Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Göteborg/U SWE: Göteborg 29.6.2018

M 600 m    

Finale A

Finale
Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)DEN1:36.10
  
 PB
Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)DEN1:36.95
  
 
Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)DEN1:40.24
  
 
Gustav HeroldGustav Herold ('05)DEN1:43.85
  
 
Sindre Strønstad-Løseth
Sindre Strønstad-Løseth ('05)
NOR1:45.24
  
 PB
William HvassWilliam Hvass ('06)DEN1:53.66
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
Anders BangAnders Bang ('02)DEN1:59.55
  
 
Linus LindquistLinus Lindquist ('02)DEN2:00.33
  
 
Mads MørchMads Mørch ('01)DEN2:04.95
  
 
Nikolaj RichterNikolaj Richter ('02)DEN2:06.79
  
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
Mads SkaaningMads Skaaning ('95)DEN15:22.36
  
 
Yousef BellouchYousef Bellouch ('98)DEN15:50.44
  
 PB
Alexander Siedler NielsenAlexander Siedler Nielsen ('99)DEN16:05.69
  
 
M 2000 m forh.    

Finale A

Finale
Louis CantbyLouis Cantby ('01)DEN6:31.19
  
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
Martin Holbøl KristensenMartin Holbøl Kristensen ('92)DEN56.53
  
 
Martin PanduroMartin Panduro ('94)DEN58.94
  
 PB
Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)DEN1:02.47
  
 
M Højdespring    

Finale A

Finale
Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)DEN1.46
  
 
M Stangspring    

Finale A

Finale
Aske Valdemar PetersenAske Valdemar Petersen ('98)DEN4.37
  
 
Oliver ChabertOliver Chabert ('99)DEN4.33
  
 
Oliver ChabertOliver Chabert ('99)DEN4.20
  
 
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)DEN4.20
  
 =PB
Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen DEN4.07
  
 PB
Virgil Topholm HartmannVirgil Topholm Hartmann ('98)DEN4.00
  
 SB
M Længdespring    

Finale A

Finale
Emil FrændeEmil Frænde DEN6.80
+1.3
  
 =SB
Anders Hørby MadsenAnders Hørby Madsen ('01)DEN6.62
+1.5
  
 SB
Mads LunøMads Lunø ('99)DEN6.56
-0.1
  
 
Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)DEN6.40
+1.2
  
 =PB
Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)DEN6.33
+0.2
  
 
Bertram CostaBertram Costa ('02)DEN6.31 w
+2.5
  
 
Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)DEN6.28
+1.7
  
 PB
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)DEN6.16
+0.9
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)DEN6.15
+1.6
  
 
Lukas Medina SørensenLukas Medina Sørensen ('03)DEN6.09
+0.1
  
 
Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)DEN6.01
+0.8
  
 =PB
Bertram CostaBertram Costa ('02)DEN6.00
+0.9
  
 
Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)DEN5.97
-1.0
  
 
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)DEN5.97
0.0
  
 
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)DEN5.97
+1.5
  
 PB
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)DEN5.86
+0.4
  
 
Lukas Medina SørensenLukas Medina Sørensen ('03)DEN5.80
0.0
  
 
Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)DEN5.79
-2.2
  
 
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)DEN5.77
-0.9
  
 SB
Patrick WolfPatrick Wolf ('01)DEN5.76
+0.8
  
 
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)DEN5.75
-0.2
  
 
Hans Erland ThomsenHans Erland Thomsen ('03)DEN5.48
-1.1
  
 PB
Juan José Acevedo RodriguezJuan José Acevedo Rodriguez ('04)DEN5.43
-1.3
  
 
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)DEN5.42
-0.7
  
 
William A. HelmsdalWilliam A. Helmsdal ('02)DEN5.38
+0.8
  
 
Marius MichalskiMarius Michalski ('02)DEN5.29
+0.6
  
 
Kilian M DavidKilian M David ('02)DEN5.00
0.0
  
 
Jonas Bruun GregersenJonas Bruun Gregersen ('01)DEN4.78 w
+2.9
  
 
Frederik Grud Agerbæk MadsenFrederik Grud Agerbæk Madsen ('02)DEN4.44
0.0
  
 PB
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen DEN55.58
  
 PB
Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)DEN49.87
  
 
Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)DEN43.92
  
 
K 600 m    

Finale A

Finale
Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)DEN1:40.28
  
 PB
Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)DEN1:45.79
  
 PB
Anna Katrina MikkelsenAnna Katrina Mikkelsen ('05)DEN1:54.18
  
 PB
Anna PedersenAnna Pedersen ('05)DEN1:56.97
  
 PB
Madeleine A. A. RasmussenMadeleine A. A. Rasmussen ('05)DEN1:58.13
  
 
Freja AbrahamFreja Abraham ('06)DEN2:00.53
  
 PB
Laura Diaz FriisLaura Diaz Friis ('06)DEN2:06.51
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
Louise Rosenstand LouLouise Rosenstand Lou ('99)DEN2:16.53
  
 
Majken LützenMajken Lützen ('03)DEN2:16.95
  
 SB
Ida JørgensenIda Jørgensen ('01)DEN2:17.68
  
 
Elena Grøndahl JohansenElena Grøndahl Johansen ('01)DEN2:18.15
  
 SB
Laura G. AndersenLaura G. Andersen ('04)DEN2:19.05
  
 PB
Alma SøttrupAlma Søttrup ('03)DEN2:20.64
  
 PB
Mie Hylling AxelssonMie Hylling Axelsson ('02)DEN2:21.17
  
 
Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)DEN2:21.54
  
 PB
Amalie BoeckAmalie Boeck ('03)DEN2:22.15
  
 PB
Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)DEN2:22.98
  
 SB
Victoria BjerreVictoria Bjerre ('03)DEN2:23.32
  
 PB
Louise Høkilde WassmannLouise Høkilde Wassmann ('03)DEN2:24.27
  
 SB
Katrine RisvigKatrine Risvig ('03)DEN2:24.68
  
 
Caroline Rødgaard JessenCaroline Rødgaard Jessen ('02)DEN2:24.71
  
 
Klara HansenKlara Hansen ('03)DEN2:24.87
  
 
Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)DEN2:25.94
  
 SB
Cecilie CarlsenCecilie Carlsen ('03)DEN2:26.31
  
 PB
Matilde WillerMatilde Willer DEN2:27.11
  
 SB
Elvira Helleskov BatkoElvira Helleskov Batko ('04)DEN2:27.37
  
 PB
Sarah GladSarah Glad ('03)DEN2:28.32
  
 PB
Esther KirkebyEsther Kirkeby ('04)DEN2:31.01
  
 
Ida Tveen HøgsbergIda Tveen Høgsberg ('04)DEN2:37.12
  
 
Julie HesselvigJulie Hesselvig ('03)DEN2:39.08
  
 PB
Isabella Matilda JensenIsabella Matilda Jensen ('01)DEN2:39.94
  
 SB
Kristianna S. JoensenKristianna S. Joensen ('03)DEN2:40.45
  
 SB
K 3000 m    

Finale A

Finale
Nikoline Høegh Ørum-NielsenNikoline Høegh Ørum-Nielsen ('02)DEN10:06.61
  
 
Marie Møller SchmidtMarie Møller Schmidt ('01)DEN10:39.08
  
 SB
Amanda Gerner AmalooAmanda Gerner Amaloo DEN10:56.43
  
 
K 3000 m forh.    

Finale A

Finale
Violeta KuldaiteVioleta Kuldaite ('98)LTU12:26.83
  
 
K 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)DEN11.30
  
DUR-15 SB
Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)DEN11.42
  
DUR-15 
Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)DEN11.69 w
  
 
Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)DEN11.89 w
  
 
Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)DEN11.90
  
 
Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)DEN12.43
  
 
Mathilde Johanne Asp JensenMathilde Johanne Asp Jensen ('03)DEN12.52 w
  
 
Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)DEN12.56
  
 
Caroline VammenCaroline Vammen ('04)DEN12.63
  
 
Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)DEN12.72
  
 SB
Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)DEN12.76
  
 PB
Solveig M JohannsenSolveig M Johannsen ('03)DEN13.21
  
 
Alma Søby WittAlma Søby Witt ('04)DEN13.29
  
 
Alberte UlrikAlberte Ulrik ('03)DEN13.33
  
 PB
Børka Berg JørgensenBørka Berg Jørgensen ('04)DEN15.17
  
 PB
Asta BorggaardAsta Borggaard ('04)DEN15.27
  
 PB
Amalie QuistgaardAmalie Quistgaard ('04)DEN15.44 w
  
 
Cecilie Lindgaard JensenCecilie Lindgaard Jensen ('04)DEN16.18 w
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Julia Petersson
Julia Petersson ('98)
SWE1.54
  
 SB
Rikke AndersenRikke Andersen ('98)DEN1.65
  
 
Mathilde Mønsted LarsenMathilde Mønsted Larsen ('05)DEN1.43
  
 PB
Karla Bundgaard LangvikKarla Bundgaard Langvik ('05)DEN1.32
  
 
Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)DEN1.32
  
 PB
Kaisa Duedam VentrupKaisa Duedam Ventrup ('05)DEN1.32
  
 
Rachel EnninfulRachel Enninful ('05)DEN1.32
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
Laura GrønbechLaura Grønbech ('99)DEN3.45
  
 
Ida Lønne JespersenIda Lønne Jespersen DEN3.29
  
 
Julie HarsmannJulie Harsmann DEN3.05
  
 
Sara HarsmannSara Harsmann ('02)DEN3.02
  
 
Sandra ChristensenSandra Christensen ('95)DEN2.80
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)DEN5.35
0.0
  
 
Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen DEN5.35
+1.0
  
 
Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)DEN5.28
-0.2
  
 SB
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen DEN5.23
+1.4
  
 
Josefine Skifter AndersenJosefine Skifter Andersen ('03)DEN5.23
0.0
  
 
Nanna GrubertNanna Grubert ('04)DEN5.11
-1.8
  
 PB
Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)DEN5.09
-0.9
  
 
Caroline VammenCaroline Vammen ('04)DEN5.05
0.0
  
 
Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)DEN5.00
-1.4
  
 
Victoria LendalVictoria Lendal ('02)DEN5.00
+1.2
  
 
Ellen LawaetzEllen Lawaetz ('02)DEN4.98
0.0
  
 
Maja Hjorth AntvorskovMaja Hjorth Antvorskov ('02)DEN4.97
-0.7
  
 PB
Nanna GrubertNanna Grubert ('04)DEN4.93
-0.3
  
 
Solveig M JohannsenSolveig M Johannsen ('03)DEN4.92
0.0
  
 PB
Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)DEN4.90
+1.9
  
 
Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)DEN4.88
-0.4
  
 
Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)DEN4.88
-0.4
  
 
Elisabeth Holm SimonsenElisabeth Holm Simonsen ('01)DEN4.73
+0.3
  
 
Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)DEN4.66
0.0
  
 
Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)DEN4.65
-3.5
  
 
Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)DEN4.61
-0.3
  
 
Augusta E. BentsenAugusta E. Bentsen ('03)DEN4.57
-4.1
  
 
Ida LyngbyIda Lyngby ('02)DEN4.53
-0.3
  
 
Amalie RudrasingamAmalie Rudrasingam ('03)DEN4.51
-1.0
  
 
Freja JensenFreja Jensen ('03)DEN4.49
-0.2
  
 
Asta Ellermann-KingombeAsta Ellermann-Kingombe ('04)DEN4.42
-1.5
  
 
Frida BundgaardFrida Bundgaard ('03)DEN4.41
0.0
  
 
Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)DEN4.28
+0.9
  
 
Alma Søby WittAlma Søby Witt ('04)DEN4.25
-2.9
  
 
Annika G TruelsenAnnika G Truelsen ('03)DEN4.04
-1.0
  
 SB
Cecilie Lindgaard JensenCecilie Lindgaard Jensen ('04)DEN3.78
-0.5
  
 
Mathilde HollesenMathilde Hollesen ('02)DEN3.61
-0.1
  
 PB
Maja Ehlert BøtcherMaja Ehlert Bøtcher ('04)DEN3.45
-4.0
  
 PB
K Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
Luna Frid HanbergLuna Frid Hanberg ('06)DEN10.83
  
 
Pil NedergaardPil Nedergaard ('06)DEN8.65
  
 
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)DEN9.82
  
 PB
Annika G TruelsenAnnika G Truelsen ('03)DEN8.84
  
 
Elin NiclasenElin Niclasen ('03)DEN8.78
  
 PB
Karoline BygwraaKaroline Bygwraa ('03)DEN7.75
  
 
Kristianna S. JoensenKristianna S. Joensen ('03)DEN7.24
  
 
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)DEN36.93
  
 
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen DEN32.93
  
 PB
P19 Højdespring    

Finale A

Finale
8
Elin Berglund
Elin Berglund ('99)
SWE1.51
  
 SB
P19 Længdespring    
Kvalifikation
Kval
1
Lisa Weyhenmeyer
Lisa Weyhenmeyer 
SWE4.96
0.0
  
 SB
D17 800 m    

Finale A

Finale
5
Arvid Brikell
Arvid Brikell ('01)
SWE2:16.49
  
 PB
D16 Længdespring    

Finale A

Finale
2
Olle Ek
Olle Ek ('02)
SWE5.65
+0.2
  
 PB

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne