M 100 m 18.9. Vind: -0.6 Finale A Finale | 18.9. | Vind: -0.6 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 10.69 | |||||||||||
2 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.70 | |||||||||||
3 | Jacob Vaula Jacob Vaula ('01) | 01 | NOR | 10.84 | PB | ||||||||||
4 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 10.89 | |||||||||||
5 | Pål Haugen Lillefosse Pål Haugen Lillefosse ('01) | 01 | NOR | 10.90 | |||||||||||
6 | Even Pettersen Even Pettersen ('93) | 93 | NOR | 10.91 | |||||||||||
7 | Christian Mensah Christian Mensah ('96) | 96 | NOR | 11.18 | |||||||||||
Semifinale | 18.9. | ||||||||||||||
Semi 1 18.9. Vind: -0.4 | 18.9. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
1 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.78 | Q | ||||||||||
2 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 10.82 | Q | ||||||||||
3 | Christian Mensah Christian Mensah ('96) | 96 | NOR | 10.99 | q | ||||||||||
4 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 11.10 | |||||||||||
5 | Soban Mortaza Inayat Soban Mortaza Inayat ('97) | 97 | NOR | 11.21 | |||||||||||
6 | Sebastian Berntsen Sebastian Berntsen ('05) | 05 | NOR | 11.31 | |||||||||||
7 | Jørgen Homstad Jørgen Homstad ('02) | 02 | NOR | 11.32 | |||||||||||
8 | Tormod Hjortnæs Larsen Tormod Hjortnæs Larsen ('86) | 86 | NOR | 11.37 | |||||||||||
Semi 2 18.9. Vind: -0.9 | 18.9. | Vind: -0.9 | |||||||||||||
1 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 10.78 | Q | ||||||||||
2 | Jacob Vaula Jacob Vaula ('01) | 01 | NOR | 10.85 | Q | PB | |||||||||
3 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 10.92 | q | ||||||||||
4 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 11.03 | |||||||||||
5 | Christian Marthinussen Christian Marthinussen ('83) | 83 | NOR | 11.17 | |||||||||||
6 | Herman Ellingsen Herman Ellingsen ('02) | 02 | NOR | 11.20 | |||||||||||
7 | Gjert Høie Sjursen Gjert Høie Sjursen | 00 | NOR | 11.38 | |||||||||||
8 | Sergejs Kononovs Sergejs Kononovs ('89) | 89 | LAT | 11.42 | |||||||||||
Semi 3 18.9. Vind: -0.8 | 18.9. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
1 | Pål Haugen Lillefosse Pål Haugen Lillefosse ('01) | 01 | NOR | 10.88 | Q | SB | |||||||||
2 | Even Pettersen Even Pettersen ('93) | 93 | NOR | 10.99 | Q | ||||||||||
3 | Jonas Berggård Skåden Jonas Berggård Skåden ('02) | 02 | NOR | 11.09 | |||||||||||
4 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 11.21 | |||||||||||
5 | Riquelvis Santiago Riquelvis Santiago ('87) | 87 | NOR | 11.23 | |||||||||||
6 | Sondre Matias Rudi Sondre Matias Rudi | 00 | NOR | 11.31 | |||||||||||
7 | Mats Rossland Hjørnevik Mats Rossland Hjørnevik ('03) | 03 | NOR | 11.37 | |||||||||||
8 | Marcus Barkhald Marcus Barkhald ('96) | 96 | NOR | 11.40 | |||||||||||
Indledende heats | 18.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.9. Vind: +0.3 | 18.9. | Vind: +0.3 | |||||||||||||
1 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 11.00 | Q | ||||||||||
2 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 11.04 | Q | ||||||||||
3 | Jonas Berggård Skåden Jonas Berggård Skåden ('02) | 02 | NOR | 11.09 | Q | ||||||||||
4 | Sondre Matias Rudi Sondre Matias Rudi | 00 | NOR | 11.22 | Q | ||||||||||
5 | Sebastian Berntsen Sebastian Berntsen ('05) | 05 | NOR | 11.28 | q | ||||||||||
6 | Tormod Hjortnæs Larsen Tormod Hjortnæs Larsen ('86) | 86 | NOR | 11.30 | q | SB | |||||||||
7 | Lavrants Kongssund Lavrants Kongssund | 00 | NOR | 11.53 | PB | ||||||||||
Indledende 2 18.9. Vind: -0.8 | 18.9. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
1 | Jacob Vaula Jacob Vaula ('01) | 01 | NOR | 11.17 | Q | ||||||||||
2 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 11.19 | Q | ||||||||||
3 | Christian Marthinussen Christian Marthinussen ('83) | 83 | NOR | 11.22 | Q | ||||||||||
4 | Mats Rossland Hjørnevik Mats Rossland Hjørnevik ('03) | 03 | NOR | 11.29 | Q | PB | |||||||||
5 | Jostein Joshua Fossøy Jostein Joshua Fossøy ('92) | 92 | NOR | 11.38 | SB | ||||||||||
6 | Simen Nordheim Berg Simen Nordheim Berg ('03) | 03 | NOR | 11.39 | |||||||||||
7 | Andreas Frich Mæhlum Andreas Frich Mæhlum | 00 | NOR | 11.45 | PB | ||||||||||
Indledende 3 18.9. Vind: +0.1 | 18.9. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 10.95 | Q | ||||||||||
2 | Christian Mensah Christian Mensah ('96) | 96 | NOR | 11.01 | Q | ||||||||||
3 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 11.16 | Q | ||||||||||
4 | Herman Ellingsen Herman Ellingsen ('02) | 02 | NOR | 11.16 | Q | ||||||||||
5 | Marcus Barkhald Marcus Barkhald ('96) | 96 | NOR | 11.36 | q | PB | |||||||||
6 | Kenneth Vik Gulbrandsen Kenneth Vik Gulbrandsen ('97) | 97 | NOR | 11.44 | SB | ||||||||||
7 | Rolf Kristian Heitmann Rolf Kristian Heitmann | NOR | 11.58 | PB | |||||||||||
Indledende 4 18.9. Vind: -0.2 | 18.9. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Pål Haugen Lillefosse Pål Haugen Lillefosse ('01) | 01 | NOR | 11.05 | Q | SB | |||||||||
2 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 11.09 | Q | ||||||||||
3 | Jørgen Homstad Jørgen Homstad ('02) | 02 | NOR | 11.23 | Q | ||||||||||
4 | Riquelvis Santiago Riquelvis Santiago ('87) | 87 | NOR | 11.23 | Q | ||||||||||
5 | Gjert Høie Sjursen Gjert Høie Sjursen | 00 | NOR | 11.30 | q | ||||||||||
6 | Ben Jeffrey Benert Ben Jeffrey Benert ('01) | 01 | NOR | 11.51 | SB | ||||||||||
7 | Sander Dalbu Sander Dalbu ('02) | 02 | NOR | 11.68 | =PB | ||||||||||
Indledende 5 18.9. Vind: -1.2 | 18.9. | Vind: -1.2 | |||||||||||||
1 | Even Pettersen Even Pettersen ('93) | 93 | NOR | 11.11 | Q | ||||||||||
2 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 11.18 | Q | ||||||||||
3 | Soban Mortaza Inayat Soban Mortaza Inayat ('97) | 97 | NOR | 11.28 | Q | ||||||||||
4 | Sergejs Kononovs Sergejs Kononovs ('89) | 89 | LAT | 11.43 | Q | ||||||||||
5 | Tobias Kvamme Myhr Tobias Kvamme Myhr ('03) | 03 | NOR | 11.48 | |||||||||||
6 | Erlend Hognestad Nilsen Erlend Hognestad Nilsen ('98) | 98 | NOR | 11.56 | |||||||||||
7 | Sindre Olsvik Sindre Olsvik ('98) | 98 | NOR | 11.68 | PB | ||||||||||
8 | Håkon Skaftun Håkon Skaftun ('97) | 97 | NOR | 11.72 | PB | ||||||||||
M 200 m 20.9. Vind: -1.0 Finale A Finale | 20.9. | Vind: -1.0 | |||||||||||||
1 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 21.36 | |||||||||||
2 | Andreas Haara Bakketun Andreas Haara Bakketun ('01) | 01 | NOR | 21.79 | |||||||||||
3 | Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | 22.05 | |||||||||||
4 | Jacob Vaula Jacob Vaula ('01) | 01 | NOR | 22.10 | =PB | ||||||||||
5 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 22.15 | |||||||||||
6 | Fredrik Øvereng Fredrik Øvereng ('99) | 99 | NOR | 22.32 | |||||||||||
7 | Mike Lubsen Mike Lubsen ('95) | 95 | NOR | 22.34 | |||||||||||
8 | Christian Mensah Christian Mensah ('96) | 96 | NOR | 23.17 | |||||||||||
Semifinale | 19.9. | ||||||||||||||
Semi 1 19.9. Vind: -1.0 | 19.9. | Vind: -1.0 | |||||||||||||
1 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 21.66 | Q | ||||||||||
2 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 21.81 | Q | ||||||||||
3 | Christian Mensah Christian Mensah ('96) | 96 | NOR | 22.08 | q | ||||||||||
4 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 22.34 | |||||||||||
5 | Oscar Alm Harestad Oscar Alm Harestad | 00 | NOR | 22.63 | |||||||||||
6 | Sergejs Kononovs Sergejs Kononovs ('89) | 89 | LAT | 23.10 | |||||||||||
7 | Mats Rossland Hjørnevik Mats Rossland Hjørnevik ('03) | 03 | NOR | 23.13 | |||||||||||
Thomas Strønstad-Løseth Thomas Strønstad-Løseth ('03) | 03 | NOR | DNF | ||||||||||||
Semi 2 19.9. Vind: -1.6 | 19.9. | Vind: -1.6 | |||||||||||||
1 | Andreas Haara Bakketun Andreas Haara Bakketun ('01) | 01 | NOR | 21.91 | Q | ||||||||||
2 | Mike Lubsen Mike Lubsen ('95) | 95 | NOR | 22.16 | Q | ||||||||||
3 | Carl Emil Kåshagen Carl Emil Kåshagen ('91) | 91 | NOR | 22.31 | |||||||||||
4 | Sondre Lindaas Gjesdal Sondre Lindaas Gjesdal ('98) | 98 | NOR | 22.45 | |||||||||||
5 | Jørgen Homstad Jørgen Homstad ('02) | 02 | NOR | 22.68 | |||||||||||
6 | Kim Kamanzi Kim Kamanzi ('01) | 01 | NOR | 22.86 | |||||||||||
7 | Sondre Matias Rudi Sondre Matias Rudi | 00 | NOR | 23.23 | |||||||||||
8 | Riquelvis Santiago Riquelvis Santiago ('87) | 87 | NOR | 23.35 | |||||||||||
Semi 3 19.9. Vind: -0.9 | 19.9. | Vind: -0.9 | |||||||||||||
1 | Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | 21.99 | Q | ||||||||||
2 | Fredrik Øvereng Fredrik Øvereng ('99) | 99 | NOR | 22.10 | Q | ||||||||||
3 | Jacob Vaula Jacob Vaula ('01) | 01 | NOR | 22.17 | q | SB | |||||||||
4 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 22.28 | |||||||||||
5 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 22.36 | |||||||||||
6 | Håvard Bentdal Ingvaldsen Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02) | 02 | NOR | 22.82 | |||||||||||
7 | Simen Nordheim Berg Simen Nordheim Berg ('03) | 03 | NOR | 22.96 | |||||||||||
8 | Sivert Sellevold Sivert Sellevold | 00 | NOR | 23.17 | |||||||||||
Indledende heats | 19.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.9. Vind: -2.0 | 19.9. | Vind: -2.0 | |||||||||||||
1 | Mike Lubsen Mike Lubsen ('95) | 95 | NOR | 22.29 | Q | ||||||||||
2 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 22.34 | Q | ||||||||||
3 | Carl Emil Kåshagen Carl Emil Kåshagen ('91) | 91 | NOR | 22.40 | Q | ||||||||||
4 | Riquelvis Santiago Riquelvis Santiago ('87) | 87 | NOR | 23.23 | Q | SB | |||||||||
5 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 23.28 | SB | ||||||||||
6 | Sigve Brandtzæg Hårberg Sigve Brandtzæg Hårberg ('01) | 01 | NOR | 23.34 | |||||||||||
7 | Erlend Hognestad Nilsen Erlend Hognestad Nilsen ('98) | 98 | NOR | 23.35 | |||||||||||
Indledende 2 19.9. Vind: -0.8 | 19.9. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
1 | Jacob Vaula Jacob Vaula ('01) | 01 | NOR | 22.45 | Q | ||||||||||
2 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 22.45 | Q | ||||||||||
3 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 22.47 | Q | ||||||||||
4 | Oscar Alm Harestad Oscar Alm Harestad | 00 | NOR | 22.57 | Q | PB | |||||||||
5 | Sivert Sellevold Sivert Sellevold | 00 | NOR | 22.98 | q | PB | |||||||||
6 | Snorre Sliper Bonesmo Snorre Sliper Bonesmo ('01) | 01 | NOR | 23.12 | PB | ||||||||||
7 | Aiden Floyd Vincent Aiden Floyd Vincent ('04) | 04 | NOR | 23.17 | PB | ||||||||||
Indledende 3 19.9. Vind: -1.6 | 19.9. | Vind: -1.6 | |||||||||||||
1 | Fredrik Øvereng Fredrik Øvereng ('99) | 99 | NOR | 22.30 | Q | ||||||||||
2 | Jørgen Homstad Jørgen Homstad ('02) | 02 | NOR | 22.45 | Q | ||||||||||
3 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 22.45 | Q | ||||||||||
4 | Simen Nordheim Berg Simen Nordheim Berg ('03) | 03 | NOR | 22.72 | Q | PB | |||||||||
5 | Thomas Strønstad-Løseth Thomas Strønstad-Løseth ('03) | 03 | NOR | 22.79 | q | ||||||||||
6 | Sergejs Kononovs Sergejs Kononovs ('89) | 89 | LAT | 23.06 | q | ||||||||||
7 | Lavrants Kongssund Lavrants Kongssund | 00 | NOR | 23.42 | PB | ||||||||||
8 | Håkon Skaftun Håkon Skaftun ('97) | 97 | NOR | 24.03 | PB | ||||||||||
Indledende 4 19.9. Vind: -1.9 | 19.9. | Vind: -1.9 | |||||||||||||
1 | Christian Mensah Christian Mensah ('96) | 96 | NOR | 22.18 | Q | ||||||||||
2 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 22.46 | Q | ||||||||||
3 | Andreas Haara Bakketun Andreas Haara Bakketun ('01) | 01 | NOR | 22.56 | Q | ||||||||||
4 | Kim Kamanzi Kim Kamanzi ('01) | 01 | NOR | 22.85 | Q | ||||||||||
5 | Sondre Matias Rudi Sondre Matias Rudi | 00 | NOR | 23.11 | q | ||||||||||
6 | Simon Holstad Grimstad Simon Holstad Grimstad ('99) | 99 | NOR | 23.27 | |||||||||||
7 | Andreas Grimerud Andreas Grimerud ('03) | 03 | NOR | 23.33 | PB | ||||||||||
Indledende 5 19.9. Vind: -0.8 | 19.9. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
1 | Sondre Lindaas Gjesdal Sondre Lindaas Gjesdal ('98) | 98 | NOR | 22.49 | Q | ||||||||||
2 | Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | 22.71 | Q | ||||||||||
3 | Håvard Bentdal Ingvaldsen Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02) | 02 | NOR | 22.79 | Q | PB | |||||||||
4 | Mats Rossland Hjørnevik Mats Rossland Hjørnevik ('03) | 03 | NOR | 22.95 | Q | PB | |||||||||
5 | Ben Jeffrey Benert Ben Jeffrey Benert ('01) | 01 | NOR | 23.23 | SB | ||||||||||
M 400 m 18.9. Finale A Finale | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Fredrik Øvereng Fredrik Øvereng ('99) | 99 | NOR | 47.21 | |||||||||||
2 | Andreas Haara Bakketun Andreas Haara Bakketun ('01) | 01 | NOR | 47.89 | |||||||||||
3 | Tor-Junor Kringstad Vedde Tor-Junor Kringstad Vedde ('97) | 97 | NOR | 48.21 | |||||||||||
4 | Fredrik Haavardtun Gullachsen Fredrik Haavardtun Gullachsen ('03) | 03 | NOR | 48.32 | |||||||||||
5 | Thomas Strønstad-Løseth Thomas Strønstad-Løseth ('03) | 03 | NOR | 48.45 | |||||||||||
6 | Torbjørn Lysne Torbjørn Lysne ('90) | 90 | NOR | 49.60 | |||||||||||
7 | Kristoffer Blücher Kristoffer Blücher ('99) | 99 | NOR | 49.76 | |||||||||||
8 | Jonatan Greni Bjerkaas Jonatan Greni Bjerkaas ('99) | 99 | NOR | 49.93 | |||||||||||
Indledende heats | 18.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.9. | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Thomas Strønstad-Løseth Thomas Strønstad-Løseth ('03) | 03 | NOR | 48.56 | Q | ||||||||||
2 | Andreas Haara Bakketun Andreas Haara Bakketun ('01) | 01 | NOR | 48.84 | Q | ||||||||||
3 | Kristoffer Blücher Kristoffer Blücher ('99) | 99 | NOR | 49.17 | q | ||||||||||
4 | Sivert Sellevold Sivert Sellevold | 00 | NOR | 49.51 | PB | ||||||||||
5 | Snorre Sliper Bonesmo Snorre Sliper Bonesmo ('01) | 01 | NOR | 50.02 | |||||||||||
6 | Simon Holstad Grimstad Simon Holstad Grimstad ('99) | 99 | NOR | 50.25 | SB | ||||||||||
7 | Sigve Brandtzæg Hårberg Sigve Brandtzæg Hårberg ('01) | 01 | NOR | 51.57 | PB | ||||||||||
Indledende 2 18.9. | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Fredrik Haavardtun Gullachsen Fredrik Haavardtun Gullachsen ('03) | 03 | NOR | 48.94 | Q | ||||||||||
2 | Tor-Junor Kringstad Vedde Tor-Junor Kringstad Vedde ('97) | 97 | NOR | 49.04 | Q | ||||||||||
3 | Jonatan Greni Bjerkaas Jonatan Greni Bjerkaas ('99) | 99 | NOR | 49.22 | q | SB | |||||||||
4 | Oscar Alm Harestad Oscar Alm Harestad | 00 | NOR | 50.43 | |||||||||||
5 | Håvard Bentdal Ingvaldsen Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02) | 02 | NOR | 50.87 | |||||||||||
6 | Kristian Trigueno Steen Kristian Trigueno Steen ('01) | 01 | NOR | 51.05 | |||||||||||
Indledende 3 18.9. | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Fredrik Øvereng Fredrik Øvereng ('99) | 99 | NOR | 49.31 | Q | ||||||||||
2 | Torbjørn Lysne Torbjørn Lysne ('90) | 90 | NOR | 49.95 | Q | ||||||||||
3 | Andreas Grimerud Andreas Grimerud ('03) | 03 | NOR | 50.11 | |||||||||||
4 | Sebastian Plows Sebastian Plows ('01) | 01 | NOR | 50.49 | SB | ||||||||||
5 | Aiden Floyd Vincent Aiden Floyd Vincent ('04) | 04 | NOR | 50.75 | PB | ||||||||||
6 | Kim Kamanzi Kim Kamanzi ('01) | 01 | NOR | 51.18 | |||||||||||
7 | Andreas Ofstad Kulseng Andreas Ofstad Kulseng ('01) | 01 | NOR | 51.49 | |||||||||||
M 800 m 20.9. Finale A Finale | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 1:48.72 | |||||||||||
2 | Sigurd Tveit Sigurd Tveit | 00 | NOR | 1:49.08 | |||||||||||
3 | Didrik Hexeberg Warlo Didrik Hexeberg Warlo ('99) | 99 | NOR | 1:49.15 | |||||||||||
4 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 1:49.56 | |||||||||||
5 | Ole Jakob Høsteland Solbu Ole Jakob Høsteland Solbu ('03) | 03 | NOR | 1:51.24 | |||||||||||
6 | Kjetil Brenno Gagnås Kjetil Brenno Gagnås | 00 | NOR | 1:51.87 | |||||||||||
7 | Tobias Grønstad Tobias Grønstad ('02) | 02 | NOR | 1:53.83 | |||||||||||
8 | Leon Samuel Douglas Mjaaland Leon Samuel Douglas Mjaaland | 00 | NOR | 1:54.10 | |||||||||||
Indledende heats | 19.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.9. | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 1:54.87 | Q | ||||||||||
2 | Tobias Grønstad Tobias Grønstad ('02) | 02 | NOR | 1:55.02 | Q | ||||||||||
3 | Sondre Rishøi Sondre Rishøi | 00 | NOR | 1:55.60 | |||||||||||
4 | Sondre Arne Hoff Sondre Arne Hoff ('93) | 93 | NOR | 1:56.71 | |||||||||||
5 | Magnar Fossbakken Lundberg Magnar Fossbakken Lundberg ('97) | 97 | NOR | 1:57.01 | |||||||||||
6 | Martin Mæle Martin Mæle | 00 | NOR | 2:00.51 | |||||||||||
Indledende 2 19.9. | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 1:52.62 | Q | ||||||||||
2 | Ole Jakob Høsteland Solbu Ole Jakob Høsteland Solbu ('03) | 03 | NOR | 1:52.89 | Q | ||||||||||
3 | Kjetil Brenno Gagnås Kjetil Brenno Gagnås | 00 | NOR | 1:53.18 | q | ||||||||||
4 | Trygve Feidje Mjelde Trygve Feidje Mjelde ('94) | 94 | NOR | 1:54.39 | |||||||||||
5 | Ole Sivert Røyrhus Ole Sivert Røyrhus ('03) | 03 | NOR | 1:56.44 | |||||||||||
6 | Simen Seeberg-Rommetveit Simen Seeberg-Rommetveit | 00 | NOR | 2:00.69 | |||||||||||
Indledende 3 19.9. | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Sigurd Tveit Sigurd Tveit | 00 | NOR | 1:52.74 | Q | ||||||||||
2 | Didrik Hexeberg Warlo Didrik Hexeberg Warlo ('99) | 99 | NOR | 1:53.20 | Q | ||||||||||
3 | Leon Samuel Douglas Mjaaland Leon Samuel Douglas Mjaaland | 00 | NOR | 1:53.32 | q | ||||||||||
4 | Ånung Viken Ånung Viken ('93) | 93 | NOR | 1:53.35 | |||||||||||
5 | Salim Bukari Salim Bukari ('02) | 02 | NOR | 1:56.18 | |||||||||||
6 | Kristoffer Sagli Kristoffer Sagli ('02) | 02 | NOR | 2:01.39 | |||||||||||
M 1500 m 19.9. Finale A Finale | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 3:33.93 | |||||||||||
2 | Mats Hauge Mats Hauge ('97) | 97 | NOR | 3:46.99 | |||||||||||
3 | Moa Abounnachat Bollerød Moa Abounnachat Bollerød ('01) | 01 | NOR | 3:47.47 | |||||||||||
4 | Even Brøndbo Dahl Even Brøndbo Dahl ('94) | 94 | NOR | 3:47.67 | |||||||||||
5 | Jacob Boutera Jacob Boutera ('96) | 96 | NOR | 3:48.27 | |||||||||||
6 | Anders Bjørndal Anders Bjørndal ('95) | 95 | NOR | 3:50.42 | |||||||||||
7 | Oliver Andersen Vedvik Oliver Andersen Vedvik ('98) | 98 | NOR | 3:50.89 | |||||||||||
8 | Sondre Arne Hoff Sondre Arne Hoff ('93) | 93 | NOR | 3:52.43 | |||||||||||
9 | Johannes Teigland Johannes Teigland ('95) | 95 | NOR | 3:53.63 | PB | ||||||||||
10 | Eldar Thomassen Fagerbakke Eldar Thomassen Fagerbakke ('97) | 97 | NOR | 3:54.89 | PB | ||||||||||
11 | Ulrik Hovig Ulrik Hovig ('90) | 90 | NOR | 3:54.94 | PB | ||||||||||
12 | Sindre Solbakken Omvik Sindre Solbakken Omvik ('93) | 93 | NOR | 3:55.34 | SB | ||||||||||
13 | Simen Seeberg-Rommetveit Simen Seeberg-Rommetveit | 00 | NOR | 3:59.28 | |||||||||||
Indledende heats | 18.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.9. | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Jacob Boutera Jacob Boutera ('96) | 96 | NOR | 4:10.65 | Q | ||||||||||
2 | Anders Bjørndal Anders Bjørndal ('95) | 95 | NOR | 4:10.75 | Q | ||||||||||
3 | Oliver Andersen Vedvik Oliver Andersen Vedvik ('98) | 98 | NOR | 4:10.78 | Q | ||||||||||
4 | Eldar Thomassen Fagerbakke Eldar Thomassen Fagerbakke ('97) | 97 | NOR | 4:10.94 | Q | SB | |||||||||
5 | Ulrik Hovig Ulrik Hovig ('90) | 90 | NOR | 4:11.15 | Q | ||||||||||
6 | Simen Seeberg-Rommetveit Simen Seeberg-Rommetveit | 00 | NOR | 4:11.17 | Q | ||||||||||
7 | Martin Mæle Martin Mæle | 00 | NOR | 4:11.25 | |||||||||||
Abdullahi Hassan Abdullahi Hassan ('94) | 94 | NOR | DNF | ||||||||||||
Indledende 2 18.9. | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Mats Hauge Mats Hauge ('97) | 97 | NOR | 4:02.88 | Q | ||||||||||
2 | Moa Abounnachat Bollerød Moa Abounnachat Bollerød ('01) | 01 | NOR | 4:03.07 | Q | ||||||||||
3 | Johannes Teigland Johannes Teigland ('95) | 95 | NOR | 4:03.09 | Q | ||||||||||
4 | Even Brøndbo Dahl Even Brøndbo Dahl ('94) | 94 | NOR | 4:03.16 | Q | ||||||||||
5 | Sondre Arne Hoff Sondre Arne Hoff ('93) | 93 | NOR | 4:03.20 | Q | ||||||||||
6 | Sindre Solbakken Omvik Sindre Solbakken Omvik ('93) | 93 | NOR | 4:03.44 | Q | SB | |||||||||
7 | Esten Hansen-Møllerud Hauen Esten Hansen-Møllerud Hauen ('03) | 03 | NOR | 4:03.64 | PB | ||||||||||
8 | Matias Andersen Førde Matias Andersen Førde ('98) | 98 | NOR | 4:04.00 | |||||||||||
M 5000 m 18.9. Finale A Finale | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Narve Gilje Nordås Narve Gilje Nordås ('98) | 98 | NOR | 14:02.66 | |||||||||||
2 | Zerei Mezngi Zerei Mezngi ('86) | 86 | NOR | 14:03.67 | |||||||||||
3 | Bjørnar Sandnes Lillefosse Bjørnar Sandnes Lillefosse ('92) | 92 | NOR | 14:03.98 | SB | ||||||||||
4 | Magnus Tuv Myhre Magnus Tuv Myhre | 00 | NOR | 14:04.46 | |||||||||||
5 | Marius Øyre Vedvik Marius Øyre Vedvik ('92) | 92 | NOR | 14:04.82 | SB | ||||||||||
6 | Ferdinand Kvan Edman Ferdinand Kvan Edman ('93) | 93 | NOR | 14:04.92 | |||||||||||
7 | Per Svela Per Svela ('92) | 92 | NOR | 14:05.61 | |||||||||||
8 | Simen Halle Haugen Simen Halle Haugen ('99) | 99 | NOR | 14:12.82 | |||||||||||
9 | Jonatan Andersen Vedvik Jonatan Andersen Vedvik | 00 | NOR | 14:17.21 | |||||||||||
10 | Isaac Tesfamichael Isaac Tesfamichael ('93) | 93 | ERI | 14:17.35 | |||||||||||
Magnus Gjerstad Magnus Gjerstad | 00 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale B 18.9. | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Simon Nebijo Steinshamn Simon Nebijo Steinshamn ('99) | 99 | NOR | 14:15.41 | PB | ||||||||||
2 | Petter M. Rypdal Petter M. Rypdal ('93) | 93 | NOR | 14:15.99 | SB | ||||||||||
3 | Trym Sagstuen Tønnesen Trym Sagstuen Tønnesen | 00 | NOR | 14:16.16 | |||||||||||
4 | Ørjan Kjeldsli Ørjan Kjeldsli ('96) | 96 | NOR | 14:16.77 | PB | ||||||||||
5 | Erik Lomås Erik Lomås ('93) | 93 | NOR | 14:17.63 | PB | ||||||||||
6 | Weldu Negash Gebretsadik Weldu Negash Gebretsadik ('86) | 86 | NOR | 14:22.19 | SB | ||||||||||
7 | Mathias Flak Mathias Flak ('99) | 99 | NOR | 14:23.79 | |||||||||||
8 | Andreas Iden Andreas Iden ('95) | 95 | NOR | 14:29.63 | |||||||||||
9 | Kristian Pytten Kristian Pytten | 00 | NOR | 14:29.74 | PB | ||||||||||
10 | Trond Einar Moen Pedersli Trond Einar Moen Pedersli ('94) | 94 | NOR | 14:30.78 | SB | ||||||||||
11 | Halfdan-Emil FærøHalfdan-Emil Færø ('91) | 91 | NOR | 14:32.76 | |||||||||||
12 | Mathias Moen Mathias Moen ('88) | 88 | NOR | 14:52.29 | |||||||||||
Marius Garmann Sørli Marius Garmann Sørli ('97) | 97 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale C 18.9. | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Jon Sætre Jon Sætre ('01) | 01 | NOR | 14:35.59 | PB | ||||||||||
2 | Marius Liljeberg Wang Marius Liljeberg Wang ('01) | 01 | NOR | 14:36.35 | PB | ||||||||||
3 | Erlend Gjerdevik Sørtveit Erlend Gjerdevik Sørtveit ('94) | 94 | NOR | 14:39.23 | PB | ||||||||||
4 | Eivind Trym Wikshåland Eivind Trym Wikshåland ('97) | 97 | NOR | 14:40.67 | PB | ||||||||||
5 | Ådne Karlsen Bekkestad Ådne Karlsen Bekkestad ('97) | 97 | NOR | 14:44.60 | PB | ||||||||||
6 | Tedros Gebretensai Haile Tedros Gebretensai Haile ('99) | 99 | NOR | 14:49.41 | |||||||||||
7 | Erik Tangen Gundersen Erik Tangen Gundersen ('01) | 01 | NOR | 14:53.60 | PB | ||||||||||
8 | Cedric Bakke Christophersen Cedric Bakke Christophersen ('01) | 01 | NOR | 14:56.81 | PB | ||||||||||
9 | André Seliussen André Seliussen ('01) | 01 | NOR | 14:58.85 | PB | ||||||||||
10 | Ulrik Grevle Lolland Ulrik Grevle Lolland ('92) | 92 | NOR | 15:00.75 | |||||||||||
11 | Eivind Klokkehaug Eivind Klokkehaug ('91) | 91 | NOR | 15:01.11 | PB | ||||||||||
12 | Endre Espedal Endre Espedal ('98) | 98 | NOR | 15:18.55 | PB | ||||||||||
Finale D 18.9. | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Markus Loftås Markus Loftås ('94) | 94 | NOR | 14:55.11 | PB | ||||||||||
2 | Helge Langen Helge Langen ('85) | 85 | NOR | 14:55.50 | PB | ||||||||||
3 | Tord Franke Ulset Tord Franke Ulset ('03) | 03 | NOR | 14:56.80 | PB | ||||||||||
4 | Jonas Lurås Hammer Jonas Lurås Hammer ('91) | 91 | NOR | 14:57.17 | SB | ||||||||||
5 | Ole Mikal Tørsdal Ole Mikal Tørsdal ('91) | 91 | NOR | 14:58.04 | SB | ||||||||||
6 | Simen Hernes Ellingsdalen Simen Hernes Ellingsdalen ('96) | 96 | NOR | 14:59.87 | PB | ||||||||||
7 | Lars Lunde Lars Lunde ('97) | 97 | NOR | 15:02.22 | SB | ||||||||||
8 | Alexander Skurve Alexander Skurve ('92) | 92 | NOR | 15:21.49 | PB | ||||||||||
9 | Øystein Kvaal Østerbø Øystein Kvaal Østerbø ('81) | 81 | NOR | 15:25.50 | PB | ||||||||||
10 | Jo-Inge Sandvik Jo-Inge Sandvik ('93) | 93 | NOR | 15:30.04 | PB | ||||||||||
11 | Jo Sverre Sande Sande Jo Sverre Sande Sande ('91) | 91 | NOR | 15:52.95 | PB | ||||||||||
M 10000 m 20.9. Finale A Finale | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Zerei Mezngi Zerei Mezngi ('86) | 86 | NOR | 28:04.29 | PB | ||||||||||
2 | Narve Gilje Nordås Narve Gilje Nordås ('98) | 98 | NOR | 28:20.55 | PB | ||||||||||
3 | Bjørnar Sandnes Lillefosse Bjørnar Sandnes Lillefosse ('92) | 92 | NOR | 28:23.46 | PB | ||||||||||
4 | Sigurd Ruud Skjeseth Sigurd Ruud Skjeseth ('96) | 96 | NOR | 29:03.04 | PB | ||||||||||
5 | Per Svela Per Svela ('92) | 92 | NOR | 29:03.41 | PB | ||||||||||
6 | Petter M. Rypdal Petter M. Rypdal ('93) | 93 | NOR | 29:21.23 | PB | ||||||||||
7 | Ørjan Kjeldsli Ørjan Kjeldsli ('96) | 96 | NOR | 29:21.95 | PB | ||||||||||
8 | Isaac Tesfamichael Isaac Tesfamichael ('93) | 93 | ERI | 29:22.00 | PB | ||||||||||
9 | Ebrahim Abdulaziz Ebrahim Abdulaziz ('78) | 78 | NOR | 29:28.35 | |||||||||||
10 | Eivind Øygard Eivind Øygard ('92) | 92 | NOR | 29:31.07 | PB | ||||||||||
11 | Weldu Negash Gebretsadik Weldu Negash Gebretsadik ('86) | 86 | NOR | 29:31.93 | SB | ||||||||||
12 | Erik Udø Pedersen Erik Udø Pedersen ('94) | 94 | NOR | 29:34.78 | =PB | ||||||||||
13 | Mathias Flak Mathias Flak ('99) | 99 | NOR | 29:41.84 | PB | ||||||||||
14 | Petter Johansen Petter Johansen ('98) | 98 | NOR | 29:46.43 | PB | ||||||||||
15 | Erik Lomås Erik Lomås ('93) | 93 | NOR | 30:16.42 | |||||||||||
16 | Trond Einar Moen Pedersli Trond Einar Moen Pedersli ('94) | 94 | NOR | 31:13.09 | |||||||||||
Ådne Andersen Ådne Andersen ('94) | 94 | NOR | DNF | ||||||||||||
Magnus Gjerstad Magnus Gjerstad | 00 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale B 20.9. | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Andreas Iden Andreas Iden ('95) | 95 | NOR | 30:36.37 | PB | ||||||||||
2 | Eldar Thomassen Fagerbakke Eldar Thomassen Fagerbakke ('97) | 97 | NOR | 30:50.98 | PB | ||||||||||
3 | Erlend Gjerdevik Sørtveit Erlend Gjerdevik Sørtveit ('94) | 94 | NOR | 31:09.97 | SB | ||||||||||
4 | Markus Loftås Markus Loftås ('94) | 94 | NOR | 31:14.52 | PB | ||||||||||
5 | Iver Matias Linge Glomnes Iver Matias Linge Glomnes ('96) | 96 | NOR | 31:19.35 | PB | ||||||||||
6 | Magnus Grøttum Erstad Magnus Grøttum Erstad ('88) | 88 | NOR | 31:19.86 | |||||||||||
7 | Tage Morken Augustson Tage Morken Augustson ('89) | 89 | NOR | 31:23.31 | |||||||||||
8 | Albert Didriksen Albert Didriksen ('96) | 96 | NOR | 31:25.60 | |||||||||||
9 | Andreas Penne Nygård Andreas Penne Nygård ('82) | 82 | NOR | 31:43.90 | |||||||||||
10 | Magnus Winther Warvik Magnus Winther Warvik ('94) | 94 | NOR | 31:47.05 | SB | ||||||||||
11 | Robert Bergstå Robert Bergstå ('91) | 91 | NOR | 32:56.81 | |||||||||||
Philip Anders Anthelme Massacand Philip Anders Anthelme Massacand ('02) | 02 | NOR | DNF | ||||||||||||
Håvard Lalit Øglænd Håvard Lalit Øglænd ('96) | 96 | NOR | DNF | ||||||||||||
Tord Franke Ulset Tord Franke Ulset ('03) | 03 | NOR | DNF | ||||||||||||
Kristian Pytten Kristian Pytten | 00 | NOR | DNF | ||||||||||||
Cedric Bakke Christophersen Cedric Bakke Christophersen ('01) | 01 | NOR | DNF | ||||||||||||
Halfdan-Emil FærøHalfdan-Emil Færø ('91) | 91 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale C 20.9. | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Simen Hernes Ellingsdalen Simen Hernes Ellingsdalen ('96) | 96 | NOR | 31:08.85 | PB | ||||||||||
2 | Magnus Sirnes Hjellum Magnus Sirnes Hjellum ('94) | 94 | NOR | 31:09.91 | SB | ||||||||||
3 | Jonas Lurås Hammer Jonas Lurås Hammer ('91) | 91 | NOR | 31:10.98 | SB | ||||||||||
4 | Mathias Moen Mathias Moen ('88) | 88 | NOR | 31:11.43 | PB | ||||||||||
5 | Johannes Teigland Johannes Teigland ('95) | 95 | NOR | 31:14.60 | PB | ||||||||||
6 | Ivar Stefansson Ivar Stefansson ('92) | 92 | NOR | 31:15.36 | PB | ||||||||||
7 | Fredrik Morten Sætran Fredrik Morten Sætran | NOR | 31:16.60 | PB | |||||||||||
8 | Helge Langen Helge Langen ('85) | 85 | NOR | 31:18.65 | PB | ||||||||||
9 | Fredrik Torgersen Fredrik Torgersen ('91) | 91 | NOR | 31:27.45 | PB | ||||||||||
10 | Roger Øye Pollen Roger Øye Pollen ('94) | 94 | NOR | 31:36.44 | PB | ||||||||||
11 | Lars Lunde Lars Lunde ('97) | 97 | NOR | 31:37.04 | SB | ||||||||||
12 | Eivind Klokkehaug Eivind Klokkehaug ('91) | 91 | NOR | 31:45.88 | |||||||||||
13 | Øyvind Ytterhus Utengen Øyvind Ytterhus Utengen ('89) | 89 | NOR | 31:55.34 | PB | ||||||||||
14 | Henning Offigstad Henning Offigstad ('85) | 85 | NOR | 31:57.41 | |||||||||||
15 | Jo-Inge Sandvik Jo-Inge Sandvik ('93) | 93 | NOR | 32:40.60 | |||||||||||
Ole Mikal Tørsdal Ole Mikal Tørsdal ('91) | 91 | NOR | DNF | ||||||||||||
Ronny Losoa Ronny Losoa ('80) | 80 | NOR | DNF | ||||||||||||
Henrik Nordtug Henrik Nordtug ('87) | 87 | NOR | DNF | ||||||||||||
Jo Sverre Sande Sande Jo Sverre Sande Sande ('91) | 91 | NOR | DNF | ||||||||||||
M 3000 m forh. 19.9. Finale A Finale | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Harald Kårbø Harald Kårbø ('92) | 92 | NOR | 8:53.11 | SB | ||||||||||
2 | Fredrik Sandvik Fredrik Sandvik ('98) | 98 | NOR | 8:53.16 | PB | ||||||||||
3 | Yousif Abdalla Yousif Yousif Abdalla Yousif ('96) | 96 | SUD | 9:07.58 | SB | ||||||||||
4 | Erik Udø Pedersen Erik Udø Pedersen ('94) | 94 | NOR | 9:09.85 | PB | ||||||||||
5 | Frew Zenebe Frew Zenebe ('84) | 84 | ETH | 9:20.07 | PB | ||||||||||
6 | Ola Martin Gåsvær Ola Martin Gåsvær ('98) | 98 | NOR | 9:32.01 | SB | ||||||||||
7 | Esten Hansen-Møllerud Hauen Esten Hansen-Møllerud Hauen ('03) | 03 | NOR | 9:39.75 | PB | ||||||||||
M 110 m hæk 20.9. Vind: -1.3 Finale A Finale | 20.9. | Vind: -1.3 | |||||||||||||
1 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 14.00 | |||||||||||
2 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 14.67 | PB | ||||||||||
3 | Julian Skimmeland Aasheim Julian Skimmeland Aasheim ('03) | 03 | NOR | 15.14 | PB | ||||||||||
4 | Gjert Høie Sjursen Gjert Høie Sjursen | 00 | NOR | 15.38 | PB | ||||||||||
5 | Carl Erik Landsvik Carl Erik Landsvik ('01) | 01 | NOR | 15.71 | PB | ||||||||||
M 400 m hæk 20.9. Finale A Finale | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 48.23 | |||||||||||
2 | Andreas Joseph Dixon Andreas Joseph Dixon ('01) | 01 | NOR | 53.61 | |||||||||||
3 | Herman Ellingsen Herman Ellingsen ('02) | 02 | NOR | 55.36 | |||||||||||
4 | Alfred Hauane Alfred Hauane ('01) | 01 | NOR | 55.61 | |||||||||||
5 | Leonard Johan Nesheim Leonard Johan Nesheim ('95) | 95 | NOR | 56.58 | SB | ||||||||||
6 | Kasper Fjeldstad Kasper Fjeldstad ('03) | 03 | NOR | 58.34 | PB | ||||||||||
7 | Olav Gissinger Olav Gissinger | 00 | NOR | 59.49 | PB | ||||||||||
M Højdespring 20.9. Finale A Finale | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Sander Aae Skotheim Sander Aae Skotheim ('02) | 02 | NOR | 2.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Erlend Bolstad Raa Erlend Bolstad Raa | 00 | NOR | 2.05 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Vetle Raa Ellingsen Vetle Raa Ellingsen | 00 | NOR | 2.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Abraham Sandvin Vogelsang Abraham Sandvin Vogelsang ('03) | 03 | NOR | 2.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Inge Gabriel Eide Johnsen Inge Gabriel Eide Johnsen | NOR | 1.95 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Toralv Opsal Toralv Opsal ('98) | 98 | NOR | 1.95 | |||||||||||
Markus Rooth Markus Rooth ('01) | 01 | NOR | DQ | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring 19.9. Finale A Finale | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Sondre Guttormsen Sondre Guttormsen ('99) | 99 | NOR | 5.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Pål Haugen Lillefosse Pål Haugen Lillefosse ('01) | 01 | NOR | 5.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Simen Guttormsen Simen Guttormsen ('01) | 01 | NOR | 5.45 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Philip Andreas Kubon Philip Andreas Kubon ('04) | 04 | NOR | 4.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Christian Vik Pettersen Christian Vik Pettersen ('02) | 02 | NOR | 4.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring 20.9. Finale A Finale | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Henrik Flåtnes Henrik Flåtnes ('01) | 01 | NOR | 7.62 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 7.40 | +1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marius Bull Hjeltnes Marius Bull Hjeltnes ('96) | 96 | NOR | 6.86 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sander Aae Skotheim Sander Aae Skotheim ('02) | 02 | NOR | 6.83 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gjert Høie Sjursen Gjert Høie Sjursen | 00 | NOR | 6.80 | w | +2.8 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sebastian Berntsen Sebastian Berntsen ('05) | 05 | NOR | 6.62 | +0.3 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Abraham Sandvin Vogelsang Abraham Sandvin Vogelsang ('03) | 03 | NOR | 6.62 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sindre Olsvik Sindre Olsvik ('98) | 98 | NOR | 6.41 | +1.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Elias Sanden Søvik Elias Sanden Søvik | 00 | NOR | 6.35 | -0.1 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 19.9. Finale A Finale | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Henrik Flåtnes Henrik Flåtnes ('01) | 01 | NOR | 15.77 | w | +2.5 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 15.65 | +0.9 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sander Aae Skotheim Sander Aae Skotheim ('02) | 02 | NOR | 15.02 | w | +2.1 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sondre Vie Ytrearne Sondre Vie Ytrearne ('01) | 01 | NOR | 14.95 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Viljar Helgestad Gjerde Viljar Helgestad Gjerde | 00 | NOR | 14.93 | +1.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Marius Bull Hjeltnes Marius Bull Hjeltnes ('96) | 96 | NOR | 14.75 | w | +2.4 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Carl Erik Landsvik Carl Erik Landsvik ('01) | 01 | NOR | 14.30 | +1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Eskil Reier Njerve Eskil Reier Njerve ('02) | 02 | NOR | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Jonathan Varela Byrkjenes Jonathan Varela Byrkjenes ('91) | 91 | NOR | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Marius Kristoffer Tronslien Marius Kristoffer Tronslien ('98) | 98 | NOR | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Elias Sanden Søvik Elias Sanden Søvik | 00 | NOR | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 20.9. Finale A Finale | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98) | 98 | NOR | 18.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 17.63 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 16.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Marcin Gasiorowski Marcin Gasiorowski ('81) | 81 | POL | 15.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Stig Ove Dahlen Selnes Stig Ove Dahlen Selnes ('94) | 94 | NOR | 15.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mathias Andreas Reksten Dale Mathias Andreas Reksten Dale ('03) | 03 | NOR | 14.67 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Markus Rooth Markus Rooth ('01) | 01 | NOR | DQ | ||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 18.9. Finale A Finale | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 60.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 59.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 52.83 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Fabian Weinberg Fabian Weinberg ('01) | 01 | NOR | 52.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Thor Olav Rosvold Thor Olav Rosvold ('96) | 96 | NOR | 50.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Erik Johannes Rosvold Erik Johannes Rosvold ('98) | 98 | NOR | 48.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Stig Ove Dahlen Selnes Stig Ove Dahlen Selnes ('94) | 94 | NOR | 44.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Vebjørn Sæten Skre Vebjørn Sæten Skre ('02) | 02 | NOR | 43.02 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Toralv Opsal Toralv Opsal ('98) | 98 | NOR | 37.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 18.9. Finale A Finale | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 76.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Evald Osnes Devik Evald Osnes Devik ('95) | 95 | NOR | 65.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kjetil Røste Ringen Kjetil Røste Ringen ('93) | 93 | NOR | 60.86 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Richard Villanger Richard Villanger ('91) | 91 | NOR | 59.59 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kristen Brosvik Kristen Brosvik | 00 | NOR | 56.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Herman Aurdal Herman Aurdal ('99) | 99 | NOR | 55.44 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sondre Kolbjørnsen Sondre Kolbjørnsen ('95) | 95 | NOR | 51.59 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Truls Engen Olsen Truls Engen Olsen ('03) | 03 | NOR | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 20.9. Finale A Finale | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Kasper Sagen Kasper Sagen ('99) | 99 | NOR | 79.90 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Myron Weinberg Myron Weinberg ('99) | 99 | NOR | 67.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sondre Alexander Høyland Sondre Alexander Høyland ('98) | 98 | NOR | 66.47 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Elias Hovden Nilsen Elias Hovden Nilsen ('01) | 01 | NOR | 63.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Vebjørn Kaldahl Bottenvik Vebjørn Kaldahl Bottenvik ('95) | 95 | NOR | 63.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Iver Saunes Moldskred Iver Saunes Moldskred | 00 | NOR | 59.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Daniel Thrana Daniel Thrana ('02) | 02 | NOR | 59.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Benjamin Gressløs Benjamin Gressløs ('02) | 02 | NOR | 58.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Christer Stenersrød Christer Stenersrød ('91) | 91 | NOR | 57.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Sebastian Wichstrøm Rolland Sebastian Wichstrøm Rolland ('02) | 02 | NOR | 56.26 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Donavan Miloss Donavan Miloss ('99) | 99 | NOR | 55.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Ruben Martinsen Ruben Martinsen ('01) | 01 | NOR | 54.98 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Markus Rooth Markus Rooth ('01) | 01 | NOR | DQ | ||||||||||||
M 5000 m kapgang 18.9. Finale A Finale | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Tobias Lømo Tobias Lømo | 00 | NOR | 23:50.79 | SB | ||||||||||
2 | Andreas Døske Andreas Døske ('03) | 03 | NOR | 24:18.68 | SB | ||||||||||
3 | Magnus Græsli Magnus Græsli ('05) | 05 | NOR | 24:30.67 | PB | ||||||||||
K 100 m 18.9. Vind: -0.3 Finale A Finale | 18.9. | Vind: -0.3 | |||||||||||||
1 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 11.76 | |||||||||||
2 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 11.96 | |||||||||||
3 | Vilde Humstad Aasmo Vilde Humstad Aasmo ('98) | 98 | NOR | 12.18 | |||||||||||
4 | Maren Bakke Amundsen Maren Bakke Amundsen ('03) | 03 | NOR | 12.18 | |||||||||||
5 | Live Haugstad Hilton Live Haugstad Hilton ('99) | 99 | NOR | 12.38 | |||||||||||
6 | Mari Gilde Brubak Mari Gilde Brubak ('90) | 90 | NOR | 12.41 | |||||||||||
7 | Emma Dahl Sørbo Emma Dahl Sørbo ('03) | 03 | NOR | 12.57 | =SB | ||||||||||
8 | Una Haukanes Una Haukanes ('03) | 03 | NOR | 12.67 | |||||||||||
Indledende heats | 18.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.9. Vind: +0.5 | 18.9. | Vind: +0.5 | |||||||||||||
1 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 12.00 | Q | ||||||||||
2 | Una Haukanes Una Haukanes ('03) | 03 | NOR | 12.62 | Q | PB | |||||||||
3 | Ingrid Sortland Ingrid Sortland ('99) | 99 | NOR | 12.64 | PB | ||||||||||
4 | Lovise Skarbøvik Andresen Lovise Skarbøvik Andresen ('04) | 04 | NOR | 12.64 | |||||||||||
5 | Leah Marie Henriksen Indrebø Leah Marie Henriksen Indrebø ('02) | 02 | NOR | 12.65 | |||||||||||
6 | Maja Emilia Medic Maja Emilia Medic | 00 | NOR | 12.77 | SB | ||||||||||
7 | Marin Stray Gautadottir Marin Stray Gautadottir ('03) | 03 | NOR | 12.79 | PB | ||||||||||
8 | Celina Nilsen Lundevik Celina Nilsen Lundevik ('99) | 99 | NOR | 12.90 | |||||||||||
Indledende 2 18.9. Vind: +0.6 | 18.9. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 12.23 | Q | ||||||||||
2 | Mari Gilde Brubak Mari Gilde Brubak ('90) | 90 | NOR | 12.31 | Q | ||||||||||
3 | Maria Svendsen Skår Maria Svendsen Skår ('02) | 02 | NOR | 12.65 | SB | ||||||||||
4 | Nora Aune Nora Aune ('04) | 04 | NOR | 12.70 | PB | ||||||||||
5 | Maria Aaberg Maria Aaberg ('01) | 01 | NOR | 12.79 | |||||||||||
6 | Angelica Okparaebo Angelica Okparaebo ('97) | 97 | NOR | 13.03 | |||||||||||
Pernille Sina Lund Pernille Sina Lund ('93) | 93 | NOR | DQ | ||||||||||||
Laura Tietje Johanna Van Der Veen Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03) | 03 | NOR | DQ | ||||||||||||
Indledende 3 18.9. Vind: -0.3 | 18.9. | Vind: -0.3 | |||||||||||||
1 | Vilde Humstad Aasmo Vilde Humstad Aasmo ('98) | 98 | NOR | 12.16 | Q | ||||||||||
2 | Maren Bakke Amundsen Maren Bakke Amundsen ('03) | 03 | NOR | 12.20 | Q | ||||||||||
3 | Live Haugstad Hilton Live Haugstad Hilton ('99) | 99 | NOR | 12.34 | q | SB | |||||||||
4 | Emma Dahl Sørbo Emma Dahl Sørbo ('03) | 03 | NOR | 12.57 | q | SB | |||||||||
5 | Karine Jacobsen Karine Jacobsen ('99) | 99 | NOR | 12.60 | PB | ||||||||||
6 | Miranda Lauvstad Miranda Lauvstad ('03) | 03 | NOR | 12.61 | |||||||||||
7 | Kornelia Roppen Kornelia Roppen ('02) | 02 | NOR | 12.94 | PB | ||||||||||
8 | Helene Oulie Helene Oulie ('01) | 01 | NOR | 13.05 | |||||||||||
K 200 m 20.9. Vind: -2.0 Finale A Finale | 20.9. | Vind: -2.0 | |||||||||||||
1 | Henriette Jæger Henriette Jæger ('03) | 03 | NOR | 23.60 | |||||||||||
2 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 23.81 | |||||||||||
3 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 24.36 | |||||||||||
4 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 24.41 | |||||||||||
5 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 24.51 | |||||||||||
6 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 24.67 | |||||||||||
7 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 24.75 | |||||||||||
8 | Josefine Tomine Eriksen Josefine Tomine Eriksen | 00 | NOR | 25.23 | |||||||||||
Semifinale | 19.9. | ||||||||||||||
Semi 1 19.9. Vind: -1.2 | 19.9. | Vind: -1.2 | |||||||||||||
1 | Henriette Jæger Henriette Jæger ('03) | 03 | NOR | 24.15 | |||||||||||
2 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 24.33 | |||||||||||
3 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 24.42 | |||||||||||
4 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 24.74 | |||||||||||
5 | Ida Andrea Breigan Ida Andrea Breigan ('04) | 04 | NOR | 24.75 | |||||||||||
6 | Nora Aune Nora Aune ('04) | 04 | NOR | 25.44 | |||||||||||
7 | Line Helland Line Helland ('01) | 01 | NOR | 25.85 | |||||||||||
8 | Ingrid Sortland Ingrid Sortland ('99) | 99 | NOR | 26.10 | |||||||||||
Semi 2 19.9. Vind: -1.4 | 19.9. | Vind: -1.4 | |||||||||||||
1 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 24.17 | |||||||||||
2 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 24.40 | |||||||||||
3 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 24.40 | |||||||||||
4 | Josefine Tomine Eriksen Josefine Tomine Eriksen | 00 | NOR | 24.89 | SB | ||||||||||
5 | Maren Bakke Amundsen Maren Bakke Amundsen ('03) | 03 | NOR | 25.25 | |||||||||||
6 | Nora Haugen Nora Haugen ('03) | 03 | NOR | 25.49 | |||||||||||
7 | Karine Jacobsen Karine Jacobsen ('99) | 99 | NOR | 25.55 | PB | ||||||||||
8 | Miranda Lauvstad Miranda Lauvstad ('03) | 03 | NOR | 26.09 | |||||||||||
Indledende heats | 19.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.9. Vind: -1.6 | 19.9. | Vind: -1.6 | |||||||||||||
1 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 25.32 | Q | ||||||||||
2 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 25.60 | Q | ||||||||||
3 | Line Helland Line Helland ('01) | 01 | NOR | 25.83 | Q | ||||||||||
4 | Karine Jacobsen Karine Jacobsen ('99) | 99 | NOR | 25.87 | q | PB | |||||||||
5 | Leah Marie Henriksen Indrebø Leah Marie Henriksen Indrebø ('02) | 02 | NOR | 26.34 | |||||||||||
6 | Kaja Carlsen-Brown Kaja Carlsen-Brown ('04) | 04 | NOR | 27.10 | PB | ||||||||||
Indledende 2 19.9. Vind: -1.4 | 19.9. | Vind: -1.4 | |||||||||||||
1 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 25.05 | Q | ||||||||||
2 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 25.29 | Q | ||||||||||
3 | Nora Haugen Nora Haugen ('03) | 03 | NOR | 25.56 | Q | ||||||||||
4 | Lisa Maylen Stensøy Lisa Maylen Stensøy ('04) | 04 | NOR | 26.16 | PB | ||||||||||
5 | Anna Kolstø Jensen Anna Kolstø Jensen ('04) | 04 | NOR | 26.66 | PB | ||||||||||
6 | Kornelia Roppen Kornelia Roppen ('02) | 02 | NOR | 28.28 | |||||||||||
Indledende 3 19.9. Vind: -1.8 | 19.9. | Vind: -1.8 | |||||||||||||
1 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 25.02 | Q | ||||||||||
2 | Josefine Tomine Eriksen Josefine Tomine Eriksen | 00 | NOR | 25.13 | Q | SB | |||||||||
3 | Maren Bakke Amundsen Maren Bakke Amundsen ('03) | 03 | NOR | 25.43 | Q | ||||||||||
4 | Miranda Lauvstad Miranda Lauvstad ('03) | 03 | NOR | 25.77 | q | ||||||||||
5 | Emma Dahl Sørbo Emma Dahl Sørbo ('03) | 03 | NOR | 26.37 | PB | ||||||||||
6 | Laura Tietje Johanna Van Der Veen Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03) | 03 | NOR | 26.42 | PB | ||||||||||
Indledende 4 19.9. Vind: -1.2 | 19.9. | Vind: -1.2 | |||||||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 24.88 | Q | ||||||||||
2 | Henriette Jæger Henriette Jæger ('03) | 03 | NOR | 24.90 | Q | ||||||||||
3 | Ida Andrea Breigan Ida Andrea Breigan ('04) | 04 | NOR | 24.95 | Q | ||||||||||
4 | Nora Aune Nora Aune ('04) | 04 | NOR | 25.29 | q | PB | |||||||||
5 | Ingrid Sortland Ingrid Sortland ('99) | 99 | NOR | 26.14 | q | ||||||||||
6 | Hilda-Lovise Riisnes Riise Hilda-Lovise Riisnes Riise ('03) | 03 | NOR | 26.26 | PB | ||||||||||
7 | Thelma Aase Thelma Aase ('03) | 03 | NOR | 26.63 | PB | ||||||||||
K 400 m 18.9. Finale A Finale | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Henriette Jæger Henriette Jæger ('03) | 03 | NOR | 52.90 | |||||||||||
2 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 53.56 | |||||||||||
3 | Ingrid Pernille Rismark Ingrid Pernille Rismark ('01) | 01 | NOR | 54.88 | |||||||||||
4 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 55.08 | |||||||||||
5 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 56.84 | |||||||||||
6 | June Sæbøe Tveit June Sæbøe Tveit ('99) | 99 | NOR | 56.89 | |||||||||||
7 | Ella Njaastad Skjesol Ella Njaastad Skjesol ('04) | 04 | NOR | 57.44 | |||||||||||
Nora Haugen Nora Haugen ('03) | 03 | NOR | DQ | ||||||||||||
Indledende heats | 18.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.9. | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 54.60 | Q | ||||||||||
2 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 56.89 | Q | ||||||||||
3 | Ingrid Pernille Rismark Ingrid Pernille Rismark ('01) | 01 | NOR | 57.25 | Q | ||||||||||
4 | Josefine Tomine Eriksen Josefine Tomine Eriksen | 00 | NOR | 57.62 | |||||||||||
5 | Sigrid Kongssund Amlie Sigrid Kongssund Amlie ('02) | 02 | NOR | 58.17 | |||||||||||
6 | Line Helland Line Helland ('01) | 01 | NOR | 58.43 | |||||||||||
Indledende 2 18.9. | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Henriette Jæger Henriette Jæger ('03) | 03 | NOR | 55.83 | Q | ||||||||||
2 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 56.12 | Q | ||||||||||
3 | Ella Njaastad Skjesol Ella Njaastad Skjesol ('04) | 04 | NOR | 56.38 | Q | PB | |||||||||
4 | June Sæbøe Tveit June Sæbøe Tveit ('99) | 99 | NOR | 56.40 | q | ||||||||||
5 | Nora Haugen Nora Haugen ('03) | 03 | NOR | 56.58 | q | ||||||||||
6 | Sara Dorthea Jensen Sara Dorthea Jensen ('96) | 96 | NOR | 57.18 | |||||||||||
7 | Lisa Maylen Stensøy Lisa Maylen Stensøy ('04) | 04 | NOR | 58.84 | |||||||||||
K 800 m 20.9. Finale A Finale | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:03.64 | |||||||||||
2 | Ingeborg Østgård Ingeborg Østgård ('03) | 03 | NOR | 2:05.00 | PB | ||||||||||
3 | Amalie Manshus Sæten Amalie Manshus Sæten ('97) | 97 | NOR | 2:05.55 | |||||||||||
4 | Sigrid Bjørnsdatter Wahlberg Sigrid Bjørnsdatter Wahlberg ('03) | 03 | NOR | 2:06.49 | PB | ||||||||||
5 | Maren Halle Haugen Maren Halle Haugen ('03) | 03 | NOR | 2:10.15 | PB | ||||||||||
6 | Malin Nyfors Malin Nyfors ('97) | 97 | NOR | 2:11.02 | PB | ||||||||||
7 | Caroline Fleischer Caroline Fleischer ('96) | 96 | NOR | 2:11.95 | |||||||||||
8 | Amanda Marie Grefstad Frøynes Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98) | 98 | NOR | 2:14.78 | |||||||||||
Indledende heats | 19.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.9. | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:01.08 | Q | ||||||||||
2 | Maren Halle Haugen Maren Halle Haugen ('03) | 03 | NOR | 2:18.31 | Q | ||||||||||
3 | Sigrid Bjørnsdatter Wahlberg Sigrid Bjørnsdatter Wahlberg ('03) | 03 | NOR | 2:18.39 | Q | ||||||||||
4 | Caroline Fleischer Caroline Fleischer ('96) | 96 | NOR | 2:18.73 | Q | ||||||||||
5 | Solveig Hernandez Vråle Solveig Hernandez Vråle ('99) | 99 | NOR | 2:18.82 | |||||||||||
6 | Christine Næss Christine Næss | 00 | NOR | 2:18.84 | |||||||||||
7 | Ingrid Emilsen Kristiansen Ingrid Emilsen Kristiansen ('92) | 92 | NOR | 2:21.96 | |||||||||||
8 | Maike Verhofstad Maike Verhofstad ('98) | 98 | NOR | 2:22.38 | |||||||||||
Indledende 2 19.9. | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Amalie Manshus Sæten Amalie Manshus Sæten ('97) | 97 | NOR | 2:13.61 | Q | ||||||||||
2 | Ingeborg Østgård Ingeborg Østgård ('03) | 03 | NOR | 2:13.63 | Q | ||||||||||
3 | Malin Nyfors Malin Nyfors ('97) | 97 | NOR | 2:13.76 | Q | ||||||||||
4 | Amanda Marie Grefstad Frøynes Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98) | 98 | NOR | 2:13.80 | Q | ||||||||||
5 | Ina Halle Haugen Ina Halle Haugen ('03) | 03 | NOR | 2:13.87 | |||||||||||
6 | Kristin Svendby Otervik Kristin Svendby Otervik ('01) | 01 | NOR | 2:15.42 | |||||||||||
7 | Josefin Heier Josefin Heier ('96) | 96 | SWE | 2:16.58 | PB | ||||||||||
8 | Mathea Melberg Mathea Melberg ('02) | 02 | NOR | 2:19.93 | |||||||||||
K 1500 m 19.9. Finale A Finale | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Amalie Manshus Sæten Amalie Manshus Sæten ('97) | 97 | NOR | 4:38.30 | |||||||||||
2 | Sigrid Jervell Våg Sigrid Jervell Våg ('92) | 92 | NOR | 4:39.55 | |||||||||||
3 | Ina Halle Haugen Ina Halle Haugen ('03) | 03 | NOR | 4:39.76 | |||||||||||
4 | Maren Halle Haugen Maren Halle Haugen ('03) | 03 | NOR | 4:40.60 | |||||||||||
5 | Grethe Tyldum Grethe Tyldum ('01) | 01 | NOR | 4:40.72 | |||||||||||
6 | Sara Busic Sara Busic ('02) | 02 | NOR | 4:41.07 | |||||||||||
7 | Christine Næss Christine Næss | 00 | NOR | 4:41.60 | |||||||||||
8 | Ingrid Emilsen Kristiansen Ingrid Emilsen Kristiansen ('92) | 92 | NOR | 4:41.66 | |||||||||||
9 | Vilde Våge Henriksen Vilde Våge Henriksen | 00 | NOR | 4:41.93 | |||||||||||
10 | Christina Maria Toogood Christina Maria Toogood ('89) | 89 | NOR | 4:43.23 | |||||||||||
11 | Mathea Melberg Mathea Melberg ('02) | 02 | NOR | 4:47.93 | |||||||||||
Malin Edland Malin Edland ('99) | 99 | NOR | DNF | ||||||||||||
Indledende heats | 18.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.9. | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Amalie Manshus Sæten Amalie Manshus Sæten ('97) | 97 | NOR | 5:02.08 | Q | ||||||||||
2 | Ingrid Emilsen Kristiansen Ingrid Emilsen Kristiansen ('92) | 92 | NOR | 5:02.11 | Q | ||||||||||
3 | Maren Halle Haugen Maren Halle Haugen ('03) | 03 | NOR | 5:02.20 | Q | ||||||||||
4 | Grethe Tyldum Grethe Tyldum ('01) | 01 | NOR | 5:02.20 | Q | ||||||||||
5 | Mathea Melberg Mathea Melberg ('02) | 02 | NOR | 5:02.43 | Q | ||||||||||
6 | Malin Edland Malin Edland ('99) | 99 | NOR | 5:02.48 | Q | ||||||||||
7 | Kristin Svendby Otervik Kristin Svendby Otervik ('01) | 01 | NOR | 5:02.49 | |||||||||||
8 | Emma Hanstveit Emma Hanstveit ('04) | 04 | NOR | 5:04.80 | PB | ||||||||||
9 | Anna Hanstveit Anna Hanstveit ('04) | 04 | NOR | 5:05.64 | PB | ||||||||||
Indledende 2 18.9. | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Ina Halle Haugen Ina Halle Haugen ('03) | 03 | NOR | 4:57.13 | Q | ||||||||||
2 | Sara Busic Sara Busic ('02) | 02 | NOR | 4:57.54 | Q | ||||||||||
3 | Christina Maria Toogood Christina Maria Toogood ('89) | 89 | NOR | 4:57.61 | Q | ||||||||||
4 | Christine Næss Christine Næss | 00 | NOR | 4:58.03 | Q | ||||||||||
5 | Sigrid Jervell Våg Sigrid Jervell Våg ('92) | 92 | NOR | 4:59.21 | Q | ||||||||||
6 | Vilde Våge Henriksen Vilde Våge Henriksen | 00 | NOR | 4:59.22 | Q | ||||||||||
7 | Josefin Heier Josefin Heier ('96) | 96 | SWE | 4:59.79 | |||||||||||
8 | Maike Verhofstad Maike Verhofstad ('98) | 98 | NOR | 5:00.01 | |||||||||||
K 5000 m 18.9. Finale A Finale | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Sigrid Jervell Våg Sigrid Jervell Våg ('92) | 92 | NOR | 16:15.02 | |||||||||||
2 | Vienna Søyland Dahle Vienna Søyland Dahle ('92) | 92 | NOR | 16:16.29 | |||||||||||
3 | Maria Sagnes Wågan Maria Sagnes Wågan ('92) | 92 | NOR | 16:17.68 | PB | ||||||||||
4 | Hanne Mjøen Maridal Hanne Mjøen Maridal ('96) | 96 | NOR | 16:23.40 | PB | ||||||||||
5 | Ine Bakken Ine Bakken ('96) | 96 | NOR | 16:29.01 | PB | ||||||||||
6 | Lina Rivedal Lina Rivedal ('87) | 87 | NOR | 16:32.98 | PB | ||||||||||
7 | Sylvia Thorson Nordskar Sylvia Thorson Nordskar ('93) | 93 | NOR | 16:36.18 | PB | ||||||||||
8 | Eli Anne Dvergsdal Eli Anne Dvergsdal ('91) | 91 | NOR | 16:53.03 | PB | ||||||||||
9 | Astrid Brathaug Sørset Astrid Brathaug Sørset ('90) | 90 | NOR | 16:56.30 | PB | ||||||||||
10 | Anita Iversen Lilleskare Anita Iversen Lilleskare ('78) | 78 | NOR | 17:15.71 | PB | ||||||||||
11 | Emilie Mo Emilie Mo ('01) | 01 | NOR | 17:29.87 | |||||||||||
Finale B 18.9. | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Hilde Brennskag Hilde Brennskag ('97) | 97 | NOR | 17:22.64 | PB | ||||||||||
2 | Ingrid Revheim Ingrid Revheim ('92) | 92 | NOR | 17:23.54 | PB | ||||||||||
3 | Thea Hovda Thea Hovda ('99) | 99 | NOR | 17:32.42 | PB | ||||||||||
4 | Delphine Poirot Delphine Poirot ('95) | 95 | FRA | 17:33.96 | PB | ||||||||||
5 | Amalie Joensen Amalie Joensen ('96) | 96 | NOR | 17:34.18 | PB | ||||||||||
6 | Ida Tjørsvaag Ida Tjørsvaag ('89) | 89 | NOR | 17:48.42 | PB | ||||||||||
7 | Elise Hay Opsahl Elise Hay Opsahl ('75) | 75 | NOR | 17:51.25 | PB | ||||||||||
8 | Kristine Fjellanger Kristine Fjellanger ('92) | 92 | NOR | 17:52.01 | PB | ||||||||||
9 | Kristin Vabø Kristin Vabø ('93) | 93 | NOR | 17:52.87 | PB | ||||||||||
10 | Marie Kloster Marie Kloster ('81) | 81 | NOR | 17:59.45 | PB | ||||||||||
K 10000 m 20.9. Finale A Finale | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Vienna Søyland Dahle Vienna Søyland Dahle ('92) | 92 | NOR | 33:28.39 | PB | ||||||||||
2 | Maria Sagnes Wågan Maria Sagnes Wågan ('92) | 92 | NOR | 33:31.90 | PB | ||||||||||
3 | Hanne Mjøen Maridal Hanne Mjøen Maridal ('96) | 96 | NOR | 33:39.39 | PB | ||||||||||
4 | Kristine Eikrem Engeset Kristine Eikrem Engeset ('88) | 88 | NOR | 34:20.25 | PB | ||||||||||
5 | Runa Skrove Falch Runa Skrove Falch ('90) | 90 | NOR | 34:38.60 | SB | ||||||||||
6 | Lina Rivedal Lina Rivedal ('87) | 87 | NOR | 34:46.73 | PB | ||||||||||
7 | Adele Norheim Henriksen Adele Norheim Henriksen ('02) | 02 | NOR | 34:56.10 | PB | ||||||||||
8 | Siren Amelia Seiler Siren Amelia Seiler ('98) | 98 | NOR | 35:24.21 | PB | ||||||||||
9 | Maryna Novik Maryna Novik ('81) | 81 | BLR | 36:28.37 | SB | ||||||||||
10 | Maria Wiig Maria Wiig ('99) | 99 | NOR | 36:38.67 | PB | ||||||||||
11 | Ingrid Revheim Ingrid Revheim ('92) | 92 | NOR | 36:43.01 | PB | ||||||||||
12 | Silje Torsvik Silje Torsvik ('90) | 90 | NOR | 37:20.52 | PB | ||||||||||
13 | Ida Tjørsvaag Ida Tjørsvaag ('89) | 89 | NOR | 37:36.02 | PB | ||||||||||
14 | Kristin Vabø Kristin Vabø ('93) | 93 | NOR | 37:36.41 | PB | ||||||||||
K 3000 m forh. 19.9. Finale A Finale | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Andrea Modin Engesæth Andrea Modin Engesæth ('01) | 01 | NOR | 9:57.95 | PB | ||||||||||
2 | Sara Aarsvoll Svarstad Sara Aarsvoll Svarstad ('97) | 97 | NOR | 10:21.30 | PB | ||||||||||
3 | Sigrid Alvik Sigrid Alvik ('03) | 03 | NOR | 10:21.47 | PB | ||||||||||
4 | Ingeborg Løvnes Ingeborg Løvnes ('92) | 92 | NOR | 10:22.00 | SB | ||||||||||
5 | Ine Bakken Ine Bakken ('96) | 96 | NOR | 10:29.81 | PB | ||||||||||
6 | Anna Marie Nordengen Sirevåg Anna Marie Nordengen Sirevåg ('04) | 04 | NOR | 10:42.24 | PB | ||||||||||
7 | Kristine Fjellanger Kristine Fjellanger ('92) | 92 | NOR | 11:52.70 | PB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 20.9. Vind: -0.6 Finale A Finale | 20.9. | Vind: -0.6 | |||||||||||||
1 | Andrea Rooth Andrea Rooth ('02) | 02 | NOR | 13.50 | PB | ||||||||||
2 | Ingrid Pernille Rismark Ingrid Pernille Rismark ('01) | 01 | NOR | 13.97 | PB | ||||||||||
3 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 14.04 | |||||||||||
4 | Martine Hjørnevik Martine Hjørnevik ('01) | 01 | NOR | 14.06 | |||||||||||
5 | Kristina Stensvoll Reppe Kristina Stensvoll Reppe | 00 | NOR | 14.19 | |||||||||||
6 | Lovise Skarbøvik Andresen Lovise Skarbøvik Andresen ('04) | 04 | NOR | 14.72 | |||||||||||
7 | Elise Grong Ruud Elise Grong Ruud ('96) | 96 | NOR | 14.81 | |||||||||||
8 | Tonje Nedberg Tonje Nedberg ('99) | 99 | NOR | 15.18 | |||||||||||
Indledende heats | 20.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 20.9. Vind: +1.0 | 20.9. | Vind: +1.0 | |||||||||||||
1 | Andrea Rooth Andrea Rooth ('02) | 02 | NOR | 13.75 | Q | ||||||||||
2 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 14.29 | Q | ||||||||||
3 | Lovise Skarbøvik Andresen Lovise Skarbøvik Andresen ('04) | 04 | NOR | 14.50 | Q | SB | |||||||||
4 | Elise Grong Ruud Elise Grong Ruud ('96) | 96 | NOR | 14.65 | q | ||||||||||
5 | Ada Westerlund Ada Westerlund ('02) | 02 | NOR | 15.09 | PB | ||||||||||
6 | Una Haukanes Una Haukanes ('03) | 03 | NOR | 15.32 | PB | ||||||||||
Magdeli Støten Magdeli Støten ('98) | 98 | NOR | DQ | ||||||||||||
Indledende 2 20.9. Vind: +0.1 | 20.9. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Ingrid Pernille Rismark Ingrid Pernille Rismark ('01) | 01 | NOR | 14.11 | Q | ||||||||||
2 | Kristina Stensvoll Reppe Kristina Stensvoll Reppe | 00 | NOR | 14.20 | Q | ||||||||||
3 | Martine Hjørnevik Martine Hjørnevik ('01) | 01 | NOR | 14.24 | Q | ||||||||||
4 | Tonje Nedberg Tonje Nedberg ('99) | 99 | NOR | 14.61 | q | PB | |||||||||
5 | Maria Aaberg Maria Aaberg ('01) | 01 | NOR | 14.95 | |||||||||||
Celina Nilsen Lundevik Celina Nilsen Lundevik ('99) | 99 | NOR | DNF | ||||||||||||
K 400 m hæk 20.9. Finale A Finale | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Amalie Hammild Iuel Amalie Hammild Iuel ('94) | 94 | NOR | 55.63 | |||||||||||
2 | Andrea Rooth Andrea Rooth ('02) | 02 | NOR | 56.95 | NU20R | PB | |||||||||
3 | Nora Kollerød Wold Nora Kollerød Wold ('97) | 97 | NOR | 57.10 | PB | ||||||||||
4 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 1:01.07 | |||||||||||
5 | Marie Skjæggestad Marie Skjæggestad ('99) | 99 | NOR | 1:01.40 | |||||||||||
6 | Hanne Arstein Hanne Arstein ('01) | 01 | NOR | 1:02.33 | |||||||||||
7 | Marin Stray Gautadottir Marin Stray Gautadottir ('03) | 03 | NOR | 1:02.84 | |||||||||||
8 | Margrete Strømmen Kjerpeset Margrete Strømmen Kjerpeset ('02) | 02 | NOR | 1:04.59 | |||||||||||
Indledende heats | 19.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.9. | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Nora Kollerød Wold Nora Kollerød Wold ('97) | 97 | NOR | 59.59 | Q | ||||||||||
2 | Marie Skjæggestad Marie Skjæggestad ('99) | 99 | NOR | 1:00.98 | Q | ||||||||||
3 | Hanne Arstein Hanne Arstein ('01) | 01 | NOR | 1:01.32 | Q | ||||||||||
4 | Marin Stray Gautadottir Marin Stray Gautadottir ('03) | 03 | NOR | 1:02.78 | q | PB | |||||||||
5 | Emma Skibstad Bekkevik Emma Skibstad Bekkevik ('04) | 04 | NOR | 1:04.33 | PB | ||||||||||
Indledende 2 19.9. | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Andrea Rooth Andrea Rooth ('02) | 02 | NOR | 59.11 | Q | ||||||||||
2 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 1:02.30 | Q | ||||||||||
3 | Margrete Strømmen Kjerpeset Margrete Strømmen Kjerpeset ('02) | 02 | NOR | 1:03.44 | Q | ||||||||||
4 | Ada Westerlund Ada Westerlund ('02) | 02 | NOR | 1:03.94 | |||||||||||
5 | Una Haukanes Una Haukanes ('03) | 03 | NOR | 1:05.10 | PB | ||||||||||
6 | Tina Helen Bergem Tina Helen Bergem ('94) | 94 | NOR | 1:07.26 | SB | ||||||||||
K Højdespring 18.9. Finale A Finale | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Mia Guldteig Lien Mia Guldteig Lien ('03) | 03 | NOR | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Hedvik Kallåk Hedvik Kallåk ('04) | 04 | NOR | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tonje Angelsen Tonje Angelsen ('90) | 90 | NOR | 1.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Caroline Fleischer Caroline Fleischer ('96) | 96 | NOR | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Telma Eid Telma Eid ('98) | 98 | NOR | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Madelen Haaheim Sveinungsen Madelen Haaheim Sveinungsen ('02) | 02 | NOR | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Elise Hoel Ulseth Elise Hoel Ulseth ('99) | 99 | NOR | 1.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Thea Leirfall Bremset Thea Leirfall Bremset ('99) | 99 | NOR | 1.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring 18.9. Finale A Finale | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Lene Onsrud Retzius Lene Onsrud Retzius ('96) | 96 | NOR | 3.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Agnes Elisabeth Morud Agnes Elisabeth Morud ('03) | 03 | NOR | 3.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kitty Augusta Friele Faye Kitty Augusta Friele Faye ('02) | 02 | NOR | 3.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Maren Rønnevig Maren Rønnevig ('02) | 02 | NOR | 3.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Synne Marie Engebretsen Synne Marie Engebretsen ('02) | 02 | NOR | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Tiril Malm Sunde Tiril Malm Sunde ('97) | 97 | NOR | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring 19.9. Finale A Finale | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Mia Guldteig Lien Mia Guldteig Lien ('03) | 03 | NOR | 6.22 | w | +2.9 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Thale Leirfall Bremset Thale Leirfall Bremset ('99) | 99 | NOR | 6.04 | w | +3.1 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Henriette Jæger Henriette Jæger ('03) | 03 | NOR | 6.04 | +1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Telma Eid Telma Eid ('98) | 98 | NOR | 5.94 | w | +2.7 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kristina Stensvoll Reppe Kristina Stensvoll Reppe | 00 | NOR | 5.87 | +2.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Iben Carnhed Iben Carnhed ('01) | 01 | NOR | 5.64 | w | +2.7 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Elise Hoel Ulseth Elise Hoel Ulseth ('99) | 99 | NOR | 5.58 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sigrid Kleive Sigrid Kleive | 00 | NOR | 5.54 | +1.9 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Miranda Lauvstad Miranda Lauvstad ('03) | 03 | NOR | 5.37 | +0.6 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Hilda-Lovise Riisnes Riise Hilda-Lovise Riisnes Riise ('03) | 03 | NOR | 5.33 | w | +2.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
11 | Kornelia Roppen Kornelia Roppen ('02) | 02 | NOR | 5.26 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Una Haukanes Una Haukanes ('03) | 03 | NOR | 5.26 | w | +2.4 | |||||||||
| |||||||||||||||
13 | Emma Dahl Sørbo Emma Dahl Sørbo ('03) | 03 | NOR | 5.20 | w | +2.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
14 | Kaja Carlsen-Brown Kaja Carlsen-Brown ('04) | 04 | NOR | 4.95 | +1.6 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
Vilde Marstein Vilde Marstein ('02) | 02 | NOR | DQ | ||||||||||||
K Trespring 20.9. Finale A Finale | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Hedda Kronstrand Kvalvåg Hedda Kronstrand Kvalvåg ('02) | 02 | NOR | 12.73 | w | +2.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mari Sellevåg Aarø Mari Sellevåg Aarø ('98) | 98 | NOR | 12.69 | w | +2.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Rachel Ombeni Rachel Ombeni ('01) | 01 | NOR | 12.28 | +1.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Telma Eid Telma Eid ('98) | 98 | NOR | 12.27 | +0.6 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Iben Carnhed Iben Carnhed ('01) | 01 | NOR | 12.23 | +1.3 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Karoline Jæger Karoline Jæger ('01) | 01 | NOR | 12.21 | +0.8 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Julie Margrete Gaustad Julie Margrete Gaustad ('96) | 96 | NOR | 11.84 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Mathilde Sofie Klokseth Mathilde Sofie Klokseth ('03) | 03 | NOR | 11.71 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Julie Marie Bressand Julie Marie Bressand ('97) | 97 | NOR | 11.68 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Karine Jacobsen Karine Jacobsen ('99) | 99 | NOR | 11.59 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Emma Sofie Eriksen Emma Sofie Eriksen ('02) | 02 | NOR | 11.13 | -0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Celine Hjorth Ingebrigtsen Celine Hjorth Ingebrigtsen ('04) | 04 | NOR | 11.09 | +0.7 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
13 | Kaja Kleppe Salemonsen Kaja Kleppe Salemonsen ('01) | 01 | NOR | 11.02 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 18.9. Finale A Finale | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Elisabeth Thon Rosvold Elisabeth Thon Rosvold ('02) | 02 | NOR | 13.59 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Birthe Franck-Petersen Birthe Franck-Petersen ('01) | 01 | NOR | 13.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hanna Emilie Hjeltnes Hanna Emilie Hjeltnes ('04) | 04 | NOR | 12.95 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lotta Flatum Fallingen Lotta Flatum Fallingen ('02) | 02 | NOR | 12.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Julie Noraberg Nilsen Julie Noraberg Nilsen | 00 | NOR | 12.14 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mariell Morken Mariell Morken ('03) | 03 | NOR | 12.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marit Jørgenrud Marit Jørgenrud ('95) | 95 | NOR | 11.86 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Helene Olsen Austnes Helene Olsen Austnes ('99) | 99 | NOR | 11.57 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Brita Mehl Lode Brita Mehl Lode | 00 | NOR | 10.99 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 20.9. Finale A Finale | 20.9. | ||||||||||||||
1 | Elisabeth Thon Rosvold Elisabeth Thon Rosvold ('02) | 02 | NOR | 49.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lotta Flatum Fallingen Lotta Flatum Fallingen ('02) | 02 | NOR | 48.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Solveig Fredriksen Solveig Fredriksen ('92) | 92 | NOR | 46.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Berit Stunes Isene Berit Stunes Isene ('98) | 98 | NOR | 42.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Hanna Emilie Hjeltnes Hanna Emilie Hjeltnes ('04) | 04 | NOR | 38.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Oda Marie Myklebust Oda Marie Myklebust ('01) | 01 | NOR | 38.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Mariell Morken Mariell Morken ('03) | 03 | NOR | 37.74 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Helle M. Aspaas Helle M. Aspaas ('02) | 02 | NOR | 36.14 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Julie Noraberg Nilsen Julie Noraberg Nilsen | 00 | NOR | 35.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 19.9. Finale A Finale | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Beatrice Nedberge Llano Beatrice Nedberge Llano ('97) | 97 | NOR | 66.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Oda Marie Myklebust Oda Marie Myklebust ('01) | 01 | NOR | 56.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Solveig Fredriksen Solveig Fredriksen ('92) | 92 | NOR | 56.32 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sarah-Christine Kouamé Mikkelsen Sarah-Christine Kouamé Mikkelsen ('02) | 02 | NOR | 52.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ruth-Magrethe Austad Nilsen Ruth-Magrethe Austad Nilsen ('03) | 03 | NOR | 50.79 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tiril Lappegård Tiril Lappegård ('03) | 03 | NOR | 46.25 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Birthe Franck-Petersen Birthe Franck-Petersen ('01) | 01 | NOR | 45.86 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Henrikke Antonsen Henrikke Antonsen ('03) | 03 | NOR | 43.40 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 19.9. Finale A Finale | 19.9. | ||||||||||||||
1 | Ane Dahlen Ane Dahlen ('94) | 94 | NOR | 54.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Stella Weinberg Stella Weinberg ('98) | 98 | NOR | 54.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kaja Mørch Pettersen Kaja Mørch Pettersen ('01) | 01 | NOR | 52.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mali Ingeborg Vollan Marstad Mali Ingeborg Vollan Marstad ('97) | 97 | NOR | 50.76 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Emilie Ingerø Emilie Ingerø ('95) | 95 | NOR | 49.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Maria Børstad Jensen Maria Børstad Jensen ('94) | 94 | NOR | 47.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Andrine Hjellen Haugland Andrine Hjellen Haugland ('99) | 99 | NOR | 41.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Inga Rabben Reimers Inga Rabben Reimers ('05) | 05 | NOR | 40.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sigrid Kleive Sigrid Kleive | 00 | NOR | 39.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 3000 m kapgang 18.9. Finale A Finale | 18.9. | ||||||||||||||
1 | Siri Gamst Glittenberg Siri Gamst Glittenberg ('02) | 02 | NOR | 13:37.45 | |||||||||||
2 | Maren Karlsen Bekkestad Maren Karlsen Bekkestad ('03) | 03 | NOR | 13:49.05 | PB | ||||||||||
3 | Fride Møller Flatin Fride Møller Flatin ('97) | 97 | NOR | 14:41.42 | PB | ||||||||||
4 | Malin Opdahl Malin Opdahl ('03) | 03 | NOR | 15:32.89 | PB | ||||||||||
5 | Marie Teige Grov Marie Teige Grov ('04) | 04 | NOR | 15:41.07 | PB |