Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Kuglestødsstævne 15.2.2020

M Kuglestød 7.26 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta16.97
  
 
2Stefan Miang MortensenStefan Miang Mortensen ('96)Sparta14.27
  
 SB
3Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta12.44
  
 SB
4Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta12.16
  
 
5Mikael Chua ZiskaMikael Chua Ziska ('99)Hvidovre AM10.18
  
 PB
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM13.47
  
 
2Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM13.02
  
 SB
3Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta12.89
  
 
4Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta11.98
  
 
5Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta11.38
  
 
6Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta11.20
  
 
7Ellen LawaetzEllen Lawaetz ('02)Sparta9.97
  
 
D19 Kuglestød 6.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta14.25
  
 PB
2Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta13.44
  
 PB
3Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)DELTA13.25
  
 
D17 Kuglestød 5.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta14.27
  
 PB
2Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta14.00
  
 
3Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta10.44
  
 PB
P17 Kuglestød 3.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta13.02
  
 
2Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)Sparta11.11
  
 
3Emilie Aimée Nielsen KirstEmilie Aimée Nielsen Kirst ('04)Sparta10.65
  
 SB
4Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta10.22
  
 
5Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta9.12
  
 SB
D15 Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)Sparta11.51
  
 PB
2Carl-Emil JensenCarl-Emil Jensen ('06)Herlev Atletik10.85
  
 PB
3Hakeem AliHakeem Ali ('05)Sparta10.57
  
 PB
4Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta10.56
  
 PB
P15 Kuglestød 3.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)Sparta11.04
  
 PB
2Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta10.01
  
 PB
3Pil NedergaardPil Nedergaard ('06)Sparta9.36
  
 
4Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)Herlev Atletik8.50
  
 PB
5Signe KensøSigne Kensø ('06)Herlev Atletik7.37
  
 
6Jamilla JensenJamilla Jensen ('06)Herlev Atletik7.23
  
 PB
D13 Kuglestød 3.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Noah BankNoah Bank ('07)Herlev Atletik9.05
  
 

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m