Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: Torsdagsstævne 2.7.2020
Skovdalen Atletikstadion

M 200 m    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)Aalborg AM23.13
  
 SB
2Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM23.98
  
 SB
3Carl August AllerødCarl August Allerød ('03)Aalborg AM24.20
  
 PB
4William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM34.81
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Jelmer ScholtenJelmer Scholten ('04)Aalborg AM54.34
  
 PB
2Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM56.68
  
 SB
3Daniel KrichauDaniel Krichau ('94)Aalborg AM58.50
  
 PB
David ChristiansenDavid Christiansen ('82)Aalborg AM DNF
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Niels SkovsgaardNiels Skovsgaard ('05)Dybvad IK 5.22
0.0
  
 PB
 
5.19 PB
 0.0
4.95
 0.0
4.87
 0.0
5.12
 0.0
4.96
 0.1
5.22 PB
 0.0
  
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Thor SørensenThor Sørensen ('89)Aalborg AM15.02
  
 
 
14.65  X  X15.02    
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Thor SørensenThor Sørensen ('89)Aalborg AM42.37
  
 SB
 
42.08 SB41.20  X41.5542.37 SB   
2Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM36.15
  
 SB
 
  X34.32 SB  X36.15 SB35.41  X  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM42.61
  
 SB
 
41.87 SB40.0241.1042.61 SB    
K 200 m    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM27.09
  
 PB
2Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM28.64
  
 PB
3Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM28.70
  
 PB
4Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM29.98
  
 PB
5Sophia TrykSophia Tryk ('06)Aalborg AM33.08
  
 PB
6Anne-Dicte Abel LindholmAnne-Dicte Abel Lindholm ('07)Aalborg AM35.15
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
1Laura G. AndersenLaura G. Andersen ('04)Aalborg AM1:00.09
  
 SB
2Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM1:00.90
  
 SB
3Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)Aalborg AM1:01.74
  
 SB
4Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM1:03.50
  
 PB
5Camilla FlyvbjergCamilla Flyvbjerg ('04)Aalborg AM1:03.67
  
 PB
6Rose-Mathilde Abel LindholmRose-Mathilde Abel Lindholm ('05)Aalborg AM1:08.96
  
 PB
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM4.93
0.0
  
 PB
 
4.93 PB
 0.0
4.68
 0.0
4.76
 0.0
  X4.34
 0.0
  X  
2Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM4.43
0.0
  
 PB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
4.43 PB4.09  X  X  
3Rose-Mathilde Abel LindholmRose-Mathilde Abel Lindholm ('05)Aalborg AM3.50
0.0
  
 SB
 
2.92 SB
 0.0
  X3.41 SB
 -0.4
3.33
 0.0
3.27
 0.0
3.50 SB
 0.0
  
4Sophia TrykSophia Tryk ('06)Aalborg AM3.09
0.0
  
 PB
 
  X
 0.0
2.87 PB  X
 0.0
2.96 PB
 0.0
2.80
 0.0
3.09 PB  
D17 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Jelmer ScholtenJelmer Scholten ('04)Aalborg AM45.39
  
 PB
 
34.60 PB45.39 PB39.6141.96    
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
2Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM10.19
  
 PB
 
9.59 SB10.19 PB9.709.99    
P17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Emma BerntsenEmma Berntsen ('04)Aalborg AM24.68
  
 PB
 
20.14 PB24.68 PB  X  X  X   
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM45.43
  
 PB
 
45.43 PB45.39  X  X    
2Emma BerntsenEmma Berntsen ('04)Aalborg AM31.72
  
 PB
 
30.80 =PB31.72 PB  X24.80    
P17 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Emma BerntsenEmma Berntsen ('04)Aalborg AM24.67
  
 SB
 
  X24.67 SB  X  X    
D15 300 m    

Finale A

Finale
1Marius M SzwedMarius M Szwed ('05)Aalborg AM43.10
  
 PB
2Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)46.37
  
  F Mixed competition
D15 Højdespring    

Finale A

Finale
4William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM1.20
  
 PB
 
1.00 PB
  O
1.05 PB
 XO
1.10 PB
  O
1.15 PB
 XO
1.20 PB
  O
1.25
XXX
  
D15 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Niels SkovsgaardNiels Skovsgaard ('05)Dybvad IK 33.24
  
 PB
 
33.24 PB  X32.3329.02    
D15 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Niels SkovsgaardNiels Skovsgaard ('05)Dybvad IK 33.90
  
 PB
 
33.90 PB31.6633.5732.10    
P15 Højdespring    

Finale A

Finale
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM1.35
  
 PB
 
1.10 SB
  O
1.25 SB
  O
1.30 =PB
  O
1.35 PB
  O
1.41
XXX
   
2Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM1.30
  
 =PB
 
1.20 SB
  O
1.25 SB
  O
1.30 =PB
  O
1.35
XXX
    
3Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM1.25
  
 =PB
 
1.00 SB
  O
1.05 SB
  O
1.10 SB
  O
1.15 SB
  O
1.20 SB
  O
1.25 =PB
 XO
  
5Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM1.15
  
 SB
 
1.00 SB
  O
1.05 SB
  O
1.10 SB
  O
1.15 SB
 XO
1.20
XXX
   
6Anne-Dicte Abel LindholmAnne-Dicte Abel Lindholm ('07)Aalborg AM1.15
  
 PB
 
1.00 PB
  O
1.05 PB
XXO
1.10 PB
  O
1.15 PB
 XO
1.20
XXX
   
P15 Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
2Celia Dart PryssingCelia Dart Pryssing ('05)Aalborg AM21.15
  
 PB
 
21.15 PB19.6220.3718.7218.63   
P15 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Celia Dart PryssingCelia Dart Pryssing ('05)Aalborg AM27.48
  
 SB
 
  X  X  X27.48 SB    
P15 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Victoria Juul GiessingVictoria Juul Giessing ('05)Aalborg AM30.10
  
 SB
 
30.10 SB28.4626.1527.77    
2Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM22.22
  
 PB
 
19.94 PB21.44 PB19.9322.22 PB    
3Celia Dart PryssingCelia Dart Pryssing ('05)Aalborg AM21.16
  
 PB
 
21.16 PB19.1116.4216.59    
D13 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Johan SkovsgaardJohan Skovsgaard ('08)Dybvad IK 7.79
  
 PB
 
7.61 PB7.79 PB7.747.37    
2William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM6.12
  
 PB
 
6.12 PB6.026.046.11    
D13 Diskoskast 0.6 kg    

Finale A

Finale
1Johan SkovsgaardJohan Skovsgaard ('08)Dybvad IK 19.03
  
 PB
 
  X19.03 PB18.78  X    
D13 Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
1Johan SkovsgaardJohan Skovsgaard ('08)Dybvad IK 20.09
  
 PB
 
16.38 PB15.8420.09 PB19.86    
2William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM17.63
  
 PB
 
16.89 PB16.6217.63 PB17.33    
P13 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM4.69
0.0
  
 PB
 
4.69 PB
 0.0
4.26
 0.0
4.39
 0.2
3.99
 0.0
4.17
 0.5
4.53
 0.0
  
2Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM4.31
0.0
  
 
 
4.24
 0.0
4.22
 1.0
4.25
 0.0
4.13
 0.0
4.18
 0.0
4.31
 0.0
  
3Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM3.54
+1.8
  
 PB
 
3.40 SB
 0.0
3.54 PB
 1.8
3.42
 0.0
3.51
 0.0
3.53
 0.0
3.53
 0.0
  
4Anne-Dicte Abel LindholmAnne-Dicte Abel Lindholm ('07)Aalborg AM3.42
+0.1
  
 PB
 
3.14 SB
 1.3
3.19 SB
 0.0
3.32 PB
 -0.3
0.33
 0.0
3.42 PB
 0.1
3.38
 0.1
  
P13 Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Savannah JohanssonSavannah Johansson ('07)Aalborg AM10.49
  
 
 
10.4910.4710.02  X    
3Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM9.29
  
 
 
8.969.259.019.29    
4Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM8.81
  
 
 
8.818.298.238.57    
P13 Hammerkast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Savannah JohanssonSavannah Johansson ('07)Aalborg AM45.96
  
 
 
42.7345.9645.35  X    
2Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM21.75
  
 PB
 
21.75 PB  X  X  X    
P13 Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
1Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM27.35
  
 
 
25.0827.3525.5724.62    
2Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM14.81
  
 
 
14.81  X  X  X    
3Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM14.33
  
 
 
  X14.33  X  X    
M70 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Ivan MøllerIvan Møller ('49)Aalborg AM24.32
  
 PB
 
  X  X21.08 SB  X24.32 PB  X  
M70 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Ivan MøllerIvan Møller ('49)Aalborg AM22.83
  
 PB
 
22.03 SB22.83 PB  X22.54    
M70 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Ivan MøllerIvan Møller ('49)Aalborg AM18.49
  
 PB
 
  X  X  X18.49 PB    

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle