Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Løbestævne 28.6.2020
Østerbro Stadion

M 100 m    
Vind: +2.0

Finale A

Finale
Vind: +2.0
1Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik11.0h
  
 
2Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)Sparta11.1h
  
 
3Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta11.5h
  
 
4Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta11.7h
  
 
5Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)Sparta11.8h
  
 
6Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta11.9h
  
 
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta DQ
  
 
M 200 m    
Vind: +2.9

Finale A

Finale
Vind: +2.9
1Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)Sparta24.3h w
  
 
2Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta24.9h w
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF1:57.98
  
 SB
2Thor Friis SkifteThor Friis Skifte ('97)Odense Atletik 1:59.14
  
 SB
2Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC2:09.79
  
  K 1 Mixed competition
3Frederik FürstenbergFrederik Fürstenberg ('93)Sparta2:00.04
  
 SB
4Linus LindquistLinus Lindquist ('02)Sparta2:02.25
  
 SB
4Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)Sparta2:10.44
  
  K 2 Mixed competition
5Gustav BendsenGustav Bendsen ('03)KIF2:02.76
  
 PB
6Christian LindgreenChristian Lindgreen ('02)Sparta2:04.93
  
 PB
8Marie Falkebo JensenMarie Falkebo Jensen ('03)Sparta2:25.97
  
  K 3 Mixed competition
Jonathan Højgaard ClausenJonathan Højgaard Clausen ('04)Sparta DNF
  
 
Finale B
1Gustav HeroldGustav Herold ('05)Sparta2:09.29
  
 PB
3Jonathan Højgaard ClausenJonathan Højgaard Clausen ('04)Sparta2:10.42
  
 
5Joel Frederik von d'AhéJoel Frederik von d'Ahé ('06)Sparta2:12.71
  
 PB
6Jonas MesbihJonas Mesbih ('02)Frederiksberg IF2:13.73
  
 PB
7Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)BAC2:24.23
  
 SB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta3:58.91
  
 SB
2Conrad LindConrad Lind ('01)Sparta4:03.60
  
 
3Oscar David JensenOscar David Jensen ('03)Blovstrød Løverne4:13.68
  
 PB
3Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta4:35.32
  
 SB K 1
4Martin MøllgaardMartin Møllgaard ('03)Frederiksberg IF4:14.36
  
 SB
5Christoffer MadsenChristoffer Madsen ('92)KIF4:18.55
  
 SB
5Anna Brandt SchultzAnna Brandt Schultz ('09)BAC5:24.76
  
 PB K 2
6Noah Grunnet NouriNoah Grunnet Nouri ('02)BAC4:24.77
  
 
6Katharina ZobelKatharina Zobel ('07)BAC5:25.31
  
 PB K 3
7Jacob SteinthalJacob Steinthal ('01)Blovstrød Løverne4:25.41
  
 PB
7Marie Brandt SchultzMarie Brandt Schultz ('78)BAC5:25.53
  
 PB K 4
8Frida Elleberg MøllerFrida Elleberg Møller ('07)BAC5:26.65
  
 PB K 5
9Emma Brandt SchultzEmma Brandt Schultz ('09)BAC5:30.79
  
 PB K 6
10Kirstine Ingeborg Th CarstensKirstine Ingeborg Th Carstens ('06)Frederiksberg IF6:03.20
  
 SB K 7
Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)Frederiksberg IF DNF
  
 
Finale B
1Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)BAC4:23.83
  
 PB
2Anders LagergrenAnders Lagergren ('91)PSF4:30.79
  
 SB
4William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta4:57.77
  
 
Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)BAC DNF
  
 
M 110 m hæk    
Vind: +2.0

Finale A

Finale
Vind: +2.0
1Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta15.1h
  
 
2Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta15.2h
  
 
K 100 m    
Vind: +1.4

Finale A

Finale
Vind: +1.4
1Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta11.7h
  
 
2Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta11.9h
  
 
3Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta12.0h
  
 
4Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)Sparta12.1h
  
 
5Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta12.8h
  
 
6Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta12.9h
  
 
6Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta12.9h
  
 
8Helena ReijnenHelena Reijnen ('05)Sparta13.2h
  
 
K 200 m    
Vind: +2.0

Finale A

Finale
Vind: +2.0
1Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta24.6h
  
 
2Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta25.6h
  
 
3Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta26.2h
  
 
4Helena ReijnenHelena Reijnen ('05)Sparta27.9h
  
 
5Pil NedergaardPil Nedergaard ('06)Sparta29.0h
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1Sille Oksbroe HejselbakSille Oksbroe Hejselbak ('01)Sparta2:29.93
  
 PB
2Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)Sparta2:31.55
  
 
3Madeleine A. A. RasmussenMadeleine A. A. Rasmussen ('05)Sparta2:37.81
  
 PB
4Laura WulffLaura Wulff ('06)BAC2:43.60
  
 PB
Mathilde Holck HansenMathilde Holck Hansen ('02)Sparta DQ
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +4.0

Finale A

Finale
Vind: +4.0
1Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta13.2h w
  
 
2Ida BoelIda Boel Esbjerg AM14.2h w
  
 
3Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta14.5h w
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
Vind: +2.0

Finale A

Finale
Vind: +2.0
1Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)Sparta14.6h
  
 
2Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta16.0h
  
 
D17 110 m hæk 91.4 cm    
Vind: +2.0

Finale A

Finale
Vind: +2.0
1Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta14.5h
  
 
2Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta14.8h
  
 
3Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta15.2h
  
 
P17 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: +4.0

Finale A

Finale
Vind: +4.0
1Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta13.4h w
  
 
2Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)Sparta14.6h w
  
 
3Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta14.7h w
  
 

Seneste resultater

26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2