Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Oslo NOR: Oslo Sommerstevne 15.7.2020
Bislett

M 100 m    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
1
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR10.51
  
 PB
2
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR10.65
  
 SB
3
Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset ('91)
NOR10.71
  
 SB
4Patrick Monga BifukoPatrick Monga Bifuko ('96)NOR10.79
  
 
4
Sean Bloom
Sean Bloom ('04)
SWE12.22
  
 PB
5
Christian Marthinussen
Christian Marthinussen ('83)
NOR11.03
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +2.4
Vind: +2.4
1
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR10.39 w
  
 
2
Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset ('91)
NOR10.63 w
  
 
3
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR10.64 w
  
 
4Patrick Monga BifukoPatrick Monga Bifuko ('96)NOR10.65 w
  
 
5
Christian Marthinussen
Christian Marthinussen ('83)
NOR10.90 w
  
 
Indledende 2
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1
Andreas Ofstad Kulseng
Andreas Ofstad Kulseng ('01)
NOR11.01
  
 PB
2
Riquelvis Santiago
Riquelvis Santiago ('87)
NOR11.05
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Fredrik Øvereng
Fredrik Øvereng ('99)
NOR47.40
  
 
2
Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset ('91)
NOR48.21
  
 
3
Tor-Junor Vedde
Tor-Junor Vedde ('97)
NOR48.76
  
 SB
4
Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen ('91)
NOR48.84
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Jacob Boutera
Jacob Boutera ('96)
NOR3:43.03
  
 SB
2
Mats Hauge
Mats Hauge ('97)
NOR3:43.37
  
 PB
3
Jonatan Andersen Vedvik
Jonatan Andersen Vedvik 
NOR3:45.63
  
 PB
4
Marius Øyre Vedvik
Marius Øyre Vedvik ('92)
NOR3:45.91
  
 SB
5
Magnus Tuv Myhre
Magnus Tuv Myhre 
NOR3:49.80
  
 PB
6
Anders Bjørndal
Anders Bjørndal ('95)
NOR3:50.48
  
 PB
7
Oliver Andersen Vedvik
Oliver Andersen Vedvik ('98)
NOR3:50.77
  
 PB
8
Simon Nebijo Steinshamn
Simon Nebijo Steinshamn ('99)
NOR3:50.79
  
 PB
9
Mathias Flak
Mathias Flak ('99)
NOR3:51.43
  
 PB
10
Abdullahi Dahir Rabi
Abdullahi Dahir Rabi ('03)
SOM3:53.10
  
 SB
11
Simen Seeberg-Rommetveit
Simen Seeberg-Rommetveit 
NOR3:53.26
  
 PB
Koen Smet
Koen Smet ('92)
NED DNF
  
 
Finale B
1
Moa Abounnachat Bollerød
Moa Abounnachat Bollerød ('01)
NOR3:51.09
  
 SB
M 10000 m    

Finale A

Finale
1
Kristian Blummenfelt
Kristian Blummenfelt ('94)
NOR29:42.71
  
 PB
2
Petter Johansen
Petter Johansen ('98)
NOR30:20.53
  
 PB
3
Trond Einar Moen Pedersli
Trond Einar Moen Pedersli ('94)
NOR30:22.72
  
 PB
4
Eirik Mysen
Eirik Mysen ('93)
NOR30:24.93
  
 SB
5
Frode Stenberg
Frode Stenberg ('86)
NOR30:26.16
  
 PB
6
Andreas Myhre Sjurseth
Andreas Myhre Sjurseth ('85)
NOR30:34.53
  
 SB
7
Sindre Solbakken Omvik
Sindre Solbakken Omvik ('93)
NOR31:14.33
  
 PB
8
Magnus Grøttum Erstad
Magnus Grøttum Erstad ('88)
NOR31:19.63
  
 PB
9
Fredrik Biørnstad Schwencke
Fredrik Biørnstad Schwencke ('92)
NOR31:21.00
  
 PB
10
Jonas Lurås Hammer
Jonas Lurås Hammer ('91)
NOR31:27.45
  
 SB
11
Magnus Sirnes Hjellum
Magnus Sirnes Hjellum ('94)
NOR31:32.96
  
 SB
12
Ulrik Lolland
Ulrik Lolland ('92)
NOR31:39.09
  
 PB
13
Eivind Klokkehaug
Eivind Klokkehaug ('91)
NOR31:40.07
  
 PB
14
Ulrik Astrup Arnesen
Ulrik Astrup Arnesen ('97)
NOR31:40.42
  
 PB
15
Jo-Inge Sandvik
Jo-Inge Sandvik ('93)
NOR31:40.49
  
 PB
16
Fredrik Morten Sætran
Fredrik Morten Sætran 
NOR31:42.47
  
 PB
Finale B
1
Helge Langen
Helge Langen ('85)
NOR31:36.18
  
 PB
Indledende heats
Indledende 3
8
Magnus Gjerstad
Magnus Gjerstad 
NOR31:19.63
  
 PB
M 110 m hæk    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
1
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
NOR13.97
  
 
2
Simen Sebastian Hansen
Simen Sebastian Hansen 
NOR16.74
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
NOR13.92
  
 SB
2
Simen Sebastian Hansen
Simen Sebastian Hansen 
NOR17.13
  
 PB
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Simen Sebastian Hansen
Simen Sebastian Hansen 
NOR33.78
  
 PB
 
31.98 PB33.78 PB33.19  X31.3533.12  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Benjamin Gressløs
Benjamin Gressløs ('02)
NOR62.71
  
 
 
59.4157.8362.7161.9060.24  X  
K 100 m    
Vind: +1.7

Finale A

Finale
Vind: +1.7
1
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.67
  
 SB
2
Linn Oppegaard
Linn Oppegaard ('98)
NOR11.79
  
 PB
3
Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo ('98)
NOR11.89
  
 SB
4
Marte Pettersen
Marte Pettersen ('97)
NOR12.12
  
 SB
4
Alice Ulla Berg
Alice Ulla Berg ('97)
NOR12.12
  
 SB
Finale B
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1
Laura Tietje Johanna Van Der Veen
Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03)
NOR12.65
  
 PB
7
Telma Eid
Telma Eid ('98)
NOR12.86
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.78
  
 SB
2
Linn Oppegaard
Linn Oppegaard ('98)
NOR11.85
  
 PB
3
Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo ('98)
NOR11.98
  
 SB
4
Marte Pettersen
Marte Pettersen ('97)
NOR12.15
  
 SB
5
Alice Ulla Berg
Alice Ulla Berg ('97)
NOR12.25
  
 
Indledende 2
Vind: +2.7
Vind: +2.7
1
Abigail Ogoti
Abigail Ogoti ('02)
NOR12.38 w
  
 
3
Laura Tietje Johanna Van Der Veen
Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03)
NOR12.60 w
  
 
Indledende 3
Vind: +0.5
Vind: +0.5
2
Telma Eid
Telma Eid ('98)
NOR12.81
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Line Kloster
Line Kloster ('90)
NOR54.71
  
 
2
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR55.69
  
 
4
Amanda Marie Grefstad Frøynes
Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98)
NOR57.54
  
 SB
5
Marin Stray Gautadottir
Marin Stray Gautadottir ('03)
NOR57.90
  
 PB
Finale B
2
Linnea Gateman
Linnea Gateman ('01)
SWE59.43
  
 SB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Sigrid Jervell Våg
Sigrid Jervell Våg ('92)
NOR4:23.77
  
 SB
2
Grethe Tyldum
Grethe Tyldum ('01)
NOR4:24.49
  
 PB
3
Sara Busic
Sara Busic ('02)
NOR4:24.64
  
 PB
4
Ina Halle Haugen
Ina Halle Haugen ('03)
NOR4:24.87
  
 PB
5
Christina Toogood
Christina Toogood ('89)
NOR4:25.73
  
 SB
6
Maren Halle Haugen
Maren Halle Haugen ('03)
NOR4:26.62
  
 PB
7
Christine Næss
Christine Næss 
NOR4:27.40
  
 PB
8
Mari Roligheten Ruud
Mari Roligheten Ruud ('02)
NOR4:28.21
  
 PB
9
Selma Løchen Engdahl
Selma Løchen Engdahl ('01)
NOR4:31.51
  
 PB
10
Ine Bakken
Ine Bakken ('96)
NOR4:32.05
  
 PB
11Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:33.90
  
 SB
12
Leona Andersen Vedvik
Leona Andersen Vedvik ('04)
NOR4:34.63
  
 PB
Kadene Vassell
Kadene Vassell ('89)
NED DNF
  
 
K 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: +1.6

Finale A

Finale
Vind: +1.6
1
Lisa Wilker
Lisa Wilker ('03)
NOR14.43
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
1
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR13.99
  
 SB
1
Lisa Wilker
Lisa Wilker ('03)
NOR14.43
  
 PB
2
Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik ('01)
NOR14.07
  
 
3
Ingrid Pernille Rismark
Ingrid Pernille Rismark ('01)
NOR14.09
  
 PB
6
Telma Eid
Telma Eid ('98)
NOR15.69
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -0.7
Vind: -0.7
1
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR14.02
  
 SB
2
Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik ('01)
NOR14.08
  
 
3
Ingrid Pernille Rismark
Ingrid Pernille Rismark ('01)
NOR14.29
  
 
Indledende 2
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Maria Aaberg
Maria Aaberg ('01)
NOR14.48
  
 PB
2
Elise Grong Ruud
Elise Grong Ruud ('96)
NOR14.58
  
 PB
4
Telma Eid
Telma Eid ('98)
NOR15.34
  
 SB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Madelen Haaheim Sveinungsen
Madelen Haaheim Sveinungsen ('02)
NOR1.70
  
 =SB
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70 =SB
  O
1.75
XXX
    
2
Hedvik Kallåk
Hedvik Kallåk ('04)
NOR1.70
  
 
 
1.60
  O
1.65
 XO
1.70
 XO
1.75
XXX
    
K Længdespring    

Finale A

Finale
1
Vilde Marstein
Vilde Marstein ('02)
NOR5.80
+2.0
  
 
 
5.805.60  X5.774.74  X  
2
Lisa Wilker
Lisa Wilker ('03)
NOR5.45 w
+2.2
  
 
 
5.455.095.335.41    
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Lotta Flatum Fallingen
Lotta Flatum Fallingen ('02)
NOR49.85
  
 
 
45.45  X  X  X  X49.85  
3
Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes ('04)
NOR40.52
  
 PB
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1
Ane Dahlen
Ane Dahlen ('94)
NOR52.24
  
 
 
51.88  X52.2451.1050.11  X  
D19 110 m hæk 99.1 cm    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
Simen Guttormsen
Simen Guttormsen ('01)
NOR DNF
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1
Simen Guttormsen
Simen Guttormsen ('01)
NOR15.18
  
 PB

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m