M 100 m Vind: -0.3 Finale A Finale | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hensley Paulina Hensley Paulina ('93) | 93 | NED | 10.34 | |||||||||||
2 | Keston Bledman Keston Bledman ('88) | 88 | TTO | 10.36 | |||||||||||
3 | Sam Effah Sam Effah ('88) | 88 | CAN | 10.40 | |||||||||||
4 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 10.43 | |||||||||||
5 | Marvin René Marvin René ('95) | 95 | FRA | 10.46 | |||||||||||
6 | Jeffrey Vanan Jeffrey Vanan ('92) | 92 | SUR | 10.61 | |||||||||||
7 | Isayah Boers Isayah Boers ('99) | 99 | NED | 10.74 | |||||||||||
Kasper FilsøKasper Filsø ('90) | 90 | DEN | 11.51 | ||||||||||||
Finale B Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Stephen Gaffney Stephen Gaffney ('93) | 93 | IRL | 10.58 | |||||||||||
2 | Gift Leotlela Gift Leotlela ('98) | 98 | RSA | 10.59 | |||||||||||
3 | Dominique Zwiep Dominique Zwiep ('99) | 99 | NED | 10.72 | |||||||||||
4 | Ancuiam Lopes Ancuiam Lopes ('91) | 91 | POR | 10.74 | |||||||||||
5 | Jean-Marie Louis Jean-Marie Louis ('86) | 86 | BEL | 10.92 | |||||||||||
Finale C Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | François Rocour François Rocour ('96) | 96 | BEL | 10.82 | =PB | ||||||||||
2 | Florian Tshitwenu Florian Tshitwenu ('97) | 97 | BEL | 10.89 | |||||||||||
3 | Jean-Marie Louis Jean-Marie Louis ('86) | 86 | BEL | 10.89 | SB | ||||||||||
4 | Jean-Pierre Bertrand Jean-Pierre Bertrand ('92) | 92 | FRA | 10.93 | SB | ||||||||||
5 | Jeffrey Vanan Jeffrey Vanan ('92) | 92 | SUR | 10.94 | |||||||||||
6 | Robert Bennett Robert Bennett ('93) | 93 | IRL | 10.95 | SB | ||||||||||
7 | Clement Brunin Clement Brunin ('96) | 96 | BEL | 10.97 | |||||||||||
8 | Jordan Paquot Jordan Paquot ('98) | 98 | BEL | 11.10 | |||||||||||
Finale D Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Franck Keita Franck Keita ('93) | 93 | BEL | 10.95 | SB | ||||||||||
2 | Luke Morris Luke Morris ('99) | 99 | IRL | 11.08 | |||||||||||
3 | Jean-Pierre Faber Jean-Pierre Faber ('91) | 91 | FRA | 11.13 | |||||||||||
4 | Florent Mabille Florent Mabille ('96) | 96 | BEL | 11.14 | SB | ||||||||||
Finale E Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Victor Renard Victor Renard ('98) | 98 | BEL | 11.14 | PB | ||||||||||
Finale F Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Simon Mengal Simon Mengal ('95) | 95 | BEL | 10.94 | SB | ||||||||||
M 200 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 20.57 | SB | ||||||||||
2 | Robin Vanderbemden Robin Vanderbemden ('94) | 94 | BEL | 20.66 | SB | ||||||||||
3 | Jeffrey John Jeffrey John ('92) | 92 | FRA | 20.70 | |||||||||||
4 | Mickael-Méba Zeze Mickael-Méba Zeze ('94) | 94 | FRA | 20.75 | |||||||||||
5 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 21.01 | SB | ||||||||||
6 | Taymir Burnet Taymir Burnet ('92) | 92 | NED | 21.06 | |||||||||||
7 | Leon Reid Leon Reid ('94) | 94 | IRL | 21.21 | |||||||||||
8 | Jeffrey Vanan Jeffrey Vanan ('92) | 92 | SUR | 21.54 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Marcus Lawler Marcus Lawler ('95) | 95 | IRL | 20.87 | |||||||||||
2 | Gediminas Truskauskas Gediminas Truskauskas ('98) | 98 | LTU | 21.26 | |||||||||||
3 | Isayah Boers Isayah Boers ('99) | 99 | NED | 21.32 | |||||||||||
4 | Stephen Gaffney Stephen Gaffney ('93) | 93 | IRL | 21.60 | |||||||||||
5 | Camille Snyders Camille Snyders ('97) | 97 | BEL | 21.74 | |||||||||||
6 | Robert Bennett Robert Bennett ('93) | 93 | IRL | 21.93 | |||||||||||
Finale C Vind: -0.1 | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Kostas Skrabulis Kostas Skrabulis ('92) | 92 | LTU | 21.48 | SB | ||||||||||
2 | Simon Mengal Simon Mengal ('95) | 95 | BEL | 21.61 | SB | ||||||||||
3 | Robert Bennett Robert Bennett ('93) | 93 | IRL | 21.64 | SB | ||||||||||
4 | Jim Van Gorkum Jim Van Gorkum ('98) | 98 | NED | 21.86 | |||||||||||
5 | Clement Brunin Clement Brunin ('96) | 96 | BEL | 21.93 | |||||||||||
6 | Asamti Badji Asamti Badji ('95) | 95 | BEL | 21.96 | |||||||||||
7 | Dominique Zwiep Dominique Zwiep ('99) | 99 | NED | 22.19 | |||||||||||
Finale D Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | François Rocour François Rocour ('96) | 96 | BEL | 21.56 | PB | ||||||||||
2 | Gilles Dutrieux Gilles Dutrieux ('97) | 97 | BEL | 22.22 | SB | ||||||||||
3 | Dylan Calluy Dylan Calluy ('94) | 94 | BEL | 22.25 | SB | ||||||||||
4 | Florent Mabille Florent Mabille ('96) | 96 | BEL | 22.27 | SB | ||||||||||
Valentijn Hoornaert Valentijn Hoornaert | 00 | BEL | DQ | ||||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jonathan Sacoor Jonathan Sacoor ('99) | 99 | BEL | 46.39 | |||||||||||
2 | Christopher O'Donnell Christopher O'Donnell ('98) | 98 | IRL | 46.54 | =PB | ||||||||||
3 | Austin Cole Austin Cole ('98) | 98 | CAN | 47.00 | |||||||||||
4 | Jochem Dobber Jochem Dobber ('97) | 97 | NED | 47.14 | =SB | ||||||||||
5 | Djamil Skandar Athmani Djamil Skandar Athmani ('92) | 92 | ALG | 47.17 | PB | ||||||||||
6 | Miloud Laaredj Miloud Laaredj ('86) | 86 | ALG | 47.22 | |||||||||||
7 | Andrew Mellon Andrew Mellon ('95) | 95 | IRL | 47.55 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Nout Wardenburg Nout Wardenburg ('97) | 97 | NED | 47.25 | PB | ||||||||||
2 | Sébastien Lins Sébastien Lins ('92) | 92 | BEL | 47.37 | PB | ||||||||||
3 | Christian Iguacel Christian Iguacel ('96) | 96 | BEL | 47.50 | PB | ||||||||||
4 | Michael Rossaert Michael Rossaert ('95) | 95 | BEL | 48.09 | SB | ||||||||||
5 | Paul White Paul White ('95) | 95 | IRL | 49.13 | |||||||||||
6 | Owen Westerhout Owen Westerhout ('89) | 89 | NED | 50.58 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Jonas de Smet Jonas de Smet ('97) | 97 | BEL | 48.17 | |||||||||||
2 | Sem Shimanda Sem Shimanda ('94) | 94 | NAM | 48.96 | SB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Peter Bol Peter Bol ('94) | 94 | AUS | 1:46.03 | |||||||||||
2 | Aymeric Lusine Aymeric Lusine ('95) | 95 | FRA | 1:46.18 | SB | ||||||||||
3 | El Hassane Moujahid El Hassane Moujahid | 00 | MAR | 1:47.18 | |||||||||||
4 | Eliott Crestan Eliott Crestan ('99) | 99 | BEL | 1:47.25 | SB | ||||||||||
5 | Sam Prakel Sam Prakel ('94) | 94 | USA | 1:47.43 | SB | ||||||||||
6 | Thijmen Kupers Thijmen Kupers ('91) | 91 | NED | 1:47.43 | |||||||||||
7 | Khalid Benmahdi Khalid Benmahdi ('88) | 88 | ALG | 1:47.53 | SB | ||||||||||
8 | Brannon Kidder Brannon Kidder ('93) | 93 | USA | 1:48.14 | |||||||||||
9 | Abdulaziz O. Mohamed Abdulaziz O. Mohamed ('91) | 91 | KSA | 1:48.86 | |||||||||||
10 | Pierre Antoine Balhan Pierre Antoine Balhan ('92) | 92 | BEL | 1:49.30 | |||||||||||
11 | Clément Dhainaut Clément Dhainaut ('97) | 97 | FRA | 1:53.14 | |||||||||||
12 | Joseph Deng Joseph Deng ('98) | 98 | AUS | 1:56.70 | |||||||||||
Tim Thull Tim Thull | 00 | LUX | 1:53.94 | PB | |||||||||||
Jan Van Den Broeck Jan Van Den Broeck ('89) | 89 | BEL | DNF | ||||||||||||
Pieter Sisk Pieter Sisk ('99) | 99 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Maxime Tilman Maxime Tilman ('99) | 99 | BEL | 1:53.10 | PB | ||||||||||
2 | Dieter Aerssens Dieter Aerssens ('95) | 95 | BEL | 1:53.32 | PB | ||||||||||
3 | Yann Bruers Yann Bruers ('93) | 93 | BEL | 1:53.40 | PB | ||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fouad El Kaam Fouad El Kaam ('88) | 88 | MAR | 3:39.61 | |||||||||||
2 | Quentin Tison Quentin Tison ('96) | 96 | FRA | 3:40.15 | |||||||||||
3 | Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94) | 94 | DEN | 3:41.32 | PB | ||||||||||
4 | Corey Bellemore Corey Bellemore ('94) | 94 | CAN | 3:42.37 | |||||||||||
5 | Iskander Jhinaoui Iskander Jhinaoui ('98) | 98 | TUN | 3:42.99 | PB | ||||||||||
6 | Justin Kent Justin Kent ('92) | 92 | CAN | 3:43.27 | SB | ||||||||||
7 | Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92) | 92 | DEN | 3:43.28 | PB | ||||||||||
8 | Ali Hamdi Ali Hamdi ('89) | 89 | BEL | 3:47.07 | |||||||||||
9 | Mohamed Othman Shahween Mohamed Othman Shahween ('86) | 86 | KSA | 3:47.87 | |||||||||||
10 | Tim Van De Velde Tim Van De Velde | 00 | BEL | 3:50.86 | |||||||||||
11 | Sebastien Jean Leopold Sebastien Jean Leopold ('92) | 92 | FRA | 3:51.71 | PB | ||||||||||
Abdullah Obaid Al-Salhi Abdullah Obaid Al-Salhi ('94) | 94 | KSA | DNF | ||||||||||||
El Hassane Moujahid El Hassane Moujahid | 00 | MAR | DNF | ||||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mehdi Belhadj Mehdi Belhadj ('95) | 95 | FRA | 8:31.49 | PB | ||||||||||
2 | Emil Blomberg Emil Blomberg ('92) | 92 | SWE | 8:31.57 | PB | ||||||||||
3 | Tom Erling Kårbø Tom Erling Kårbø ('89) | 89 | NOR | 8:32.11 | |||||||||||
4 | Hichem Bouchicha Hichem Bouchicha ('89) | 89 | ALG | 8:32.91 | |||||||||||
5 | Ahmed Jaziri Ahmed Jaziri ('97) | 97 | TUN | 8:35.16 | PB | ||||||||||
6 | Soufien Cherni Soufien Cherni ('97) | 97 | TUN | 8:39.14 | |||||||||||
7 | Khalid Mohamed Hazazi Khalid Mohamed Hazazi ('89) | 89 | KSA | 8:42.45 | PB | ||||||||||
8 | Mohammed Merbouhi Mohammed Merbouhi ('91) | 91 | ALG | 8:44.75 | |||||||||||
Bert Misplon Bert Misplon ('88) | 88 | BEL | DNF | ||||||||||||
Youssef Boussiane Youssef Boussiane ('94) | 94 | MAR | DNF | ||||||||||||
Zouhaïr Aouad Zouhaïr Aouad ('89) | 89 | BRN | DNF | ||||||||||||
Pieter Desmet Pieter Desmet ('83) | 83 | BEL | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk Vind: -0.1 Finale A Finale | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Michael Obasuyi Michael Obasuyi ('99) | 99 | BEL | 13.68 | |||||||||||
2 | Deuce Carter Deuce Carter ('90) | 90 | JAM | 13.75 | |||||||||||
3 | Benjamin Sedecias Benjamin Sedecias ('95) | 95 | FRA | 14.05 | |||||||||||
4 | Liam Van Der Schaaf Liam Van Der Schaaf ('98) | 98 | NED | 14.06 | SB | ||||||||||
5 | Richard Diawara Richard Diawara ('95) | 95 | FRA | 14.34 | |||||||||||
6 | Akeem Chumney Akeem Chumney ('97) | 97 | SKN | 14.42 | |||||||||||
Finale B Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Arnau Erta Arnau Erta ('92) | 92 | ESP | 14.22 | SB | ||||||||||
2 | Nolan Van Cauwemberghe Nolan Van Cauwemberghe | 00 | BEL | 14.50 | |||||||||||
3 | Ewout Dumon Ewout Dumon ('95) | 95 | BEL | 14.80 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Cameron French Cameron French ('92) | 92 | NZL | 49.79 | SB | ||||||||||
2 | Saber Boukamouche Saber Boukamouche ('92) | 92 | ALG | 49.94 | SB | ||||||||||
3 | Romel Lewis Romel Lewis ('88) | 88 | JAM | 49.98 | |||||||||||
4 | Jehue Gordon Jehue Gordon ('91) | 91 | TTO | 50.27 | |||||||||||
5 | Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94) | 94 | DEN | 50.34 | |||||||||||
6 | Julien Watrin Julien Watrin ('92) | 92 | BEL | 50.46 | PB | ||||||||||
7 | Dylan Owusu Dylan Owusu ('97) | 97 | BEL | 51.52 | |||||||||||
8 | Victor Coroller Victor Coroller ('97) | 97 | FRA | 52.13 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Romain Nicodeme Romain Nicodeme ('95) | 95 | BEL | 51.22 | PB | ||||||||||
2 | Gabriel Slythe Léveillé Gabriel Slythe Léveillé ('93) | 93 | CAN | 51.96 | |||||||||||
3 | Jason Harvey Jason Harvey ('91) | 91 | IRL | 53.04 | |||||||||||
4 | Niels Verbraekel Niels Verbraekel ('96) | 96 | BEL | 53.79 | |||||||||||
Olivier McDaniel Olivier McDaniel ('92) | 92 | HAI | DNF | ||||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alexander Bowen Alexander Bowen ('93) | 93 | PAN | 2.11 | |||||||||||
2 | Youssef Benzamia Youssef Benzamia ('93) | 93 | FRA | 2.05 | |||||||||||
3 | Bart Versmissen Bart Versmissen ('87) | 87 | BEL | 1.93 | SB | ||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Dorian Chaigneau Dorian Chaigneau | 00 | FRA | 4.80 | =SB | ||||||||||
2 | Clement Savy Clement Savy ('95) | 95 | FRA | 4.60 | |||||||||||
3 | Sam Kranse Sam Kranse ('92) | 92 | NED | 4.60 | |||||||||||
4 | Leo Cabrera Leo Cabrera ('01) | 01 | FRA | 4.60 | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Luvo Manyonga Luvo Manyonga ('91) | 91 | RSA | 8.13 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
1 | Luvo Manyonga Luvo Manyonga ('91) | 91 | RSA | 8.13 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yann Randrianasolo Yann Randrianasolo ('94) | 94 | FRA | 7.78 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Guillaume Victorin Guillaume Victorin ('90) | 90 | FRA | 7.61 | +0.3 | ||||||||||
4 | Maarten Heylen Maarten Heylen ('98) | 98 | BEL | 6.88 | +0.3 | PB | |||||||||
5 | Arnaud Caluwe Arnaud Caluwe ('91) | 91 | BEL | 6.79 | +0.2 | SB | |||||||||
6 | Victor Moussel Victor Moussel ('93) | 93 | FRA | 6.74 | +0.1 | ||||||||||
7 | Youri Schlag Youri Schlag ('94) | 94 | NED | 6.66 | +0.3 | PB | |||||||||
8 | Arnaud Assoumani Arnaud Assoumani ('85) | 85 | FRA | 6.64 | 0.0 | SB | |||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 64.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Chad Wright Chad Wright ('91) | 91 | JAM | 63.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Basil Bingham Basil Bingham ('94) | 94 | JAM | 57.81 | |||||||||||
4 | Stephan Dekker Stephan Dekker ('87) | 87 | NED | 55.54 | |||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Cedric Sorgeloos Cedric Sorgeloos | 00 | BEL | 73.89 | |||||||||||
K 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 11.47 | |||||||||||
2 | Leya Buchanan Leya Buchanan ('96) | 96 | CAN | 11.48 | |||||||||||
3 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 11.59 | |||||||||||
4 | Orphee Neola Orphee Neola ('91) | 91 | FRA | 11.60 | |||||||||||
5 | Kadene Vassell Kadene Vassell ('89) | 89 | NED | 11.63 | |||||||||||
6 | Hanna-Maari Latvala Hanna-Maari Latvala ('87) | 87 | FIN | 11.68 | |||||||||||
7 | Manon Depuydt Manon Depuydt ('97) | 97 | BEL | 11.70 | |||||||||||
8 | Sacha Van Agt Sacha Van Agt ('94) | 94 | NED | 11.89 | |||||||||||
Finale B Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Imke Vervaet Imke Vervaet ('93) | 93 | BEL | 11.62 | =PB | ||||||||||
2 | Rani Rosius Rani Rosius | 00 | BEL | 11.66 | PB | ||||||||||
3 | Justine Goossens Justine Goossens | 00 | BEL | 11.95 | =PB | ||||||||||
4 | Nora Thiry Nora Thiry | 00 | BEL | 11.96 | |||||||||||
5 | Rani Vincke Rani Vincke | 00 | BEL | 12.01 | |||||||||||
6 | Hanne Claus Hanne Claus ('99) | 99 | BEL | 12.04 | |||||||||||
7 | Nasrane Bacar Nasrane Bacar ('92) | 92 | FRA | 12.86 | |||||||||||
Finale C Vind: +0.4 | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Laures Bauwens Laures Bauwens ('99) | 99 | BEL | 11.89 | =PB | ||||||||||
2 | Catherine Bonhomme Catherine Bonhomme ('96) | 96 | BEL | 12.13 | |||||||||||
3 | Joke Beylemans Joke Beylemans ('99) | 99 | BEL | 12.26 | |||||||||||
4 | Andrea Bouma Andrea Bouma ('99) | 99 | NED | 12.32 | SB | ||||||||||
5 | Lieselotte Van Laere Lieselotte Van Laere ('01) | 01 | BEL | 12.36 | SB | ||||||||||
K 200 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Gloria Hooper Gloria Hooper ('92) | 92 | ITA | 23.16 | SB | ||||||||||
2 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 23.24 | |||||||||||
3 | Lieke Klaver Lieke Klaver ('98) | 98 | NED | 23.39 | |||||||||||
4 | Imke Vervaet Imke Vervaet ('93) | 93 | BEL | 23.43 | PB | ||||||||||
5 | Manon Depuydt Manon Depuydt ('97) | 97 | BEL | 23.56 | |||||||||||
6 | Orphee Neola Orphee Neola ('91) | 91 | FRA | 24.03 | |||||||||||
Finale B Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Marije van Hunenstijn Marije van Hunenstijn ('95) | 95 | NED | 23.25 | PB | ||||||||||
2 | Hanna-Maari Latvala Hanna-Maari Latvala ('87) | 87 | FIN | 23.84 | |||||||||||
3 | Nora Thiry Nora Thiry | 00 | BEL | 24.29 | PB | ||||||||||
Hanne Claus Hanne Claus ('99) | 99 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale C Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Iríni Vasilíou Iríni Vasilíou ('90) | 90 | GRE | 23.31 | PB | ||||||||||
3 | Justine Goossens Justine Goossens | 00 | BEL | 24.34 | PB | ||||||||||
4 | Laures Bauwens Laures Bauwens ('99) | 99 | BEL | 24.62 | SB | ||||||||||
5 | Andrea Bouma Andrea Bouma ('99) | 99 | NED | 24.99 | |||||||||||
6 | Joke Beylemans Joke Beylemans ('99) | 99 | BEL | 25.20 | |||||||||||
7 | Catherine Bonhomme Catherine Bonhomme ('96) | 96 | BEL | 25.46 | |||||||||||
Finale D Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Laura Beylemans Laura Beylemans ('97) | 97 | BEL | 25.39 | PB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alicia Brown Alicia Brown ('90) | 90 | CAN | 52.22 | SB | ||||||||||
2 | Camille Laus Camille Laus ('93) | 93 | BEL | 52.58 | SB | ||||||||||
3 | Candice McLeod Candice McLeod ('96) | 96 | JAM | 53.36 | |||||||||||
4 | Kalyl Amaro Kalyl Amaro ('98) | 98 | FRA | 53.46 | |||||||||||
5 | Micha Powell Micha Powell ('95) | 95 | CAN | 53.58 | |||||||||||
6 | Maureen Ellsworth Maureen Ellsworth ('91) | 91 | NED | 53.79 | |||||||||||
7 | Asha Ruth Asha Ruth ('91) | 91 | USA | 54.02 | |||||||||||
Fanny Peltier Fanny Peltier ('97) | 97 | FRA | 56.57 | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Paulien Couckuyt Paulien Couckuyt ('97) | 97 | BEL | 53.46 | PB | ||||||||||
2 | Bianca Baak Bianca Baak ('92) | 92 | NED | 53.78 | |||||||||||
3 | Laura de Witte Laura de Witte ('95) | 95 | NED | 54.43 | |||||||||||
4 | Eva Hovenkamp Eva Hovenkamp ('96) | 96 | NED | 54.58 | |||||||||||
5 | Sara Dorthea Jensen Sara Dorthea Jensen ('96) | 96 | NOR | 54.97 | |||||||||||
6 | Lena Naumann Lena Naumann ('94) | 94 | GER | 55.01 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Iríni Vasilíou Iríni Vasilíou ('90) | 90 | GRE | 52.61 | SB | ||||||||||
2 | Farah Clerc Farah Clerc ('90) | 90 | FRA | 54.37 | PB | ||||||||||
3 | Lara Hoffmann Lara Hoffmann ('91) | 91 | GER | 54.65 | SB | ||||||||||
4 | Eline Claeys Eline Claeys | 00 | BEL | 55.12 | PB | ||||||||||
5 | Elise Lasser Elise Lasser | 00 | BEL | 55.32 | SB | ||||||||||
6 | Mireille Rossaert Mireille Rossaert ('90) | 90 | BEL | 55.95 | PB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Fanny Peltier Fanny Peltier ('97) | 97 | FRA | 56.57 | |||||||||||
2 | Isaura Rossaert Isaura Rossaert ('92) | 92 | BEL | 56.81 | |||||||||||
3 | Milly Welsch Milly Welsch | 00 | BEL | 57.17 | PB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Rebecca Mehra Rebecca Mehra ('94) | 94 | USA | 2:02.55 | PB | ||||||||||
2 | Eglė Balčiūnaitė Eglė Balčiūnaitė ('88) | 88 | LTU | 2:03.22 | |||||||||||
3 | Justine Fedronic Justine Fedronic ('91) | 91 | FRA | 2:03.40 | |||||||||||
4 | Brooke Feldmeier Brooke Feldmeier ('96) | 96 | USA | 2:03.89 | SB | ||||||||||
5 | Brooke Feldmeier Brooke Feldmeier ('96) | 96 | USA | 2:04.91 | SB | ||||||||||
6 | Katie Kirk Katie Kirk ('93) | 93 | IRL | 2:04.93 | |||||||||||
7 | Mirte Fannes Mirte Fannes ('99) | 99 | BEL | 2:06.74 | PB | ||||||||||
8 | Athina Bouakira Athina Bouakira ('91) | 91 | FRA | 2:08.25 | |||||||||||
9 | Lena Kieffer Lena Kieffer ('01) | 01 | LUX | 2:11.79 | |||||||||||
Charlotte Mouchet Charlotte Mouchet ('96) | 96 | FRA | DNF | ||||||||||||
Delphine Gillet Delphine Gillet ('86) | 86 | BEL | DNF | ||||||||||||
Alena Brooks Alena Brooks ('91) | 91 | TTO | DNF | ||||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lindsey Butterworth Lindsey Butterworth ('92) | 92 | CAN | 4:10.57 | PB | ||||||||||
2 | Emily Richards Emily Richards ('95) | 95 | USA | 4:12.30 | PB | ||||||||||
3 | Sarah MacPherson Sarah MacPherson ('91) | 91 | CAN | 4:12.98 | |||||||||||
4 | Mariah Kelly Mariah Kelly ('91) | 91 | CAN | 4:14.20 | |||||||||||
5 | Mel Lawrence Mel Lawrence ('89) | 89 | USA | 4:15.27 | SB | ||||||||||
6 | Eline Dalemans Eline Dalemans ('91) | 91 | BEL | 4:28.74 | SB | ||||||||||
Ce’Aira Brown Ce’Aira Brown ('93) | 93 | USA | DNF | ||||||||||||
Brooke Feldmeier Brooke Feldmeier ('96) | 96 | USA | DNF | ||||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jessica Furlan Jessica Furlan ('90) | 90 | CAN | 9:44.37 | SB | ||||||||||
2 | Marie Bouchard Marie Bouchard ('93) | 93 | FRA | 9:47.98 | |||||||||||
3 | Emma Oudiou Emma Oudiou ('95) | 95 | FRA | 10:03.35 | |||||||||||
4 | Kerry O'Flaherty Kerry O'Flaherty ('81) | 81 | IRL | 10:03.51 | |||||||||||
Lea Meyer Lea Meyer ('97) | 97 | GER | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 12.81 | SB | ||||||||||
2 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 12.84 | SB | ||||||||||
3 | Farah Jacques Farah Jacques ('90) | 90 | CAN | 13.11 | PB | ||||||||||
4 | Rikenette Steenkamp Rikenette Steenkamp ('92) | 92 | RSA | 13.15 | =SB | ||||||||||
5 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 13.23 | |||||||||||
6 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 13.28 | |||||||||||
7 | Solenn Compper Solenn Compper ('95) | 95 | FRA | 13.36 | |||||||||||
8 | Caridad Jerez Caridad Jerez ('91) | 91 | ESP | 13.51 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -1.0 | Vind: -1.0 | ||||||||||||||
1 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 13.04 | SB | ||||||||||
2 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 13.30 | |||||||||||
3 | Rikenette Steenkamp Rikenette Steenkamp ('92) | 92 | RSA | 13.35 | |||||||||||
4 | Sarah Missinne Sarah Missinne ('95) | 95 | BEL | 13.56 | |||||||||||
5 | Karelle Edwards Karelle Edwards ('90) | 90 | CAN | 13.57 | |||||||||||
6 | Siliane Van Cauwenberghe Siliane Van Cauwenberghe ('96) | 96 | BEL | 14.21 | |||||||||||
Ine Mylle Ine Mylle ('97) | 97 | BEL | DQ | ||||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Farah Jacques Farah Jacques ('90) | 90 | CAN | 13.30 | |||||||||||
2 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 13.36 | |||||||||||
3 | Solenn Compper Solenn Compper ('95) | 95 | FRA | 13.51 | |||||||||||
4 | Petra McDonald Petra McDonald ('84) | 84 | BAH | 14.14 | |||||||||||
5 | Caitlin De Meyer Caitlin De Meyer ('99) | 99 | BEL | 14.42 | |||||||||||
6 | Laurence Guillet Laurence Guillet ('80) | 80 | FRA | 15.69 | SB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
1 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 12.93 | SB | ||||||||||
2 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 13.35 | |||||||||||
3 | Caridad Jerez Caridad Jerez ('91) | 91 | ESP | 13.42 | |||||||||||
4 | Eline Berings Eline Berings ('86) | 86 | BEL | 13.54 | |||||||||||
5 | Angel Agwazie Angel Agwazie ('01) | 01 | BEL | 13.98 | |||||||||||
6 | Chloe Beaucarne Chloe Beaucarne ('97) | 97 | BEL | 14.43 | |||||||||||
7 | Inge Bellemans Inge Bellemans ('95) | 95 | BEL | 14.45 | |||||||||||
8 | Britt Grossard Britt Grossard | 00 | BEL | 14.68 | SB | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Carolina Krafzik Carolina Krafzik ('95) | 95 | GER | 56.76 | |||||||||||
2 | Djamila Böhm Djamila Böhm ('94) | 94 | GER | 57.66 | |||||||||||
3 | Hanne Claes Hanne Claes ('91) | 91 | BEL | 58.08 | |||||||||||
4 | Aurelie Chaboudez Aurelie Chaboudez ('93) | 93 | FRA | 58.41 | |||||||||||
5 | Christine Salterberg Christine Salterberg ('94) | 94 | GER | 59.61 | |||||||||||
6 | Kelsey Balkwill Kelsey Balkwill ('92) | 92 | CAN | 59.65 | |||||||||||
7 | Nenah De Coninck Nenah De Coninck ('96) | 96 | BEL | 1:01.41 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Nora Ritzen Nora Ritzen ('93) | 93 | NED | 57.40 | |||||||||||
2 | Marie Fickers Marie Fickers ('97) | 97 | BEL | 1:00.94 | PB | ||||||||||
3 | Paulien Dewyngaert Paulien Dewyngaert ('97) | 97 | BEL | 1:03.40 | |||||||||||
4 | Lisse Thyssen Lisse Thyssen ('01) | 01 | BEL | 1:03.74 | |||||||||||
5 | Anke Zonderland Anke Zonderland ('95) | 95 | NED | 1:04.65 | SB | ||||||||||
6 | Axelle Vandorpe Axelle Vandorpe ('95) | 95 | BEL | 1:05.27 | |||||||||||
Maya Top Maya Top ('98) | 98 | BEL | DNS | ||||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Linda Sandblom Linda Sandblom ('89) | 89 | FIN | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Gretel Canters Gretel Canters ('99) | 99 | BEL | 1.67 | |||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Rougui Sow Rougui Sow ('95) | 95 | FRA | 6.27 | +0.2 | ||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mariko Morimoto Mariko Morimoto ('95) | 95 | JPN | 13.07 | +0.2 | ||||||||||
2 | Monika Elisabeth Benserud Monika Elisabeth Benserud ('96) | 96 | NOR | 12.56 | 0.0 | ||||||||||
3 | Louise Taatgen Louise Taatgen ('93) | 93 | NED | 12.37 | +0.4 | ||||||||||
4 | Ine Mylle Ine Mylle ('97) | 97 | BEL | 11.92 | -0.3 | ||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lisanne Schol Lisanne Schol ('91) | 91 | NED | 56.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Morgane Montilla Morgane Montilla ('98) | 98 | BEL | 33.46 | PB |