Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: 10.8.2019

M 100 m    
Vind: +2.5

Finale A

Finale
Vind: +2.5
Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik11.00 w
  
 
Gustav Stetkaer BohrGustav Stetkaer Bohr ('05)Holte Atletik12.13
  
 PB
Mathias HøjenMathias Højen ('05)BAK12.22
  
 PB
Sebastian Abildgaard GlybSebastian Abildgaard Glyb ('05)Holte Atletik12.30
  
 PB
August Lund JessenAugust Lund Jessen ('03)Haderslev IF12.83
  
 PB
Oscar EgelundOscar Egelund ('04)Holte Atletik12.91
  
 PB
Noa Bak-PedersenNoa Bak-Pedersen ('96)Frederiksberg IF13.30
  
 
Simon-Ronaldo Baun L GonzalesSimon-Ronaldo Baun L Gonzales ('04)BAK13.48
  
 PB
Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)BAC13.83 w
  
 
Henrik SørensenHenrik Sørensen ('70)BAC14.12
  
 
M 200 m    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik22.39
  
 
Troels KaasTroels Kaas ('95)BAC24.22
  
 PB
Kristoffer Bonde PedersenKristoffer Bonde Pedersen ('91)KIF24.40
  
 SB
Kristian KolbyeKristian Kolbye ('96)Amager AC25.77
  
 SB
Oscar EgelundOscar Egelund ('04)Holte Atletik26.01
  
 PB
Jason OvergaardJason Overgaard ('01)Fremad Holbæk26.12
  
 
August Lund JessenAugust Lund Jessen ('03)Haderslev IF26.39
  
 
Noa Bak-PedersenNoa Bak-Pedersen ('96)Frederiksberg IF27.75 w
  
 
Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)BAC28.49 w
  
 
Henrik SørensenHenrik Sørensen ('70)BAC28.84
  
 SB
Ole MunchOle Munch ('56)HJMK Jægerspris33.05
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta2:01.71
  
 SB
Jakob GrønlykkeJakob Grønlykke ('97)2:02.06
  
 PB
M 3000 m    

Finale A

Finale
Theophile BigirimanaTheophile Bigirimana ('93)Aalborg AM / RWA8:33.27
  
 PB
Marcus RønnMarcus Rønn ('93)Blovstrød Løverne8:48.56
  
 
Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Frederiksberg IF9:11.35
  
 SB
Mohamed HersiMohamed Hersi ('94)Frederiksberg IF9:19.58
  
 
Philip Grundt HansenPhilip Grundt Hansen ('04)BAC9:22.33
  
 
Tobias KronborgTobias Kronborg ('93)Sparta9:24.90
  
 PB
Micki Borgen MorellMicki Borgen Morell Odense Atletik 9:24.99
  
 PB
Anders GötzeAnders Götze ('77)Sparta9:26.12
  
 PB
Kristian Thygesen NerstrømKristian Thygesen Nerstrøm ('83)9:29.86
  
 
Christoffer VienbergChristoffer Vienberg ('94)Blovstrød Løverne9:34.91
  
 
Alex PedersenAlex Pedersen ('93)klubløs9:39.33
  
 
Christian LindgreenChristian Lindgreen ('02)Sparta9:45.59
  
 SB
Oliver Hostrup SahlbergOliver Hostrup Sahlberg ('03)KTK869:50.19
  
 PB
Bo RahbækBo Rahbæk ('81)Sparta10:18.48
  
 
Carsten SiggaardCarsten Siggaard ('64)Blovstrød Løverne10:42.55
  
 
Nicolai VivetNicolai Vivet ('77)THS10:58.94
  
 PB
Bo AntvorskovBo Antvorskov ('61)Amager AC11:05.58
  
 SB
David BurmeisterDavid Burmeister ('75)THS11:16.57
  
 PB
Allard De WijkersloothAllard De Wijkerslooth ('77)THS11:36.79
  
 PB
Thyge ArumThyge Arum ('61)Greve Atletik11:52.41
  
 
Valdemar Østerberg QvistgaardValdemar Østerberg Qvistgaard ('05)Trongårdens IF 12:40.39
  
 
M 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
Sebastian Abildgaard GlybSebastian Abildgaard Glyb ('05)Holte Atletik15.54
  
 PB
M Trespring    

Finale A

Finale
Jakob MolanderJakob Molander ('83)KIF12.35
+0.8
  
 =SB
K 100 m    

Finale A

Finale
Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF12.20
  
  Mixed competition
Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)AK Holstebro12.80
  
 SB
Rebekka LütkenRebekka Lütken ('97)AK Brøndby13.51
  
 PB
K 200 m    
Vind: +1.7

Finale A

Finale
Vind: +1.7
Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF27.34
  
 PB
Finale D
Vind: +1.7
Vind: +1.7
2
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
/ SWE27.40
  
 SB
K 800 m    

Finale A

Finale
Sophie MørchSophie Mørch ('05)Blovstrød Løverne2:43.46
  
 PB
K 3000 m    

Finale A

Finale
Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen Odense Atletik 9:30.48
  
  Mixed competition
Stina TroestStina Troest ('94)Sparta9:41.82
  
  Mixed competition
Helene SvaneHelene Svane ('91)Aarhus Fremad9:45.24
  
  Mixed competition
Andrea Madelena Lang BolvigAndrea Madelena Lang Bolvig KTK8610:52.30
  
 PB
Julie Ryg NielsenJulie Ryg Nielsen ('92)11:13.47
  
 PB
Hanna LeemreizeHanna Leemreize ('85)HMRC / NED11:19.09
  
 PB
K Længdespring    

Finale A

Finale
Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta5.65 w
+2.4
  
 
Mathilde Zeuthen PedersenMathilde Zeuthen Pedersen ('99)KIF5.32
+1.2
  
 
K Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Rebekka HolstingRebekka Holsting ('03)KIF45.75
  
 PB

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle