M 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mike Rodgers Mike Rodgers ('85) | 85 | USA | 10.15 | 0.309 | SB | |||||||||
2 | Taymir Burnet Taymir Burnet ('92) | 92 | NED | 10.37 | 0.190 | =SB | |||||||||
3 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 10.38 | 0.204 | ||||||||||
4 | Jan Veleba Jan Veleba ('86) | 86 | CZE | 10.39 | 0.329 | ||||||||||
5 | Kojo MusahKojo Musah ('96) | 96 | DEN | 10.39 | 0.198 | ||||||||||
6 | Samuel Beladič Samuel Beladič ('02) | 02 | SVK | 10.90 | 0.245 | ||||||||||
7 | Freddie Crittenden Freddie Crittenden ('94) | 94 | USA | 10.91 | -0.030 | ||||||||||
Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02) | 02 | DEN | DQ | 0.102 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Jan Veleba Jan Veleba ('86) | 86 | CZE | 10.46 | Q 0.192 | ||||||||||
2 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 10.52 | Q 0.203 | ||||||||||
3 | Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02) | 02 | DEN | 10.60 | Q 0.320 | ||||||||||
4 | Freddie Crittenden Freddie Crittenden ('94) | 94 | USA | 10.78 | q 0.123 | PB | |||||||||
5 | Samuel Beladič Samuel Beladič ('02) | 02 | SVK | 10.84 | q 0.233 | ||||||||||
6 | Adam Igaz Adam Igaz ('02) | 02 | SVK | 11.12 | 0.193 | PB | |||||||||
7 | Lukáš Ševčík Lukáš Ševčík ('03) | 03 | SVK | 11.46 | 0.203 | PB | |||||||||
Indledende 2 Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Mike Rodgers Mike Rodgers ('85) | 85 | USA | 10.21 | Q 0.265 | SB | |||||||||
2 | Kojo MusahKojo Musah ('96) | 96 | DEN | 10.38 | Q 0.176 | ||||||||||
3 | Taymir Burnet Taymir Burnet ('92) | 92 | NED | 10.49 | Q 0.132 | ||||||||||
4 | Tomáš Košík Tomáš Košík | 00 | SVK | 10.99 | 0.221 | ||||||||||
5 | Rastislav Jelínek Rastislav Jelínek ('01) | 01 | SVK | 11.01 | 0.241 | =PB | |||||||||
6 | Jakub Benda Jakub Benda | 00 | SVK | 11.07 | 0.203 | ||||||||||
7 | Samuel Michalko Samuel Michalko ('03) | 03 | SVK | 11.23 | 0.192 | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jochem Dobber Jochem Dobber ('97) | 97 | NED | 46.01 | 0.192 | ||||||||||
2 | Rabah Yousif Rabah Yousif ('86) | 86 | GBR | 46.13 | 0.134 | ||||||||||
3 | Oliver Murcko Oliver Murcko ('01) | 01 | SVK | 46.29 | 0.203 | NU20R | PB | ||||||||
4 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 46.66 | 0.169 | ||||||||||
5 | Christopher O'Donnell Christopher O'Donnell ('98) | 98 | IRL | 46.74 | 0.221 | ||||||||||
6 | Šimon Bujna Šimon Bujna ('95) | 95 | SVK | 47.03 | 0.170 | ||||||||||
7 | Isayah Boers Isayah Boers ('99) | 99 | NED | 47.20 | 0.169 | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Joe Brier Joe Brier ('99) | 99 | GBR | 46.61 | 0.128 | ||||||||||
2 | Wesley Vázquez Wesley Vázquez ('94) | 94 | PUR | 46.72 | 0.143 | PB | |||||||||
3 | Alex Haydock-Wilson Alex Haydock-Wilson ('99) | 99 | GBR | 47.00 | 0.132 | ||||||||||
4 | Adam Beloš Adam Beloš ('98) | 98 | SVK | 50.13 | 0.158 | ||||||||||
5 | Tomáš Grajcarík Tomáš Grajcarík ('04) | 04 | SVK | 50.29 | 0.165 | ||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Rasmus Mägi Rasmus Mägi ('92) | 92 | EST | 49.32 | 0.221 | ||||||||||
2 | Efekemo Okoro Efekemo Okoro ('92) | 92 | GBR | 50.28 | 0.187 | ||||||||||
3 | Thomas Barr Thomas Barr ('92) | 92 | IRL | 50.30 | 0.120 | SB | |||||||||
4 | Martin Kučera Martin Kučera ('90) | 90 | SVK | 50.53 | 0.143 | SB | |||||||||
5 | Matej Baluch Matej Baluch | 00 | SVK | 51.18 | 0.143 | ||||||||||
6 | Martin Juránek Martin Juránek ('91) | 91 | CZE | 51.87 | 0.203 | ||||||||||
7 | Markus Kornfeld Markus Kornfeld ('90) | 90 | AUT | 52.67 | 0.182 | ||||||||||
8 | Patrik Dömötör Patrik Dömötör | 00 | SVK | 53.03 | 0.267 | ||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Maksim Nedasekau Maksim Nedasekau ('98) | 98 | BLR | 2.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Adrijus Glebauskas Adrijus Glebauskas ('94) | 94 | LTU | 2.25 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Matúš Bubeník Matúš Bubeník ('89) | 89 | SVK | 2.21 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lukáš Beer Lukáš Beer ('89) | 89 | SVK | 2.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Chris Baker Chris Baker ('91) | 91 | GBR | 2.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Marek Bahník Marek Bahník ('99) | 99 | CZE | 2.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tomáš Zeman Tomáš Zeman ('96) | 96 | SVK | 2.06 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Norbert Kobielski Norbert Kobielski ('97) | 97 | POL | 2.23 DQ ADR 2.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tomas Veszelka Tomas Veszelka ('95) | 95 | SVK | 16.69 | +0.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Christian Taylor Christian Taylor ('90) | 90 | USA | 16.53 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Max Heß Max Heß ('96) | 96 | GER | 16.32 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Adrian Świderski Adrian Świderski ('86) | 86 | POL | 16.15 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ondřej Vodák Ondřej Vodák ('98) | 98 | CZE | 15.41 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jan Šuba Jan Šuba ('94) | 94 | SVK | 14.92 | +0.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hrístos Frantzeskákis Hrístos Frantzeskákis | 00 | GRE | 75.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marcel Lomnický Marcel Lomnický ('87) | 87 | SVK | 74.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jan Doležálek Jan Doležálek ('02) | 02 | CZE | 65.43 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Petr Koucký Petr Koucký ('85) | 85 | CZE | 64.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Vítězslav Veselý Vítězslav Veselý ('83) | 83 | CZE | 77.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jami Kinnunen Jami Kinnunen ('95) | 95 | FIN | 75.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Maximilian Slezak Maximilian Slezak ('96) | 96 | SVK | 72.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Patrik Michalec Patrik Michalec | 00 | SVK | 71.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jakub Kubinec Jakub Kubinec ('98) | 98 | SVK | 70.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Martin Konečný Martin Konečný ('97) | 97 | CZE | 70.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Petr Frydrych Petr Frydrych ('88) | 88 | CZE | 69.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Dominik Sokola Dominik Sokola ('96) | 96 | CZE | 68.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 3000 m kapgang Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Miroslav Úradník Miroslav Úradník ('96) | 96 | SVK | 11:07.21 | PB | ||||||||||
2 | Matej Tóth Matej Tóth ('83) | 83 | SVK | 11:22.47 | SB | ||||||||||
3 | Michal Morvay Michal Morvay ('96) | 96 | SVK | 11:37.72 | PB | ||||||||||
4 | Vít Hlaváč Vít Hlaváč ('97) | 97 | CZE | 11:45.26 | PB | ||||||||||
5 | Daniel Kováč Daniel Kováč ('01) | 01 | SVK | 11:50.90 | PB | ||||||||||
6 | Milan Rízek Milan Rízek ('78) | 78 | SVK | 12:00.54 | SB | ||||||||||
7 | Patrik Nemčok Patrik Nemčok ('03) | 03 | SVK | 12:07.86 | PB | ||||||||||
8 | Jakub Bátovský Jakub Bátovský ('05) | 05 | SVK | 12:35.34 | PB | ||||||||||
9 | Tomáš Mencel Tomáš Mencel ('04) | 04 | SVK | 12:39.69 | PB | ||||||||||
10 | Adam Nosáľ Adam Nosáľ ('04) | 04 | SVK | 13:15.90 | PB | ||||||||||
11 | Michal Duda Michal Duda ('04) | 04 | SVK | 13:26.45 | PB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Laviai Nielsen Laviai Nielsen ('96) | 96 | GBR | 51.70 | 0.180 | SB | |||||||||
2 | Lieke Klaver Lieke Klaver ('98) | 98 | NED | 51.92 | 0.195 | ||||||||||
3 | Barbora Malíková Barbora Malíková ('01) | 01 | CZE | 52.35 | 0.230 | ||||||||||
4 | Iveta Putalová Iveta Putalová ('88) | 88 | SVK | 53.12 | 0.237 | ||||||||||
5 | Zdeňka Seidlová Zdeňka Seidlová ('97) | 97 | CZE | 56.57 | 0.243 | ||||||||||
6 | Viktória Strýčková Viktória Strýčková ('01) | 01 | SVK | 58.20 | 0.375 | ||||||||||
7 | Katarzyna Martyna Katarzyna Martyna ('98) | 98 | POL | 58.80 | 0.176 | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Gabriela Gajanová Gabriela Gajanová ('99) | 99 | SVK | 2:01.26 | SB | ||||||||||
2 | Sara Kuivisto Sara Kuivisto ('91) | 91 | FIN | 2:01.60 | PB | ||||||||||
3 | Nadia Power Nadia Power ('98) | 98 | IRL | 2:02.12 | |||||||||||
4 | Britt Ummels Britt Ummels ('93) | 93 | NED | 2:02.65 | PB | ||||||||||
5 | Bregje Sloot Bregje Sloot | 00 | NED | 2:02.79 | |||||||||||
6 | Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | 2:03.26 | |||||||||||
7 | Bianka Bartha-Kéri Bianka Bartha-Kéri ('94) | 94 | HUN | 2:04.25 | |||||||||||
8 | Élli-Eftihía Deliyiánni Élli-Eftihía Deliyiánni ('02) | 02 | GRE | 2:05.34 | NU20R | PB | |||||||||
9 | Claire Mooney Claire Mooney ('92) | 92 | IRL | 2:05.64 | SB | ||||||||||
Kateřina Hálová Kateřina Hálová ('81) | 81 | CZE | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.5 Finale A Finale | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Cindy Ofili Cindy Ofili ('94) | 94 | GBR | 12.99 | 0.187 | ||||||||||
2 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 13.21 | 0.192 | ||||||||||
3 | Stanislava Škvarková Stanislava Škvarková ('96) | 96 | SVK | 13.22 | 0.134 | ||||||||||
4 | Klaudia Wojtunik Klaudia Wojtunik ('99) | 99 | POL | 13.25 | 0.209 | ||||||||||
5 | Sharona Bakker Sharona Bakker ('90) | 90 | NED | 13.33 | 0.162 | ||||||||||
6 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 13.90 | 0.203 | ||||||||||
7 | Monika Baňovičová Monika Baňovičová ('95) | 95 | SVK | 13.95 | 0.203 | ||||||||||
8 | Viktória Forster Viktória Forster ('02) | 02 | SVK | 14.05 | 0.112 | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.5 | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | Stanislava Škvarková Stanislava Škvarková ('96) | 96 | SVK | 13.30 | Q 0.183 | ||||||||||
2 | Sharona Bakker Sharona Bakker ('90) | 90 | NED | 13.42 | Q 0.176 | ||||||||||
3 | Klaudia Wojtunik Klaudia Wojtunik ('99) | 99 | POL | 13.51 | Q 0.192 | ||||||||||
4 | Simona Takácsová Simona Takácsová ('98) | 98 | SVK | 14.23 | 0.166 | SB | |||||||||
5 | Lenka Kovačovicová Lenka Kovačovicová ('01) | 01 | SVK | 14.71 | 0.232 | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.4 | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Cindy Ofili Cindy Ofili ('94) | 94 | GBR | 13.16 | Q 0.129 | ||||||||||
2 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 13.25 | Q 0.138 | ||||||||||
3 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 13.66 | Q 0.184 | ||||||||||
4 | Monika Baňovičová Monika Baňovičová ('95) | 95 | SVK | 13.86 | q 0.164 | ||||||||||
5 | Viktória Forster Viktória Forster ('02) | 02 | SVK | 14.02 | q 0.125 | PB | |||||||||
6 | Veronika Luptáková Veronika Luptáková ('02) | 02 | SVK | 15.73 | 0.210 | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Anna Ryzhykova Anna Ryzhykova ('89) | 89 | UKR | 55.21 | 0.192 | ||||||||||
2 | Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87) | 87 | DEN | 56.38 | 0.221 | ||||||||||
3 | Sára Mátó Sára Mátó | 00 | HUN | 57.30 | 0.128 | ||||||||||
4 | Hayley McLean Hayley McLean ('94) | 94 | GBR | 57.67 | 0.204 | ||||||||||
5 | Martina Hofmanová Martina Hofmanová ('95) | 95 | CZE | 58.37 | 0.203 | ||||||||||
6 | Anna Szymkowicz Anna Szymkowicz ('98) | 98 | POL | 1:00.92 | 0.188 | ||||||||||
Emma Zapletalová Emma Zapletalová | 00 | SVK | DNF | 0.178 | |||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nastassia Mironchyk-Ivanova Nastassia Mironchyk-Ivanova ('89) | 89 | BLR | 6.70 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tähti Alver Tähti Alver ('94) | 94 | EST | 6.32 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lucia Vadlejch Lucia Vadlejch ('88) | 88 | SVK | 6.13 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Adéla Záhorová Adéla Záhorová ('99) | 99 | CZE | 5.95 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Renáta Vodnyanszká Renáta Vodnyanszká ('04) | 04 | SVK | 5.78 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tereza Sklenářová Tereza Sklenářová ('03) | 03 | CZE | 5.71 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Martina Hrašnová Martina Hrašnová ('83) | 83 | SVK | 69.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Vanessa Sterckendries Vanessa Sterckendries ('95) | 95 | BEL | 66.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Veronika Kaňuchová Veronika Kaňuchová ('93) | 93 | SVK | 65.53 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tracey Andersson Tracey Andersson ('84) | 84 | SWE | 64.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 3000 m kapgang Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mária Czaková Mária Czaková ('88) | 88 | SVK | 12:35.99 | SB | ||||||||||
2 | Tereza Ďurdiaková Tereza Ďurdiaková ('91) | 91 | CZE | 13:01.58 | PB | ||||||||||
3 | Klaudia Žárska Klaudia Žárska ('99) | 99 | SVK | 13:55.35 | PB | ||||||||||
4 | Alžbeta Ragasová Alžbeta Ragasová ('02) | 02 | SVK | 14:06.47 | PB | ||||||||||
5 | Karin Devaldová Karin Devaldová ('03) | 03 | SVK | 14:18.86 | PB | ||||||||||
6 | Paula Avenová Paula Avenová ('04) | 04 | SVK | 14:39.58 | PB | ||||||||||
7 | Ivana Dudová Ivana Dudová ('05) | 05 | SVK | 14:42.86 | PB | ||||||||||
8 | Stanislava Hakulinová Stanislava Hakulinová ('03) | 03 | SVK | 15:05.47 | PB | ||||||||||
M 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Samuel Beladič Samuel Beladič ('02) | 02 | SVK | 10.95 | 0.169 | ||||||||||
2 | Adam Igaz Adam Igaz ('02) | 02 | SVK | 11.13 | 0.172 | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Andrej Mitašík Andrej Mitašík ('98) | 98 | SVK | 1:51.96 | |||||||||||
2 | Filip Révaj Filip Révaj ('02) | 02 | SVK | 1:52.50 | PB | ||||||||||
3 | Alexander Jablokov Alexander Jablokov ('91) | 91 | SVK | 1:55.13 | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lukáš Symerský Lukáš Symerský ('98) | 98 | CZE | 3:49.56 | SB | ||||||||||
2 | Peter Kováč Peter Kováč ('91) | 91 | SVK | 3:52.87 | |||||||||||
3 | Peter Ďurica Peter Ďurica ('97) | 97 | SVK | 3:59.69 | SB | ||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Samuel Kováč Samuel Kováč ('99) | 99 | SVK | 52.48 | |||||||||||
2 | Igor Gondor Igor Gondor ('79) | 79 | CZE | 52.48 | |||||||||||
K 100 m Vind: -1.2 Finale A Finale | Vind: -1.2 | ||||||||||||||
1 | Viktória Forster Viktória Forster ('02) | 02 | SVK | 11.89 | 0.121 | ||||||||||
2 | Monika Weigertová Monika Weigertová ('92) | 92 | SVK | 11.94 | 0.192 | ||||||||||
3 | Lenka Kovačovicová Lenka Kovačovicová ('01) | 01 | SVK | 12.33 | 0.119 | ||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elena Dušková Elena Dušková ('01) | 01 | SVK | 4:25.03 | SB | ||||||||||
2 | Lucia Keszeghová Lucia Keszeghová ('96) | 96 | SVK | 4:31.67 | |||||||||||
3 | Lucie Svobodová Lucie Svobodová ('96) | 96 | CZE | 4:34.48 | PB | ||||||||||
4 | Lucia Sisoláková Lucia Sisoláková ('02) | 02 | SVK | 4:35.14 | PB | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tatiana Dunajská Tatiana Dunajská ('92) | 92 | SVK | 1.75 | |||||||||||
2 | Kristína Bošková Kristína Bošková ('99) | 99 | SVK | 1.64 | |||||||||||
3 | Andrea Vargová Andrea Vargová ('05) | 05 | SVK | 1.64 | PB | ||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Barbora Jakubcová Barbora Jakubcová ('89) | 89 | SVK | 43.82 |