Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Göteborg/FH SWE: Göteborg 5.12.2015 Inde

M 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Omar Chaaban
Omar Chaaban 
SWE7.26
  
 PB
2
Andrés Vera
Andrés Vera 
SWE7.32
  
 PB
3
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE7.36
  
 PB
7
Erik Hagström
Erik Hagström ('73)
SWE7.61
  
 PB
Rune DrongesenRune Drongesen ('96)DEN7.57
  
 PB
Rune DrongesenRune Drongesen ('96)DEN7.61
  
 =PB
Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)DEN7.76
  
 PB
Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)DEN7.84
  
 SB
Andreas StøveAndreas Støve ('98)DEN7.85
  
 SB
Markus PallesenMarkus Pallesen DEN7.95
  
 PB
Markus PallesenMarkus Pallesen DEN7.99
  
 PB
Robin Lenz OstenfeldtRobin Lenz Ostenfeldt ('99)DEN8.05
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)DEN8.10
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)DEN8.11
  
 PB
Mathias ThuesenMathias Thuesen DEN8.12
  
 PB
Lucas RichardtLucas Richardt DEN8.20
  
 SB
Kristian Skov HansenKristian Skov Hansen ('01)DEN8.49
  
 PB
Patrick Overgaard BlauertPatrick Overgaard Blauert ('02)DEN8.70
  
 PB
Kristian Roed VestergaardKristian Roed Vestergaard ('03)DEN8.81
  
 PB
Mads Dahl-JessenMads Dahl-Jessen DEN8.83
  
 PB
Viktor KrejbergViktor Krejberg ('02)DEN8.84
  
 PB
Kristian Roed VestergaardKristian Roed Vestergaard ('03)DEN8.84
  
 PB
Theodor BjørnholdtTheodor Bjørnholdt ('02)DEN9.04
  
 PB
Gustav Graff EsbensenGustav Graff Esbensen ('01)DEN9.28
  
 PB
Magnus BukhaveMagnus Bukhave ('03)DEN9.47
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
1
Darko Šarović
Darko Šarović ('90)
SRB7.13
  
 SB
M 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Markus Kirk KjeldsenMarkus Kirk Kjeldsen ('01)DEN25.81
  
 PB
Oskar VejlgårdOskar Vejlgård ('02)DEN26.15
  
 PB
Magnus BukhaveMagnus Bukhave ('03)DEN31.10
  
 PB
Gustav Graff EsbensenGustav Graff Esbensen ('01)DEN31.93
  
 PB
M 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Sebastian Johansson
Sebastian Johansson ('93)
SWE52.67
  
 PB
Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)DEN53.50
  
 SB
M 1000 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Markus Kirk KjeldsenMarkus Kirk Kjeldsen ('01)DEN2:42.89
  
DUR DUR-14 PB
Theodor BjørnholdtTheodor Bjørnholdt ('02)DEN3:25.70
  
 PB
Aske Key BenediktssonAske Key Benediktsson ('02)DEN3:27.10
  
 PB
M 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Robin Lenz OstenfeldtRobin Lenz Ostenfeldt ('99)DEN4:26.95
  
 PB
M 60 m hæk    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)DEN11.72
  
 SB
M Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
William WinklerWilliam Winkler ('99)DEN1.81
  
 SB
Markus Kirk KjeldsenMarkus Kirk Kjeldsen ('01)DEN1.71
  
 PB
Mark DrongesenMark Drongesen DEN1.56
  
 PB
Kristian Roed VestergaardKristian Roed Vestergaard ('03)DEN1.53
  
 PB
Viktor KrejbergViktor Krejberg ('02)DEN1.48
  
 PB
Gustav Graff EsbensenGustav Graff Esbensen ('01)DEN1.45
  
 PB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)DEN1.37
  
 
M Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Erik Hagström
Erik Hagström ('73)
SWE4.10
  
 PB
M Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Rune DrongesenRune Drongesen ('96)DEN5.98
  
 PB
William WinklerWilliam Winkler ('99)DEN5.42
  
 PB
Lucas RichardtLucas Richardt DEN5.28
  
 PB
Mark DrongesenMark Drongesen DEN5.15
  
 PB
Andreas StøveAndreas Støve ('98)DEN5.12
  
 SB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)DEN5.10
  
 PB
Oskar VejlgårdOskar Vejlgård ('02)DEN5.05
  
 PB
Viktor KrejbergViktor Krejberg ('02)DEN4.67
  
 PB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)DEN4.53
  
 PB
Markus PallesenMarkus Pallesen DEN4.40
  
 PB
Mathias ThuesenMathias Thuesen DEN4.11
  
 SB
Mads Dahl-JessenMads Dahl-Jessen DEN4.05
  
 PB
Patrick Overgaard BlauertPatrick Overgaard Blauert ('02)DEN3.63
  
 PB
M Trespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Lucas RichardtLucas Richardt DEN11.04
  
 SB
Oskar VejlgårdOskar Vejlgård ('02)DEN10.18
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)DEN10.11
  
 PB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)DEN9.90
  
 PB
Viktor KrejbergViktor Krejberg ('02)DEN9.82
  
 PB
Gustav Graff EsbensenGustav Graff Esbensen ('01)DEN9.57
  
 PB
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Ola Roos
Ola Roos ('71)
SWE12.12
  
 PB
2
Erik Olsson
Erik Olsson ('89)
SWE11.68
  
 PB
3
Andreas Carlsson
Andreas Carlsson ('95)
SWE11.52
  
 PB
4
Martin Krisell
Martin Krisell ('87)
SWE11.42
  
 PB
K 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Emilie PedersenEmilie Pedersen ('98)DEN7.87
  
 PB
Emilie PedersenEmilie Pedersen ('98)DEN7.90
  
 
Josephine BundgaardJosephine Bundgaard DEN8.42
  
 PB
Josephine BundgaardJosephine Bundgaard DEN8.46
  
 PB
Nanna E AndersenNanna E Andersen ('01)DEN8.74
  
 SB
Emilie VejlgaardEmilie Vejlgaard ('98)DEN8.76
  
 SB
Lærke KrejbergLærke Krejberg DEN8.82
  
 SB
Freja JensenFreja Jensen ('03)DEN8.93
  
 PB
Lærke KrejbergLærke Krejberg DEN9.05
  
 
Karen ToftKaren Toft ('95)DEN9.08
  
 SB
Oline L. OvergaardOline L. Overgaard ('02)DEN9.15
  
 PB
Emma KjærgaardEmma Kjærgaard ('02)DEN9.19
  
 PB
Christine Kjestrup JørgensenChristine Kjestrup Jørgensen ('03)DEN9.28
  
 PB
Maria Kromann KnudsenMaria Kromann Knudsen ('98)DEN9.32
  
 SB
Frederikke FløjgaardFrederikke Fløjgaard ('02)DEN9.35
  
 PB
Sarah Lundgaard MadsenSarah Lundgaard Madsen ('02)DEN9.41
  
 PB
Julie MortensenJulie Mortensen ('02)DEN9.43
  
 PB
Amalie RudrasingamAmalie Rudrasingam ('03)DEN9.56
  
 
Anna Mai Skaarup JørgensenAnna Mai Skaarup Jørgensen ('03)DEN9.57
  
 SB
Natasia StochholmNatasia Stochholm ('02)DEN9.65
  
 PB
Freja Lærke Kier EgsmoseFreja Lærke Kier Egsmose ('03)DEN9.79
  
 PB
K 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Sandra Jonsson Lorentsson
Sandra Jonsson Lorentsson ('01)
SWE26.06
  
 PB
2
Felicia Boqvist
Felicia Boqvist ('01)
SWE26.40
  
 PB
Nanna E AndersenNanna E Andersen ('01)DEN27.95
  
 PB
Amalie Schade KanstrupAmalie Schade Kanstrup ('03)DEN29.89
  
 PB
Finale B
1
Sofie Cedergrund
Sofie Cedergrund ('01)
SWE26.85
  
 PB
Finale C
1
Linnea Gateman
Linnea Gateman ('01)
SWE27.57
  
 PB
K 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Beatrice Brink
Beatrice Brink ('99)
SWE59.50
  
 PB
2
Anna Widerberg
Anna Widerberg ('99)
SWE1:01.13
  
 PB
2
Ebba Jernmark Burrows
Ebba Jernmark Burrows 
SWE1:03.08
  
 PB
2
Julia Nielsen
Julia Nielsen ('01)
SWE1:03.64
  
 PB
Freja WærnessFreja Wærness DEN57.60
  
 PB
Josephine BundgaardJosephine Bundgaard DEN1:03.99
  
 PB
Finale B
1
Mathilda Gustafsson
Mathilda Gustafsson 
SWE1:02.18
  
 PB
3
Malena Ljungqvist Thoen
Malena Ljungqvist Thoen 
SWE1:04.55
  
 PB
K 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Filippa Zäll
Filippa Zäll ('03)
SWE2:32.36
  
 PB
2
Sandra Åberg
Sandra Åberg ('03)
SWE2:33.74
  
 PB
Amalie Schade KanstrupAmalie Schade Kanstrup ('03)DEN2:34.05
  
 PB
Freja JensenFreja Jensen ('03)DEN2:47.63
  
 PB
Martha QvortrupMartha Qvortrup ('03)DEN3:15.15
  
 PB
K 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3
Louise Wanemark
Louise Wanemark ('88)
SWE5:29.96
  
 SB
4
Fanny Åhl Norling
Fanny Åhl Norling ('99)
SWE5:33.90
  
 PB
5
Malena Ljungqvist Thoen
Malena Ljungqvist Thoen 
SWE5:37.65
  
 PB
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö ('98)
SWE8.69
  
 PB
K Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Katharina S. KlausenKatharina S. Klausen ('01)DEN1.64
  
 PB
Astrid KjeldsteenAstrid Kjeldsteen ('02)DEN1.49
  
 
Lærke KrejbergLærke Krejberg DEN1.35
  
 =PB
Lea SimmelsgaardLea Simmelsgaard ('02)DEN1.34
  
 PB
Anna Mai Skaarup JørgensenAnna Mai Skaarup Jørgensen ('03)DEN1.29
  
 PB
Freja Lærke Kier EgsmoseFreja Lærke Kier Egsmose ('03)DEN1.29
  
 PB
Julie MortensenJulie Mortensen ('02)DEN1.28
  
 PB
Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)DEN1.28
  
 
Josefine BromerholmJosefine Bromerholm ('03)DEN1.23
  
 
Frederikke FløjgaardFrederikke Fløjgaard ('02)DEN1.21
  
 PB
Martha QvortrupMartha Qvortrup ('03)DEN1.16
  
 PB
Christine Kjestrup JørgensenChristine Kjestrup Jørgensen ('03)DEN1.16
  
 PB
K Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Emilie PedersenEmilie Pedersen ('98)DEN5.51
  
 PB
Astrid KjeldsteenAstrid Kjeldsteen ('02)DEN4.21
  
 PB
Emma KjærgaardEmma Kjærgaard ('02)DEN4.03
  
 PB
Maria Kromann KnudsenMaria Kromann Knudsen ('98)DEN4.02
  
 SB
Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)DEN4.00
  
 PB
Oline L. OvergaardOline L. Overgaard ('02)DEN3.79
  
 PB
Katharina S. KlausenKatharina S. Klausen ('01)DEN3.70
  
 PB
Lea SimmelsgaardLea Simmelsgaard ('02)DEN3.66
  
 PB
Julie MortensenJulie Mortensen ('02)DEN3.48
  
 PB
Natasia StochholmNatasia Stochholm ('02)DEN3.33
  
 PB
K Trespring     
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Kamila Pietruszka
Kamila Pietruszka ('94)
SWE11.91
  
 PB
Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)DEN8.95
  
 
Oline L. OvergaardOline L. Overgaard ('02)DEN8.85
  
 PB
Katrine VadKatrine Vad ('01)DEN8.56
  
 SB
K Kuglestød 2.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Amalie Schade KanstrupAmalie Schade Kanstrup ('03)DEN9.00
  
 PB
Josefine BromerholmJosefine Bromerholm ('03)DEN8.53
  
 
Amalie RudrasingamAmalie Rudrasingam ('03)DEN7.52
  
 
Freja JensenFreja Jensen ('03)DEN7.44
  
 PB
Freja Lærke Kier EgsmoseFreja Lærke Kier Egsmose ('03)DEN7.07
  
 PB
Martha QvortrupMartha Qvortrup ('03)DEN6.83
  
 PB
D19 60 m    
Inde
Inde
Indledende heats
Indledende 1
2
Max Hejdenberg
Max Hejdenberg ('98)
SWE7.32
  
 PB
Indledende 2
1
Isak Adam
Isak Adam ('98)
SWE7.27
  
 PB
2
Victor Koch
Victor Koch ('98)
SWE7.32
  
 PB
D19 Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Nils Eickhoff
Nils Eickhoff ('97)
SWE3.80
  
 PB
P19 Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Julia Petersson
Julia Petersson ('98)
SWE1.51
  
 SB
P19 Trespring     
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Julia Petersson
Julia Petersson ('98)
SWE9.71
  
 PB
D17 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Chakkrit Chanprakhon
Chakkrit Chanprakhon ('99)
SWE7.34
  
 PB
2
Alexander Andreasson
Alexander Andreasson ('99)
SWE7.43
  
 PB
D17 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Eric Källman
Eric Källman 
SWE4:26.83
  
 PB
4
Tobias Lorentzon
Tobias Lorentzon ('99)
SWE4:38.87
  
 PB
D17 Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Anton Olsson
Anton Olsson ('99)
SWE4.10
  
 PB
3
Daniel Johansson
Daniel Johansson ('99)
SWE2.60
  
 PB
4
Anton Bengtsson
Anton Bengtsson ('99)
SWE2.40
  
 PB
D17 Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Gustav Mattsson
Gustav Mattsson ('99)
SWE6.05
  
 PB
D17 Kuglestød 5.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Johan Lindqvist
Johan Lindqvist ('99)
SWE13.32
  
 PB
3
Anton Olsson
Anton Olsson ('99)
SWE12.58
  
 PB
5
Emil Wennberg
Emil Wennberg ('99)
SWE11.82
  
 PB
6
Daniel Johansson
Daniel Johansson ('99)
SWE10.42
  
 PB
D16 Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE6.25
  
 PB
2
Jesper Simonsson
Jesper Simonsson 
SWE6.22
  
 PB
3
Felix Larsen Nilsson
Felix Larsen Nilsson 
SWE5.79
  
 PB
D16 Kuglestød 5.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
John Nguyen
John Nguyen 
SWE12.34
  
 PB
2
Simon Lanngren
Simon Lanngren 
SWE12.10
  
 PB
P16 Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
4
Emilia Lind
Emilia Lind 
SWE1.51
  
 PB
D15 Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
4
Oliver Edman Chrantz
Oliver Edman Chrantz ('01)
SWE2.70
  
 PB
D15 Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Hampus Helamb
Hampus Helamb ('01)
SWE12.32
  
 PB
3
Rasmus Nygren
Rasmus Nygren ('01)
SWE11.97
  
 PB
4
Pontus Hagman
Pontus Hagman ('01)
SWE11.86
  
 PB
6
Ludwig Blomster
Ludwig Blomster ('01)
SWE11.41
  
 PB
7
Sebastian Nielsen
Sebastian Nielsen ('01)
SWE11.38
  
 PB
P15 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Line Söderpalm
Line Söderpalm ('01)
SWE27.47
  
 PB
P15 Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3
Lovisa Lindholm
Lovisa Lindholm ('01)
SWE1.61
  
 PB
P15 Trespring     
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Vera Vikdahl
Vera Vikdahl ('01)
SWE10.75
  
 PB
3
Ebba Hager
Ebba Hager ('01)
SWE10.73
  
 PB
4
Gaël De Coninck
Gaël De Coninck ('01)
BEL10.53
  
 PB
7
Sofia Andersson
Sofia Andersson ('01)
SWE9.51
  
 PB
D14 Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Malte Rosvall
Malte Rosvall ('02)
SWE2.70
  
 PB
3
Sten Hagström
Sten Hagström ('03)
SWE2.70
  
 PB
D14 Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Gabriel Wallmark
Gabriel Wallmark ('02)
SWE5.44
  
 PB
D14 Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Andreas Henriksson
Andreas Henriksson ('02)
SWE11.75
  
 PB
P14 Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Lovisa Nilsson-Edin
Lovisa Nilsson-Edin ('02)
SWE1.65
  
 PB
2
Felicia Norell
Felicia Norell ('02)
SWE1.53
  
 PB
P14 Trespring     
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Felicia Norell
Felicia Norell ('02)
SWE10.51
  
 PB
2
Selma Lundin
Selma Lundin ('02)
SWE10.41
  
 PB
3
Wendela Yhlen Graf
Wendela Yhlen Graf ('02)
SWE10.38
  
 PB
4
Thea Terho
Thea Terho ('02)
SWE10.36
  
 PB
5
Lisa Holmberg
Lisa Holmberg ('02)
SWE9.98
  
 PB
6
Alice Rasmusson
Alice Rasmusson ('02)
SWE9.78
  
 PB

Seneste resultater

28.1SkiveIndestævne III (VDMU 800 12-13 og 3000 14-19)
28‐29.1BallerupØst-inde
25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon