Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Viby: Aarhus Stævne 800m 1500m 3000m 5000m, Viby Idrætspark 7.6.2020
Vælg mænd discipliner
800 m
1500 m
5000 m
Vælg kvinder discipliner
800 m
1500 m
3000 m
5000 m
M 800 m
Finale A
Finale
1
Jacob Qvist Jensen
Jacob Qvist Jensen ('95)
95
Aarhus Fremad
2:02.3h
SB
3
Tito Phiri
Tito Phiri ('82)
82
Aarhus 1900
2:08.7h
SB
4
Kenneth Holm Petersen
Kenneth Holm Petersen ('82)
82
Aarhus 1900
2:09.1h
PB
Emil Aaskov Pallesen
Emil Aaskov Pallesen ('01)
01
AGF Atletik
DNF
Finale B
1
Rasmus Bangsgaard Nielsen
Rasmus Bangsgaard Nielsen ('03)
03
AGF Atletik
2:08.5h
SB
2
Andreas Sørensen
Andreas Sørensen ('02)
02
AGF Atletik
2:13.6h
SB
3
Asmus Røn
Asmus Røn ('02)
02
AGF Atletik
2:14.5h
PB
Ole Middelhede
Ole Middelhede ('58)
58
Aarhus 1900
DNF
M 1500 m
Finale A
Finale
1
Christian Andersen
Christian Andersen ('95)
95
Aarhus 1900
4:23.1h
PB
2
Jens Vestergaard Christiansen
Jens Vestergaard Christiansen ('02)
02
Aarhus 1900
4:23.2h
PB
5
Wilfred Hove Lasthein
Wilfred Hove Lasthein ('02)
02
AGF Atletik
4:46.7h
PB
6
Nicolaj Præstiin Andersen
Nicolaj Præstiin Andersen ('03)
03
AGF Atletik
4:47.5h
PB
Finale B
1
Peter Johansen
Peter Johansen ('70)
70
Aarhus Fremad
4:48.1h
SB
2
Laust Bengtsen
Laust Bengtsen ('74)
74
Aarhus 1900
4:53.6h
SB
3
Mads Tudvad Jensen
Mads Tudvad Jensen ('60)
60
Aarhus 1900
5:00.8h
SB
M 5000 m
Finale A
Finale
1
Esben Hornum
Esben Hornum ('89)
89
Aarhus Fremad
14:45.3h
SB
2
Alexander Krogh Johansen
Alexander Krogh Johansen ('88)
88
AGF Atletik
14:50.5h
PB
3
Michael Jensen
Michael Jensen ('87)
87
AGF Atletik
14:50.7h
PB
4
Jacob Rudjord Therkildsen
Jacob Rudjord Therkildsen ('91)
91
Aarhus Fremad
15:25.3h
PB
Frederik Ernst
Frederik Ernst ('95)
95
AGF Atletik
DNF
Finale B
1
Rasmus Lindgren
Rasmus Lindgren ('78)
78
AGF Atletik
15:26.9h
SB
2
Sebastian Matz Nielsen
Sebastian Matz Nielsen ('92)
92
Aarhus Fremad
15:31.7h
PB
3
Thorkild Sundstrup
Thorkild Sundstrup ('80)
80
Aarhus Fremad
15:38.9h
SB
Mathias Kristensen
Mathias Kristensen ('94)
94
AGF Atletik
DNF
August Broz
August Broz ('96)
96
AGF Atletik
DNF
Finale C
1
Andreas Rumin Kjær
Andreas Rumin Kjær
00
AGF Atletik
15:56.3h
PB
2
Mikkel Kleis
Mikkel Kleis ('80)
80
AGF Atletik
15:56.8h
SB
3
Andreas Dam
Andreas Dam ('89)
89
AGF Atletik
16:03.7h
SB
4
Martin Patwary
Martin Patwary ('97)
97
AGF Atletik
16:04.1h
PB
Laust Bengtsen
Laust Bengtsen ('74)
74
Aarhus 1900
DNF
Finale D
1
Jakob Riis
Jakob Riis ('82)
82
Aarhus 1900
16:22.3h
SB
3
Jesper Trige
Jesper Trige ('82)
82
AGF Atletik
17:26.1h
SB
4
Frederik Kannegaard
Frederik Kannegaard
00
HGF AM
17:56.4h
PB
Finale E
2
Christian Weberskov
Christian Weberskov ('95)
95
AGF Atletik
17:00.4h
SB
3
Flemming Krabbenhoft
Flemming Krabbenhoft ('75)
75
Aarhus Fremad
17:00.6h
PB
Jacob Moos Larsen
Jacob Moos Larsen ('93)
93
Frederiksberg IF
DNF
Daniel Graversgaard
Daniel Graversgaard ('97)
97
AGF Atletik
DNF
Finale F
1
Jakob Worm Bisfort
Jakob Worm Bisfort ('80)
80
AGF Atletik
16:49.1h
PB
2
Christian Møller Nielsen
Christian Møller Nielsen ('97)
97
AGF Atletik
16:54.1h
PB
3
Frederik Juhl Leiszner
Frederik Juhl Leiszner ('99)
99
Aarhus 1900
17:01.6h
Finale G
2
Allan Strand
Allan Strand ('68)
68
Aarhus 1900
18:11.3h
SB
4
Kenneth Madsen
Kenneth Madsen ('63)
63
Aarhus 1900
19:10.9h
SB
Finale H
2
Johannes Schramm
Johannes Schramm ('02)
02
Aarhus 1900
18:51.4h
PB
5
Thomas Knudsen
Thomas Knudsen ('70)
70
Aarhus 1900 Tri
20:43.8h
SB
Emil Aarestrup
Emil Aarestrup ('95)
95
AGF Atletik
DNF
K 800 m
Finale A
Finale
2
Mathilde Diekema Jensen
Mathilde Diekema Jensen ('94)
94
Aarhus 1900
2:08.4h
K 1500 m
Finale A
Finale
3
Mathilde Diekema Jensen
Mathilde Diekema Jensen ('94)
94
Aarhus 1900
4:28.3h
4
Helene Svane
Helene Svane ('91)
91
Aarhus Fremad
4:29.7h
K 3000 m
Finale A
Finale
1
Laura Astrup
Laura Astrup
00
Aarhus 1900
10:32.7h
PB
K 5000 m
Finale D
2
Karen Ehrenreich
Karen Ehrenreich ('84)
84
Aarhus 1900
17:15.1h
Finale E
1
Alberte Kjær Pedersen
Alberte Kjær Pedersen ('98)
98
AGF Atletik
16:31.5h
PB
Finale G
1
Lea Tybirk
Lea Tybirk ('89)
89
Aarhus Fremad
17:38.7h
3
Benedikte Nyholm Bangsgaard
Benedikte Nyholm Bangsgaard ('96)
96
AGF Atletik
18:22.9h
Finale H
1
Emilie Larsen
Emilie Larsen ('97)
97
AGF Atletik
18:47.3h
3
Kristine Mygind Sørensen
Kristine Mygind Sørensen ('02)
02
AGF Atletik
18:56.2h
4
Charlotte Berner
Charlotte Berner ('72)
72
AGF Atletik
20:43.6h
Head to head
×
Seneste resultater
24.4
Aalborg
Aalborg Outdoor I
21.4
Skanderborg
Klubstævne
20.4
Glostrup
Glostrup Games
17.4
Greve
Klubkastestævne
16.4
Haderslev
Løbestævne
16.4
Ballerup
Kastestævne 2
13.4
Ballerup
Ballerup Spring Walk
13.4
Viborg
50km & 100km
13.4
Viborg
DM 100K
7.4
Lyngby
Klubstævne
7.4
Charlottenlund
Strandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4
Hvidovre
Inde KM Hvidovre AM
6.4
Silkeborg
Tunge kast i Silkeborg
6.4
Haderslev
Hif 5000m forårsløb
2.4
Ballerup
Kastestævne 1
30.3
Silkeborg
Påskekastestævne
28.3
Aabenraa
Langfredag kastemangekamp
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne