Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Mangekampstribute 4‐5.7.2020
Østerbro Stadion

M 100 m    
4.7. Vind: +0.2

Finale A

Finale
4.7.Vind: +0.2
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.80
  
 
2Malte Dam KorsbjergMalte Dam Korsbjerg ('03)Aarhus 190011.65
  
 PB
3Emil FrændeEmil Frænde Sparta11.17
  
 SB
3Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190012.96
  
 PB
4Emil StrømEmil Strøm ('93)Sparta11.41
  
 
5Dlovan BakerDlovan Baker BAK11.61
  
 
5Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190011.87 w
  
 
6Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.97
  
 
Indledende heats4.7.
Indledende 1
4.7. Vind: 0.0
4.7.Vind: 0.0
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.79
  
 SB
3Emil FrændeEmil Frænde Sparta11.29
  
 SB
Indledende 2
4.7. Vind: +1.4
4.7.Vind: +1.4
2Dlovan BakerDlovan Baker BAK11.62
  
 
3Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.96
  
 SB
4Christian MøllerChristian Møller ('61)Sparta13.09
  
 SB
M 200 m    
4.7. Vind: +3.6

Finale A

Finale
4.7.Vind: +3.6
2Dlovan BakerDlovan Baker BAK24.07 w
  
 
M 400 m    
4.7.

Finale A

Finale
4.7.
1Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta49.84
  
 SB
M Kuglestød 7.26 kg    
4.7.

Finale A

Finale
4.7.
8Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM10.42
  
 SB
 
10.39 SB10.1110.42 SB     
M Diskoskast 2.0 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
2Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta54.38
  
 
 
53.4553.8052.9254.3852.43   
8Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190034.14
  
 SB
 
31.85 SB32.65 SB34.14 SB30.71    
M Spydkast 800 gram    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1Matthias HagenMatthias Hagen ('97)Hvidovre AM62.95
  
 PB
 
62.95 PB59.82      
4Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM51.13
  
 SB
 
48.01 SB51.13 SB47.9148.7948.65   
K 100 m    
4.7. Vind: +2.4

Finale A

Finale
4.7.Vind: +2.4
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.63 w
  
 
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.65
  
 
3Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja11.90 w
  
 
3Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja12.11
  
 SB
4Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta12.12
  
 SB
K 400 m    
4.7.

Finale A

Finale
4.7.
3Elena Grøndahl JohansenElena Grøndahl Johansen ('01)Sparta59.74
  
 PB
5Sille Oksbroe HejselbakSille Oksbroe Hejselbak ('01)Sparta1:03.87
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
4.7. Vind: +0.1

Finale A

Finale
4.7.Vind: +0.1
1Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta13.70
  
 SB
3Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta14.91
  
 SB
Finale B
4.7. Vind: -0.2
4.7.Vind: -0.2
1Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190015.26
  
 PB
K Diskoskast 1.0 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta59.10
  
 
 
59.1054.8056.2053.5854.2952.90  
K Hammerkast 4.0 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1Celina JulinCelina Julin ('94)Sparta63.20
  
 
 
60.6961.8163.20     
3Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta56.20
  
 PB
 
51.6056.20 PB52.8755.7455.0753.00  
D17 100 m    
4.7. Vind: +0.5

Finale A

Finale
4.7.Vind: +0.5
1Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta11.28
  
 
Finale B
4.7. Vind: +4.4
4.7.Vind: +4.4
1Malte Dam KorsbjergMalte Dam Korsbjerg ('03)Aarhus 190011.72 w
  
 
D17 1500 m    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1William DevantierWilliam Devantier Sparta4:02.67
  
 SB
3Nassim BaiouNassim Baiou ('82)Sparta4:34.34
  
 SB
D17 Højdespring    
4.7.

Finale A

Finale
4.7.
4Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta1.79
  
 PB
D17 Kuglestød 5.0 kg    
4.7.

Finale A

Finale
4.7.
4Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta12.43
  
 PB
 
12.20 PB12.38 PB12.43 PB     
D17 Diskoskast 1.5 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta39.29
  
 
 
39.2931.46      
9Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta22.45
  
 PB
 
22.45 PB20.83      
D17 Spydkast 700 gram    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta54.49
  
 PB
 
47.7950.1652.5452.3248.8054.49 PB  
P17 200 m    
4.7. Vind: +3.5

Finale A

Finale
4.7.Vind: +3.5
5Klara Lind ToustrupKlara Lind Toustrup ('03)Aarhus 190026.52 w
  
 
P17 Højdespring    
4.7.

Finale A

Finale
4.7.
2Klara Winther KrustrupKlara Winther Krustrup ('03)Aarhus 19001.57
  
 SB
P17 Længdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
8Signe Xin Von RosenSigne Xin Von Rosen ('04)BAC4.34
+1.3
  
 
 
4.214.144.014.344.21   
D15 100 m    
4.7. Vind: +1.3

Finale A

Finale
4.7.Vind: +1.3
3Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)Sparta12.01
  
 
4Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta12.16
  
 PB
5Victor ColdbergVictor Coldberg ('06)BAK13.07
  
 
5Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190013.07
  
 PB
D15 200 m    
4.7. Vind: +3.5

Finale A

Finale
4.7.Vind: +3.5
1Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)Sparta24.71 w
  
 
3Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta25.35 w
  
 
D15 400 m    
Finale B
4.7.
4.7.
4Holger Singes BahrndorffHolger Singes Bahrndorff ('06)Aarhus 19001:03.49
  
 PB
D15 1500 m    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1Jeppe HaghfeltJeppe Haghfelt ('03)Sparta4:30.35
  
 
3Thomas Ek UdahlThomas Ek Udahl ('05)Hvidovre AM4:47.34
  
 PB
D15 100 m hæk 84.0 cm    
4.7. Vind: +1.5

Finale A

Finale
4.7.Vind: +1.5
2Daniel BisgaardDaniel Bisgaard ('05)BAK14.43
  
 PB
D15 Højdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta1.70
  
 =PB
D15 Stangspring    
4.7.

Finale A

Finale
4.7.
Rasmus Eybye PetersenRasmus Eybye Petersen ('05)BAK NH
  
 
D15 Længdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
2Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta5.84
+0.5
  
 
 
5.795.785.845.582.66   
6Victor ColdbergVictor Coldberg ('06)BAK4.73
+1.8
  
 PB
 
4.444.583.994.264.73 PB4.15  
7Lucas SpuurLucas Spuur ('05)Hvidovre AM3.66 w
+2.3
  
 
 
3.233.373.083.513.663.39  
D15 Kuglestød 4.0 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
3Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta11.01
  
 
 
10.7910.8911.0110.9810.4710.77  
D15 Diskoskast 1.0 kg    
4.7.

Finale A

Finale
4.7.
2Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta33.53
  
 PB
 
32.94 PB33.53 PB31.2031.93    
4Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta29.87
  
 PB
 
25.0529.57 PB29.87 PB28.0325.71   
P15 100 m    
4.7. Vind: -0.4

Finale A

Finale
4.7.Vind: -0.4
1Emilie Børregaard VoigtEmilie Børregaard Voigt ('05)Sparta13.32
  
 PB
2Helena ReijnenHelena Reijnen ('05)Sparta13.40
  
 SB
3Anna PedersenAnna Pedersen ('05)Sparta13.74
  
 PB
4Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF13.93
  
 
5Signe Juhl LaursenSigne Juhl Laursen ('05)Sparta14.47
  
 PB
P15 200 m    
4.7. Vind: +2.6

Finale A

Finale
4.7.Vind: +2.6
1Celina HagiharaCelina Hagihara ('06)KIF25.91 w
  
 
4Emilie Børregaard VoigtEmilie Børregaard Voigt ('05)Sparta27.47 w
  
 
5Helena ReijnenHelena Reijnen ('05)Sparta27.54 w
  
 
6Sara Engsig-KarupSara Engsig-Karup ('06)BAC27.57 w
  
 
Finale B
4.7. Vind: +3.1
4.7.Vind: +3.1
1Anna PedersenAnna Pedersen ('05)Sparta28.37 w
  
 
4Signe Juhl LaursenSigne Juhl Laursen ('05)Sparta31.17 w
  
 
P15 800 m    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
3Amalie Nymann ThomsenAmalie Nymann Thomsen ('05)Trongårdens IF 2:45.74
  
 
P15 1500 m    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
4Alma Juhl HorsgaardAlma Juhl Horsgaard ('05)KIF5:49.04
  
 SB
P15 Længdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1Emilie Børregaard VoigtEmilie Børregaard Voigt ('05)Sparta4.83
0.0
  
 SB
 
4.76 SB4.80 SB4.754.83 SB4.684.65  
7Signe Juhl LaursenSigne Juhl Laursen ('05)Sparta4.53
-1.5
  
 SB
 
4.53 SB4.52      
9Anna PedersenAnna Pedersen ('05)Sparta4.49
+1.9
  
 PB
 
3.69 SB3.484.49 PB4.154.084.35  
10Amalie Nymann ThomsenAmalie Nymann Thomsen ('05)Trongårdens IF 4.41
-0.3
  
 PB
 
4.164.014.41 PB4.13    
P15 Kuglestød 3.0 kg    
4.7.

Finale A

Finale
4.7.
1Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)Sparta11.06
  
 
 
10.0811.0610.6210.95    
2Luna Frid HanbergLuna Frid Hanberg ('06)Sparta10.85
  
 PB
 
10.25 PB10.2310.85 PB10.7510.3910.54  
P15 Diskoskast 0.75 kg    
4.7.

Finale A

Finale
4.7.
3Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)Sparta33.07
  
 PB
 
33.07 PB31.4922.9526.71    
P15 Spydkast 500 gram    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
3Julie RasmussenJulie Rasmussen ('06)Holte Atletik30.58
  
 PB
 
29.15 PB27.2929.67 PB29.0329.6430.58 PB  

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne