Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Viborg: Tracks 6 1.9.2020
Viborg Atletik Stadion

M 100 m    
Vind: -1.8

Finale A

Finale
Vind: -1.8
1Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190011.13
  
 
2Jakub SikorskiJakub Sikorski ('01)Aarhus 1900 / POL11.34
  
 
3Mikkel David MarklundMikkel David Marklund ('04)Skive AM11.84
  
 SB
4Ali Basim Al-TimimiAli Basim Al-Timimi ('03)Skive AM12.12
  
 SB
Finale B
Vind: -2.3
Vind: -2.3
1Ammer AlalawiAmmer Alalawi ('02)Skive AM12.25
  
 PB
2Juan José Acevedo RodriguezJuan José Acevedo Rodriguez ('04)Skive AM12.27
  
 
3Harry ThiruchelvamHarry Thiruchelvam ('97)Aarhus Fremad12.30
  
 PB
4Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM12.72
  
 PB
5Anders Balle RasmussenAnders Balle Rasmussen ('75)VEXA HLM Running14.64
  
 PB
M 200 m    
Vind: -0.6

Finale A

Finale
Vind: -0.6
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190021.78
  
 
2Dennis MägiDennis Mägi ('95)AGF Atletik23.33
  
 =PB
3Carl August AllerødCarl August Allerød ('03)Aalborg AM23.85
  
 PB
Harry ThiruchelvamHarry Thiruchelvam ('97)Aarhus Fremad25.53
  
 PB
Finale B
Vind: -0.8
Vind: -0.8
1Ammer AlalawiAmmer Alalawi ('02)Skive AM24.98
  
 PB
2Juan José Acevedo RodriguezJuan José Acevedo Rodriguez ('04)Skive AM25.68
  
 SB
3Niklas HauptNiklas Haupt ('03)Viborg AM27.14
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik1:51.00
  
 
2Markus Kirk KjeldsenMarkus Kirk Kjeldsen ('01)SAK771:52.81
  
 PB
3Elias ShifrisElias Shifris ('02)Viborg AM1:54.44
  
 PB
4Alexander Krogh JohansenAlexander Krogh Johansen ('88)AGF Atletik1:57.48
  
 
5Jonathan Drechsler SigvardsenJonathan Drechsler Sigvardsen ('04)Viborg AM1:58.22
  
 
6Samuel Emil Gobina SigalaSamuel Emil Gobina Sigala ('03)AK Holstebro1:58.78
  
 PB
7Jeppe Kejser Dahl JensenJeppe Kejser Dahl Jensen Aarhus 19001:59.26
  
 PB
8Michael JensenMichael Jensen ('87)AGF Atletik1:59.47
  
 
9Tito PhiriTito Phiri ('82)Aarhus 19002:00.51
  
 
10Oliver BjørslevOliver Bjørslev Aalborg AM2:01.83
  
 SB
11Aksel Lylloff QvortrupAksel Lylloff Qvortrup SAK772:04.45
  
 
Finale B
1Laurits BerntsenLaurits Berntsen ('02)Viborg AM1:59.43
  
 PB
2Andreas Eidorff MadsenAndreas Eidorff Madsen Viborg AM2:00.18
  
 SB
3Samuel Ettrup LarsenSamuel Ettrup Larsen Esbjerg AM2:02.46
  
 
4Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM2:02.52
  
 
5Sebastian Busk MouritzenSebastian Busk Mouritzen ('02)SAK772:04.11
  
 PB
6Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC2:05.19
  
  K 1 Mixed competition
7Esben HansenEsben Hansen ('99)Aarhus 19002:06.18
  
 SB
8Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19002:06.92
  
  K 2 Mixed competition
Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM DNF
  
 
Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik DNF
  
 
Finale C
1Jakob Vase JohannessenJakob Vase Johannessen Aarhus 19002:03.13
  
 PB
2Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19002:14.26
  
  K 1 Mixed competition
3Jonathan Birk NielsenJonathan Birk Nielsen ('05)Aalborg AM2:16.88
  
 PB
4Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik2:17.81
  
  K 2 Mixed competition
5Emma Stentz HansenEmma Stentz Hansen ('03)Aalborg AM2:18.25
  
  K 3 Mixed competition
6Jan Hybner-PedersenJan Hybner-Pedersen ('63)Skive AM2:17.88
  
 SB
7Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM2:19.19
  
  K 4 Mixed competition
8Mads Tudvad JensenMads Tudvad Jensen ('60)Aarhus 19002:20.41
  
 SB
Finale D
1Niklas HauptNiklas Haupt ('03)Viborg AM2:30.19
  
 PB
2Frida FrobergFrida Froberg ('05)Aarhus 19002:30.24
  
  K 1 Mixed competition
3Emil Møller SchmidtEmil Møller Schmidt ('06)Viborg AM2:32.53
  
 PB
4Thilde Sigga Agger NielsenThilde Sigga Agger Nielsen ('05)Viborg AM2:32.65
  
  K 2 Mixed competition
5Nikolaj MadsenNikolaj Madsen ('06)Viborg AM2:34.20
  
 PB
6Nicoline Vejen ØstergaardNicoline Vejen Østergaard ('06)Skive AM2:34.45
  
  K 3 Mixed competition
7Alberte KilsmarkAlberte Kilsmark ('05)SAK772:41.70
  
  K 4 Mixed competition
8Caroline NordentoftCaroline Nordentoft ('08)Viborg AM2:46.30
  
  K 5 Mixed competition
M 3000 m    

Finale A

Finale
1Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)Viborg AM8:24.94
  
 SB
2Noah Kurzmann SkibstedNoah Kurzmann Skibsted ('99)Aalborg AM8:29.84
  
 PB
3Theophile BigirimanaTheophile Bigirimana ('93)Aalborg AM / RWA8:45.69
  
 SB
4Mathias KristensenMathias Kristensen ('94)AGF Atletik8:55.86
  
 PB
5Simon Høberg OlesenSimon Høberg Olesen Aalborg AM8:57.14
  
 PB
6
Lasse Bo Ladewig
Lasse Bo Ladewig ('97)
/ GER8:56.98
  
 PB
7Michael JensenMichael Jensen ('87)AGF Atletik9:02.00
  
 SB
8Martin Skytte GlerupMartin Skytte Glerup ('03)SAK779:01.94
  
 PB
9Eskild Espenhain LandgrebeEskild Espenhain Landgrebe ('90)Esbjerg AM9:08.63
  
 PB
10Rasmus MouridsenRasmus Mouridsen ('97)Esbjerg AM9:18.05
  
 PB
11Daniel GraversgaardDaniel Graversgaard ('97)AGF Atletik9:19.27
  
 PB
12Christian Møller NielsenChristian Møller Nielsen ('97)AGF Atletik9:20.86
  
 PB
13Rasmus FutterupRasmus Futterup ('87)Herning LK9:36.58
  
 PB
14Michael BergMichael Berg ('85)Randers Freja9:43.72
  
 PB
15Jakob Worm BisfortJakob Worm Bisfort ('80)AGF Atletik9:52.72
  
 PB
Finale B
1Jens LoffJens Loff ('90)Aarhus 19009:27.95
  
 SB
2Steffan AndersenSteffan Andersen ('81)Esbjerg AM9:29.20
  
 PB
3Jens Dohn ThomsenJens Dohn Thomsen ('86)AGF Atletik9:32.49
  
 PB
4Sune AndersenSune Andersen ('80)VEXA HLM Running9:34.54
  
 PB
5Frederik Mangor MadsenFrederik Mangor Madsen ('02)Viborg AM9:40.16
  
 PB
6Oscar Gladney RundqvistOscar Gladney Rundqvist Viborg AM9:40.65
  
 PB
7Mathilde Meedom LarsenMathilde Meedom Larsen ('04)Viborg AM9:44.16
  
  K 2 Mixed competition
8Mie Gam NielsenMie Gam Nielsen ('01)Viborg AM9:43.86
  
  K 3 Mixed competition
9Hans-Henrik SchmidtHans-Henrik Schmidt ('74)Esbjerg AM9:49.94
  
 PB
10Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97)Blovstrød Løverne9:52.02
  
  K 4 Mixed competition
11Lasse BoesenbækLasse Boesenbæk ('05)Viborg AM10:00.69
  
 PB
12Christian LysdahlChristian Lysdahl ('96)AGF Atletik10:00.94
  
 
Finale C
1Rune Mcleod WintherRune Mcleod Winther ('80)VEXA HLM Running9:58.32
  
 PB
2Peter HoePeter Hoe ('70)Randers Freja10:06.16
  
 PB
3Rasmus SigvardsenRasmus Sigvardsen ('74)VEXA HLM Running10:06.65
  
 PB
4Lynge Mejlvang HansenLynge Mejlvang Hansen ('06)Viborg AM10:07.88
  
 PB
5Jeppe NorupJeppe Norup ('79)VEXA HLM Running10:10.46
  
 PB
6Laura AstrupLaura Astrup Aarhus 190010:10.82
  
  K 1 Mixed competition
7Kasper Søgaard-KristensenKasper Søgaard-Kristensen ('85)VEXA HLM Running10:10.94
  
 PB
8Dennis Lybæk HansenDennis Lybæk Hansen ('75)VEXA HLM Running10:12.57
  
 PB
9Freja Riegels JakobsenFreja Riegels Jakobsen ('04)Esbjerg AM10:19.64
  
  K 2 Mixed competition
10Katrine RisvigKatrine Risvig ('03)Skive AM10:23.42
  
  K 3 Mixed competition
11Henning JensenHenning Jensen ('69)Viborg AM10:24.02
  
 PB
12
Richard Dewhurst
Richard Dewhurst ('80)
/ GBR10:29.23
  
 PB
13Sophie Olivia KortnumSophie Olivia Kortnum ('04)Viborg AM10:32.97
  
  K 4 Mixed competition
14Dennis DyhrbergDennis Dyhrberg ('83)VEXA HLM Running10:34.24
  
 PB
Finale D
1Ida Tveen HøgsbergIda Tveen Høgsberg ('04)Skive AM10:38.17
  
  K 1 Mixed competition
2Jens BuchJens Buch ('56)Esbjerg AM10:48.35
  
 PB
3Patricia PoulsenPatricia Poulsen ('91)AGF Atletik10:51.09
  
  K 2 Mixed competition
4Anja Overlund KristensenAnja Overlund Kristensen ('75)Esbjerg AM10:51.67
  
  K 3 Mixed competition
5Peter LaursenPeter Laursen ('67)Viborg AM11:01.21
  
 PB
6Laurids JakobsenLaurids Jakobsen ('52)Viborg AM11:22.17
  
 SB
7Kristina Elkjær JessenKristina Elkjær Jessen ('84)Esbjerg AM11:32.01
  
  K 4 Mixed competition
8Thomas KaldahlThomas Kaldahl ('82)VEXA HLM Running11:41.17
  
 PB
9Elias Hindbo NielsenElias Hindbo Nielsen Viborg AM11:43.43
  
 PB
10Amalie Bro PedersenAmalie Bro Pedersen ('04)Viborg AM11:49.21
  
  K 5 Mixed competition
Henrik GehlertHenrik Gehlert ('94)AGF Atletik DNF
  
 
K 100 m    
Vind: -1.5

Finale A

Finale
Vind: -1.5
1Emma Molte Korsgaard SchmidtEmma Molte Korsgaard Schmidt ('97)Aarhus 190013.30
  
 
2Sarah KristensenSarah Kristensen Skive AM13.47
  
 SB
3Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM13.79
  
 SB
4Benedicte Skytte VosegaardBenedicte Skytte Vosegaard ('03)Aarhus Fremad13.93
  
 PB
K 200 m    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1Terese Salling HansenTerese Salling Hansen ('01)Aarhus 190026.14
  
 
2Laura Kathrine KornumLaura Kathrine Kornum ('98)Aarhus Fremad27.04
  
 PB
3Emma Molte Korsgaard SchmidtEmma Molte Korsgaard Schmidt ('97)Aarhus 190027.46
  
 
4Benedicte Skytte VosegaardBenedicte Skytte Vosegaard ('03)Aarhus Fremad28.57
  
 PB
5Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM30.39
  
 PB
6Emma Giovanna VitaleEmma Giovanna Vitale ('93)Aarhus 190028.96
  
 SB

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle