Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Valencia ESP: 12th 10-K Valencia Ibercaja, World Athletics Gold Label Road Race 12.1.2020

M 10 km    

Finale A

Finale
1
Rhonex Kipruto
Rhonex Kipruto ('99)
KEN26:24
  
WR PB
2
Benard Kimeli
Benard Kimeli ('95)
KEN27:12
  
 SB
3
Julien Wanders
Julien Wanders ('96)
SUI27:13
  
AR PB
4
Jacob Krop
Jacob Krop ('01)
KEN27:30
  
 PB
5
Shadrack Koech
Shadrack Koech ('97)
KEN27:32
  
 SB
6
Stephen Kissa
Stephen Kissa ('95)
UGA27:47
  
 SB
7
Djilali Bedrani
Djilali Bedrani ('93)
FRA27:50
  
 PB
8
Regasa Chala
Regasa Chala ('97)
ETH28:00
  
 SB
9
Sikiyas Misgenaw
Sikiyas Misgenaw 
ETH28:01
  
 PB
10
Callum Hawkins
Callum Hawkins ('92)
GBR28:02
  
 PB
11
Lawi Kosgei
Lawi Kosgei ('99)
KEN28:05
  
 SB
12
Richard Douma
Richard Douma ('93)
NED28:08
  
 PB
13
Daniele Meucci
Daniele Meucci ('85)
ITA28:08
  
 PB
14
Juan Pérez
Juan Pérez ('88)
ESP28:09
  
 SB
15
Ben Connor
Ben Connor ('92)
GBR28:10
  
 PB
16
Javier Guerra
Javier Guerra ('83)
ESP28:11
  
 PB
17
Samuel Fitwi Sibhatu
Samuel Fitwi Sibhatu ('97)
GER28:11
  
 PB
18
Alejandro Fernández
Alejandro Fernández ('85)
ESP28:36
  
 PB
19
Miguel Ángel Bárzola
Miguel Ángel Bárzola ('82)
ARG28:37
  
 PB
20
Corentin Le Roy
Corentin Le Roy ('91)
FRA28:37
  
 PB
21
Jaouad El Bissis
Jaouad El Bissis ('83)
MAR28:42
  
 PB
22
Jesper van der Wielen
Jesper van der Wielen ('91)
NED28:49
  
 SB
23
Andreu Blanes
Andreu Blanes ('91)
ESP28:50
  
 PB
24
Pierre Urruty
Pierre Urruty ('86)
FRA28:51
  
 PB
25
Javier Nagore
Javier Nagore ('87)
ESP28:52
  
 PB
26
Ismael Quiñones
Ismael Quiñones ('94)
ESP28:54
  
 PB
27
Morgan Le Guen
Morgan Le Guen ('93)
SUI28:55
  
 PB
28
Robert Koech
Robert Koech ('97)
KEN28:59
  
 SB
29
Pablo Sánchez
Pablo Sánchez ('93)
ESP29:04
  
 PB
30
Luuk Maas
Luuk Maas ('99)
NED29:10
  
 PB
31
Mohamed Serghini
Mohamed Serghini ('89)
FRA29:11
  
 
32
Jaume Leiva
Jaume Leiva ('83)
ESP29:15
  
 PB
33
Pierre Denays
Pierre Denays ('89)
BEL29:19
  
 PB
34
Aziz Boukebal
Aziz Boukebal ('95)
FRA29:19
  
 PB
35
Vedic Cheruiyot
Vedic Cheruiyot ('96)
KEN29:20
  
 SB
36
Ahmed El Jaddar
Ahmed El Jaddar ('86)
MAR29:21
  
 SB
37
Jesús Ángel Olmos
Jesús Ángel Olmos ('86)
ESP29:22
  
 SB
38
Derek Hawkins
Derek Hawkins ('89)
GBR29:26
  
 SB
39
Francisco Cabrera
Francisco Cabrera ('90)
ESP29:33
  
 PB
40
Isaac Yego
Isaac Yego ('89)
KEN29:33
  
 SB
41
Ruben Requena
Ruben Requena ('96)
ESP29:34
  
 PB
42
Alberto López
Alberto López ('92)
ESP29:36
  
 PB
43
Aitor Mimenza
Aitor Mimenza ('91)
ESP29:37
  
 PB
44
Alejandro García
Alejandro García 
ESP29:39
  
 PB
45
Dennis Laerte
Dennis Laerte ('85)
BEL29:40
  
 PB
46
Daniele D'Onofrio
Daniele D'Onofrio ('93)
ITA29:41
  
 PB
47
Saul Castro
Saul Castro ('84)
ESP29:44
  
 PB
48
Zacaria El Maataoui
Zacaria El Maataoui ('96)
MAR29:44
  
 PB
49
Stephane Valenti
Stephane Valenti ('79)
FRA29:44
  
 PB
50
Miguel Ferrer
Miguel Ferrer ('78)
ESP29:45
  
 PB
51
Iván Hernández
Iván Hernández ('80)
ESP29:46
  
 PB
52
Kevin Martins
Kevin Martins ('95)
FRA29:47
  
 PB
53
Amos Mitei
Amos Mitei ('92)
KEN29:47
  
 SB
54
Manuel Gutierrez
Manuel Gutierrez ('93)
ESP29:50
  
 PB
55
Staffan Ek
Staffan Ek ('91)
SWE30:00
  
 PB
56
Edison Stiben Castellano
Edison Stiben Castellano ('95)
ESP30:08
  
 SB
57
Alejandro Codesal
Alejandro Codesal ('93)
ESP30:09
  
 PB
58
Alberto Puyuelo
Alberto Puyuelo ('86)
ESP30:09
  
 PB
59
Luis Agustin
Luis Agustin ('91)
ESP30:10
  
 PB
60
Francisco Javier Martinez
Francisco Javier Martinez ('77)
ESP30:10
  
 SB
61
Ramon Linares
Ramon Linares ('92)
ESP30:13
  
 PB
62
Quentin Guillon
Quentin Guillon ('92)
FRA30:13
  
 PB
63
Timo Göhler
Timo Göhler ('90)
GER30:14
  
 PB
64
Ruben Gómez
Ruben Gómez ('94)
ESP30:16
  
 PB
65
Severino Felipe Gomez
Severino Felipe Gomez ('75)
ESP30:17
  
 PB
66
Marc Fernandes
Marc Fernandes ('95)
FRA30:19
  
 PB
67
Jesus Angel Rodriguez
Jesus Angel Rodriguez ('93)
ESP30:20
  
 PB
68
Ruben Diz
Ruben Diz ('79)
ESP30:21
  
 PB
69
Joel Aubeso Barrio
Joel Aubeso Barrio 
ESP30:23
  
 PB
70
Cristobal Garcia
Cristobal Garcia ('83)
ESP30:24
  
 PB
71
Borja Ignacio Perez
Borja Ignacio Perez ('84)
ESP30:27
  
 SB
72
Joseba Larzabal
Joseba Larzabal ('88)
ESP30:29
  
 PB
73
Antoni Gran
Antoni Gran ('88)
ESP30:31
  
 PB
74
Miguel Vázquez
Miguel Vázquez ('78)
ESP30:32
  
 PB
75
Marc Lozano
Marc Lozano ('80)
FRA30:32
  
 PB
76
Pedro Ramos
Pedro Ramos ('86)
ESP30:34
  
 PB
77
Miguel Moratalla
Miguel Moratalla ('92)
ESP30:35
  
 PB
78
Diego Alberto Cuesta
Diego Alberto Cuesta 
ESP30:35
  
 PB
79
Quentin Cambier
Quentin Cambier ('95)
FRA30:35
  
 PB
80
Nicolas Mariani
Nicolas Mariani ('99)
FRA30:36
  
 PB
81
Agustin Sieres
Agustin Sieres ('80)
ESP30:37
  
 PB
82
Asier Fernandez
Asier Fernandez ('98)
ESP30:37
  
 PB
83
Pablo Gonzalez
Pablo Gonzalez ('82)
ESP30:38
  
 PB
84
Alberto Dominguez
Alberto Dominguez ('92)
ESP30:39
  
 PB
85
Alberto Marcos
Alberto Marcos ('85)
ESP30:40
  
 PB
86
Gilles Rubio
Gilles Rubio ('80)
FRA30:40
  
 
89
Jose Antonio Marin
Jose Antonio Marin ('77)
ESP30:42
  
 PB
90
Diego de la Fuente
Diego de la Fuente ('82)
ESP30:42
  
 PB
91
Javier Sanchez
Javier Sanchez ('86)
ESP30:43
  
 PB
92
Xabier Lukin
Xabier Lukin ('84)
ESP30:43
  
 PB
93
Ivan Docampo
Ivan Docampo ('82)
ESP30:43
  
 PB
94
Jesús Galache
Jesús Galache ('78)
ESP30:48
  
 PB
95
Alberto Sabado
Alberto Sabado ('80)
ESP30:49
  
 SB
96
Borja Aragoneses
Borja Aragoneses ('87)
ESP30:49
  
 SB
97
Fernando González-Mohino
Fernando González-Mohino ('90)
ESP30:51
  
 SB
98
Carles Montllor
Carles Montllor ('87)
ESP30:51
  
 PB
99
Juan Carlos Dutrey
Juan Carlos Dutrey ('90)
ESP30:52
  
 SB
100
Mohamed Younes
Mohamed Younes ('83)
ESP30:53
  
 PB
101
Sérgio Cortés
Sérgio Cortés ('95)
ESP30:53
  
 SB
102
Miguel Allueva
Miguel Allueva ('83)
ESP30:54
  
 PB
103
Ivan De Mora
Ivan De Mora ('90)
ESP30:56
  
 PB
104
Victor Doblas
Victor Doblas ('89)
ESP30:56
  
 PB
105
Jarkko Järvenpää
Jarkko Järvenpää ('86)
FIN30:58
  
 SB
106
Ferran Belda
Ferran Belda ('99)
ESP30:59
  
 PB
107
Victor Tello
Victor Tello ('83)
ESP30:59
  
 PB
108
Santiago De La Fuente
Santiago De La Fuente ('74)
ESP31:00
  
 SB
109
Hedy Khemaissia
Hedy Khemaissia ('96)
FRA31:00
  
 PB
110
Leonardo Coito
Leonardo Coito 
ESP31:01
  
 PB
111
Ander Garin
Ander Garin ('97)
ESP31:02
  
 PB
112
Ismael Mingo
Ismael Mingo 
ESP31:02
  
 SB
113
Julio Bardavio
Julio Bardavio ('71)
ESP31:05
  
 PB
114
Gabriel Garcia
Gabriel Garcia ('04)
ESP31:05
  
 PB
115
Gines Valera
Gines Valera 
ESP31:06
  
 PB
116
Florian Ciliberti
Florian Ciliberti ('92)
FRA31:07
  
 PB
117
Hector Varona
Hector Varona ('92)
ESP31:08
  
 PB
118
Necho Tayachew
Necho Tayachew ('96)
ISR31:09
  
 PB
119
Jose Sanmatias
Jose Sanmatias 
ESP31:09
  
 PB
120
David Parrilla
David Parrilla ('82)
ESP31:12
  
 PB
121
Francisco Dominguez
Francisco Dominguez ('90)
ESP31:12
  
 PB
122
Alejandro Tormo
Alejandro Tormo ('83)
ESP31:12
  
 PB
123
Agustin Moreno
Agustin Moreno ('84)
ESP31:12
  
 PB
124
Simon Gonzalez
Simon Gonzalez ('96)
ESP31:13
  
 PB
125
Jorge Bardisa
Jorge Bardisa ('80)
ESP31:15
  
 SB
126
Miguel Del Pozo
Miguel Del Pozo ('81)
ESP31:15
  
 PB
127
Ramon Martinez
Ramon Martinez ('87)
ESP31:15
  
 PB
128
Ivan Arauzo
Ivan Arauzo 
ESP31:20
  
 PB
129
Jose Antonio Teller
Jose Antonio Teller 
ESP31:21
  
 PB
130
Ignacio Barranco
Ignacio Barranco ('92)
ESP31:21
  
 PB
131
Andres Navio
Andres Navio ('72)
ESP31:22
  
 PB
132
David Gómez
David Gómez ('81)
ESP31:22
  
 PB
133
Sergio Fayos
Sergio Fayos 
ESP31:23
  
 PB
134
Abel Casali
Abel Casali ('90)
ESP31:25
  
 SB
135
Antonio Echeverria
Antonio Echeverria 
ESP31:28
  
 PB
136
Francisco Javier Hidalgo
Francisco Javier Hidalgo 
ESP31:28
  
 PB
155
Björn Östenson
Björn Östenson ('93)
SWE31:39
  
 PB
337Alex PedersenAlex Pedersen ('93)DEN33:53
  
 PB
Alex Oloitiptip
Alex Oloitiptip ('90)
KEN27:53 DQIAAF Rule 32.2.a
  
 
K 10 km    

Finale A

Finale
1
Sheila Kiprotich
Sheila Kiprotich ('90)
KEN29:46
  
 PB
2
Rosemary Wanjiru
Rosemary Wanjiru ('94)
KEN29:50
  
 PB
3
Norah Tanui
Norah Tanui ('95)
KEN29:51
  
 PB
4
Bosena Mulate
Bosena Mulate ('01)
ETH30:50
  
 =PB
5
Lonah Chemtai Salpeter
Lonah Chemtai Salpeter ('88)
ISR31:09
  
 SB
6
Rediet Daniel
Rediet Daniel 
ETH31:55
  
 PB
7
Rachael Chebet
Rachael Chebet ('96)
UGA32:00
  
 PB
8
Karolina Nadolska
Karolina Nadolska ('81)
POL32:08
  
 PB
9
Jenny Nesbitt
Jenny Nesbitt ('95)
GBR32:42
  
 PB
10
Mercy Koech
Mercy Koech ('94)
KEN32:46
  
 PB
11
Laura Mendez
Laura Mendez ('88)
ESP33:01
  
 PB
12
Fanny Pruvost
Fanny Pruvost ('79)
FRA33:53
  
 SB
13
Isabel Checa
Isabel Checa ('82)
ESP33:55
  
 SB
14
Katja Fischer
Katja Fischer ('91)
GER34:13
  
 PB
15
Pérez Alicia
Pérez Alicia ('90)
ESP34:13
  
 PB
16
María José Cano
María José Cano ('88)
ESP34:30
  
 PB
17
Marta Ureña
Marta Ureña ('96)
ESP34:32
  
 PB
18
Yesica Mas
Yesica Mas ('90)
ESP34:45
  
 PB
19
Carla Masip
Carla Masip ('97)
ESP34:56
  
 PB
20
Noelia Juan Pastor
Noelia Juan Pastor 
ESP34:59
  
 PB
21
María Ángeles Ruiz
María Ángeles Ruiz ('81)
ESP35:00
  
 PB
22
Helena Garcia
Helena Garcia ('96)
ESP35:02
  
 PB
23
Cristina Juan
Cristina Juan ('92)
ESP35:12
  
 PB
24
Ana Llorens
Ana Llorens ('82)
ESP35:17
  
 PB
25
Meritxell Soler
Meritxell Soler ('92)
ESP35:29
  
 SB
26
Julia Font
Julia Font ('94)
ESP35:30
  
 PB
27
Marina Guerrero
Marina Guerrero ('94)
ESP35:30
  
 PB
28
Aratz Rodríguez
Aratz Rodríguez ('86)
ESP35:33
  
 PB
29
Pilar Rubio
Pilar Rubio ('77)
ESP35:33
  
 PB
30
Tara Bage
Tara Bage ('98)
GBR35:43
  
 PB
31
Rebeca Gil
Rebeca Gil ('94)
ESP35:46
  
 PB
32
Lorena Rodriguez
Lorena Rodriguez ('88)
ESP36:14
  
 SB
33
Yolanda Martín
Yolanda Martín ('93)
ESP36:20
  
 PB
34
María del José De Toro
María del José De Toro ('76)
ESP36:24
  
 SB
35
Neus Mas
Neus Mas ('85)
ESP36:28
  
 PB
36
Virginia Pérez
Virginia Pérez ('87)
ESP36:34
  
 PB
37
Izaskun Beunza
Izaskun Beunza ('85)
ESP36:39
  
 PB
38
Zhor El Amrani
Zhor El Amrani ('75)
ESP36:40
  
 PB
39
Mireia Pons
Mireia Pons ('91)
ESP36:40
  
 PB
40
Ane Zabala
Ane Zabala ('89)
ESP36:56
  
 PB
41
Monica Arias
Monica Arias ('67)
ESP37:03
  
 PB
42
Miriam Gregori
Miriam Gregori ('91)
ESP37:07
  
 PB
43
Patricia Cabedo
Patricia Cabedo ('86)
ESP37:07
  
 SB
44
Irene Segura
Irene Segura 
ESP37:19
  
 PB
45
Moana Lilly Kehres
Moana Lilly Kehres 
ESP37:28
  
 PB
M 10 km    

Finale A

Finale
Yassin El Khalil
Yassin El Khalil ('92)
ITA30:16
  
 SB

Seneste resultater

20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon
14.5TórshavnBetri Stórkapping 1
13.5KøbenhavnSt. Kastedag
11.5SkiveDT Masters Hold Mix 1 runde Jylland Nord