Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Frankfurt GER: Mainova Frankfurt Marathon 27.10.2019

M Maraton    

Finale A

Finale
1
Fikre Bekele
Fikre Bekele ('98)
ETH2:07:08
  
 
2
Dawit Wolde
Dawit Wolde ('91)
ETH2:07:10
  
 
3
Aweke Ayalew
Aweke Ayalew ('93)
BRN2:07:12
  
 PB
4
Martin Kosgei
Martin Kosgei ('89)
KEN2:07:20
  
 SB
5
Maru Teferi
Maru Teferi ('92)
ISR2:08:09
  
NR PB
6
Mark Kiptoo
Mark Kiptoo ('76)
KEN2:08:09
  
 SB
7
Kenneth Keter
Kenneth Keter ('96)
KEN2:09:29
  
 SB
8
Daniele Meucci
Daniele Meucci ('85)
ITA2:10:52
  
 SB
9
Bernard Kipyego
Bernard Kipyego ('86)
KEN2:11:38
  
 SB
10
Derek Hawkins
Derek Hawkins ('89)
GBR2:12:49
  
 PB
11
Remigijus Kančys
Remigijus Kančys ('87)
LTU2:12:50
  
 
12
John Korir
John Korir ('96)
KEN2:13:09
  
 SB
13
Szymon Kulka
Szymon Kulka ('93)
POL2:14:35
  
 PB
14
Ebba Tulu Chala
Ebba Tulu Chala ('96)
ETH2:15:01
  
 PB
15
Ben Sathre
Ben Sathre ('90)
LUX2:16:02
  
 
16
Giovanni Grano
Giovanni Grano ('90)
ITA2:16:02
  
 PB
17
Dennis Laerte
Dennis Laerte ('85)
BEL2:16:23
  
 PB
18
Adam Nowicki
Adam Nowicki ('90)
POL2:16:37
  
 
19
Dylan Belles
Dylan Belles ('93)
USA2:16:59
  
 PB
20
Bethwell Kipkemboi
Bethwell Kipkemboi ('93)
KEN2:17:00
  
 
21
Aaron Scott
Aaron Scott ('90)
GBR2:17:05
  
 SB
22
Yonas Kinde
Yonas Kinde ('80)
ETH2:17:12
  
 PB
23
Paul Navesey
Paul Navesey ('86)
GBR2:17:16
  
 PB
24
Christian Steinhammer
Christian Steinhammer ('88)
AUT2:17:19
  
 PB
25Simon Holbek KønigsfeldtSimon Holbek Kønigsfeldt ('86)DEN2:17:32
  
 PB
26
Mitku Seboka
Mitku Seboka ('88)
ETH2:17:44
  
 SB
27
Karl Junghannß
Karl Junghannß ('96)
GER2:17:54
  
 PB
28
Eric Keogh
Eric Keogh ('90)
IRL2:18:31
  
 PB
29
Homiyu Tesfaye
Homiyu Tesfaye ('93)
GER2:18:30
  
 PB
30
Péter Jenkei
Péter Jenkei ('92)
HUN2:18:34
  
 
31
Dominic Shaw
Dominic Shaw ('88)
GBR2:18:36
  
 PB
32
Dominik Notz
Dominik Notz ('93)
GER2:18:41
  
 PB
33
Avelino Eusébio
Avelino Eusébio ('91)
POR2:18:50
  
 PB
34
Tim Ramdane Cherif
Tim Ramdane Cherif ('94)
GER2:20:14
  
 PB
35
Firaa'ol Eebbisaa
Firaa'ol Eebbisaa 
ETH2:20:16
  
 PB
36Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)DEN2:20:32
  
 PB
37
Jochen Uhrig
Jochen Uhrig ('83)
GER2:21:36
  
 PB
38
Tommi Hytönen
Tommi Hytönen ('90)
FIN2:21:50
  
 PB
39
Alexander Bampton
Alexander Bampton ('94)
GBR2:21:54
  
 PB
40
James Connor
James Connor ('83)
GBR2:22:07
  
 SB
41
Senebeta Geza
Senebeta Geza ('93)
ETH2:22:08
  
 
42
Kenny Wilson
Kenny Wilson ('89)
GBR2:22:43
  
 PB
43
Andrius Jaksevicius
Andrius Jaksevicius ('81)
LTU2:23:21
  
 
44
Joseph Turner
Joseph Turner ('90)
GBR2:23:56
  
 PB
45
Florian Le Vigouroux
Florian Le Vigouroux ('89)
FRA2:24:01
  
 PB
46
Tobias Schreindl
Tobias Schreindl ('88)
GER2:24:10
  
 
47
Jannik Ernst
Jannik Ernst ('90)
GER2:24:39
  
 SB
48
Ben Cole
Ben Cole ('85)
GBR2:24:50
  
 PB
49
Thomas Hayes
Thomas Hayes ('89)
IRL2:25:04
  
 PB
50
Grant Schmidlechner
Grant Schmidlechner ('78)
AUS2:25:16
  
 PB
51
Fernando Esperanza
Fernando Esperanza ('87)
ESP2:25:08
  
 PB
52
Fabian Borggrefe
Fabian Borggrefe ('72)
GER2:25:11
  
 SB
53Stefan BechStefan Bech ('81)DEN2:25:28
  
 PB
54
Philippe Gillen
Philippe Gillen ('89)
LUX2:25:52
  
 PB
55
Stephan Listabarth
Stephan Listabarth ('93)
AUT2:25:47
  
 SB
56
Björn Sandler
Björn Sandler ('88)
FIN2:25:50
  
 
57
Nasser Allali
Nasser Allali ('88)
FRA2:25:53
  
 PB
58
Dickson Kurui
Dickson Kurui ('90)
KEN2:26:23
  
 
59
Andrew Siggers
Andrew Siggers ('85)
GBR2:26:36
  
 SB
60
Kalle Mäenpää
Kalle Mäenpää ('86)
FIN2:26:39
  
 PB
61
Joe Morwood
Joe Morwood ('91)
GBR2:26:40
  
 
62
Michael Morgan
Michael Morgan 
IRL2:26:56
  
 PB
63
Frank Mason Davis
Frank Mason Davis 
USA2:26:56
  
 PB
64
Patrick Krammer
Patrick Krammer ('90)
AUT2:27:00
  
 PB
65
Magnus Gjerstad
Magnus Gjerstad 
NOR2:27:19
  
 PB
66
Marius Stang
Marius Stang ('85)
GER2:27:20
  
 PB
67
Tom Ring
Tom Ring ('97)
GER2:27:20
  
 PB
68
Sebastian Pieczarek
Sebastian Pieczarek 
GER2:27:24
  
 PB
69
Jan Kerkmann
Jan Kerkmann ('91)
GER2:27:26
  
 PB
70
Steffen Uliczka
Steffen Uliczka ('84)
GER2:27:30
  
 SB
71
Ola Matre
Ola Matre ('89)
NOR2:27:34
  
 PB
72
Ted Armgren
Ted Armgren ('88)
SWE2:27:44
  
 PB
73
Sebastian Tan
Sebastian Tan 
AUS2:27:49
  
 PB
74
Tony Hatefnejad
Tony Hatefnejad ('87)
SWE2:27:51
  
 PB
75
Tommy Hughes
Tommy Hughes ('60)
IRL2:27:52
  
 SB
76
Geoffrey Masuy
Geoffrey Masuy ('87)
BEL2:28:03
  
 PB
77
Tobias Blum
Tobias Blum ('95)
GER2:28:06
  
 SB
78
Lahcen Hmadounacer
Lahcen Hmadounacer 
GER2:28:15
  
 PB
79
Mark Weidler
Mark Weidler 
GER2:28:17
  
 PB
80
Fredrik Granviken
Fredrik Granviken 
NOR2:28:19
  
 PB
81
Lee van Haeften
Lee van Haeften ('90)
IRL2:28:31
  
 PB
82
Sven Perleth
Sven Perleth 
GER2:28:33
  
 PB
83
Jack Arnold
Jack Arnold ('87)
GBR2:28:38
  
 PB
84
Tom Bailey
Tom Bailey 
GBR2:28:47
  
 PB
85
Henrik Orre
Henrik Orre ('76)
SWE2:28:52
  
 SB
86
Victor Borge Svendsen
Victor Borge Svendsen 
NOR2:29:07
  
 PB
87
Marcus England
Marcus England ('82)
GBR2:29:24
  
 PB
88
Michael Chalupsky
Michael Chalupsky 
GER2:29:31
  
 PB
89
Marcin Konieczny
Marcin Konieczny ('72)
POL2:29:33
  
 PB
90
Matthew Rees
Matthew Rees ('87)
GBR2:29:34
  
 PB
91
Robert Wilms
Robert Wilms 
GER2:29:35
  
 PB
92
Iain Reid
Iain Reid ('77)
GBR2:29:43
  
 PB
93
Christophe Chabard
Christophe Chabard ('80)
SUI2:29:43
  
 PB
94
Tony Gjerde
Tony Gjerde ('83)
NOR2:29:44
  
 PB
95
Darius Sadeckas
Darius Sadeckas ('79)
LTU2:29:45
  
 SB
96
Jordi Seco
Jordi Seco 
ESP2:29:48
  
 PB
97
Michael Kügerl
Michael Kügerl ('91)
AUT2:29:57
  
 PB
98
Oscar Holmström
Oscar Holmström ('93)
FIN2:29:58
  
 PB
99
Kenneth Campbell
Kenneth Campbell 
GBR2:29:59
  
 PB
Steffen FalchSteffen Falch ('89)DEN2:30:01
  
 PB
Emil FoldagerEmil Foldager ('91)DEN2:30:48
  
 PB
Morten GreenMorten Green ('87)DEN2:31:11
  
 PB
Thomas Vedel NielsenThomas Vedel Nielsen ('73)DEN2:34:07
  
 PB
Tore Deleuran NielsenTore Deleuran Nielsen ('84)DEN2:34:11
  
 
Mattias Karlsson
Mattias Karlsson ('74)
SWE2:34:23
  
 SB
Anders Kamp HolmAnders Kamp Holm ('79)DEN2:35:20
  
 PB
Alexander Lilja CyronAlexander Lilja Cyron ('84)DEN2:35:30
  
 PB
Brian Arreborg HansenBrian Arreborg Hansen ('83)DEN2:36:26
  
 
Rune Bohn JensenRune Bohn Jensen ('74)DEN2:37:17
  
 SB
Fredrick Lee Ohlsson
Fredrick Lee Ohlsson ('82)
SWE2:39:23
  
 PB
Fredrik Westerdahl
Fredrik Westerdahl ('79)
SWE2:41:48
  
 PB
Herman Degselius
Herman Degselius ('73)
SWE2:42:00
  
 PB
Erik Jansson
Erik Jansson ('77)
SWE2:44:39
  
 SB
Filip Gunnarsson
Filip Gunnarsson ('82)
SWE2:47:11
  
 =PB
Filip Gunnarsson
Filip Gunnarsson ('82)
SWE2:47:11
  
 PB
Marcus Engström
Marcus Engström ('86)
SWE2:47:29
  
 PB
Daniel Fahlander
Daniel Fahlander ('79)
SWE2:48:34
  
 PB
Ola Krikström
Ola Krikström ('77)
SWE2:48:39
  
 PB
Mikael Honauer
Mikael Honauer ('74)
SWE2:49:11
  
 SB
Pär Englund
Pär Englund ('77)
SWE2:51:35
  
 SB
Markus Smed
Markus Smed ('88)
SWE2:51:50
  
 PB
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Valary Aiyabei
Valary Aiyabei ('91)
KEN2:19:10
  
 PB
2
Alemu Megertu
Alemu Megertu ('97)
ETH2:21:10
  
 PB
3
Meskerem Assefa
Meskerem Assefa ('85)
ETH2:22:11
  
 SB
4
Lonah Chemtai Salpeter
Lonah Chemtai Salpeter ('88)
ISR2:23:11
  
 
5
Caroline Rotich
Caroline Rotich ('84)
KEN2:24:42
  
 SB
6
Askale Merachi
Askale Merachi ('87)
ETH2:25:03
  
 PB
6
Pernilla Karman
Pernilla Karman ('84)
SWE2:58:34
  
 PB
7
Sylvia Kibet
Sylvia Kibet ('84)
KEN2:26:04
  
 
8
Steph Twell
Steph Twell ('89)
GBR2:26:40
  
 PB
9
Hiwot Ayalew
Hiwot Ayalew ('90)
ETH2:26:40
  
 PB
10
Katharina Steinruck
Katharina Steinruck ('89)
GER2:27:26
  
 PB
11
Sam Palmer
Sam Palmer ('91)
USA2:29:07
  
 PB
12
Hanna Lindholm
Hanna Lindholm ('79)
SWE2:30:47
  
 
13
Jenny Spink
Jenny Spink ('81)
GBR2:31:14
  
 PB
14
Bedatu Hirpa
Bedatu Hirpa ('99)
ETH2:32:19
  
 
15
Carolina Wikström
Carolina Wikström ('93)
SWE2:33:49
  
 PB
16
Anna Gosk
Anna Gosk ('90)
POL2:34:57
  
 PB
17Sylvia KiberengeSylvia Kiberenge ('90)KEN2:35:10
  
 SB
18
Karīna Helmane-Soročenkova
Karīna Helmane-Soročenkova ('89)
LAT2:36:20
  
 PB
19
Georgia Porter
Georgia Porter 
USA2:36:52
  
 PB
20
Naomi Mitchell
Naomi Mitchell ('92)
GBR2:38:17
  
 PB
21
Nataliya Lehonkova
Nataliya Lehonkova ('82)
UKR2:38:26
  
 SB
22
Lynch Claire
Lynch Claire 
GBR2:38:36
  
 PB
23
Aleksandra Brzezińska
Aleksandra Brzezińska ('91)
POL2:39:38
  
 
24
Michèle Gantner
Michèle Gantner ('89)
SUI2:40:32
  
 SB
25
Thea Heim
Thea Heim ('92)
GER2:41:14
  
 
26
Fanni Gyurkó
Fanni Gyurkó ('87)
HUN2:41:35
  
 
27
Corinna Harrer
Corinna Harrer ('91)
GER2:41:58
  
 PB
28
Susanne Schreindl
Susanne Schreindl ('91)
GER2:43:32
  
 PB
29
Paulina Golec
Paulina Golec ('81)
POL2:43:55
  
 
30
Silvia Schwaiger
Silvia Schwaiger ('81)
SVK2:44:12
  
 PB
31
Daniela Aeschbacher
Daniela Aeschbacher ('78)
SUI2:44:16
  
 PB
32
Jessika Ehlers
Jessika Ehlers ('96)
GER2:44:29
  
 =SB
33
Elín Edda Sigurðardóttir
Elín Edda Sigurðardóttir ('89)
ISL2:44:48
  
 PB
34
Claire Grima
Claire Grima ('77)
GBR2:45:22
  
 
35
Lina Kiriliuk
Lina Kiriliuk ('96)
LTU2:45:42
  
 PB
36
Annika Vössing
Annika Vössing ('92)
GER2:45:51
  
 PB
37
Fanny Schulstad
Fanny Schulstad ('88)
SWE2:46:16
  
 PB
38
Sandra Haderlein
Sandra Haderlein 
GER2:46:43
  
 PB
39
Elena Kalashnikova
Elena Kalashnikova 
RUS2:47:17
  
 PB
40
Deníz-Marína Dimáki
Deníz-Marína Dimáki ('77)
GRE2:50:52
  
 SB
41
Merle Brunnée
Merle Brunnée 
GER2:51:30
  
 PB
42
Juliana Böhm
Juliana Böhm 
GER2:52:16
  
 PB
43Regina AagaardRegina Aagaard ('78)DEN2:52:53
  
 PB
44
Friederike Schoppe
Friederike Schoppe ('76)
GER2:53:17
  
 PB
45
Katharina Stark
Katharina Stark ('92)
GER2:53:18
  
 PB
46
Josefin Sjölind-Kohtamäki
Josefin Sjölind-Kohtamäki ('85)
FIN2:53:49
  
 
47
Anna Herzberg
Anna Herzberg ('87)
GER2:54:06
  
 SB
48
Anne-Katrin Müller
Anne-Katrin Müller 
GER2:55:16
  
 PB
49
Elvira Flurschütz
Elvira Flurschütz ('89)
GER2:55:38
  
 
50
Claire-Helene Camelot
Claire-Helene Camelot ('76)
FRA2:55:43
  
 SB
51
Karin Schank
Karin Schank 
LUX2:55:44
  
 
52
Katri Niemistö
Katri Niemistö ('94)
FIN2:56:10
  
 PB
53
Eva Buchholz
Eva Buchholz 
GER2:56:21
  
 PB
54
Francoise Parage
Francoise Parage ('88)
FRA2:56:55
  
 PB
55
Agnieszka Kowalczyk
Agnieszka Kowalczyk ('85)
POL2:56:56
  
 SB
56
Corinne Decru
Corinne Decru ('75)
FRA2:57:12
  
 PB
57
Marina Peron
Marina Peron 
FRA2:57:17
  
 PB
58
Wendy Webber
Wendy Webber ('78)
GBR2:57:31
  
 SB
59
Pernilla Karman
Pernilla Karman ('84)
SWE2:58:34
  
 =PB
60Lene BrobergLene Broberg ('83)DEN2:58:39
  
 PB
61
Liliya Voytsitskaya
Liliya Voytsitskaya ('81)
RUS2:58:43
  
 PB
62
Lineke Kroon
Lineke Kroon 
NED2:58:54
  
 PB
63
Mariya Malysheva
Mariya Malysheva ('90)
RUS2:59:17
  
 SB
64
Emilia Todorovska Elias
Emilia Todorovska Elias ('88)
SWE2:59:25
  
 
65
Anna Berglind Pálmadóttir
Anna Berglind Pálmadóttir ('79)
ISL2:59:39
  
 PB
66
Nadja Heininger
Nadja Heininger ('89)
GER2:59:47
  
 SB
67
Ivana Butoracova
Ivana Butoracova 
SVK2:59:53
  
 PB
Fuhrer Priska
Fuhrer Priska 
SUI2:59:16
  
 PB
Sandra Annen-Lamard
Sandra Annen-Lamard ('77)
SUI2:59:43
  
 SB
Camilla Balle BechCamilla Balle Bech ('94)DEN3:09:43
  
 
Lisbeth Schûtt RasmussenLisbeth Schûtt Rasmussen ('71)DEN3:10:14
  
 PB
Camilla HolmCamilla Holm ('74)DEN3:12:08
  
 PB
Birgitte RubekBirgitte Rubek ('67)DEN3:16:51
  
 PB
Mette BrinckMette Brinck ('65)DEN3:22:27
  
 
Jennifer BachJennifer Bach ('77)DEN3:25:29
  
 SB

Seneste resultater

1.7AabenraaSommer kast Aabenraa
29.6Skiveskivekast 5-22
28.6VejleVejle Kast
24‐26.6AalborgDM Senior
24.6BallerupFredagskast
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix