Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Vejle: Vejle Ådal ½-maraton 27.10.2019
10 km og 5 km

M 5 km    

Finale A

Finale
1Jacob Rudjord TherkildsenJacob Rudjord Therkildsen ('91)Aarhus Fremad15:50
  
 PB
2Max BoderskovMax Boderskov ('87)Aarhus 190015:53
  
 
M 10 km    

Finale A

Finale
1Emil AarestrupEmil Aarestrup ('95)AGF Atletik32:49
  
 SB
2Rasmus Elnegaard StormRasmus Elnegaard Storm ('94)Odense Atletik 32:56
  
 PB
3Henrik Strange BrokHenrik Strange Brok ('89)VEXA HLM Running33:09
  
 SB
4Mads Sloth MortensenMads Sloth Mortensen ('98)Esbjerg Tri33:20
  
 =PB
5Jacobus RiisJacobus Riis 34:38
  
 PB
6Søren MøbergSøren Møberg 34:48
  
 PB
7Morten Nyrup JensenMorten Nyrup Jensen ('72)Aarhus Fremad34:51
  
 SB
8Henrik Bank OlesenHenrik Bank Olesen ('90)Aarhus 190035:59
  
 PB
9Flemming KrabbenhoftFlemming Krabbenhoft ('75)Aarhus Fremad36:11
  
 PB
10Johnny Bach SimonsenJohnny Bach Simonsen ('88)Atletica36:14
  
 PB
11Mikkel AndresenMikkel Andresen RUNAAR36:57
  
 PB
12Jakob VintherJakob Vinther ('87)37:26
  
 PB
13Stig BrøndumStig Brøndum ('87)VEXA HLM Running37:28
  
 PB
14Kenni ChristensenKenni Christensen ('89)37:29
  
 PB
15Claus MathiasenClaus Mathiasen ('72)Otterup Løberne37:36
  
 
M Halvmaraton    

Finale A

Finale
1Christian Østergaard JørgensenChristian Østergaard Jørgensen ('86)Esbjerg AM1:08:52
  
 PB
2Christian StounbergChristian Stounberg ('95)AGF Atletik1:09:16
  
 PB
3Jonas FusagerJonas Fusager ('81)RUNAAR1:10:28
  
 PB
4Thorkild SundstrupThorkild Sundstrup ('80)Aarhus Fremad1:11:20
  
 
5Andreas OlsenAndreas Olsen ('99)Hjørring Atletik1:14:00
  
 PB
6Henrik AndersenHenrik Andersen ('85)Esbjerg AM1:14:22
  
 SB
7Rasmus Buhl AndersenRasmus Buhl Andersen ('83)1:14:34
  
 PB
8Kristian FastKristian Fast ('87)1:15:20
  
 
9Henrik AalingHenrik Aaling ('83)Herning LK1:16:12
  
 SB
10Hans-Henrik SchmidtHans-Henrik Schmidt ('74)Esbjerg AM1:16:16
  
 SB
11Brian SchmidtBrian Schmidt ('75)Næsby IF / USA1:16:18
  
 SB
12Søren Nørregaard ClemmensenSøren Nørregaard Clemmensen Aarhus Fremad1:17:08
  
 PB
13Rasmus MouridsenRasmus Mouridsen ('97)Esbjerg AM1:17:14
  
 PB
14Michael VernerMichael Verner ('82)Vejle IF1:17:24
  
 PB
15Peter BallePeter Balle ('77)Næsby IF1:18:13
  
 SB
16Klaus BundgaardKlaus Bundgaard 1:18:39
  
 PB
17Rune Mcleod WintherRune Mcleod Winther ('80)VEXA HLM Running1:19:00
  
 PB
18Casper JensbyCasper Jensby ('86)1:19:11
  
 PB
19Christian Maretti NicolaisenChristian Maretti Nicolaisen Kolding Motion1:19:12
  
 PB
20Torben BrerndholdtTorben Brerndholdt 1:19:48
  
 PB
21Mads VittrupMads Vittrup ('84)Atletica1:20:20
  
 PB
22Julian PetersenJulian Petersen ('69)Sparta1:20:24
  
 PB
23Jakob Worm BisfortJakob Worm Bisfort ('80)AGF Atletik1:20:34
  
 PB
24Michael HansenMichael Hansen ('74)Sparta1:21:00
  
 SB
25Thomas MikkelsenThomas Mikkelsen 1:21:06
  
 PB
26Leon BurkeLeon Burke 1:21:07
  
 PB
27Lars BrixLars Brix ('67)SAK771:21:54
  
 PB
28Martin HygumMartin Hygum ('65)MM Assens1:22:29
  
 PB
29Toke Seir NovakToke Seir Novak 1:22:34
  
 PB
30Mads NyrupMads Nyrup ('94)1:22:38
  
 PB
32Henrik HolmHenrik Holm ('74)Amager AC1:23:21
  
 PB
33Mads Birk PetersenMads Birk Petersen Aabenraa IG 1:23:22
  
 PB
34Morten WestergaardMorten Westergaard ('79)Aarhus 19001:23:33
  
 
35Mads MondrupMads Mondrup 1:23:38
  
 PB
36Allan StrandAllan Strand ('68)Aarhus 19001:23:44
  
 SB
37Thomas Munk-AndersenThomas Munk-Andersen 1:23:48
  
 PB
38Morten Holck JørgensenMorten Holck Jørgensen ('79)Aarhus 19001:23:50
  
 PB
K 5 km    

Finale A

Finale
1Helene SvaneHelene Svane ('91)Aarhus Fremad17:16
  
 SB
2Frederikke Kjær PedersenFrederikke Kjær Pedersen ('95)Fredericia Tri19:49
  
 PB
3Amanda Paaske FrederiksenAmanda Paaske Frederiksen ('07)Kolding KFUM 20:09
  
 =PB
4Caroline StrandbygaardCaroline Strandbygaard ('07)Esbjerg AM20:27
  
 
5Anne NordbyAnne Nordby ('91)Esbjerg AM21:11
  
 PB
K 10 km    

Finale A

Finale
1Karen EhrenreichKaren Ehrenreich ('84)Aarhus 190034:36
  
 PB
2Lea TybirkLea Tybirk ('89)Aarhus Fremad37:31
  
 PB
3Emilie LarsenEmilie Larsen ('97)AGF Atletik42:02
  
 PB
4Anne SvanvigAnne Svanvig ('96)AGF Atletik43:19
  
 PB
5Katharina HansenKatharina Hansen RUNAAR43:28
  
 PB
6Claudia FreitagClaudia Freitag 43:33
  
 PB
K Halvmarathon    

Finale A

Finale
1Benedikte Nyholm BangsgaardBenedikte Nyholm Bangsgaard ('96)AGF Atletik1:24:46
  
 
2Tanja Vinther-BjergTanja Vinther-Bjerg ('79)Fredericia Tri1:28:14
  
 
3Sarah DresselSarah Dressel 1:29:46
  
 PB
4Stephanie LauritsenStephanie Lauritsen ('90)1:30:39
  
 SB
5Daniella Guldhammer NielsenDaniella Guldhammer Nielsen ('92)1:30:46
  
 PB
6Katrine B H ThomsenKatrine B H Thomsen ('84)Aarhus Fremad1:31:20
  
 SB
7Ninna HennebergNinna Henneberg ('83)Kolding Motion1:32:18
  
 PB
8Pernille RadstedPernille Radsted ('68)Vejle IF1:32:39
  
 PB
9Sofie Venborg EriksenSofie Venborg Eriksen ('93)1:33:21
  
 PB
10Karin Rebbe PedersenKarin Rebbe Pedersen Otterup Løberne1:34:12
  
 PB
11Mia Buhl PovlsenMia Buhl Povlsen Aarhus 1900 Tri1:35:31
  
 PB
12Jeanette LindevangJeanette Lindevang ('86)Langeskov LM1:35:57
  
 PB
13Miriam WietzMiriam Wietz ('90)1:36:09
  
 PB
14Christina GrambowChristina Grambow 1:36:24
  
 PB
15Maria KorsholmMaria Korsholm ('82)1:36:49
  
 PB
16Karina LøbnerKarina Løbner 1:37:18
  
 PB

Seneste resultater

17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten
22.11RandersInternt Freja Nålestævne
22.11AalborgAalborg Indoor I
19.11RandersStangspring med musik
18.11HelsingørNordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11AarhusCRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11RandersStangspring med musik
11.11KøbenhavnSpartas 125 års Jubilæumsløb
4.11SorøPhønix Open
4.11RandersRegionsfinale Vest
3.11RandersStangspring med musik
28.10SilkeborgKastestævne
28.10AalborgRegionsstævne Nordjylland
28.10ViborgVexa HLM Running - Sidste chance!
22.10KøbenhavnCRAFT Løbe Cup 1
13.10EsbjergKastedag Esbjerg
11.10HerlevSommerafslutningsstævne
11.10HelsingørAfslutning for børneholdene
7.10SæbySæby open - Diskoskast
7.10LyngbyAlt-muligt-kamp - Klubstævne
7.10RandersNåle- og Regionsstævne