Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Greve: Vindsprint 2 12.7.2020
Greve Stadion

M 100 m    
Vind: +3.0

Finale A

Finale
Vind: +3.0
1Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta10.81 w
  
 
2Christoph HansenChristoph Hansen ('92)Frederiksberg IF / GER11.00 w
  
 
3Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)BAC11.39 w
  
 
4Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM11.50 w
  
 
5Frederik RegliFrederik Regli ('90)Frederiksberg IF11.58 w
  
 
6Dlovan BakerDlovan Baker BAK11.66 w
  
 
7Troels KaasTroels Kaas ('95)BAC11.83 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +4.3
Vind: +4.3
1Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)BAC11.29 w
  
 
2Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM11.30 w
  
 
3Frederik RegliFrederik Regli ('90)Frederiksberg IF11.44 w
  
 
4Dlovan BakerDlovan Baker BAK11.56 w
  
 
5Troels KaasTroels Kaas ('95)BAC11.59 w
  
 
Indledende 2
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta10.79
  
 PB
2Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik11.01
  
 SB
3Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik11.02
  
 PB
4Christoph HansenChristoph Hansen ('92)Frederiksberg IF / GER11.05
  
 
M 200 m    
Vind: +4.1

Finale A

Finale
Vind: +4.1
1Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik21.75 w
  
 
2Emil FrændeEmil Frænde Sparta21.86 w
  
 
3Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik21.93 w
  
 
4Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta21.95 w
  
 
5Christoph HansenChristoph Hansen ('92)Frederiksberg IF / GER22.10 w
  
 
6Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta22.22 w
  
 
Finale B
Vind: +2.8
Vind: +2.8
1Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Odense Atletik 23.01 w
  
 
2Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik23.02 w
  
 
3Dlovan BakerDlovan Baker BAK23.39 w
  
 
4Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM23.66 w
  
 
5Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik23.76 w
  
 
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Steffen SjørslevSteffen Sjørslev ('97)Greve Atletik50.18
  
 SB
 
46.59 SB43.47  X50.18 SB46.3949.87  
K 100 m    
Finale 1
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta11.66
  
 SB
2Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta12.22
  
 PB
3Emilie FlorinEmilie Florin ('01)Sparta12.49
  
 PB
4Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta12.54
  
 PB
5Natalie VaabengaardNatalie Vaabengaard ('02)BAC12.99
  
 PB
6Sarah RasmussenSarah Rasmussen ('04)HGATM 13.13
  
 SB
7Louise Høkilde WassmannLouise Høkilde Wassmann ('03)Greve Atletik13.14
  
 PB
8Sofie Skovgaard OlesenSofie Skovgaard Olesen ('08)Greve Atletik14.03
  
 
Finale 2
Vind: +2.8
Vind: +2.8
1Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta12.28 w
  
 
2Emilie FlorinEmilie Florin ('01)Sparta12.50 w
  
 
3Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta12.58 w
  
 
4Sarah RasmussenSarah Rasmussen ('04)HGATM 13.03 w
  
 
5Louise Høkilde WassmannLouise Høkilde Wassmann ('03)Greve Atletik13.17 w
  
 
6Natalie VaabengaardNatalie Vaabengaard ('02)BAC13.18 w
  
 
7Sofie Skovgaard OlesenSofie Skovgaard Olesen ('08)Greve Atletik14.22 w
  
 
K 200 m    
Vind: +4.0

Finale A

Finale
Vind: +4.0
1Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta23.92 w
  
 
2Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta25.72 w
  
 
3Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta25.77 w
  
 
4
Jamila Isman
Jamila Isman ('05)
/ NOR27.15 w
  
 
5Natalie VaabengaardNatalie Vaabengaard ('02)BAC27.15 w
  
 
6Elisabeth DorscheElisabeth Dorsche ('98)Sparta27.57 w
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Finale 1
Vind: +2.1
Vind: +2.1
1Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta13.69 w
  
 
Finale 2
Vind: +2.7
Vind: +2.7
1Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta13.51 w
  
 
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik33.02
  
 SB
 
33.02 SB31.9932.6330.79  –  –  
D19 Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik46.79
  
 PB
 
46.79 PB40.4042.6745.8442.80  X  
P17 100 m hæk 76.2 cm    
Finale 1
Vind: +2.1
Vind: +2.1
1Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)Greve Atletik14.03 w
  
 
2Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta14.19 w
  
 
Finale 2
Vind: +2.7
Vind: +2.7
1Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta14.02 w
  
 
P17 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)Greve Atletik38.07
  
 
 
34.1237.5235.5235.7338.0738.03  
D15 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik39.55
  
 PB
 
38.70 PB32.8939.55 PB34.97  X31.54  

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint