Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: DM Rematch 22.8.2020
Skovdalen Atletikstadion

M 400 m    

Finale A

Finale
1Elias ShifrisElias Shifris ('02)Viborg AM51.09
  
 PB
2Jakob Rose HansenJakob Rose Hansen ('02)Skive AM51.99
  
 SB
3Carl August AllerødCarl August Allerød ('03)Aalborg AM52.16
  
 PB
4David ChristiansenDavid Christiansen ('82)Aalborg AM56.30
  
 SB
5Daniel KrichauDaniel Krichau ('94)Aalborg AM57.75
  
 PB
Finale B
Marius M SzwedMarius M Szwed ('05)Aalborg AM DNF
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik3:41.07
  
 PB
2Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)Aalborg AM3:42.53
  
 
3Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)BAC3:44.50
  
=DUR DUR-17 PB
4Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta3:45.80
  
 
5Markus Kirk KjeldsenMarkus Kirk Kjeldsen ('01)SAK773:47.70
  
 PB
6Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 19003:51.32
  
 
7Frederik ErnstFrederik Ernst ('95)AGF Atletik3:53.00
  
 PB
Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik DNF
  pace
 
Morten Toft MunkholmMorten Toft Munkholm ('85)Randers Freja DNF
  pace
 
Finale B
1Jonathan Drechsler SigvardsenJonathan Drechsler Sigvardsen ('04)Viborg AM3:59.94
  
 PB
2Noah Kurzmann SkibstedNoah Kurzmann Skibsted ('99)Aalborg AM4:00.97
  
 
3Michael JensenMichael Jensen ('87)AGF Atletik4:03.78
  
 PB
4Oliver BjørslevOliver Bjørslev Aalborg AM4:04.64
  
 SB
5Jeppe Kejser Dahl JensenJeppe Kejser Dahl Jensen Aarhus 19004:05.67
  
 PB
6Christian LindgreenChristian Lindgreen ('02)Sparta4:08.45
  
 PB
7Theophile BigirimanaTheophile Bigirimana ('93)Aalborg AM / RWA4:11.77
  
 SB
8Noel MonoNoel Mono ('98)Aalborg AM4:12.26
  
 SB
9Christian AndersenChristian Andersen ('95)Aarhus 19004:14.56
  
 
10Martin PatwaryMartin Patwary ('97)AGF Atletik4:28.72
  
 
Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM DNF
  pace
 
Finale C
1Simon Høberg OlesenSimon Høberg Olesen Aalborg AM4:15.80
  
 PB
2Christian Møller NielsenChristian Møller Nielsen ('97)AGF Atletik4:17.97
  
 PB
3Daniel GraversgaardDaniel Graversgaard ('97)AGF Atletik4:18.89
  
 PB
5Esben HansenEsben Hansen ('99)Aarhus 19004:22.81
  
 PB
6Thomas Søholm LarsenThomas Søholm Larsen Esbjerg AM4:26.76
  
 
7August Runge BengtsonAugust Runge Bengtson ('99)Aalborg Øst RRC4:32.16
  
 SB
Frederik Juhl LeisznerFrederik Juhl Leiszner ('99)Aarhus 1900 DNF
  
 
Bertram Gitz-JohansenBertram Gitz-Johansen ('96)Aalborg AM DNF
  
 
Sebastian Busk MouritzenSebastian Busk Mouritzen ('02)SAK77 DNF
  
 
Rasmus Meldgaard KristensenRasmus Meldgaard Kristensen ('96)Aalborg AM DNF
  pace
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Ulrik HeitmannUlrik Heitmann ('84)Aarhus 190015:11.42
  
 
2Jakob RiisJakob Riis ('82)Aarhus 190015:38.60
  
 
3Malthe BøgebjergMalthe Bøgebjerg ('03)SAK7716:13.15
  
 SB
4Luan HuynhLuan Huynh ('82)Aalborg AM16:43.13
  
 PB
5Mie Gam NielsenMie Gam Nielsen ('01)Viborg AM17:07.78
  
  K 1 Mixed competition
6Christian Nørgaard NielsenChristian Nørgaard Nielsen ('83)Aalborg AM17:09.99
  
 
7Jeppe GardeJeppe Garde ('65)Aalborg AM17:11.97
  
 SB
8Daniel Bilgrav PedersenDaniel Bilgrav Pedersen ('89)Fredericia Tri17:51.26
  
 PB
Christopher G. A. SørensenChristopher G. A. Sørensen ('91)Aalborg Øst RRC DNF
  
 
Rasmus Meldgaard KristensenRasmus Meldgaard Kristensen ('96)Aalborg AM DNF
  
 
Martin Skytte GlerupMartin Skytte Glerup ('03)SAK77 DNF
  
 
Rene AggerRene Agger ('81)Aalborg AM DNF
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1Camilla FlyvbjergCamilla Flyvbjerg ('04)Aalborg AM1:03.27
  
 PB
2Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM1:05.25
  
 
3Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM1:05.76
  
 PB
4Julie HesselvigJulie Hesselvig ('03)Skive AM1:10.17
  
 SB
Finale B
1Laura G. AndersenLaura G. Andersen ('04)Aalborg AM1:00.62
  
  Mixed competition
2Emma Stentz HansenEmma Stentz Hansen ('03)Aalborg AM1:01.34
  
  Mixed competition
3Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)Aalborg AM1:02.82
  
  Mixed competition
4Laura Kathrine KornumLaura Kathrine Kornum ('98)Aarhus Fremad1:03.25
  
  Mixed competition
K 1500 m    
Finale C
4Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19004:20.39
  
 PB
8Mathilde Meedom LarsenMathilde Meedom Larsen ('04)Viborg AM4:35.37
  
 PB
9Laura AstrupLaura Astrup Aarhus 19004:53.81
  
 PB
10Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik4:54.86
  
 SB
11Nanna WeyeNanna Weye ('92)AGF Atletik4:55.02
  
 SB

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle