Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tórshavn: FM vaksin 2020 23.8.2020
Tórsbreyt

M 200 m    
Vind: +0.9

Finale A

Finale
Vind: +0.9
1Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim Hvirlan23.28
  
 PB
2Miso BuhaMiso Buha ('03)Hvirlan23.35
  
 PB
3Tummas SjóvaráTummas Sjóvará ('02)Bragdið23.72
  
 PB
4Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið24.07
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Julian GregersenJulian Gregersen ('98)Frederiksberg IF4:21.08
  
 
2Kristian SivertsenKristian Sivertsen ('04)Treysti5:29.93
  
 PB
3Júst í TúniJúst í Túni ('86)Treysti6:05.63
  
 SB
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1Peter Dørffler Ladegaard JensenPeter Dørffler Ladegaard Jensen ('95)Bragdið11:14.22
  
 PB
2Sam VangSam Vang ('70)Bragdið11:57.44
  
 PB
M 110 m hæk    
Vind: +4.0

Finale A

Finale
Vind: +4.0
1Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið17.53 w
  
 
M Trespring    

Finale A

Finale
1Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið11.31
+2.0
  
 PB
 
11.06
 3.8
11.27
 2.2
11.31 PB
 2.0
10.94
 2.0
  X
 0.0
10.56
 2.8
  
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
2Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim Hvirlan8.93
  
 PB
 
  X8.89 PB8.408.93 PB8.868.90  
6Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið6.95
  
 PB
 
6.12 PB  X  X6.95 PB6.156.50  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Rogvi HøigaardRogvi Høigaard ('83)Hvirlan43.98
  
 SB
 
42.55 SB  –43.98 SB     
2Kristian SivertsenKristian Sivertsen ('04)Treysti28.33
  
 PB
 
20.60 PB19.4427.50 PB  X22.6928.33 PB  
K 200 m    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti26.48
  
 PB
2Elisabeth Holm SimonsenElisabeth Holm Simonsen ('01)Bragdið26.72
  
 SB
3Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)Treysti27.04
  
 PB
4Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið27.72
  
 SB
5Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið27.94
  
 SB
6Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið29.25
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Elisabeth Holm SimonsenElisabeth Holm Simonsen ('01)Bragdið27.37
Q
  
 SB
2Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)Treysti27.69
Q
  
 
3Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið27.78
q
  
 SB
4Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti29.24
  
 
5Bjørg JensenBjørg Jensen ('03)Bragdið29.46
  
 PB
Indledende 2
Vind: +2.9
Vind: +2.9
1Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti27.34 w
Q
  
 
2Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið27.48 w
Q
  
 
3Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið28.68 w
q
  
 
4Maiken OlsenMaiken Olsen ('90)Hvirlan39.35 w
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Rebekka FugløRebekka Fuglø ('93)Treysti4:49.90
  
 
2Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti5:31.27
  
 
3Kristina Verlandsdóttir HayfieldKristina Verlandsdóttir Hayfield ('05)Hvirlan5:49.46
  
 PB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið1.55
  
 
 
1.45
  O
1.50
  O
1.55
  O
1.62
XXX
    
2Elisabeth Holm SimonsenElisabeth Holm Simonsen ('01)Bragdið1.45
  
 =SB
 
1.10
  O
1.35
  O
1.40
XXO
1.45 =SB
  O
1.50
XXX
   
3Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið1.30
  
 =PB
 
1.10
 XO
1.15
  O
1.20
  O
1.25
XXO
1.30 =PB
 XO
1.35
XXX
  
K Trespring     

Finale A

Finale
1Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið10.68 w
+3.9
  
 
 
9.61
 2.7
9.90 =SB
 2.0
10.26
 4.5
9.94
 2.7
9.99
 3.0
10.68
 3.9
  
2Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið10.36 w
+2.3
  
 
 
  X
 0.0
10.17
 2.6
  X
 0.0
10.12
 2.7
10.14
 3.2
10.36
 2.3
  
3Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið9.87
+1.0
  
 PB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
9.23
 2.9
9.36
 1.4
9.85
 4.3
9.87 PB
 1.0
  
4Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið9.65 w
+2.8
  
 
 
9.16
 2.8
9.21 PB
 1.8
9.36
 4.3
9.43
 5.0
9.65
 2.8
9.52
 2.6
  
5Bjørg JensenBjørg Jensen ('03)Bragdið9.16 w
+4.6
  
 
 
9.16
 4.6
8.80
 4.0
8.42
 2.3
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Lýdia Poula SimonsenLýdia Poula Simonsen ('01)Hvirlan10.69
  
 SB
 
9.9210.0310.0710.69 SB  X10.40  
3Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan8.45
  
 PB
 
8.45 PB8.078.397.818.258.27  
4Guðrið Káradóttir PetersenGuðrið Káradóttir Petersen Hvirlan7.90
  
 
 
6.916.897.747.907.407.83  
5Sólja Fríða JóanisdóttirSólja Fríða Jóanisdóttir ('81)Frælsi7.76
  
 PB
 
6.75 SB  X7.76 PB7.076.667.17  
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Sunniva BogadóttirSunniva Bogadóttir ('01)Hvirlan38.14
  
 SB
 
38.14 SB32.4533.5436.2733.3735.18  
2Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan37.61
  
 PB
 
35.74 SB32.0636.38 PB32.2233.2337.61 PB  
3Sólja Fríða JóanisdóttirSólja Fríða Jóanisdóttir ('81)Frælsi29.25
  
 SB
 
27.90 SB25.2729.25 SB26.3227.26  X  
4Elisabeth Holm SimonsenElisabeth Holm Simonsen ('01)Bragdið26.15
  
 SB
 
  –  –24.7226.15 SB23.6021.49  
5Guðrið Káradóttir PetersenGuðrið Káradóttir Petersen Hvirlan24.59
  
 SB
 
24.59 SB24.2224.3322.6423.8823.84  
Helena Svabo ZiskaHelena Svabo Ziska ('01)Aarhus 1900 NM
  
 
 
  –       

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne