Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Barcelona ESP: eDreams Mitja Marató de Barcelona 16.2.2020

M Halvmaraton    

Finale A

Finale
1
Victor Chumo
Victor Chumo ('87)
KEN59:58
  
 PB
2
Stephen Kissa
Stephen Kissa ('95)
UGA1:00:00
  
 PB
3
Moses Koech
Moses Koech ('97)
KEN1:00:00
  
 PB
4
Abrar Osman
Abrar Osman ('94)
ERI1:00:06
  
 SB
5
Tesfahun Aklnew
Tesfahun Aklnew ('99)
ETH1:00:10
  
 PB
6
Mande Bushendich
Mande Bushendich ('97)
UGA1:00:14
  
 PB
7
Victor Kiplangat
Victor Kiplangat ('99)
UGA1:01:04
  
 SB
8
Ben Connor
Ben Connor ('92)
GBR1:01:34
  
 SB
9
Noah Kipkemboi
Noah Kipkemboi ('93)
KEN1:01:52
  
 SB
10
Ashenafi Moges
Ashenafi Moges ('97)
ETH1:02:15
  
 SB
11
Amanal Petros
Amanal Petros ('95)
GER1:02:18
  
 PB
12
Fikre Bekele
Fikre Bekele ('98)
ETH1:02:20
  
 PB
13
Simon Boch
Simon Boch ('94)
GER1:02:31
  
 PB
14
Patricio Castillo
Patricio Castillo ('92)
MEX1:02:33
  
 PB
15
Timon Theuer
Timon Theuer ('94)
AUT1:02:34
  
 PB
16
Samuel Fitwi Sibhatu
Samuel Fitwi Sibhatu ('97)
GER1:02:34
  
 PB
17
Daniel Mateo
Daniel Mateo ('89)
ESP1:02:35
  
 PB
18
Abderrazak Charik
Abderrazak Charik ('97)
FRA1:02:45
  
 PB
19
Philipp Pflieger
Philipp Pflieger ('87)
GER1:02:50
  
 PB
20
Amaury Paquet
Amaury Paquet ('91)
BEL1:02:59
  
 SB
21
Rui Pinto
Rui Pinto ('92)
POR1:03:07
  
 SB
22
Kristian Jones
Kristian Jones ('91)
GBR1:03:10
  
 PB
23
Frank Futselaar
Frank Futselaar ('91)
NED1:03:11
  
 PB
24
Napoleon Solomon
Napoleon Solomon ('94)
SWE1:03:15
  
 SB
25
Tobias Blum
Tobias Blum ('95)
GER1:03:19
  
 PB
26
Petter M. Rypdal
Petter M. Rypdal ('93)
NOR1:03:25
  
 PB
27
Konstantin Wedel
Konstantin Wedel ('93)
GER1:03:28
  
 PB
28
Simon Stützel
Simon Stützel ('86)
GER1:03:29
  
 PB
29
Josh Griffiths
Josh Griffiths ('93)
GBR1:03:34
  
 PB
30
Pierre Urruty
Pierre Urruty ('86)
FRA1:03:35
  
 PB
31
Christian Steinhammer
Christian Steinhammer ('88)
AUT1:03:37
  
 PB
32
Bart van Nunen
Bart van Nunen ('95)
NED1:03:37
  
 PB
33
Yannick Michiels
Yannick Michiels ('91)
BEL1:03:39
  
 PB
34Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)DEN1:03:49
  
 SB
35Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)DEN1:03:52
  
 PB
36
Archibald Casteel
Archibald Casteel ('96)
SWE1:03:53
  
 PB
37
Pierre Denays
Pierre Denays ('89)
BEL1:03:54
  
 PB
38
Frank Baddick
Frank Baddick ('85)
GBR1:03:54
  
 PB
39
Björn Koreman
Björn Koreman ('91)
NED1:03:55
  
 PB
40
Tom Gröschel
Tom Gröschel ('91)
GER1:04:09
  
 PB
41
Trond Einar Moen Pedersli
Trond Einar Moen Pedersli ('94)
NOR1:04:11
  
 PB
42
Scott Overall
Scott Overall ('83)
GBR1:04:23
  
 SB
43
Remigijus Kančys
Remigijus Kančys ('87)
LTU1:04:29
  
 PB
44
Ignas Brasevicius
Ignas Brasevicius ('84)
LTU1:04:33
  
 PB
45
Eivind Øygård
Eivind Øygård ('92)
NOR1:04:40
  
 PB
46Simon Holbek KønigsfeldtSimon Holbek Kønigsfeldt ('86)DEN1:04:41
  
 PB
47
Ørjan Kjeldsli
Ørjan Kjeldsli ('96)
NOR1:04:42
  
 PB
48
John Travers
John Travers ('91)
IRL1:04:43
  
 SB
49
Abdelhamid Zerrifi
Abdelhamid Zerrifi ('86)
FRA1:04:46
  
 PB
50
Steven Orlowski
Steven Orlowski ('97)
GER1:04:53
  
 PB
51
Eric Rüttimann
Eric Rüttimann ('92)
SUI1:04:54
  
 PB
52
Eoghan Totten
Eoghan Totten ('93)
IRL1:05:00
  
 PB
53
Nuno Lopes
Nuno Lopes ('87)
POR1:05:11
  
 SB
54
Geoffrey Le Dean
Geoffrey Le Dean ('88)
FRA1:05:12
  
 PB
55
Marc Roig
Marc Roig ('84)
ESP1:05:18
  
 PB
56
Eric Keogh
Eric Keogh ('90)
IRL1:05:19
  
 PB
57Frederik ErnstFrederik Ernst ('95)DEN1:05:26
  
 PB
58
John Börjesson
John Börjesson ('92)
SWE1:05:27
  
 PB
59
Moritz Beinlich
Moritz Beinlich ('96)
GER1:05:33
  
 SB
60
Conor Bradley
Conor Bradley ('87)
IRL1:05:36
  
 PB
61
Christian Kreienbühl
Christian Kreienbühl ('81)
SUI1:05:49
  
 SB
62
Anton Tishakin
Anton Tishakin 
RUS1:05:50
  
 PB
63
Jens Nerkamp
Jens Nerkamp ('89)
GER1:05:59
  
 SB
64
Roel Wijmenga
Roel Wijmenga ('92)
NED1:06:02
  
 PB
65
Alberto González
Alberto González ('80)
ESP1:06:02
  
 PB
66
Thomas Hayes
Thomas Hayes ('89)
IRL1:06:03
  
 SB
67
Duncan Perrillat
Duncan Perrillat ('93)
FRA1:06:10
  
 PB
68
Michael Kallenberg
Michael Kallenberg ('91)
GBR1:06:12
  
 PB
69Mark OlsenMark Olsen ('95)DEN1:06:12
  
 PB
70Morten GreenMorten Green ('87)DEN1:06:31
  
 PB
71
Joacim Lantz
Joacim Lantz ('91)
SWE1:06:35
  
 PB
72
Paul Graham
Paul Graham ('92)
GBR1:06:36
  
 PB
73
Brice Morisseau
Brice Morisseau ('91)
FRA1:06:37
  
 PB
74
Patrik Wägeli
Patrik Wägeli ('91)
SUI1:06:38
  
 SB
75
Aitor Mimenza
Aitor Mimenza ('91)
ESP1:06:39
  
 PB
76
Daan Reintjes
Daan Reintjes ('93)
NED1:06:44
  
 PB
77
T-Roy Brown
T-Roy Brown ('92)
USA1:06:45
  
 PB
78
Avelino Eusébio
Avelino Eusébio ('91)
POR1:06:45
  
 SB
79
Marcus Åberg
Marcus Åberg ('88)
SWE1:06:46
  
 SB
80
Einar Johan Melsom
Einar Johan Melsom ('99)
NOR1:06:50
  
 PB
81
Karl Darcy
Karl Darcy ('83)
GBR1:06:55
  
 PB
82
Cédric Labadens
Cédric Labadens ('88)
FRA1:07:01
  
 PB
83
Armin Flückiger
Armin Flückiger ('90)
SUI1:07:05
  
 PB
84
Daniel Feyisa
Daniel Feyisa 
ETH1:07:06
  
 PB
85
Daniel Cortés
Daniel Cortés ('95)
CHI1:07:11
  
 PB
86
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom ('77)
SWE1:07:19
  
 SB
87
Carles Montllor
Carles Montllor ('87)
ESP1:07:29
  
 
88
Waldir Ureta
Waldir Ureta ('82)
PER1:07:39
  
 SB
89
David Long
David Long ('95)
GBR1:07:48
  
 PB
90
Ben Fish
Ben Fish ('82)
GBR1:07:51
  
 SB
91
Timo Göhler
Timo Göhler ('90)
GER1:07:54
  
 SB
92
Asfaw Tensai
Asfaw Tensai ('79)
ETH1:08:09
  
 PB
93
Craig Ruddy
Craig Ruddy ('88)
GBR1:08:13
  
 SB
94Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)DEN1:08:17
  
 SB
95
Tommi Hytönen
Tommi Hytönen ('90)
FIN1:08:19
  
 SB
96
Detlef Knall
Detlef Knall ('96)
GER1:08:20
  
 PB
97
Albert Didriksen
Albert Didriksen ('96)
NOR1:08:20
  
 PB
98
Paul Rodgers
Paul Rodgers ('81)
GBR1:08:21
  
 PB
99
Sean Fontana
Sean Fontana ('90)
GBR1:08:23
  
 SB
100
Joel Aubeso
Joel Aubeso ('94)
ESP1:08:25
  
 PB
101
Fredrik Sætran
Fredrik Sætran ('93)
NOR1:08:26
  
 PB
102
Kristian Ulriksen
Kristian Ulriksen ('86)
NOR1:08:27
  
 SB
103
Johan Lantz
Johan Lantz ('89)
SWE1:08:29
  
 PB
104
Martin Öhman
Martin Öhman ('81)
SWE1:08:33
  
 PB
105
Jordi Alsina
Jordi Alsina ('78)
ESP1:08:33
  
 PB
106
Johan Caldeira
Johan Caldeira ('93)
POR1:08:34
  
 PB
107
Lee van Haeften
Lee van Haeften ('90)
IRL1:08:35
  
 PB
108
Hector Varona
Hector Varona ('92)
ESP1:08:35
  
 PB
109
Johan Fagerberg
Johan Fagerberg ('92)
SWE1:08:36
  
 SB
110Steffen FalchSteffen Falch ('89)DEN1:08:36
  
 PB
111
Xavi Tomasa
Xavi Tomasa ('86)
ESP1:08:37
  
 SB
112
Andreas Kempf
Andreas Kempf ('88)
SUI1:08:37
  
 SB
113
Cédric Lehmann
Cédric Lehmann ('95)
SUI1:08:44
  
 PB
114
Nils Spetz
Nils Spetz ('91)
SWE1:08:46
  
 SB
115
Tim-Niklas Schwippel
Tim-Niklas Schwippel ('95)
GER1:08:49
  
 PB
116
György Horváth
György Horváth ('85)
HUN1:08:50
  
 SB
117
Arnaud Renard
Arnaud Renard ('85)
BEL1:08:52
  
 PB
118
Corentin Le Roy
Corentin Le Roy ('91)
FRA1:08:54
  
 SB
119
Thomas Fremo
Thomas Fremo ('87)
NOR1:08:54
  
 SB
136
Elov Olsson
Elov Olsson ('89)
SWE1:09:58
  
 PB
156
Erik Lagerlöf
Erik Lagerlöf ('97)
SWE1:10:51
  
 PB
175Rasmus KrodalRasmus Krodal ('89)DEN1:11:39
  
 PB
188
Ted Armgren
Ted Armgren ('88)
SWE1:12:10
  
 SB
216
Martin Holm
Martin Holm ('84)
SWE1:12:59
  
 SB
244
Claes Bengtsson
Claes Bengtsson ('82)
SWE1:13:31
  
 SB
266Rasmus Fabech StormRasmus Fabech Storm ('94)DEN1:14:19
  
 SB
340Laust BengtsenLaust Bengtsen ('74)DEN1:15:51
  
 SB
357Stefan Mølgaard DallStefan Mølgaard Dall ('92)DEN1:16:17
  
 PB
371Mark SchüttMark Schütt DEN1:16:44
  
 PB
492
Andreas Åkesson
Andreas Åkesson ('87)
SWE1:18:42
  
 SB
657
Michael Refors
Michael Refors ('91)
SWE1:20:30
  
 SB
666
Anders Szalkai
Anders Szalkai ('70)
SWE1:20:39
  
 SB
802
Tomas Kobayashi
Tomas Kobayashi ('65)
SWE1:22:06
  
 PB
K Halvmarathon    

Finale A

Finale
1
Ashete Bekele
Ashete Bekele ('88)
ETH1:06:37
  
 PB
2
Asnakech Awoke
Asnakech Awoke ('95)
ETH1:07:04
  
 PB
3
Dorcas Kimeli
Dorcas Kimeli ('97)
KEN1:07:10
  
 PB
4
Roza Dereje
Roza Dereje ('97)
ETH1:08:38
  
 SB
5
Charlotte Arter
Charlotte Arter ('91)
GBR1:10:01
  
 SB
6
Alina Reh
Alina Reh ('97)
GER1:10:08
  
 SB
7
Rachel Chebet
Rachel Chebet 
KEN1:10:13
  
 PB
8
Deborah Schöneborn
Deborah Schöneborn ('94)
GER1:11:37
  
 PB
9
Rabea Schöneborn
Rabea Schöneborn ('94)
GER1:11:40
  
 PB
10
Miriam Dattke
Miriam Dattke ('98)
GER1:11:40
  
 PB
11
Fionnuala McCormack
Fionnuala McCormack ('84)
IRL1:11:41
  
 SB
12
Carolina Wikström
Carolina Wikström ('93)
SWE1:11:44
  
 PB
13
Samantha Harrison
Samantha Harrison ('95)
GBR1:11:44
  
 PB
14
Laura Hottenrott
Laura Hottenrott ('92)
GER1:11:56
  
 PB
15
Mekdes Woldu
Mekdes Woldu ('92)
ERI1:11:57
  
 PB
16
AnnMarie McGlynn
AnnMarie McGlynn ('80)
IRL1:12:13
  
 SB
17
Tracy Barlow
Tracy Barlow ('85)
GBR1:12:14
  
 PB
18
Marie Bouchard
Marie Bouchard ('93)
FRA1:12:19
  
 PB
19Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen DEN1:12:29
  
DUR-20 PB
20
Clara Evans
Clara Evans ('93)
GBR1:12:30
  
 PB
21
Domenika Mayer
Domenika Mayer ('90)
GER1:13:10
  
 PB
22
Pernilla Epland
Pernilla Epland ('90)
NOR1:13:12
  
 PB
23
Laura Mendez
Laura Mendez ('88)
ESP1:13:19
  
 PB
24
Vienna Søyland Dahle
Vienna Søyland Dahle ('92)
NOR1:13:20
  
 PB
25
Alice Finot
Alice Finot ('91)
FRA1:13:26
  
 PB
26
Thea Heim
Thea Heim ('92)
GER1:13:26
  
 PB
27
Gema Barrachina
Gema Barrachina ('86)
ESP1:13:33
  
 PB
28
Diana Martín
Diana Martín ('81)
ESP1:14:00
  
 SB
29
Jenny Spink
Jenny Spink ('81)
GBR1:14:11
  
 SB
30
Fanny Pruvost
Fanny Pruvost ('79)
FRA1:14:24
  
 SB
31
Dani Nimmock
Dani Nimmock ('90)
GBR1:14:47
  
 SB
32
Mayada Al-Sayad
Mayada Al-Sayad ('92)
PLE1:14:51
  
NR PB
33
Fionnuala Ross
Fionnuala Ross ('90)
IRL1:14:58
  
 SB
34
Josina Papenfuß
Josina Papenfuß 
GER1:15:22
  
 PB
35
Marcela Joglová
Marcela Joglová ('87)
CZE1:15:31
  
 PB
36
Johanna Bäcklund
Johanna Bäcklund ('85)
SWE1:15:45
  
 SB
37
Melanie Doutart
Melanie Doutart ('89)
FRA1:15:48
  
 SB
38Karen EhrenreichKaren Ehrenreich ('84)DEN1:15:51
  
 SB
39
Cecilia Norrbom
Cecilia Norrbom ('88)
SWE1:15:54
  
 SB
40
Michèle Gantner
Michèle Gantner ('89)
SUI1:16:10
  
 SB
41
Charlotte Andersson
Charlotte Andersson ('85)
SWE1:16:21
  
 PB
42
Vera Nunes
Vera Nunes ('80)
POR1:16:25
  
 SB
43
Glória Privilétzio
Glória Privilétzio ('88)
GRE1:16:25
  
 PB
44
Barbara Sanchez
Barbara Sanchez ('81)
IRL1:16:31
  
 SB
45
Marta Castroviejo
Marta Castroviejo ('92)
ESP1:16:47
  
 PB
46
Johanna Eriksson
Johanna Eriksson ('81)
SWE1:17:00
  
 SB
47
Eli Gordón
Eli Gordón ('86)
ESP1:17:14
  
 PB
48
Yngvild Kaspersen
Yngvild Kaspersen ('95)
NOR1:17:27
  
 SB
49
Hanne Mjøen Maridal
Hanne Mjøen Maridal ('96)
NOR1:17:34
  
 SB
50
Andrea Meier
Andrea Meier ('93)
SUI1:17:57
  
 SB
51
Ilona Marhele
Ilona Marhele ('86)
LAT1:17:58
  
 SB
52
Romana Komarňanská
Romana Komarňanská ('90)
SVK1:18:04
  
 PB
53
Elín Edda Sigurðardóttir
Elín Edda Sigurðardóttir ('89)
ISL1:18:05
  
 PB
54
Zuzana Durcová
Zuzana Durcová ('96)
SVK1:18:13
  
 PB
55
Zsanett Móczó
Zsanett Móczó ('85)
HUN1:18:19
  
 PB
56
Hilde Aders
Hilde Aders ('91)
NOR1:18:42
  
 SB
57
Rosemary Jennings-Maun
Rosemary Jennings-Maun 
GBR1:18:44
  
 PB
58
Lucy Niemz
Lucy Niemz ('86)
GBR1:18:47
  
 PB
59
Aude Salord
Aude Salord ('88)
FRA1:19:07
  
 SB
60
Yolanda Martín
Yolanda Martín ('93)
ESP1:19:17
  
 PB
61
Lara Gómez
Lara Gómez ('97)
ESP1:19:34
  
 PB
62
Catherine Whoriskey
Catherine Whoriskey ('86)
IRL1:19:55
  
 SB
66
Malin Strand
Malin Strand ('93)
SWE1:20:54
  
 SB
141
Anna-Karin Wikström
Anna-Karin Wikström ('65)
SWE1:29:25
  
 PB
152
Isabell Svensson
Isabell Svensson ('88)
SWE1:30:09
  
 SB
235Johanne PrisakJohanne Prisak ('92)DEN1:37:08
  
 SB

Seneste resultater

1.7AabenraaSommer kast Aabenraa
29.6Skiveskivekast 5-22
28.6VejleVejle Kast
24‐26.6AalborgDM Senior
24.6BallerupFredagskast
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix