Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Malmö/A SWE: Malmö 29.1.2017 Inde

M 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Benjamin Leth RosemkildeBenjamin Leth Rosemkilde ('04)DEN8.07
  
 SB
Benjamin Leth RosemkildeBenjamin Leth Rosemkilde ('04)DEN8.13
  
 
Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)DEN8.44
  
 PB
Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)DEN8.53
  
 
August Edvard JohansenAugust Edvard Johansen ('04)DEN9.15
  
 
August Edvard JohansenAugust Edvard Johansen ('04)DEN9.16
  
 
Mads Vielsøe-NielsenMads Vielsøe-Nielsen ('05)DEN9.23
  
 PB
Mads Vielsøe-NielsenMads Vielsøe-Nielsen ('05)DEN9.42
  
 PB
Tobias ZornigTobias Zornig ('04)DEN10.06
  
 SB
M 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3
Adrian Mehic
Adrian Mehic ('94)
SWE23.64
  
 SB
Peter TrajkovskiPeter Trajkovski ('96)DEN22.37
  
 
Kasper OlsenKasper Olsen ('91)DEN22.68
  
 
Emil StrømEmil Strøm ('93)DEN22.69
  
 SB
Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen DEN22.69
  
 =PB
Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)DEN22.73
  
 SB
Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)DEN22.76
  
 PB
Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)DEN22.84
  
 SB
Frederik PeschardtFrederik Peschardt ('95)DEN23.08
  
 SB
Mikkel RamlowMikkel Ramlow DEN23.19
  
 PB
Jacob Chua ZiskaJacob Chua Ziska ('97)DEN23.23
  
 SB
Emil FrændeEmil Frænde DEN23.27
  
 PB
Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)DEN23.34
  
 SB
Vincent PlasVincent Plas ('01)DEN23.60
  
 PB
Mathias AstrupMathias Astrup ('99)DEN24.08
  
 SB
Anders Hørby MadsenAnders Hørby Madsen ('01)DEN24.48
  
 PB
Haris KhanHaris Khan DEN24.61
  
 PB
Mathias Skifter AndersenMathias Skifter Andersen ('99)DEN24.93
  
 PB
Andreas Kock PedersenAndreas Kock Pedersen ('97)DEN25.16
  
 PB
Navid BazgirNavid Bazgir ('95)DEN25.23
  
 PB
Johan VoigtJohan Voigt ('01)DEN25.84
  
 PB
Jason OvergaardJason Overgaard ('01)DEN29.98
  
 PB
M 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Aladdin BouhaniaAladdin Bouhania ('84)DEN1:58.19
  
 SB
Jonathan M. AdamsenJonathan M. Adamsen ('95)DEN2:04.08
  
 SB
Søren BrasenSøren Brasen ('84)DEN2:04.58
  
 PB
Oliver ThernøeOliver Thernøe ('96)DEN2:05.91
  
 PB
Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)DEN2:06.59
  
 SB
Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)DEN2:09.79
  
 PB
Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)DEN2:13.09
  
 PB
Villads SchouVillads Schou ('01)DEN2:13.33
  
 PB
Jens-Jakob IngerslevJens-Jakob Ingerslev ('03)DEN2:28.68
  
 PB
Elias Kongsted MisanderElias Kongsted Misander ('02)DEN2:37.71
  
 PB
Finale C
5
Anton Lindberg
Anton Lindberg 
SWE2:10.13
  
 PB
M 60 m hæk 99.1 cm    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Oliver ChabertOliver Chabert ('99)DEN8.43
  
 PB
M Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
5
Andreas Leveau
Andreas Leveau ('80)
SWE1.90
  
 SB
Magnus ElstedMagnus Elsted ('01)DEN1.82
  
 PB
Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)DEN1.50
  
 
Oliver Fabricius ThomsenOliver Fabricius Thomsen ('03)DEN1.50
  
 =PB
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)DEN1.45
  
 PB
M Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Adam Bengtsson
Adam Bengtsson ('99)
SWE4.40
  
 PB
Peter M. AdamsenPeter M. Adamsen DEN3.90
  
 PB
Christian Munch SkylvChristian Munch Skylv ('01)DEN3.50
  
 =PB
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)DEN3.30
  
 =PB
Kasper HørmanKasper Hørman ('01)DEN3.20
  
 
Jonathan ThulstrupJonathan Thulstrup ('01)DEN2.80
  
 
Emil BoesenEmil Boesen ('03)DEN2.80
  
 =PB
M Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
6
Mattias Sunneborn
Mattias Sunneborn ('70)
SWE6.69
  
 SB
Emil IpsenEmil Ipsen ('99)DEN6.86
  
 
Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN6.75
  
 PB
Emil FrændeEmil Frænde DEN6.49
  
 
Nicolai Lind AndersenNicolai Lind Andersen ('98)DEN6.47
  
 
Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)DEN6.41
  
 SB
Martin LindebjergMartin Lindebjerg DEN6.05
  
 SB
Anders Hørby MadsenAnders Hørby Madsen ('01)DEN6.04
  
 PB
Robin SwannRobin Swann ('97)DEN5.99
  
 
Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)DEN5.98
  
 PB
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)DEN5.55
  
 
Bertram CostaBertram Costa ('02)DEN5.22
  
 PB
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)DEN5.15
  
 
Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)DEN4.90
  
 
Johan VoigtJohan Voigt ('01)DEN3.93
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Jonas Meyer
Jonas Meyer ('90)
SWE17.21
  
 SB
5
Kevin Fankl
Kevin Fankl ('95)
SWE13.87
  
 PB
Matthias HagenMatthias Hagen ('97)DEN14.68
  
 PB
Jannick BaggeJannick Bagge ('94)DEN13.15
  
 PB
Stefan Miang MortensenStefan Miang Mortensen ('96)DEN13.06
  
 PB
K 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Nanna GrubertNanna Grubert ('04)DEN8.53
  
 PB
Nanna GrubertNanna Grubert ('04)DEN8.56
  
 =PB
Ingeborg FalckIngeborg Falck ('04)DEN8.62
  
 PB
Josepha DahlJosepha Dahl ('04)DEN8.65
  
 PB
Josepha DahlJosepha Dahl ('04)DEN8.71
  
 
Emilie Børregaard VoigtEmilie Børregaard Voigt ('05)DEN8.72
  
 
Ingeborg FalckIngeborg Falck ('04)DEN8.73
  
 
Ashley GnanogohAshley Gnanogoh ('05)DEN8.78
  
 
Ashley GnanogohAshley Gnanogoh ('05)DEN8.83
  
 
Sara PorstSara Porst ('04)DEN8.98
  
 
Nanna SchaldemoseNanna Schaldemose ('04)DEN9.17
  
 
Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)DEN9.36
  
 SB
Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)DEN9.47
  
 
Signe Juhl LaursenSigne Juhl Laursen ('05)DEN9.79
  
 PB
K 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Sara Kärsbo
Sara Kärsbo ('91)
SWE26.32
  
 PB
2
Elin Nossmy
Elin Nossmy ('96)
SWE27.27
  
 SB
Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90)BEL25.18
  
 SB
Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)DEN25.22
  
 PB
Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)DEN25.26
  
 
Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)DEN25.42
  
 SB
Sandra BöllSandra Böll ('94)DEN25.83
  
 PB
Olivia TuokilaOlivia Tuokila FIN26.06
  
 PB
Stephanie SaavedraStephanie Saavedra ('89)ESP26.31
  
 PB
Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)DEN26.38
  
 
Olivia ThorsgaardOlivia Thorsgaard DEN26.73
  
 SB
Julia H MaurerJulia H Maurer ('93)DEN26.89
  
 SB
Kamille Busch HansenKamille Busch Hansen DEN26.97
  
 SB
Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)DEN27.07
  
 SB
Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)DEN27.20
  
 SB
Laura Haslund-ChristensenLaura Haslund-Christensen ('01)DEN27.32
  
 PB
Louise Bach MooreLouise Bach Moore ('01)DEN27.48
  
 SB
Josefine Skifter AndersenJosefine Skifter Andersen ('03)DEN27.52
  
 PB
Lili KökényLili Kökény ('01)DEN27.53
  
 PB
Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen DEN27.59
  
 PB
Viktoria DommerViktoria Dommer ('01)DEN27.59
  
 SB
Laura Valentin JensenLaura Valentin Jensen ('01)DEN27.61
  
 PB
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen DEN27.74
  
 PB
Marie Paule DahiMarie Paule Dahi ('01)DEN27.82
  
 PB
Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)DEN27.90
  
 PB
Misja B. JepsenMisja B. Jepsen ('01)DEN28.23
  
 PB
Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)DEN28.39
  
 PB
Maria Skov KraghMaria Skov Kragh ('01)DEN28.39
  
 PB
Silje KristensenSilje Kristensen ('97)DEN28.68
  
 PB
Annika K EppersAnnika K Eppers ('02)DEN28.68
  
 PB
Andrea Öbro JakobsenAndrea Öbro Jakobsen ('01)DEN28.95
  
 PB
Nikoline L. LaursenNikoline L. Laursen DEN29.22
  
 PB
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen DEN29.28
  
 PB
Gerda KazakeviciuteGerda Kazakeviciute DEN30.84
  
 PB
Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure DEN31.82
  
 PB
K 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Josefine RytterJosefine Rytter ('94)DEN2:12.78
  
 SB
Cecilie Møller-JensenCecilie Møller-Jensen ('01)DEN2:21.04
  
 PB
Elena Grøndahl JohansenElena Grøndahl Johansen ('01)DEN2:21.40
  
 PB
Tine ØstergaardTine Østergaard DEN2:25.71
  
 PB
Josefine MunksdorffJosefine Munksdorff ('02)DEN2:34.16
  
 PB
Esther KirkebyEsther Kirkeby ('04)DEN2:41.87
  
 PB
Finale C
2
Anja Jagesten
Anja Jagesten ('02)
SWE2:34.07
  
 PB
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)DEN9.30
  
 
Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)DEN9.80
  
 PB
Sarah BahatSarah Bahat ('99)DEN10.14
  
 
Sarah BahatSarah Bahat ('99)DEN10.24
  
 
Julie KretzschmerJulie Kretzschmer ('99)DEN10.32
  
 PB
Indledende ?
Mari Klaup
Mari Klaup ('90)
EST8.74
  
 SB
K Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)DEN1.60
  
 =PB
Augusta E. BentsenAugusta E. Bentsen ('03)DEN1.40
  
 
Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)DEN1.40
  
 
Rie OreskovRie Oreskov ('03)DEN1.35
  
 =PB
Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)DEN1.35
  
 
K Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Ida Lønne JespersenIda Lønne Jespersen DEN3.40
  
 
Julie HarsmannJulie Harsmann DEN3.20
  
 =PB
Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)DEN3.20
  
 PB
Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)DEN2.70
  
 
Signe Grevy EjstrupSigne Grevy Ejstrup ('01)DEN2.20
  
 
K Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
7
Mari Klaup
Mari Klaup ('90)
EST5.50
  
 SB
Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)DEN5.68
  
 SB
Sandra BöllSandra Böll ('94)DEN5.56
  
 PB
Laura TølløseLaura Tølløse ('97)DEN5.38
  
 SB
Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN5.27
  
 PB
Josefine Skifter AndersenJosefine Skifter Andersen ('03)DEN5.16
  
 PB
Louise Bach MooreLouise Bach Moore ('01)DEN5.13
  
 
Victoria LendalVictoria Lendal ('02)DEN5.09
  
 SB
Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)DEN5.07
  
 SB
Sarah BahatSarah Bahat ('99)DEN5.02
  
 PB
Ellen Geckler FriborgEllen Geckler Friborg DEN5.00
  
 SB
Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)DEN4.94
  
 
Maria Skov KraghMaria Skov Kragh ('01)DEN4.81
  
 
Marie Paule DahiMarie Paule Dahi ('01)DEN4.78
  
 
Maja Hjorth AntvorskovMaja Hjorth Antvorskov ('02)DEN4.77
  
 PB
Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)DEN4.55
  
 
Josefine SørensenJosefine Sørensen ('02)DEN4.40
  
 
Ellen Nørding ChristensenEllen Nørding Christensen ('03)DEN4.37
  
 PB
Emma LandbergEmma Landberg ('02)DEN3.89
  
 SB
Caroline SøndergåårdCaroline Søndergåård ('02)DEN3.72
  
 
Klara StensballeKlara Stensballe ('01)DEN3.63
  
 PB
K Kuglestød 2.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
Nanna SchaldemoseNanna Schaldemose ('04)DEN7.70
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3
Emma Harrysson
Emma Harrysson ('97)
SWE14.17
  
 PB
5
Julia Svärd Axelsson
Julia Svärd Axelsson ('96)
SWE12.79
  
 SB
Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN14.55
  
 SB
P19 60 m hæk 84.0 cm    
Inde
Inde
Indledende heats
Indledende 2
5
Linnea Lindh
Linnea Lindh ('99)
SWE10.09
  
 PB
D17 Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
4
Albin Wågsäter
Albin Wågsäter 
SWE1.82
  
 PB
P17 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE25.91
  
 PB
1
Helena Cronstedt
Helena Cronstedt ('01)
SWE27.13
  
 PB
P17 Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
4
Helena Cronstedt
Helena Cronstedt ('01)
SWE1.63
  
 PB
P17 Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
6
Sara Grahn
Sara Grahn 
SWE4.92
  
 PB
P17 Kuglestød 3.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3
Ella Andersson
Ella Andersson 
SWE13.44
  
 PB
5
Vilma Engbe
Vilma Engbe 
SWE12.39
  
 PB
D15 Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
4
Axel Heander
Axel Heander ('02)
SWE10.27
  
 PB
P15 Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
4
Maja Fernström
Maja Fernström ('02)
SWE4.97
  
 PB

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne