Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Hvidovre: 13.6.2015
Vælg mænd discipliner
80 m
100 m
200 m
400 m
1500 m
100 m hæk 84.0 cm
400 m hæk
80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Højdespring
Stangspring
Længdespring
D15 100 m
D15 800 m
D13 80 m
Vælg kvinder discipliner
80 m
100 m
200 m
300 m
400 m
100 m hæk 84.0 cm
300 m hæk
400 m hæk
Højdespring
Stangspring
Trespring
P13 Højdespring
P13 Diskoskast 0.75 kg
M 80 m
Vind: +1.2
Finale A
Finale
Vind: +1.2
Bertram Costa
Bertram Costa ('02)
02
Sparta
10.94
PB
Bertram Costa
Bertram Costa ('02)
02
Sparta
11.17
M 100 m
Vind: 0.0
Finale A
Finale
Vind: 0.0
Lukas Bredo
Lukas Bredo ('97)
97
BAK
11.08
PB
Kasper Stærk
Kasper Stærk ('83)
83
Sparta
11.10
Emil Strøm
Emil Strøm ('93)
93
Sparta
11.11
Sebastian Valentin Buschardt
Sebastian Valentin Buschardt ('97)
97
BAC
11.21
PB
Simon Mathiasen
Simon Mathiasen ('96)
96
Hvidovre AM
11.33
Sebastian Valentin Buschardt
Sebastian Valentin Buschardt ('97)
97
BAC
11.35
Bertram Costa
Bertram Costa ('02)
02
Sparta
13.52
PB
Bertram Costa
Bertram Costa ('02)
02
Sparta
13.58
Nikolaj Dons
Nikolaj Dons ('02)
02
Hvidovre AM
15.21
PB
M 200 m
Vind: +4.5
Finale A
Finale
Vind: +4.5
Martin Holbøl Kristensen
Martin Holbøl Kristensen ('92)
92
Skive AM
22.22
w
Sebastian Valentin Buschardt
Sebastian Valentin Buschardt ('97)
97
BAC
22.42
w
Bertram Costa
Bertram Costa ('02)
02
Sparta
28.67
PB
M 400 m
Finale A
Finale
Jonathan Makwarth
Jonathan Makwarth
00
KIF
57.34
PB
Olaf Damm
Olaf Damm ('86)
86
AGF Atletik
1:01.61
PB
Anders Bang
Anders Bang ('02)
02
BAC
1:02.01
PB
Sofus Peter Lassen
Sofus Peter Lassen ('03)
03
Sparta
1:03.11
PB
Hans Erland Thomsen
Hans Erland Thomsen ('03)
03
Bragdið
1:05.55
PB
Rasmus Vestergaard Johansen
Rasmus Vestergaard Johansen ('02)
02
AGF Atletik
1:05.75
PB
Johan Chr Holst
Johan Chr Holst ('03)
03
Amager AC
1:07.33
PB
Christian Lindgreen
Christian Lindgreen ('02)
02
Sparta
1:07.58
PB
Nikolaj Dons
Nikolaj Dons ('02)
02
Hvidovre AM
1:08.76
PB
Elia Noél Latta
Elia Noél Latta ('02)
02
Hvidovre AM
1:09.65
PB
Sebastian Bergman
Sebastian Bergman ('01)
01
Hvidovre AM
1:10.88
PB
Hugin Jacobsen
Hugin Jacobsen ('02)
02
Færøerne
1:11.99
PB
Malte Bank
Malte Bank ('03)
03
Sparta
1:12.28
PB
M 1500 m
Finale A
Finale
Peter Glans
Peter Glans ('93)
93
Odense Atletik
3:52.3h
PB
Peter Gerner Ejersbo
Peter Gerner Ejersbo ('95)
95
Odense Atletik
3:52.9h
PB
Mikkel Dahl-Jessen
Mikkel Dahl-Jessen ('94)
94
AGF Atletik
3:53.5h
SB
Christoffer Boll
Christoffer Boll ('92)
92
Sparta
3:56.1h
PB
Mikael Johnsen
Mikael Johnsen ('92)
92
AGF Atletik
3:56.6h
Kasper Skov
Kasper Skov ('92)
92
AGF Atletik
4:00.6h
PB
Jonathan M. Adamsen
Jonathan M. Adamsen ('95)
95
KIF
4:05.9h
PB
Mads Skaaning
Mads Skaaning ('95)
95
Sparta
4:06.4h
SB
Khavaquiah Rasmusen
Khavaquiah Rasmusen ('92)
92
Sparta
4:07.9h
SB
Christoffer Tarras Madsen
Christoffer Tarras Madsen ('92)
92
KIF
4:08.5h
PB
Jesper Pedersen
Jesper Pedersen ('75)
75
Aalborg AM
4:09.1h
SB
Mohamed Mahad Farah Hersi
Mohamed Mahad Farah Hersi ('94)
94
Frederiksberg IF
4:37.6h
M 100 m hæk 84.0 cm
Vind: +1.5
Finale A
Finale
Vind: +1.5
Andreas Christoffersen
Andreas Christoffersen ('01)
01
Sparta
17.37
PB
M 400 m hæk
Finale A
Finale
Martin Holbøl Kristensen
Martin Holbøl Kristensen ('92)
92
Skive AM
55.59
PB
M 80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Vind: 0.0
Finale A
Finale
Vind: 0.0
Malte Bank
Malte Bank ('03)
03
Sparta
16.05
M Højdespring
Finale A
Finale
Malte Bank
Malte Bank ('03)
03
Sparta
1.33
PB
M Stangspring
Finale A
Finale
5
Viktor Kjellsson
Viktor Kjellsson ('98)
98
/ SWE
4.22
PB
M Længdespring
Finale A
Finale
Bertram Costa
Bertram Costa ('02)
02
Sparta
4.84
0.0
PB
K 80 m
Vind: -0.1
Finale A
Finale
Vind: -0.1
Annika Baun Haldbo
Annika Baun Haldbo ('03)
03
Sparta
11.76
PB
K 100 m
Vind: 0.0
Finale A
Finale
Vind: 0.0
Idamarie Olsen
Idamarie Olsen ('97)
97
Fredensborg AK
12.95
Fredrikke Dam Larsen
Fredrikke Dam Larsen ('91)
91
Randers Freja
13.20
Elisabet Holm Simonsen
Elisabet Holm Simonsen ('01)
01
Bragdið
14.06
PB
Annika Baun Haldbo
Annika Baun Haldbo ('03)
03
Sparta
14.17
w
Annika Baun Haldbo
Annika Baun Haldbo ('03)
03
Sparta
14.26
w
Anke Hagen
Anke Hagen ('66)
66
IK Hellas
17.11
PB
K 200 m
Vind: +1.3
Finale A
Finale
Vind: +1.3
Fredrikke Dam Larsen
Fredrikke Dam Larsen ('91)
91
Randers Freja
26.89
Elisabet Holm Simonsen
Elisabet Holm Simonsen ('01)
01
Bragdið
28.82
w
Annika Baun Haldbo
Annika Baun Haldbo ('03)
03
Sparta
30.86
K 300 m
Finale A
Finale
Olivia Thorsgaard
Olivia Thorsgaard
00
Sparta
41.40
PB
Anna Mark Helwigh
Anna Mark Helwigh
00
Sparta
41.85
PB
Olivia Tuokila
Olivia Tuokila
00
Sparta / FIN
42.03
SB
Elisabet Holm Simonsen
Elisabet Holm Simonsen ('01)
01
Bragdið
47.69
SB
K 400 m
Finale A
Finale
Mathilde Sardal
Mathilde Sardal ('97)
97
Korsør AM
1:01.70
Marie Falkebo Jensen
Marie Falkebo Jensen ('03)
03
Sparta
1:02.59
PB
Tessa June Strand
Tessa June Strand ('98)
98
Hvidovre AM
1:03.27
Majken Lützen
Majken Lützen ('03)
03
BAK
1:03.47
PB
Kristine Kruse
Kristine Kruse ('02)
02
DELTA
1:04.20
Jasmin Gade
Jasmin Gade ('99)
99
Frederiksberg IF
1:05.06
Cecilie Boesdal
Cecilie Boesdal ('01)
01
Sparta
1:05.11
SB
Tine Østergaard
Tine Østergaard
00
BAC
1:05.47
PB
Helena Ring
Helena Ring ('02)
02
Hvidovre AM
1:06.37
Amalie Thrane
Amalie Thrane ('03)
03
BAC
1:06.96
PB
Elisabet Holm Simonsen
Elisabet Holm Simonsen ('01)
01
Bragdið
1:07.62
PB
Hervør Niclasen
Hervør Niclasen ('03)
03
Hvidovre AM
1:08.19
PB
Lærke Natascha Lund
Lærke Natascha Lund ('01)
01
Sparta
1:09.01
PB
Veronica Janning
Veronica Janning ('01)
01
Frederiksberg IF
1:09.60
Unna Ró Jacobsen
Unna Ró Jacobsen ('02)
02
Frederiksberg IF
1:09.87
PB
Jasmin Boe Rasmussen
Jasmin Boe Rasmussen
00
Greve Atletik
1:09.97
PB
Karoline Bygwraa
Karoline Bygwraa ('03)
03
KIF
1:10.30
PB
Sofie Christensen
Sofie Christensen
00
BAK
1:10.33
PB
Sevval Erku
Sevval Erku ('01)
01
Hvidovre AM
1:11.18
PB
Andrea Kirstina Møller
Andrea Kirstina Møller ('02)
02
Hvidovre AM
1:11.42
PB
Nanna Elmer
Nanna Elmer ('03)
03
KIF
1:11.85
PB
Regitze Steenberg
Regitze Steenberg ('03)
03
Sparta
1:13.32
PB
Louise Høkilde Wassmann
Louise Høkilde Wassmann ('03)
03
Greve Atletik
1:13.33
Asta Hornbæk
Asta Hornbæk ('01)
01
Hvidovre AM
1:14.01
PB
Lia Palmberg Nordhald
Lia Palmberg Nordhald ('03)
03
BAC
1:14.29
PB
Bára Jógvansdóttir Glerfoss
Bára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)
03
Bragdið
1:14.70
PB
Sheila Juel Petersen
Sheila Juel Petersen ('03)
03
Fredensborg AK
1:14.73
PB
Laura Juul Pallesen
Laura Juul Pallesen ('03)
03
Amager AC
1:14.88
PB
Smilla Duedam Ventrup
Smilla Duedam Ventrup ('03)
03
Sparta
1:15.08
PB
Emilie Mossin Nørregaard
Emilie Mossin Nørregaard ('03)
03
Sparta
1:15.22
PB
Josefine Munksdorff
Josefine Munksdorff ('02)
02
Hvidovre AM
1:16.59
PB
Rebecca Dahl Kokkegård
Rebecca Dahl Kokkegård ('03)
03
Sparta
1:17.12
PB
Annika Isaksen
Annika Isaksen ('02)
02
Færøerne
1:17.56
PB
K 100 m hæk 84.0 cm
Vind: +1.8
Finale A
Finale
Vind: +1.8
Sophie Roessler
Sophie Roessler ('96)
96
Frederiksberg IF
14.44
PB
K 300 m hæk
Finale A
Finale
Ida Beiter Bomme
Ida Beiter Bomme ('01)
01
Sparta
48.55
PB
Ellen Eva Balslev
Ellen Eva Balslev ('01)
01
KIF
50.73
PB
Kristine Kruse
Kristine Kruse ('02)
02
DELTA
50.89
PB
Jasmin Boe Rasmussen
Jasmin Boe Rasmussen
00
Greve Atletik
53.79
PB
K 400 m hæk
Finale A
Finale
Louise Kjærulff Tietze
Louise Kjærulff Tietze ('93)
93
Amager AC
1:08.18
SB
Klara Eigtved
Klara Eigtved ('99)
99
KIF
1:08.44
PB
K Højdespring
Finale A
Finale
Tina Bischoff Gellin
Tina Bischoff Gellin ('98)
98
Holte Atletik
1.69
PB
K Stangspring
Finale A
Finale
Bjørg Nowack
Bjørg Nowack ('99)
99
Odense Atletik
3.02
K Trespring
Finale A
Finale
Sofie Rasmussen
Sofie Rasmussen
00
KIF
10.95
-1.4
SB
D15 100 m
Vind: +2.2
Finale A
Finale
Vind: +2.2
1
Bimo Soenarso
Bimo Soenarso ('01)
01
/ SWE
11.55
w
2
Erik Johansson
Erik Johansson ('01)
01
/ SWE
11.56
w
Indledende heats
Indledende 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Erik Johansson
Erik Johansson ('01)
01
/ SWE
11.80
PB
D15 800 m
Finale A
Finale
3
Filip Lindeberg
Filip Lindeberg ('01)
01
/ SWE
2:13.78
PB
D13 80 m
Vind: +1.2
Finale A
Finale
Vind: +1.2
1
Oscar Taha
Oscar Taha ('02)
02
/ SWE
10.22
PB
P13 Højdespring
Finale A
Finale
1
Lisa Fröberg
Lisa Fröberg ('02)
02
/ SWE
1.56
PB
2
Madeleine Aulio
Madeleine Aulio ('02)
02
/ SWE
1.51
PB
P13 Diskoskast 0.75 kg
Finale A
Finale
1
Olivia Hugosson Svensson
Olivia Hugosson Svensson ('02)
02
/ SWE
25.32
PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open