Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Aarhus: 1900 Halvmarathon og Kvartmarathon 28.9.2019
Vælg mænd discipliner
Halvmaraton
Vælg kvinder discipliner
Halvmaraton
Väg
M Halvmaraton
Finale A
Finale
1
Jakob Dybdal Abrahamsen
Jakob Dybdal Abrahamsen ('94)
94
Aarhus 1900
1:09:14
PB
2
Jens Emil Sloth Nielsen
Jens Emil Sloth Nielsen ('98)
98
1:10:25
PB
3
Ulrik Heitmann
Ulrik Heitmann ('84)
84
Aarhus 1900
1:10:40
SB
4
Robin Lenz Ostenfeldt
Robin Lenz Ostenfeldt ('99)
99
SAK77
1:13:51
PB
5
Tor Toftgaard Madsen
Tor Toftgaard Madsen
1:15:54
PB
6
Rasmus Kirketerp Carlsen
Rasmus Kirketerp Carlsen ('92)
92
Aarhus 1900 Tri
1:17:41
PB
7
Henrik Hahn
Henrik Hahn ('85)
85
1:17:44
8
Mark Wermuth
Mark Wermuth ('84)
84
RUNAAR
1:18:29
PB
9
Jeppe Torp Hey
Jeppe Torp Hey
1:18:29
PB
10
Hans-Henrik Damgaard
Hans-Henrik Damgaard ('79)
79
AGF Atletik
1:18:47
PB
11
Jens Søndergaard Jensen
Jens Søndergaard Jensen ('86)
86
AGF Atletik
1:18:50
SB
12
Klaus Christensen
Klaus Christensen ('93)
93
RUNAAR
1:19:49
13
Michael Dunvald
Michael Dunvald ('88)
88
Aarhus 1900
1:20:02
SB
14
David Smedegård Bonde
David Smedegård Bonde ('89)
89
1:20:04
PB
15
Anders Bøtker Larsen
Anders Bøtker Larsen ('93)
93
1:20:08
PB
16
Ricki Kristensen
Ricki Kristensen ('86)
86
RUNAAR
1:20:09
17
Jakob Worm Bisfort
Jakob Worm Bisfort ('80)
80
AGF Atletik
1:20:40
PB
18
Jakob Riis
Jakob Riis ('82)
82
Aarhus 1900
1:20:41
19
Kristian Hedegaard
Kristian Hedegaard ('65)
65
1:21:13
PB
20
Morten Westergaard
Morten Westergaard ('79)
79
Aarhus 1900
1:21:32
PB
21
Laust Bengtsen
Laust Bengtsen ('74)
74
Aarhus 1900
1:21:33
22
Yrjö Kivimäki
Yrjö Kivimäki
/ FIN
1:21:45
PB
23
Tobias Varneskov
Tobias Varneskov
1:21:47
PB
24
Peter Hoe
Peter Hoe ('70)
70
Randers Freja
1:21:50
PB
25
Kenneth Holm Petersen
Kenneth Holm Petersen ('82)
82
Aarhus 1900
1:22:07
PB
26
Jakob Nørremark
Jakob Nørremark ('95)
95
Aarhus Fremad
1:22:13
PB
27
Jacob Rudjord Therkildsen
Jacob Rudjord Therkildsen ('91)
91
Aarhus Fremad
1:22:25
PB
28
Mathias Lundkvist
Mathias Lundkvist ('93)
93
Frederiksberg IF
1:22:41
PB
29
Casper Christoffer Lemche
Casper Christoffer Lemche ('95)
95
Aarhus Fremad
1:23:45
PB
30
Lukas-William Kebbel
Lukas-William Kebbel
1:23:55
PB
31
Thien Vinh Luong
Thien Vinh Luong ('91)
91
Aarhus Fremad
1:24:02
32
Ryan Sangill
Ryan Sangill
SMT Silkeborg
1:24:00
PB
33
Kasper Arnholtz Larsen
Kasper Arnholtz Larsen ('90)
90
Aarhus Fremad
1:24:03
PB
K Halvmarathon
Finale A
Finale
1
Malene Leth Bjørn
Malene Leth Bjørn
1:18:22
PB
2
Lea Tybirk
Lea Tybirk ('89)
89
Aarhus Fremad
1:22:25
PB
3
Benedikte Nyholm Bangsgaard
Benedikte Nyholm Bangsgaard ('96)
96
AGF Atletik
1:25:03
4
Najaaraq Lund
Najaaraq Lund ('79)
79
Aarhus Fremad
1:28:02
PB
5
Helle Bønsøe Nielsen
Helle Bønsøe Nielsen ('80)
80
1:29:51
SB
6
Marie Brink Rasmussen
Marie Brink Rasmussen ('93)
93
Aarhus 1900
1:31:56
PB
7
Kristine Udengaard Jensen
Kristine Udengaard Jensen
1:32:55
PB
8
Line Røjkjær Rasmussen
Line Røjkjær Rasmussen ('93)
93
AGF Atletik
1:32:55
9
Julie Overgaard Poulsen
Julie Overgaard Poulsen ('92)
92
1:34:12
PB
10
Silja Hansen
Silja Hansen ('87)
87
1:34:39
11
Evelyne Namanda
Evelyne Namanda ('83)
83
Aarhus 1900
1:36:13
PB
K 10.55 km
Finale A
Finale
1
Cathy Liu
Cathy Liu ('89)
89
41:08
2
Katt Grasberger
Katt Grasberger ('96)
96
Aarhus 1900
41:53
3
Maibritt Munk
Maibritt Munk ('96)
96
Aarhus 1900
43:49
Head to head
×
Seneste resultater
21.4
Skanderborg
Klubstævne
17.4
Greve
Klubkastestævne
16.4
Haderslev
Løbestævne
16.4
Ballerup
Kastestævne 2
13.4
Ballerup
Ballerup Spring Walk
13.4
Viborg
50km & 100km
13.4
Viborg
DM 100K
7.4
Lyngby
Klubstævne
7.4
Charlottenlund
Strandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4
Hvidovre
Inde KM Hvidovre AM
6.4
Silkeborg
Tunge kast i Silkeborg
6.4
Haderslev
Hif 5000m forårsløb
2.4
Ballerup
Kastestævne 1
30.3
Silkeborg
Påskekastestævne
28.3
Aabenraa
Langfredag kastemangekamp
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive