Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Hammer og diskos M/K 27.6.2020
Østerbro Stadion

M Højdespring    

Finale A

Finale
1Magnus ElstedMagnus Elsted ('01)Sparta1.75
  
 SB
 
1.65 SB
  O
1.70 SB
  O
1.75 SB
 XO
1.80
XXX
    
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta7.60 w
+4.2
  
 
 
  X7.41
 2.8
7.53 SB
 1.4
7.60
 4.2
7.33
 1.3
7.44
 0.7
  
2Nicolai Lind AndersenNicolai Lind Andersen ('98)Sparta6.24 w
+2.3
  
 
 
6.06
 2.1
  X  –6.24
 2.3
  –  X  
3Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta5.64 w
+2.2
  
 
 
  X5.64
 2.2
  X  X  X  –  
M Trespring    

Finale A

Finale
1Jannick BaggeJannick Bagge ('94)KIF14.80 w
w
  
 
 
  X  X14.42 SB14.31  X14.80 SB  
2Patrick WolfPatrick Wolf ('01)Esbjerg AM13.42 w
w
  
 
 
13.42 SB  X13.03  X  X  X  
3Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta12.69 w
w
  
 
 
12.69 PB  –12.43  –  X  –  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
3Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta54.77
  
 
 
  X54.7752.5852.61  X53.69  
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta5.75 w
+2.3
  
 
 
5.35 SB
 1.9
5.43
 2.2
  X5.49 SB
 1.7
  X5.75
 2.3
  
3Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta5.05
+0.9
  
 SB
 
5.00 SB  X4.975.05 SB  X4.95  
4Sara Engsig-KarupSara Engsig-Karup ('06)BAC4.85
+0.2
  
 PB
 
  X4.75
 2.2
4.43
 1.5
4.76 PB
 0.9
4.85 PB
 0.2
4.81
 0.9
  
K Trespring     

Finale A

Finale
1Victoria LendalVictoria Lendal ('02)Sparta10.98 w
w
  
 
 
  X10.50 SB10.63 SB10.64 SB  X10.98 SB  
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta58.53
  
 
 
58.5355.7756.6155.3754.0857.19  
2Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta55.22
  
 
 
48.36  X  X55.22  X52.21  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Celina JulinCelina Julin ('94)Sparta63.06
  
 
 
61.56  X63.0662.4061.0362.08  
2Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta58.06
  
 
 
57.2758.06  X52.72  X54.56  
3Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta52.15
  
 
 
47.81  X51.06  X52.15  X  
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta35.72
  
 
 
  X  X35.72  X33.66  X  
D17 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta45.52
  
 
 
  X  X  X  X  X45.52  
D15 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Valdemar KoppValdemar Kopp ('06)Sparta30.55
  
 PB
 
  X18.50 PB29.19 PB  X29.52 PB30.55 PB  
2Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta26.93
  
 PB
 
  X  X26.93 PB  X23.4625.89  
3Kasper Schimmell SmithKasper Schimmell Smith ('05)Sparta21.36
  
 PB
 
20.41 SB19.3621.29 PB20.2521.36 PB  X  
D15 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Valdemar KoppValdemar Kopp ('06)Sparta17.54
  
 PB
 
14.11 PB17.01 PB17.54 PB16.2115.8415.95  
P15 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Pil NedergaardPil Nedergaard ('06)Sparta30.94
  
 PB
 
  X29.45 PB30.94 PB28.98  X  X  

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m