari Mörö ('93) | 93 | FIN | 50.22 | 7 | ||||||||||
8 | Dany Brand Dany Brand ('96) | 96 | SUI | 50.95 | 0.235 | 8 | |||||||||
Indledende heats | 9.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 9.8. | 9.8. | ||||||||||||||
1 | Ludvy Vaillant Ludvy Vaillant ('95) | 95 | FRA | 49.88 | Q 0.260 | ||||||||||
2 | Sérgio Fernández Sérgio Fernández ('93) | 93 | ESP | 50.10 | Q 0.140 | ||||||||||
3 | Chris McAlister Chris McAlister ('95) | 95 | GBR | 50.32 | Q 0.226 | ||||||||||
4 | Dany Brand Dany Brand ('96) | 96 | SUI | 50.41 | q 0.224 | ||||||||||
5 | Alessandro Sibilio Alessandro Sibilio ('99) | 99 | ITA | 50.76 | 0.215 | 10 | |||||||||
6 | Denys Nechyporenko Denys Nechyporenko ('90) | 90 | UKR | 51.58 | 0.217 | 12 | |||||||||
Indledende 2 9.8. | 9.8. | ||||||||||||||
1 | Patryk Dobek Patryk Dobek ('94) | 94 | POL | 48.80 | Q 0.201 | SB | |||||||||
2 | Vít Müller Vít Müller ('96) | 96 | CZE | 49.62 | Q 0.196 | ||||||||||
3 | Luke Campbell Luke Campbell ('94) | 94 | GER | 49.94 | Q 0.168 | ||||||||||
4 | Oskari Mörö Oskari Mörö ('93) | 93 | FIN | 49.97 | q 0.165 | SB | |||||||||
5 | Konstadínos Nákos Konstadínos Nákos ('94) | 94 | GRE | 50.67 | 0.224 | PB | 9 | ||||||||
6 | Hampus Widlund Hampus Widlund ('93) | 93 | SWE | 51.16 | 0.233 | 11 | |||||||||
M Højdespring 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Miguel Ángel Sancho Miguel Ángel Sancho ('90) | 90 | ESP | 2.26 | =PB | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Chris Baker Chris Baker ('91) | 91 | GBR | 2.22 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Stefano Sottile Stefano Sottile ('98) | 98 | ITA | 2.22 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mateusz Przybylko Mateusz Przybylko ('92) | 92 | GER | 2.22 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Norbert Kobielski Norbert Kobielski ('97) | 97 | POL | 2.22 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | William Aubatin William Aubatin ('95) | 95 | FRA | 2.17 | =PB | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Yuriy Krymarenko Yuriy Krymarenko ('83) | 83 | UKR | 2.17 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Konstadínos Baniótis Konstadínos Baniótis ('86) | 86 | GRE | 2.12 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Simon Wiklund Simon Wiklund ('99) | 99 | SWE | 2.07 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Vivien Streit Vivien Streit ('92) | 92 | SUI | 2.07 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Martin Heindl Martin Heindl ('92) | 92 | CZE | 2.07 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Arttu Mattila Arttu Mattila ('01) | 01 | FIN | 2.02 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.81 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Melker Svärd Jacobsson Melker Svärd Jacobsson ('94) | 94 | SWE | 5.71 | PB | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Renaud Lavillenie Renaud Lavillenie ('86) | 86 | FRA | 5.71 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Konstadínos Filippídis Konstadínos Filippídis ('86) | 86 | GRE | 5.66 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Claudio Michel Stecchi Claudio Michel Stecchi ('91) | 91 | ITA | 5.66 | PB | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jan Kudlička Jan Kudlička ('88) | 88 | CZE | 5.56 | SB | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Adrián Valles Adrián Valles ('95) | 95 | ESP | 5.46 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 5.46 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Tomas Wecksten Tomas Wecksten ('96) | 96 | FIN | 5.46 | SB | 8 | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Charlie Myers Charlie Myers ('97) | 97 | GBR | 5.31 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Dominik Alberto Dominik Alberto ('92) | 92 | SUI | 5.01 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Kyrylo Kiru Kyrylo Kiru ('96) | 96 | UKR | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Miltiádis Tentóglou Miltiádis Tentóglou ('98) | 98 | GRE | 8.30 | +1.8 | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Eusebio Cáceres Eusebio Cáceres ('91) | 91 | ESP | 8.02 | w | +3.2 | 2 | ||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tomasz Jaszczuk Tomasz Jaszczuk ('92) | 92 | POL | 8.00 | +0.4 | 3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Filippo Randazzo Filippo Randazzo ('96) | 96 | ITA | 8.00 | +1.2 | SB | 4 | ||||||||
| |||||||||||||||
5 | Yaroslav Isachenkov Yaroslav Isachenkov ('95) | 95 | UKR | 7.91 | +1.8 | PB | 5 | ||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kristian Pulli Kristian Pulli ('94) | 94 | FIN | 7.91 | +0.9 | SB | 6 | ||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jacob Fincham-Dukes Jacob Fincham-Dukes ('97) | 97 | GBR | 7.85 | w | +2.7 | 7 | ||||||||
| |||||||||||||||
8 | Julian Howard Julian Howard ('89) | 89 | GER | 7.79 | +0.7 | 8 | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jarod Biya Jarod Biya | 00 | SUI | 7.78 | -0.1 | =NU20R | =PB | 9 | |||||||
| |||||||||||||||
10 | Augustin Bey Augustin Bey ('95) | 95 | FRA | 7.77 | w | +2.5 | 10 | ||||||||
| |||||||||||||||
11 | Andreas Carlsson Andreas Carlsson ('95) | 95 | SWE | 7.55 | w | +3.0 | 11 | ||||||||
| |||||||||||||||
12 | Jiří Vondráček Jiří Vondráček ('88) | 88 | CZE | 7.41 | +1.8 | 12 | |||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | Ben Williams Ben Williams ('92) | 92 | GBR | 17.14 | +1.4 | PB | 1 | ||||||||
| |||||||||||||||
2 | Simo Lipsanen Simo Lipsanen ('95) | 95 | FIN | 16.76 | +0.9 | SB | 2 | ||||||||
| |||||||||||||||
3 | Benjamin Compaoré Benjamin Compaoré ('87) | 87 | FRA | 16.67 | w | +2.7 | 3 | ||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jesper Hellström Jesper Hellström ('95) | 95 | SWE | 16.53 | -1.7 | PB | 4 | ||||||||
| |||||||||||||||
5 | Adrian Świderski Adrian Świderski ('86) | 86 | POL | 16.27 | -0.6 | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Dimítrios Tsiámis Dimítrios Tsiámis ('82) | 82 | GRE | 16.25 | +1.8 | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Felix Wenzel Felix Wenzel ('94) | 94 | GER | 16.23 | w | +2.2 | 7 | ||||||||
| |||||||||||||||
8 | Fabrizio Schembri Fabrizio Schembri ('81) | 81 | ITA | 16.10 | +0.8 | 8 | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sergio Solanas Sergio Solanas ('87) | 87 | ESP | 16.04 | +1.0 | 9 | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Oleksandr Malosilov Oleksandr Malosilov ('97) | 97 | UKR | 15.56 | -0.2 | 10 | |||||||||
| |||||||||||||||
11 | Ondřej Vodák Ondřej Vodák ('98) | 98 | CZE | 15.51 | w | +2.1 | 11 | ||||||||
| |||||||||||||||
12 | Carlos Kouassi Carlos Kouassi ('99) | 99 | SUI | 15.50 | +1.4 | 12 | |||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 21.83 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 20.65 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Frederic Dagee Frederic Dagee ('92) | 92 | FRA | 20.03 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Simon Bayer Simon Bayer ('95) | 95 | GER | 19.66 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Scott Lincoln Scott Lincoln ('93) | 93 | GBR | 19.57 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Leonardo Fabbri Leonardo Fabbri ('97) | 97 | ITA | 19.53 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Ihor Musiyenko Ihor Musiyenko ('93) | 93 | UKR | 19.51 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Wictor Petersson Wictor Petersson ('98) | 98 | SWE | 19.45 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Carlos Tobalina Carlos Tobalina ('85) | 85 | ESP | 19.28 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Nikólaos Skarvélis Nikólaos Skarvélis ('93) | 93 | GRE | 19.17 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Arttu Kangas Arttu Kangas ('93) | 93 | FIN | 17.47 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Stefan Wieland Stefan Wieland ('98) | 98 | SUI | 16.55 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | Piotr Małachowski Piotr Małachowski ('83) | 83 | POL | 63.02 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Martin Wierig Martin Wierig ('87) | 87 | GER | 61.84 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 61.38 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Giovanni Faloci Giovanni Faloci ('85) | 85 | ITA | 60.25 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lois Maikel Martínez Lois Maikel Martínez ('81) | 81 | ESP | 59.20 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mykyta Nesterenko Mykyta Nesterenko ('91) | 91 | UKR | 58.53 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marek Bárta Marek Bárta ('92) | 92 | CZE | 57.66 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lolassonn Djouhan Lolassonn Djouhan ('91) | 91 | FRA | 57.39 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Yeóryios Trémos Yeóryios Trémos ('89) | 89 | GRE | 56.81 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Gregory Thompson Gregory Thompson ('94) | 94 | GBR | 55.71 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Oskari Perälampi Oskari Perälampi ('96) | 96 | FIN | 53.10 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Lukas Jost Lukas Jost ('89) | 89 | SUI | 48.73 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Wojciech Nowicki Wojciech Nowicki ('89) | 89 | POL | 78.84 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Quentin Bigot Quentin Bigot ('92) | 92 | FRA | 76.70 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mihaíl Anastasákis Mihaíl Anastasákis ('94) | 94 | GRE | 75.77 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Javier Cienfuegos Javier Cienfuegos ('90) | 90 | ESP | 75.23 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Aaron Kangas Aaron Kangas ('97) | 97 | FIN | 73.62 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Serhiy Perevoznikov Serhiy Perevoznikov ('95) | 95 | UKR | 72.15 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tristan Schwandke Tristan Schwandke ('92) | 92 | GER | 71.27 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Marco Lingua Marco Lingua ('78) | 78 | ITA | 70.76 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Mattias Lindberg Mattias Lindberg ('90) | 90 | SWE | 69.30 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Nick Miller Nick Miller ('93) | 93 | GBR | 66.20 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Patrik Hájek Patrik Hájek ('98) | 98 | CZE | 63.10 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Martin Bingisser Martin Bingisser ('83) | 83 | SUI | 57.75 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 9.8. Finale A Finale | 9.8. | ||||||||||||||
1 | Julian Weber Julian Weber ('94) | 94 | GER | 86.86 | SB | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jakub Vadlejch Jakub Vadlejch ('90) | 90 | CZE | 79.88 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marcin Krukowski Marcin Krukowski ('92) | 92 | POL | 79.54 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Manu Quijera Manu Quijera ('98) | 98 | ESP | 75.64 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Toni Kuusela Toni Kuusela ('94) | 94 | FIN | 75.35 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mauro Fraresso Mauro Fraresso ('93) | 93 | ITA | 74.48 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Simon Wieland Simon Wieland | 00 | SUI | 73.78 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kim Amb Kim Amb ('90) | 90 | SWE | 73.23 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Oleksandr Nychyporchuk Oleksandr Nychyporchuk ('92) | 92 | UKR | 72.43 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Lukas Moutarde Lukas Moutarde ('98) | 98 | FRA | 71.21 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Dimítrios Tsítsos Dimítrios Tsítsos | 00 | GRE | 69.00 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Tom Hewson Tom Hewson | 00 | GBR | 64.93 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M 4 x 100 m stafet 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | GBR | 38.73 | 1 | ||||||||||||
Dominic Ashwell, Oliver Bromby, Richard Kilty, Harry Aikines-Aryeetey | |||||||||||||||
2 | GER | 38.88 | 2 | ||||||||||||
Steven Müller, Marvin Schulte, Roy Schmidt, Michael Pohl | |||||||||||||||
3 | POL | 39.20 | 4 | ||||||||||||
Karol Kwiatkowski, Dominik Kopeć, Przemysław Słowikowski, Eryk Hampel | |||||||||||||||
4 | ESP | 39.25 | 5 | ||||||||||||
Ángel David Rodríguez, Pol Retamal, Daniel Rodríguez, Mauro Triana | |||||||||||||||
5 | ITA | 39.27 | 6 | ||||||||||||
Eseosa Desalu, Federico Cattaneo, Davide Manenti, Antonio Infantino | |||||||||||||||
FRA | DQ 38.29 | ||||||||||||||
Mouhamadou Fall, Jimmy Vicaut, Mickael-Méba Zeze, Christophe Lemaitre | |||||||||||||||
Finale B 10.8. | 10.8. | ||||||||||||||
1 | UKR | 39.02 | 3 | ||||||||||||
Erik Kostrytsya, Oleksandr Sokolov, Igor Bodrov, Serhiy Smelyk | |||||||||||||||
2 | GRE | 39.36 | 7 | ||||||||||||
Konstadínos Zíkos, Konstadínos Douvalídis, Panayiótis Trivizás, Sotírios Garaggánis | |||||||||||||||
3 | SUI | 39.88 | 8 | ||||||||||||
Suganthan Somasundaram, William Reais, Sylvain Chuard, Ricky Petrucciani | |||||||||||||||
4 | Sverige Sverige | SWE | 40.01 | 9 | |||||||||||
Joel Groth, Emmanuel Dawlson, Marcus Tornée, Henrik Larsson | |||||||||||||||
5 | FIN | 40.12 | 10 | ||||||||||||
Konsta Alatupa, Roope Saarinen, Oskari Lehtonen, Elmo Lakka | |||||||||||||||
CZE | DQ | ||||||||||||||
Pavel Maslák, Jan Veleba, Jan Jirka, Dominik Záleský | |||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | ITA | 3:02.04 | 1 | ||||||||||||
Edoardo Scotti, Matteo Galvan, Brayan Lopez, Davide Re | |||||||||||||||
2 | FRA | 3:02.08 | 2 | ||||||||||||
Mamadou Kasse Hann, Christopher Naliali, Thomas Jordier, Loïc Prévôt | |||||||||||||||
3 | POL | 3:02.56 | 3 | ||||||||||||
Wiktor Suwara, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Patryk Dobek | |||||||||||||||
4 | ESP | 3:04.52 | 4 | ||||||||||||
Óscar Husillos, Darwin Andrés Echeverry, Bernat Erta, Samuel García | |||||||||||||||
5 | GER | 3:16.59 | 11 | ||||||||||||
Tobias Lange, Marvin Schlegel, Johannes Trefz, Manuel Sanders | |||||||||||||||
GBR | DNS | ||||||||||||||
Youcef Zatat, Ethan Brown, Lee Thompson, Martyn Rooney | |||||||||||||||
Finale B 11.8. | 11.8. | ||||||||||||||
1 | CZE | 3:05.96 | 5 | ||||||||||||
Jan Tesař, Michal Desenský, Patrik Šorm, Vít Müller | |||||||||||||||
2 | UKR | 3:06.04 | 6 | ||||||||||||
Danylo Danylenko, Oleh Myronets, Dmytro Bikulov, Oleksiy Pozdnyakov | |||||||||||||||
3 | SUI | 3:07.82 | 7 | ||||||||||||
Luca Flück, Ricky Petrucciani, Vincent Notz, Charles Devantay | |||||||||||||||
4 | GRE | 3:08.17 | 8 | ||||||||||||
Ioánnis Détsikas, Pétros Kiriakídis, Konstadínos Nákos, Mihaíl Pappás | |||||||||||||||
5 | FIN | 3:10.60 | 9 | ||||||||||||
Christoffer Envall, Eljas Aalto, Ville Aarnivala, Erik Back | |||||||||||||||
6 | Sverige Sverige | SWE | 3:12.13 | 10 | |||||||||||
Anton Sigurdsson, Nick Ekelund-Arenander, Emmanuel Dawlson, Andreas Almgren | |||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet mix extra 9.8. Finale A Finale | 9.8. | ||||||||||||||
1 | GBR | 3:19.40 | |||||||||||||
2 | ESP | 3:20.47 | |||||||||||||
3 | FRA | 3:20.91 | |||||||||||||
K 100 m 10.8. Vind: -2.5 Finale A Finale | 10.8. | Vind: -2.5 | |||||||||||||
1 | Carolle Zahi Carolle Zahi ('94) | 94 | FRA | 11.31 | 0.174 | 1 | |||||||||
2 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 11.33 | 0.147 | 2 | |||||||||
3 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 11.35 | 0.173 | 3 | |||||||||
4 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 11.61 | 0.177 | 4 | |||||||||
5 | Zaynab Dosso Zaynab Dosso ('99) | 99 | ITA | 11.70 | 0.205 | 5 | |||||||||
6 | Klára Seidlová Klára Seidlová ('94) | 94 | CZE | 11.77 | 0.154 | 6 | |||||||||
7 | Rafailía Spanoudáki-Hatziríga Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94) | 94 | GRE | 11.84 | 0.147 | 7 | |||||||||
Lisa Marie Kwayie Lisa Marie Kwayie ('96) | 96 | GER | DNS | 8 | |||||||||||
Indledende heats | 9.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 9.8. Vind: +0.9 | 9.8. | Vind: +0.9 | |||||||||||||
1 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 11.19 | Q 0.151 | SB | |||||||||
2 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 11.23 | Q 0.269 | ||||||||||
3 | Klára Seidlová Klára Seidlová ('94) | 94 | CZE | 11.46 | Q 0.167 | ||||||||||
4 | Zaynab Dosso Zaynab Dosso ('99) | 99 | ITA | 11.49 | q 0.226 | ||||||||||
5 | Hanna-Maari Latvala Hanna-Maari Latvala ('87) | 87 | FIN | 11.55 | 0.144 | 9 | |||||||||
6 | Viktoriya Ratnikova Viktoriya Ratnikova ('99) | 99 | UKR | 11.64 | 0.217 | 10 | |||||||||
Indledende 2 9.8. Vind: +0.6 | 9.8. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Carolle Zahi Carolle Zahi ('94) | 94 | FRA | 11.20 | Q 0.167 | SB | |||||||||
2 | Rafailía Spanoudáki-Hatziríga Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94) | 94 | GRE | 11.40 | Q 0.172 | SB | |||||||||
3 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 11.43 | Q 0.210 | =NU20R | =PB | ||||||||
4 | Lisa Marie Kwayie Lisa Marie Kwayie ('96) | 96 | GER | 11.45 | q 0.257 | ||||||||||
5 | Daniella Busk Daniella Busk ('93) | 93 | SWE | 11.67 | 0.227 | SB | 11 | ||||||||
6 | Salomé Kora Salomé Kora ('94) | 94 | SUI | 11.68 | 0.278 | 12 | |||||||||
K 100 m extra | |||||||||||||||
Finale 1 9.8. Vind: +1.7 | 9.8. | Vind: +1.7 | |||||||||||||
1 | Orlann Ombissa-Dzangue Orlann Ombissa-Dzangue ('91) | 91 | FRA | 11.39 | 0.156 | ||||||||||
2 | Sarah Richard Mingas Sarah Richard Mingas ('98) | 98 | FRA | 11.61 | 0.191 | ||||||||||
3 | Carmen Marco Carmen Marco ('99) | 99 | ESP | 11.69 | 0.224 | PB | |||||||||
4 | Anniina Kortetmaa Anniina Kortetmaa ('95) | 95 | FIN | 11.70 | 0.165 | ||||||||||
Johanna Kylmänen Johanna Kylmänen ('02) | 02 | FIN | DNS | ||||||||||||
Finale 2 9.8. Vind: +1.3 | 9.8. | Vind: +1.3 | |||||||||||||
1 | Nikola Bendová Nikola Bendová ('99) | 99 | CZE | 11.63 | 0.216 | ||||||||||
2 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 11.65 | 0.152 | ||||||||||
3 | Yeva Podhorodetska Yeva Podhorodetska ('01) | 01 | UKR | 11.91 | 0.193 | ||||||||||
4 | Cornelia Halbheer Cornelia Halbheer ('92) | 92 | SUI | 11.91 | 0.165 | ||||||||||
5 | Ivanna Avramchuk Ivanna Avramchuk ('98) | 98 | UKR | 12.12 | 0.206 | ||||||||||
K 200 m 11.8. Vind: -1.0 Finale A Finale | 11.8. | Vind: -1.0 | |||||||||||||
1 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 22.72 | 0.157 | SB | 1 | ||||||||
2 | Jodie Williams Jodie Williams ('93) | 93 | GBR | 22.89 | 0.161 | 2 | |||||||||
3 | Jessica-Bianca Wessolly Jessica-Bianca Wessolly ('96) | 96 | GER | 23.15 | 0.174 | 3 | |||||||||
4 | Maroussia Pare Maroussia Pare ('96) | 96 | FRA | 23.25 | 0.222 | 4 | |||||||||
5 | Rafailía Spanoudáki-Hatziríga Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94) | 94 | GRE | 23.27 | 0.140 | SB | 5 | ||||||||
6 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 23.36 | 0.193 | 6 | |||||||||
7 | Gloria Hooper Gloria Hooper ('92) | 92 | ITA | 23.46 | 0.248 | SB | 7 | ||||||||
8 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 23.58 | 0.208 | 8 | |||||||||
9 | Hanna-Maari Latvala Hanna-Maari Latvala ('87) | 87 | FIN | 24.05 | 0.178 | 9 | |||||||||
Indledende heats | 9.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 9.8. Vind: +0.6 | 9.8. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 23.04 | Q 0.134 | ||||||||||
2 | Jessica-Bianca Wessolly Jessica-Bianca Wessolly ('96) | 96 | GER | 23.28 | Q 0.173 | ||||||||||
3 | Gloria Hooper Gloria Hooper ('92) | 92 | ITA | 23.57 | Q 0.217 | ||||||||||
4 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 23.57 | q 0.171 | ||||||||||
5 | Hanna-Maari Latvala Hanna-Maari Latvala ('87) | 87 | FIN | 23.58 | q 0.130 | SB | |||||||||
6 | Yelizaveta Bryzgina Yelizaveta Bryzgina ('89) | 89 | UKR | 23.90 | 0.206 | 10 | |||||||||
Indledende 2 9.8. Vind: -0.9 | 9.8. | Vind: -0.9 | |||||||||||||
1 | Jodie Williams Jodie Williams ('93) | 93 | GBR | 22.97 | Q 0.151 | ||||||||||
2 | Rafailía Spanoudáki-Hatziríga Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94) | 94 | GRE | 23.29 | Q 0.165 | SB | |||||||||
3 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 23.51 | Q 0.183 | ||||||||||
4 | Maroussia Pare Maroussia Pare ('96) | 96 | FRA | 23.58 | q 0.207 | ||||||||||
5 | Lisa Lilja Lisa Lilja ('96) | 96 | SWE | 23.91 | 0.181 | 11 | |||||||||
6 | Marcela Pírková Marcela Pírková ('96) | 96 | CZE | 24.00 | 0.196 | 12 | |||||||||
K 400 m 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 51.23 | 0.269 | 1 | |||||||||
2 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 51.84 | 0.245 | SB | 2 | ||||||||
3 | Maria Benedicta Chigbolu Maria Benedicta Chigbolu ('89) | 89 | ITA | 52.19 | 0.227 | 3 | |||||||||
4 | Deborah Sananes Deborah Sananes ('95) | 95 | FRA | 52.30 | 0.277 | 4 | |||||||||
5 | Lada Vondrová Lada Vondrová ('99) | 99 | CZE | 52.38 | 0.232 | 5 | |||||||||
6 | Amy Allcock Amy Allcock ('93) | 93 | GBR | 52.92 | 0.244 | 6 | |||||||||
7 | Kateryna Klymyuk Kateryna Klymyuk ('95) | 95 | UKR | 53.09 | 0.214 | 7 | |||||||||
8 | Moa Hjelmer Moa Hjelmer ('90) | 90 | SWE | 53.10 | 0.197 | SB | 8 | ||||||||
Indledende heats | 9.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 9.8. | 9.8. | ||||||||||||||
1 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 52.32 | Q 0.310 | ||||||||||
2 | Maria Benedicta Chigbolu Maria Benedicta Chigbolu ('89) | 89 | ITA | 53.23 | Q 0.292 | ||||||||||
3 | Lada Vondrová Lada Vondrová ('99) | 99 | CZE | 53.31 | Q 0.197 | ||||||||||
4 | Ruth Sophia Spelmeyer Ruth Sophia Spelmeyer ('90) | 90 | GER | 53.65 | 0.216 | 9 | |||||||||
5 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 54.11 | 0.232 | 11 | |||||||||
6 | Amira Chokairy Amira Chokairy ('95) | 95 | FIN | 55.67 | 0.189 | 12 | |||||||||
Indledende 2 9.8. | 9.8. | ||||||||||||||
1 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 52.57 | Q 0.272 | SB | |||||||||
2 | Deborah Sananes Deborah Sananes ('95) | 95 | FRA | 52.64 | Q 0.325 | ||||||||||
3 | Kateryna Klymyuk Kateryna Klymyuk ('95) | 95 | UKR | 52.66 | Q 0.221 | ||||||||||
4 | Amy Allcock Amy Allcock ('93) | 93 | GBR | 53.47 | q 0.213 | ||||||||||
5 | Moa Hjelmer Moa Hjelmer ('90) | 90 | SWE | 53.55 | q 0.274 | SB | |||||||||
6 | Déspina Mourtá Déspina Mourtá ('96) | 96 | GRE | 53.99 | 0.229 | 10 | |||||||||
K 800 m 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Renelle Lamote Renelle Lamote ('93) | 93 | FRA | 2:01.21 | SB | 1 | |||||||||
2 | Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | 2:01.45 | 2 | ||||||||||
3 | Christina Hering Christina Hering ('94) | 94 | GER | 2:01.77 | 3 | ||||||||||
4 | Sara Kuivisto Sara Kuivisto ('91) | 91 | FIN | 2:01.85 | PB | 4 | |||||||||
5 | Nataliia Pryshchepa Nataliia Pryshchepa ('94) | 94 | UKR | 2:02.01 | 5 | ||||||||||
6 | Anna Sabat Anna Sabat ('93) | 93 | POL | 2:02.36 | SB | 6 | |||||||||
7 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:02.47 | 7 | ||||||||||
8 | Diana Mezuliáníková Diana Mezuliáníková ('92) | 92 | CZE | 2:02.60 | 8 | ||||||||||
9 | Delia Sclabas Delia Sclabas | 00 | SUI | 2:02.60 | SB | 9 | |||||||||
10 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 2:03.32 | 10 | ||||||||||
11 | Eloisa Coiro Eloisa Coiro | 00 | ITA | 2:03.95 | PB | 11 | |||||||||
12 | Konstadína Yiannopoúlou Konstadína Yiannopoúlou ('94) | 94 | GRE | 2:09.12 | 12 | ||||||||||
K 1500 m 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:08.37 | 1 | ||||||||||
2 | Caterina Granz Caterina Granz ('94) | 94 | GER | 4:08.52 | 2 | ||||||||||
3 | Kristiina Mäki Kristiina Mäki ('91) | 91 | CZE | 4:09.12 | SB | 3 | |||||||||
4 | Sara Kuivisto Sara Kuivisto ('91) | 91 | FIN | 4:09.25 | SB | 4 | |||||||||
5 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:09.53 | 5 | ||||||||||
6 | Jessica Judd Jessica Judd ('95) | 95 | GBR | 4:09.89 | 6 | ||||||||||
7 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 4:10.59 | 7 | ||||||||||
8 | Nataliia Pryshchepa Nataliia Pryshchepa ('94) | 94 | UKR | 4:10.64 | SB | 8 | |||||||||
9 | Marta Zenoni Marta Zenoni ('99) | 99 | ITA | 4:11.32 | 9 | ||||||||||
10 | Elodie Normand Elodie Normand ('88) | 88 | FRA | 4:12.67 | 10 | ||||||||||
11 | Delia Sclabas Delia Sclabas | 00 | SUI | 4:13.88 | 11 | ||||||||||
12 | Konstadína Yiannopoúlou Konstadína Yiannopoúlou ('94) | 94 | GRE | 4:35.64 | 12 | ||||||||||
K 3000 m 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Yolanda Ngarambe Yolanda Ngarambe ('91) | 91 | SWE | 9:07.67 | PB | 1 | |||||||||
2 | Marta Zenoni Marta Zenoni ('99) | 99 | ITA | 9:08.34 | 2 | ||||||||||
3 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 9:09.76 | PB | 3 | |||||||||
4 | Renata Pliś Renata Pliś ('85) | 85 | POL | 9:13.35 | 4 | ||||||||||
5 | Denise Krebs Denise Krebs ('87) | 87 | GER | 9:19.13 | PB | 5 | |||||||||
6 | Nicole Egger Nicole Egger ('85) | 85 | SUI | 9:19.57 | PB | 6 | |||||||||
7 | Nathalie Blomqvist Nathalie Blomqvist ('01) | 01 | FIN | 9:19.65 | PB | 7 | |||||||||
8 | Johanna Geyer-Carles Johanna Geyer-Carles ('95) | 95 | FRA | 9:19.73 | PB | 8 | |||||||||
9 | Emily Hosker Thornhill Emily Hosker Thornhill ('92) | 92 | GBR | 9:19.99 | SB | 9 | |||||||||
10 | Anastasía-Panayióta Marinákou Anastasía-Panayióta Marinákou ('96) | 96 | GRE | 9:22.15 | SB | 10 | |||||||||
11 | Aneta Chlebiková Aneta Chlebiková ('97) | 97 | CZE | 9:30.27 | PB | 11 | |||||||||
12 | Viktoriia Shkurko Viktoriia Shkurko ('97) | 97 | UKR | 9:39.43 | 12 | ||||||||||
K 5000 m 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | Hanna Klein Hanna Klein ('93) | 93 | GER | 15:39.00 | SB | 1 | |||||||||
2 | Maitane Melero Maitane Melero ('83) | 83 | ESP | 15:44.55 | 2 | ||||||||||
3 | Sarah Inglis Sarah Inglis ('91) | 91 | GBR | 15:45.23 | 3 | ||||||||||
4 | Liv Westphal Liv Westphal ('93) | 93 | FRA | 15:49.11 | SB | 4 | |||||||||
5 | Francesca Tommasi Francesca Tommasi ('98) | 98 | ITA | 15:49.79 | 5 | ||||||||||
6 | Sara Christiansson Sara Christiansson ('97) | 97 | SWE | 16:06.05 | 6 | ||||||||||
7 | Chiara Scherrer Chiara Scherrer ('96) | 96 | SUI | 16:23.58 | 7 | ||||||||||
8 | Moira Stewartová Moira Stewartová ('95) | 95 | CZE | 16:28.41 | 8 | ||||||||||
9 | Paulina Kaczyńska Paulina Kaczyńska ('91) | 91 | POL | 16:40.04 | 9 | ||||||||||
10 | Janica Rauma Janica Rauma ('86) | 86 | FIN | 16:47.18 | SB | 10 | |||||||||
11 | Viktoriia Shkurko Viktoriia Shkurko ('97) | 97 | UKR | 17:16.93 | 11 | ||||||||||
Tori Tsolis Tori Tsolis ('93) | 93 | GRE | DNF | ||||||||||||
K 3000 m forh. 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Gesa-Felicitas Krause Gesa-Felicitas Krause ('92) | 92 | GER | 9:36.67 | 1 | ||||||||||
2 | Irene Sánchez-Escribano Irene Sánchez-Escribano ('92) | 92 | ESP | 9:39.24 | 2 | ||||||||||
3 | Rosie Clarke Rosie Clarke ('91) | 91 | GBR | 9:39.85 | 3 | ||||||||||
4 | Camilla Richardsson Camilla Richardsson ('93) | 93 | FIN | 9:42.97 | 4 | ||||||||||
5 | Alicja Konieczek Alicja Konieczek ('94) | 94 | POL | 9:53.30 | 5 | ||||||||||
6 | Ophélie Claude-Boxberger Ophélie Claude-Boxberger ('88) | 88 | FRA | 9:54.66 | 6 | ||||||||||
7 | Chiara Scherrer Chiara Scherrer ('96) | 96 | SUI | 9:58.21 | 7 | ||||||||||
8 | Lucie Sekanová Lucie Sekanová ('89) | 89 | CZE | 10:00.70 | 8 | ||||||||||
9 | Isabel Mattuzzi Isabel Mattuzzi ('95) | 95 | ITA | 10:03.75 | SB | 9 | |||||||||
10 | Linn Söderholm Linn Söderholm ('96) | 96 | SWE | 10:22.58 | SB | 10 | |||||||||
11 | Isavélla Kotsahíli Isavélla Kotsahíli ('97) | 97 | GRE | 10:22.66 | PB | 11 | |||||||||
12 | Hanna Zhmurko Hanna Zhmurko ('96) | 96 | UKR | 10:44.81 | 12 | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 11.8. Vind: -1.2 Finale A Finale | 11.8. | Vind: -1.2 | |||||||||||||
1 | Luminosa Bogliolo Luminosa Bogliolo ('95) | 95 | ITA | 12.87 | 0.175 | 1 | |||||||||
2 | Cindy Roleder Cindy Roleder ('89) | 89 | GER | 12.87 | 0.140 | SB | 2 | ||||||||
3 | Karolina Kołeczek Karolina Kołeczek ('93) | 93 | POL | 12.88 | 0.167 | 3 | |||||||||
4 | Cindy Ofili Cindy Ofili ('94) | 94 | GBR | 13.12 | 0.173 | 4 | |||||||||
5 | Annimari Korte Annimari Korte ('88) | 88 | FIN | 13.20 | 0.156 | 5 | |||||||||
6 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 13.26 | 0.176 | 6 | |||||||||
7 | Elisávet Pesirídou Elisávet Pesirídou ('92) | 92 | GRE | 13.27 | 0.189 | 7 | |||||||||
8 | Caridad Jerez Caridad Jerez ('91) | 91 | ESP | 13.59 | 0.230 | 8 | |||||||||
Indledende heats | 9.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 9.8. Vind: +0.4 | 9.8. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
1 | Cindy Roleder Cindy Roleder ('89) | 89 | GER | 13.04 | Q 0.156 | ||||||||||
2 | Annimari Korte Annimari Korte ('88) | 88 | FIN | 13.11 | Q 0.155 | ||||||||||
3 | Elisávet Pesirídou Elisávet Pesirídou ('92) | 92 | GRE | 13.20 | Q 0.211 | ||||||||||
4 | Fanny Quenot Fanny Quenot ('90) | 90 | FRA | 13.62 | 0.306 | 9 | |||||||||
5 | Noemi Zbären Noemi Zbären ('94) | 94 | SUI | 13.66 | 0.215 | 11 | |||||||||
6 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 13.93 | 0.186 | 12 | |||||||||
Indledende 2 9.8. Vind: +0.3 | 9.8. | Vind: +0.3 | |||||||||||||
1 | Luminosa Bogliolo Luminosa Bogliolo ('95) | 95 | ITA | 12.83 | Q 0.191 | ||||||||||
2 | Karolina Kołeczek Karolina Kołeczek ('93) | 93 | POL | 12.85 | Q 0.157 | ||||||||||
3 | Cindy Ofili Cindy Ofili ('94) | 94 | GBR | 13.16 | Q 0.185 | ||||||||||
4 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 13.20 | q 0.190 | ||||||||||
5 | Caridad Jerez Caridad Jerez ('91) | 91 | ESP | 13.53 | q 0.182 | ||||||||||
6 | Lucie Koudelová Lucie Koudelová ('94) | 94 | CZE | 13.62 | 0.155 | 10 | |||||||||
K 400 m hæk 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Zuzana Hejnová Zuzana Hejnová ('86) | 86 | CZE | 55.10 | 0.189 | 1 | |||||||||
2 | Anna Ryzhykova Anna Ryzhykova ('89) | 89 | UKR | 55.61 | 0.223 | 2 | |||||||||
3 | Joanna Linkiewicz Joanna Linkiewicz ('90) | 90 | POL | 55.67 | 0.238 | 3 | |||||||||
4 | Ayomide Folorunso Ayomide Folorunso ('96) | 96 | ITA | 56.34 | 0.268 | 4 | |||||||||
5 | Yasmin Giger Yasmin Giger ('99) | 99 | SUI | 56.34 | 0.247 | SB | 5 | ||||||||
6 | Meghan Beesley Meghan Beesley ('89) | 89 | GBR | 56.46 | 0.187 | 6 | |||||||||
7 | Aurelie Chaboudez Aurelie Chaboudez ('93) | 93 | FRA | 57.98 | 0.317 | 7 | |||||||||
8 | Hanna Palmqvist Hanna Palmqvist ('96) | 96 | SWE | 59.05 | 0.190 | 8 | |||||||||
Indledende heats | 9.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 9.8. | 9.8. | ||||||||||||||
1 | Zuzana Hejnová Zuzana Hejnová ('86) | 86 | CZE | 55.80 | Q 0.226 | ||||||||||
2 | Joanna Linkiewicz Joanna Linkiewicz ('90) | 90 | POL | 55.94 | Q 0.226 | ||||||||||
3 | Meghan Beesley Meghan Beesley ('89) | 89 | GBR | 56.35 | Q 0.252 | ||||||||||
4 | Aurelie Chaboudez Aurelie Chaboudez ('93) | 93 | FRA | 57.66 | q 0.209 | ||||||||||
5 | Hanna Palmqvist Hanna Palmqvist ('96) | 96 | SWE | 58.38 | q 0.180 | ||||||||||
6 | Ánna Kiáfa Ánna Kiáfa ('98) | 98 | GRE | 59.61 | 0.288 | 12 | |||||||||
Indledende 2 9.8. | 9.8. | ||||||||||||||
1 | Anna Ryzhykova Anna Ryzhykova ('89) | 89 | UKR | 56.28 | Q 0.201 | ||||||||||
2 | Ayomide Folorunso Ayomide Folorunso ('96) | 96 | ITA | 56.49 | Q 0.189 | ||||||||||
3 | Yasmin Giger Yasmin Giger ('99) | 99 | SUI | 56.90 | Q 0.202 | ||||||||||
4 | Jackie Baumann Jackie Baumann ('95) | 95 | GER | 58.53 | 0.254 | 9 | |||||||||
5 | Salma Celeste Paralluelo Salma Celeste Paralluelo ('03) | 03 | ESP | 58.64 | 0.207 | 10 | |||||||||
6 | Viivi Lehikoinen Viivi Lehikoinen ('99) | 99 | FIN | 59.35 | 0.198 | 11 | |||||||||
K Højdespring 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | Yuliya Levchenko Yuliya Levchenko ('97) | 97 | UKR | 1.97 | =SB | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 1.94 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Alessia Trost Alessia Trost ('93) | 93 | ITA | 1.94 | SB | 3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Imke Onnen Imke Onnen ('94) | 94 | GER | 1.90 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kamila Lićwinko Kamila Lićwinko ('86) | 86 | POL | 1.90 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tatiána Goúsin Tatiána Goúsin ('94) | 94 | GRE | 1.85 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Salome Lang Salome Lang ('97) | 97 | SUI | 1.85 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Solene Gicquel Solene Gicquel ('94) | 94 | FRA | 1.85 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Saleta Fernández Saleta Fernández ('97) | 97 | ESP | 1.80 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Bára Sajdoková Bára Sajdoková ('01) | 01 | CZE | 1.80 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Emma Nuttall Emma Nuttall ('92) | 92 | GBR | 1.80 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Ella Junnila Ella Junnila ('98) | 98 | FIN | DNS | ||||||||||||
K Stangspring 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Ekateríni Stefanídi Ekateríni Stefanídi ('90) | 90 | GRE | 4.70 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Maryna Kylypko Maryna Kylypko ('95) | 95 | UKR | 4.56 | SB | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson ('93) | 93 | SWE | 4.46 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ninon Guillon-Romarin Ninon Guillon-Romarin ('95) | 95 | FRA | 4.46 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sonia Malavisi Sonia Malavisi ('94) | 94 | ITA | 4.46 | =SB | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Romana Maláčová Romana Maláčová ('87) | 87 | CZE | 4.36 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.36 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sophie Cook Sophie Cook ('94) | 94 | GBR | 4.21 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Wilma Murto Wilma Murto ('98) | 98 | FIN | 4.21 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Kamila Przybyła Kamila Przybyła ('96) | 96 | POL | 4.21 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Miren Bartolome Miren Bartolome ('98) | 98 | ESP | 4.21 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Lisa Ryzih Lisa Ryzih ('88) | 88 | GER | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | Malaika Mihambo Malaika Mihambo ('94) | 94 | GER | 7.11 | w | +2.2 | 1 | ||||||||
| |||||||||||||||
2 | Abigail Irozuru Abigail Irozuru ('90) | 90 | GBR | 6.75 | w | +2.2 | 2 | ||||||||
| |||||||||||||||
3 | Éloyse Lesueur-Aymonin Éloyse Lesueur-Aymonin ('88) | 88 | FRA | 6.72 | +1.0 | SB | 3 | ||||||||
| |||||||||||||||
4 | Fatima Diame Fatima Diame ('96) | 96 | ESP | 6.62 | w | +2.9 | 4 | ||||||||
| |||||||||||||||
5 | Taika Koilahti Taika Koilahti ('98) | 98 | FIN | 6.59 | +0.1 | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Efthimía Kolokithá Efthimía Kolokithá ('87) | 87 | GRE | 6.43 | +1.2 | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 6.29 | -1.6 | 7 | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Tania Vicenzino Tania Vicenzino ('86) | 86 | ITA | 6.27 | +0.7 | 8 | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Emma Piffaretti Emma Piffaretti ('02) | 02 | SUI | 6.24 | +1.9 | 9 | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Michaela Kučerová Michaela Kučerová ('92) | 92 | CZE | 6.21 | +0.5 | 10 | |||||||||
| |||||||||||||||
11 | Magdalena Żebrowska Magdalena Żebrowska ('96) | 96 | POL | 6.15 | -0.3 | 11 | |||||||||
| |||||||||||||||
Hanna Krasutska Hanna Krasutska ('95) | 95 | UKR | 6.12 DQ IAAF Rule 32.2.a | +1.1 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Paraskeví Papahrístou Paraskeví Papahrístou ('89) | 89 | GRE | 14.48 | +1.8 | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ana Peleteiro Ana Peleteiro ('95) | 95 | ESP | 14.27 | +1.8 | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ottavia Cestonaro Ottavia Cestonaro ('95) | 95 | ITA | 14.18 | +1.0 | PB | 3 | ||||||||
| |||||||||||||||
4 | Olha Saladukha Olha Saladukha ('83) | 83 | UKR | 14.11 | +1.7 | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kristiina Mäkelä Kristiina Mäkelä ('92) | 92 | FIN | 14.10 | +1.3 | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kristin Gierisch Kristin Gierisch ('90) | 90 | GER | 13.91 | +1.4 | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Naomi Ogbeta Naomi Ogbeta ('98) | 98 | GBR | 13.90 | +1.9 | SB | 7 | ||||||||
| |||||||||||||||
8 | Adrianna Szóstak Adrianna Szóstak ('96) | 96 | POL | 13.67 | w | +3.0 | 8 | ||||||||
| |||||||||||||||
9 | Emelie Nyman Wänseth Emelie Nyman Wänseth ('98) | 98 | SWE | 13.10 | w | +2.4 | 9 | ||||||||
| |||||||||||||||
10 | Maeva Phesor Maeva Phesor ('97) | 97 | FRA | 13.04 | +1.7 | 10 | |||||||||
| |||||||||||||||
11 | Alina Tobler Alina Tobler ('99) | 99 | SUI | 12.86 | w | +2.8 | 11 | ||||||||
| |||||||||||||||
12 | Emma Maštalířová Emma Maštalířová | 00 | CZE | 12.57 | +1.7 | 12 | |||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | Christina Schwanitz Christina Schwanitz ('85) | 85 | GER | 18.93 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 18.54 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sophie McKinna Sophie McKinna ('94) | 94 | GBR | 17.94 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Paulina Guba Paulina Guba ('91) | 91 | POL | 17.77 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Olha Golodna Olha Golodna ('91) | 91 | UKR | 17.18 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Markéta Červenková Markéta Červenková ('91) | 91 | CZE | 17.11 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Senja Mäkitörmä Senja Mäkitörmä ('94) | 94 | FIN | 16.55 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Chiara Rosa Chiara Rosa ('83) | 83 | ITA | 16.46 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Úrsula Ruiz Úrsula Ruiz ('83) | 83 | ESP | 16.36 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Caroline Metayer Caroline Metayer ('92) | 92 | FRA | 15.85 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Evaggelía Sofáni Evaggelía Sofáni ('85) | 85 | GRE | 15.35 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Géraldine Ruckstuhl Géraldine Ruckstuhl ('98) | 98 | SUI | 13.84 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 9.8. Finale A Finale | 9.8. | ||||||||||||||
1 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 61.09 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 60.61 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hrisoúla Anagnostopoúlou Hrisoúla Anagnostopoúlou ('91) | 91 | GRE | 59.02 | SB | 3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Daria Zabawska Daria Zabawska ('95) | 95 | POL | 58.38 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Salla Sipponen Salla Sipponen ('95) | 95 | FIN | 56.88 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Daisy Osakue Daisy Osakue ('96) | 96 | ITA | 55.74 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nataliya Semenova Nataliya Semenova ('82) | 82 | UKR | 55.30 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kirsty Law Kirsty Law ('86) | 86 | GBR | 54.78 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Eliška Staňková Eliška Staňková ('84) | 84 | CZE | 54.00 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Vanessa Kamga Vanessa Kamga ('98) | 98 | SWE | 53.32 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | June Kintana June Kintana ('95) | 95 | ESP | 50.63 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Chantal Tanner Chantal Tanner ('97) | 97 | SUI | 47.72 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | Alexandra Tavernier Alexandra Tavernier ('93) | 93 | FRA | 72.81 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Joanna Fiodorow Joanna Fiodorow ('89) | 89 | POL | 72.13 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Iryna Klymets Iryna Klymets ('94) | 94 | UKR | 71.67 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sara Fantini Sara Fantini ('97) | 97 | ITA | 67.81 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Charlene Woitha Charlene Woitha ('93) | 93 | GER | 66.55 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kateřina Šafránková Kateřina Šafránková ('89) | 89 | CZE | 66.29 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Berta Castells Berta Castells ('84) | 84 | ESP | 65.35 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Krista Tervo Krista Tervo ('97) | 97 | FIN | 64.72 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Nicole Zihlmann Nicole Zihlmann ('86) | 86 | SUI | 63.44 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Sophie Hitchon Sophie Hitchon ('91) | 91 | GBR | 63.23 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Stamatía Skarvélis Stamatía Skarvélis ('95) | 95 | GRE | 63.14 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Ida Storm Ida Storm ('91) | 91 | SWE | 62.06 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | Alexie Alais Alexie Alais ('94) | 94 | FRA | 63.46 | PB | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Maria Andrejczyk Maria Andrejczyk ('96) | 96 | POL | 63.39 | SB | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Irena Šedivá Irena Šedivá ('92) | 92 | CZE | 61.32 | PB | 3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Arantxa Moreno Arantxa Moreno ('95) | 95 | ESP | 57.94 | SB | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sofía Ifantídou Sofía Ifantídou ('85) | 85 | GRE | 55.52 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jenni Kangas Jenni Kangas ('92) | 92 | FIN | 55.37 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Carolina Visca Carolina Visca | 00 | ITA | 55.13 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Tetyana Fetiskina Tetyana Fetiskina ('94) | 94 | UKR | 54.31 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Julia Ulbricht Julia Ulbricht | 00 | GER | 53.24 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Anna Wessman Anna Wessman ('89) | 89 | SWE | 51.39 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Géraldine Ruckstuhl Géraldine Ruckstuhl ('98) | 98 | SUI | 50.70 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Rebekah Walton Rebekah Walton ('99) | 99 | GBR | 46.29 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet 10.8. Finale A Finale | 10.8. | ||||||||||||||
1 | FRA | 43.09 | 1 | ||||||||||||
Carolle Zahi, Orlann Oliere, Estelle Raffai, Sarah Richard Mingas | |||||||||||||||
2 | GBR | 43.46 | 3 | ||||||||||||
Kristal Awuah, Alisha Rees, Bianca Williams, Rachel Miller | |||||||||||||||
3 | GER | 43.76 | 4 | ||||||||||||
Jennifer Montag, Lisa Nippgen, Jessica-Bianca Wessolly, Laura Müller | |||||||||||||||
4 | ESP | 43.94 | 5 | ||||||||||||
Maria Isabel Pérez, Cristina Lara, Paula Sevilla, Jael Bestue | |||||||||||||||
5 | ITA | 44.20 | 6 | ||||||||||||
Zaynab Dosso, Gloria Hooper, Anna Bongiorni, Johanelis Herrera Abreu | |||||||||||||||
6 | POL | 44.23 | 7 | ||||||||||||
Kamila Ciba, Katarzyna Sokólska, Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda | |||||||||||||||
Finale B 10.8. | 10.8. | ||||||||||||||
1 | SUI | 43.11 | 2 | ||||||||||||
Ajla Del Ponte, Sarah Atcho, Mujinga Kambundji, Cornelia Halbheer | |||||||||||||||
2 | CZE | 44.30 | 8 | ||||||||||||
Klára Seidlová, Marcela Pírková, Lucie Vykydalová, Nikola Bendová | |||||||||||||||
3 | UKR | 44.34 | 9 | ||||||||||||
Viktoriya Ratnikova, Anna Plotitsyna, Yana Kachur, Hanna Chubkovtsova | |||||||||||||||
4 | FIN | 44.38 | 10 | ||||||||||||
Johanna Kylmänen, Lotta Kemppinen, Anniina Kortetmaa, Hanna-Maari Latvala | |||||||||||||||
5 | GRE | 44.40 | 11 | ||||||||||||
María Gátou, Elisávet Pesirídou, Kiriakí Samáni, Rafailía Spanoudáki-Hatziríga | |||||||||||||||
6 | Sverige Sverige | SWE | 44.51 | 12 | |||||||||||
Lisa Lilja, Linnea Killander, Daniella Busk, Marie Kimumba | |||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet 11.8. Finale A Finale | 11.8. | ||||||||||||||
1 | POL | 3:24.81 | 1 | ||||||||||||
Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic | |||||||||||||||
2 | GBR | 3:27.12 | 2 | ||||||||||||
Emily Diamond, Jodie Williams, Zoey Clark, Jessica Turner | |||||||||||||||
3 | ITA | 3:27.32 | 3 | ||||||||||||
Maria Benedicta Chigbolu, Ayomide Folorunso, Rebecca Borga, Giancarla Dimich Trevisan | |||||||||||||||
4 | GER | 3:31.18 | 5 | ||||||||||||
Luna Thiel, Nelly Schmidt, Nadine Gonska, Karolina Pahlitzsch | |||||||||||||||
5 | FRA | 3:31.73 | 6 | ||||||||||||
Estelle Perrossier, Amandine Brossier, Agnes Raharolahy, Diana Iscaye | |||||||||||||||
6 | ESP | 3:32.72 | 7 | ||||||||||||
Andrea Jimenez, Aauri Lorena Bokesa, Carmen Sánchez, Salma Celeste Paralluelo | |||||||||||||||
Finale B 11.8. | 11.8. | ||||||||||||||
1 | UKR | 3:29.33 | 4 | ||||||||||||
Anastasiya Bryzhina, Tetyana Melnyk, Kateryna Karpiuk, Anna Ryzhykova | |||||||||||||||
2 | GRE | 3:33.01 | 8 | ||||||||||||
Korína Políti, Déspina Mourtá, Elpída-Ioánna Karkalátou, Iríni Vasilíou | |||||||||||||||
3 | CZE | 3:33.24 | 9 | ||||||||||||
Martina Hofmanová, Tereza Petržilková, Marcela Pírková, Lada Vondrová | |||||||||||||||
4 | SUI | 3:33.73 | 10 | ||||||||||||
Cornelia Halbheer, Rachel Pellaud, Veronica Vancardo, Yasmin Giger | |||||||||||||||
5 | Sverige Sverige | SWE | 3:35.97 | 11 | |||||||||||
Marie Kimumba, Linnea Killander, Lisa Lilja, Moa Hjelmer | |||||||||||||||
6 | FIN | 3:37.32 | 12 | ||||||||||||
Eveliina Määttänen, Jeanine Nygård, Amira Chokairy, Ida Ravaska |