M 100 m 16.6. Vind: -0.8 Finale A Finale | 16.6. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jak Ali Harvey Jak Ali Harvey ('89) | 89 | TUR | 10.18 | 0.160 | ||||||||||
2 | Ben Youssef Meité Ben Youssef Meité ('86) | 86 | CIV | 10.25 | 0.140 | ||||||||||
3 | Daniel Bailey Daniel Bailey ('86) | 86 | ANT | 10.31 | 0.128 | ||||||||||
4 | Dentarius Locke Dentarius Locke ('89) | 89 | USA | 10.31 | 0.156 | ||||||||||
5 | Richard Kilty Richard Kilty ('89) | 89 | GBR | 10.31 | 0.124 | ||||||||||
6 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.60 | 0.159 | ||||||||||
7 | Odain Rose Odain Rose ('92) | 92 | SWE | 10.83 | 0.147 | ||||||||||
Andrew Robertson Andrew Robertson ('90) | 90 | GBR | DQ | ||||||||||||
M 800 m 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Ferguson Rotich Ferguson Rotich ('89) | 89 | KEN | 1:45.07 | |||||||||||
2 | Pierre-Ambroise Bosse Pierre-Ambroise Bosse ('92) | 92 | FRA | 1:45.23 | |||||||||||
3 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:45.41 | |||||||||||
4 | David Rudisha David Rudisha ('88) | 88 | KEN | 1:45.69 | |||||||||||
5 | Abubaker Haydar Abdalla Abubaker Haydar Abdalla ('96) | 96 | QAT | 1:46.10 | |||||||||||
6 | Timothy Kitum Timothy Kitum ('94) | 94 | KEN | 1:46.96 | |||||||||||
7 | Mohamed Aman Mohamed Aman ('94) | 94 | ETH | 1:47.00 | |||||||||||
8 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | 1:47.20 | |||||||||||
Bram Som Bram Som ('80) | 80 | NED | DNF | pace 50.82 400m | |||||||||||
Finale B 16.6. | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Yassine Hathat Yassine Hathat ('91) | 91 | ALG | 1:47.22 | |||||||||||
2 | Mohamed Ahmed Hamada Mohamed Ahmed Hamada ('92) | 92 | EGY | 1:47.44 | |||||||||||
3 | Jamal Al-Hayrani Jamal Al-Hayrani ('93) | 93 | QAT | 1:47.66 | |||||||||||
4 | Luke Mathews Luke Mathews ('95) | 95 | AUS | 1:48.19 | |||||||||||
5 | Johan Rogestedt Johan Rogestedt ('93) | 93 | SWE | 1:48.44 | |||||||||||
6 | Nick JensenNick Jensen ('91) | 91 | DEN | 1:48.60 | SB | ||||||||||
7 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:49.05 | PB | ||||||||||
8 | Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96) | 96 | DEN | 1:49.59 | SB | ||||||||||
9 | William Levay William Levay ('96) | 96 | SWE | 1:50.51 | SB | ||||||||||
10 | Johan Eriksson Johan Eriksson ('88) | 88 | SWE | 1:51.03 | SB | ||||||||||
Erik Martinsson Erik Martinsson ('96) | 96 | SWE | DNF | pace 52.61 400m | |||||||||||
M 5000 m 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Ibrahim Jeilan Ibrahim Jeilan ('89) | 89 | ETH | 13:03.22 | PB | ||||||||||
2 | Yomif Kejelcha Yomif Kejelcha ('97) | 97 | ETH | 13:03.66 | |||||||||||
3 | Muktar Edris Muktar Edris ('94) | 94 | ETH | 13:05.54 | |||||||||||
4 | Yigrem Demelash Yigrem Demelash ('94) | 94 | ETH | 13:05.64 | SB | ||||||||||
5 | Yenew Alamirew Yenew Alamirew ('90) | 90 | ETH | 13:11.88 | |||||||||||
6 | Solomon Berihu Solomon Berihu ('99) | 99 | ETH | 13:12.67 | PB | ||||||||||
7 | Hayle Ibrahimov Hayle Ibrahimov ('90) | 90 | AZE | 13:16.69 | |||||||||||
8 | Getaneh Tamire Getaneh Tamire ('94) | 94 | ETH | 13:20.38 | |||||||||||
9 | Morhad Amdouni Morhad Amdouni ('88) | 88 | FRA | 13:22.64 | SB | ||||||||||
10 | Zersenay Tadese Zersenay Tadese ('82) | 82 | ERI | 13:26.23 | SB | ||||||||||
11 | Zelalem Bacha Zelalem Bacha ('88) | 88 | BRN | 13:28.53 | SB | ||||||||||
12 | Yoann Kowal Yoann Kowal ('87) | 87 | FRA | 13:34.29 | PB | ||||||||||
13 | Jeroen D'Hoedt Jeroen D'Hoedt ('90) | 90 | BEL | 13:52.11 | SB | ||||||||||
14 | Brett Robinson Brett Robinson ('91) | 91 | AUS | 13:58.84 | |||||||||||
Sindre Buraas Sindre Buraas ('89) | 89 | NOR | DNF | ||||||||||||
Imane Merga Imane Merga ('88) | 88 | ETH | DNF | ||||||||||||
Mukhtar Mohammed Mukhtar Mohammed ('90) | 90 | GBR | DNF | pace 2:35.73 1000m | |||||||||||
Vincent Rono Vincent Rono ('90) | 90 | KEN | DNF | pace 5:14.30 2000m 7:54.43 3000m | |||||||||||
M 400 m hæk 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Javier Culson Javier Culson ('84) | 84 | PUR | 49.43 | 0.184 | ||||||||||
2 | Kerron Clement Kerron Clement ('85) | 85 | USA | 49.87 | 0.150 | ||||||||||
3 | Patryk Dobek Patryk Dobek ('94) | 94 | POL | 49.89 | 0.163 | ||||||||||
4 | LJ van Zyl LJ van Zyl ('85) | 85 | RSA | 50.21 | 0.159 | ||||||||||
5 | Nicholas Bett Nicholas Bett ('90) | 90 | KEN | 51.14 | 0.159 | ||||||||||
6 | Jonathan Carbe Jonathan Carbe ('90) | 90 | SWE | 53.37 | 0.157 | ||||||||||
Michael Tinsley Michael Tinsley ('84) | 84 | USA | DNF | 0.154 | |||||||||||
Bershawn Jackson Bershawn Jackson ('83) | 83 | USA | DQ | ||||||||||||
M Stangspring 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Renaud Lavillenie Renaud Lavillenie ('86) | 86 | FRA | 5.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Shawn Barber Shawn Barber ('94) | 94 | CAN | 5.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mareks Ārents Mareks Ārents ('86) | 86 | LAT | 5.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Stanley Joseph Stanley Joseph ('91) | 91 | FRA | 5.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Melker Svärd Jacobsson Melker Svärd Jacobsson ('94) | 94 | SWE | 5.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Huang Bokai Huang Bokai ('96) | 96 | CHN | 5.50 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Konstadínos Filippídis Konstadínos Filippídis ('86) | 86 | GRE | 5.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89) | 89 | DEN | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Christian Taylor Christian Taylor ('90) | 90 | USA | 17.59 | -0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Troy Doris Troy Doris ('89) | 89 | GUY | 16.70 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Chris Carter Chris Carter ('89) | 89 | USA | 16.52 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Chris Benard Chris Benard ('90) | 90 | USA | 16.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tosin Oke Tosin Oke ('80) | 80 | NGR | 16.30 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Alexis Copello Alexis Copello ('85) | 85 | CUB | 16.29 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Omar Craddock Omar Craddock ('91) | 91 | USA | 16.29 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Pablo Torrijos Pablo Torrijos ('92) | 92 | ESP | 15.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 63.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mauricio Ortega Mauricio Ortega ('94) | 94 | COL | 61.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Benn Harradine Benn Harradine ('82) | 82 | AUS | 60.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Niklas Arrhenius Niklas Arrhenius ('82) | 82 | SWE | 60.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 60.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 57.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Thomas Röhler Thomas Röhler ('91) | 91 | GER | 85.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Julius Yego Julius Yego ('89) | 89 | KEN | 83.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ryohei Arai Ryohei Arai ('91) | 91 | JPN | 82.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Keshorn Walcott Keshorn Walcott ('93) | 93 | TTO | 79.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Vítězslav Veselý Vítězslav Veselý ('83) | 83 | CZE | 79.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kim Amb Kim Amb ('90) | 90 | SWE | 78.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jakub Vadlejch Jakub Vadlejch ('90) | 90 | CZE | 78.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Marcin Krukowski Marcin Krukowski ('92) | 92 | POL | 76.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Ihab Abdelrahman Ihab Abdelrahman ('89) | 89 | EGY | 86.00 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M 4 x 100 m stafet 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | TUR | 38.76 | 0.144 | ||||||||||||
Emre Zafer Barnes, Jak Ali Harvey, İzzet Safer, Ramil Guliyev | |||||||||||||||
2 | FIN | 39.42 | 0.172 | NU23R | |||||||||||
Eetu Rantala, Otto Ahlfors, Samuli Samuelsson, Ville Myllymäki | |||||||||||||||
3 | Sverige Sverige | SWE | 39.71 | 0.125 | |||||||||||
Emil von Barth, Austin Hamilton, Tom Kling-Baptiste, Johan Wissman | |||||||||||||||
4 | Sverige Sverige | SWE | 40.12 | 0.200 | |||||||||||
Gustav Kjell, Christopher Brusenback, Jacob Ewertzh, Patrik Andersson | |||||||||||||||
5 | NOR | 40.38 | 0.143 | ||||||||||||
Michael Rosenberg, Håkon Morken, Jonathan Quarcoo, Mathias Hove Johansen | |||||||||||||||
6 | ROU | 40.56 | 0.134 | ||||||||||||
Ioan Andrei Melnicescu, Ionut Andrei Neagoe, Petre Rezmives, Catalin Campeanu | |||||||||||||||
K 200 m 16.6. Vind: -0.8 Finale A Finale | 16.6. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
1 | Dina Asher-Smith Dina Asher-Smith ('95) | 95 | GBR | 22.72 | 0.116 | SB | |||||||||
2 | Simone Facey Simone Facey ('85) | 85 | JAM | 22.81 | 0.144 | ||||||||||
3 | Desiree Henry Desiree Henry ('95) | 95 | GBR | 22.88 | 0.141 | PB | |||||||||
4 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 23.29 | 0.158 | SB | |||||||||
5 | Kimberly Hyacinthe Kimberly Hyacinthe ('89) | 89 | CAN | 23.43 | 0.139 | ||||||||||
6 | Margaret Adeoye Margaret Adeoye ('85) | 85 | GBR | 23.57 | 0.145 | SB | |||||||||
7 | Charonda Williams Charonda Williams ('87) | 87 | USA | 23.68 | 0.146 | ||||||||||
8 | Irene Ekelund Irene Ekelund ('97) | 97 | SWE | 24.01 | 0.201 | ||||||||||
K 400 m 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Novlene Williams-Mills Novlene Williams-Mills ('82) | 82 | JAM | 52.29 | 0.178 | ||||||||||
2 | Anyika Onuora Anyika Onuora ('84) | 84 | GBR | 52.46 | 0.211 | ||||||||||
3 | Libania Grenot Libania Grenot ('83) | 83 | ITA | 52.62 | 0.142 | ||||||||||
4 | Seren Bundy-Davies Seren Bundy-Davies ('94) | 94 | GBR | 52.71 | 0.187 | ||||||||||
5 | Laviai Nielsen Laviai Nielsen ('96) | 96 | GBR | 53.23 | 0.149 | ||||||||||
6 | Małgorzata Hołub Małgorzata Hołub ('92) | 92 | POL | 53.35 | 0.186 | ||||||||||
7 | Matilda Hellqvist Matilda Hellqvist ('93) | 93 | SWE | 55.47 | 0.166 | ||||||||||
8 | Lisa Duffy Lisa Duffy ('93) | 93 | SWE | 55.61 | 0.223 | SB | |||||||||
K 800 m 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 2:00.81 | |||||||||||
2 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:01.33 | PB | ||||||||||
3 | Alexandra Bell Alexandra Bell ('92) | 92 | GBR | 2:01.77 | |||||||||||
4 | Yngvild Elvemo Yngvild Elvemo ('90) | 90 | NOR | 2:01.77 | PB | ||||||||||
5 | Trine Mjåland Trine Mjåland ('90) | 90 | NOR | 2:01.83 | SB | ||||||||||
6 | Florina Pierdevară Florina Pierdevară ('90) | 90 | ROU | 2:02.90 | |||||||||||
7 | Anna Silvander Anna Silvander ('93) | 93 | SWE | 2:03.97 | |||||||||||
8 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 2:06.04 | |||||||||||
9 | Sofia Öberg Sofia Öberg ('90) | 90 | SWE | 2:06.63 | SB | ||||||||||
10 | Zenitha Eriksson Zenitha Eriksson ('92) | 92 | FIN | 2:14.94 | |||||||||||
Elin Moraiti Elin Moraiti ('91) | 91 | SWE | DNF | pace 58.52 400m | |||||||||||
K 1500 m 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Angelika Cichocka Angelika Cichocka ('88) | 88 | POL | 4:03.25 | SB | ||||||||||
2 | Meraf Bahta Meraf Bahta ('89) | 89 | SWE | 4:04.37 | SB | ||||||||||
3 | Gudaf Tsegay Gudaf Tsegay ('97) | 97 | ETH | 4:04.37 | |||||||||||
4 | Besu Sado Besu Sado ('96) | 96 | ETH | 4:04.89 | |||||||||||
5 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 4:05.40 | |||||||||||
6 | Hellen Obiri Hellen Obiri ('89) | 89 | KEN | 4:05.88 | |||||||||||
7 | Laura Weightman Laura Weightman ('91) | 91 | GBR | 4:05.94 | |||||||||||
8 | Dawit Seyaum Dawit Seyaum ('96) | 96 | ETH | 4:06.07 | |||||||||||
9 | Gesa-Felicitas Krause Gesa-Felicitas Krause ('92) | 92 | GER | 4:06.99 | PB | ||||||||||
10 | Maureen Koster Maureen Koster ('92) | 92 | NED | 4:07.24 | |||||||||||
11 | Jenny Blundell Jenny Blundell ('94) | 94 | AUS | 4:07.84 | |||||||||||
12 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:07.87 | |||||||||||
13 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 4:11.77 | |||||||||||
14 | Betlehem Desalegn Betlehem Desalegn ('91) | 91 | UAE | 4:13.86 | |||||||||||
14 | Betlehem Desalegn Betlehem Desalegn ('91) | 91 | UAE | 4:13.86 | |||||||||||
15 | Rababe Arafi Rababe Arafi ('91) | 91 | MAR | 4:17.42 | SB | ||||||||||
Lydia Wafula Lydia Wafula ('88) | 88 | KEN | DNF | pace 63.19 400m 2:10.23 800m | |||||||||||
K 3000 m forh. 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Ruth Jebet Ruth Jebet ('96) | 96 | BRN | 9:08.37 | |||||||||||
2 | Beatrice Chepkoech Beatrice Chepkoech ('91) | 91 | KEN | 9:22.56 | |||||||||||
3 | Genevieve LaCaze Genevieve LaCaze ('89) | 89 | AUS | 9:23.19 | PB | ||||||||||
4 | Sofia Assefa Sofia Assefa ('87) | 87 | ETH | 9:27.73 | |||||||||||
5 | Madeline Hills Madeline Hills ('87) | 87 | AUS | 9:28.75 | |||||||||||
6 | Habiba Ghribi Habiba Ghribi ('84) | 84 | TUN | 9:31.22 | SB | ||||||||||
7 | Purity Kirui Purity Kirui ('91) | 91 | KEN | 9:31.26 | |||||||||||
8 | Tigist Mekonen Tigist Mekonen ('97) | 97 | BRN | 9:31.84 | SB | ||||||||||
9 | Sandra Eriksson Sandra Eriksson ('89) | 89 | FIN | 9:31.88 | SB | ||||||||||
10 | Stephanie Garcia Stephanie Garcia ('88) | 88 | USA | 9:35.89 | SB | ||||||||||
11 | Lydia Chepkurui Lydia Chepkurui ('84) | 84 | KEN | 9:37.89 | |||||||||||
12 | Diana Martín Diana Martín ('81) | 81 | ESP | 9:41.23 | SB | ||||||||||
13 | Charlotta Fougberg Charlotta Fougberg ('85) | 85 | SWE | 9:46.72 | |||||||||||
14 | Fancy Cherotich Fancy Cherotich ('90) | 90 | KEN | 9:59.61 | |||||||||||
15 | Amina Betiche Amina Betiche ('87) | 87 | ALG | 10:07.39 | SB | ||||||||||
Caroline Chepkurui Caroline Chepkurui ('90) | 90 | KEN | DNF | pace 2:58.07 1000m | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 16.6. Vind: -0.4 Finale A Finale | 16.6. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
1 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 12.66 | 0.185 | ||||||||||
2 | Nia Ali Nia Ali ('88) | 88 | USA | 12.85 | 0.145 | ||||||||||
3 | Queen Harrison Queen Harrison ('88) | 88 | USA | 12.87 | 0.175 | ||||||||||
4 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 12.90 | 0.148 | ||||||||||
5 | Susanna Kallur Susanna Kallur ('81) | 81 | SWE | 13.00 | 0.163 | SB | |||||||||
6 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 13.15 | 0.190 | ||||||||||
7 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 13.19 | 0.192 | ||||||||||
8 | Elin Westerlund Elin Westerlund ('90) | 90 | SWE | 13.55 | 0.148 | ||||||||||
K Højdespring 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Ruth Beitia Ruth Beitia ('79) | 79 | ESP | 1.93 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Alessia Trost Alessia Trost ('93) | 93 | ITA | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kamila Lićwinko Kamila Lićwinko ('86) | 86 | POL | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ana Šimić Ana Šimić ('90) | 90 | CRO | 1.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.86 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Levern Spencer Levern Spencer ('84) | 84 | LCA | 1.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Desirée Rossit Desirée Rossit ('94) | 94 | ITA | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Ivana Španović Ivana Španović ('90) | 90 | SRB | 6.90 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Brittney Reese Brittney Reese ('86) | 86 | USA | 6.88 | -0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tianna Bartoletta Tianna Bartoletta ('85) | 85 | USA | 6.68 | -0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Brooke Stratton Brooke Stratton ('93) | 93 | AUS | 6.61 | -0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Shara Proctor Shara Proctor ('88) | 88 | GBR | 6.46 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Christabel Nettey Christabel Nettey ('91) | 91 | CAN | 6.45 | -0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Ksenija Balta Ksenija Balta ('86) | 86 | EST | 6.43 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Erica Jarder Erica Jarder ('86) | 86 | SWE | 6.37 | -1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Khaddi Sagnia Khaddi Sagnia ('94) | 94 | SWE | 6.33 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Sandra Perković Sandra Perković ('90) | 90 | CRO | 68.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 64.96 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Denia Caballero Denia Caballero ('90) | 90 | CUB | 63.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Yaimé Pérez Yaimé Pérez ('91) | 91 | CUB | 59.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Irina Rodrigues Irina Rodrigues ('91) | 91 | POR | 56.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jade Lally Jade Lally ('87) | 87 | GBR | 55.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Julia Viberg Julia Viberg ('92) | 92 | SWE | 53.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Fernanda Raquel Martins Fernanda Raquel Martins ('88) | 88 | BRA | 52.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 100 m 16.6. Vind: -0.6 Finale A Finale | 16.6. | Vind: -0.6 | |||||||||||||
1 | Catalin Campeanu Catalin Campeanu ('85) | 85 | ROU | 10.56 | 0.146 | ||||||||||
2 | Petre Rezmives Petre Rezmives ('97) | 97 | ROU | 10.69 | 0.146 | ||||||||||
3 | Jacob Ewertzh Jacob Ewertzh ('95) | 95 | SWE | 10.82 | 0.145 | ||||||||||
4 | Gustav Kjell Gustav Kjell ('96) | 96 | SWE | 10.86 | 0.181 | ||||||||||
5 | Håkon Morken Håkon Morken ('93) | 93 | NOR | 10.87 | 0.128 | ||||||||||
6 | Christopher Brusenback Christopher Brusenback ('93) | 93 | SWE | 10.89 | 0.188 | ||||||||||
Finale B 16.6. Vind: -1.3 | 16.6. | Vind: -1.3 | |||||||||||||
1 | Ioan Andrei Melnicescu Ioan Andrei Melnicescu ('96) | 96 | ROU | 10.88 | 0.174 | ||||||||||
2 | Desmond Rogo Desmond Rogo ('96) | 96 | SWE | 11.05 | 0.172 | PB | |||||||||
M 800 m | |||||||||||||||
Finale C 16.6. | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Björn Seifert Björn Seifert ('96) | 96 | SWE | 1:51.89 | SB | ||||||||||
2 | Gustav Berlin Gustav Berlin ('95) | 95 | SWE | 1:51.96 | SB | ||||||||||
3 | Anton Persson Anton Persson ('96) | 96 | SWE | 1:53.99 | PB | ||||||||||
4 | Iyuel Ayele Iyuel Ayele ('99) | 99 | SWE | 1:54.10 | |||||||||||
5 | Joel Norling Joel Norling ('98) | 98 | SWE | 1:55.17 | PB | ||||||||||
6 | Mattias Claesson Mattias Claesson ('86) | 86 | SWE | 1:58.49 | SB | ||||||||||
Christoffer Ahl Christoffer Ahl ('98) | 98 | SWE | DNF | ||||||||||||
M 400 m hæk 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Eric Cray Eric Cray ('88) | 88 | PHI | 51.17 | 0.154 | ||||||||||
3 | Benjamin Mullen Benjamin Mullen ('87) | 87 | USA | 53.31 | 0.191 | ||||||||||
Finale B 16.6. | 16.6. | ||||||||||||||
2 | Alexander Lundskog Alexander Lundskog ('96) | 96 | SWE | 52.97 | 0.164 | PB | |||||||||
4 | Erik Lindahl Erik Lindahl ('90) | 90 | SWE | 53.98 | 0.142 | ||||||||||
M Højdespring 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Oskar Lundqvist Oskar Lundqvist ('97) | 97 | SWE | 2.11 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mehdi Katib Mehdi Katib ('87) | 87 | SWE | 1.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 1.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Fabian Delryd Fabian Delryd ('96) | 96 | SWE | 1.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Filip Björklund Filip Björklund ('98) | 98 | SWE | 1.95 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95) | 95 | DEN | 7.39 | -0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Morten JensenMorten Jensen ('82) | 82 | DEN | 7.33 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jesper Hellström Jesper Hellström ('95) | 95 | SWE | 6.98 | -0.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Adam Chiguer Adam Chiguer ('91) | 91 | SWE | 6.91 | -1.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ritchie Moba Ritchie Moba ('90) | 90 | SWE | 6.58 | -1.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Björn Bamane Björn Bamane ('93) | 93 | SWE | 6.39 | -0.8 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m 16.6. Vind: -0.4 Finale A Finale | 16.6. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
1 | Elin Östlund Elin Östlund ('91) | 91 | SWE | 11.84 | 0.147 | ||||||||||
2 | Gladys Bamane Gladys Bamane ('89) | 89 | SWE | 11.95 | 0.148 | ||||||||||
3 | Hanna Adriansson Nordberg Hanna Adriansson Nordberg ('92) | 92 | SWE | 12.03 | 0.137 | ||||||||||
4 | Nikki Sjöberg Nikki Sjöberg ('98) | 98 | SWE | 12.16 | 0.180 | ||||||||||
Finale B 16.6. Vind: -0.1 | 16.6. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Malin Ström Malin Ström ('86) | 86 | SWE | 12.07 | 0.134 | ||||||||||
2 | Jessica Östlund Jessica Östlund ('93) | 93 | SWE | 12.17 | 0.136 | SB | |||||||||
3 | Emilia Kjellberg Emilia Kjellberg ('96) | 96 | SWE | 12.21 | 0.157 | ||||||||||
4 | Marie Sönnerfors Marie Sönnerfors ('93) | 93 | SWE | 12.48 | 0.169 | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 16.6. Vind: -1.1 Finale A Finale | 16.6. | Vind: -1.1 | |||||||||||||
1 | Brianna Beahan Brianna Beahan ('91) | 91 | AUS | 13.54 | 0.128 | ||||||||||
2 | Tale Ørving Tale Ørving ('89) | 89 | NOR | 13.57 | 0.127 | ||||||||||
3 | Sofia Mossberg Sofia Mossberg ('95) | 95 | SWE | 13.91 | 0.142 | ||||||||||
4 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 13.92 | 0.133 | SB | |||||||||
5 | Malin Eriksson Malin Eriksson ('91) | 91 | SWE | 14.10 | 0.118 | ||||||||||
6 | Linnéa Frobe Linnéa Frobe ('98) | 98 | SWE | 14.40 | 0.174 | ||||||||||
7 | Emma Tuvesson Emma Tuvesson ('91) | 91 | SWE | 14.45 | 0.147 | ||||||||||
8 | Jessica Samuelsson Jessica Samuelsson ('85) | 85 | SWE | 15.24 | 0.148 | ||||||||||
K 400 m hæk 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Sofia Johnsson Sofia Johnsson ('94) | 94 | SWE | 1:00.21 | 0.169 | ||||||||||
2 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 1:00.29 | 0.161 | ||||||||||
3 | Johanna Dyremark Johanna Dyremark ('97) | 97 | SWE | 1:00.70 | 0.196 | PB | |||||||||
4 | Amanda Holmberg Amanda Holmberg ('98) | 98 | SWE | 1:03.29 | 0.137 | SB | |||||||||
K 4 x 100 m stafet 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Sverige Sverige | SWE | 45.34 | 0.168 | |||||||||||
Gladys Bamane, Linnea Killander, Isabelle Eurenius, Elin Östlund | |||||||||||||||
2 | Sverige Sverige | SWE | 46.05 | 0.144 | |||||||||||
Emilia Kjellberg, Jessica Östlund, Hanna Adriansson Nordberg, Malin Ström |