Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: 18.8.2019

M 150 m    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik16.55
  
 PB
Simon MathiasenSimon Mathiasen ('96)Hvidovre AM16.86
  
 PB
Patrick Monga BifukoPatrick Monga Bifuko ('96)Aarhus 1900 / NOR16.98
  
 PB
Simon MathiasenSimon Mathiasen ('96)Hvidovre AM17.02
  
 
Patrick Monga BifukoPatrick Monga Bifuko ('96)Aarhus 1900 / NOR17.03
  
 PB
Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)BAC17.57
  
 SB
Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)BAC17.77
  
 
Sebastian S.P. GaarnSebastian S.P. Gaarn ('92)Frederiksberg IF18.05
  
 PB
Filmonm MerbhratomFilmonm Merbhratom ('99)Roar Atletik / ERI18.52
  
 PB
Jason OvergaardJason Overgaard ('01)Fremad Holbæk19.19
  
 PB
M 200 m    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta23.92
  
 SB
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)Sparta24.57
  
 SB
Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas25.21
  
 PB
Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik25.22
  
 PB
Magnus Ravn HercheMagnus Ravn Herche ('03)Amager AC25.43
  
 
Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta26.28
  
 PB
Rasmus Ernst OvesenRasmus Ernst Ovesen ('02)HGATM 26.53
  
 PB
Kasper MørchKasper Mørch ('06)Holte Atletik28.98
  
 PB
August Juhl HorsgaardAugust Juhl Horsgaard ('07)KIF29.05
  
 
Hayden HodgeHayden Hodge ('06)CIS Sports Club29.16
  
 
Tobias Lykke NørgaardTobias Lykke Nørgaard ('06)Sparta29.37
  
 
Emil Zilmer LundEmil Zilmer Lund ('07)Amager AC30.73
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)Frederiksberg IF2:01.54
  
 
Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)Sparta2:03.01
  
 
Martin MøllgaardMartin Møllgaard ('03)Frederiksberg IF2:04.29
  
 
Nikolaj DonsNikolaj Dons ('02)Hvidovre AM2:06.89
  
 PB
Victor Tvistholm JørgensenVictor Tvistholm Jørgensen ('04)Greve Atletik2:07.31
  
 PB
Carl Emil HjorthCarl Emil Hjorth ('04)Frederiksberg IF2:08.53
  
 
Gustav Stetkaer BohrGustav Stetkaer Bohr ('05)Holte Atletik2:09.60
  
 PB
Sebastian BergmanSebastian Bergman ('01)Hvidovre AM2:09.81
  
 SB
Martin Højland NielsenMartin Højland Nielsen ('93)KIF2:10.47
  
 
Mikkel DystedMikkel Dysted ('91)DELTA2:11.31
  
 
Nassim BaiouNassim Baiou ('82)Sparta2:11.55
  
 PB
Andrei-Stefan UrseaAndrei-Stefan Ursea ('05)Hvidovre AM2:21.47
  
 PB
Simon-Ronaldo Baun L GonzalesSimon-Ronaldo Baun L Gonzales ('04)BAK2:27.98
  
 
Rasmus Eybye PetersenRasmus Eybye Petersen ('05)BAK2:31.20
  
 PB
Gustav Bodekær ThomsenGustav Bodekær Thomsen ('05)Fremad Holbæk2:37.39
  
 
Lucas SpuurLucas Spuur ('05)Hvidovre AM2:49.65
  
 
M 1000 m    

Finale A

Finale
William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta3:06.77
  
 
Elias SkaarupElias Skaarup ('07)3:09.46
  
 PB
Theodor Reedtz LundsgaardTheodor Reedtz Lundsgaard ('07)Gentofte IK3:09.78
  
 PB
Anders SilleborgAnders Silleborg ('07)Sparta3:12.26
  
 
Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta3:20.21
  
 
Emil Zilmer LundEmil Zilmer Lund ('07)Amager AC3:27.44
  
 PB
Connor Joseph MikkelsenConnor Joseph Mikkelsen ('06)Sparta3:30.47
  
 PB
Lasse Cilius PedersenLasse Cilius Pedersen ('06)DELTA3:34.57
  
 PB
Mikkel Feldborg NielsenMikkel Feldborg Nielsen ('07)IK Hellas4:00.13
  
 
M 110 m hæk    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta15.68
  
 PB
M 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.1

Finale A

Finale
Vind: -0.1
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta14.71
  
 PB
Gustav Stetkaer BohrGustav Stetkaer Bohr ('05)Holte Atletik15.22
  
 
Sebastian Abildgaard GlybSebastian Abildgaard Glyb ('05)Holte Atletik15.46
  
 PB
Daniel BisgaardDaniel Bisgaard ('05)BAK15.67
  
 PB
M 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
Bertram Wolff LarsenBertram Wolff Larsen ('06)Helsingør IF13.99
  
 PB
Sophus Emil Ramsgaard JensenSophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)Sparta14.07
  
 PB
Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta15.11
  
 PB
August Juhl HorsgaardAugust Juhl Horsgaard ('07)KIF15.76
  
 PB
Connor Joseph MikkelsenConnor Joseph Mikkelsen ('06)Sparta16.21
  
 PB
M Højdespring    

Finale A

Finale
Magnus ElstedMagnus Elsted ('01)Sparta1.95
  
 PB
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta1.77
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik1.77
  
 PB
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta1.70
  
 
Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM1.62
  
 
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 19001.62
  
 
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta1.59
  
 
Mathias HøjenMathias Højen ('05)BAK1.59
  
 =PB
William NymannWilliam Nymann ('02)Frederiksberg IF1.56
  
 
Silas Klentz DahlSilas Klentz Dahl ('04)BAK1.51
  
 
Carl Johan ZachariaeCarl Johan Zachariae ('04)Sparta1.41
  
 
Christian Thomas NymannChristian Thomas Nymann ('05)Frederiksberg IF1.36
  
 PB
Rasmus Eybye PetersenRasmus Eybye Petersen ('05)BAK1.26
  
 PB
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta46.43
  
 
Jason OvergaardJason Overgaard ('01)Fremad Holbæk40.09
  
 
K 150 m    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
4
Olivia Jensfelt
Olivia Jensfelt ('05)
/ SWE19.85
  
 PB
Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF19.90
  
 PB
Celina HagiharaCelina Hagihara ('06)KIF20.60
  
 PB
K 200 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)AK Holstebro26.26
  
 
Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta26.53
  
 
Sarah RasmussenSarah Rasmussen ('04)HGATM 27.11
  
 
Natalie VaabengaardNatalie Vaabengaard ('02)BAC27.26
  
 
Sille Kurylak HansenSille Kurylak Hansen ('06)IK Hellas27.34
  
 PB
Maja FelbyMaja Felby ('02)Køge Atletik27.41
  
 
Celina HagiharaCelina Hagihara ('06)KIF27.45
  
 
Louise Høkilde WassmannLouise Høkilde Wassmann ('03)Greve Atletik27.80
  
 
Ingeborg FalckIngeborg Falck ('04)Sparta27.87
  
 
Pil NedergaardPil Nedergaard ('06)Sparta28.70
  
 PB
Filippa B ClemmensenFilippa B Clemmensen ('07)Gentofte IK28.82
  
 PB
Asta GarderAsta Garder ('07)KIF29.12
  
 PB
Greta KeisalaGreta Keisala ('06)Frederiksberg IF29.75
  
 
Ida StrandosIda Strandos ('06)Frederiksberg IF29.77
  
 
Louise BisgaardLouise Bisgaard ('07)BAK30.12
  
 
Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF30.43
  
 
Helene SalomonsenHelene Salomonsen ('07)Sparta30.45
  
 PB
Amara Mol RomeroAmara Mol Romero ('07)Gentofte IK31.70
  
 PB
Sophia BosackSophia Bosack ('06)BAC32.35
  
 SB
Lotte Grevy EjstrupLotte Grevy Ejstrup ('07)Sparta32.42
  
 
Mille ElmerMille Elmer ('07)KIF32.44
  
 
Cecilia NielsenCecilia Nielsen ('07)IK Hellas34.74
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
Amalie BoeckAmalie Boeck ('03)Frederiksberg IF2:22.60
  
 SB
Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)Sparta2:23.51
  
 
Maya Cecilie FruergaardMaya Cecilie Fruergaard ('06)Skive AM2:26.00
  
 PB
Frida FrobergFrida Froberg ('05)Aarhus 19002:35.78
  
 SB
Sarah GladSarah Glad ('03)Sparta2:36.17
  
 SB
Madeleine A. A. RasmussenMadeleine A. A. Rasmussen ('05)Sparta2:45.72
  
 
K 1000 m    

Finale A

Finale
Amanda Paaske FrederiksenAmanda Paaske Frederiksen ('07)Kolding KFUM 3:16.86
  
 
Anna Bjaaland AndersenAnna Bjaaland Andersen ('06)Amager AC3:27.66
  
 
Greta KeisalaGreta Keisala ('06)Frederiksberg IF3:29.41
  
 
Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF3:29.91
  
 PB
Sophie HolckSophie Holck ('07)HGATM 3:31.90
  
 
Freja AbrahamFreja Abraham ('06)Sparta3:37.99
  
 
Cecilie SkaunsgaardCecilie Skaunsgaard ('07)Sparta3:40.67
  
 PB
Amara Mol RomeroAmara Mol Romero ('07)Gentofte IK3:49.32
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta15.07
  
 
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta15.16
  
 
Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta16.42
  
 
Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta16.76
  
 
K 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)AK Holstebro11.83
  
 
Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)AK Holstebro11.96
  
 
Josefine Hostrup LangkjærJosefine Hostrup Langkjær ('04)Sparta12.53
  
 PB
Josefine Hostrup LangkjærJosefine Hostrup Langkjær ('04)Sparta12.69
  
 PB
Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Amager AC13.65
  
 
Kaisa Duedam VentrupKaisa Duedam Ventrup ('05)Sparta13.91
  
 
Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Amager AC14.08
  
 
Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)Sparta14.75
  
 
Johanna C.B. JessenJohanna C.B. Jessen ('05)Sparta16.34
  
 
April Webber SørensenApril Webber Sørensen ('04)Frederiksberg IF24.29
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
Sara OlsenSara Olsen ('01)Sparta1.58
  
 
Laura Bollerslev AndreasenLaura Bollerslev Andreasen ('05)Amager AC1.55
  
 
Ieva StonciuteIeva Stonciute ('05)Sparta / LTU1.49
  
 PB
Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF1.49
  
 PB
Lia Palmberg NordhaldLia Palmberg Nordhald ('03)BAC1.49
  
 =SB
Kaisa Duedam VentrupKaisa Duedam Ventrup ('05)Sparta1.46
  
 
Maja Hjorth AntvorskovMaja Hjorth Antvorskov ('02)Frederiksberg IF1.46
  
 
Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)Sparta1.36
  
 
Johanna C.B. JessenJohanna C.B. Jessen ('05)Sparta1.31
  
 PB
Lærke Elgaard LarsenLærke Elgaard Larsen ('05)BAK1.26
  
 
Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)KIF1.26
  
 =PB
K Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
Luna Frid HanbergLuna Frid Hanberg ('06)Sparta12.44
  
 
Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta11.52
  
 
Mie SühlerMie Sühler ('06)IK Olympia10.57
  
 PB
Pil NedergaardPil Nedergaard ('06)Sparta10.56
  
 PB
Sille Kurylak HansenSille Kurylak Hansen ('06)IK Hellas10.27
  
 
Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF9.11
  
 
Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta8.20
  
 
Helene SalomonsenHelene Salomonsen ('07)Sparta8.05
  
 
Esther Alice RavnEsther Alice Ravn ('06)Frederiksberg IF7.95
  
 
Amara Mol RomeroAmara Mol Romero ('07)Gentofte IK7.87
  
 PB
Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF7.84
  
 
Malou BondeMalou Bonde ('07)IK Olympia7.08
  
 
Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF6.70
  
 
Anna Nova Kronberg AndersenAnna Nova Kronberg Andersen ('07)Amager AC5.62
  
 PB
Olivia Beyer-FlodinOlivia Beyer-Flodin ('07)Frederiksberg IF4.52
  
 PB
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Mie SühlerMie Sühler ('06)IK Olympia18.27
  
 
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Cathrine TrodsøeCathrine Trodsøe ('99)Odense Atletik 39.61
  
 
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta35.36
  
 SB
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 190034.51
  
 
Kristel Høj WaltherKristel Høj Walther ('87)Odense Atletik 32.28
  
 
D17 800 m    

Finale A

Finale
2
Morgan Åkerblom
Morgan Åkerblom ('02)
/ SWE2:04.35
  
 PB
3
Albin Lago
Albin Lago ('03)
/ SWE2:05.61
  
 PB
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
2
Lisa Engdahl
Lisa Engdahl ('06)
/ SWE12.27
  
 PB
P15 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
3
Hilda Lindell
Hilda Lindell ('04)
/ SWE31.50
  
 PB

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne