Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Kristiansand NOR: Nordic Match U20 17‐18.8.2019

D19 100 m    
17.8. Vind: -2.0

Finale A

Finale
17.8.Vind: -2.0
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)DEN10.79
  
 
2
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN10.82
  
 
3
Vidar Stenqvist
Vidar Stenqvist 
SWE11.04
  
 
4Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen DEN11.05
  
 
5
Viktor Thor
Viktor Thor 
SWE11.05
  
 
6
Filip Bøe
Filip Bøe 
NOR11.16
  
 
7
Jesse Väyrynen
Jesse Väyrynen 
FIN11.21
  
 
8
Jacob Vaula
Jacob Vaula ('01)
NOR11.28
  
 
D19 100 m extra    
17.8. Vind: -2.7

Finale A

Finale
17.8.Vind: -2.7
1
Lasse Hämelahti
Lasse Hämelahti 
FIN11.28
  
 
2
Heikki Äijälä
Heikki Äijälä ('01)
FIN11.59
  
 PB
3
Andreas Ofstad Kulseng
Andreas Ofstad Kulseng ('01)
NOR11.62
  
 PB
D19 200 m    
18.8. Vind: -1.9

Finale A

Finale
18.8.Vind: -1.9
1
Filip Bøe
Filip Bøe 
NOR22.04
  
 
2Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen DEN22.23
  
 
3
Tommi Mäkinen
Tommi Mäkinen 
FIN22.28
  
 
4
Tomasz Siemieniuch
Tomasz Siemieniuch 
NOR22.48
  
 
5
Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson ('01)
SWE22.52
  
 
6
Lassi Kaukonen
Lassi Kaukonen ('01)
FIN22.61
  
 
7
Caleb Conable
Caleb Conable ('01)
SWE22.79
  
 
8Emil FrændeEmil Frænde DEN22.83
  
 
D19 400 m    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Tommi Mäkinen
Tommi Mäkinen 
FIN48.50
  
 SB
2
Hinrik Snær Steinsson
Hinrik Snær Steinsson 
ISL48.74
  
 
3
Asseri Välimäki
Asseri Välimäki 
FIN48.91
  
 
4
Luca Thompson
Luca Thompson 
NOR49.28
  
 
5
Karl Wållgren
Karl Wållgren ('01)
SWE49.72
  
 
6
Andreas Haara Bakketun
Andreas Haara Bakketun ('01)
NOR50.20
  
 
7
Jacob Helsing
Jacob Helsing 
SWE50.36
  
 
8Sebastian LarvadSebastian Larvad ('01)DEN51.85
  
 
D19 800 m    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Luca Thompson
Luca Thompson 
NOR1:50.94
  
 
2William DevantierWilliam Devantier DEN1:51.11
  
 SB
3
Sigurd Tveit
Sigurd Tveit 
NOR1:51.25
  
 
4
Elias Tuominen
Elias Tuominen 
FIN1:51.72
  
 PB
5
Niko Viljola
Niko Viljola 
FIN1:51.95
  
 PB
6
Albert Nygren
Albert Nygren ('01)
SWE1:53.61
  
 PB
7
Anton Axelsson
Anton Axelsson ('01)
SWE1:57.27
  
 
8Rasmus BaltzersenRasmus Baltzersen ('02)DEN2:01.26
  
 
D19 1500 m    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1William DevantierWilliam Devantier DEN4:01.97
  
 SB
2Alexander Tengblad NikolaisenAlexander Tengblad Nikolaisen ('01)DEN4:02.60
  
 
3
Eemil Helander
Eemil Helander ('01)
FIN4:02.86
  
 
4
Omar Ismail
Omar Ismail 
SWE4:06.70
  
 
5
Andreas Vangsnes
Andreas Vangsnes 
NOR4:07.46
  
 
6
Erik Jälknäs
Erik Jälknäs 
SWE4:08.08
  
 
7
Niklas Heikkilä
Niklas Heikkilä 
FIN4:09.52
  
 
8
Moa Abounnachat Bollerød
Moa Abounnachat Bollerød ('01)
NOR4:18.33
  
 
D19 5000 m    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Omar Nuur
Omar Nuur ('01)
SWE14:17.11
  
 PB
2
Eemil Helander
Eemil Helander ('01)
FIN14:20.69
  
 PB
3
Jonatan Andersen Vedvik
Jonatan Andersen Vedvik 
NOR14:21.38
  
 PB
4
Emil Millán de la Oliva
Emil Millán de la Oliva ('01)
SWE14:22.17
  
 
5
Mika Kotiranta
Mika Kotiranta 
FIN14:56.58
  
 
6
Håkon Stavik
Håkon Stavik 
NOR15:20.65
  
 
7Oliver BjørslevOliver Bjørslev DEN15:44.83
  
 
Alexander Tengblad NikolaisenAlexander Tengblad Nikolaisen ('01)DEN DNF
  
 
D19 3000 m forh.    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Omar Nuur
Omar Nuur ('01)
SWE9:06.16
  
 
2
Lars Agnar Hjelmeset
Lars Agnar Hjelmeset ('01)
NOR9:25.71
  
 PB
3
Petter Myhr
Petter Myhr 
NOR9:28.87
  
 SB
4
Hassan Abdiqadir
Hassan Abdiqadir ('01)
SWE9:31.73
  
 PB
5
Walte Hautala
Walte Hautala ('01)
FIN9:35.23
  
 
6Jeppe Kejser Dahl JensenJeppe Kejser Dahl Jensen DEN9:40.71
  
 PB
7
Samuel Auvinen
Samuel Auvinen ('01)
FIN9:53.86
  
 
8Louis CantbyLouis Cantby ('01)DEN10:15.91
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
17.8. Vind: -2.7

Finale A

Finale
17.8.Vind: -2.7
1
Benjamin Tinglöf
Benjamin Tinglöf ('01)
SWE14.16
  
 
2
Juuso Peltola
Juuso Peltola ('01)
FIN14.34
  
 
3
Markus Rooth
Markus Rooth ('01)
NOR14.66
  
 
4
Eero Ilomäki
Eero Ilomäki ('01)
FIN14.69
  
 
5
Philip Stömne
Philip Stömne 
SWE15.12
  
 
6
Gjert Høie Sjursen
Gjert Høie Sjursen 
NOR15.14
  
 
7Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)DEN15.99
  
 PB
8Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)DEN17.14
  
 PB
D19 400 m hæk    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Andreas Haara Bakketun
Andreas Haara Bakketun ('01)
NOR52.00
  
 
2
Kalle Stylman
Kalle Stylman 
FIN52.66
  
 PB
3
Johan Claeson
Johan Claeson ('01)
SWE52.80
  
 
4
Gustav Karlsson
Gustav Karlsson 
SWE53.87
  
 
5
Andreas Joseph Dixon
Andreas Joseph Dixon ('01)
NOR55.33
  
 
6
Eero Ilomäki
Eero Ilomäki ('01)
FIN56.23
  
 
7Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)DEN58.72
  
 PB
8Christoffer GisselChristoffer Gissel ('01)DEN59.44
  
 PB
D19 Højdespring    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Kristján Viggó Sigfinnsson
Kristján Viggó Sigfinnsson ('03)
ISL2.13
  
 PB
 
1.95
  O
1.99
  O
2.03 PB
  O
2.07 PB
  O
2.10 PB
  O
2.13 PB
XXO
2.15
XXX
 
2
Arttu Mattila
Arttu Mattila ('01)
FIN2.13
  
 SB
 
1.99
  O
2.03
  O
2.07
 XO
2.10
 XO
2.13 SB
XXO
2.15
XXX
  
3
Oliver Ericsson-Sotterman
Oliver Ericsson-Sotterman ('01)
SWE2.10
  
 PB
 
1.85
  O
1.90
  O
1.95
 XO
1.99
  O
2.03
  O
2.07 PB
  O
2.10 PB
  O
2.13
XXX
4
Emil Uhlin
Emil Uhlin 
SWE2.10
  
 PB
 
1.90
  O
1.95
  O
1.99
  O
2.03
  O
2.07 PB
 XO
2.10 PB
XXO
2.13
XXX
 
5
Daniel Kosonen
Daniel Kosonen 
FIN2.07
  
 
 
1.99
 XO
2.03
 XO
2.07
 XO
2.10
XXX
    
6
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR2.03
  
 
 
1.80
  O
1.90
  O
1.99
 XO
2.03
  O
2.07
  XX
   
7
Vetle Raa Ellingsen
Vetle Raa Ellingsen 
NOR1.99
  
 
 
1.90
  O
1.95
  O
1.99
  O
2.03
  X
2.07
  XX
   
8Marius Hytholm Alex PetersenMarius Hytholm Alex Petersen ('01)DEN1.95
  
 
 
1.85
 XO
1.90
  O
1.95
  O
1.99
XXX
    
D19 Stangspring    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR5.22
  
 
2
Simon Thor
Simon Thor 
SWE5.02
  
 PB
3
Juuso Toivonen
Juuso Toivonen 
FIN4.87
  
 
4
Gustav Magnusson
Gustav Magnusson 
SWE4.77
  
 
5
Jami Siira
Jami Siira ('01)
FIN4.67
  
 
6Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen DEN4.47
  
 
7Mathias ClausenMathias Clausen ('01)DEN4.37
  
 
8
Christian Vik Pettersen
Christian Vik Pettersen ('02)
NOR4.27
  
 
D19 Længdespring    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR7.52
+1.4
  
 
 
7.02
 1.8
7.44
 1.9
7.21
 1.2
  X7.47
 2.8
7.52
 1.4
  
2
Carl af Forselles
Carl af Forselles ('01)
SWE7.51 w
+2.9
  
 
 
7.15
 1.6
  X7.30
 2.2
7.39
 3.0
7.51
 2.9
  X  
3
Erik Johansson
Erik Johansson ('01)
SWE7.43 w
+2.2
  
 
 
6.76
 1.6
6.29
 2.1
7.32
 1.7
7.43
 2.2
7.30
 2.6
7.38 =PB
 1.0
  
4
Juho Nieminen
Juho Nieminen 
FIN7.30
+1.7
  
 PB
 
  X6.78
 1.6
  X7.08
 1.4
7.14
 1.9
7.30 PB
 1.7
  
5
Markus Rooth
Markus Rooth ('01)
NOR7.19
+2.0
  
 PB
 
6.86
 0.8
  X7.00
 2.1
7.10 PB
 1.6
7.19 PB
 2.0
7.12
 3.0
  
6
Jimi Nukala
Jimi Nukala 
FIN7.04 w
+2.5
  
 
 
  X6.89
 1.7
7.04
 2.5
6.71
 1.2
  X6.79
 2.2
  
7William KorsgaardWilliam Korsgaard ('01)DEN6.97
+1.9
  
 PB
 
6.97 PB
 1.9
  X  –  –  –  –  
8Emil FrændeEmil Frænde DEN6.87
+0.2
  
 SB
 
6.87 SB
 0.2
6.75
 1.3
  X  X5.41
 2.5
  X  
D19 Trespring    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR15.55
+1.6
  
 PB
 
15.26
 1.8
15.55 PB
 1.6
  –  –  –  –  
2
Aaro Davidila
Aaro Davidila 
FIN15.55
+1.8
  
 PB
 
  X15.10
 0.8
15.07
 1.8
14.90
 0.9
15.07
 0.9
15.55 PB
 1.8
  
3
Viljar Gjerde
Viljar Gjerde 
NOR15.10
+1.7
  
 PB
 
  X14.39
 2.0
  X14.63
 0.5
15.10 PB
 1.7
15.05
 1.7
  
4
Oskar Weidenholm
Oskar Weidenholm ('01)
SWE14.91
+2.0
  
 PB
 
14.44
 1.6
  X14.40
 1.4
14.48
 2.2
14.35
 2.4
14.91 PB
 2.0
  
5
Juho Nieminen
Juho Nieminen 
FIN14.48 w
+3.2
  
 
 
14.31
 1.8
14.43
 1.3
14.07
 2.5
14.41
 1.4
14.48
 3.2
  X  
6
Alexander Nyman
Alexander Nyman 
SWE14.35 w
+3.7
  
 
 
  X14.20
 1.7
13.76
 2.2
14.35
 3.7
  –  –  
7Patrick WolfPatrick Wolf ('01)DEN13.94 w
+2.8
  
 
 
  X  X13.79
 2.1
13.94
 2.8
  X  X  
8
Birgir Jóhannes Jónsson
Birgir Jóhannes Jónsson ('01)
ISL13.04 w
+2.5
  
 
 
11.89 SB
 1.0
  X13.04
 2.5
12.58 SB
 1.9
12.75 SB
 1.9
12.80 SB
 1.3
  
D19 Kuglestød 6.0 kg    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Arvid Mägi Theorin
Arvid Mägi Theorin ('01)
SWE17.84
  
 
 
16.95  X  X17.5617.8417.83  
2
Vesa Leveelahti
Vesa Leveelahti ('01)
FIN17.44
  
 PB
 
17.10 PB  X17.44 PB16.63  X  X  
3
Aaro Leinonen
Aaro Leinonen 
FIN16.75
  
 
 
  X16.7516.52  X  X  X  
4
Valdimar Hjalti Erlendsson
Valdimar Hjalti Erlendsson ('01)
ISL16.08
  
 
 
  X16.08      
5
Simon Lanngren
Simon Lanngren 
SWE15.07
  
 
 
14.80  X15.07  X  X  X  
6
Mathias Reksten Dale
Mathias Reksten Dale ('03)
NOR14.35
  
 PB
 
13.20 PB14.35 PB  X14.2114.02  X  
7
Sigursteinn Ásgeirsson
Sigursteinn Ásgeirsson ('01)
ISL13.84
  
 PB
 
12.75 PB13.76 PB13.84 PB  X  X13.52  
8
Markus Rooth
Markus Rooth ('01)
NOR13.61
  
 
 
12.67  X12.7013.1813.6113.43  
D19 Diskoskast 1.75 kg    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Fabian Weinberg
Fabian Weinberg ('01)
NOR58.49
  
 
 
  X58.4957.8556.0557.8954.80  
2
Valdimar Hjalti Erlendsson
Valdimar Hjalti Erlendsson ('01)
ISL57.59
  
NU20R PB
 
57.3357.59 PB55.86  X55.6056.74  
3
Steffen Melheim
Steffen Melheim ('03)
NOR55.83
  
 
 
  X55.2853.50  X  X55.83  
4
Aaro Leinonen
Aaro Leinonen 
FIN52.65
  
 
 
52.6552.38  X51.9852.56  X  
5
Antti Pränni
Antti Pränni ('01)
FIN52.17
  
 PB
 
50.5551.35  X  X  X52.17 PB  
6
Victor Wisén
Victor Wisén ('01)
SWE51.03
  
 
 
48.78  X48.8550.0251.0350.11  
7
Sebastian Löschner
Sebastian Löschner 
SWE50.26
  
 
 
  X  X  X43.09  X50.26  
8
Ingvar Freyr Snorrason
Ingvar Freyr Snorrason ('01)
ISL42.43
  
 PB
 
41.91 PB  X42.43 PB  X41.37  X  
D19 Hammerkast 6.0 kg    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE73.89
  
 SB
 
  X73.88 SB73.89 SB  X  X69.11  
2
Oskari Lahtinen
Oskari Lahtinen ('01)
FIN71.36
  
 PB
 
  X71.36 PB68.74  X  X  X  
3
Ivar Moisander
Ivar Moisander 
SWE67.86
  
 
 
66.88  X  X  X  X67.86  
4
Håkon Eik Litland
Håkon Eik Litland ('01)
NOR62.72
  
 
 
60.6858.1262.7260.16  X  X  
5
Juhana Karjanlahti
Juhana Karjanlahti 
FIN62.61
  
 
 
  X  X60.8062.6161.9759.70  
6
Arne Osnes Devik
Arne Osnes Devik ('01)
NOR58.51
  
 
 
  X  X58.51  X  X  X  
7Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg DEN53.98
  
 
 
  X  X  X  X53.98  X  
8Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)DEN52.70
  
 PB
 
  X50.9152.70 PB  X51.48  X  
D19 Spydkast 800 gram    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Topias Laine
Topias Laine ('01)
FIN71.68
  
 
 
71.6867.48  X  X67.8270.69  
2
Teemu Narvi
Teemu Narvi 
FIN70.33
  
 
 
70.3368.14  X69.4668.1669.27  
3
Carl Widenholm
Carl Widenholm 
SWE67.65
  
 PB
 
  X54.5367.65 PB62.0659.5659.26  
4
Otto Sundell
Otto Sundell 
SWE64.05
  
 PB
 
62.8061.32  X64.05 PB  X57.83  
5
Elias Hovden Nilsen
Elias Hovden Nilsen ('01)
NOR63.15
  
 PB
 
59.84  X63.15 PB57.7360.8560.88  
6Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)DEN59.44
  
 
 
57.7256.0356.3859.4455.8852.64  
7Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen DEN57.30
  
 
 
  X56.16  X  X53.9957.30  
8
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR53.30
  
 PB
 
53.30 PB  X  X     
D19 5000 m kapgang    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Jerry Jokinen
Jerry Jokinen ('02)
FIN22:35.97
  
 PB
2
Lauri Joukas
Lauri Joukas ('01)
FIN22:36.07
  
 PB
3
Tobias Lømo
Tobias Lømo 
NOR23:38.57
  
 
4
Andreas Pedersen Døske
Andreas Pedersen Døske ('03)
NOR24:55.66
  
 
5Asbjørn BirkelundAsbjørn Birkelund ('02)DEN28:08.09
  
 
D19 4 x 100 m stafet    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
 
  
FIN40.75
  
 
  Jesse Väyrynen, Samuel Purola, Juuso Peltola, Lasse Hämelahti
2Danmark Danmark  41.32
  
 
  Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak, Tobias Gorgone Larsen, Frederik Andersson
3
 
  
NOR41.63
  
 
  Jacob Vaula, Tomasz Siemieniuch, Gjert Høie Sjursen, Andreas Ofstad Kulseng
4
Sverige 
Sverige  
SWE41.83
  
 
  William Thor, Viktor Thor, William Gardell, Rasmus Hugosson
D19 4 x 400 m stafet    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
 
  
FIN3:15.79
  
 
  Heikki Äijälä, Asseri Välimäki, Kalle Stylman, Tommi Mäkinen
2
 
  
NOR3:18.95
  
 
  Filip Bøe, Andreas Ofstad Kulseng, Andreas Joseph Dixon, Andreas Haara Bakketun
3
Sverige 
Sverige  
SWE3:19.32
  
 
  Karl Wållgren, Carl af Forselles, Gustav Karlsson, Johan Claeson
4Danmark Danmark  3:23.32
  
 
  Sebastian Larvad, Tobias Andersson, William Devantier, Tobias Gorgone Larsen
P19 100 m    
17.8. Vind: -1.4

Finale A

Finale
17.8.Vind: -1.4
1
Henriette Jæger
Henriette Jæger ('03)
NOR11.99
  
 
2
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL12.08
  
 
3
Kerttu Latvala
Kerttu Latvala ('01)
FIN12.21
  
 
4
Jenna Kokkonen
Jenna Kokkonen ('01)
FIN12.22
  
 
5
Kaitesi Ertzgaard
Kaitesi Ertzgaard 
NOR12.24
  
 
6
Julia Henriksson
Julia Henriksson 
SWE12.32
  
 
7
Filippa Sivnert
Filippa Sivnert ('01)
SWE12.33
  
 
8Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)DEN12.52
  
 
P19 100 m extra    
17.8. Vind: -3.3

Finale A

Finale
17.8.Vind: -3.3
1Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)DEN12.45
  
 
2
Pirkitta Marjanen
Pirkitta Marjanen ('01)
FIN12.51
  
 
3
Birna Kristín Kristjánsdóttir
Birna Kristín Kristjánsdóttir ('02)
ISL12.67
  
 
4Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)DEN12.78
  
 
5
Katla Rut Robertsdóttir Kluvers
Katla Rut Robertsdóttir Kluvers ('01)
ISL13.17
  
 PB
P19 200 m    
18.8. Vind: -1.6

Finale A

Finale
18.8.Vind: -1.6
1
Henriette Jæger
Henriette Jæger ('03)
NOR24.43
  
 
2
Wilma Rosenquist
Wilma Rosenquist ('01)
SWE24.57
  
 
3
Kerttu Latvala
Kerttu Latvala ('01)
FIN24.84
  
 
4
Jenna Kokkonen
Jenna Kokkonen ('01)
FIN24.92
  
 
5
Elin Serine Vik Johannessen
Elin Serine Vik Johannessen 
NOR25.05
  
 
6
Gabriella Holmström
Gabriella Holmström 
SWE25.14
  
 
7
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL25.28
  
 
8Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)DEN25.53
  
 
P19 400 m    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Kaitesi Ertzgaard
Kaitesi Ertzgaard 
NOR55.38
  
 PB
2
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL55.64
  
 SB
3
Malva Nylund
Malva Nylund 
FIN56.31
  
 PB
4
Frida Røe Tærum
Frida Røe Tærum ('01)
NOR56.76
  
 
5
Mette Baas
Mette Baas 
FIN57.52
  
 
6
Louise Duvling Andersson
Louise Duvling Andersson 
SWE58.27
  
 
7
Virva Rylander
Virva Rylander 
SWE58.61
  
 
8
Katla Rut Robertsdóttir Kluvers
Katla Rut Robertsdóttir Kluvers ('01)
ISL58.83
  
 PB
P19 800 m    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Eilén Brenne
Eilén Brenne ('03)
NOR2:11.77
  
 
2
Nathalie Blomqvist
Nathalie Blomqvist ('01)
FIN2:11.79
  
 
3
Anne Hjorth Arntsen
Anne Hjorth Arntsen ('01)
NOR2:12.45
  
 
4
Lovisa Bivstedt
Lovisa Bivstedt ('01)
SWE2:13.34
  
 
5Ellen Nørding ChristensenEllen Nørding Christensen ('03)DEN2:14.65
  
 
6
Reetta Joronen
Reetta Joronen 
FIN2:14.86
  
 
7
Maja Sund
Maja Sund ('01)
SWE2:14.94
  
 
8Majken LützenMajken Lützen ('03)DEN2:17.54
  
 
P19 1500 m    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Nathalie Blomqvist
Nathalie Blomqvist ('01)
FIN4:34.37
  
 
2
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR4:35.21
  
 
3
Ellinor Aurell
Ellinor Aurell ('01)
SWE4:35.89
  
 
4Ellen Nørding ChristensenEllen Nørding Christensen ('03)DEN4:36.54
  
 
5
Andrea Modin Engesæth
Andrea Modin Engesæth ('01)
NOR4:38.24
  
 
6
Reetta Joronen
Reetta Joronen 
FIN4:39.43
  
 
7
Wilma Nielsen
Wilma Nielsen ('01)
SWE4:41.22
  
 
8Marie Møller SchmidtMarie Møller Schmidt ('01)DEN5:00.94
  
 
P19 3000 m    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen DEN9:34.82
  
 SB
2
Ina Halle Haugen
Ina Halle Haugen ('03)
NOR9:35.98
  
 PB
3
Vera Sjöberg
Vera Sjöberg ('01)
SWE9:37.77
  
 PB
4
Elsa Wallenius
Elsa Wallenius ('01)
SWE9:52.38
  
 
5
Sini Tirri
Sini Tirri ('01)
FIN10:26.83
  
 SB
6
Mari Roligheten Ruud
Mari Roligheten Ruud ('02)
NOR10:31.59
  
 
7Mie Gam NielsenMie Gam Nielsen ('01)DEN10:39.88
  
 
8
Lumi Laitinen
Lumi Laitinen ('01)
FIN10:41.46
  
 
P19 3000 m forh.    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Emilia Lillemo
Emilia Lillemo 
SWE10:21.09
  
 PB
2
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR10:43.96
  
 PB
3
Sigrid Alvik
Sigrid Alvik ('03)
NOR10:55.83
  
 PB
4
Ellinor Aurell
Ellinor Aurell ('01)
SWE10:58.29
  
 
5
Salla Laukkanen
Salla Laukkanen 
FIN11:02.39
  
 SB
6Laura AstrupLaura Astrup DEN11:44.55
  
 PB
7
Silja Rönkä
Silja Rönkä ('01)
FIN11:49.14
  
 
8Mathilde WintherMathilde Winther ('02)DEN11:55.09
  
 PB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
17.8. Vind: -1.6

Finale A

Finale
17.8.Vind: -1.6
1
Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik ('01)
NOR13.93
  
 
2
Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 
FIN13.99
  
 
3
Jessica Kähärä
Jessica Kähärä ('01)
FIN14.31
  
 
4
Klara Rådbo
Klara Rådbo ('01)
SWE14.58
  
 
5
Emilie Sandberg
Emilie Sandberg 
NOR14.72
  
 
6Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)DEN14.95
  
 
7Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)DEN15.12
  
 
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE DNF
  
 
P19 400 m hæk    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)DEN1:00.58
  
 
2
Elin Mickos
Elin Mickos 
FIN1:00.73
  
 PB
3
Hanne Arstein
Hanne Arstein ('01)
NOR1:01.29
  
 PB
4
Caroline Larsson
Caroline Larsson ('01)
SWE1:01.80
  
 
5
Frida Hämäläinen
Frida Hämäläinen 
FIN1:01.81
  
 
6
Ebba Jernmark Burrows
Ebba Jernmark Burrows 
SWE1:03.73
  
 PB
7Ingibjörg SigurdardóttirIngibjörg Sigurdardóttir ('01)ISL1:03.83
  
 
8
Lea Trong-Johansen
Lea Trong-Johansen ('02)
NOR1:04.98
  
 PB
P19 Højdespring    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Jessica Kähärä
Jessica Kähärä ('01)
FIN1.79
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.73
 XO
1.76
  O
1.79
XXO
1.83
XXX
  
2
Eva María Baldursdóttir
Eva María Baldursdóttir ('03)
ISL1.76
  
 PB
 
1.65
  O
1.70
  O
1.73
  O
1.76 PB
  O
1.79
XXX
   
3
Marie Brekke
Marie Brekke 
NOR1.70
  
 
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
  O
1.73
XXX
    
3
Mia Guldteig Lien
Mia Guldteig Lien ('03)
NOR1.70
  
 =PB
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70 =PB
  O
1.73
XXX
    
5
Linn Hertz Saebbö
Linn Hertz Saebbö 
SWE1.70
  
 PB
 
1.60
  O
1.65 =SB
  O
1.70 PB
XXO
1.73
XXX
    
5
Emma Nyman
Emma Nyman 
FIN1.70
  
 
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.70
XXO
1.73
XXX
   
7
Kajsa Engblom
Kajsa Engblom ('01)
SWE1.70
  
 PB
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65 =PB
 XO
1.70 PB
XXO
1.73
XXX
   
8Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)DEN1.65
  
 
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
 XO
1.70
XXX
    
P19 Stangspring    
Inde 17.8.

Finale A

Finale
Inde 17.8.
1
Saga Andersson
Saga Andersson 
FIN4.07
  
 
2
Gabriella Jönsson
Gabriella Jönsson ('01)
SWE4.02
  
 SB
3
Alva Sundin
Alva Sundin ('01)
SWE3.92
  
 
4
Kiia Jullenmaa
Kiia Jullenmaa ('01)
FIN3.92
  
 PB
5Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)DEN3.67
  
 
6
Agnes Elisabeth Morud
Agnes Elisabeth Morud ('03)
NOR3.57
  
 
7
Hedda Marie Kjølberg Hauge
Hedda Marie Kjølberg Hauge ('01)
NOR3.37
  
 SB
8Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)DEN3.07
  
 
P19 Længdespring    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Mia Guldteig Lien
Mia Guldteig Lien ('03)
NOR6.17
+2.0
  
 PB
 
5.64
 1.5
6.17 PB
 2.0
5.92
 1.4
6.00
 0.8
  X5.99
 3.0
  
2
Birna Kristín Kristjánsdóttir
Birna Kristín Kristjánsdóttir ('02)
ISL6.01 w
+3.6
  
 
 
5.79
 2.4
6.01
 3.6
5.62
 0.9
5.65
 2.7
5.81
 2.5
5.88
 2.2
  
3
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE5.98
+1.8
  
 
 
5.81
 3.2
5.85
 3.4
5.94
 3.1
  X5.81
 3.3
5.98
 1.8
  
4
Vilde Marstein
Vilde Marstein ('02)
NOR5.88 w
+2.6
  
 
 
5.77
 1.4
5.70
 3.1
5.66
 2.4
5.88
 2.6
5.62
 2.0
5.58
 2.6
  
5Josefine Skifter AndersenJosefine Skifter Andersen ('03)DEN5.82
+1.3
  
 
 
5.36
 1.9
5.69
 1.7
5.69
 1.3
5.36
 1.2
5.82
 1.3
5.63
 1.9
  
6
Oona Nieminen
Oona Nieminen 
FIN5.81 w
+2.1
  
 
 
  X5.75
 2.8
5.81
 2.1
5.64
 1.4
  X5.73
 1.9
  
7
Oona Hietala
Oona Hietala 
FIN5.67
+1.2
  
 
 
  X5.30
 0.9
5.67
 1.2
5.43
 0.7
5.56
 1.7
  X  
8
Angel Richmore
Angel Richmore ('01)
SWE5.58 w
+3.8
  
 
 
5.58
 3.8
5.28
 1.5
5.57
 3.4
5.09
 1.4
5.18
 1.7
5.47
 1.8
  
P19 Trespring     
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Karoline Jæger
Karoline Jæger ('01)
NOR12.49
+2.0
  
 =PB
 
  X12.35
 1.3
12.49 =PB
 2.0
12.33
 1.9
12.32
 2.8
12.45
 1.8
  
2
Maria Peura
Maria Peura ('01)
FIN12.39 w
+3.7
  
 
 
12.20
 2.2
12.05
 3.1
12.32 PB
 1.3
12.37
 2.3
12.39
 3.7
  X  
3
Cornelia Nilsson
Cornelia Nilsson ('01)
SWE12.38
+1.9
  
 PB
 
11.90
 1.7
12.32
 2.5
  X12.38 PB
 1.9
11.99
 2.6
  X  
4
Oona Hietala
Oona Hietala 
FIN12.36 w
+2.5
  
 
 
  X12.20
 1.3
12.09
 2.8
12.21
 2.2
12.20
 1.9
12.36
 2.5
  
5
Agla María Kristjánsdóttir
Agla María Kristjánsdóttir ('02)
ISL12.24
+2.0
  
 PB
 
11.23
 2.6
12.24 PB
 2.0
10.98
 2.0
11.12
 1.2
  X11.37
 1.8
  
6
Hedda Kronstrand Kvalvåg
Hedda Kronstrand Kvalvåg ('02)
NOR11.88 w
+3.1
  
 
 
  X11.64 SB
 1.6
  X  X11.88
 3.1
11.69
 3.0
  
7
Lisa Weyhenmeyer
Lisa Weyhenmeyer 
SWE11.84 w
+2.1
  
 
 
11.28
 2.3
  X  X11.84
 2.1
11.67
 2.1
  X  
8Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen DEN11.70
+1.3
  
 
 
11.70
 1.3
10.36
 2.0
  X11.70
 2.2
11.27
 1.8
  X  
P19 Kuglestød 4.0 kg    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Erna Sóley Gunnarsdóttir
Erna Sóley Gunnarsdóttir 
ISL15.85
  
 
 
15.1315.4815.8515.7615.7814.87  
2
Kaisu Eskelinen
Kaisu Eskelinen 
FIN14.32
  
 
 
14.32  X  X  X13.99  X  
3
Emilia Kangas
Emilia Kangas ('01)
FIN14.01
  
 
 
13.4113.7213.7614.01  X13.97  
4
Axelina Johansson
Axelina Johansson 
SWE13.80
  
 
 
12.27  X13.7212.8113.8013.51  
5
Caisa-Marie Lindfors
Caisa-Marie Lindfors 
SWE13.24
  
 
 
12.7013.24  X12.8812.71  X  
6Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen DEN12.96
  
 
 
12.58  X11.8911.7012.9612.64  
7
Elisabeth Thon Rosvold
Elisabeth Thon Rosvold ('02)
NOR12.50
  
 PB
 
  X  X12.50 PB12.26  X11.87  
8
Birthe Franck-Petersen
Birthe Franck-Petersen ('01)
NOR12.17
  
 
 
12.0412.1012.0712.1711.94  X  
P19 Diskoskast 1.0 kg    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Caisa-Marie Lindfors
Caisa-Marie Lindfors 
SWE55.46
  
NU20R PB
 
52.2252.9855.46 PB  X52.1253.55  
2Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen DEN49.04
  
 
 
  X49.0447.4347.86  X  X  
3
Elisabeth Thon Rosvold
Elisabeth Thon Rosvold ('02)
NOR48.49
  
 
 
  X47.80  X48.49  X47.37  
4
Lotta Flatum Fallingen
Lotta Flatum Fallingen ('02)
NOR47.54
  
 
 
45.5747.54  X47.2647.39  X  
5
Daniella Persson
Daniella Persson 
SWE47.32
  
 
 
46.38  X  X  X47.2647.32  
6
Sanni Kuparinen
Sanni Kuparinen ('01)
FIN45.68
  
 
 
43.9743.3545.45  X45.68  X  
7
Silja Ahonen
Silja Ahonen ('01)
FIN42.65
  
 
 
42.6541.97  X  X  X  X  
8Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)DEN40.96
  
 
 
38.6640.96  X40.11  X40.76  
P19 Hammerkast 4.0 kg    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen DEN57.02
  
 
 
56.36  X56.8352.8357.0255.76  
2
Helle Henriksen Hvidsten
Helle Henriksen Hvidsten ('01)
NOR55.34
  
 
 
  X49.0854.4951.6952.9455.34  
3
Jennifer Andersson
Jennifer Andersson ('01)
SWE54.67
  
 
 
52.55  X51.5952.1750.7154.67  
4
Oda Marie Myklebust
Oda Marie Myklebust ('01)
NOR54.46
  
 
 
51.6052.3451.8953.6352.7954.46  
5
Julia Kivinen
Julia Kivinen ('01)
FIN54.02
  
 
 
  X51.9050.88  X51.4554.02  
6
Jennifer Quick
Jennifer Quick 
SWE52.76
  
 
 
52.3852.17  X52.76  X50.59  
Elísabet Rut Rúnarsdóttir
Elísabet Rut Rúnarsdóttir ('02)
ISL NM
  
 
 
  X       
Sara Killinen
Sara Killinen ('01)
FIN NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
P19 Spydkast 600 gram    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Minna Hollanti
Minna Hollanti ('01)
FIN52.02
  
 PB
 
47.7145.9852.02 PB48.71  X49.52  
2
Julia Valtanen
Julia Valtanen ('01)
FIN50.63
  
 
 
46.6949.9050.6348.13  X  X  
3
Vår Eik Litland
Vår Eik Litland ('03)
NOR44.45
  
 
 
44.4540.7141.2340.6341.8539.46  
4
Erika Wärff
Erika Wärff 
SWE42.87
  
 
 
40.2837.6840.4542.4439.8642.87  
5
Feben Tewelde
Feben Tewelde ('01)
SWE42.13
  
 
 
39.6142.1340.8441.3940.9239.95  
6
Tuva Mathilde Jacobsen
Tuva Mathilde Jacobsen ('02)
NOR41.75
  
 
 
38.2837.6341.7541.2839.3740.26  
7
Hildur Helga Einarsdóttir
Hildur Helga Einarsdóttir ('02)
ISL37.19
  
 
 
34.7835.8336.2335.8535.3937.19  
8Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen DEN35.73
  
 
 
33.4932.4734.0233.8634.2235.73  
P19 5000 m kapgang    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Peppi Ahponen
Peppi Ahponen 
FIN23:54.87
  
 PB
2
Heta Veikkola
Heta Veikkola ('03)
FIN24:44.36
  
 
3
Siri Gamst Glittenberg
Siri Gamst Glittenberg ('02)
NOR26:44.43
  
 
Maren Karlsen Bekkestad
Maren Karlsen Bekkestad ('03)
NOR DQ
  
 
P19 4 x 100 m stafet    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
 
  
FIN46.11
  
 
  Pirkitta Marjanen, Saara Keskitalo, Jenna Kokkonen, Kerttu Latvala
2
 
  
NOR47.15
  
 
  Martine Hjørnevik, Hanne Arstein, Elin Serine Vik Johannessen, Henriette Jæger
3
 
  
ISL47.48
  
 
  Birna Kristín Kristjánsdóttir, Thórdís Eva Steinsdóttir, Katla Rut Robertsdóttir Kluvers, Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
4Danmark Danmark  47.52
  
 
  Marie Høgh Larsen, Caroline Benfeldt Sørensen, Josephine Koch Jacobsen, Klara Skriver Loessl
5
Sverige 
Sverige  
SWE47.63
  
 
  Julia Henriksson, Wilma Rosenquist, Filippa Sivnert, Gabriella Holmström
P19 4 x 400 m stafet    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
 
  
ISL3:44.99
  
 
  Katla Rut Robertsdóttir Kluvers, Thórdís Eva Steinsdóttir, Ingibjörg Sigurdardóttir, Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
2
 
  
NOR3:45.67
  
 
  Henriette Jæger, Agnes Elisabeth Morud, Frida Røe Tærum, Kaitesi Ertzgaard
3
 
  
FIN3:45.81
  
 
  Elin Mickos, Mette Baas, Frida Hämäläinen, Malva Nylund
4
Sverige 
Sverige  
SWE3:46.72
  
 
  Caroline Larsson, Virva Rylander, Louise Duvling Andersson, Lovisa Bivstedt
5Danmark Danmark  3:56.04
  
 
  Majken Lützen, Mathilde Kreiberg Skou, Marie Falkebo Jensen, Martha Danneskjold Rasmussen

Seneste resultater

24‐26.6AalborgDM Senior
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon