Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Malmö/A SWE: Pallasspelen 30‐31.1.2016 Inde
Atleticum

M 60 m    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Odain Rose
Odain Rose ('92)
SWE6.68
  
 SB
2Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)DEN6.75
  
 SB
3
Sulayman Bah
Sulayman Bah ('86)
SWE6.78
  
 SB
4
Michael Rosenberg
Michael Rosenberg ('90)
NOR6.80
  
 
5
Emmanuel Dawlson
Emmanuel Dawlson ('92)
SWE6.90
  
 
6
David Sennung
David Sennung ('91)
SWE6.92
  
 SB
7
Gustav Kjell
Gustav Kjell ('96)
SWE6.94
  
 =SB
Finale B
30.1.
30.1.
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN6.91
  
 PB
2Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN6.95
  
 PB
3
Austin Hamilton
Austin Hamilton ('97)
SWE6.95
  
 =SB
Indledende heats30.1.
Indledende 1
30.1.
30.1.
1
Odain Rose
Odain Rose ('92)
SWE6.81
  
 SB
2Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN6.97
  
 =PB
Indledende 2
30.1.
30.1.
1Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)DEN6.91
  
 
2
David Sennung
David Sennung ('91)
SWE6.93
  
 SB
3
Philip Nilsson
Philip Nilsson ('95)
SWE6.96
  
 PB
4
Austin Hamilton
Austin Hamilton ('97)
SWE7.03
  
 
Indledende 3
30.1.
30.1.
1
Emmanuel Dawlson
Emmanuel Dawlson ('92)
SWE6.83
  
 PB
2
Tony Darkwah
Tony Darkwah ('86)
SWE6.91
  
 SB
3
Adam Denguir
Adam Denguir ('94)
SWE6.98
  
 SB
Indledende 4
30.1.
30.1.
1
Sulayman Bah
Sulayman Bah ('86)
SWE6.81
  
 SB
Indledende 5
30.1.
30.1.
1
Gustav Kjell
Gustav Kjell ('96)
SWE6.94
  
 SB
2Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN6.99
  
 PB
Indledende 6
30.1.
30.1.
1
Michael Rosenberg
Michael Rosenberg ('90)
NOR6.85
  
 
M 200 m    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1
Marcus Tornée
Marcus Tornée ('98)
SWE21.88
  
 PB
2
Austin Hamilton
Austin Hamilton ('97)
SWE21.89
  
 PB
Finale B
31.1.
31.1.
1
Emmanuel Dawlson
Emmanuel Dawlson ('92)
SWE22.02
  
 PB
2
Dennis Karanda
Dennis Karanda ('89)
SWE22.11
  
 SB
M 800 m    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)DEN1:52.38
  
 PB
2
Mattias Ohlsson
Mattias Ohlsson ('94)
SWE1:53.55
  
 PB
M 60 m hæk    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1
Amir Shaker
Amir Shaker ('89)
IRQ7.92
  
 
2
Marvin Tay
Marvin Tay ('90)
SWE7.94
  
 SB
3
Anton Levin
Anton Levin ('92)
SWE8.04
  
 =SB
4
Charles Mitala
Charles Mitala ('96)
SWE8.41
  
 
Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN DNF
  
 
Indledende heats31.1.
Indledende 1
31.1.
31.1.
1
Amir Shaker
Amir Shaker ('89)
IRQ7.97
  
 
2
Marvin Tay
Marvin Tay ('90)
SWE7.99
  
 SB
3Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN8.02
  
 SB
4
Anton Levin
Anton Levin ('92)
SWE8.11
  
 
5
Charles Mitala
Charles Mitala ('96)
SWE8.30
  
 
M Højdespring    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1
Mutaz Essa Barshim
Mutaz Essa Barshim ('91)
QAT2.34
  
 SB
 
2.14 SB
  O
2.20 SB
  O
2.25 SB
 XO
2.30 SB
  O
2.34 WL SB
 XO
2.38
XXX
  
2
Hamdi Mahamat Alamine Saleh
Hamdi Mahamat Alamine Saleh ('97)
QAT2.17
  
 PB
3
Emil Svensson
Emil Svensson ('89)
SWE2.14
  
 SB
4Janick KlausenJanick Klausen ('93)DEN2.14
  
 SB
5
Philip Frifelt Lundqvist
Philip Frifelt Lundqvist ('89)
SWE2.08
  
 SB
6
Muamer Aissa Barshim
Muamer Aissa Barshim ('94)
QAT2.08
  
 SB
7
Fredrick Ekholm
Fredrick Ekholm ('94)
SWE2.05
  
 SB
M Stangspring    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Carl Sténson
Carl Sténson ('93)
SWE5.20
  
 
1
Per Magne Florvaag
Per Magne Florvaag ('93)
NOR5.20
  
 SB
3
Erik Thorstensson
Erik Thorstensson ('89)
SWE5.20
  
 SB
4Mikkel M. NielsenMikkel M. Nielsen ('88)DEN5.20
  
 SB
5
Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson ('88)
SWE5.10
  
 SB
6
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR5.00
  
 SB
7
David Kappelin
David Kappelin ('95)
SWE4.80
  
 SB
8
Esa Hiltunen
Esa Hiltunen ('96)
SWE4.60
  
 SB
9
Fredrik Weiseth
Fredrik Weiseth ('94)
NOR4.50
  
 
10
Carl Ivarsson
Carl Ivarsson ('96)
SWE4.50
  
 SB
M Længdespring    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1
Andreas Otterling
Andreas Otterling ('86)
SWE7.79
  
 SB
 
7.79 SB7.727.76  X  X7.59  
2
Thobias Nilsson Montler
Thobias Nilsson Montler ('96)
SWE7.67
  
 SB
3Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN7.27
  
 SB
4
Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund ('96)
NOR7.25
  
 SB
5Jannick HansenJannick Hansen ('92)DEN7.02
  
 SB
6
Fredrick Ekholm
Fredrick Ekholm ('94)
SWE7.00
  
 SB
7
Elias Martinsson
Elias Martinsson ('97)
SWE6.98
  
 SB
M Trespring    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Vetle Utsi Onstad
Vetle Utsi Onstad ('87)
NOR15.46
  
 SB
2Péter UngváriPéter Ungvári ('85)HUN14.34
  
 SB
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1
Jonas Meyer
Jonas Meyer ('90)
SWE17.46
  
 
2
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE17.33
  
 PB
3Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)DEN17.13
  
 SB
K 60 m    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1Erica JarderErica Jarder ('86)SWE7.51
  
 SB
2
Khaddi Sagnia
Khaddi Sagnia ('94)
SWE7.52
  
 SB
3Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN7.64
  
 SB
4Annelouise Villum JensenAnnelouise Villum Jensen ('96)DEN7.77
  
 SB
5
Adriana Janic
Adriana Janic ('96)
SWE7.83
  
 
6Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)DEN7.85
  
 
Indledende heats30.1.
Indledende 1
30.1.
30.1.
1
Khaddi Sagnia
Khaddi Sagnia ('94)
SWE7.56
  
 SB
2Annelouise Villum JensenAnnelouise Villum Jensen ('96)DEN7.79
  
 SB
3
Pernilla Tornemark
Pernilla Tornemark ('85)
SWE7.85
  
 SB
Indledende 2
30.1.
30.1.
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN7.72
  
 SB
2
Marie Sönnerfors
Marie Sönnerfors ('93)
SWE7.79
  
 PB
Indledende 3
30.1.
30.1.
1Erica JarderErica Jarder ('86)SWE7.56
  
 SB
2
Adriana Janic
Adriana Janic ('96)
SWE7.75
  
 SB
3Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)DEN7.84
  
 PB
K 200 m    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1
Irene Ekelund
Irene Ekelund ('97)
SWE24.05
  
 SB
2
Moa Hjelmer
Moa Hjelmer ('90)
SWE24.18
  
 SB
3
Maria Gustafsson
Maria Gustafsson ('88)
SWE24.79
  
 SB
Finale B
31.1.
31.1.
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN24.40
  
 PB
Finale C
31.1.
31.1.
1
Lynette Morgan
Lynette Morgan ('91)
SWE24.60
  
 PB
2
Elin Westerlund
Elin Westerlund ('90)
SWE24.78
  
 PB
3
Linnea Killander
Linnea Killander ('93)
SWE25.01
  
 
K 400 m    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Josefin Magnusson
Josefin Magnusson ('89)
SWE55.33
  
 SB
2
Elin Moraiti
Elin Moraiti ('91)
SWE55.45
  
 SB
3Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)DEN55.47
  
 PB
K 800 m    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:13.66
  
 SB
2Helene Holm GottliebHelene Holm Gottlieb ('98)DEN2:14.18
  
 PB
3Josefine RytterJosefine Rytter ('94)DEN2:15.50
  
 SB
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1
Elin Westerlund
Elin Westerlund ('90)
SWE8.49
  
 SB
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN8.51
  
 =PB
3
Estelle Montler
Estelle Montler ('91)
SWE8.64
  
 
4Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)DEN8.64
  
 
5
Malin Eriksson
Malin Eriksson ('91)
SWE8.65
  
 
6
Hanna Palmqvist
Hanna Palmqvist ('96)
SWE8.72
  
 =SB
7
Lene Secher Myrmel
Lene Secher Myrmel ('86)
NOR8.74
  
 =SB
Indledende heats31.1.
Indledende 1
31.1.
31.1.
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN8.55
  
 
2
Malin Eriksson
Malin Eriksson ('91)
SWE8.60
  
 SB
3
Johanna Carlsson
Johanna Carlsson ('94)
SWE8.84
  
 PB
Indledende 2
31.1.
31.1.
1
Elin Westerlund
Elin Westerlund ('90)
SWE8.56
  
 SB
2
Estelle Montler
Estelle Montler ('91)
SWE8.63
  
 PB
3
Lene Secher Myrmel
Lene Secher Myrmel ('86)
NOR8.74
  
 SB
Indledende 3
31.1.
31.1.
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)DEN8.61
  
 PB
2
Hanna Palmqvist
Hanna Palmqvist ('96)
SWE8.72
  
 SB
3Marie Caroline VermundMarie Caroline Vermund ('95)DEN8.73
  
 
4
Adriana Janic
Adriana Janic ('96)
SWE8.84
  
 SB
K Højdespring    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Ellen Björklund
Ellen Björklund ('90)
SWE1.77
  
 =SB
2
Beatriz Ferrando
Beatriz Ferrando ('86)
ESP1.74
  
 SB
3
Vendela von Corswant
Vendela von Corswant ('93)
SWE1.74
  
 SB
4
Madeleine Serenhov
Madeleine Serenhov ('91)
SWE1.71
  
 SB
5Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)DEN1.71
  
 SB
K Stangspring    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Lene Retzius
Lene Retzius ('96)
NOR4.20
  
 PB
2
Klara Mattsson
Klara Mattsson ('97)
SWE4.10
  
 PB
3
Hanna Jansson
Hanna Jansson ('95)
SWE3.90
  
 SB
4Iben Høgh-PedersenIben Høgh-Pedersen ('90)DEN3.80
  
 SB
4Line Renée JensenLine Renée Jensen ('92)DEN3.80
  
 SB
6
Fanny Berglund
Fanny Berglund ('88)
SWE3.80
  
 SB
7
Annika Jönsson
Annika Jönsson ('96)
SWE3.80
  
 SB
8
Sara Eriksson
Sara Eriksson ('91)
SWE3.70
  
 SB
9
Sara Cannmo
Sara Cannmo ('96)
SWE3.60
  
 SB
9
Amanda Gabrielsson
Amanda Gabrielsson ('96)
SWE3.60
  
 SB
11
Megan Berg Nobeus
Megan Berg Nobeus 
SWE3.50
  
 SB
11
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
SWE3.50
  
 
K Længdespring    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1
Khaddi Sagnia
Khaddi Sagnia ('94)
SWE6.61
  
 SB
 
6.44 SB  X6.61 SB  X6.43  X  
2
Malin Marmbrandt
Malin Marmbrandt ('85)
SWE6.21
  
 
3Laura TølløseLaura Tølløse ('97)DEN5.96
  
 PB
4
Thilda Särnevång
Thilda Särnevång ('96)
SWE5.68
  
 
5
Mari Klaup
Mari Klaup ('90)
EST5.62
  
 SB
K Trespring     
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Malin Marmbrandt
Malin Marmbrandt ('85)
SWE12.90
  
 PB
2
Nellie Mårtensson
Nellie Mårtensson ('95)
SWE12.31
  
 PB
3
Thilda Särnevång
Thilda Särnevång ('96)
SWE12.04
  
 SB
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90)DEN16.50
  
 SB
 
16.50 SB15.9215.7615.52  X  X  
2Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN14.70
  
 SB
3Marie AagaardMarie Aagaard ('96)DEN13.35
  
 PB
D19 60 m    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Marcus Tornée
Marcus Tornée ('98)
SWE6.86
  
 PB
2Albert RanningAlbert Ranning ('98)DEN6.97
  
 PB
Indledende heats30.1.
Indledende 2
30.1.
30.1.
1
Marcus Tornée
Marcus Tornée ('98)
SWE6.91
  
 PB
D19 60 m hæk 99.1 cm    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1
Elias Martinsson
Elias Martinsson ('97)
SWE8.04
  
 PB
2Mathias MørkMathias Mørk ('97)DEN8.13
  
 PB
3
Viktor Bondesson
Viktor Bondesson ('98)
SWE8.50
  
 
D19 Højdespring    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1
Simon Larsson
Simon Larsson ('98)
SWE2.01
  
 
D19 Længdespring    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1
Jonatan Åsman
Jonatan Åsman ('98)
SWE7.12
  
 PB
2Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)DEN7.07
  
 PB
D19 Kuglestød 6.0 kg    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR19.34
  
 
2
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE19.23
  
 PB
P19 60 m    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Lisa Warfvinge
Lisa Warfvinge ('98)
SWE7.68
  
 
2
Hanna Hoff
Hanna Hoff ('97)
SWE7.69
  
 SB
3
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
SWE7.71
  
 
Indledende heats30.1.
Indledende 1
30.1.
30.1.
1
Hanna Hoff
Hanna Hoff ('97)
SWE7.74
  
 
Indledende 2
30.1.
30.1.
1
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
SWE7.68
  
 PB
2
Lisa Warfvinge
Lisa Warfvinge ('98)
SWE7.74
  
 
P19 200 m    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
SWE24.82
  
 PB
P19 Højdespring    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Louise Estberg
Louise Estberg ('98)
SWE1.71
  
 PB
D17 60 m hæk 91.4 cm, 8.9 m    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE8.06
  
 PB
2
Robin Gustavsson
Robin Gustavsson 
SWE8.14
  
 
Indledende heats31.1.
Indledende 1
31.1.
31.1.
1
Robin Gustavsson
Robin Gustavsson 
SWE8.08
  
 PB
2
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE8.09
  
 =PB
P17 Højdespring    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Erika Wärff
Erika Wärff 
SWE1.78
  
 PB
2
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
SWE1.69
  
 PB
P17 Stangspring    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
SWE3.50
  
 
2
Gabriella Jönsson
Gabriella Jönsson ('01)
SWE3.50
  
 PB
3
Frida Bergvall
Frida Bergvall ('99)
SWE3.50
  
 SB
4
Megan Berg Nobeus
Megan Berg Nobeus 
SWE3.50
  
 =SB
P17 Trespring     
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Julia Olander
Julia Olander ('99)
SWE12.03
  
 PB
P17 Kuglestød 3.0 kg    
Inde 31.1.

Finale A

Finale
Inde 31.1.
1Thea JensenThea Jensen ('99)DEN14.68
  
 SB
2
Axelina Johansson
Axelina Johansson 
SWE14.24
  
 
P16 Kuglestød 3.0 kg    
Inde 30.1.

Finale A

Finale
Inde 30.1.
1
Axelina Johansson
Axelina Johansson 
SWE14.25
  
 PB

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint