Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Odense: 5000m stævne 30.6.2020
Odense Atletikstadion

M 5000 m    

Finale A

Finale
1Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 14:43.94
  
 SB
2Esben HornumEsben Hornum ('89)Aarhus Fremad14:56.38
  
 
3Michael JensenMichael Jensen ('87)AGF Atletik14:57.89
  
 
4Elias ShifrisElias Shifris ('02)Viborg AM15:08.79
  
 PB
5Christian StounbergChristian Stounberg ('95)AGF Atletik15:13.79
  
 SB
6Sebastian Matz NielsenSebastian Matz Nielsen ('92)Aarhus Fremad15:24.43
  
 PB
7Thorkild SundstrupThorkild Sundstrup ('80)Aarhus Fremad15:25.90
  
 SB
8Morten LynghøjMorten Lynghøj ('86)SG Atletik15:27.50
  
 PB
9Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen Odense Atletik 15:33.41
  
  K 1 Mixed competition
10Jonas Astrup BeckJonas Astrup Beck ('79)15:50.46
  
 PB
11Martin PatwaryMartin Patwary ('97)AGF Atletik16:47.45
  
 
Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik DNF
  
 
Finale B
1Alberte Kjær PedersenAlberte Kjær Pedersen ('98)AGF Atletik16:04.73
  
  K 1 Mixed competition
2Henrik LauHenrik Lau ('71)Odense Atletik 16:23.37
  
 SB
3Helene SvaneHelene Svane ('91)Aarhus Fremad16:29.80
  
  K 2 Mixed competition
4Steffen MassaroSteffen Massaro ('83)Odense Atletik 16:30.11
  
 SB
5Christian AndersenChristian Andersen ('95)Aarhus 190016:36.59
  
 PB
6Martin KjærMartin Kjær ('79)HLLH16:37.15
  
 PB
7Morten Nyrup JensenMorten Nyrup Jensen ('72)Aarhus Fremad16:38.93
  
 SB
8Jakob Worm BisfortJakob Worm Bisfort ('80)AGF Atletik16:39.42
  
 PB
9Jonas BergJonas Berg ('87)Herning LK16:39.70
  
 SB
10Daniel GraversgaardDaniel Graversgaard ('97)AGF Atletik16:44.67
  
 PB
11Jesper Frederik AndersenJesper Frederik Andersen ('97)AGF Atletik16:45.07
  
 PB
12René Udsen PedersenRené Udsen Pedersen ('86)16:46.79
  
 PB
13Jan Christian Herum PedersenJan Christian Herum Pedersen ('02)SG Atletik17:04.61
  
 PB
14Brian SchmidtBrian Schmidt ('75)Næsby IF / USA17:19.97
  
 SB
15Frederik Juhl LeisznerFrederik Juhl Leiszner ('99)Aarhus 190017:39.31
  
 
Jacob Moos LarsenJacob Moos Larsen ('93)Frederiksberg IF DNF
  
 
Finale C
1Mie Gam NielsenMie Gam Nielsen ('01)Viborg AM17:29.66
  
  K 1 Mixed competition
2Emilie ChristiansenEmilie Christiansen ('97)Odense Atletik 17:42.45
  
  K 2 Mixed competition
3Andreas HaugaardAndreas Haugaard ('93)18:00.30
  
 PB
4Mathilde Meedom LarsenMathilde Meedom Larsen ('04)Viborg AM18:09.32
  
  K 3 Mixed competition
5Damian JanduraDamian Jandura ('88)SG Atletik18:11.05
  
 PB
6Jonas Lyngvald SchmidtJonas Lyngvald Schmidt ('01)Odense Atletik 18:19.37
  
 SB
7Annika FabrinAnnika Fabrin ('96)Odense Atletik 18:22.15
  
  K 4 Mixed competition
8Mads HerskindMads Herskind ('84)18:23.84
  
 PB
9Frederikke Kjær PedersenFrederikke Kjær Pedersen ('95)Fredericia Tri18:40.70
  
  K 5 Mixed competition
10Clara VorgaardClara Vorgaard ('99)18:53.26
  
  K 6 Mixed competition
11Stefan Mølgaard DallStefan Mølgaard Dall ('92)Odense Atletik 18:53.45
  
 SB
12Jonas WintherJonas Winther ('96)Aarhus 190018:54.46
  
 PB
13Emely RavnEmely Ravn Odense Atletik 19:11.55
  
  K 7 Mixed competition
14Sophie Olivia KortnumSophie Olivia Kortnum ('04)Viborg AM19:23.53
  
  K 8 Mixed competition
15Emil VejeEmil Veje ('95)19:51.17
  
 PB
16Charlotte BernerCharlotte Berner ('72)AGF Atletik20:47.35
  
  K 9 Mixed competition

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle