Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: 28.5.2019

M 80 m    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik10.18
  
 
Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC10.91
  
 PB
Thor KnudsenThor Knudsen ('07)Sparta11.13
  
 PB
Villads LindVillads Lind ('06)Frederiksberg IF11.43
  
 
Bror SiemBror Siem ('07)Frederiksberg IF12.17
  
 PB
Connor Joseph MikkelsenConnor Joseph Mikkelsen ('06)Sparta12.31
  
 PB
Noah HenriksenNoah Henriksen ('06)Frederiksberg IF12.61
  
 
M 100 m    
Vind: +0.9

Finale A

Finale
Vind: +0.9
Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta11.33
  
 
Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta11.46
  
 PB
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik11.48
  
 PB
Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)Sparta11.63
  
 
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)Sparta11.76
  
 
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta11.85
  
 
Thomas Moraes BengtssonThomas Moraes Bengtsson ('01)Sparta12.15
  
 SB
Carl Johan ZachariaeCarl Johan Zachariae ('04)Sparta12.15
  
 PB
Hakeem AliHakeem Ali ('05)Sparta12.19
  
 
Malte BankMalte Bank ('03)Sparta12.35
  
 PB
Nicolaj Fredbo NielsenNicolaj Fredbo Nielsen ('03)Sparta12.55
  
 PB
William NymannWilliam Nymann ('02)Frederiksberg IF12.99
  
 PB
Christian Thomas NymannChristian Thomas Nymann ('05)Frederiksberg IF13.56
  
 PB
Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik17.03
  
 SB
M 400 m    

Finale A

Finale
Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta50.98
  
 PB
Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)Sparta51.95
  
 
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta59.30
  
 PB
Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik1:00.59
  
 PB
Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC1:02.91
  
 PB
Anders SilleborgAnders Silleborg ('07)Sparta1:04.08
  
 PB
William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta1:04.84
  
 PB
Sophus Emil Ramsgaard JensenSophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)Sparta1:05.28
  
 PB
Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta1:09.42
  
 PB
Connor Joseph MikkelsenConnor Joseph Mikkelsen ('06)Sparta1:13.22
  
 PB
M Længdespring    

Finale A

Finale
Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta6.69
0.0
  
 PB
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik6.49
0.0
  
 PB
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta6.40
-0.8
  
 PB
Carl Johan ZachariaeCarl Johan Zachariae ('04)Sparta6.04
0.0
  
 PB
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)Sparta5.78
+0.7
  
 SB
Hakeem AliHakeem Ali ('05)Sparta5.60
-3.4
  
 PB
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC5.41
+0.2
  
 PB
Malte BankMalte Bank ('03)Sparta5.38
+0.7
  
 
Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta4.80
-0.1
  
 
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta4.74
-1.6
  
 SB
William NymannWilliam Nymann ('02)Frederiksberg IF4.63
0.0
  
 PB
Christian Thomas NymannChristian Thomas Nymann ('05)Frederiksberg IF4.50
-1.5
  
 PB
Kasper Schimmell SmithKasper Schimmell Smith ('05)Sparta3.98
-1.0
  
 
M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta9.82
  
 PB
M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik11.20
  
 PB
Valdemar KoppValdemar Kopp ('06)Sparta9.17
  
 PB
M Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC11.77
  
 PB
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta36.10
  
 
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta35.02
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta39.23
  
 
Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta38.28
  
 SB
Oliver ChabertOliver Chabert ('99)Sparta33.98
  
 PB
K 80 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta11.24
  
 
Freja Isabel KnudsenFreja Isabel Knudsen ('07)Sparta11.25
  
 
Luna Frid HanbergLuna Frid Hanberg ('06)Sparta11.72
  
 PB
Mikaela Medina SørensenMikaela Medina Sørensen ('06)Sparta11.73
  
 
Laura Diaz FriisLaura Diaz Friis ('06)Sparta11.99
  
 PB
Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF12.06
  
 
Christine Emilie NæsbyChristine Emilie Næsby ('07)Sparta12.50
  
 PB
Frida RevallFrida Revall ('06)Greve Atletik12.65
  
 PB
Freja AbrahamFreja Abraham ('06)Sparta12.87
  
 PB
Selma Munk PlumSelma Munk Plum ('07)Frederiksberg IF13.06
  
 
K 100 m    
Vind: +1.3

Finale A

Finale
Vind: +1.3
Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)Sparta12.59
  
 
Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta12.72
  
 SB
Ingeborg FalckIngeborg Falck ('04)Sparta13.37
  
 PB
Sara OlssonSara Olsson ('02)Greve Atletik13.42
  
 SB
Helena ReijnenHelena Reijnen ('05)Sparta13.59
  
 PB
Solvej MøllerSolvej Møller ('05)Greve Atletik13.64
  
 PB
Emilie Fayl von HentallerEmilie Fayl von Hentaller ('02)Sparta13.75
  
 
Bolette NimskovBolette Nimskov ('05)Sparta13.76
  
 PB
Caroline JørgensenCaroline Jørgensen ('05)Amager AC13.81
  
 
Kaisa Duedam VentrupKaisa Duedam Ventrup ('05)Sparta13.90
  
 PB
Anna Elisabeth BuhmannAnna Elisabeth Buhmann ('05)Sparta14.11
  
 PB
Johanna C.B. JessenJohanna C.B. Jessen ('05)Sparta14.11
  
 PB
Asta Ellermann-KingombeAsta Ellermann-Kingombe ('04)Sparta14.15
  
 SB
Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)Sparta14.29
  
 PB
Signe Juhl LaursenSigne Juhl Laursen ('05)Sparta14.81
  
 PB
Laura Bollerslev AndreasenLaura Bollerslev Andreasen ('05)Amager AC14.88
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
Carla Marie FrandsenCarla Marie Frandsen ('04)Sparta1:03.66
  
 PB
Eva Tsinat KrauseEva Tsinat Krause ('04)Sparta1:05.30
  
 PB
Emma Giovanna VitaleEmma Giovanna Vitale ('93)Aarhus 19001:06.02
  
 PB
Helena ReijnenHelena Reijnen ('05)Sparta1:06.36
  
 PB
Anna Elisabeth BuhmannAnna Elisabeth Buhmann ('05)Sparta1:07.87
  
 PB
Saga BergholmSaga Bergholm ('05)Sparta1:08.61
  
 PB
Frida RevallFrida Revall ('06)Greve Atletik1:11.31
  
 PB
Christine Emilie NæsbyChristine Emilie Næsby ('07)Sparta1:13.95
  
 PB
Freja AbrahamFreja Abraham ('06)Sparta1:14.76
  
 PB
Isabelle Kehler KrabbeIsabelle Kehler Krabbe ('06)Amager AC1:15.82
  
 PB
K Længdespring    

Finale A

Finale
Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta5.26
-0.4
  
 
Maria Skov KraghMaria Skov Kragh ('01)Sparta5.18
0.0
  
 SB
Louise Bach MooreLouise Bach Moore ('01)Sparta4.95
+0.1
  
 SB
Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)Sparta4.93
-2.1
  
 PB
Bolette NimskovBolette Nimskov ('05)Sparta4.82
0.0
  
 PB
Kaisa Duedam VentrupKaisa Duedam Ventrup ('05)Sparta4.77
0.0
  
 
Johanna C.B. JessenJohanna C.B. Jessen ('05)Sparta4.67
0.0
  
 PB
Sara OlssonSara Olsson ('02)Greve Atletik4.60
+0.1
  
 SB
Solvej MøllerSolvej Møller ('05)Greve Atletik4.59
-0.9
  
 
Signe Juhl LaursenSigne Juhl Laursen ('05)Sparta4.57
-0.6
  
 PB
Asta Ellermann-KingombeAsta Ellermann-Kingombe ('04)Sparta4.41
-2.8
  
 SB
Emilie Mossin NørregaardEmilie Mossin Nørregaard ('03)Sparta4.25
0.0
  
 SB
Anna Elisabeth BuhmannAnna Elisabeth Buhmann ('05)Sparta4.23
0.0
  
 PB
Caroline JørgensenCaroline Jørgensen ('05)Amager AC4.13
-0.2
  
 
Laura Bollerslev AndreasenLaura Bollerslev Andreasen ('05)Amager AC4.04
+0.5
  
 PB
K Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
Luna Frid HanbergLuna Frid Hanberg ('06)Sparta12.41
  
 
Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta10.75
  
 PB
Pil NedergaardPil Nedergaard ('06)Sparta10.46
  
 
Isabelle Kehler KrabbeIsabelle Kehler Krabbe ('06)Amager AC9.44
  
 PB
Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta8.88
  
 PB
Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF7.97
  
 
Freja AbrahamFreja Abraham ('06)Sparta7.80
  
 PB
Anna Pape LiboriussenAnna Pape Liboriussen ('06)Sparta7.50
  
 PB
Stella DeleuranStella Deleuran ('07)Sparta6.71
  
 PB
Louise C. B. JessenLouise C. B. Jessen ('07)Sparta5.91
  
 
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta13.53
  
 
Emilie Aimée Nielsen KirstEmilie Aimée Nielsen Kirst ('04)Sparta11.20
  
 PB
Ellen LawaetzEllen Lawaetz ('02)Sparta10.94
  
 
Annika G TruelsenAnnika G Truelsen ('03)Sparta10.73
  
 PB
Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)Sparta10.29
  
 PB
Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta9.55
  
 PB
Caroline JørgensenCaroline Jørgensen ('05)Amager AC9.18
  
 PB
Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)Sparta9.01
  
 PB
Kaisa Duedam VentrupKaisa Duedam Ventrup ('05)Sparta8.90
  
 PB
Solvej MøllerSolvej Møller ('05)Greve Atletik7.96
  
 
Bolette NimskovBolette Nimskov ('05)Sparta7.83
  
 PB
Laura Bollerslev AndreasenLaura Bollerslev Andreasen ('05)Amager AC7.46
  
 
Signe Juhl LaursenSigne Juhl Laursen ('05)Sparta6.84
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta11.83
  
 
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta55.63
  
 PB
 
52.97  X55.63 PB53.5651.14  X  
2Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta41.10
  
 
Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta38.86
  
 SB
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta34.77
  
 SB
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Louise OdgaardLouise Odgaard ('93)Sparta53.72
  
 SB
2Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta52.33
  
 PB
Amanda Lillevang RasmussenAmanda Lillevang Rasmussen ('97)Sparta49.20
  
 
Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Sparta48.24
  
 

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle