Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Tracks 7 15.9.2020
Østerbro stadion

M 100 m    
Vind: -0.6

Finale A

Finale
Vind: -0.6
1Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Sparta11.34
  
 
2Michael Noes AndersenMichael Noes Andersen ('91)Hvidovre AM11.58
  
 
3Peter Moll BergPeter Moll Berg BAC11.60
  
 
4Peter RasmussenPeter Rasmussen ('98)Amager AC11.79
  
 PB
5Troels KaasTroels Kaas ('95)BAC11.94
  
 
6Thomas BergThomas Berg ('04)BAC11.96
  
 PB
7Christopher StatonChristopher Staton ('82)Sparta / USA13.08
  
 SB
Finale B
Vind: -0.6
Vind: -0.6
1August ØstergaardAugust Østergaard ('03)KIF12.07
  
 
2Oliver LarsenOliver Larsen ('05)Amager AC12.77
  
 
3Michael Cuenca RasmussenMichael Cuenca Rasmussen ('74)Sparta12.84
  
 PB
4Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC12.89
  
 PB
5Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF13.09
  
  K 1
Finale C
Vind: -1.0
Vind: -1.0
1Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF13.01
  
  K 1
2Rebekka LütkenRebekka Lütken ('97)AK Brøndby13.04
  
  K 2
3Noa Bak-PedersenNoa Bak-Pedersen ('96)KIF13.29
  
 
3Sara Engsig-KarupSara Engsig-Karup ('06)BAK13.29
  
  K 1
5Maria VenborgMaria Venborg ('91)KIF13.68
  
  K 2
6Ida MeinertzIda Meinertz ('99)KIF13.98
  
  K 3
Finale D
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1Anders MathiesenAnders Mathiesen ('55)Amager AC13.62
  
 SB
2Andreas MotzkusAndreas Motzkus ('03)KIF14.00
  
 PB
3Henrik BergHenrik Berg ('63)BAC14.27
  
 
4Sophia BosackSophia Bosack ('06)BAC14.48
  
  K 1
5Anna Lena EspegaardAnna Lena Espegaard ('05)KIF14.69
  
  K 2
M 200 m    
Vind: +0.2

Finale A

Finale
Vind: +0.2
1Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik22.38
  
 
2Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC25.77
  
 PB
3Kristian KolbyeKristian Kolbye ('96)Amager AC26.27
  
 SB
4Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta27.78
  
 PB
Finale B
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF26.57
  
  K 1
2Caroline EckertCaroline Eckert ('97)Odense Atletik / GER27.44
  
  K 2
3Maria VenborgMaria Venborg ('91)KIF28.06
  
  K 3
M 400 m    

Finale A

Finale
1Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik50.77
  
 
2Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF52.62
  
 SB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Niels GrønNiels Grøn ('86)NBRO14:56.72
  
 PB
2Morten HesselbjergMorten Hesselbjerg ('91)NBRO15:15.23
  
 
3Andreas ÆrenlundAndreas Ærenlund ('97)VO2RC15:22.77
  
 PB
4Magnus GosvigMagnus Gosvig ('93)NBRO15:30.95
  
 PB
5Rasmus JessingRasmus Jessing ('78)NBRO15:38.51
  
 PB
6Jonathan MakwarthJonathan Makwarth KIF15:42.21
  
 PB
7Aske Colding EkmanAske Colding Ekman ('96)Peak4Ever15:47.64
  
 PB
8Christian Lykkeby OlsenChristian Lykkeby Olsen ('93)Sparta15:53.44
  
 
9Michael Stewart FoghMichael Stewart Fogh ('90)16:00.66
  
 
10Kristian Bonne WulffKristian Bonne Wulff ('85)Herlev Atletik16:09.51
  
 
11Carl RiisgaardCarl Riisgaard ('93)16:19.72
  
 PB
12Mads SchønbergMads Schønberg ('94)NBRO16:24.90
  
 PB
13Asbjørn Guldhammer RiisAsbjørn Guldhammer Riis ('96)Sparta16:29.31
  
 
14Thomas Ho PedersenThomas Ho Pedersen ('87)NBRO16:35.61
  
 SB
Thomas Svare EhlersThomas Svare Ehlers ('89)NBRO DNF
  
 
Nicolai Bloch LindeNicolai Bloch Linde ('91)Sparta16:17.54 DQ WA R 5.13
  
 
Finale B
1René Anda NielsenRené Anda Nielsen ('83)NBRO16:17.54
  
 PB
2Jonas CorfitzenJonas Corfitzen ('76)THS16:18.19
  
 PB
3Christian Gaaei JensenChristian Gaaei Jensen ('88)Sparta16:19.52
  
 PB
4Stefán GuðmundssonStefán Guðmundsson ('70)Snik Atletik / ISL16:22.59
  
 PB
5Frans PedersenFrans Pedersen ('84)NBRO16:35.53
  
 
6Rasmus VidøRasmus Vidø ('80)Team DistanceRunning.dk16:37.94
  
 SB
7Bjarke Norre RasmussenBjarke Norre Rasmussen ('03)Team DistanceRunning.dk16:39.38
  
 PB
8Peter Harbo JakobsenPeter Harbo Jakobsen ('79)Trongårdens IF 16:41.38
  
 
9Jacques DehnbostelJacques Dehnbostel ('90)Trongårdens IF 16:43.99
  
 SB
10Kristian Thygesen NerstrømKristian Thygesen Nerstrøm ('83)16:50.21
  
 
11Joakim SvolgaardJoakim Svolgaard ('87)Sparta16:54.80
  
 
12Kittiyaphong NagulrumKittiyaphong Nagulrum ('93)16:55.08
  
 PB
13Fie Sønderby ChristensenFie Sønderby Christensen ('93)RUNAAR16:56.60
  
  K 1
14Simon Bo JensenSimon Bo Jensen ('92)16:58.70
  
 PB
Rasmus HjalgrimRasmus Hjalgrim ('96)NBRO DNF
  
 
Klaus ChristensenKlaus Christensen ('93)NBRO16:16.47 DQ WA R 5.13
  
 
Nicolai MadsenNicolai Madsen ('93)Odense Atletik 17:01.59 DQ WA R 5.13
  
 
Finale C
1Anders LagergrenAnders Lagergren ('91)PSF17:10.90
  
 PB
2Rune Mcleod WintherRune Mcleod Winther ('80)VEXA HLM Running17:13.95
  
 PB
3Christian-Emil ThorupChristian-Emil Thorup ('89)17:20.07
  
 PB
4Troels ØstbjergTroels Østbjerg ('88)17:25.01
  
 PB
5Sebastian Alexander Ditlev SeifertSebastian Alexander Ditlev Seifert ('89)Sparta17:36.30
  
 
6Philip ChristiansenPhilip Christiansen ('96)KIF17:39.22
  
 SB
7Caroline ChristiansenCaroline Christiansen ('94)KIF17:40.11
  
  K 1
8Tobias LiljeqvistTobias Liljeqvist ('92)VO2RC17:43.06
  
 
9Ronny Sommer KjærRonny Sommer Kjær ('87)Herlev Atletik17:51.18
  
 
11Louise Kjærulff TietzeLouise Kjærulff Tietze ('93)VO2RC17:52.21
  
  K 2
11Rasmus Fjord MoesgaardRasmus Fjord Moesgaard ('99)17:53.64
  
 PB
12Jan Grønlund RasmussenJan Grønlund Rasmussen ('69)BAK17:55.24
  
 SB
14
Julia Nilsson
Julia Nilsson ('92)
/ SWE18:20.46
  
  K 3
Rasmus MelsenRasmus Melsen ('83) DNF
  
 
Mikkel HøeghMikkel Høegh ('77)Trongårdens IF DNF
  
 
Anders SpanggaardAnders Spanggaard ('82)VO2RC17:51.97 DQ WA R 5.13
  
 
Finale D
1Dominic CucicDominic Cucic ('91)NBRO / GER17:34.92
  
 PB
2Thomas KristensenThomas Kristensen ('89)17:40.81
  
 PB
3Jesper NoerJesper Noer ('80)Tejn IF 17:48.47
  
 PB
4Thomas QvistgaardThomas Qvistgaard ('73)Trongårdens IF 17:48.65
  
 PB
5Lucas Ignacio Abeledo VilariñoLucas Ignacio Abeledo Vilariño ('97)17:50.10
  
 PB
6Mogens FichMogens Fich ('66)Blovstrød Løverne17:50.65
  
 PB
7Trine Mathea SørensenTrine Mathea Sørensen ('95)NBRO17:53.66
  
  K 1
8Thomas PetersenThomas Petersen ('68)Blovstrød Løverne18:01.54
  
 PB
9Jens Jarl BroeJens Jarl Broe ('85)18:03.18
  
 PB
10Nanna Rye NielsenNanna Rye Nielsen ('01)18:04.48
  
  K 2
11Dan Gilling BrunholtDan Gilling Brunholt ('83)Frederiksberg IF18:16.47
  
 
12Nicolai VivetNicolai Vivet ('77)THS18:16.58
  
 PB
13Karina SørensenKarina Sørensen ('82)Snik Atletik18:33.55
  
  K 3
14Glenn EngelbrechtsenGlenn Engelbrechtsen ('81)Snik Atletik18:34.45
  
 PB
15Bo AntvorskovBo Antvorskov ('61)Amager AC18:35.37
  
 SB
Paul RoomePaul Roome ('73)THS17:33.48 DQ WA R 5.13
  
 
Finale E
1Michelle PoulsenMichelle Poulsen ('92)Sparta18:37.37
  
  K 1
2Henrik JacobsenHenrik Jacobsen ('62)Rødovre AC18:41.25
  
 SB
3Kamilla VallinKamilla Vallin ('93)VO2RC18:41.75
  
  K 2
4Laura MelanderLaura Melander ('93)VO2RC18:41.87
  
  K 3
5Mads ErtingMads Erting ('03)Helsingør IF18:51.28
  
 PB
6Mathilde Helms KjærMathilde Helms Kjær ('98)Viking Atletik19:01.64
  
  K 4
7Henrik LarsenHenrik Larsen ('64)Blovstrød Løverne19:17.61
  
 SB
8Lilly CordesLilly Cordes ('92)Sparta19:36.88
  
  K 5
9Cecilie FredbergCecilie Fredberg ('91)VO2RC19:42.04
  
  K 6
10Josefine MunksdorffJosefine Munksdorff ('02)BAK19:54.41
  
  K 7
11Per Hjorth ChristensenPer Hjorth Christensen ('66)BAK19:55.29
  
 SB
12Søren PovlsenSøren Povlsen ('65)Ben Hur20:44.57
  
 PB
13Niels ØstergaardNiels Østergaard ('01)BAC20:55.64
  
 PB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik6.64
+1.1
  
 
 
6.47
 1.7
6.64
 1.1
      
2Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF6.60
0.0
  
 
 
6.60
 0.0
       
3Christopher StatonChristopher Staton ('82)Sparta / USA5.75
+0.2
  
 SB
 
4.67
 2.3
5.38 SB
 0.0
5.63 SB
 0.7
5.52
 0.2
5.75 SB
 0.2
   
4Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta4.00
+1.3
  
 PB
 
3.88
 0.8
3.85
 0.0
3.84
 0.0
3.89
 1.1
4.00 PB
 1.3
   
M Trespring    

Finale A

Finale
1Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF13.84
0.0
  
 
 
13.67
 0.8
13.61
 0.0
13.84
 0.0
13.81
 0.0
    
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.7

Finale A

Finale
Vind: -0.7
1Caroline EckertCaroline Eckert ('97)Odense Atletik / GER16.78
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF5.68
+0.8
  
 SB
 
5.59 SB
 1.2
5.49
 0.0
5.65 SB
 0.6
5.68 SB
 0.8
    
2Caroline EckertCaroline Eckert ('97)Odense Atletik / GER5.20
0.0
  
 SB
 
5.00 SB
 1.3
5.16 SB
 1.4
5.11
 0.6
5.20 SB
 0.0
5.15
 1.1
5.18
 0.0
  
3Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)KIF4.97
+0.6
  
 SB
 
4.82
 1.1
4.74
 0.7
4.97 SB
 0.6
     
4Anna Braad OlesenAnna Braad Olesen ('05)BAC4.37
+1.7
  
 PB
 
4.24 PB
 1.8
4.37 PB
 1.7
4.12
 0.6
4.12
 0.7
4.09
 0.2
2.99
 0.7
  
5Sophia BosackSophia Bosack ('06)BAC4.22
+0.7
  
 PB
 
3.73
 1.7
3.87
 1.1
4.22 PB
 0.7
4.18
 0.5
    
K Trespring     

Finale A

Finale
1Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF9.44
+0.8
  
 PB
 
9.26 PB
 0.5
8.53
 0.0
9.44 PB
 0.8
9.19
 0.0
8.98
 0.0
9.19
 0.0
  
D17 110 m hæk 91.4 cm    
Vind: -1.3

Finale A

Finale
Vind: -1.3
1Andreas MotzkusAndreas Motzkus ('03)KIF20.89
  
 PB
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: -1.6

Finale A

Finale
Vind: -1.6
1Sara Engsig-KarupSara Engsig-Karup ('06)BAK14.11
  
 
2Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF15.25
  
 PB
3Anna Lena EspegaardAnna Lena Espegaard ('05)KIF15.67
  
 PB
4Sophia BosackSophia Bosack ('06)BAC15.92
  
 

Seneste resultater

25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp