Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Chicago IL USA: Bank of America CHICAGO MARATHON 13.10.2019

M Maraton    

Finale A

Finale
1
Lawrence Cherono
Lawrence Cherono ('88)
KEN2:05:45
  
 SB
2
Dejene Debela
Dejene Debela ('95)
ETH2:05:46
  
 PB
3
Asefa Mengistu
Asefa Mengistu ('85)
ETH2:05:48
  
 
4
Bedan Karoki
Bedan Karoki ('90)
KEN2:05:53
  
 PB
5
Bashir Abdi
Bashir Abdi ('89)
BEL2:06:14
  
NR PB
6
Seifu Tura
Seifu Tura ('97)
ETH2:08:35
  
 SB
7
Dickson Chumba
Dickson Chumba ('86)
KEN2:09:11
  
 
8
Mo Farah
Mo Farah ('83)
GBR2:09:58
  
 
9
Jake Riley
Jake Riley ('88)
USA2:10:36
  
 PB
10
Jerrell Mock
Jerrell Mock ('95)
USA2:10:37
  
 PB
11
Parker Stinson
Parker Stinson ('92)
USA2:10:53
  
 PB
12
Andrew Bumbalough
Andrew Bumbalough ('87)
USA2:10:56
  
 PB
13
Minato Oishi
Minato Oishi ('88)
JPN2:11:02
  
 SB
14
Matt McDonald
Matt McDonald ('93)
USA2:11:10
  
 PB
15
Scott Smith
Scott Smith ('86)
USA2:11:14
  
 PB
16
Brendan Gregg
Brendan Gregg ('89)
USA2:11:38
  
 PB
17
Noah Droddy
Noah Droddy ('90)
USA2:11:42
  
 PB
18
Wilkerson Given
Wilkerson Given ('91)
USA2:11:44
  
 PB
19
Diego Estrada
Diego Estrada ('89)
USA2:11:54
  
 PB
20
Tsubasa Hayakawa
Tsubasa Hayakawa ('90)
JPN2:12:25
  
 
21
Ryoma Takeuchi
Ryoma Takeuchi ('92)
JPN2:12:26
  
 
22
Brian Shrader
Brian Shrader ('91)
USA2:13:27
  
 PB
23
Alex Monroe
Alex Monroe ('92)
USA2:14:15
  
 PB
24
Dan Kremske
Dan Kremske ('89)
USA2:14:53
  
 PB
25
Willie Milam
Willie Milam ('92)
USA2:14:54
  
 PB
26
Colin Mickow
Colin Mickow ('90)
USA2:14:55
  
 PB
27
Alan Peterson
Alan Peterson ('91)
USA2:14:56
  
 PB
28
Bijan Mazaheri
Bijan Mazaheri 
USA2:15:26
  
 PB
29
Kevin Havel
Kevin Havel ('90)
USA2:15:37
  
 PB
30
Dan Lennon
Dan Lennon ('94)
USA2:16:08
  
 PB
31
Alvaro Sanabria
Alvaro Sanabria ('89)
CRC2:16:29
  
 PB
32
Daniel Ortiz
Daniel Ortiz ('84)
MEX2:16:50
  
 PB
33
Turner Wiley
Turner Wiley 
USA2:17:00
  
 PB
34
Ryan Root
Ryan Root ('91)
USA2:17:00
  
 
35
Matt Herzig
Matt Herzig 
USA2:17:02
  
 PB
36
Conner Peloquin
Conner Peloquin ('92)
USA2:17:02
  
 PB
37
Jackson Neff
Jackson Neff ('92)
USA2:17:21
  
 PB
38
Will Cross
Will Cross 
USA2:17:33
  
 PB
39
Kevin Hansen
Kevin Hansen 
USA2:18:25
  
 PB
40
Christopher May
Christopher May 
USA2:18:34
  
 PB
41
Oscar Medina
Oscar Medina ('92)
USA2:18:45
  
 PB
42
Patrick Campbell
Patrick Campbell ('90)
USA2:18:51
  
 PB
43
Brett Lustgarten
Brett Lustgarten ('89)
USA2:19:00
  
 SB
44
Ryan Smith
Ryan Smith ('90)
USA2:19:22
  
 
45
Noah Gade
Noah Gade ('95)
USA2:19:50
  
 PB
46
Eric Bang
Eric Bang 
CAN2:19:56
  
 SB
47
Mike Eaton
Mike Eaton ('87)
USA2:19:58
  
 SB
48
Jason Thomas
Jason Thomas ('94)
USA2:20:28
  
 PB
49
Daniel Nally
Daniel Nally 
USA2:20:38
  
 PB
50
Daniel Craighead
Daniel Craighead 
USA2:21:15
  
 PB
51
Matthew Hillard
Matthew Hillard 
USA2:21:20
  
 PB
52
Matt Chorney
Matt Chorney 
USA2:21:28
  
 PB
53
Takaya Sakamoto
Takaya Sakamoto ('79)
JPN2:21:32
  
 SB
54
Andrew Erskine
Andrew Erskine 
USA2:21:41
  
 PB
55
Aaron Nelson
Aaron Nelson ('92)
USA2:21:42
  
 PB
56
Glen Burkhardt
Glen Burkhardt 
USA2:21:58
  
 PB
57
Ramiro Guillen
Ramiro Guillen 
USA2:22:00
  
 PB
58
Zach Ripley
Zach Ripley ('88)
USA2:22:11
  
 SB
59
Zachary Barker
Zachary Barker 
USA2:22:18
  
 PB
60
Benjamin Hall
Benjamin Hall 
USA2:22:24
  
 PB
61
Andrew Rylaarsdam
Andrew Rylaarsdam 
USA2:22:27
  
 PB
62
Kenny Rayner
Kenny Rayner 
USA2:22:31
  
 PB
63
Alex Price
Alex Price 
USA2:22:33
  
 PB
64
Nathanael Williams
Nathanael Williams 
USA2:22:46
  
 PB
65
Jordan Bramblett
Jordan Bramblett 
USA2:22:51
  
 PB
66
Ryan Corby
Ryan Corby 
USA2:22:51
  
 PB
67
Fan Zhou 
Fan Zhou  
CHN2:23:00
  
 PB
68
Marius Ruth
Marius Ruth ('93)
NOR2:23:44
  
 PB
69
Dan Glaz
Dan Glaz ('83)
USA2:23:57
  
 PB
70
Kent Smith
Kent Smith 
USA2:24:09
  
 PB
71
Mitchell Ammons
Mitchell Ammons 
USA2:24:19
  
 PB
72
César Díaz
César Díaz 
CHI2:24:34
  
 SB
73
Chu Meng-Tsung 
Chu Meng-Tsung  ('82)
TPE2:24:44
  
 SB
74
Jeremy Craven
Jeremy Craven ('96)
USA2:24:53
  
 PB
75
Stephen Clevenger
Stephen Clevenger 
USA2:24:54
  
 PB
76
Matthew Hillyard
Matthew Hillyard 
USA2:24:56
  
 PB
77
Yonatan Abebe
Yonatan Abebe 
USA2:24:58
  
 PB
78
Steven Mance
Steven Mance 
USA2:25:14
  
 PB
79
Jason Brosseau
Jason Brosseau 
USA2:25:17
  
 PB
80
Ryan Moncrieff
Ryan Moncrieff 
USA2:25:18
  
 PB
81
Simon Poulin
Simon Poulin 
CAN2:25:21
  
 PB
82
Adrian Haywas
Adrian Haywas 
USA2:25:30
  
 PB
83
Jack Randall
Jack Randall 
USA2:25:30
  
 PB
84
Andrew Cartwright
Andrew Cartwright 
USA2:25:31
  
 PB
85
Matthew Wiersum
Matthew Wiersum 
USA2:25:32
  
 PB
86
Stephen Vangampleare
Stephen Vangampleare 
USA2:25:36
  
 SB
87
Raul Arcos
Raul Arcos ('89)
USA2:25:39
  
 PB
88
Nicholas Spector
Nicholas Spector 
USA2:25:44
  
 PB
89
Sam Krieg
Sam Krieg 
USA2:25:59
  
 PB
90
Robert Scanlon
Robert Scanlon 
USA2:26:00
  
 PB
91
Corey Purcella
Corey Purcella 
USA2:26:02
  
 PB
92
Caleb Emberton
Caleb Emberton 
USA2:26:04
  
 PB
93
Yu Hsiao
Yu Hsiao ('88)
TPE2:26:05
  
 PB
94
Aaron Woodman
Aaron Woodman ('85)
GBR2:26:07
  
 
95
Daichi Saito
Daichi Saito ('86)
JPN2:26:21
  
 SB
96
Ben Schneider
Ben Schneider 
USA2:26:21
  
 PB
97
Brandon Ellis
Brandon Ellis 
USA2:26:25
  
 PB
98
Adam Waldum
Adam Waldum 
USA2:26:45
  
 PB
99
Joe Niemiec
Joe Niemiec ('92)
USA2:26:47
  
 PB
100
Morten Urdal Bakke
Morten Urdal Bakke 
NOR2:27:03
  
 PB
106
Chris Hartshorn
Chris Hartshorn ('72)
NZL2:27:28
  
 PB
125
Tom Van Ongeval
Tom Van Ongeval ('72)
BEL2:29:15
  
 PB
233
Ossi Peltoniemi
Ossi Peltoniemi ('86)
FIN2:37:29
  
 PB
Recio Alvarez
Recio Alvarez ('79)
DOM2:28:30
  
 PB
Markus Vall
Markus Vall ('92)
SWE2:33:59
  
 PB
Ashkan Fivrin
Ashkan Fivrin ('77)
SWE2:39:08
  
 PB
Jacob FrandsenJacob Frandsen ('84)DEN2:41:29
  
 PB
René Anda NielsenRené Anda Nielsen ('83)DEN2:44:05
  
 PB
Rickard Frithiof
Rickard Frithiof ('80)
SWE2:44:31
  
 PB
Andreas Åkesson
Andreas Åkesson ('87)
SWE2:44:33
  
 SB
Filip Ainouz
Filip Ainouz ('84)
SWE2:48:56
  
 SB
David Ho
David Ho ('77)
SWE2:49:09
  
 PB
Mikael Johansson
Mikael Johansson ('77)
SWE2:49:39
  
 SB
Kent Melin
Kent Melin ('72)
SWE2:50:15
  
 PB
Johan Säfström
Johan Säfström ('83)
SWE2:53:29
  
 PB
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Brigid Kosgei
Brigid Kosgei ('94)
KEN2:14:04
  
WR PB
2
Ababel Yeshaneh
Ababel Yeshaneh ('91)
ETH2:20:51
  
 PB
3
Gelete Burka
Gelete Burka ('86)
ETH2:20:55
  
 SB
4
Emma Bates
Emma Bates ('92)
USA2:25:27
  
 PB
5
Fionnuala McCormack
Fionnuala McCormack ('84)
IRL2:26:47
  
 PB
6
Stephanie Bruce
Stephanie Bruce ('84)
USA2:27:47
  
 PB
7
Lindsay Flanagan
Lindsay Flanagan ('91)
USA2:28:08
  
 PB
8
Laura Thweatt
Laura Thweatt ('88)
USA2:29:06
  
 SB
9
Lisa Weightman
Lisa Weightman ('79)
AUS2:29:45
  
 SB
10
Taylor Ward
Taylor Ward 
USA2:30:14
  
 PB
11
Madaí Pérez
Madaí Pérez ('80)
MEX2:31:44
  
 
12
Sarah Sellers
Sarah Sellers ('91)
USA2:31:49
  
 PB
13
Anke Esser
Anke Esser 
GER2:32:06
  
 PB
14
Mia Behm
Mia Behm ('90)
USA2:33:52
  
 PB
15
Shiho Kaneshige
Shiho Kaneshige ('89)
JPN2:34:26
  
 PB
16
Jenny Bergman
Jenny Bergman ('91)
USA2:34:37
  
 PB
17
Lindsey Anderson
Lindsey Anderson ('85)
USA2:35:28
  
 PB
18
Alyssa Schneider
Alyssa Schneider ('93)
USA2:35:31
  
 PB
19
Julia Roman-Duval
Julia Roman-Duval ('82)
FRA2:35:41
  
 PB
20
Marie-Ange Brumelot
Marie-Ange Brumelot ('93)
FRA2:36:23
  
 PB
21
Lindy Jones
Lindy Jones 
USA2:36:59
  
 PB
22
Jane Bareikis
Jane Bareikis 
USA2:37:32
  
 PB
23
Gina Rouse
Gina Rouse ('79)
USA2:38:44
  
 PB
24
Kristen Heckert
Kristen Heckert ('86)
USA2:39:33
  
 SB
25
McKale Montgomery
McKale Montgomery 
USA2:40:50
  
 PB
26
Samantha Diaz
Samantha Diaz 
USA2:41:02
  
 PB
27
Megan Gentes
Megan Gentes ('94)
USA2:41:07
  
 PB
28
Missy Rock
Missy Rock ('82)
USA2:41:09
  
 PB
29
Megan Cunningham
Megan Cunningham ('95)
USA2:41:13
  
 PB
30
Erin Heenan
Erin Heenan 
USA2:41:15
  
 PB
31
Tessa Stoltenburg
Tessa Stoltenburg 
USA2:41:15
  
 PB
32
Emily Myers
Emily Myers ('94)
USA2:41:16
  
 PB
33
Annie Dear
Annie Dear 
USA2:41:52
  
 PB
34
Julia Sizek
Julia Sizek 
USA2:41:58
  
 PB
35
Kir Selert
Kir Selert ('87)
USA2:42:10
  
 
36
Nicole Lane
Nicole Lane ('94)
USA2:42:26
  
 PB
37
Lauren Kersjes
Lauren Kersjes ('91)
USA2:42:29
  
 
38
Diana Bogantes
Diana Bogantes ('88)
CRC2:42:45
  
 PB
39
Laura Kaulen
Laura Kaulen 
USA2:42:48
  
 PB
40
Annmarie Kirkpatrick
Annmarie Kirkpatrick 
USA2:42:55
  
 PB
41
Ericka Mason
Ericka Mason 
USA2:42:55
  
 PB
42
Phebe Ko
Phebe Ko 
USA2:43:00
  
 SB
43
Joanna Thompson
Joanna Thompson ('92)
USA2:43:01
  
 PB
44
Liu Ziyang 
Liu Ziyang  ('83)
CHN2:43:10
  
 PB
45
Jessica Culver
Jessica Culver 
USA2:43:12
  
 PB
46
Shari Eberhard
Shari Eberhard 
USA2:43:13
  
 PB
47
Chirine Njeim
Chirine Njeim ('84)
LBN2:43:31
  
 SB
48
Kerri Ruffo
Kerri Ruffo 
USA2:43:35
  
 PB
49
Jovana de la Cruz
Jovana de la Cruz ('92)
PER2:43:41
  
 
50
Jessa Victor
Jessa Victor 
USA2:43:42
  
 PB
51
Andi Ripley
Andi Ripley 
USA2:43:45
  
 PB
52
Moira O'Connor Lenth
Moira O'Connor Lenth ('95)
USA2:43:55
  
 PB
53
Karen Dunn
Karen Dunn ('62)
USA2:43:59
  
 PB
54
Caroline Bauer
Caroline Bauer 
USA2:44:07
  
 PB
55
Julie Woodruff
Julie Woodruff 
USA2:44:18
  
 PB
56
Julia Buford
Julia Buford 
USA2:44:24
  
 PB
57
Gracie Griffith
Gracie Griffith 
USA2:44:52
  
 PB
58
Carter Norbo
Carter Norbo 
USA2:45:38
  
 PB
59
Susie Rivard
Susie Rivard 
USA2:45:39
  
 PB
60
Karen Roa
Karen Roa ('90)
USA2:45:47
  
 PB
61
Natasha Anzures
Natasha Anzures ('87)
CAN2:45:47
  
 SB
62
Maria Regina Scarpin
Maria Regina Scarpin 
ARG2:45:48
  
 PB
63
Lissa Zimmer
Lissa Zimmer ('91)
CAN2:46:13
  
 PB
64
Kirsten Allan
Kirsten Allan 
USA2:46:16
  
 PB
65
Karoline E. Skatteboe
Karoline E. Skatteboe ('93)
NOR2:46:58
  
 PB
66
Jennifer Sober
Jennifer Sober 
USA2:47:16
  
 PB
67
Morgan Lingar
Morgan Lingar 
USA2:47:17
  
 PB
68
Sarah Kasabian-Larson
Sarah Kasabian-Larson 
USA2:47:55
  
 PB
69
Polly Moody
Polly Moody 
CAN2:48:02
  
 PB
70
Katie Beck
Katie Beck 
CAN2:48:21
  
 PB
71
Sarah Walker
Sarah Walker ('97)
USA2:48:25
  
 PB
72
Jen Rock
Jen Rock 
USA2:48:30
  
 SB
73
Jessica Smith
Jessica Smith ('89)
CAN2:48:39
  
 PB
74
Karen Lesiewicz
Karen Lesiewicz 
USA2:48:44
  
 PB
75
Camille Blackman
Camille Blackman ('93)
USA2:49:04
  
 SB
76
Shannon Bain
Shannon Bain 
USA2:49:31
  
 PB
77
Raquel Stucky
Raquel Stucky ('75)
USA2:49:37
  
 SB
78
Lauren Minor
Lauren Minor 
USA2:49:53
  
 PB
79
Kelly De Cespel
Kelly De Cespel 
USA2:49:57
  
 PB
80
Julie Wiemerslage
Julie Wiemerslage 
USA2:49:57
  
 PB
81
Neringa Kaulinaite
Neringa Kaulinaite 
LTU2:50:04
  
 PB
82
Ashley Nichols
Ashley Nichols 
USA2:50:08
  
 PB
83
Catalina Langlois
Catalina Langlois 
CHI2:50:16
  
 PB
84
Beth Mountford
Beth Mountford 
CAN2:50:16
  
 PB
85
Katie Taylor
Katie Taylor ('98)
USA2:50:27
  
 PB
86
Anna Li
Anna Li 
USA2:50:33
  
 PB
87
Michaela Spannaus
Michaela Spannaus 
USA2:50:57
  
 PB
88
Carolyn Buchanan
Carolyn Buchanan 
CAN2:50:59
  
 PB
89
Marissa Ward
Marissa Ward 
USA2:51:09
  
 PB
90
Jennifer Hughes
Jennifer Hughes 
USA2:51:13
  
 
91
Nancy Jurgens
Nancy Jurgens 
USA2:51:15
  
 
92
Meredith Busman
Meredith Busman 
USA2:51:16
  
 SB
93
Victoria O'Neil
Victoria O'Neil 
USA2:51:17
  
 PB
94
Ginna Reid
Ginna Reid 
USA2:51:43
  
 PB
95
Joci dos Santos
Joci dos Santos 
BRA2:51:48
  
 PB
96
Lana Lacey
Lana Lacey 
USA2:51:58
  
 PB
97
Kayla Klosterhoff
Kayla Klosterhoff 
USA2:52:00
  
 PB
98
Ashley Livingood
Ashley Livingood 
USA2:52:00
  
 PB
99
Catherine De Jong
Catherine De Jong 
USA2:52:17
  
 PB
100
Kate Gunson
Kate Gunson 
USA2:52:18
  
 PB
143
Jonė Vaitulevičiūtė
Jonė Vaitulevičiūtė ('90)
LTU2:55:48
  
 PB
Bree McArdle
Bree McArdle ('89)
AUS2:50:46
  
 PB
Marina Wong
Marina Wong ('78)
AUS2:53:34
  
 PB
Rikke Bitten BondeRikke Bitten Bonde ('87)DEN3:01:09
  
 PB
Frida Falk
Frida Falk ('80)
SWE3:01:27
  
 PB
Lise FriisLise Friis ('72)DEN3:04:03
  
 PB
Sandra Elizabeth StrandbergSandra Elizabeth Strandberg ('88)DEN3:15:47
  
 
Emma Skygebjerg
Emma Skygebjerg ('75)
SWE3:22:29
  
 PB
Camilla Rahm
Camilla Rahm ('79)
SWE3:29:35
  
 SB
Susanna Fritzson
Susanna Fritzson ('76)
SWE3:29:51
  
 SB
Helena Olmås
Helena Olmås ('79)
SWE3:30:37
  
 PB

Seneste resultater

20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon
14.5TórshavnBetri Stórkapping 1
13.5KøbenhavnSt. Kastedag
11.5SkiveDT Masters Hold Mix 1 runde Jylland Nord